הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 ביוני, 2014 12 תגובות

בבוקר ה-21 במאי האחרון הגיעו חמישה דחפורים של המנהל האזרחי, בליווי כוחות גדולים של צבא ומשמר הגבול, לקהילת אידעייס בבקעת הירדן, ובהתרעה של חצי שעה הרסו את בתיהן של עשר מתוך 23 המשפחות בקהילה, ואת מכלאות הצאן שלהן. הקהילה חיה במקום מאז שנת 1982. הריסת בתי התושבים התבצעה במסגרת המאמצים הרבים שעושות הרשויות הישראליות לגרש מבתיהם בתואנות שונות אלפי פלסטינים הגרים בעשרות קהילות הפזורות בשטח C. בצלם משיק היום "בלוג קהילות בסכנת גירוש" שבו נרכז את הדיווחים השוטפים המגיעים מתחקירני בצלם על מצב הקהילות ועל ניסיונות הרשויות לגרשן.

הריסת קהילת אידעייס בבקעת הירדן (צילום: יוסף בני עודה) פלסטינים הריסות בתים abuarob1"הם חסמו את האדמות סביבנו, המון חיילים, טרקטורים גדולים, משטרה ומכוניות."
צילום: יוסף בני עודה, מתנדב פרויקט "חמושים במצלמות" של בצלם, תושב הכפר הסמוך ג'יפתליק

הריסת קהילת אידעייס בבקעת הירדן (צילום: עאטף אבו א-רוב) פלסטינים הריסות בתים abuarob2

הריסת קהילת אידעייס בבקעת הירדן (צילום: עאטף אבו א-רוב) פלסטינים הריסות בתים abuarob3

הריסת קהילת אידעייס בבקעת הירדן (צילום: עאטף אבו א-רוב) פלסטינים הריסות בתים abuarob4"הורו לנו להוציא את החפצים מהבתים, ותוך פחות מחצי שעה הם הרסו לנו הכל. הם לא השאירו כלום"

הריסת קהילת אידעייס בבקעת הירדן (צילום: עאטף אבו א-רוב) פלסטינים הריסות בתים abuarob5

הריסת קהילת אידעייס בבקעת הירדן (צילום: עאטף אבו א-רוב) פלסטינים הריסות בתים abuarob6"לא השאירו אבן על אבן, לא השאירו לנו גג למחסה. נותרנו בחוץ בלי כלום. אפילו את הטאבון שבו אני מכינה לחם לילדים הם גרפו. ביקשתי מהם שישאירו לנו אותו כדי שנוכל לאכול, אבל זה היה כמו לדבר עם חפץ דומם"

הריסת קהילת אידעייס בבקעת הירדן (צילום: עאטף אבו א-רוב) פלסטינים הריסות בתים abuarob7

הריסת קהילת אידעייס בבקעת הירדן (צילום: עאטף אבו א-רוב) פלסטינים הריסות בתים abuarob8

הריסת קהילת אידעייס בבקעת הירדן (צילום: עאטף אבו א-רוב) פלסטינים הריסות בתים abuarob9

הריסת קהילת אידעייס בבקעת הירדן (צילום: עאטף אבו א-רוב) פלסטינים הריסות בתים abuarob10"תוך שעות המקום הפך לחורבה, בחיי, כמו מלחמה. הצבא והטרקטורים עזבו, ואז הגיעו העיתונאים וכולם רצו לצלם"

 • עאטף אבו א-רוב הוא תחקירן בצלם. הצילומים מלווים בתיאורים מתוך עדותה של נעמה אידעייס, חברת הקהילה.
תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  ה"מדינה" אינה יכולה להשמיד באקט של טבח המוני (כי האימפריה לא מרשה. זה יפגע ביציבות, בתדמית ה"דמוקרטית", וכו'). אז מה כן? במקום השמדת "זבנג וגמרנו" יש נאציזם-זוחל, כזה שמחנות המוות הוצאו ממנו (אבל לא הגטאות). בשעת כושר (מלחמתית) גם ההבדל הזה כנראה יטופל. בינתיים משטר אובמה-ביבי שולח סיוע חומרי ומוראלי לשותפיהם באל-נוסרה, באל-קעידה – שותפים וותיקים, בעלי ברית, שאפשר לסמוך עליהם לייצר את הברדק היכן שצריך – ואז לשלוח שליחים מכובדים (ג'ון קרי, ויקטוריה ניולנד, ועוד נשמות טובות שכאלה) כדי לעשות "שלום" (כלומר השכנת שלטון המציית לאינטרסים של האימפריה). בטריק הזה, בן עשרות השנים, תומך העם היהודי הרשמי והלוביסטים שלו. על יסוד הטריק הזה האימפריה מתנהלת. ממש פלא שזה מעורר תחושות שליליות למדינה היהודית ולסדר יומה.

  • צדוק התקוה הגיב:

   אני מצטט אובמה-ביבי שולח סיוע חומרי ומוראלי לשותפיהם באל-נוסרה, באל-קעידה – שותפים וותיקים, בעלי ברית, שאפשר לסמוך עליהם לייצר את הברדק היכן שצריך "
   כאשר כותבים האשמה חריפה כזאת צריך שיהיה לה כיסוי איך ישראל עוזרת לאותם ארגונים ובמה מחכה להוחכות

   • ק.א. הגיב:

    השיטה של לעשות שימוש במוטרפי דת ומשיח (למטרות של האימפריה) היא שיטה ידועה שאף אחד אינו מכחיש. בכלל, הרי האימפריה תשתמש הרי בכל אמצעי(!) – וכי מה חשבת שיש להם אלוהים?…
    אם אתה חפץ בהודאה אתה מוזמן לצפות בהילרי קלינטון מאשרת זאת בקישור:

    http://www.youtube.com/watch?v=WnLvzV9xAHA

    אם כן, לא מעט מהטירוריסטים מקבלים עזרה מהאימפריה! כמובן בצורה שקטה ולא רשמית, כי זה נגד המדיניות המוצהרת (ואף אולי נגד החוק). אבל כאמור עבירה על החוק זה לא משהו שממש מטריד אותם.

   • ארה"ב מגבירה את קצב העברת הנשק למורדים בסוריה הגיב:

    ארה"ב *מגבירה* את קצב העברת הנשק למורדים בסוריה….

    סוזן רייס, אמרה ביום שישי האחרון בריאיון לרשת הטלוויזיה סי-אן-אן כי ארצות הברית החלה להעביר "סיוע בלתי קטלני וסיוע קטלני"

    http://www.haaretz.co.il/news/world/middle-east/.premium-1.2346604

 2. צדוק התקוה הגיב:

  השלטונות הורסים גם מבנים בלתי חוקים אצל המתנחלים

 3. טעות הדרוזים וארה"ב הגיב:

  לשאלה היא: עד מתי? התשובה: עד שממשל אובמה יפסיק לטעון ש"זמן האימפריות עבר, חלף לו", ובו בזמן ימשיך לממן ולמגן את נסיונות מִכְשֶלֶת ישראל להקים מיני אימפריה יודו-נאצית.

  ואולי כבר קודם? – אם וכאשר שכירי החרב של מג"ב יבינו שהם משמשים את הכיבוש הציוני, כמו שהקאפו היהודי שימש את הנאצים במחנות ההשמדה, יהיה מאוחר מדי. כי בסוף התהליך, לאחר שייסיימו את תפקידם הנאלח יחוייבו גם הדרוזים (שבאו מחורפייש, ירכא ודליאת אל-קרמיל) לפנות את מקומם למכבש הציוני. אז גם לשכירי החרב של מג"ב לא ישאירו אבן על אבן, וגג למחסה.

 4. ''ידינו מושטת לשלום'' הגיב:

  רק תראו את המשקפיים השחורים על הטרמינטור המתוכנת. הגורם המחסל והמחריב לא זקוקים לסיבות רבות, מספיקה לו הסיבה שמשהו אחר חי.

 5. רמי מתל אביב הגיב:

  יבוא יום והם ישלמו על כך, והמחיר על מעשי נבלה כאלו ייגבה מהם במלואו.
  טוב שאתם מתעדים ומצלמים תמונות סטיל שישמשו בבוא היום ראיות מרשיעות.
  ואתם, הקורבנות של הפשעים הנבזיים האלו, אתם עוד תבנו בתים ותטעו כרמים ותשבו בארצכם באין מפריע.

  • עלי הגיב:

   מתוך מאמר של אמירה הס
   ישראל עשתה תוכנית מתאר לגיפטליק ומספקת לכל אלה שמקימים את החוק מים ושרותים
   הרשות הפלסטינית החליטה להפעיל ועדות התנגדות בישובי הבקעה והוראתה לתושבים
   לבנות בצורה לא חוקית בניגוד להסכמים בענין שטח C
   כל מי שבונה בצורה לא חוקית מקבל סיוע מהרשות שזה למעשה כספים של האיחוד האירופאי
   (בלי כספים של האיחוד ומדינות ערב והאו"ם ואונרא אין רשות פלסטינית)
   רועי הצאן בבקעה אינם תמימים הם פוגעים בתשתיות גונבים ציוד חקלאי ומפוצצים צנורות מים כדי להשקות את הצאן שלהם הם מהוים איום בטחוני לכל מי שנוסע בכביש הערבה
   התנהגות הרשות נועדה לעצור אפשרות של הסדר לשלום משום שכל הסכם של שלום יכלול תקופת מעבר שבה צבא ישראלי ישלוט בבקעת הירדן
   רק מי שלא רוצה שלום יפעיל ועדות התנגדות בבקעה

 6. רענן הגיב:

  גם אני מזועזע שלקח למדינה יותר משלושים שנה לעקוף את החוק ולסלק את שודדי הקרקעות , למועצה המקומית בה אני גר לקח שלושה שבועות להרוס בטרקטורים מבנה לא חוקי , התמונות של בעל המבנה הלא חוקי הפורץ בבכי עצוב גם הוא, אך ברור שהתגובות לא היו נסחפות עד לשפל המדרגה כיוון שהעבריין היה יהודי. 

 7. תחת כל עץ "רענן" הגיב:

  ו"צדוק התקווה". אבל נבצר ממני להבין מדוע מפרסמת הנהלת האתר "תגובות" כאלה. הרי ברור שישראל נותנת את עזרתה רק למתנגדים למשטר של בשאר, ולא בוררת יתר על המידה. . . וגם שהדבר תואם מראש עם ארה"ב, כי "לישראל אין מדיניות חוץ", ולכן היא מיישמת את מדיניות ארה"ב נגד שכניה. ואשר לארה"ב: יש מרחק עצום בין הצהרותיו של ברק אובמה (‎"הזמן של האימפריות עבר"), והעובדה שארה"ב ממשיכה לממן ולמגן את נסיונות ‎בֶּנְטָנְיָהוּ ואִיבֶט להקים מיני אימפריה יודו-נאצית. וכך העיד מרטין אינדיק "אינדיקציה", שליח הנשיא למו"מ שנכשל::: ‫"‬דבר אחד לא ישתנה‫:‬ למרות כל הפרות החוק הבינלאומי‫,‬ ארה‫"‬ב תעמוד בתקיפות לצד ישראל‫.‬.‬. ‬אובמה לא ינתק לעולם את הקשרים הצבאיים עם ישראל כפי שעשה ריצ‫'‬רד ניקסון‫".‬.. שנאמר::: וְהַנָּחָשׁ הָיָה עָרוּם, מִכֹּל חַיַּת הַשָּׂדֶה

 8. בבוקר ה-9 ליוני 1967 הגיב:

  בבוקר ה-9 ליוני 1967 הגיעו חמישה דחפורים (די-4) מתנת הסיוע האמריקאי לכותל הדמעות, והחלו במצוות הרב גורן (ימ"ש) להרוס את כל בתי שכונת המוגרבים, כדי להקים שם רחבה למתפללים יהודית, ו"עזרת נשים" למתפללות. עד אז לא היתה קיימת שם החלוקה בין המינים. והיום כל נכס פלסטיני שאלה שקוראים לעצמם "יהודים" חומדים, הופך לחורבה. זאת מלחמת היהודים בפלסטינים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים