הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-18 במאי, 2014 13 תגובות

רבים מחברינו בשמאל הצטרפו לגל ההתלהבות מגזר הדין שניתן בשבוע שעבר המטיל על ראש הממשלה לשעבר, אהוד אולמרט, עונש מאסר ממושך. לדעתי, אנשי שמאל לא צריכים להתרגש ממה שכונה "ניצחון השוויון בפני החוק במערכה נגד השחיתות". אולמרט הוא חלק ממבנה כוח מושחת ובלתי מוסרי, בדיוק כמו השחקים הראשיים במערכת המשפטית שמצאו אותו אשם. אני חושש שכפי שהוכיח ניסיון העבר, כל דבר המוסיף ליוקרה של מנגנון התביעה בישראל מנוצל באופן ישיר להגברת פעילותה של חברה השקועה באפרטהייד ודיכוי נגד הפלסטינים. זו לא החגיגה שלי ולא הניצחון שלי.

השופט דוד רוזן (תמונה: אתר הרשות השופטת) אולמרט משפטrozenהשופט דוד רוזן (תמונה: אתר הרשות השופטת)

השופט, דוד רוזן, הפך במהרה לגיבור בן-זמננו. אבל כדי להפוך לגיבור באמת, הוא מוכרח להיות מופת מוסרי. הוא מוכרח להוכיח שיש לו עבר עשיר של מאבקים למען המנוצלים והמדוכאים. לצערנו, הצצה מהירה במידע הביוגראפי הרלוונטי מראה שהשופט רוזן הוא בעל רקע שיפוטי קונבנציונאלי לחלוטין, ללא שמץ של  רצון למרוד במוסכמות או של חשיבה עצמאית. במילים אחרות: השופט רוזן הוא לא יותר מדוגמא כמעט מושלמת לבורג במערכת האפרטהייד.

הוא מתאים למערכת הדיכוי והנישול בצורה מושלמת כל כך – עד שהוא משויך לקבוצה של שופטים צעירים יותר המכונים "החונטה". דוד רוזן מייצג את הדרך הישראלית לארגן דברים: הוא מסוג האנשים האפורים והשגרתיים המאיישים את כלל התפקידים והמשרדים שנותנים לעולם שלנו מראית עין כאילו הדברים מתנהלים באופן מוסרי, אחראי וייצוגי. מעל פני השטח, הדברים נראים די נחמדים. הדיכוי האלים והמתמשך של אומה שלמה תחת רגליהם של הדוד רוזנים הרבים זוכה להתעלמות מוחלטת.

תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. אולמרט - פושע מלחמה! הגיב:

  יסלח לי ראובן קמינר אם לא אסכים עימו הפעם. אבל לדעתי הבעיה אינה שופט זה או אחר. הבעיה המרכזית במערכת המשפט הציונית היא שהיא אינה מכירה בחוק הבינלאומי. כל מה שיכולה תביעה, פרקליטוּת ושופט (זה או אחר) לעשות זה לשפוט ע״פ מערכת חוּקים נגוּעה ב״עם נבחר״, גזענות, כיבוּש ואפרטהייד. ייתכן שזו אחת הסיבות שהפרקליטוּת לא הגישה תביעה נגד אהוד א. או אהוד ב. על פשעי המלחמה שאותם הם שלחו את חיילי ״צבא העם״ לבצע. כאשר זה המצב מוּטלת החובה הזאת על התביעה בבית המשפט לפשעי מלחמה בהאג. אם אהוּד חושבים שאמירות הרב קוּק והלוּביבצ׳ער שנייערסון תקֵפַה, ש״יהודים שונים לחלוטין מלא-יהודים, ושאלה נועדו רק לשרת את היהודים״ שינסו לבדוק זאת בערכאה שיפוטית (אפילו אצל השופט דוד רוזן…). ועד אז? נקווה שהדברים ישתנו, וכמו שכתבה ויולטה פָּארה בשירה Cambia — מה שלא השתנה אתמול
, חייב להשתנות מחר!

  • היכן אי ההסכמה? הגיב:

   נדמה היה לי שברמת המסגרת והמערכת אתם דווקא מסכימים, למרות ניסוחים שונים:
   אתה מדבר על אי-הכרה בחוק הבינלאומי וקמינר מדבר על אפרטהייד ודיכוי אומה שלמה.
   אי לכך שניכם אינכם מאמינים (בצדק) שמערכת כזו תוכל לייצר משהו שמתקרב למהלך של צדק.

 2. ק.א. הגיב:

  קול צודק של ניסיון, חוכמה וקומון סנס. אולמרט ישב 3 שנים (אולי, אם בכלל) יכתוב ספר (בטח ההקדמה כבר מוכנה) ויתעשר יותר מהולילנד. מעז יצא מתוק. כולם יצאו נשכרים: אולמרט יקבל עוד כסף, ארגוני הטירור הכלכלי-צבאי ישמרו על הדומינציה שלהם והציבור יקבל סיפוק מתפקוד ה"דמוקרטיה" וגם ספר מזובל ב 15 דולר ליחידה.

  • שום בצל הגיב:

   חוץ מלזעוק על גזלת האימפריה, לא ירדתי לעומקה של השקפת עולמך. כיצד בעיניך העולם צריך להיות? שריעה? (אימפריה מוסלמית, אולי איראנית אולי לא…) קומוניזם? (אימפריה סובייטית) פאודליזם/אוליגרכיה? (אימפריה של פוטין ודומיו). או שמא בידיך הפיתרון לאוטופיה שמיימית? אנא, שתף אותנו!

   • ק.א. הגיב:

    מר שום בצל, אין לי שום "השקפת עולם" (הנסיון לייחס לי קומוניזם בשל נוכחותי בגדה השמאלית הוא מוטעה). העולם הוא אינו שלי (וחסר לי הדחף להשתלט עליו) – אין לי זכות להגיד לאנשים אחרים מה להיות ומה לעשות בארצם, בתרבותם שאינני מכיר אותה ואינני חלק בה. יש לי מה להגיד על תפקוד האימפריה שלי. כפי שאמר לייבוביץ: "מנטליות נאצית רווחת בקירבינו" (זה כולל הן את רובו של "העם" וכמובן שולט לחלוטין(!) בחוגי השררה).

 3. אחד העם 15 הגיב:

  הבעיה עם אורתודוקסים צרי אופק כמו קמינר היא שהעולם לא הפך ברגע אחד את עורו והתיישר עם רצונותיהם. אולי רוזן יצא לדרך חדשה בחייו? אולי רוזן מניח שהתבטאויותיו ופסיקתו יקנו לו מקום בעליון במשטר ביביהו? איש אינו יודע. מה שאנחנו כן יודעים שהפסיקה עוררה אנשים באופן המזכיר טרום מהפכה – כדאי שתקרא את המאמר הפנתאוני של גיא רולניק בהארץ (זעקי ארץ אהובה) והתגובות להן זכה המאמר. שום מהפכה לא חוללו שופכי הצוננים אנו זקוקים למלבי האש.

  • ק.א. הגיב:

   העובדה היא שהעם מצנן את עצמו בריאליטי כבר שנים ובאופן מצויין. לפי העקרון הזה פעולות צינון הבאות משמאל הן בפועל מתקבלות למעשה כפעולות של חימום-עצבים לאומי. לאמור, אם אתה חפץ בליבוי אש: לך וארגן הפגנת שמאל נרחבת השמה לה לתכלית ומטרה לשנן לעם שעליו לשמור בכל מחיר על קור וצינון הרוח – ותראה מה יקרה (ניחוש: אולי משהו בסגנון האופרה לה-מרמור מהתוכנית לול…)

   • פועל זך וטהור אחד הגיב:

    כן הראילטי אשם….אתם לא אשמים, שום משטר קומוניסטי לא החזיק מעמד ופשוט נשר מהעץ כמו תפוח רקוב אחרי עשורים ספורים…משטר שהפך תוך שנים ספורות (!!) מ" מהפכת מעמד פועלים" למעמד נובורישים מנוון ומצחין בעוד ששאר העם מתבוסס בעוני וברעב…יכול להיות ש*זה* מה שגרם לאנשים ככ לשנוא אותכם ? יכול להיות…אולי…אולי…

    • ק.א. הגיב:

     מי זה "אתם" ? כאילו שמה שקרוי "שמאל" הוא רק "קומונסטי" (זו קללה)? אבל גם אם כל השמאל היה קומוניסטי (או מה שאתה רוצה) – האם זו הבעיה? הרי ישנה כאן דחייה מפורשת של ערכים אנושיים-אוניברסליים והעדפה מובהקת של ברבריות "דתית"-לאומית-משיחית. כל מה שאינו מתיישב עם אג'נדה פיראטית הוא מייד חשוד כלא-יהודי מספיק ולכן נדחה ומסולק. אין כבוד לאחר, אין שיוויון זכויות, אין חמלה, יש כוחניות, יש צבא, יש זיקפה לאומית, יש שואה וגבורה, יש נקמה מתוקה. השמאל פשוט מקלקל לך את המסיבה.

    • צדוק התקוה הגיב:

     תראה מה קורה כיום בקובה גן העדן הקומניסטי סליחה הסוציאליסטי אנשים עומדים בתור לקניה עם פנקסי נקודת כמו בשנות החמישים הזנות קיימת והשוחד חי ובועט כמו במדינות קפטיליסטיות שלא נדבר על צפון קוראיה העממית הדמוקרטית בקיצור תלמדו הקומנזים או הסוציאליזים בתאוריה הוא יפה מה לעשות בני אדם לא נולדו שווים אחד שחור אחד לבן אחד טיפש אחד חכם שווין אולי בגן העדן קיים תלוי אם ש"ס שוטלת או אגודת ישראל שם

     • אוי סמול קטן שלי הגיב:

      הביקורת שלי הייתה להסתכל על עצמכם קודם לפני שאתם באים בטענות לאחרים.
      האלטרנטיבה שרוב כותבי האתר הזה מנסים לתת הוא גרוע ומשוחת הרבה יותר. אל תיתמו כי הקלקה קטנה על מנוע החיפוש מוצאת כאן שורה ארוכה של כמה וכמה כתבות שמהללות ומשבחות ללא בושה את המשטר בקובה וונצואלה שהם משטרי רשע חשוכים ומצחינים משחיתות.

      ככה שלפני שאתם באים לטענות על שחיתות נסו לבדוק מה אתם מציעים במקום .
      אתם מתנפלים כנחוש נחש וממהרים לתייג אותי כ"ימין קיצוני דתי " (חחחחח) רק חושפת את ערוותכם . חושפת כמה אתם שטופי דעות קדומות חסרות בסיס, ושנאה כלפי כל מי שמעביר עליכם את הביקורת הכי קטנה. מה שנקרא – אנחנו הומניים, מוסרים וליברלים ואנחנו נתקוף, ננדה ונכלא את כל מי שחשוב עלינו משהו אחר.

      אז מה אמרתם על צדק ??

 4. פועל זך וטהור אחד הגיב:

  כן המערכת הקפיטליסטית משוחתת בניגוד למערכת הקמונסטית שיודעה בטוהר המידות שלה, ושליטיה אוהבי האדם שמורכבים כולם ממעמד הפועלים עמל הכפיים הזך והטהור חחחח . במיוחד ברית המוצעות שכבר בשנות העשרים (פחות מעשר שנים אחרי שקמה, הישג בהחלט מרשים, איך משטר נרקב מיד אחרי שקם חח) אפשר היה להחליף את שמה למילה "שחיתות" כי זה הדבר היחידי שהיה בה….

 5. לחזור לשאלה החשובה! הגיב:

  במקום לעסוק בשאלה החשובה מנסים מגיבי הימין (חראגיל) להסיט את הענין לדיון במחדלי קובה, או הקומוניזם הסובייטי. אבל השאלה החשובה בענין המשפט הציוני היא: מדוע אין הפרקליטוּת יכולה להגיש תביעה נגד אהוד א. או ב. על פשעי המלחמה שאותם הם שלחו לבצע את חיילי ״צבא העם״. נראה שאמירות הרב קוּק והלוּביבצ׳ער שנייערסון (ש״יהודים שונים לחלוטין מלא-יהודים, ושאלה נועדו רק לשרת את היהודים״) מקובלות על הימין הקציצוני ודוחות את קבלת החוק הבינלאומי.
  כל עוד אנו שקועים בחרא הזה ובכיבוש פלסטין אין מה לצפות שהעולם יקבל אותנו בזרועות פתוחות. לכן ברור (למי שעיניו בראשו) שהאמונה המיסיונרית-חב״דית במשיח שְנַייֶעֶרְסוֹן מנוגדת למוסר ולחוק העולמי! זה שנהנתניהו ומכשלתו מלקקים לחב״ד, ונהנים משירותי ״טנקי המצוות״ שלהם, מזכיר את האהבה הגדולה בין הלוּביבצ׳ער לאריק שרון לאחר מלחמת לבנון ב-1982, והטבח שעשו ״ידידנו הנוצרים״ מהפלנגות בפליטים הפלסטיניים במחנות סברא ושתילא — תחת חסות הקצונה הצה״לית.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים