הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 במאי, 2014 4 תגובות

"מטרת הצעת החוק הינה לקבוע בחוק את הזכות לחשמל כזכות יסוד, הצהרה המבטאת את ערכיה של מדינת ישראל ואת היותה מדינה השייכת למדינות המתועשות והמפותחות". כך קובעת הצעת חוק של ח"כ גילה גמליאל (ליכוד) שאליה הצטרפו חברי כנסת מכל המפלגות. ללמדנו כי מדובר בהצעה "לא פוליטית". כך נאה וכך יאה. בדברי ההסבר מצוין כי "החשמל הוא מצרך יסודי, תנאי לקיום אורח חיים תקין ולחיים בכבוד. החשמל הינו בסיס לבריאות ולהיגיינה, מקור לאנרגיה, אור וחום ותנאי לקיום תקשורת ולקבלת מידע. בהיעדר חשמל נפגעות זכויות בסיסיות, או שלא ניתן כלל לממשן".

electricityעמודי חשמל בנחל הירקון (מקור)

מי שיעמוד בתנאים, כך ההצעה, לא ינותק מזרם החשמל אם וכאשר לא שילם את החשבון. הוא או היא ימשיכו ליהנות מחשמל אם כי בהיקף מצומצם. בינתיים ההצעה טרם הפכה לחוק מה גם שלא ברור כלל מי בכל זאת  אמור לשלם עבור התענוג, כי חברת החשמל (חח"י) – מה לעשות – בצרות. אלא שבסתר הוחלט על ניסוי. ח"כ גמליאל נתפסת במקומותינו כימנית למהדרין וכידוע,  ניסויים עושים  על חיות. ואם אין – אז על ערבים. כך היה בפרשה הבאה.

באחרונה הגישה חח"י תביעה כנגד חמ"י – חברת החשמל של מזרח ירושלים. מה יש לחח"י נגד חמ"י? חמ"י לא משלמת חשבונות חשמל. החוב שלה, אפשר ללמוד מהתביעה, הוא על סך 531. לא, לא 531 שקל אלא 531 מיליון שקל. כסף קטן. אומרים שאם אדם חייב לבנק 100 שקל, לאדם יש בעיה. אם הוא חייב לבנק 100 מיליון שקל הבעיה היא של הבנק. ויעידו טייקוננו שלא משחקים בכסף קטן ומקפידים על מצוות התספורת – כלומר אי תשלום חוב – לכל נושה, כולל בנק. ומה שנכון בפיננסים עובד טוב יותר בחשמל. על פי ההצעה של ח"כ גמליאל יוגבל ניתוק החשמל למקרים שבהם יוכיח הצרכן שהכנסת משק הבית אינה עולה על השכר הממוצע במשק. ואכן חמ"י שלנו עומדת בקריטריון. בממוצע, כמובן. ולכן, כך זה נראה, גמליאל וחח"י החליטו על הניסוי, לראות איך זה עובד.

הניסוי שלא באמת היה

חמ"י ניצלה עד תום את טוב הלב החקיקתי ופשוט הפסיקה לשלם לחלוטין. אלא שבניסוי, כמו בהצעת החוק, אסור לנתק לנזקקים. ועל נזקקותה של חמ"י אין ספק. וכך הלך החוב ותפח והגיע למימדי העתק שהפכו אותו, את החוב, לבעיה של חח"י במקום של חמ"י. ועכשיו בית המשפט יכריע. או שלא. כי מה כבר יכול בית המשפט לעשות? לקחת את הבית של חמ"י? זה אסור. לקחת כסף מחשבון הבנק של חמ"י? אין שם גרוש. מה שייצא מכל התביעה הזו זה כמה גרושים טובים, במיליונים, לעורכי הדין של הצדדים שיאוננו משפטית עד בלי די. מכיוון שהצעת החוק  טרם התקבלה,  עולה השאלה מדוע חח"י  פשוט לא מנתקת את חמ"י מזרם החשמל. נזקקים לא חסרים. העוני מסרב להתכופף ולהצטמצם.  מה יש בה בחמ"י שהיא נהנית מההעדפה הגמליאלית שלא ניתנת לשאר העניים והנזקקים? לא יאומן למאמיני הימין: חמ"י היא ערבייה. לא סתם ערבייה אלא, טפו-טפו, פלסטינית. אמנם יש לה בית בירושלים אבל כולה פלסטינית.

רשימת העבריינים

מדוע חח"י, המנוהלת בידי גנרל ימני לא מנתקת את הזרם לחמ"י הסוררת, בהתאם לחוק בישראל? איך זה שהשר הממונה, שר האנרגיה, סילבן שלום, שותק מול ההעדפה האי-ניתוקית לפלסטינית? ואיך זה שיאיר לפיד – הממונה על נכסי המדינה – מפקיר את חח"י הממשלתית לגחמות חמ"י הפרטית? ולמה הלוחם האמיץ למען מדינה יהודית, בנימין נתניהו, נותן לכל זה לקרות? וכיצד שותקים פטריוטים כמו נפתלי בנט ואורי אריאל וטמבל אורבך?  חמ"י, חברת החשמל המזרח ירושלמית, היא זו שקונה חשמל מחח"י ומוכרת אותו לפלסטין. ולא משלמת. היועץ המשפטי לממשלה לא מעמיד לדין את דירקטוריון חח"י שמפר חובת נאמנות לתאגיד. ושרי האנרגיה והאוצר לא מפטרים את הדירקטורים המועלים. ורק ירבו להג על עובדי חח"י שנזק בהיקף כזה מעולם לא עשו. והפלסטינים, מה יהיה עליהם? אם יש להם תבונה שימשיכו לא לשלם עבור החשמל. ואם ישראל תסתכן בניתוק הזרם שיגישו תביעה משפטית שבה ייבחן החוב החשמלי מול החוב של ישראל לפלסטין על נזקי הכיבוש, לרבות אי תשלום על השימוש שעושים ישראלים בכביש 443, למשל.

 • פורסם בבלוג של גדעון עשת
תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. איתי הגיב:

  אני תוהה מה זה מוסיף לך לכנות בן אדם שאתה לא מסכים איתו "טמבל" בצורה כל כך גסה.
  האם אתה חסר ביטחון בטיעוניך או בדרך הצגתם עד כדי כך שאתה מרגיש צורך להיות בוטה בצורה אלימה שכזאת?
  בעיני דבריך מבוססים ואמינים, אך יעילותם תהיה רבה יותר אם דרך ארץ בסיסית תלווה אותם.
  שא ברכה

 2. צדוק התקוה הגיב:

  מר גדעון עשת הפלסטנאים יקבלו חשמל חינם ועם ישראל ישלם למה לא כנ"ל לגבי החוב מעזה על החשמל נזכרתי הם משלמים לנו בירי רקטות לעבר ישראל גם זה תשלום לא? בקשר ל החוב של ישראל לפלסטין על נזקי הכיבוש כן אתה צודק רגע מה קרה ב67 מי יצא למלחמת שמד נגד ישראל ב67 מי גירש את משקיפי האום מגבול ישראל מצרים מי סגר את מיצרי טירן וחסם את הגישה הימית לאילת או את קול הרעם מקהיר כוחותינו בדרך לתל אביב נתלה את המנהיגים שלכם ועוד דברי הבל ושיטנה מי שהזמין מלחמה ב48 קיבל נכבה [סליחה שניצחנו] ומי שהזמין מלחמה ב67 קיבל "כיבוש" את המחיר משלם הקונה ולא המוכר אתה מדבר על פלסטנאים לא זכור לי ש" הגדה המערבית ועזה " היו שיכות למדינה בשם פלסטין אלה לירדן ומצרים גם בחפירות ארכולגיות לא מצאו שום ממצאים מהתקופה הפלסטנאית כאן באזור ……אולי הם היו כנענים? לא אולי פלישתים??או יבוסים? מוזר עם שאין עליו שום עדיות היסטוריות חשבתי שהם היו ירדנים / מצרים מקווה שתגובתי לא תמחק כי לפי התקנון שלכם שקראתי תגובתי אינה פוגענית

 3. סמול קטן שלי הגיב:

  כן כרגיל. הפלסטינים והערבים מסכנים. בארור.

 4. רמי מתל אביב הגיב:

  ובכל זאת, מדוע שישראל לא תשלם לפלסטינים, באמצעות הרשות הפלסטינית, תמלוגים בעד השימוש היומיומי הן בכביש 443 והן בכביש 1 בקטע שהוא עובר בשטחי פלסטין, כלומר מזרחה לקו הירוק (אזור לטרון ופארק קנדה). לא רק שישראל – כולנו יש לומר, לרבות השמאלנים שמקפידים לא לעבור את הקו הירוק – משתמשים בכבישים עמוסים אלו, הנמצאים בתוככי פלסטין ואסורים לשימוש לפךסטינים. אז מדוע לא ישולם להם שווי השימוש?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים