הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-23 ביוני, 2014 12 תגובות

מדינת ישראל רואה בחיוב את העלייה בהיקף התיירות וההגירה לארץ, אך בו בזמן מפעילה מדיניות של אפליה אתנית כלפי הבאים ארצה. המאמר הזה מציג מספר מקרים של פגיעה באנשים ממוצא פלסטיני. דרכון אמריקני בידי אדם ממוצא פלסטיני אינו ערובה לכניסה חופשית לארץ, ובכל מקרה אנשי ביטחון יתחקרו אותו על שם משפחתו ומוצא הוריו. כך אירע לשתי נשים צעירות, האחת ד', ארכיטקטית שנולדה בארצות הברית לאב פלסטיני, וחברתה  ס', מומחית פיננסית. שתיהן  נעצרו לאחרונה בנמל התעופה בן גוריון ועברו חקירה מתישה במשך 14 שעות, כולל תשאול לגבי צילומים שהיו ברשותן, בדיקה מדוקדקת של תוכן המחשבים והמטען שלהן ובדיקה גופנית. שתי קצינות ביטחון נצמדו אליהן וליוו אותן לכל מקום, אפילו לשירותים. בסוף התהליך הן גורשו בחזרה לארה"ב. מובן שתוכניות הנסיעה שלהן בוטלו וכך גם כרטיסי הטיסה שעלו להן בכסף רב.

דרכון דרכונים פספורט אזרחות גבול לאום מדינה passport(מקור)

לקבלת פנים דומה "זכתה" צעירה  אחרת, ל', ילידת ארה"ב ובת לאם פלסטינית, שהגיעה ארצה יחד עם קבוצת סטודנטים מאוניברסיטת קליפורניה במסגרת קורס ללימודי דיפלומטיה של המזרח התיכון. כשהגיעה הקבוצה למעבר הגבול מירדן ל' הופרדה מחבריה, נלקחה לתחקור, עברה בדיקה ארוכה ותשאול משפיל ולבסוף נאמר לה שבמקום לעבור באותו מעבר גבול הפתוח בפני כל אזרח – "תנסי לעבור דרך גשר אלנבי, המיועד לערבים בלבד". לדבריה היא חשה שהופשטה מזהותה ושההיסטוריה האישית שלה נמחקה. יתר על כן, מרגע שעברה דרך גשר אלנבי והדרכון שלה קיבל את חותמת המעבר – היא מנועה מכניסה לישראל.

סטודנטים פלסטינים תושבי הגדה המערבית אינם רשאים להיכנס לישראל או לעבור דרכה ללימודיהם. רובם אינם רשאים ללמוד באוניברסיטאות ישראליות ומאז שנת 2000 סטודנטים מעזה מנועים ממעבר דרך ישראל אל האוניברסיטאות בגדה, גם אם זכו במלגה ללימודי הדוקטורט שלהם. סטודנטים פלסטינים אחרים לא הורשו להצטרף לתוכנית Coexistence  דו קיום של אוניברסיטת  ניו יורק, שנועדה לסטודנטים ישראליים ולסטודנטים מן הגדה. מניעת המעבר לאוניברסיטאות אלצה את התורמים האמריקנים למשוך בחזרה את המימון למלגות של הסטודנטים הפלסטינים. מגבלות המעבר הן חלק ממדיניות ההפרדה של ישראל שנכפית על פלסטינים. יוצאי דופן הם  אנשי עסקים או שחקני כדורגל תושבי עזה. הם חופשיים לנסוע ללא הגבלה.

חמור עוד יותר הוא המקרה של ד"ר ה', תושב ירושלים המזרחית זה דור חמישי, אשר חזר מארה"ב לאחר שקיבל תואר דוקטור בננוטכנולוגיה ב-2007  ועבד שנים רבות בעמק הסיליקון. הוא שילם 120 אלף שקל עבור היתר בנייה. אשתו עבדה כאחות בקופת חולים ושתי הצעות עבודה קוסמות חיכו לו. אבל, ב-1967 ישראל סיפחה את מזרח ירושלים ואת הכפרים הסמוכים ומאז מנעה תושבוּת קבע מפלסטינים באזור. האישור של ד"ר ה' פקע משום ששהה יותר משבע שנים בארה"ב ובנוסף גם קיבל אזרחות אמריקנית. אי לכך חוזי העבודה שהוצעו לו בוטלו ומשלושת ילדיו נשלל הביטוח הרפואי. גרוע מכך: היות והוא נחשב עתה כתושב בלתי חוקי הוא עלול להיאסר ולמצוא את עצמו  מגורש מן הארץ בכל עת. יצוין שהקונסוליה האמריקנית בירושלים מציעה מידע בעל ערך לאמריקנים ממוצא פלסטיני המתעתדים להגיע לישראל. היא מזהירה אותם כי הכניסה לישראל עלולה להיות בלתי נעימה עבורם.

למרבה האירוניה המצב צפוי להשתנות לטובה לאחר שישראל ביקשה מארה"ב לבטל את הצורך באשרה עבור אזרחים ישראלים, ללא קשר להשתייכותם האתנית או למוצאם. ובתמורה דורשת ארה"ב הסכם הדדי, המבטיח כניסה חופשית לישראל לכל האזרחים האמריקנים ללא הבדל אתני או מוצא. תיירים וסטודנטים אשר מגיעים לביקור או חוזרים לפלסטין או לישראל אולי יוכלו יום אחד ליהנות מן החוויה, ומה שיותר חשוב, להישאר ולהעשיר את האזור כולו במיומנויות  שרכשו.

 • אנה שידלו היא פעילה במחסום-וואצ'

 לקריאה נוספת:

Doughman, N. and Al-Sarabi, S. (2012). “‘Do you feel more Arab or more American?’: Two women’s story of being detained and interrogated at Ben Gurion.” Retrieved from http://mondoweiss.net/author/najwa-doughman-and-sasha-al-sarabi

Hass, A. (2010). “Palestinian Jerusalemites go work abroad and get residency revoked upon return.” Retrieved from http://www.haaretz.com/print-edition/features/palestinian-jerusalemites-go- work-abroad-and-get-residency-revoked-upon-return-1.297136

Karmalawy, Y. (2013). “Palestinian-American student denied entry to Israel after being told, ‘there is no such thing as Palestine’.” Retrieved from http://mondoweiss.net/2013/11/palestinian-american-palestine.html

Skop, Y. (2014). “Israel bars Gaza student from travel to U.S. for coexistence program.” Retrieved from http://www.haaretz.com/news/diplomacy-defense/.premium-1.570281

“What is the 'separation policy'?" (2012). Retrieved from: http://gisha.org/publication/1662

תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. הקיסר לופו הגיב:

  רק טלאי צהוב חסר להשלמת התמונה. רואים כבר את האידיאל באופק.
  עוד מאמץ קטן ואנחנו שם. טיפונת סבלנות.
  א-מחייה.

  • צדוק התקוה הגיב:

   ביתנים ארגוני השמאל התומכים על חרמות נגד ישראל בחול הם עוד מעט ידרשו מאיתו ללכת עם טלאי צהוב נראה אותך הקיסר לופו הולך עם כיפה באירופה בפריז תנסה לעבור עם כיפה ליד שכונת מהגרים מוסלמים אני מבטיח לך שתחזור מדמם אולי כל אותם אברי זכיות האדם יחקרו מה קורה בסוריה בעירק באירן בלוב בסודן בצפון קוריאה אפילו מה קורה בעזה איך שם התושבים נהנים מזכיות אדם שהחמאס משליט עלהם הוצאות להורג ללא משפט תילה והוצאה להורג עם כיותות יורים למה אסור לבדוק אותם הם מעל החוק הבנלאומי או שאותם חוקרים יקבלו כדור בטעות

  • דינו הגיב:

   ארה"ב עושה חיים יותר קשים לישראלים המבקשים להיכנס בגבולותיה.
   אני מכיר ישראלי שבקשתו לויזה נדחתה בגלל שמשכורתו בישראל אינה גבוהה מספיק, ועוד ישראלית יוצאת בריה"מ שבקשתה לויזה נדחתה מכיוון שאינה תושבת ישראל מספיק זמן.

   אתה תכתוב "נאצים" גם אם תשמע על ישראלי שדרך טעות על נמלה.

 2. על מוגבלים והגבלותיהם הגיב:

  צודקת אנה שידלו, כמובן. אבל אותי מדאיגה יותר המגבלות שמטילה המדינה היהודית, שנגועה בפשעי כיבוש, על כניסת אנשים שתפקידם לחקור את פשעיה. שלשום דווחנו על "עמדת ישראל" כלפי ‎שליח האו‫"‬ם ההולנדי רוברט סֶרִי Robert H. Serry (*). אין כל חדש בכך שישראל מפחדת מהאמת שיחקרו וימצאו שליחי האו"ם. גם הפרופ' (היהודי) בן ה-73, ריצ'רד פאלק, Richard Falk גורש לאחר שנחבש בשדה התעופה ליד לוד, נַאטס בֶּג Nuts Bag שפירושו "סל מלא מטורפים".
  אשמתו היחידה של פרופ' פאלק היתה שהוא פרופסור אמריקני למשפט בינלאומי באוניברסיטת פרינסטון, ופעיל בעניינים בינלאומיים, שמונה פעמיים למשרתו בידי האומות המאוחדות (בנושא "האזורים הפלסטיניים בישראל"). אתם ודאי זוכרים את קבלת הפנים שהכינה "המדינה היהודית" לבא אחריו, לשופט (היהודי דרום-אפריקאי) ריצרד גולדסטון, עד שהוא כמעט ביקש סליחה ומחילה.
  ‎מסתבר שישראל לא סובלת שום בקורת (ענינית ומוצדקת) על התנהגותה ככובשת ומתנחבלת בניגוד לחוק הבינלאומי.

  haaretz.co.il/news/politics/.premium-1.2355309

  • צפור בודד הגיב:

   המחלה הזו : חוסר היכולת לקבל ביקורת בונה ואוביקטיבית ו/או לסבול תוכחה, צודקת ככל שתהיה, הינה עוד סימפטום של מדיניות הכיבוש, שלא מרעילה רק את המדינה, כי אם את כל תושביה, למקטן ועד גדול. זו מחלה שנובעת מתוך היהירות ומעצימה אותו בדיעבד כבכדור שלג. אפשר לראות זאת למשל, בכל דו שיח, שאמור להיות דיון והופך לויכוח ובכל ויכוח שהופך למלחמה עם יצרים ורגשות. כלומר מי שצועק הכי חזק ומשתלט על השיחה, הוא כנראה הצודק ו"המנצח" בעימות. הצדקתנות והחרשות המוחלטת לנרטיב של האחר ובכל תחום, הופכים לבון טון. אפילו כאשר סתם הולכים ברחוב או בטילת והישראלי הממוצע מגיח ממולך, במידה ונראה לו שהוא גדול ממך פיזית, תעמודנה בפניך תמיד, אותן שתי הברירות האלה בלבד: או לסטות הצידה או להתנגש בו כתף מול כתף, הוא לא יזוז, למה לו? הוא גדול ממך וכנראה גם חזק יותר אז עוף לו מהעיניים, מי בכלל סופר אותך?
   כלומר מערכת שמכשירה את הכיבוש, מרעילה לא רק את עצמה אלא גם את אזרחיה.

   • צדוק התקוה הגיב:

    תגובה לציפור בודד תזכיר לי איך ולמה היה כיבוש ב67 ומי אשם " בכיבוש" כי מרוב שמדברים על הכיבוש אני כבר לא יודע למה אנחנו נמצאים " בכיבוש"

    • צפור בודד הגיב:

     לצדוק:
     1. הסכמים בי"ל יש לכבד (למשל הסכם החלוקה בין ישראל לפלסטין שהתקבל באו"ם).
     2. באם פורצת מלחמה וחלקים של צד א' נכבשים בידי צד ב', עדין אסור לצד ב' לספחם בלא קיום ועידה בי"ל שתאשר זאת.
     3. החזרת השטחים הכבושים לידי צד א', תהיה מותנית בהסכמים בין צד ב' לצד א', לטובת צד ב' (שניצח בקרבות).
     4. הסכמים אלה יכולים לכלול: הכרה של צד א' בצד ב' ובזכותו לקיום, הסכם לאי לוחמה ושביתת נשק, ויתור על שטחים שיש עליהם מחלוקת, בטול תביעות כספיות שיש עליהן מחלוקת וכד'.
     5. באם ההסכמים אינם יכולים לצאת לפועל, צד ב' ימשיך לאחוז בחלקים הכבושים של צד א' ויאלץ להחיל מרותו האזרחית והמשפטית עליהם. במצב זה יוכר צד ב', כ"כובש" השטחים.
     6. במצב "כיבוש", לא יוכל צד ב', לספח את השטחים הכבושים, ללא אישור ועדה בי"ל. 7. באם צד ב' כן יספח שטחים כבושים אלה לאדמתו וכן יתחיל לישב עליהם אזרחיו, הוא אוטומטית יחשב לעברין בי"ל ע"פ החוק הבי"ל.
     8. החלטות אלה, נועדו למנוע הוצרותן של ישויות מדיניות, ש"תבלענה" מדינות קטנות וחלשות השוכנות לצידן (דוגמאת גרמניה ההיטלראית).

   • ק.א. הגיב:

    תרעלת הכיבוש היא עצמה תרעלה של משהו שקדם לו והיא תרעלת האימפריאליזם! לבני אדם רגילים מן היישוב -בישראל- חסרה ההתרשמות שאפשר לראות (ולמשש!) בלב ליבה של התרבות האימפריאליסטית המערבית כפי שאני מוקף בה באנגליה. תכונות אופי מסוימות שבהן אני נתקל על בסיס יומי, גם באנשים שלכאורה מתנגדים לאימפריאליזם, הן תולדה של האימפריאליזם המתועב. באורח פרדוקסלי לא האימפריאליזם, או במקרה הישראלי – הכיבוש – הם היוצרים הישירים לדבר – אלא מה שיוצר את הבעיה זוהי דווקא ההתעלמות מהכיבוש! (או מהאימפריאליזם) – זוהי ההלבנה שבתת התודעה – כלומר המוד ההתנהגותי של לעבור להרגיש בלי למרות שהולכים עם… לשם כך נדרשת רישעות ולוליינות פסיכולוגית ממעלה די גבוהה. במובן הזה יש לישראלים מה ללמוד מהרוע האירופאי שהוא מתקדם יותר (ולו מפאת הזמן שעבר). כפי שאתה רואה אינני מלא בהשמצות רק על ישראל, אני יודע לחלק לבריטים מנה לא פחות עסיסית. ה"גדולה" של האימפריאליזם היא היכולת המרשימה שלו להמציא את עצמו מחדש ולתעתע גם בטובים. זוהי עוד נקודת הקבלה שבין הציונות לאימפריליזם (שאני טוען שהן 2 שהן 1).

   • עלי הגיב:

    האמת ..פעם לפני שנים הייתי נעצב מטענות ותוכחות על "מעשי הכיבוש הנפשעים" אבל היום זה משעשע
    אני יודע שלאחר שעלה התאנה של הכיבוש הנורא יוסר אתם תטענו שישראל היא גזענית ומפלה מיעוטים ואולי תזדהו עם התביעה לצדק של הפלסטינים אשר מחליפה את הססמא השחוקה ל-"זכות השיבה"
    האמת..הצחיק אותי הטוען והטענה למען ריצארד פאלק
    כל מי שמקליק בויקיפדיה רואה מיד שפאלק אדם חולה
    אומברטו אקו הסופר האיטלקי הגדול מצייר את האדם אשר יצר את יצירת המופת שנקראית "הפרוטוקולים של זקני ציון" ולדעתי הפרופיל המצוייר בספר מתאים גם לפאלק
    מומלץ לשניכם לקרוא את הספר של אקו ששמו "בית הקברות היהודי בפראג"
    (בבית הקברות בפראג (בחצות הלילה)כידוע נאספים זקני ציון ומטילים משימות לצורך השליטה על העולם).
    לא ברור לי
    האם המילה פלסטינים כוללת את החמס וכל אלה שתומכים בחמס ??

   • צפור בודד הגיב:

    לק.א (וגם לאחרים):
    זה כמו המלחמה על מושג האנרכיזם, שהפך בעזרת הקפיטליזם החזירי והמרקסיזם המתנשא, לקללת כיאוס, חוליגניזם ובירוקרטיה מבולגנת. חיבים כמובן לצין שמי ש"דואג" להנציח אותו ככזה, יודע על מה הוא מדבר. משום שאחרת, התארגנות אנרכיסטית אמיתית, תביא את הקץ גם על הקפיטליזם והמרקסיזם גם יחד. ובכן אותו הדבר לגבי "הציונות= אמפריאליזם" וגם כאן, "השושבינים", הם איך לא, הקפיטליזם והמרקסיזם.
    גם המושג "דמוקרטיה" עוות לחלוטין. משום שהדמוקרטיה חיבת להיות סוציאליסטית משום שהיא חיבת להשען על בחירות בתוך שורשי עשב ומעלה ולא על בחירות של המוני אדם באישיות בודדת, פעם אחת בזמן ארוך.
    משמע, תורת משה היא הדמוקרטיה הצרופה והיא הסוציאליזם האמיתי (שרי עשרות= שורשי העשב).
    אתה רואה ק.א., הכל מעוות:
    האנרכיזם, הסוציאליזם, הדמוקרטיה והציונות. אנחנו חיים בשקר. התדמית והדגל משחקים כאן את משחקם המנובז.
    ועוד אתה מלין ומתפלא מדוע עולמנו קורס לתוך הקפיטליזם החזירי. שהוא הדבר היחידי האמיתי כאן.
    ובכן ידידי ק.א., אתה מוזמן לטול קורה (גדולה מאד) מבין עיניך!!

 3. ‎לָשָבָּ"כְּצִ'יקִ עלי הגיב:

  לעניין: כמובן שלדעת קציצוני הימין כל שליחי האומות המאוחדות (לבדוק את הנעשה "באזורים הפלסטיניים") הוא מטורף. כמובן שאוניברסיטת פרינסטון היוקרתית שולחת רק מטורפים לעזור לאו"ם… מומחיותו של פרופ' פאלק היא בתחום המשפט הבינלאומי, והוא נשלח למדינה שאינה מכירה בחוק הבינלאומי, ולא אישררה את האמנות הנוגעות לנשק אב"כ.

  • צדוק התקוה הגיב:

   האם אוניברסיטת פרינסטון היוקרתית שולחת לחקור מה קורהאירן בטיבט בצפון קוריאה בסודן בסוריה בעירק בלוב באפגניסטן בצצניה מה עם זכיות האדם במדינות הללו מה יחסו למבצעי התליה שעורכים מדי שבוע באירן שימוש בגזים בסוריה הרס שכונות שלמות טבח בעם הטיבטי שמבצעת סין סחר באברים שמבוצע בבתי הכלא בסין מחנות הריכוז בצפון קוריאה רצח עם בסודן או שרק מה שכואב לה אלה הפלסטנאים אם כן אשמח לקרוא את הדוחות על הנעשה שם מקווה שתגובתי לא תמחק

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים