הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-13 באוגוסט, 2014 16 תגובות

סיימתי אמש את קריאת הספר "נעמי בשלמותה", ספרה  הראשון של הפיזיקאית והסופרת נורית ליסטיק-ירון בהוצאת "ידיעות-אחרונות". נהניתי מרומן פיוטי מאוד מפוכח וגם מאד כואב. אינני בא להתייחס וללוות את העלילה בסמסטר קיץ אחד במכון וויצמן למדע ברחובות בשנות התשעים. גם לא אתייחס לגיבורת הספר, נעמי וייס, אלא אני מבקש להפנות את כל תשומת הלב לגיבור מקרי, גיבור אלמוני אחד מתוך גלריית גיבורים שעולה בספר.

מונית מכונית אוטו moniy(מקור)

הגיבור האלמוני שלי, אגבי בהחלט, זהו נהג מונית, שמעל החלון שלצדו תלויה לוחית זיהוי: "משה דגמי, נהג מורשה". הנהג משה דגמי קיבל את שיבוצו בפתיחת הספר, כמי שמסיע למכון וייצמן את מי שבעיניו הם "החכמים שלומדים במכון". הנהג שלנו הוא אדם דעתן, איש טוב, טוב לב. מכור לעבודתו הקשה. גורל המדינה הזו מעסיק אותו ובכנות כואבת הוא ספק שואל, ספק מתריס לעבר נוסעיו מהמכון: "רק אני שואל, עם כל השכל שלכם שם במכון, אולי תחשבו על איזה משהו שיגמור עם האינתיפאדה".

השאלה הכואבת אינה ממתינה לתשובה. נהג המונית ממשיך לשאול. בלי משים הוא גם ענה בדיאלוג בעל אופי של מונולוג ארוך של נהג טוב לב לקהל שבוי במונית. המונולוג השואל "איך זה ייגמר", זה ייגמר להבנתו "כשננקה את המדינה הזאת מכל הערבים החארות, שדוקרים חיילים בגלל שהסבתא שלהם מיללת על איזו תרנגולת, שהייתה לה פעם בחצר של חִרְבֶּה שלקחו לה עאלק בארבעים ושמונה…" (עמ' 7). ואי אפשר בלי עוד פנינת לשון מהמונולוג הארוך והבלתי נגמר – "כוס אוחתוק המדינה הזאת. אם לא היו ערבים היה כאן גן עדן" (עמ' 8).

סליחה, אורית ליסטיק-ירון, שהרשיתי לעצמי לקחת את נאומו של נהג המונית שלך, בעל טוב לרעייתו העובדת במטבח של המכון, אבא טוב, שלצערי, שבוי בתודעה כוזבת. להבנתו, עשרים אחוז מתושבי המדינה הזו לא צריכים להיות כאן, ואם הם לא יהיו, יהיה "כאן גן עדן" (עמ' 9). לצערי, מה שאמר בלשון ציורית נהג המונית, הכורע תחת מלחמת קיום קשה ביום עבודה עמוס בשעות בלתי נגמרות של זעה, אומרים גם מנהיגי ציבור.

מה שאמר נהג המונית אמר נעם פרל רבה של "בני עקיבא", תנועת הנוער החינוכית הגדולה ביותר בישראל, הרואה את הפיתרון במלחמת נקם ולפני שהיא עוד התחילה, המלחמה האחרונה, הוא דרש מראש הממשלה "לחצות את קו 300 ערלות פלשתים". לצערי, ראש הממשלה הקשיב לדרישתו וכמעט חצה את קו 2000 ערלות פלשתים, כולל מאות ערלות ילדים והרס שכונות שלמות ברצועת עזה.

את מה שאמר נהג המונית בספרה של אורית ליסטק-ירון אמר וכתב איש הגות, אורי אליצור: "האויב הוא עם שלם על זקניו ונשיו עריו וכפריו, רכושו ותשתיותיו…כולם לוחמי האויב ודמם בראשם". אין בלבי דבר נגד נהג המונית, שמוציא את פרנסתו ביום עבודה קשה של אין ספור שעות, יש בלבי זעם על מנהיגי ציבור המטילים פצצת טון של חומר נפץ על ארון הספרים היהודי העשיר, מטילים פצצת טון של ביבי לשון שתוצאתה לשון עברית מובסת, הרס מוחלט של כל מחוזות העושר של תכנים ומוסר בארון הספרים היהודי, כפי שבא לידי ביטוי במונולוג של נהג המונית.

להטלת פצצות טון של חומר נפץ על ארון הספרים היהודי ותבוסת הלשון העברית הצטרפה גם חברת הכנסת איילת שקד, שהעלתה את המאמר של אורי אליצור בחודש יולי השנה, מאמר שנכתב לפני 12 שנה ונגנז. הלשון העברית הובסה, כשמקלידים בדף הפייסבוק של איילת שקד את דברי אורי אליצור : "וכולם דמם בראשם, עכשיו זה כולל גם את האמהות של השהאידים.., הן צריכות ללכת בעקבות בניהן".

זו לא רק תבוסה הלשון העברית, זו הסתה לרצח של אמהות פלסטיניות. חברת הכנסת איילת שקד, שהעלתה מובאה זו ממאמרו של אורי אליצור, חייבת לתת את הדין על הסתה לרצח אמהות פלסטיניות. לצערי, מכתב שלי ליועץ המשפטי לממשלה מ-2 ביולי לא זכה לתשובה עד ליום כתיבת שורות אלו ב-12 באוגוסט. צפיתי לקבל לפחות מענה – מכתבך התקבל. אבל, נאדה.

תגובות
נושאים: מאמרים

16 תגובות

 1. צדוק התקוה הגיב:

  אני לא מבין למה יצא קיצפך נגד היהודים הינה סרטון שמזכיר נשכחות
  https://www.youtube.com/watch?v=96k1k-iLIsI

 2. בטטה הגיב:

  הקונסליירי של ב.ש.נתניהו בעמ מונה בדיוק בשביל זה לא להילחם בגזענות וביודונאציזציה הגוברת של ישראל

 3. צפור בודד הגיב:

  קלינסקי מבכה את מותה של התרבות העברית, הניבט אליו מתוך שיחו העילג של יבלית נהג המונית הנבער שטוף המוח, בגזענותו הפשיסטית ובצדקנותו הדעתנית. ובכן קלינסקי דומה לבעל אדמה המבכה עלית קוץ ודרדר בה ושגשוגו של הסילון הממאיר בתוכה, ממש מדכאו לכדי דמעות.
  "הנה" הוא מצביע על ברז הנהגתי הדולף מאי משם, "אם הוא משקה את הצלף הטפיל הזה, אין פלא שזה משגשג"…ושוב עיניו הכלות חולפות ע"פ גנו שתפארתו גזה ודמעות של עצב וזעם מנצנצות בהן…ובכן גם אני שם. ובא לי לצרוח באוזנו של קלינסקי: "נו די כבר, קח את הטוריה, תתחיל לעבוד! הרי מהבכיה הזו ומתיאור עוללות האטד שפשה בגינתך וראשי הדרדר שמיקשו ערוגותיה, לא תוושע גם אם במכחול תציירם…רגע, מה אני רואה? עכשיו בזעמך, אתה מחבק לחיקך את רעל ההדברה הזה, "החמאס" כמוצא שלל רב…מה טוב בו? הרי זה מדביר את הכל והופך אדמת הגינה למורעלת לדורות, דבר יותר לא יוכל לצמוח בה, אי פעם".
  ושוב: "רק עם הטוריה איתן, רק עם הטוריה".
  אך אבוי, הטוריה מקולקלת, הידית שבורה והכף חלודה.
  ובכן, שם התחיל הכל, כאשר התקלקה הטוריה ואף לא אחד קם לתקנה.
  זוכר איתן, בשל כך נזנחה הגינה מלכתחילה.

 4. הקיסר לופו הגיב:

  בנימין נתניהו ועולמו קדמו (בהרבה) לאורי אליצור ומאמרו מלפני 12 שנה.
  { המאמר נמצא באתר של ערוץ-7 למי שרוצה לעיין בו:
  http://www.inn.co.il/Articles/Article.aspx/801 }
  ומנהיגים אחרים, כמובן גם מהשמאל הציוני, הקדימו את ביבי נתניהו שינק את התועבה הזו מהם.

  צדקה מאד אילנה הרסטון-לוטן כשמצאה לנכון לפתוח את מאמרה כאן מלפני שבועיים במובאה היסטורית מטלטלת של ישעיהו ליבוביץ:

  …"בהעדר תכנים רעיוניים ונפשיים אחרים מתלכד העם הזה מסביב לדגל, לצבא, לעצמה המדינית, לגבורת המלחמה והכיבוש – הערכים הפאשיסטיים… זהו ההסבר לקו המדיני שנקטה מדינת החברה הזאת ולאורח חייה של החברה הזאת מיום יסוד המדינה ועד היום."
  (ישעיהו ליבוביץ', יהדות, עם יהודי ומדינת ישראל)

  אז הדינמיקה הזו אפקטיבית הן לאינטרסים השילטוניים בעם הזה (זהו החומר שמלכד אותו) וכן גם אפקטיבית לאינטרסים המעצמתיים שבתמורה לסיפוקם ישראל מרופדת בנשק ובדולרים.
  – אפקטיביות כפולה. נו, אז בשביל זה יש יהדות, עם יהודי ומדינת ישראל ?? כן.

  • צפור בודד הגיב:

   לא מבין מהי הנטיה הזו לחפש אלילים, מורים נעלים וכיו"ב אילנות להתלות בהם. הנה למשל פרופ' ישעיהו ליבוביץ שהיה בכלל אדם דתי, שהאמין שיהודי הוא מי שמקים מצוות שולחן ערוך. ובכן האיש אמר:…"בהעדר תכנים רעיוניים ונפשיים אחרים מתלכד העם הזה מסביב לדגל, לצבא, לעצמה המדינית, לגבורת המלחמה וגו'"…נו?…הרי העם הזה התלכד גם סביב עגל הזהב הקפיטליסטי חזירי וגם איך לא? סביב עבודת האלילים הפגניסטית אליליסטית של עבודת הדת. אז מה?…היכן ראינו את הפרופ' הנכבד מדבר על סוציאליזם? היכן ראינו דעתן זה על צדקנותו הסמכותיטנית ולו פעם אחת קם לדון בחילוניות הסוציאליסטית, הניבטת מן התנ"ך עצמו? מתי בפעם האחרונה דן בדברי "משלי" הסוציאליסטים, או בדרישתו של משה לקיום דמוקרטיה סוציאליסטית החל משרי העשרות? נד"ה. כולה ברברת בנושא הפטישיזם הלאומני. ויהיו דבריו אלה מוצדקים כאשר יהיו, עדיין הנטיה הזו להפוך אותו לנביא מורם ונשגב, יש בה יותר מקורטוב של עבודת אלילים חנפנית. שתפקידה אחד: להתכחש למצוות "תעשה" וה"אל תעשה" הסוציאליסטיות הקופצות למול עיננו כתובות באותיות קדוש לבנה, הישר מדפיו, גם אם נפתח את תנ"ך באופן מקרי לגמרי.

 5. ידידיה הגיב:

  מתי השמאל יפנים , שנהג המונית מבטא את רוח העם. אם השמאל לא ימצא את השפה לנהג המונית, הקרבות האינטלקטואלים שלו אבודים, הוא יובס במערכה. חייבים למצוא את השפה אל מוחו ואל ליבו של נהג המונית.

 6. חזי הגיב:

  אין לשמאל סיכוי להעביר את המסרים שלו. זה קרב אבוד. הלאומנות ניצחה. והיא ניצחה בגדול.

  • איצי הגיב:

   הקרב לא אבוד .

  • צפור בודד הגיב:

   לחזי וגם לאיצי ונירה: הלאומניות היא רק אחת ממשרתות הטייקונה. חברה לה הדתיות הפגנית והפנטית. לכן לא צריך להבהל. אם מדובר בדמוי המרכבה למשל, הרי העגלון (שזו הממשלה), מצליפה בשוט (המלחמה ונזקיה המתבקשים) מעל ראשי הסוסים (ההמונים, אנחנו), הרתומים לשני היצולים מימין ומשמאל. שני יצולים אלה הם הלאומנות והדתיות. והם למעשה אלה המחזיקים את ההמונים במרוצתם השוטפת. הטייקון כמובן ספון מאחור בתוך תא הנוסעים הנוח, עם כוסית המשקה בידו בעודו נהנה מהנוף החולף. אם נעמיד את הסוסים מול העגלון והטייקון, הרי הסוסים יכולים בבעיטה אחת להעיף שניהם לכל הרוחות. אך אם הסוסים יתיאשו ויעניקו ליצולים כוחות על ויתיאשו מקולות צליפת השוט. לעולם יהיו קשורים ולעולם יאופסרו לעבדותם הנרצעת.
   כלומר מדבריכם עולה שוב המסקנה, כי ההוויה קובעת את התודעה.
   משמע יש לשנות את ההוויה הלאומנית דתית שאופפתנו. ולשם כך קיים הסוציאליזם המשחרר.
   כלומר במקום להתיאש מיצולי הדת והלאומנות, קומו התנערו וטפחו הסוציאליזם.

 7. שירה הגיב:

  נהג המונית כמו כל סוג של "נאצי" מצוי בכל גלגוליו, באמת מאמין ש"זה או אנחנו או הם". ברגע שאתה מרגיש שהחיים שלך בסכנה ואתה הקורבן, אתה זה שרוצה שלום והצד השני לא, אז ברור שעל גבי האקסיומות האלו, תבוא חרדה ושנאה. כולנו היינו שונאים מישהו שרק רוצה להרוג אותנו, להעיף אותנו לים, להשמיד את הילדים שלנו עם טילים.
  גם היטלר פחד מהיהודים. רצח לשם רצח זה פסיכוטי. הישראלים הם לא פסיכוטים. הם מפחדים ומשקשקים מהערבים, ה"סכסוך" נמשך עד אינסוף והפחד מטריף אותם ולכן, עם הזמן עולה גם הפתרון הסופי, זה שאיילת שקד, תוצרת ההתנחלויות חפות הפחד (הקב"ה שומר עליהם), מעיזה להגיד בפה מלא, בלי פחד. היא בסה"כ אומרת מה שכולם חושבים: הם רוצים להרוג אותנו אז אין לנו ברירה אלא להרוג אותם קודם. השמאל מניח אקסיומות אחרות שנובעות מהכרה רציונלית של העולם ובני אדם. ההנחות האלו מתנגשות עם ההנחות של הימין, ולכן השמאל נתפס כסהרורי (מה יש לכם, אתם עיוורים? אתם לא רואים מה קורה, שמנסים להרוג אותנו??). כשהייתי ילדה מצאתי משפט "בסוף כל רציונליזם נמצא קבר אחים". הוא היה על השולחן שלי הרבה שנים ואז נעלם. המשפט הזה מסכם הכל.

 8. צפור בודד הגיב:

  לשירה: אשמח מאד אם תשתפי אותנו בתגובה או במאמר, אודות הקומונה החקלאית אליה את הולכת להצטרף. מדבריך הבנתי שהיא הולכת להיות גם בעלת ערכים סוציאליסטים.
  (ואנא שימי לב לתגובתי האחרונה אליך במאמר "עדות מעזה: הריגתם של חובש וצלם עיתונות…וגו'" : 17.8.2014 ).

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים