הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 באוגוסט, 2014 7 תגובות

ראמי עבד אל-חאג' עלי, בן 32, נשוי ואב לשניים, הוא נהג אמבולנס בסהר האדום, תושב בית חאנון שבצפון רצועת עזה. את עדותו גבה תחקירן בצלם ברמאללה, איאד חדאד, באמצעות הטלפון, ב-27 ביולי 2014.

ביום שישי ה-25 ביולי 2014, בשעות אחר הצהריים, הייתי בעבודה במוקד החירום בבית חאנון. בסביבות השעה 16:30, המוקד קיבל הודעה על פצועים ברחוב אל-מסריין בבית חאנון. המוקד תאם עם הצלב האדום הבינלאומי את ההגעה למקום. בערך רבע שעה אחרי הקריאה התקבל האישור ואמבולנס עזב את המוקד ויצא לאזור ממנו התקבלה הקריאה. צוות האמבולנס כלל את החובשים עאאיד אל-בורעי, בן 25 וחאתם שאהין, בן 38 ואת הנהג ג'וואד בדיר, בן 52. הצוות לא הצליח להגיע אל הפצועים. זמן קצר אחרי שהם הגיעו למקום, הם דיווחו למוקד שטנק ירה עליהם והם נפגעו. הם ביקשו שצוות אחר יגיע לחלץ אותם.

תושב בית חנון מחלץ רכוש נבין הריסות השכונה, עזה 12/8/14 (צילום: אקטיבסטילס) צוק איתן gaza-beithanounתושב בית חנון מחלץ רכוש נבין הריסות השכונה, עזה 12/8/14 (צילום: אקטיבסטילס)

המוקד עשה תיאום נוסף עם הצלב האדום הבינלאומי וקיבל אישור לצאת לסייע לצוות שנפגע ולחלץ אותו. אני נהגתי באמבולנס ואיתי היו שני החובשים – מוחמד חרב, בן 31, ויוסרי אל-מסרי, בן 54. תוך כמה דקות הגענו לשם. המרחק מהמוקד קצר, לא יותר מ-200 או 300 מטר. כשהגענו לכניסה לרחוב אל-מסריין הופתענו לראות שלוש טנקים ודחפור צבאי ברחוב. הם עמדו במרחק של 100 מטר בערך מהאמבולנס.

פתאום, בלי אזהרה, הם פתחו עלינו באש מקלעים מסיבית. הקליעים חדרו לתוך האמבולנס. ניסיתי לסובב את האמבולנס כדי לברוח, אבל כנראה שההגה נפגע מהירי. פתאום הרגשתי כאב חד ברגל והבנתי שנפגעתי מקליע או רסיס. אחר כך השמשה הקדמית נופצה. בגלל שלא יכולתי לסובב את האמבולנס, החלטתי לנסות לנסוע לאחור. הירי נמשך תוך כדי נסיעה אחורה, עד שהתרחקנו. כשהירי פסק הצלחתי להסתובב כדי לחזור לכיוון המוקד.

בדרך למוקד, פגשנו את חאתם שאהין, אחד החובשים מהאמבולנס הראשון. חאתם נפגע מרסיסים בכתף וברגל. הוא סיפר לנו שטנק ירה פגז שפגע בחלק הקדמי של האמבולנס. הוא אמר שהוא הצליח לברוח ושעאאיד, החובש השני, נפגע. הוא סיפר שאחרי שהוא ברח, הוא ראה שהטנק ירה פגז נוסף על האמבולנס והשמיד אותו לגמרי. הוא הבין שעאאיד כנראה נהרג, אבל לא ידענו את זה בוודאות.

למחרת, ביום שבת, הוכרז על הפסקת אש בין הצדדים מהשעה 8:00 ועד 20:00 בערב. צוות אמבולנס שהגיע למקום האירוע מצא את הגופה של עאאיד באמבולנס השרוף. הפציעה שלי הייתה קלה. קיבלתי טיפול בבית חולים ושוחררתי עוד באותו יום. ג'וואד בדיר, נהג האמבולנס הראשון, נפגע בפנים וברגל. חאתם שאהין, החובש, נפגע בכתף וברגל. שניהם טופלו בבית החולים בבית חאנון. שני אנשי הצוות שהיו איתי, באמבולנס השני, לא נפגעו. מצאנו על האמבולנס שמונה סימני חדירה של קליעים. השמשה הקדמית נופצה והרדיאטור נפגע.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. צדוק התקוה הגיב:

  לוחמי צה"ל נלחמו במהלך הלילה (ראשון) באנשי הזרוע הצבאית של חמאס באזור שכונת סג'עייה במזרח רצועת עזה. לטענת אנשי החמאס, כוחות צה"ל תקפו גם אמבולנס שפינה את אחד הפצועים.

  אלא, שתיעוד וידאו שהועלה לרשת במהלך הלילה (ראשון) מראה כיצד אנשי חמאס תופסים עמדות בשכונה ועוברים ממקום למקום תחת הגנה של אמבולנסים.

  בסרטון נראים אמבולנסים החוסמים את שדה הראייה באחד הרחובות בשכונה, ומאפשרים למחבלים לנוע בחופשיות ולהסתתר מכוחות צה"ל. בהמשך התיעוד נראים מחבלים חמושים העולים על אמבולנס של האו"ם ונמלטים מכוחות צה"ל.
  https://www.youtube.com/watch?v=C8_B0YWbS9E

 2. חיים ומוות בידי ישראל הפשיסטית הגיב:

  מדוע רואה ״צדוק התקווה״ את חובתו להצטדק, במקום להודות שישראל ביצעה ומבצעת פשעים?

  כנראה מאותה הסיבה שממשלת המצור מתנקמת ב״בֶּצֶלֶם״. כי גם בדת משה התקיים הכלל שעכשיו משתמש בו דאעש [["המדינה האסלאמית בעיראק ובשאם"]] — אִישׁ מִבְּנֵי יִשְׂרָאֵל וּמִן־הַגֵּר הַגָּר בְּיִשְׂרָאֵל, אֲשֶׁר יִתֵּן מִזַּרְעוֹ לַמּוֹלֶךְ מוֹת יוּמָת; עַם הָאָרֶץ יִרְגְּמֻהוּ בָאָבֶן (ויקרא כ).

  • צפור בודד הגיב:

   איש אשר מזרעו יתן למולך הכוונה אדם שיקריב את בנו לאליל המלחמה התועב. ובכן ה"הפשיזם" עליו אתה מדבר ומיחס אותו למשה, הנו בכלל מאבק בתרבות המקדשת ילדיה למלחמה ומקריבתם על מזבחו המגועל מדם חפים מפשע. ע"כ כל אדם שיעשה כן הוא בן מות בעיני משה ואלוהיו.
   ובכלל אנני מבין מדוע הבאת דוקא מובאה זו לחיזוק טענותיך. הרי התנ"ך מלא בציטוטים טובים יותר לחזוק דבריך, קבל כמה ולו על קצה המזלג ממש מפתיחה אקראית של ספר משלי:
   עֲווֹנֹתָיו יִלְכְּדֻנוֹ אֶת-הָרָשָׁע וּבְחַבְלֵי חַטָּאתוֹ, יִתָּמֵךְ שֶׁשׁ הֵנָּה שָׂנֵא יְהוָה וְשֶׁבַע תּוֹעֲבַת נַפְשׁוֹ עֵינַיִם רָמוֹת לְשׁוֹן שָׁקֶר וְיָדַיִם, שֹׁפְכוֹת דָּם-נָקִי, לֵב חֹרֵשׁ, מַחְשְׁבוֹת אָוֶן, רַגְלַיִם מְמַהֲרוֹת, לָרוּץ לָרָעָה.
   יָפִיחַ כְּזָבִים עֵד שָׁקֶר וּמְשַׁלֵּחַ מְדָנִים בֵּין אַחִים.יֹסֵר, לֵץ לֹקֵחַ לוֹ קָלוֹן וּמוֹכִיחַ לְרָשָׁע מוּמוֹ. אַל-תּוֹכַח לֵץ, פֶּן-יִשְׂנָאֶךָּ, הוֹכַח לְחָכָם וְיֶאֱהָבֶךָּ…ועוד ועוד…

  • צדוק התקוה הגיב:

   תגובה לחיים ומוות בידי ישראל הפשיסטית אני מקווה שלא תמחק כי לך מגיעה תגובה ישראל לא מבצעת פשעי מלחמה החמאס היורה רקטות לעבר ישובים אזרחים במשך ארבע עשר שניים מבצע פשעי מלחמה ישראל כמו כל מדינה נורמאלית חייבת להגן על עצמה אפילו ארגון בצלם קבע שירי רקטות של החמאס הוא פשע מלחמה הינה ציטוט מאתר בצלם ירי רקטות ופצצות מרגמה לשטח ישראל
   פורסם:
   1.1.11
   עודכן:
   24.7.14

   ירי רקטות ופצצות מרגמה כפשע מלחמה

   הארגונים הפלסטיניים היורים את הרקטות והמרגמות מצהירים בגלוי על כוונתם לפגוע, בין היתר, באזרחים ישראלים. התקפות מכוונות נגד אזרחים חותרות תחת כל כללי המוסר והמשפט. הריגה מכוונת של אזרחים מוגדרת כהפרה חמורה של אמנת ג'נבה הרביעית וכפשע מלחמה שלא ניתן להצדיקו, יהיו הנסיבות אשר יהיו. יתרה מזאת, הרקטות והמרגמות מהוות כשהן לעצמן נשק בלתי-חוקי, גם אם הן מכוונות נגד מטרות צבאיות, שכן מדובר בנשק בלתי מדויק בעליל, שמטבעו מסכן את האזרחים הנוכחים באזורי השיגור והנחיתה שלו, בניגוד לדרישות היסוד של דיני הלחימה: ההבחנה והמידתיות.

   http://www.btselem.org/hebrew/israeli_civilians/qassam_missiles

 3. אני הגיב:

  מכבדת ואפילו מעריכה סיקור הנזקים והמלחמה הקשה בעזה,אבל אולי כדי שיהיה יותר אמין ופחות מגוחך כדאי לסקר גם קצת בצד השני, שנפגע לא פחות,חיילים,משפחות שכולות, אלפי ילדים עם טראומה וצלקות ומשפחות רבות שבתיהן נהרסו ממתקפת הרקטות הבלתי פוסקת משנת 2005 . הרי מי כמוכם יודע שעיתונות אובייקטיבית ואיכותית צריכה להיות מאוזנת.לפחות קצת.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים