הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-13 ביולי, 2014 10 תגובות

אחת הוויכוחים הקיימים בצמרת צה"ל, בהקשר המבצע הרצחני ברצועה, הוא האם "להיכנס קרקעית" ואם לאו? אין ביכולתנו, כעת להשיב על השאלה. יחד עם זאת קיימת הסכנה שיחד עם הפלישה ייעשה (שוב) שימוש בפצצות זרחן לבן. יצוין שמזה כחודשיים, צבא אוקראינה מנהל מלחמה אכזרית נגד האזרחים האוקראינים שבמזרח המדינה משום התנגדותם לממשל הפשיסטי של קייב, ממשל שעלה באופן לא חוקי לשלטון בתמיכת ארצות הברית. במסגרת מתקפה זו, בה כבר נהרגו יותר ממאתיים אזרחים, ירה הצבא פצצות זרחן לבן על עיירה סמוכה לסלביינסק, בחודש יוני האחרון. כך, לפי עדויות התושבים. בסרטי הוידיאו שצולמו במקום אפשר לראות בברור את שמי סלביינסק מוארים בפצצות נחשיות הנושרות לאיטן מטה כשהן בוערות במגע עם החמצן וממשיכות לבעור על האדמה עד שהחומר הקטלני שלהן מתכלה. דוברת הבית הלבן, יאן פסקי טענה בפני התקשורת שאינה יודעת על כך דבר. שר הפנים של קייב הכחיש שהצבא עשה שימוש בפצצות זרחן לבן.

פצצת זרחן לבן פוגעת בספינה USS Alabama במהלך ניסויים, 1921 whitephosphorousפצצת זרחן לבן פוגעת בספינה USS Alabama במהלך ניסויים, 1921 (מקור)

יצוין שהשימוש בזרחן לבן לא התחיל מהיום, והיות ומדובר באזורי מלחמה, לא תמיד ניתן לחקור את המקרים, אבל הנזק שהוא גורם במגע עם בשר חי ידוע, ומתועד, והוא זוועתי: כוויות עומק שלא מפסיקות לבעור עד שהחומר הרעיל מתכלה, היכולות לגרום לקריסת איברים טוטלית, לתופעות לוואי של גירוי מערכת הנשימה והעיניים, ובהמשך, כשמדובר בכמויות גדולות, לזיהום מי התהום, הרעלת מי השתייה, הצמחייה, ובעלי החיים מהאזור.

מאז מלחמת העולם השנייה, גם בנות הברית וגם מעצמות הציר עשו שימוש מסיבי בפצצות זרחן לבן. השימוש בפצצות זרחן נגד אזרחים, ובאזורים המיושבים בצפיפות, נאסר ב-1980 על ידי המדינות שחתמו על אמנה מיוחדת שעסקה בהגבלות השימוש בנשק קונבנציונאלי. ארצות הברית, השחקנית הראשית במשחק האימה הזה, גם כיצרנית וגם כ׳משתמשת׳ – התחכמה, וחתמה ב-1995 וב-1999 בזמן ממשל קלינטון, רק על חלק מהפרוטוקולים של האמנה ועל שאר הסעיפים חתמה רק בזמן ממשל אובמה ב-2009.

למרות כל החתימות והאמנות גם הרוסים, גם האנגלים, גם העיראקים, אבל בעיקר האמריקאים והישראלים המשיכו להשתמש בנשק הקטלני לאורך כל השנים. אתמקד כאן במקרים הידועים מהעשור האחרון בהם צבאות ארצות הברית, נאט"ו, וצה״ל עשו שימוש בזרחן לבן:

 • 2004 – צבא ארה"ב בעיראק
 • 2006 – צה״ל בלבנון. מלחמת לבנון השנייה.
 • 2008 – צה״ל בעזה. מבצע עופרת יצוקה
 • 2009 – צבאות בנות הברית ונאט"ו באפגניסטן
 • 2011 – נאט"ו בלוב
 • 2012 – צה״ל, מבצע עמוד ענן, עזה.

העדויות לגבי השימוש שצה״ל עשה בשנים 2008 ו-2009 בפגזי זרחן לבן מתוצרת אמריקאית, במרכזי אוכלוסיה צפופים, קשות במיוחד – הפגזים פגעו במכוון בבתי ספר, במרכזי סעד של האו"מ ואפילו בבית חולים. על פי דיווח של הארגון הבינלאומי "משמר זכויות האדם" שמקום מושבו בניו יורק "במתקן אחר של האו"ם שסומן בבירור – בית ספר בבית לאהיה אשר שימש מחסה ל-1,600 אנשים שנעקרו מבתיהם – פוצץ צה"ל באוויר לפחות שלושה פגזי זרחן וזאת  ב-17 בינואר, יום לפני הפסקת מעשי האיבה העיקריים. אחד הפגזים שנורו נחת בכיתה, הרג שני אחים שישנו באותה שעה ופצע קשות את אמם שאיבדה זרוע ורגל. בתקיפה נפצעו 13 בני אדם נוספים וכיתה אחת עלתה באש. האו"ם סיפק לצה"ל את נקודות הציון של בית הספר ב- GPS לפני המבצעים הצבאיים, כפי שנהג לגבי כל מתקניו בעזה".

מעבר לשאלות המוסריות והחוקיות השאלה המתבקשת היא מהיכן מגיע החומר הרעיל לידי יצרני הנשק של צבא ארה"ב. מי הן הספקיות של החומר הנורא הזה, ומה מידת אחריותן של הספקיות לטבח ולפשעי המלחמה שהתבצעו באמצעותו? התשובה לכך מסתרכת מהבית הלבן, דרך חברת מונסאנטו ועד לפתח ביתנו.

במסמך צבאי שפורסם ברבים למרות שחלקו מצונזר, האמריקאים נותנים אישור והצדקה לרכישת 180,000 פאונד זרחן לבן לפי חוזה מיוחד שאינו נדרש לעמוד בתנאי תחרות מלאה וגלויה. מדובר למעשה באישור חוזה רכש בלעדי מספקית המאושרת על ידי הצבא וזאת לבקשת הבסיס הלאומי לתעשייה וטכנולוגיה, לייצר פגז המכיל זרחן לבן למיסוך עשן. ההזמנה אמורה להתבצע עד נובמבר 2012, מחיר הקנייה של הזרחן – מצונזר. המסמך חתום, בין היתר, על ידי אחת מריאן וויטמר, בשני לאוקטובר 2012. (המסמך מופיע כאן)

המסמך מפרט את הקריטריונים שהחברה הספקית צריכה לעמוד בהם כאשר מסיבות מובנות יש העדפה לחברה המבוססת בארה"ב. החברה האמריקאית היחידה המייצרת זרחן לבן, לפי המסמך, ועומדת בקריטריונים שהצבא מעמיד, היא מונסאנטו. החל מאוגוסט 2008 מופיעה מועמדת חדשה לספק לצבא ארה"ב את הזרחן הלבן שהוא כל כך זקוק, לו, בחוזה בלעדי, דחוף, וללא תחרות. החברה הלא ידועה, שלמרות שאינה מבוססת בארה"ב זוכה בחוזה היא ICL Performance Products.

הצבא האמריקאי חתם על העסקה הדחופה עם הספקית החדשה בתאריכים: אוגוסט 2008, אפריל 2010, יוני 2011, וספטמבר 2011, לפי המסמך.התאריכים הללו חופפים למקרים הידועים של השימוש האמריקאי והישראלי בפצצות זרחן לבן בהתקפות של צה״ל על עזה, (במבצע "עופרת יצוקה"), בהתקפות נאט"ו על אפגניסטן ולוב, ושוב בהתקפות צה״ל על עזה, במה שנקרא מבצע עמוד ענן. מי אם כן אותה ספקית מועדפת שמכרה את הזרחן הלבן לארה"ב ואפשרה את מותם של עשרות אזרחים וילדים בעינויים קשים?

ICL Performance Products  הינה חברת בת של כימיקלים לישראל, החברה הישראלית שבבעלות קבוצת עופר (שהונצחה בסרט "שיטת השקשוקה"), המתמחה ביצור דשנים וכריית פוספטים ממאגרי ים המלח והנגב. כי"ל קבלה את החזקה לכרות, לייצר, ולמכור לצורך רווחיה את אוצרות הטבע השייכים לכלל תושבי ישראל מידי המדינה במחיר מגוחך. את התמלוגים, הנמוכים ממילא, שהיא חייבת למדינה כיל ממאנת לשלם בתירוצים שונים. בנוסף לפשעים הכלכליים כיל ידועה כעבריינית מספר אחת בזיהום הסביבה בישראל. לפי נתוני המשרד להגנת הסביבה שנחשפו בשנת 2008, מפעלי קונצרן כימיקלים לישראל-מפעלי ים המלח, רותם אמפרט ומפעל המגנזיום השייכים לכיל דשנים- אחראים ליותר ממחצית מהזיהום התעשייתי החלקיקי במדינה.

לעומת הנתונים המקוממים האלו, אתר הבית של כיל מציג תמונה אחרת: בין התמונות המרהיבות אפשר למצוא תמונה של חקלאי באמצע שדה חיטה מזהיבה, מתחת לשמיים הכחולים. החקלאי הלבוש בג'ינס וכובע קש מתבונן בשמש העולה ותוך כדי כך הוא נוגע קלות בשיבולים בתנועה מלאת אהבה. מתחת לתמונה נאמר "כיל היא אחת מספקיות הדשנים הגדולות בעולם. דשני האשלג, הפוספט, והדשנים המיוחדים עתירי הטכנולוגיה שכיל מייצרת הם חומרים חיוניים המשמשים את ענף החקלאות העולמית כדי להגדיל את התנובה ליחידת שטח וכדי לשפר את היבולים". אודות קציר הדמים בעזה אפגניסטן ולוב אין אף מילה. רק על דשנים מסופר.

אז למה, בכל זאת, הצבא האמריקאי קונה מעידן עופר כל כך הרבה זבל? קשה להאמין שהיחידות של הצבא האמריקאי המפתחות פגזים של זרחן לבן עשו הסבה מקצועית לענף החקלאות. המילים דשנים ופוספטים הן מילים מרגיעות העולות בקנה אחד עם שיבולים, חיטה, קמח, ולחם. אבל מתחת למילים המרגיעות מסתתרת מציאות מפלצתית. הזרחן הלבן מופק מפוספטים הנמצאים ברחבי הנגב על ידי חברת הבת של כיל – רותם אמפרט שיש לה כמובן זיכיונות לכרות, לעבד, למכור ולשווק את הפוספטים ברחבי העולם.

מכאן ש"דשנים" הם שם כיסוי טוב לחומרים מסוכנים המשמשים את תעשיית הנשק. יש להניח שהצבא האמריקאי לא קנה דשן לחקלאות אלא קנה זרחן לפצצות, פצצות שבהן הפגיז את לוב ואת אפגניסטן, עם כל התוצאות הקשות המשמעות מכך. יתכן וצהל השתמש בעזה באותם פגזים של זרחן לבן שהאמריקאים פיתחו, ויתכן וצה״ל כבר פיתח פצצות משלו בקשר ישיר עם הספקית המקומית של החומר. כך או כך, חברת כיל, שבשליטת עידן עופר, היא ספקית חשובה של החומר הקטלני המשמש את תעשיית הנשק האמריקאית, והיא אחראית לסבל ולמוות שנגרם כתוצאה מהשימוש בהם. אלא שבשיטה הקפיטליסטית הקיימת כיל לעולם לא תצטרך לשאת באחריות זו. להפך, היא תמשיך להרוויח מהמלחמות שהממשל האמריקאי והישראלי מנהלים בעולם, ולמרות החזות החקלאית יהיה לה אינטרס בהמשך קונפליקטים מזוינים. המלחמות הן תמיד פועל יוצא של האינטרסים הכלכליים של חברות הנשק והחברות הקשורות בהן. אחרת, איך ירוויחו?

למידע נוסף:

תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. זרחניהו חיסוליהו הגיב:

  אמרתי לכם שאני לא שונא ערבים זה רק הביזנס.

 2. צדוק התקוה הגיב:

  חשבתי לתומי שהגברת הנכבדה צילי גולדנברג תכתוב על הירי הרצחני מהרצועה לעבר ערי ישראל מעל לשלוש עשרה שנה שמדינת ישראל סופגת ירי של רקטות שחלקם הרגו נשים ילדים וזקנים כזכור ישראל ברחה מעזה ואני לתומי חשבתי שעזה החופישת הדמוקרטית תתחיל לפתח חקלאות תעשיה תירות חיכתי לנסוע לבלות בעזה החופשית כמו פעם אבל מה לעשות בעזה החליטו שעדיף ליציר רקטות להשמיד את הציונים [אמנת החמאס]http://reut-institute.org/data/uploads/officialheb/20060206Hamas%20Covenant.pdf
  לכן אני לא מבין על מה הגברת הנכבדה מתלוננת עזה בחרה בטרור עזה תקבל מלחמה בטרור

  • יפואי הגיב:

   מאמר חד ונכון שחושף היטב את האינטרס המעמדי מאחורי מלחמות אימפריאליסטיות: הרווחים לבעלי ההון והדם למעמד העובדים!

 3. צפור בודד הגיב:

  כתבה מעמיקה. הרבה פעמים אנו נתקלים במיני דעתנים, צבועים ומתחסדים, המגלגלים עיניהם וטוענים ש"מה פתאם? המלחמה "דוקא" אינה עושה טוב לטייקונים" וממהרים להצביע על נפילות בורסה, תנועות קונים ירודות וכהנה סממני מיתון במשקי המדינות הנלחמות. לא נכנס כאן לפרוט הסבות לכך שהטייקונה העולמית תעדיף מצבי לוחמה באיזורים מסוימים בעולם, או לדרכים בהן היא תוכל לגזור קופון כאן, ממלחמה שם (את זאת עושה ההסברה של תנועת צייטגיסט טוב ממני).
  אך ראוי לנו להבין שכל סוחרי הנשק, ספקי הביטחון ושאר שיכלולי הטכנולוגיות הצבאיות הצומחים כאן בישראל ו"המאדירים" שמנו בגויים וכלכלתינו בדיעבד, הם גם אסוננו המתמשך. זאת משום שהכלכלה הישראלית תומכת בדרך נלוזה זו, בטייקונה העולמית ככל האפשר ומחזקת אותה בדרכה אל הניו וורלד אורדר- הגלובליזציה של הקפיטליזם החזירי. אך בדומה לטיפוח נחש ענק. ככל שזה יגדל ויתחזק, כך נראה בעיניו יותר ויותר כמקור לפרוטאינים בלבד. ומה שחמור לא פחות, והיה ויתמוטט, נהיה אנו הראשונים, להתרסק איתו לרסיסים.

  • כל אחד והאללה וואכבר שלו הגיב:

   מעניין למה יש ירדה במלחמות ובסכסוכים בעולם…..

   אבל זו סתם עבודות מעצבנות שהורסות לך את האמת האידיאולוגיה . כמו שדתי לא ירצה לשמוע שום דר שמערער על התנך שלו.

   • צפור בודד הגיב:

    ל"כל אחד וגו'": על איזו ירידה במלחמות וסכסוכים אתה מדבר? רוסיה אוקראינה, סוריה, אירן, עירק, דע"ש, מצרים והאחים המוסלמים, מכסיקו בתוך עצמה, אפריקה עם כל הבלגנים ממזרחה ועד מערבה, צפון קוריאה על אש קטנה, סין עם המוסלמים שלה, צ'צ'ניה, תורכיה, אפגניסטן, פקיסטן, קשמיר, מהפיכה בונצואלה, מהומות בברזיל, אביב הלאומים בצפון אפריקה. תימן, עמן, סעודיה בתוך עצמה. אך על מנת לשמור על רמה סבירה של איי קיו בדיון ביננו: מה הקשר בין העובדה שיש כביכול ירידה במספר הסכסוכים (למרות שאין) לבין העובדה שהטייקונה לא מרויחה מהסכסוכים? הרי אי אפשר ללבות אש כל הזמן…ומה חשבת, שזה האפיק היחידי שלה לעשות בו רווחי עתק? הם למשל עושים כסף מהעובדה שיש מדינות בהן ניתן להפוך אנשים לעבדים וליצר מוצרים בזיל הזול ואז ליצא אותם לארצות אחרות ולמכור ברוח גדול תוך כדי הפיכת פועלי אותן הארצות למובטלים. הם עושים זאת בעזרת הקלות במיסוי: גלובליזציה הוא שם המשחק. תתעורר ותפסיק להכפיש. והתנ"ך אצלי הוא מעל לכל וכל דת עבורי, היא עבודת אלילים. אפילו כאן פיספסת אותי.

 4. צדוק התקוה הגיב:

  לרקטות המשוגרות לעבר ישראל יש בתוכם גולות ממתכת הדבר אסור לפי חוקי זנבה

 5. ובינתיים הגיב:

  בצילומים של קני התותחים 155מ״מ של צבא המצור והכיבוש מחדש נראים גם הפגזים – בהם גם פגזי זרחן לבו, וגם DU Depleted Uranium. כך עושה ״כימקלים לישראל בע״מ״ (ומשפחת עופר) עוד רווחים, ומזהמת את רצועת עזה גם לימים הבאים ולשנים הבאות.

  אבל כך נהגה גם ארה״ב בימי הנשיא (ידיד ישראל) לינדון ביינס ג׳ונסון כשחיל האוויר האמריקאי פיזר אלפי טונות של Agent Orange על וייטנאם וגרם לכך שגם היום נולדים בוייטנאם אלפי ילדים עם מומים.

 6. דניאל קלטי הגיב:

  לו היה בישראל שמאל (זה בסדר, אין), היה מכריז, שכל הקונה *משהו*, מ*איזשהו* בית-עסק, הנמצא בבעלות משפחת עופר (למשל: רשת-המחשבים "אייבורי"), או המבקר, ב"קניון עופר" (מוטאציה חדשה ומבחילה במיוחד), חל עליו, דין רודף ואין לו מקום, לא בפעילויותינו ולא במחננו, לא במשפחתנו ולא בחוג-חברינו.

  אבל מכיוון, שהקבוצה היחידה במדינה, המסוגלת לחרם, הנמשך יותר משתי דקות, היא החרדים (ולהם לא אכפת במיל, מחיי-אדם שאינו יהודי חרדי, בלאו-הכי) – הרי ממילא, אין לזה סיכוי… כולכם בוודאי תקראו, תעשו כן-כן עם הראש ותלכו, במיידית, ל"קניון עופר" הסמוך, לקנות רמקולים למחשב ב"אייבורי".

  • צפור בודד הגיב:

   לא להאמין, אך העובדה שאדם מתחיל להיות מודע לאי יכולתו לבצע דבר מה, היא צעד משמעותי, בדרך לביצועו של דבר זה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים