הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-20 ביולי, 2014 17 תגובות

העדות של בילאל אל-אסטל נמסרה לתחקירן "בצלם" ברצועת עזה ב-10 ביולי 2014:

אתמול, יום רביעי, 9 ביולי, אחרי שאכלתי את הסעודה המפסקת והתפללתי את תפילת "א-תראוויח", הלכתי לבית הקפה "ווקת אל-מרח" כדי לראות את משחק חצי גמר המונדיאל בין הולנד לארגנטינה. בית הקפה בנוי מענפי דקל. הוא בבעלות משפחת אל-סוואלי ונמצא בחוף הים של ח'אן יונס באזור אל-עזבה. הוא מרוחק בערך 30 מטר מקו המים ובערך 200 מטר מבתי התושבים. בבית הקפה היו אותו הזמן בערך 13 אנשים, כולם גברים. ידענו באותו הזמן שמטוסים ישראלים מפציצים בכמה מקומות ברצועה, אבל הערכנו שבית הקפה שבו היינו זה מקום בטוח להיות בו.

ישבנו יחד וצפינו במחצית הראשונה של המשחק. שתינו קפה ותה והאווירה הייתה רגועה. לא שמענו מטוסים באזור. פתאום היה פיצוץ גדול. כשהבנתי מה קורה, מצאתי את עצמי קבור תחת העפר והחול. נחנקתי מהחול שחסם לי את הנשימה. הצלחתי להרים את הראש מתחת לחול. לא הצלחתי לזוז מהמקום והתחלתי לזעוק לעזרה. היה חושך אבל הצלחתי לראות שבית הקפה נחרב. הוא פשוט נעלם ובמקומו נשאר בור גדול ועמוק. האנשים שהיו בתוכו נקברו תחת החול.

מה שנותר מבית הקפה ווקת אל-מרח לאחר ההפצצה, עזה 9/7/14 (צילום: בצלם) gazabombedcafeמה שנותר מבית הקפה לאחר ההפצצה (צילום: בצלם)

אחרי כמה דקות הגיעו למקום שכנים וצוותים של אמבולנסים שהתחילו לנסות לחלץ את הנפגעים. האנשים חפרו מסביב לגוף שלי והוציאו אותי מתוך החול. פינו אותי באמבולנס לבית חולים. שתי הרגליים שלי נפגעו קשה. הגוף שלי כולו חבול. בבית החולים עשו לי בדיקות וצילומים. התברר שאני סובל משברים קשים ברגליים. חלק מהעצמות ברגליים רוסקו. אנשים שביקרו אותי בבית החולים סיפרו לי שבהפצצה נהרגו תשעה אנשים, שלושה מהם קרובי משפחה שלי. שני קרובי משפחה אחרים שלי נפצעו, אחד מהם ילד בן 11. אני עדיין מאושפז בבית החולים.

תגובות
נושאים: מאמרים

17 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  לא ביבי לבדו רוצח ילדים. ביבי ואובמה שוחטים יחדיו. הדם על ידי שניהם!
  אם יום אחד, במהרה בימינו, יישב בנג'מין ניתאי בהאג, אובמה יצטרך לשבת בספסל לידו.
  שניים שהם אחד שותפים לפשעים נגד האנושות כשיטת עבודה מטונפת.
  האמרה "אני מתבייש במדינתי" פשוט אינה נכונה יותר. הפועל צריך להיות נגעל.

 2. בנג'י ניתאי הגיב:

  ועכשיו ישראל מתחילה לשלם על פשעיה. 13 החיילים ההרוגים של גולני הם רק מנה ראשונה – אלא אם כן חדל האישים בנימין שקרניהו והסמרטוטים בממשלתו יבינו שהרצחנות חייבת להיפסק.

 3. רקוויאם לישראבלוף הגיב:

  כמה זמן נשאר למדינת ישראל? העסק נראה כמו מכירת סוף העונה.
  פשיטת רגל אידיאולוגית, מוסרית, אנושית (וחוץ מזה הקיסר לופו נראה שהשתגע אבל ממש).

 4. אחד שזוכר הגיב:

  בטח יש לבצלם תחקיר גם מתושבי ברלין האומללים שתחת הפגזות והפצצות הצבא האדום נקברו תחת ההריסות כשרצו לחגוג סוף סוף במאכל ומשקה את בוא האביב של 1945.

  משפחות שלמות נמחקו נקברו תחת מתחי הארטילריה הבלתי-פוסקים של צבא הכיבוש האדום שחייליו רצחו ואנסו כל אישה גרמנית שניקרתה בדרכם.

 5. חלום־הבהלות קורם עור וגידים הגיב:

  נורא. כך נהג חיל האוויר של גרמניה הנאצית כשהפציץ את לונדון. ועכשיו ר״מ בריטניה הקטנה, גוליית קמרון מכבד את ״זכותה של ישראל להגנה עצמית״, ואובמה ממשיך לספק נשק חינם לצבא הכיבוש והמצור.

 6. צדוק התקוה הגיב:

  טוב לאחר דברי הבלע נגד המדינה ומנהיגה אשאל את הכותבים הנכבדים מה הייתה עושה מדינה ששלוש עשרה שנה אזרחי חוטפים רקטות אשר הרגו ילדים ומבוגרים בשנים 2001-2014 נורו לעבר ישראל אלפי רקטות, חלק ניכר מדגמי הקסאם. מהירי נהרגו 44 בני אדם, מתוכם 30 ישראלים, 4 עובדים זרים ו-10 פלסטינים שנפגעו בשוגג, ונפצעו מאות. ‏‏‏[2]הארגונים הפלסטיניים היורים את הרקטות והמרגמות מצהירים בגלוי על כוונתם לפגוע, בין היתר, באזרחים ישראלים. התקפות מכוונות נגד אזרחים חותרות תחת כל כללי המוסר והמשפט. הריגה מכוונת של אזרחים מוגדרת כהפרה חמורה של אמנת ג'נבה הרביעית וכפשע מלחמה שלא ניתן להצדיקו, יהיו הנסיבות אשר יהיו. יתרה מזאת, הרקטות והמרגמות מהוות כשהן לעצמן נשק בלתי-חוקי, גם אם הן מכוונות נגד מטרות צבאיות, שכן מדובר בנשק בלתי מדויק בעליל, שמטבעו מסכן את האזרחים הנוכחים באזורי השיגור והנחיתה שלו, בניגוד לדרישות היסוד של דיני הלחימה: ההבחנה והמידתיות.

  בחלק ניכר מהמקרים יורים הפלסטינים מתוך אזורים שחיים בהם אזרחים. המשפט ההומניטארי הבינלאומי אוסר על התקפות מתוך בתי אזרחים או מאזורים הסמוכים להם ועל השימוש באזרחים כמגנים אנושיים. הארגונים הפלסטיניים הבוחרים לירות רקטות על יישובים בישראל מתוך אזור מיושב או סביבתו עוברים גם על איסור זה ומפגינים בכך לא רק כוונה לפגוע באזרחים ישראלים אלא גם אדישות לחיי אזרחים פלסטינים.

  http://www.btselem.org/hebrew/israeli_civilians/qassam_missiles

  • הלוחש לחרשים הגיב:

   אני יודע שאני מדבר לקיר אבל מילא,

   מה זה "דברי הבלע נגד המדינה ומנהיגה" ?
   האם מדבריך עולה שיש משהו קדוש בהם?

   לתומי חשבתי שמנהיג, כמו הורה, אמור לדאוג לטובתו, רווחתו ותרבותו של בניו.

   אבל שלא כמוך, מר צדוק התקווה, למדתי שהשלטון הזה הוא שלטון למען שלטון וכוח לשם כוח.
   הפסק כבר להתרגש מן התקווה (ושאר הבולשיט) ותתעורר מהחלום הציוני, עד כמה שהדבר מעיק עליך או מאכזב אותך. אתה עדיין אינך מסוגל לקלוט שעבדו עליך ועל הוריך ושעדיין עובדים…?
   אז מה קןרה איתך? אתה מאלה שרוצים משיח?

   • צפור בודד הגיב:

    הסכמתי איתך בכל מלבד הקטע: "…ותתעורר מהחלום הציוני". שאומר למעשה הכל.
    ראה נא , אני סוציאליסט וציוני. אני משוכנע שאין ציונות ללא סוציאליזם. ואין סוציאליזם ללא: קומוניזם, סוציאל דמוקרטיה ואנרכיזם בשת"פ אינטרנציונלי ביניהם!! אפילו הדמוקרטיה לא יכולה להתקים ללא הסוציאליזם משום שאין דמוקרטיה ללא בחירות דמוקרטיות מתוך שורשי העשב ומעלה!!!
    משמע, אם צדוק התקווה מאמין בקפיטליזם החזירי הרי חלומו אינו ציוני כלל ועיקר (ואין זה חשוב אם הוא בעל אופי ימני או שמאלי בטחוני).
    אך אם צדוק התקווה סולד מהקפיטליזם החזירי ומעונין בכנות להבין מהו סוציאליזם, אף להגשימו וכי מדוע שנשים מכשול לפניו (כלומר לא רק "לוחשים לחרשים", כי אם גם "מסנוורים לעוורים") ונדרוש ממנו ש"יתעורר מהחלום הציוני"?
    הרי ניתן להיות סוציאליסט (בעל תפיסה חברתית- כלכלית שמאלית) ועדין לדבוק בתפיסה בטחונית ימנית (ע"ע השומר הצעיר למשל). משום שאנו חיים בדמוקרטיה. כלומר, במצב כזה, "חלומו הציוני" של צדוק יכול להיות צודק, ממשי ובר הגשמה.

   • צדוק התקוה הגיב:

    תגובה להלוחש לחרשים זה הבית שלי אני לא מזוכיסט כמו הרבה אנשים מהשמאל הרדקלי יש לנו מדינה אחת אנחנו נטע זר באזור ושום התקפלות וכיפופים לא תעזור לא אהבו אותנו לפני 67 לפני " הכיבוש" ולא יאהבו אותנו גם אם ניצא מכל השטחים דוגמא עזה יצאנו משם דובר על הקמת אזור מסחר עולמי השארנו חממות וכאשר נכנסו המחבלים לעזה דבר ראשון שרפו את החממות ובמקום להשקיע את מליוני הדולרים שהעולם תרם החלו לבנות מנהרות וליצר רקטות כשאמרנו ירו עלינו רקטות אותו שמאל שבכה היום על עזה אמר מה הבעיה צהל חזק יגמור את הרקטות תוך יום " אל תהלכו עלינו אימים" אתה אמר אותו שמאל עלי לא עבדו עלכם עובדים שהערבים רוצים שלום ואתם כמו מסוממים מאמנים עדין באותושלום ורק היהודים אשמים שאין עדין שלום היציאה מעזה והרקטות היו צרכים להפיל אצלכם אסימון אבל הוא עדין לא נפל אצלכם היתם מסוממים מסטאלין אביב העמים רוצח מילונים מהקומנזים שהתפורר האסימון יפול לכם כמו שנפל להרה אנשי שמאל שהתעררו מהחלום אני לא מחכה למשיח אני מציאותי אתם מחכים למשיח " שלום עכשיו"

 7. גדעון גיתאי הגיב:

  הידיעה המרה לא איחרה לבוא. ביתה של משפחת ידידים שגרה במרכז העיר עזה הופצץ. הם היו תומכי פתאח, והתנגדו לחמאס. אבל הצבא של גנץ ועופר וינטר לא מבחין בין ערבי לערבי. ההרוגים היו פליטים ממסמיה שגורשו לעזה ב-48. אתמול נהרגה הסבתא הזקנה, שלושה דודים, וילד רך בשנים. יהא זכרם ברוך.

  • צפור בודד הגיב:

   גדעון, קבל את השתתפותנו הכנה בצער משפחת ידידיכם ובצערכם.
   היום יותר מתמיד אנו חיבים לגיס כוחות סוציאליסטים משני צידי המתרס השטני שהקים הקפיטליזם החזירי בתוך פלסטינה א"י ולנסות להדוף שכם אחד את המפלצת הזו מכל אזורי ארצנו האומללה.
   היום יותר מתמיד חיבים הפלסטינים להעמיד מתוכם גוש סוציאליסטי איתן שיוכל להושיט יד וללכת בשת"ף אינטרנציונלי עם הסוציאליזם הישראלי.
   נסיון כוחני להפיל את הישות הקפיטליסטית חזירית הישראלית שצמחה כאן בעזרת לאומנות פאן ערבית מלובה בפנטיזם פגני איסלמיסטי לא יצלח (משום שמדובר בשני ראשים של אותה מפלצת).
   צריך לבצע מהפיכה כוללת, מהפיכה שתתחיל בהגדרת אמיתית ומוסרית של ערכי הדמוקרטיה והסוציאליזם ותמשך בהגשמתה באוונגארד אינטרנציונליסטי כולל ברחבי ארצנו.
   הישועה תגיע מתוך האחווה היהודית ערבית. ללא אלימות ובגיבוש חזית אדירה של סוציאליזם חדש ונאור כזה שיאחד ישראלים ופלסטינים בגוש אחד.
   היה לנו מנהיג ןחבר, ג'וליאנו מר שמו, ששימש דוגמא חיה לאחווה זו והיה לה כמגדלור.
   אך הוא נרצח בידי זדים.
   בשמו חיבת להתרומם החזית הסוציאליסטית הישראלית פלסטינית.

   • צדוק התקוה הגיב:

    תגובה לצפור בודד שאלתי אותך לא פעם לפני הסוציאליזים על הערבים ללמוד דמוקרטיה משום מה תגובה כזאת נמחקת גוליאנו מר נרצח עי זאדים הוא נרצח עי ידידים אלה "שחיבקו נישקו אותו"

    • צפור בודד הגיב:

     דמוקרטיה וסוציאליזם חד הם. הסוציאליזם נשען על שורשי העשב (שיטת שרי העשרות של משה רבנו). דמוקרטיה שאננה נשענת גם היא על שורשי העשב אלא מקימת בחירות המוניות בהן מיליונים בוחרים נציג אחד, איננה דמוקרטיה, כי אם מפעל הטיה והטעיה של הצבור. משום שאז, רק תחמנים כוחניים שאיילי הון אימתניים הדוחפים אותם מאחור יכולים באמת לבחר. משמע, כולם חיבים ללמוד זאת, לא רק הערבים.
     לגבי ג'ול חברנו ומנהיגנו: ג'ול היה "בן תערובת" חציו ערבי וחציו יהודי. בחייו ובמותו גילם איש מופלא זה את האחווה היהודית ערבית בעשיתה הנעלית ביותר.
     אלה שרצחו את ג'ול הנפלא שלנו לא היו "ידידים שחבקו ונישקו אותו"…לא ולא!
     אלו שרצחו אותו היו, איסלמיסטים, פנטיים, שלא היו מוכנים לקבל את המסר הסוציאליסטי המואר והמתקדם של איש אשכולות זה. "תומתן" של הבנות שהצטרפו לתיאטרונו בגטו של ג'נין, העסיק את מוחם החשוך שעות נוספות.
     רציחתו של ג'ול הייתה צפויה. וזו למעשה הביקורת היחידה שיש לי כנגדו. על כי הלך בגו זקוף לקראת מותו. כנראה משום שידע שבמותו יתרום יותר לכנונה של האחווה היהודית ערבית מאשר בחייו.

 8. שירה הגיב:

  מה יעזור אם אאשים את ישראל הרצחנית? למישהו בכלל אכפת שם? הרי בישראל לרצח יש שמות אחרים, מלוטשים ויפים ומעידים על הרצון הלאומי השקרי הכללי: רצח אך ורק למטרות הגנה. לכו ותתווכחו עם סילוף המבנה הלוגי של השפה.
  מה שאני רואה היום ברור הוא מה הפלסטינים יכולים לעשות, ואחד הדברים ששאתם יכולים, ומחובתכם לעשות, הוא לא לראות מונדיאל כששכניכם נרצחים ככה. חוסר הסולידריות בחברות המזרחיות, מובילות לכך שיוכלו לשחוט אתכם בהמוניכם. במצב כזה, הייתם צריכים לעזור לכל אחד במצוקה. ישראל לא חזקה כ"כ. יש בעולם כוחות מנטליים שמזיזים הרים. עזרה הדדית וסולידריות מוחלטת הם אחדים מהם. אין לכם את זה בחברה הפלסטינית ומכיוון שאין לכם נשק ואתם עומדים מול אויב מגובש ונטול חמלה, עוד הרבה מסכי פלזמה יתנפצו לרסיסים, ביחד עם אנשים, לפני שתבינו.

 9. גברי כהן הגיב:

  זו הפעם הראשונה בה אני נחשף לפינת המחמד הזו- השופעת אהבת אדם טהורה,
  התחשבות אין סופית בסבלו של האחר, חמלה שעוקפת כל הקשר ושואפת לאהוב, לאהוב, לאהוב
  ולחמול עוד ועוד -ללא גבול (תרתי משמע)
  מחוז צדיקות מושלם שכזה, שאני הקטון זכיתי להיחשף אליו באקראי.
  האם אזכה בעתיד הרחוק להימנות על שורת החסידים המרשימה , לאחר שאתקן מידותיי כמותכם
  ואגיע אל השלמות המוסרית והאינטלקטואלית, מי ייתן ואצור לעצמי מבנה נפשי פלאי שכזה שיידע
  לברור ולנפות כל הטייה מעוותת ואראה כל אדם באשר הוא אדם- נפש מזוקקת ללא צבע/מין/השתייכות אתנית וכו' –
  מ ד ה י מ י ם ! ! ! !

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים