הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 ביולי, 2014 26 תגובות

שעת הימין

זו שעתם של הימין המתלהם הנוקם ותמונת הראי שלו החמאס הרצחני.  שעת הגופות, פולחן המוות. זה האלמנט הממלא אותם באדרנלין. אני שומע את פתרונות מומחי הממסד הממלאים כפטריות לאחר הגשם את אולפני הטלוויזיה השונים ומתחרים ביניהם מי יקיז יותר דם. לכולם תפריט דומה של עוד מאותו דבר!!! יותר רצח, יותר הרג, יותר הרס, יותר ענישה קולקטיבית, חוזרים לפוצץ בתי משפחות שלא הורשעו, יותר הוצאות להורג ללא משפט של מנהיגי חמאס, ח"כ פייגלין חוזר על הצעתו להנהגת עונש מוות. מעזה מאיימים עלינו בגיהינום וסגן שר החוץ צחי הנגבי מאיים על החמאס בגיהינום משלו. התמהיל המדמם הזה זו חגיגה לרבנים שטופי גזענות ושנאת גויים הפועלים משני צידי הקו הירוק. ההמון הנבער והמוסת קולט היטב את המסרים לשפת סיסמאות ניאו נאציות קליטות המציפות את הרשת החברתית. אם אבחר את המייצגת הרי היא "לשנוא ערבים זה לא גזענות, זה ערכים". זה תרגום לעברית של סיסמאות שרווחו נגד יהודים בגרמניה הנאצית. יש אימאמים העונים באותה מטבע בדרשות רוויי שנאה במסגדים. הקנאות הדתית מובילה בשלב זה בשני הצדדים. והרי כל זה כבר נוסה. והלקח לא נלמד.

שלושת תלמדי הישיבה נולדו לתוך הכיבוש, או הובאו לשטחים הכבושים על ידי הוריהם, והורעלו להאמין שהכל שלהם, והראייה הרי נמצאת בתנ"ך, אלוהים הבטיח  ואנו שליחיו. הם שילמו בחייהם שלמים באמונתם.

ומנגד, החשודים ברצח, אף הם ילידי הכיבוש. הם לא חוו יום אחד  של חופש. כל חייהם מתנהלים תחת עולו של הכובש. הם עדים להשפלות, קרוביהם נעצרו, עונו, נהרגו, הם צעירים בגיל אבל כבר עברו את שלב ההכשרה בכלא הישראלי, והצלקות מצטברות, ואש השנאה והנקמה הופכת למדורת ענק, ובאין אור בקצה המנהרה, האמונה באל היא המפלט, והדרך לחמאס קצרה. גם הם הורעלו להאמין שהכל שלהם, הנה זה כתוב בכתבי הקודש .

מול שני מחנות קנאים אלה ניצב מחנה השלום הישראלי, ואני מתכוון לשלום, ולא לסוכני הכיבוש כמו פרס, רבין,  הרצוג. פואד ודומיהם, אלא למתנגדי כיבוש בלי "אם" "אבל" "ובכל זאת" "וכולנו משפחה אחת", שהתנגדותם לכיבוש אינה נובעת  רק בגלל "מה שזה עושה לנו" אלא גם "בגלל מה שזה עושה להם" , במילים אחרות, הפשעים והעוולות הגלומים במבנה  העל הקרוי כיבוש, דיים להתנגד לו גם  אם יוכיחו לי באותות ובמופתים,שהכיבוש עושה לנו רק טוב. והוא לא.

עוצמת ההסתה הגזענית נגד ערבים הגיעה כמעט ל- 10 בסולם ההסתה, גרמה לקורת רוח בקרב הימין הישראלי. שנאת ערבים יוקדת היא אחד הדלקים המזינים את מפעל ההתנחלויות.

למי שעיניו לא הסתנוורו היה ברור כי גל שנאה כזה המציף את הרשת  לא יישאר בתחום הדיגיטלי ויהיו מי שיתרגמו זאת כהיתר עיסקה להתנכל לערבים, ואז בא הגרוע מכל, שישה  יהודים חטפו מביתו במזרח ירושלים את הנער  מוחמד אבו חדיר, רצחו אותו  באכזריות בל תתואר, שרפו אותו בעודו בחיים, וכל אשמתו בעיני חוטפיו, היותו ערבי.

על ישראל עובר גל עכור של הסתה נגד ערבים שמזכיר את גלי ההסתה נגד יהודים בגרמניה ערב פרעות ליל הבדולח. הדרך בה נרצח מזכירה את שיטות הארגון הגזעני בארה"ב קו קלוקס  קלן . "זה לא יהודי" הגיב ראש עיריית ירושלים על רצח מוחמד. מדוע? הרוצחים מימשו את הכתוב בספר תורת המלך, פרי הילולים של רבני התנחלות יצהר, המתיר רצח תינוקות, שמא בעתיד יימנו עם אויבי ישראל. זו היהדות ההולכת ומשתלטת על ישראל, זו היהדות של נדל"ן, יהדות גזענית, יהדות קולוניאלית, יהדות של  אפליית ערבים ממוסדת לה שותף גם ראש עיריית ירושלים, יהדות ממנה שאבו השראה , עוז ועזוז, יהדות שורפי הגופות. בפינה ניצבת יהדות הומניסטית, עדיין מנסה להיאבק, אבל אוגדת בנט חזקה ממנה, והיא הולכת ונשחקת, הולכת ונשרפת, עד שלא ירחק היום ותהפוך ליהדות הדממה. על משקל אמרתו הידועה של המשורר היהודי גרמני היינריך היינה (1797-1856) שבמקום שם שורפים ספרים סופו שישרפו גם בני אדם, ניתן לומר כי במקום בו שורפים בני אדם סופו שיתרחש השמדת עם.

אחרי שהוברר סופית כי מוחמד אבו חדיר נרצח על רקע לאומני-גזעני-דתי היה אך טבעי לצפות שהציבור הערבי יצא לרחובות להביע את זעמו. במקום לגלות גמישות והבנה ולאפשר להפגנות הספונטניות להתקיים, גייסה המשטרה מאות מצוידים בכלי נשק, מקלות, מגינים,  קסדות והפליאו אלימותם במפגינים, הן בירושלים המזרחית והן בוואדי ערה. הטלוויזיה הקרינה מחזה מבעית בו רואים שוטרים מכים מכות רצח נער בן 15 שכל פשעו היותו בן דוד של הנער הנרצח. לאחר כל זאת לא מתבייש החוצפן הזה, השר לביטחון פנים, שליחו של הצאר ליברמן במשטרה, להצהיר בטלוויזיה, שהמשטרה תגלה אפס סובלנות לאלימות, לא של השוטרים,  של המפגינים. בנסיבות אלו של משטרה אלימה ותוקפנית, השלכת חפצים על השוטרים הינו מעשה של הגנה עצמית. אלא שבישראל, כמו בישראל, המשטרה עצרה עשרות מפגינים, אולם מאחר ומדובר בערבים, חזקה על בית המשפט שישלים את מה שהמשטרה החסירה. צדק כיבושי.

בעקבות הרצח מערר החלחלה של הנער הפלסטיני התיישבה לה איזו אופנה בכמה פיות של ידוענים לפיה יש לצאת בתוקף נגד הקצוות "מימין ומשמאל". כך אמרה  דורית ביניש, לשעבר נשיאת בית המשפט העליון, כך התבטא העיתונאי ארי שביט, איש "הארץ" שבודק עצמו יום יום עם פלס צמוד, לוודא שהבועה נמצאת בדיוק באמצע. יסלחו לי הידוענים המלומדים, זו הקבלה  מוליכת שולל. אין דומה הימין לשמאל ולהיפך. אין בנמצא איש שמאל בישראל, יוגדר כקיצוני יותר מהקצה הקיצוני, שרצח ראש ממשלה, שהקים מחתרת טרור רצחנית, שהתנקש במתנחלים שנואי נפשו,  שהניח מטעני נפץ ליד אולפנא בהתנחלויות במטרה להרוג ולפצוע מקסימום של תלמידות, שצורח בהפגנות מוות למתנחלים ולימין, שבביתו יש מעבדה להכנת מטעני חבלה. כל אלה, ועוד  מיני תופינים כאלה, מצויים בשפע מסוכן אצל הימין, לעתים בתמיכה ועידוד של שרים וחברי כנסת מהימין. אינני מכיר איש או אשת שמאל, בישראל או מחוצה לה, שרוצים לחיות במדינה הנישלטת בידי כוהני דת. לא אייטולות, לא אימאמים, לא רבנים ולא כמרים.

בעניין ספציפי זה אני נצמד לחזונו של הרצל שכתב בספרו כי הרבנים ישבו בבתי התפילות ויתעסקו בצרכים הדתיים של מאמיניהם, ואנשי הצבא ישבו בקסרקטינים ולא יתערבו בשלטון. אילו הרצל איתנו נוהג על פי ספרו, ודובר עברית מודרנית, הוא היה אומר לרב פירון, שר החינוך, עוף לי מהעיניים, חזור לבית הכנסת ודאג לצרכי הדת של קהילתך.

איש השמאל בישראל, יהיה קיצוני ככל שיהיה,  נצמד לשיטות מאבק שלא חורגות מהמרחב הדמוקרטי. ועוד דבר לא בלתי חשוב: הרצח של מוחמד הוכיח עד כמה מופרך ושקרי הוא אותו יום הקרוי "יום איחוד ירושלים".


יהיה שלום?

שעה שישראל ניהלה את מבצע החיפושים האלים והפוגעני  אחר שלושת בני הישיבה החטופים, מבצע ששילב את החיפושים עם פעולות ענישה קולקטיבית,  במסגרתו נעצרו מאות פלסטינים, חטופים אף הם,  כחשודים בחברות בחמאס או בקרבה אליה, ליוו אותי שני חששות. הראשון, גורלם של החטופים. אם מדובר בחטיפה לצרכי מיקוח, אזי החיפושים האינטנסיביים יצרו טבעת חנק סביב החוטפים, הם ניכנסו לפאניקה, שלושת החטופים הפכו לנטל שיש להיפטר ממנו. במילים אחרות, החיפושים סיכנו את חייהם. כאשר נמצאו הגופות שידר הכתב הצבאי של קול ישראל דבר פרשנות בה נאמר שלא ברור אם מדובר בחטיפה לצורכי מיקוח שהסתבכה, או בחטיפה שמטרתה הייתה רצח. יש לי עמדה עתיקת יומין לפיה כאשר חטיפה מצליחה יש לנהל מו"מ במטרה להציל את חיי החטופים ולהימנע מכל פעולה צבאית. מאחר ושני החוטפים החשודים ברצח טרם ניתפשו ואין לאיש מידע אמין, יש רק הערכות, אני נוטה להערכה שמדובר בחטיפה שהסתבכה.

החשש השני שליווה אותי היה, שראשי החמאס בעזה יראו במעצרים ההמוניים בגדה הפרה של הסכם ההבנות שהיווה את התשתית להסכם הפסקת האש ויגיבו בחידוש ירי טילים. כל  זאת אכן קרה ואנו נתונים עתה בסיבוב נוסף של חילופי מהלומות.

במה סמלי שיום פרוץ הקרבות, שקיבלו את השם "צוק איתן", היה גם יום פתיחת ועידת השלום של עיתון הארץ. לרגל פתיחת הועידה פירסם העיתון  מאמר שכתב נשיא ארה"ב ברק אובאמה תחת הכותרת "השלום אפשרי". מבלי שהנשיא התכוון לכך, מכיל המאמר את המרכיבים המבהירים מדוע השלום אינו אפשרי עם ממשלה זו ונשיא זה.

במאמר מעלה הנשיא על נס את הברית עם ישראל, את היחסים המיוחדים, את הסיוע הביטחוני והכלכלי, את התמיכה הבלתי מסויגת בישראל, את שיתוף הפעולה בין הצבאות ועוד. בנתונים אלו, איזו מוטיבציה  יש לממשלת ישראל להתנתק  ממדיניותה הסרבנית לנוכח תמיכה כה גורפת מהמעצמה מספר אחת בעולם? בלי שינוי במדיניות ארה"ב, הסרבנות תמשיך לחגוג.

לישראל של נתניהו וליברמן יש אינטרס  בקיום שלטון החמאס בעזה. המילים "סכנה קיומית" הן טקסט  חובה לכל בעלי השררה בישראל, ללא קשר אם זה נכון אם לאו, זה כבר טבוע בד.נ.א הישראלי. בשביל סכנה קיומית צריך אויב ואת זה מספק לנו בשפע העולם שמסביבנו.  פעם הסכנה הקיומית היא אשף, פעם סוריה, פעם איראן, ועתה ממלאת תפקיד זה ברוחב  לב ממשלת החמאס בעזה. על מנת למלא את הסכנה הזאת תוכן, צריך מעת לעת איזו מלחמה קטנה או גדולה המהווה דבק המלכד את החברה הישראלית.  רק החלה כתישת עזה על יד חיל האוויר הישראלי, וכבר אנו מדווחים על משפחות שלמות שהושמדו בהם  ילדים ותינוקות.  האופוזיציה נמוגה בחלקה הגדול, והיא  מגבה את הממשלה. אילו  רצתה הממשלה לפתור באמת את סוגיית הירי, הייתה פועלת בערוצים דיפלומטיים ומציעה למשל את הסרת המצור  ופתיחת שערי עזה לגדה תמורת הפסקת הירי לטווח ארוך. אבל אז יפסיד  חיל האוויר שדה  אימונים  על אוכלוסיה חיה.

האירועים האחרונים לא מיתנו את הימין הישראלי , אלא הקצינו אותו. הוא הרחיב את עונש המוות ומניף סיסמאות  מוות חדשות. לקריאה הוותיקה מוות לערבים נוספה הקריאה מוות לשמאלנים. אחת  ההצלחות הגדולות של תעמולת  הימין היא הדבקת החמאס לשמאל. ואין לך סילוף גדול מזה.

אי לכך, כמי שכבר נידון למוות (בשריפה?), אני מבקש להזכיר לבית דין שדה של הימין כי מי שתמך וטיפח את החמאס היה  הממשל הצבאי הישראלי על מומחיו, בתקופה שאשף נחשב לשטן הגדול. ספן השלום אייבי נתן ישב שנה בבית  סוהר בגין פגישה עם ראשי אשף.

גדעון ספירו (שמאל) ופייסל חוסייני (ימין) SPIRO140712גדעון ספירו (שמאל) ופייסל חוסייני (ימין)

זה היה בשנות ה-80  של המאה ה-20. הכרתי את פייסל חוסייני ז"ל, הדמות הבכירה של אשף בשטחים  הכבושים ובירושלים. פעלנו יחד במספר מסגרות. עם השנים  התפתחו יחסינו לידידות וחברות. איש מקסים, חילוני, למד היטב את החברה הישראלית. תמך בפיתרון שתי המדינות מבלי לוותר על חזון מזרח תיכון דמוקרטי שבמסגרתו  יתאחדו ישראל ופלסטין. חבריי ואני הפצרנו בממשלה ובכל מי שהיה מוכן להאזין לנו, בכתב ובע"פ, דברו עם אשף, דברו עם פייסל, שאחד מיתרונותיו, שאין לו שיחות יומיות עם אלוהים, אבל רבין החכם השיב לנו בהטלת מעצר מינהלי על פייסל והמשיך לטפח את התנועה האסלאמית אביה מולידו של החמאס. המפלצת הלכה והתעצמה, הפכה לתנועה פוליטית המונית ואי אפשר להחזיר אותה חזרה לבקבוק. אין מנוס, צריך להידבר גם איתה. מטוסים  וטנקים לא יעזרו.

תגובות
נושאים: מאמרים

26 תגובות

 1. בטטה הגיב:

  גדעון אני מקווה שהכנת דרכון וכרטיס טיסה פתוח חוששני שבקרוב תזדקק להם . לצערי אני תקוע פה בלי דרכון זר ובלי כרטיס טיסה.

  • ערן הגיב:

   למה את צריך דרכון זר בשביל לעוף?

  • צדוק התקוה הגיב:

   למה למחוק תגובה שאינה פוגענית מה רע בדרכון פלסטנאי שאלתי אם התגובה נמחקת סימן שיש רע בדרכון פלסטנאי ואני חושב שכל דרכון הוא דרכון

 2. בעל המצנפת הגיב:

  "היה אך טבעי לצפות שהציבור הערבי יצא לרחובות להביע את זעמו"???

  האם אתה באמת יודע, מר גדעון, איך הביעו את "הזעם" במשולש, על כל יהודי מזדמן למשל בכביש 5762? על רמזורים? ממש האוטוסטרדה ליחסי שכנות טובים….

  אתה כל כך מבין ומקבל את זעם הערבים על רצח נער בידי לאומנים יהודים, אבל לגמרי לא מבין ומקבל את זעם היהודים על רצח 3 נערים בידי לאומנים ערבים?

 3. ישי הגיב:

  לשיטתך, גם מורדי גטו ורשה היו תמונת ראי של הצבא הנאצי.

  • גדעון ספירו הגיב:

   לא לשיטתי, אלא לשיטתך לפיה אתה מפרש את דבריי בצורה עקומה ובידיונית.

 4. ‎עיניים לראותEYES2C הגיב:

  עַל־שְׁלֹשָׁה פִּשְׁעֵי יִשְׂרָאֵל, וְעַל־אַרְבָּעָה לֹא אֲשִׁיבֶנּוּ
  ‎עַל־שְׁלֹשָׁה פִּשְׁעֵי עַזָּה, וְעַל־אַרְבָּעָה לֹא אֲשִׁיבֶנּוּ
  ישראל תעמוד לדין העולם על פשעי המצור ותקיפת בתי אזרחים ובתי-חולים, והנהגת החמאס על ירי למטרות אזרחיות.

  ‎צ'אק הייגל אכל את הבייגל של יעלון והודיע ש"לישראל יש את הזכות להגן על עצמה" (ולפלסטינים אין). לדעת צ'אק הם צריכים להמשיך לאכול את המצור שמטילה ישראל. ואובמה שהפך לאובמיהו הפשיסט ממשיך לספק לישראל קטרפילרים ומטוסים להרוס את עזה.

  מאז "מלחמת ששת הימים" עברו 47 שנה – ובמקום שלום (שניתן להשגה) בוחרת ישראל להטיל מצור על הפליטים שגירשה ב-1948 ולהרוס את בתיהם, כדי לקיים את תעשיית הנשק. המחיר שנשלם על מעשי ומבצעי ממשלת ‎סרבני השלום בֶּנְטָנְיָהוּ ואִיבֶט יהיה גדול הרבה יותר מכפי שהם משערים.

  • תוהה הגיב:

   האם אובמה חושש מגורל דומה לקנדי?
   בעיתון יהודי מקומי באמריקה כבר הציעו (לפני כשנה ומשהו) לחסל אותו.

 5. צפור בודד הגיב:

  מתוך דבריו הנכוחים והחזקים של גדעון, הנשמעים יותר כשירת קינה, מאשר כתוכחה אשר נבואת זעם קשורה אליה, עולה וצפה (בעיני), גם ההשלמה התת הכרתית בתבוסת הערכים הנעלים אצל גדעון וגם אצל אותם ה- 300 ההולכים אחריו ולא היא!!
  גדעון מצין כי קימת כאן "יהדות": קולוניאלית, גזענית, שורפת גופות וכיו"ב תאורים "מחמיאים".
  באחדו את המושג יהדות עם רשע וזדון, עושה גדעון עוול ליהדות כערך ובמקום להאבק על דמותה ולסלק לכל הרוחות את מנכסיה ולתלוש דגלה מידיהם המטונפות, הוא שומט כתפיו בהשלמה ומשת"פ עמהם. כמעט אמרתי נואש, ללולא מצא גדעון עוז בנפשו לציין שיש גם "יהדות הומניסטית", שהולכת ונשחקת.
  שוב, אין לי ברירה אלא להזדקף על רגלי האחוריות ולזעוק: גזענות מספחת ושרפת גופות אינן יהדות!!! ממש כך גם בקשר לדמוקרטיה: כמה סיסמאות המשרתות תחמני הטייקונה ושלוחיה, אינן דמוקרטיה!!! כך בקשר לסוציאליזם: דגלים והימנונים המשרתים סינדיקטים טוטליטרים, אינן סוציאליזם!!! כך בקשר לאנרכיזם, לקומוניזם וסוציאל דמוקרטיה וכך ובעיקר, גם בקשר לציונות: כידונאות מתנחבלת אננה ציונות!!!
  די לתבוסתנות המנכסת ערכינו הנעלים, לידי חלאות אדם!!!

  • גדעון ספירו הגיב:

   לציפור,
   אני מקבל את הביקורת באהבה הגם שאני חלוק על מספר הנחות שלך. הבחנת נכון, יש קינה אבל נתת לה משקל יתר. התוכחה עדיין גוברת.
   אינני מאחד יהדות עם רשע וזדון. רבני השטחים הכבושים עושים זאת, מתנחלי הכיפה הסרוגה עושים זאת, המתנחלים החרדים מבית"ר עושים זאת, הרבנות הראשית עושה זאת, שנאת הגויים המצויה בשפע בהלכה עושה זאת והרשימה ארוכה. יהדות זאת באה לידי ביטוי מרוכז בספר יהושע. אין טעם להעמיד פנים שיהדות זו לא קיימת או לא "אמיתית".

   מולה יש יהדות אחרת שבאה לידי ביטוי יפהפה בקבוצה כמו רבנים לזכויות אדם. יהדות נאורה. ליברלית, הומנית וסובלנית. בידי האדם מצויה זכות הבחירה – באיזה יהדות יבחר.

   • צפור בודד הגיב:

    גדעון, כאשר ראינת את פרופ' ליבוביץ כיצד לא דנת עימו בסוגית יהושע בן נון? (תקן אותי). אלוהים השמיד את כל בני האדם במבול, בין השאר משום שהנפילים או הרפאים (שהתפתחו מבני אלוהים שמרדו בו ולקחו להם לנשים בנות אדם), יצרו את כל הרוע האפשרי וגילמוהו. לכן נבחר נוח שהיה תמים בדורותיו להיות היחידי שישרוד. ובכל זאת, שנים הרבה, לאחר המבול כאשר המרגלים סרקו ארץ כנען במצוות משה, הדבר הראשון בו חזו,היו אותם בני הענק, שוב, מקור כל הרוע. כבוש כנען אם כן, היה חלק מהמשימה האלוקית להדביר את אויביו המרושעים ולהעמיד חברה נאורה וסוציאליסטית. לשם כך גויס משה ואיתו עם ישראל, למען קיום משימה זו.
    מכאן, שאין ספר יהושע נותן כל זכות יתר לחובשי פיתה מלוכסנת על פדחתם, לרדוף לאבד ערביי ישראל ולהשמידם. אדרבה, יש לאחרונים, אותה הזכות להיות ציונים ג"כ, משום שאלוהיהם הינו ממש אותו אל בו מתנאים היהודים.
    נכון ספר יהושע בוטה, אך חלילה לנו מלנכסו לידיהם הערלות של "רבני" השטחים וגרוריהם שטוחי הפדחת. אלו אינם אלא ערב רב ומתחזה. אינם ישראלים, אינם יהודים, אינם דמוקרטים וכמובן שאינם ציונים.

 6. שעבי באבי הגיב:

  חתן פרס ישראל לביטחון: "כיפת ברזל זה בלוף"

  ד"ר מוטי שפר, מומחה להנדסת תעופה וחלל וחתן פרס לביטחון ישראל, אמר את הדברים בראיון לרדיו 103

  ד"ר מוטי שפר, מומחה להנדסת תעופה וחלל וחתן פרס לביטחון ישראל, התראיין ביום חמישי האחרון לבן כספית ברדיו 103 ואמר, בפשטות, כי כיפת ברזל היא אחד הבלופים הכי גדולים שנראו כאן מעולם.
  ד"ר שפר אמר בראיון: "אין היום בעולם אף טיל שיודע ליירט טילים או רקטות. כיפת ברזל היא מופע אור קולי שמיירט רק את דעת הקהל הישראלית וכמובן גם את עצמו. בפועל, כל הפיצוצים שרואים בשמים הם השמדות עצמיות, אף טיל כיפה לא יצר מעולם מפגש עם אף רקטה. שטחים פתוחים הם מיתוס שהומצא כדי להגדיל את אחוזי היירוט הנוכחיים של הכיפה. רקטות שמוכרזות כמיורטות על ידי הכיפה ואינן מגיעות לקרקע הן רקטות וירטואליות, שנולדות ומתות במחשב השליטה של הכיפה. עד היום, אף אחד לא ראה רקטה מיורטת שנפלה לקרקע".

  לפי ד"ר שפר, "מה שמשגרים נוחת גם נוחת פה, החלקים שאנחנו רואים על הקרקע הם של כיפת ברזל עצמה. אנחנו יורים על עצמנו, בעיקר וירטואלית.

 7. מרטין סקורסזה הגיב:

  ההיסטוריה תיגבה מחיר ממדינת הטירור הנפשעת. מדריכיה ומוריה הקימו את המוג'הידין. את גוואנטאנמו. את החמאס, ועוד ועוד. שיטות העבודה תחבולתיות-קרימנליות הן עמוד שדרה בהתנהלות הישראלית. לאור עקרונות של מאפיה מתקיימת ישראל שישה וחצי עשורים. הסוף עוד יגיע.
  http://www.youtube.com/watch?v=x8KHXKOji4Q
  נו, מדינה יהודית….

  שימעו לבטטה.

 8. ק.א. הגיב:

  מטוסים וטנקים לא יעזרו?
  כן, אבל זוהי הרי כל הכוונה – שלא להגיע לשום פתרון ולמנוע אפשרות לפתרון. לכן אמר ישעיהו ליבוביץ' (אחרי סברה ושתילה) שלאנושות לא תהיה ברירה אלא להשמיד את ישראל. כמובן שליבוביץ לא ייחל לזה, וגם לא אני, אבל בראייה העצובה שזוהי המנטליות המדריכה אותה – היא מתמרנת את עצמה בסופו של דבר אל מצב שכזה. לכן עובדת היותה גורם פרמננטי לחירחור מלחמה, שאין לה במילון שום מובן לדו-קיום עם האחר, עובדה זו – לכשתובן לאשורה – תימאס לבסוף על העולם. ישראל כמובן צפתה את התרחיש הזה ולכן, מן הסתם, היא עובדת במרץ על תוכנית הרתעה ממול כל העולם (לא רק ממול הפלסטינים) – תוכנית בעל הבית השתגע – או ברירת שמשון. התסריט למרחץ דמים אדיר – שיאו של פולחן המוות – מוכן אצל חובבי ציון במגירה?

 9. עלי הגיב:

  "מענין"..
  אני דוקא זוכר את התקופה לפני שפייצל חוסייני נפטר
  זה התחיל בראיון שפייצל נתן לעיתון מצרי בשם"אל ערבי"
  בראיון אומר פייצל ש"הסכמי אוסלו הם סוס טרויאני אותו הניחו הפלסטינים לפתחה של ישראל
  כדי לפתותה לפתוח את שעריה בפני הדרישות הלאומיות הפלסטיניות"
  אבל הכי חשוב מה אמר כאשר שכב על ערש דוואי בבית חולים בקאטר (לקאטר הוא הגיע
  כדי לשכנע את מדינות המפרץ לא לנרמל יחסים עם ישראל לאחר בגידת הפלסטינים בכווית
  ושיתוף הפעולה שלהם עם סאדם חוסיין)אפשר לראות בזה את צוואתו
  "לעולם ההנהגה הפלסטינית לא תיטוש את חזון המדינה הפלסטינית מהים ועד הנהר"
  הוא הדגיש "יש להפריד בין הטקטיקה קצרת הטווח במסגרתה יתכנו ויתורים ופשרות לבין האסטרטגיה ארוכת הטווח במסגרתה יש לחתור להשגת כל היעדים ללא פשרות"
  פרט לסארי נוסייבה לא נתקלתי בערבי שבאמת מעוניין בהסדר
  ובאשר לטענות על כיבוש הן חסרות ערך לאחר שישראל אפשרה לפלסטינים ב-1977 במסגרת
  חוזה השלום עם מצרים להקים אוטונומיה שכנראה היתה מוליכה למדינה והם סרבו
  הם סרבו להסכם של קלינטון והם סרבו להצעות של אולמרט כך שטענות הכיבוש
  אינן קבילות בעיני

 10. ערן גורדין הגיב:

  כול כך נכון, וכול כך עצוב שדבריך נופלים על אוזניים ערלות של יודו-נאצים נתעבים, המריעים לנוכח המספר הגדל והולך של קורבנות הטבח בעזה.

  • צדוק התקוה הגיב:

   ערן גורדין אני נזכר כאשר ישראל חטפה טילים מעירק זעקו הפלסטנאים יא סאדם יא חביב אדרוב אודרוב תל אביב בעברית פשוטה סאדם המתוק תפציץ את תלאביב ואני זוכר בשבת כאשר נודע בעזה שתל אביב הבועה מקבלת רקטות יצאו הפלסטנאים בריקודים וחילקו סוכריות בכל אירוע טרור שההיה בישראל הפלסטנאים חילקו סוכריות אז פלסטי-נאצים נתעבים, המריעים לנוכח המספר הגדל והולך של רקטות לעבר ישראל ומחכים להרוגים כדאי שיצאו לרחובות לחגוג נתעבים הם

 11. תום הגיב:

  אכן, אחת הבעיות הכבדות שמקצינה ומלבה את הסכסוך, היא הדת (יהודית/מוסלמית), או אולי – הפרשנות הקיצונית של הדת. תחשבו על עולם בלי דתות. כמה סבל ודם היה נחסך מהאנושות בכלל, ומהעמים במזרח התיכון בפרט?
  מצד שני, אם נחשוב רגע, מה בעצם גרם להצלחת הדתות לאורך ההיסטוריה? לדעתי, הדת מספקת משמעות לאדם, יוצקת איזשהו תוכן לחיים, מטרה. אז עם כל ה"שטויות" שיש בדת, לפחות היא מספקת לאדם משמעות, מטרה. האדם מטבעו חייב לספק משמעות כלשהי בחיים (עיין ערך ויקטור פראנקל בספרו "האדם מחפש משמעות").
  הטרגדיה שלנו זה שהמשמעות של קיצוני הדת היא איומה ונוראה…

 12. אבגד הגיב:

  "אילו רצתה הממשלה לפתור באמת את סוגיית הירי, הייתה פועלת בערוצים דיפלומטיים ומציעה למשל את הסרת המצור ופתיחת שערי עזה לגדה תמורת הפסקת הירי לטווח ארוך."
  למה רק לטווח ארוך בעצם? למה לא לתמיד?

 13. עם ישרא-הל הגיב:

  איזה כיף – ענישה קולקטיבית וג'נוסייד. תודה לך ביבי.

 14. שירה הגיב:

  פעם בכמה זמן אני מרגישה שאני חייבת להכנס לקרוא מאמרים בגדה. ותמיד אני מקווה שיש מאמר חדש מגדעון ספירו. תודה רבה לך שמתוך כל הרקב אתה עדיין עושה את זה כ,כ ציני, מעניין, חד ומבריק.

 15. דור הגיב:

  לא שמעתי שיהודים רצחו גרמנים ערב ליל הבדולח או שירו רקטת על ברלין, האם הסתירו זאת מאיתנו בשעורי הסטוריה?

  • צדוק התקוה הגיב:

   דור היהודי צריך להיות גלותי תמיד להתכוף אסור לו להגיד כלום היהודי הגלותי תמיד אשם כמו שכתוב בפרוטוקלים של זקני ציון היהודים אשמים בכל תחלואות העולם הבעיה שבישראל לא חיים יהודים גלותים וזה ההבדל כאן חיים יהודים גאיים וזה לא נוח כנראה למי שהוא הם רגלים ליהודים הגלותים מקווה שהתגובה לא תמחק

 16. ובינתיים הגיב:

  אלפי כוזרים נכנסו לרצועת עזה, כדי להרוס בתים שהקימו הפליטים לעצמם לאחר הנאכבה של 1948.
  ויש שכבר בנו שלוש פעמים את בתיהם מחדש, לאחר שישראל הרסה אותם באחד ה״מבצעים״…
  כי ממשלת תעשייות הנשק דואגת ל-6,789 יצאני הנשק ולאינטרסים של ארה״ב, שרוצה לנסות עוד נשק על גופת פלסטין. ויש גם חברות אמריקאיות שבימים רגילים מיצאות טרקטורים לחרוש אדמות ובולדוזורים לבנות גשרים ודרכים, והיום CATERPILLAR מיצאת לישראל כלים שהורסים בתים.
  כך זה יהיה עד שישראל לא תספוג (מהעולם) מנה אחת אפיים, ומספר חייליה שייפגעו לא יהא דומה למספר הנפגעים הפלסטינים. אלא שבינתיים מרקל,קמרון ואובמה, וגם המשת״פ הגנרל סיסי במצרים מכירים ב״זכותה של ישראל להגן על עצמה״ ולהמשיך להטיל מצור על 1,6 מליון אזרחים בעזה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים