הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 במרץ, 2014 4 תגובות

הגלים תמיד מתנגשים בסלע, אולי כדי לבטא את הכעס בעקבות המשבר של עכו ההיסטורית – עקירה, גירוש ומכירה של נכסים שבעליהם אינם יכולים לשפץ, ומתפתים למחירים המופרכים שמציעים להם.

מאז 1948, הממשלה חיזקה את פעילותיה הגזעניות כלפי הערבים בעיר, ולאחרונה ממקדת את הפעילות בעכו העתיקה, בעקירת האוכלוסייה דרך מניעת שיפוץ או הרחבת בתיהם, מכירת נכסים פרטיים והיסטוריים ליזמים בעלי הון.

akkoנמל עכו והעיר העתיקה (מקור)

החברה לפיתוח עכו בונה גבולות לתושבים בעיר העתיקה, לא תורמת לשיקום הבתים שעומדים בפני סכנת קריסה, כל זה בנוסף למסים הגבוהים שהוטלו על התושבים. ההגבלות הן לדעתי דרך לפינוי תושבי עכו העתיקה מבתיהם ומכירתם למשקיעים ויזמים.

לדוגמה המשבר של ח'אן אל-עומדאן שמוצע למכירה בכדי להפוך אותו למלון, כתוצאה מזה 36 משפחות יפונו מהשכונה לטובת הפרויקט.

מאות תושבים ופעילים מעכו יצאו להפגין נגד התוכנית, שיש בה פגיעה בזהות של העיר העתיקה ואופייה ההיסטורי. לצד תושבי עכו העתיקה הפגינו גם מאות אנשים ממגוון ערים וכפרים בחברה הערבית בישראל, ועורכי הדין שמטפלים בנושא בחלקו המשפטי.

עכו יפה בגלל הפרטים שמאפיינים אותה: המבנים, התושבים, הרקמה החברתית. אך לאחרונה אפשר לראות בבירור את הכאב של התושבים שעירם מהווה טרף לבעלי הון, ונכסיה ההיסטוריים מאוימים. אך התושבים נרתמו להגנת עירם ומכריזים "עכו לא למכירה".

מה בדיוק קורה בין החומות?

מנהל מקרקעי ישראל בשיתוף עם משרד התיירות הוציאו מכרז למכירת "ח'אן אלעומדאן" שנחשב לאחד המבנים ההיסטוריים החשובים ביותר בעכו העתיקה, ואחד האתרים בטבלת מבני תרבות לשימור כמורשת עולמית לפי הכרזת אונסקו ב-2001. התכנון הוא שהמקום יהפוך לבית מלון בן 200 חדרים.

משרד התיירות טוען, שכך יישמר המבנה כמבנה היסטורי, שנבנה בשנת 1784 בתקופת השלטון העות'מאני בעיר, והוא נקרא ח'אן אלעומדאן (מלון העמודים) בגלל מספר העמודים הרב שיש בו. המבנה שימש כמעון לסוחרים שבאו ממקומות רחוקים לסחר באזור דרך הנמל של עכו. מאוחר יותר המקום היווה בית ספר ומעון לבני העדה הבהאית.

תושבי עכו הערבים מסרבים בתוקף להפוך את המקום לבית מלון, גם בגלל הפגיעה בשכנים שייאלצו לעזוב את בתיהם, שאת מקומם תתפוס חלק מתוכנית הפיתוח של הח'אן, וגם בגלל בקשתם – שלא נענתה אף פעם- להשקיע בחיזוק ושימור המבנים העתיקים בעיר, וגם להשקיע בבניית שכונות חדשות לתושבי העיר הערבים שאינם מקבלים תמורה לכספי המסים שהם משלמים, ואפילו להיפך, הצעדים שהעירייה והרשות לפיתוח עכו פוגעים קשות באוכלוסייה הערבית החלשה.

הפעילים בעכו, דרך דף פייסבוק שפתחו, גינו את תוכניות הרשות לפיתוח עכו, וטוענים שישנה תוכנית לייהוד העיר העתיקה שמיושמת כבר שנים, ובגללה חל איסור לבנות תוספת בבתי העיר העתיקה ואיסור שיפוץ, כל זה לצד אחוז האבטלה הגבוה, אחוז פשע גבוה, והיעדר תשתיות לפיתוח המבנים והתושבים!

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. צפור בודד הגיב:

  אחת מפירות הכיבוש הבאושים הינה הגזענות הנשענת על יסודות ואלמנטיים דתיים-חרדים-פגניים. זו מסיעת לשלטונות הכיבוש במתן רוח ("קודש") גבית ובתמורה מקבלת סיוע וסמפטיה מקרב ההמונים הנבערים ושטופי המוח. אלה שבחרו במשטר הכיבוש, חשים עתה שעליהם "לכפר" על דרכיהם החילוניות הנלוזות והם חוזרים בתשובה ע"י סגידה לרבני האליל וחצרותיהם ובדיעבד באמוץ דעות יהודיות קיקצוניות בגזענותם. לדאבוננו עכו (בדומה לצפת, נצרת עילית וכרמיאל) מטפחת "מרכזים תורניים" של ישיבות גזעניות. אילו מצידן ב"תמורה", מעוררות בעיר גלי גזענות שסוחפים ההמונים לרחובות ומשם, איך לא, למחרת הבחירות, גם למסדרונות העירייה ורשויותיה. עכו הנפלאה שלנו שתמיד הייתה סמל לדו קיום בשלום ובשפי תרבותי יהודי ערבי, הולכת ומקצינה ולדעתי לא ירחק היום בו נחזה בפיצוץ המתבקש. מסביב לעכו קימים גושי ישובים ערביים גדולים וכוונת ממשל הכבוש שהשתלט גם על עכו היא לאלץ ערביי עכו העתיקה "להגר" לפריפריה ובכך להכשירה כאוסף מכונות כסף לתפארת הטייקונה. כנגד תהליך זה יהיו חיבים ארגוני השמאל במדינתנו לעמוד שכם אחד, למרות שברגע זה אני די פסימי ביחס לסיכויי הצלחתם.

  • שי הגיב:

   "סמל לדו קיום" נזכור את המהומות בעכו ע"י הערבים אוהבי השלום .הנזקים: יותר ממאה מכוניות הרוסות וארבעים חנויות.

   • צפור בודד הגיב:

    תפרט ידידי, תפרט. מדוע פרצו המהומות? מי ליבה היצרים הגזעניים? מדוע הגיעו מים עד נפש ערביי העיר? מה עשו אותם "תלמידי חכמים" יהודים לפני פרוץ המהומות?
    עכו הנפלאה שתמיד היוותה דוגמא ומודל לדו קיום בשלום ואשר בכל שנה מרימה על נס את שתוף הפעולה התרבותי הפורה בין יהודים לערבים בפסטיבל עכו לתיאטרון, כמעט ונרמסה כולה מתחת לפרסותיהם של חזירי הגזענות חדורי המוטיבציה הדתית. על מי אתה בא להגן בדיוק, על הקוזק הנגזל? ואת מי אתה בא להוקיע ולהקיא, את תושבי העיר הערביים מזה דורות רבים מספור, שהולכים ונדחקים לקרן זוית ללא מוצא, רק בשל מוצאם?

 2. עכו לעכואים - לתושביה הערבים! הגיב:

  הם עמדו בהצלחה נגד צבא נפוליאון, ועכשיו הציונים רוצים לפנות אותם כשם שהם מפנים את אחרוני תושביה הערבים של יפו. לא ניתן!

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים