הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 במרץ, 2014 8 תגובות

ארבע מפלגות דורשות את הפסקת השיחות עם קרי

המפלגות שחתמו על הקריאה הן החזית העממית לשחרור פלסטין (מיסודו של ג'ורג' חבש); החזית הדמוקרטית לשחרור פלסטין (מיסודו של נאיף חוואתמה); מפלגת העם הפלסטיני (המפלגה הקומוניסטית הפלסטינית); ומפלגת היוזמה הלאומית הפלסטינית (שבראשה ד"ר מוסטפה ברגותי). המפלגות כתבו: "קבלת התוכנית של שר החוץ האמריקאי, ג'ון קרי, לתמוך בעסקה ולחתום על הסכם המסגרת זה מעשה התאבדות, ומשמעות התוכנית תהיה השלכות חמורות לעניין הפלסטיני ולזכויות הלאומיות שלנו." המפלגות הודיעו על כוונתן לארגן הפגנות ומחאות בשטחים הפלסטינים למען הגנה על הזכויות הבלתי ניתנות לערעור של הפלסטינים. כמו כן, המפלגות הודיעו שהן מאוחדות באופן חד משמעי בתביעה הפוליטית הבסיסית להפסיק את המשא ומתן הנוכחי המתקיים תחת חסות אמריקאית…

hebron-demoהפגנה של פעילי שמאל פלסטינים, חברון 2013 (צילום: אקטיבסטילס)

מכונת התעמולה האמריקאית מבקשת לרכז את תשומת הלב הבינלאומית סביב הצורך של הצדדים לקבל "החלטות כואבות". המלאכה האמריקאית עושה כל מאמץ להציג שני צדדים עקשניים, המבקשים להתעקש אל מול הדרישות האמריקאיות הסבירות. השמאל הפלסטיני מבקש לפורר את המיצג האומלל הזה שעל פיו ישראל והפלסטינים חייבים להתמתן באופן שווה למען השלום.

מק"י והשמאל הפלסטיני

נשאלת השאלה מהי עמדתה של מק"י לגבי ההצהרה החשובה הזו של השמאל הפלסטיני. מק"י תוכל, כמובן, לטעון שההצהרה היא של השמאל הפלסטיני בשטחים ואי לכך, אין יסוד להצטרפותה של מק"י לקריאה. אבל זו טענה פורמאלית וחלולה. האמת היא, שמק"י גוררת רגליה בכל פעם שיש צורך להתעמת עם הנהגת אש"ף המתעקשת לשחק את המשחק האמריקאי.

יש לא מעט אנשי שמאל הנופלים למלכודת של המיצג הנ"ל, לפיו רק לאמריקאים יש מה להגיד בעניין, ורק להם יש את כוח ואת ההשפעה הממשית לגבי השלום הישראלי-פלסטיני. אכן, הצגה כזו היא בעלת השפעה בציבור הישראלי, שמסבירים לו שהאמריקאים – ורק האמריקאים – הם בעלי השפעה הקובעת על הסכסוך ועל הדרך לפתרונו. הנכון הוא, שאפשר להתרשם ככה אם לא מתעמקים בתהליכים היסודיים המתרחשים מתחת לפני השטח. רוסיה, מסתבר, בעלת השפעה גדולה, והדבר נכון גם לגבי סין. "התרומה" של אבו מאזן ואנשיו למיצג זה, היא להתאים את מהלכיהם כאילו אין ברירה וחייבים כולם להיכנע למונופול אמריקאי.

השמאל הפלסטיני, על מרכיביו השונים, עומד על אלטרנטיבות לכניעה המבישה למהלכים האמריקאים. השמאל הפלסטיני עומד על כך שכל פתרון יצטרך לכלול גורמים בינלאומיים אלטרנטיביים. השמאל הפלסטיני אינו חושש להרחיב את היריעה ולדון באלטרנטיבות אפשריות לחוק הברזל הדוגמאטי של שתי מדינות (פרו-אמריקאיות).

ברור לכל מי שעיניו בראשו שלא מדובר בתהליך שלום ממשי. כן מדובר בתרגיל של חתימה על מסמכים חסרי תוקף, שכל תפקידם לגלגל את השיחות בצורה אינסופית, כשהמטרה המרכזית היא לחזור שוב ושוב לבעיות של האמריקאים עם הילדים חסרי האחריות, כשאין הבחנה כלשהי בין ישראל, בעלת העוצמה העצומה, ובין הפלסטינים שנמצאים במצוקה קשה. אכן, השמאל הפלסטיני והשמאל בכלל חייבים לערער על כללי "המשחק האינסופי".

המצב הבינלאומי בכלל, ובאזור בפרט, הולך ומחמיר. קיים מאבק מתמיד בין גורמים שונים בממסד האמריקאי, בין אלה המבקשים לנצל את העליונות האמריקאית האסטרטגית כדי לדחוק את רוסיה אחורנית, ובין אלה שהחלו להבין שעברו זמנם ופג תוקפם של פתרונות צבאיים.

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. דרור מרמת גן הגיב:

  יואיל מר קמינר ויאיר את עיני, ויסביר מהן העמדות של השמאל הפלשתיני,שבהן הוא כנראה תומך. הבנתי שהם מתנגדים לשיחות, אבל לא הבנתי במה הם תומכים. האם יש דרך אחרת,חוץ משיחות כדי להגיע להסכם בין ישראל לפלשתינים?

 2. ק.א. הגיב:

  נראה ששיטת השלטון של ארגוני הפשע האינסופי מהאימפריה קיבלה בימים אלה עידוד מעולם הפיזיקה התיאורטית. גילויים, לכאורה, של גלים גרביטא מאשש את תיאורית האינפלציה לגבי הווצרות היקום ואיתה התחזית להתפשטות הולכת וגדלה. לפי תחזית זו המציאות אינה בנויה ממחזורי מפצים גדולים והתכנסויות שבאים זה לאחר זה אלא הקיום הוא חד כיווני ומבשר התרחקות מתמשכת ואינסופית ובסופו של דבר מביא לקבלת יקום ריק, חשוך, קר ומת. אפשר שלחזירי האימפריה, תאבי-המלחמות המופרעים, חזון כזה קוסם מאד וממנו הם שואבים השראה ונחמה. הם בוודאי אומרים זה לזה שאם כך נראה העתיד אולי כדאי לקצר את ההמתנה ולהחשיך את העולם כבר כעת. האם הם מסוגלים לזה? תחשבו לבד.

 3. צפור בודד הגיב:

  ראשית, יש בהכרזת ארבעת האירגונים, דבר מה הזוי בעליל: כל הצהרתם, מכילה רק סופרלטיבים וכיו"ב כינויי דחיה ובוז כנגד הצעת קרי. אין בהם ולו דרישה אחת ספציפית וברורה, המנומקת כהלכתה. נכון, כולם חכמים ויודעים את התורה ואין טעם כביכול, לחזור על דברים ידועים סטייל. אך בכל זאת, הרי מדובר כאן בעולם ומלואו: חיבים להעלות הדרישות הברורות וגם לנמקן בבהירות. זאת משום שאחרת, רק תדמית אחת תתקבל: זו של רצון כמוס ועז, שלא לשת"פ עם תכנית קרי, כמו גם שינאת ישראל וארה"ב, בסיסית, תת הכרתיות ממש. איזו תועלת יכולה לצמוח מהכרזה שכזו? עד כמה אפשר להיות מוכה עיוורון ולא לראות הנזק התדמיתי שנגרם לענין עצמו? שהרי תמיד יכול מאן דהוא לקום ולהגיד, שבשל חוסר ההגיון שבדרישותיהם, מסרבים הארגונים לעיל, לנקוט בשמן המפורש ורק מבקשים הם בכל דרך, לממש מטרתם האמיתית: הנצחת מצב הלוחמה המתמשך….משל היו סוכנים בזויים של תאגידי הבורגנות והטוטאליטריזם, הגוזרים קופון דמים אכזרי מהמצב הנורא. תמהני על ר"ק שאינו חש בזאת ואץ נרגש לפרש הכרזות אלה, אף לנבור בהן כמוצא שלל רב.

 4. השמאל הפלסטיני קיבל תמיכה בלתי צפויה הגיב:

  הימין הקציצוני בראשות מחרחר המלחמה משה יעלון ("שר הביטחון") ממשיך בהתקפות שלוחות הרסן על ארצות הברית. אבל כל עוד ארה"ב ממשיכה לספק נשק חינם (בשווי גדל והולך) לצבא הכיבוש — (ובאיכות וכמות פחותה גם לצבא של אבו מאזן) שותקים מקבלי התמיכות, ורק ביביעלון חורג מהמסגרת. לכן צודק קמינר וצודקים חברינו בשמאל הפלסטיני שסוף-סוף מצאו סיבה שסביבה הם התאחדו. ואשר למק"י של מוחמד ברכה – זאת מזמן שכחה שהיא ייצגה את השלום הצודק.

 5. אנא פרט את עמדות השמאל הפלסטיני הגיב:

  ראובן קמינר. אנא פרט מה הן עמדות השמאל הפלסטיני. שהרי הימין הקציצוני טוען שאינו יודע…

 6. ומי הפרטנר ההiגן של הפלסטינים? הגיב:

  האם זה שנחת כאן מקישינב הוא פרטנר הוגן? ואולי הרפתן מקיבוץ גרופית, שלא גרף שמץ של חוכמה? ומה עם הבוס הגדול המלך ביובי קינג? ואולי נמליך לנו את האתד את ה"צפור הבודד"?

 7. אשר פרוליך הגיב:

  קודם כל תבדקו מי הן 4 "מפלגות השמאל" של הפלסטינאים. בקלות תגלו בהן רקורד מרשים של פגועי טרור,מעשים נפשעים נגד חפים מפשע,כגון הפרוגרומים בשדה התעופה לוד בעזרה האדיבה של אקמוטו,רצח ילדים במעלות,פצצות במסעדות,בבתי מלון ,באוטובוסים,ועוד. עבר "מפואר" של רוצחים מטורפים חסרי צלם אנוש. והיחידה בינהן עם עבר מתון יחסי מאוד,ה PPP , מכריזה על רוסיה של היום כמגינה על חופש העמים ולוחמת נגד האימפריאליזם ומגמגמת כששואלים אותה על טרור ובנוסף,חסרה כל השפעה או תמיכה מהעם הפלסטינאי.
  אם אלה מפלגות "השמאל",המצב עצוב מאוד וללא תקווה.
  ולא פלא שהשמאל בכל העולם (כולל בישראל) בשפל היסטורי עמוק וחשוך,ולא מסוגל להציג אלטרנטיבה שתשנה את המצב העגום בו אנו חיים.

 8. האם 'השמאל הפילסטיני' הגיב:

  כולל גם את החמאס, את הג'יהאד האיסלאמי ואת אל קעידה פילסטין המתנגדים לשיחות וקראו לא אחת לאבו-מאזן להפסיק אותן?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים