הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-28 באוגוסט, 2014 43 תגובות

מוות מיותר

הריגת שניים או שלושה מראשי הזרוע הצבאית של החמאס התקבל בישראל ביללות שמחה. התקשורת הממוסדת הריעה למודיעין המדויק של הצבא. יש הסכמה כללית בישראל שצריך לפגוע ולהרוג את ראשי הטרור. הפרחח שזה מקרוב בא לפוליטיקה, שר האוצר יאיר לפיד, קובע בהבל פיו מי בן מוות. אם זה  לגיטימי להתנקש בראשי ארגוני הטרור, אזי מותר למי שסבור שממשלת ישראל היא ממשלה של ארגון טרור, טרור של מדינה, לבצע בשרים סיכול ממוקד. יש רק חסרון קטן בשיטת החיסולים: זה לא פתרון.  אני מתנגד לחיסולים שאינם אלא הוצאות להורג ללא משפט. כחבר אמנסטי אני מתנגד לעונש מוות. לגופו של עניין זה לא פותר כלום, כי אין אדם שאין לו תחליף.

let-me-show-you-how-democracy-works

ההוצאה להורג של ראשי החמאס הביאה בעקבותיו ירי יותר מסיבי ומדויק של טיליו או פצ"מריו, ואחד מהם גרם למותו של הילד דניאל טרגרמן בן הארבע וחצי מקיבוץ נחל עוז, ילד חמוד להפליא. הוא הפך לילד של המדינה. תמונתו הגיעה לכל בית בישראל.  הוא זכה להלוויה ממלכתית שריגשה כל מי שליבו לא עשוי מאבן. עתה, הבה נפעיל מעט דמיון, נכפיל את הילד דניאל המקסים והאהוב באלף ונקבל כאלף ילדים פלסטינים שנהרגו מהפצצות חיל האוויר הישראלי בשלוש מלחמות עזה של השנים האחרונות. לכל ילד פלסטיני היה שם, הורים אוהבים וחלומות. אנחנו לא מכירים אותם ולא ראינו את פניהם כי בישראל אסור להקריא את שמותיהם ברדיו הממלכתי. בית המשפט העליון בהרכב השופטים רובינשטיין, הנדל ושהם (שני דתיים, אחד מהם יועץ משפטי לשעבר, חילוני אחד שהיה פרקליט צבאי ראשי, ביחד שלושה  גזענים) גילו אטימות דומה לזו שגילו מנהלי הרדיו, ודחו את העתירה של בצלם, להקריא את שמות הילדים הפלסטינים שנהרגו.

מותו של דניאל היה מיותר, והוא נבע מצרות מוחין של ראש הממשלה ששבוי באמירה לא לתת לחמאס הישג כלשהו. נתניהו דחה את הדרישה להסרת המצור ודחה את התביעה להקמת נמל בעזה. היוקרה חשובה יותר מחייו של דניאל, שלא לדבר על חיי פלסטינים שמספר ההרוגים עולה מדי יום. אילו נמנה נתניהו עם מנהיגים חפצי שלום,  היה מעודד בניית נמל, פרויקט לשנים רבות שהיה מבטיח שקט לאורך שנים. בהיותו הצד החזק בעימות הוא יכול להרשות לעצמו לגלות מחוות כאלו שברכה בצדם. אבל נתניהו דבק בסטטוס קוו והשאלה עליה אין לי תשובה: מתי יתעורר העולם ויאמר לישראל: די, נמאסתם. אנו כופים פתרון.

בינתיים אימצה ישראל את שיטת הטרור של חוטפי המטוסים שהביאו לקריסת מגדלי התאומים בניו יורק ב-11 בספטמבר 2001, ומטילה פצצות על מגדלי מגורים בעזה שקורסים כמגדלי קלפים. דוברי מערכת הביטחון מודים שאין להם מידע קונקרטי שמצדיק פעולה כזו זולת החשד שמא שימשה אחת הדירות את אנשי החמאס. אמצעי יעיל להפסקת אורגיית ההרג וההרס הוא אולטימטום לישראל לחדול מהפצצת מגורי אזרחים, בדומה לאולטימטום  של נשיא ארה"ב הגנרל דווייט אייזנהאואר וראש ממשלת בריה"מ המרשל ניקולאי בולגנין, שכל אחד בדרכו הורו לדוד בן גוריון לסגת מסיני שנכבשה ב-1956. בן גוריון, שמיהר להכריז על הקמת מלכות ישראל השלישית, הבין לאיזה תסבוכת הוא נכנס ונסוג מיד.

אמצעי אחר הוא הקמת כוח משימה שיורכב מחילות האוויר של נאט"ו שיגביל את חופש הטיסה מעל שמי עזה, הנמצאת  בעיצומו של אסון הומניטרי, ובמקביל הסכם בין נאט"ו בשיתוף עם רוסיה לבין שליט קטאר, לבקש בתקיפות מאורחו  חאלד משעל, יו"ר הלשכה המדינית של חמאס, להורות באחת על הפסקה מיידית של הירי לעבר ישראל. יש בסצנריו זה, שהוא כולו פרי דימיוני, סגירת מעגל בעלת מימדים היסטוריים, חיל האוויר של גרמניה הדמוקרטית, משתתף במשימה למנוע מישראל לבצע פשעי מלחמה.


חנין זועבי על הכוונת

משטרת ליברמן התגייסה למשימת סיכול ממוקד לח"כ חנין זועבי. בשעתו קלטה מצלמה את ח"כ זועבי נוזפת בשוטרים ערבים שהביאו את בני עמם לבית המשפט להמשך מעצרם. פשעם, הפגנות נגד מרחץ הדמים בעזה. זועבי נשמעת אומרת על השוטרים:  ״אלה שמשתפים פעולה נגד בני עמם, צריך לנקות בהם את הרצפה״, ״שיפחדו מהשבאב״ ו״צריך לירוק להם בפרצוף". באישור היועץ המשפטי היא זומנה לחקירה, ובעקבות חקירתה המליצה המשטרה בפני היועץ המשפטי להגיש נגדה כתב אישום הכולל "איומים, הסתה לאלימות והעלבת עובד ציבור". דברי זועבי הינם טקסט לא ידידותי של אדם בשעת כעסו, אבל להבנתי את השפה העברית אין  כאן הסתה לאלימות או איומים. להערכתי גם המשטרה לא בטוחה בכך, ולכן הכניסה את הסעיף הזדוני, הדיקטטורי, סותם הפיות, העלבת עובד ציבור. סעיף זה היה צריך להיות מוצא מספר החוקים ביום הקמת המדינה, אבל הבירוקרטיה  דואגת לעצמה ומקווה לחסום  ביקורת בחסות סעיף זה. השימוש בסעיף הוא שרירותי, נקמני וכך גם ההרשעה. יש אין ספור דוגמאות כיצד שמעון א' מבקר את הרשות בחריפות ולא מוגש נגדו כתב אישום ושמעון ב' מבקר את אותה רשות, אבל בעדינות רבה, ודווקא  נגדו כן מוגש כתב אישום על העלבה.

האבסורד במקרה של ח"כ זועבי כפול ומכופל, כי אין היום עובד ציבור שהוא יעד להסתה ואיומים, כמו חנין זועבי. ח"כ מירי רגב מהליכוד מכנה אותה בראש חוצות בוגדת ושולחת אותה לעזה (בתגובה הקמתי את הוועד הציבורי למען שליחתה של מירי רגב לצפון קוריאה) אבל מירי רגב לא תועמד לדין. היא תתעטף בדגל  וכולם יקפצו לדום. מכפישיה של זועבי לא יועמדו לדין. זועבי היא השכפ"ץ המגן על הדמוקרטיה, או על מה שנותר ממנה.  הפרדוקס הוא, שבמאבקה של זועבי לשוויון זכויות למיעוט הערבי פלסטיני, היא מממשת את ערכיה האוניברסאליים של מגילת העצמאות בעוד מירי רגב יורקת עליהם ומבזה אותם. לאות סולידריות אני מאמץ את המטאפורה של חנין זועבי, ואומר, כי מי שהמליץ על העמדתה לדין ומי שיאשר זאת ומי שחס ושלום ירשיע אותה,  הם כולם סמרטוטים שאפשר  לנגב איתם את הרצפה.

גילוי נאות: אינני מכיר את חנין זועבי. לא הצבעתי עבור מפלגתה בבחירות (בין השאר כי אסור להצביע ליותר ממפלגה אחת). עם חלק מעמדותיה אני מסכים על חלק אחר אני חולק. אני שמח לראותה בכנסת, היא קול חשוב ומאתגר (ונא לא לשכוח: מירי רגב לצפון קוריאה, שם התפנתה משרה של דוברת הצבא וממונה על הצנזורה).


רוצחים

בישות החמאס בעזה התרחש פשע נורא: יותר מ-20 איש הוצאו להורג בסרט נע, לעיני כל, באשמת שיתוף פעולה עם ישראל. איש מהם לא נשפט בהליך משפטי הוגן בטרם מותם. כך נוהג משטר רודני הרומס זכויות אדם. ארגון אמנסטי גינה בחריפות הפרה זו של זכויות אדם. תזכורת למי שסבורים כי אמנסטי עוסק רק בישראל. ולא היא. אמנסטי מרים קולו ומנהל מערכה עולמית נגד כל משטר ומדינה המפר זכויות אדם.

תגובות
נושאים: מאמרים

43 תגובות

 1. יעקב הגיב:

  במלחמת יום הכיפורים הרגה ישראל למעלה מ-20000 ערבים ללא משפט.
  אין משמעות למושג "מוות מיותר" בעולם שיש בו מלחמות.
  הדרישה לשפוט חייל אוייב לפני הוצאתו להורג היא אבסורד. בפרט כשפשעו היחיד הוא לבישת מדים.

  • דניאל קלטי הגיב:

   עוד סיבה מצויינת, להימנע ממלחמות מיותרות, חסרות-כל-הצדקה ומטומטמות, שתכליתן היחידה: שימור גועליציית-ביברמן.

  • גדעון ספירו הגיב:

   חולק עליך יעקב,
   השאיפה היא להגיע לעולם ללא מלחמחות. אבל גם בעולם של מלחמות יש צודקות ובלתי צודקות (רובן).המלחמה נגד היטלר ומשטרו הייתה צודקת, אי אפשר היה להביס את גרניה הנאצית, לאחר הפלישה לפולין, ללא מלחמה. המעורבות האמריקאית בויטנאם הייתה מלחמה לא צודקת ולכן כל מוות. שם היה מיותר. ללא קשר לצדקתה של מלחמה,יש מותר ואסור. להרוג חייל בשעת הקרב אינו בר עונשין, לעומת סאת להרוג שבוי הוא רצח בדם קר ולכן בר עונשין. על פי דיני המלחמה, קיומן של אמנות בינלאומיו בתחום המלחמות הן, הוכחה כי גם סמלחמות יש מוות מיותר ואסור.

 2. מקום בטוח הגיב:

  אחרי המכה האיומה שספג הצבא האדום מידי הגרמנים בתחילת מבצע ברברוסה הוציא סטלין הוראה לצבא להוציא להורג מיד חיל שיסוג או שיכנע לאויב.
  אפשר להצדיק הוראה כזאת? ודאי שלא
  צריך לגנות הוראה כזאת? ודאי שכן
  אבל הכי טוב לא להיות במקום כזה מתי שזה קורה

  אז גדעון ספירו אמנסטי נמצא במקום בטוח…

  • גדעון ספירו הגיב:

   למגיב "מקום בטוח":
   יש לי הרבה כבוד לצבא האדום בגין תרומתו המכרעת להבסת גרמניה הנאצית. אם היו מעמידים את סטלין לדין על פשעיו בצד החובה, ואת היותו המנהיג שהנהיג את ברית המועצות לניצחון על גרמניה, בצד הזכות, ואילו אני אחד משופטיו, הייתי מרשיע אותו בפשעי שלטונו הרודני ( בהנחה שהמידע המצטבר עליו הוא אכן בר הוכחה), דן אותו למאסר עולם, ולאחר מכן מעניק לו חנינה על תרומתו בהבסת הנאציזם משום שאי אפשר להפריז בכף הזכות.
   יחד עם זאת איני חייב לקבל את כל השיטות החינוכיות שאתה מזכיר רק אחת מהן. לדעתי, גם כמי שהיה חייל, איום בהוצאה להורג לא עושה חייל לולחם טוב יותר. ובלי קשר לכך, אני כמובן מתנגד לעונש מוות, גם אם תוכיח לי את יעילותו.

   • מקום בטוח הגיב:

    חבל, אבל פספסת לגמרי את הנמשל

    אמנם היית חייל אבל לא היית בגיהנום של מוסקבה וסטלינגרד וכנראה אין שום דמיון בין שרותף כחייל לבין מה שקרה שם.. אבל, וזו הפוינטה (בנמשל), גם בעזה לא היית כשאי אפשר לזוז שם בלי שמאה עיניים של מלשינים מדווחים עליך.
    אז אפשר להצדיק הוצאות להורג של מלשינים בודאי שלא ובפרט של כאלה שלא הוכחה אשמתם אבל על כגון אלה אמר החכם "והמשכיל בעת ההיא ידום" (ולא ישלוף את פסק דינו המוכן מראש לכל זמן מצב ועניין).

 3. צפור בודד הגיב:

  החיים אינם שחור לבן, כלומר גם אם אתה מתנגד למלחמה בחמאס וזועק בקול מלא שיש להפסיקה לאלתר, עדיין אין זה אומר שאינך יכול, באם המלחמה כן מתקימת, לא לדרוש ממשלתך להקים מחנות מקלט לפלסטינים בעוד המלחמה (שביננו, עם כל הכבוד לשביתת הנשק, טרם הסתימה) מתנהלת. כל ילד יודע, שאם ישראל הייתה מכינה מחנות מקלט כאלה טרם הקרבות, היה מספר החפים מפשע שנהרג קטן בהרבה וגם מצה"ל היו נגבים פחות חללים. והנה לא השמעת ולו ציוץ קטן בנושא.
  וכיצד לא נשמעה מפיך ולו מילת גינוי אחת כנגד הזוועה הנוראית של החמאס האובדני, בהפכו את האוכלוסיה העזתית לשכפ"צו הציני.
  ודוקא בהוצאות להורג (כולל הסיכולים הממוקדים) אתה מתשלח: ובכן בעת מלחמה נהוגים משפטים צבאים והוצאות להורג הן חלק מהמחזה.
  לסיכום: אנשים כאן לא מפנימים את גודל ההרס והחורבן בעזה. אלה ימשכו עוד שנים רבות, ממש כמו אחרי רעידת אדמה או צונאמי. ועוד לא דברנו על חידוש המלחמה.
  ע"כ יש לדרוש מממשלות ישראל, פלסטין, מצרים, ארה"ב והאו"ם לבנות לאלתר מחנות מקלט לפליטים.
  שהרי דבר עוד לא נסגר: רצועת עזה לא יכולה להמשיך כך. חיבים לנקותה מהחמאס!!!!

  • גדעון ספירו הגיב:

   לציפור:

   בניגוד לכתוב בתגובתך, פרסמתי עשרות מאמרים נגד החמאס ודומיו, נגד האידיאולוגיה ושיטות שלטונם, ובכלל נגד קנאות דתית, שהיא אחד האויבים של אנושות נאורה. קורה לעתים ששני גורמים הניצבים משני עברי המתרס מוצאים עצמם בחזית אחת נגד אויב משותף. האם העלית על דעתך כי ישראל והחיזבאללה יהיו באותו צד נגד דאעש?

   • "אנושות נאורה" הגיב:

    אנושות נאורה אינה אלא הערכים והמוסר הבורגני שמתאים לחברה שבה אנחנו חיים, למי שהשקפת עולמו היא בורגנית-ליברלית ולמי שאין לו בקורת על החברה הזאת.(כמובן שישנם ערכים המשותפים לכל בני האדם אבל אלו בסיסיים והרבה יותר מעטים ממה שאתה מייחס לערכים של "אנושות נאורה). אני נוכחתי בכמה וכמה הפגנות נגד הכיבוש בשטחים והקריאה הפופולרית ביותר והמטאת ביותר את ההתנגדות של המפגינים היא "אללה אכבר" אז אלה הם אויבי האנושות?
    מרכס אמר או כתב ואני מצטט מהזכרון "אחרי שבאנגליה הפסיקו לתלות מכשפות התחילו שם לתלות מזייפי שטרות" כלומר כשמשתנים התנאים הממשיים-החומריים של החברה משתנים גם הערכים, המוסר, החוקים וההבנה של מה היא "אנושות נאורה".
    אז מי שחושב שהערכים שלו הם אוניברסליים ומנסה לכוף אותם על חברות שבהם תנאי החיים שונים, כמו למשל על חברה תחת כיבוש, נישול ומצור הוא קולוניאליסט, לא פחות ולא יותר.

   • צפור בודד הגיב:

    לבטח שאנני בא לאמר שלא פרסמת או לא כתבת תגובות נגד החמאס ודומיו וגו'. יהיה זה נואל מצידי להתכחש למעשיו של איש, שאני רואה בו מורה דרך ולוחם אמיץ ביותר, למען עשית הצדק בישראל (אני משוכנע שיש בך די תבונה, לא לקבל דברי כמחמאה גרידא של חסיד שוטה, אלא בראש ובראשונה לראותם כחובה וזכות גם יחד: לממש הכשרונך הטבעי הנעלה לפובליציסטיקה ובאותה עת לשמור על דרך הישר ולהתוותה ויהי מה). ומשום שאתה לוחם ללא חת, מן הראוי היה שתהיה בך גם מנת תבונה אסטרטגית ולא תבלה זמנך רק בצליפות מדויקות (ויהיו הכרחיות שיהיו) הישר ללבו של הכיבוש המשחית. אמרתי קודם, ואני חוזר ואומר עתה: חיבים לדרוש מהאו"ם, ארה"ב, מצרים, ישראל והרשות הפלס' לבנות מחנות מקלט לפליטים ואז למגר את החמאס עד אחרון לוחמיו, תוך כדי "פשיטת" השכפ"ץ של החפים מפשע מעליו והעברתם למחסות. זו האסטרטגיה. אמשיך לנענע את אמות הסיפים כאן ובכל מקום, ע"מ שתתקבל. והנה, טוב שאחרתי בתגובתי לך, משום שזה עתה, קם מנהיג מצרים ומציע לאבו מאזן שטחים בסיני למען הפלסטינים.

    • תשובה ציונית הולמת הגיב:

     חיסול ומחנות פליטים

     שכחתי, גם התנחלויות

    • צפור בודד הגיב:

     כן צריך לחסל את החמאס משום שהוא, בשת"פ טקטי עם ממשלת ביבי, מחסל את ילדי פלסטין. וכן צריך לדאוג לאוכלוסיה החפה מפשע בעזה, ע"י הפניתה למחנות מקלט וכן, צריך לפרז את עזה כשם ששטחי יו"ש מפורזים ולהחזירה לידי הרשות וכן, צריך להרחיב את היריעה הישראלית פלסטינית בעזרת רזרבות השטחים הריקים האין סופיים מסביב להן וכן, צריך לחסל את תופעת ההתנחבלות.

 4. למי נחוץ המוות המיותר? הגיב:

  למפתחי הנשק הרצחני המדויק, למשתמשים בפגזים ה״ישנים״ (שמכילים פוספור – זרחן, ואוראניום מדולל) ולממשלה שרוצה כל שנתיים לפתוח במלחמה רצחנית במקום להסיר את המצור מעל הרצועה, והפסיק להיות סרבנית שלום.

  • הקיסר לופו הגיב:

   בהחלט. כפי שאמרת הציונות מספקת שירותים כלכליים לארגונים עתירי כוח וממון בעלי שאיפות גלובאליות חסרות מעצורים, כל זאת תחת מטריה של בית לאומי ליהודים. הונאה מוצלחת זו היא שמאפשרת את ההמשכיות וההתמדה של הפשעים הללו. לא יאמן שבפעילות המאפיונרית הזו מוצאים רוב היהודים את תוכנם הלאומי. הם בעצם עושים זאת כבר עשרות שנים ואין להם, כיהודים, שום דבר מלבד זה.

   • צפור בודד הגיב:

    לכל מי שמשמיץ את הציונות:
    הציונות היא הזיקה לארץ ישראל התנ"כית , לדברי התנ"ך , למסריו וחוכמתו, לדברי הנביאים חזונם ההומני והחברתי ולהגשמת כל אלה בא"י בתחילה ואח"כ בעולם כולו.
    הציונות אננה שיכת לדת כלשהי, לא ליהדות, לא לנצרות ולא לאיסלם. היא שיכת לכל בני האדם באשר הם.
    בני כל הדתות. העובדה שערב רב, אספסוף כוחני, פגני, פשיסטי ולאומני ניכס ומנכס מושג זה לעצמו צריכה להדיר שינה מעיניו של כל סוציאליסט נאמן. מכאן שכל סוציאליסט העוזר לחלאות האדם האלה לנכס הציונות לדרכו הערלה, לא רק שהוא פוגע בציונות, אלא שאין הוא סוציאליסט כלל ועיקר. ומונע מהסוציאליזם הניבט מדפי התנ"ך לשמש אור לגויים ומגדלור לכל עמעמי המרחב כאן ותבל ומלואה.
    אני מזהיר את כל הנוכחים כאן וגם במקומות אחרים להזהר בכבודה של הציונות. משום שמחר יכול כל בן עוולה שהוא לנכס הסוציאליזם לעצמו ולדרכו הרשעה: משל צורר אשר כולא מיליוני חפים מפשע במכלאות טיהור וגולאגים והמוציאם להורג בהמוניהם, מכריז על עצמו כי סוציאליסט הינו ר"ל…ואתם מסיעים בידו ומגידים: "אכן נכון הדבר"…
    לא יהיה כדבר הזה. לא יהיה.

    • זיקה הגיב:

     מה משמעותה של "זיקה" זו?
     אם פרושה המעשי הוא תפילה בבית הכנסת או התכנסות, כדי לגלגל איזו כמיהה תרבותית, באודסה או בעיר אחרת, אין בכך אלא הונאה עצמית שלא שונה מהונאות שהדתות השונות עוסקות בהם. אבל ברגע שהמיתוס הזה משמש "להגשמת כל אלה בא"י" זה כבר סיפור אחר, זה סיפור קולוניאלי מוכר שאינו שונה מקולוניאליזם באפריקה או בכל מקום אחר, כולל טיהור אתני, שגם שם התהדרו (כמה מוזר) בתנ"ך ובדברי הנביאים כדי "להביא גאולה שלמה לעולם". אבל להביא חורבן על אוכלוסיות רבות.

     • צפור בודד הגיב:

      זה שאתה שואל אותי שאלה ואח"כ עונה במקומי, ניחא. זה שאתה פותח תשובתך במילה "אם" אך מתעלם מ: ה"אם לא", גם בזאת ניחא. אבל כאשר אתה בא ומצין שלדעתך המתנשאת, מותר לפנטז בבית כנסת או כנסיה על ה"זיקה" לציון, אך בהגיעך שמה, ע"מ להגשימה, היא הופכת באחת לקולוניאלית, כאן הגזמת ידידי. הרי אמרתי כבר וחזרתי כאן ובמקומות אחרים: התנ"ך אננו דתי והציונות היא חילונית לחלוטין. בתנ"ך המילה דת מופיעה רק בספר אסתר ושם היא מופיעה כמילה נרדפת ל"חוק" ("דת המלך", "משתה כדת וכדין" וכיו"ב). כך גם המסר האנושי חברתי הניבט מדפי התנ"ך. כולו אנרכיזם צרוף באוואנגארד וסוציאליזם ראשוני. מה לתנ"ך ולכל הדתות, שאתה בבורותך מנכסו לידיהן הערלות? הבעיה היא שאנשים כמוך ואחרים רוצים לקרוע חבל ארץ זה מידי המתנחבלים הערלים והפגנים ולמוסרו לידי החמאס הערלים והפגנים. ומשום שהסוציאליזם הפך בפיכם לסיסמא ריקה והציונות היא לא יותר מקללה הניתזת ממנו, כל מי שנלחם בקפיטליזם האימפריאליסטי "הציוני" שלכם, הופך מידית לשותף למאבק. אך משום שהסוציאליזם שלך נבוב, אינך רואה שגם החמאס (כמוהו כדאע"ש) פועל בשרות הקפיטליזם החזירי.

     • טקסט פשוט חביבי הגיב:

      להתקשקש במילים מסתבר לא מספיק בשביל להבין טקסט פשוט בעברית פשוטה…

      לא מפתיע לגבי מי שממציא לנו את הציונות האמיתית והסוציאלזם הדמוקרטי אנרכיסטי קומוניסטי מהתנ"ך (שכחתי משהו?)

    • גדעון ספירו הגיב:

     לציפור: מלחמת הקודש שאתה מנהל למען הציונות אני ניהלתי במשך שנים עד שהגעתי למבוי סתום,לדרך ללא מוצא. בכל הצמתים המשמעותיים שהציונות ניצבה ועמדה בפני הכרעה ציונית ולא מוסרית או מוסרית אוניברסלית, הציונות הלא מוסרית ניצחה, לא רק ב-47 שנות כיבוש, גם לפני כן. בין העקרון הז'בוטינסקאי גאון ונדיב ואכזר, האכזר גבר על הנדיב. [גם בתנועת העבודה.
     אין פירוש הדבר שאין ציונות אחרת, יש, כמו זו של ברית שלום, אבל היא הייתה במיעט מאז היווסדה ועד היום. .

    • צפור בודד הגיב:

     לטקסט פשוט חביבי:
     כן שכחת משהו, שכחת שיכולתי גם אני לבוז לך ולשלוח לעברך נתז רוק, רדוד, קצר ומתנשא, כדרכך "בקודש", אלא שהחלטתי כן לנסות הסבירך דבר.
     לא הארכתי ולו במילה. אלא שלך אצה הדרך. הרי לא קראת את דברי.
     עצרת באחת וסרבת לרדת לעומקם. וכי למה לך?
     ובכן, הסכת נא: לא לך כתבתי דברים אלה, אלא לאותם הצופים בדיון ביני ובינך.
     משמע, דיון מושכל (מצידי) מחד וערימה של קללות, בוז וסופרלטיבים מצדך מאידך. פרשטנד?
     I REST MY CASE
     ולך גדעון: אתה כותב: "בכל הצמתים המשמעותיים שהציונות ניצבה ועמדה בפני הכרעה ציונית ולא מוסרית או מוסרית אוניברסלית…וגו'"…ובכן, אתה נופל לטעות ידועה: מבלבל בין הציונות ומשמעותה לבין אלה המתחזים ל"ציונים" והמדברים ועושים בשמה כביכול. לכן נואשת. משום שלא הלכת והגדרת לעצמך מהי ציונות ודבקת בדרכך, גם אם בודד נשארת. בכל אופן אני שמח שפעם בערה בך אש קודש זו. ומי יודע יתכן ושוב תבער יום אחד מחד"ש.

 5. יורם הגיב:

  כל מילה אבן ואין הרבה מה להוסיף (לכל מי שהערכים שעליהם מדובר כאן כמובן, יקרים
  לליבו )

 6. אישפשוט הגיב:

  מאחר ולא הבנת, אנסה להסביר.

  אתה שואל בתמימות: מה מאיים? מה מהווה הסתה לאלימות?

  התשובה במפתיע נעוצה במילותיה של השיה התמימה, הגב' זועבי:.
  אותן, אתה מצטט:
  ״אלה שמשתפים פעולה נגד בני עמם, צריך לנקות בהם את הרצפה״, ״שיפחדו מהשבאב״ ו״צריך לירוק להם בפרצוף".
  א. ראית מה עושים ל"משתפי פעולה"- אמיתיים או לא- ובאופן מוזר, הכנסת בעצמך בקטע ג' של הגיגיך
  ב. לנקות עימם את הריצפה – כלומר סמרטוטי ריצפה- ספוגי רפש…
  ג. לירוק להם בפרצוף- כלומר לבזות אותם
  ד. שיפחדו מהשבאב- איום לא סמוי בנקמת הפרחחים מהמגזר

  ואכן, אתה מתפלא שהכינויים: "משתף פעולה" ו"סמרטוט ריצפה" אמורים להעליב עובד ציבור.
  במיוחד שוטר …
  .
  ודווקא כאן אני מבין הייטב את דעתך,
  אכן למקרא עמדותיך אפשר להבין, שלדעתך שיתוף פעולה עם אויבי עמך אינו משהו שאתה מרגיש צורך להיעלב ממנו
  . עובדה..

  • גדעון ספירו הגיב:

   איש פשוט: אתה חוטא בפשטנות. אין קשר בין שיתוף פעולה עם האויב לבין ביקורת מעליבה. כל ביקורת נגד עובד ציבור יכולה להתפרש כמעליבה ולכן יש בסעיף זה סכנה של סתימת פיות.

 7. ישראל לא יכולה להמשיך כך! הגיב:

  ישראל לא יכולה להמשיך כך! חיבים לנקותה מהפשיזם והגזענות! אז, כשיוסר המצור שרוצע את הרצועה – אולי גם החמאס יתנקה מהזוועה הנוראית שלו.

  • צפור בודד הגיב:

   במדינת ישראל קים רוע פשיסטי פגני לאומני ומשיחיסטי (המתנחלים ותומכיהם) ובפלסטין, הפלא ופלא, קים אותו הדבר רק עם שם שונה (החמאס). נטיות ההתאבדות של החמאס, מסוכנות ביותר לעם הפלסטיני. בעיקר משום שהמתנחלים הישראלים חזקים ממנו עשרות מונים והם היום שולטים בישראל. ברדיפתם אחרי החמאס, ישמידו מתנחבלי ביבי, בעיקר את האוכלוסיה הפלסטינית שלמעשה הופכת לשכפ"ץ ובת ערובה בידי החמאס. לכן, אחרי "צוק איתן", החמאס איבד את המנדט שלו בעזה. זו אננה הנהגה שפויה, כי אם עדת מתאבדים הגוררת את עמם לאובדן מחלט. משום כך חיבים לחסל את החמאס ע"מ להציל את העם הפלסטיני מידי המתנחבלים. קיום החמאס מחזק את ביבי ואנשיו. זו הסיבה שביבי אינו נוטה לחסלם, אלא רק לרדוף אחריהם בעודו טובח בעם הפלסטיני. אך החמאס הוא האסון הכי נורא של העם הפלסטיני (כשם שביבי הוא אסונו המהלך של עם ישראל). לכן צריך להרחיק את העם הפלסטיני מאחיזת החמאס ברצועת עזה. ורק מחנות מקלט זמניים יאפשרו זאת. רק לאחר סלוק החמאס תוכל האוכלוסיה השפויה בישראל פלסטין להתארגן ולסלק גם את מתנחבלי ביבי. מי שמאמין "בשיחות" בין ביבי לחמאס הוא במקרה הטוב עיוור ונאיבי.

   • "קיים" הגיב:

    "במדינת ישראל קים רוע פשיסטי פגני לאומני ומשיחיסטי". "המתנחלים ותומכיהם" על כל גווניהם הם בשלטון מאז ומתמיד. המיינסטרים הישראלי תומך בהם בפועל בזמן מלחמה ובמלל סרק על שלום בזמן רגיעה. במילים אחרות הרוע הזה הוא ביטוי אוטנטי של הציונות כפי שהיא וכפי שרוב היהודים בישראל תומכים בה.
    החמאס גם הוא נטוע בעם הפלסטיני, עם שרובו פליטים, הוא ביטוי ההתנגדות שלהם לרוע הציוני.
    יכול בהחלט להיות שגם הם נוקטים בשיטות של רוע אבל סימטריה אין כאן. .

    • צפור בודד הגיב:

     הצחקתני. אתה כותב: "הרוע הזה הוא ביטוי אוטנטי של הציונות כפי שהיא וכפי שרוב היהודים בישראל תומכים בה.". זה כאילו שאכתוב ש: "הרוע הזה (תמיכה בפול פוט וקים ז'ונג איל) הוא ביטוי אוטנטי של הסוציאליזם כפי שהוא וכפי שרוב הסוציאליסטים בקמבודיה ובצפון קוריאה תומכים בו…או גרוע מזה כאילו שאכתוב ש: "הרוע הזה (שתית דם ילד נוצרי) הוא ביטוי אוטנטי של היהדות כפי שהיא וכפי שרוב היהודים תומכים בה.
     ובכן הציונות ידידי, אננה רוע. הכידונאות המתנחבלת לעומת זאת, היא כן וכן. ואתה בא ומאחד בין שתיהן (ציונות וכידונאות). והרי זה אסון נורא, האינך רואה זאת בעצמך? אתה וידידיך "השמאלנים" חיבים להבין: רק בשעה שניקח מהמתנחבלים האלה את דגל הציונות שקרעו מידי הסוציאליזם הנאור, נוכל להציל כאן את המרחב הישראלי פלסטיני. ובמקום לנבור בתאורית "שתי מדינות לשני העמים", התרה אחרי קו ירוק דמיוני בלתי אפשרי, שיפריד בין שני העמים הניצים…האם לא הגיע הזמן לחזור בתשובה ולהתחיל להבין שהציונות שיכת לשני העמים (הישראלי והפלסטיני) ושהגיע הזמן שיתחילו לחיות באינטרנציונל מלא? תרצה, אמשיך לפרט.

     • הרוצה לשקר ירחיק עדותו הגיב:

      אני שמח שהצחקתי אותך, מה עניין פול פוט לכאן, לסוצאליזם או לשאר ברבורים? (שאלה רטורית אם לא הבנת)
      הציונית האמיתית, זו של הרוע, שילבה מתחילתה התנחלות ונישול ורוב היהודים תמכו ותומכים בה עד היום כהציונות.. הציונות הסוציאליסטית לא שונה במובן זה מהציונות הימנית ואפילו גרועה ממנה משום שהסוציאליזם שלהם היה מכוון ליהודים בלבד. הסיסמא "עבודה עברית" מוכרת לך? (שאלה רטורית). "ההסתדרות הכללית של העובדים העבריים" מוכר לך? (שאלה רטורית) זו ציונות גזענית במהותה. הימנים דוקא לא התנגדו להעסיק ערבים ואפילו התנגשו לא מעט עם "הסוציאליסטים" בעניין זה.

      אז לך תמציא לך ציונות אחרת שיהודים וערבים ינהרו אליה אבל אל תתלונן שגנבו לך את "הציונות האמיתית".

     • צפור בודד הגיב:

      יש צדק בדבריך ולו רק משום שמעולם לא היית אמיץ מספיק להגדיר ציונותך ולפקוח עיניך אליה, ידידי. לכן דברי אליך יהיו משולים לתאור צבע התכלת בעיניו של עיוור מלידה. כלומר אני בשלי ואתה בשלך: עבורך כל החולירות האלה הן "ציוניות" ואילו אני תמהוני הממציא דברים לעצמו. ובכך, ממש גלית לי את אמריקה נעבעך. אך "חכמה הדרך מן ההולך בה" (בעיקר אם סומא הוא). משמע ככל שהדבר יראה מגוחך ואולי אף מטריד, עדין אתה בעיני (ע"פ הגדרתי), ציוני פי אלף מכל מתנחבל פגני שהוא (וכך גם כל סוציאליסט פלסטיני המאמין באחווה יהודית ערבית ובקיום אינטרנציונל כאן בישראל פלסטינה של כולנו).

 8. שירה הגיב:

  קראתי ויותר בא לי לצחוק מאשר לענות. זה היה גדול!

 9. דניאל קלטי הגיב:

  לעניין אולטימטום מנאט"ו וכו':
  קומנדנט,
  על מה אתה מדבר. הרי יהדות-העולם (המפוקדת, בהמוניה, במשרד ה-HASBARA, בשירותם האישי, של הר ליברמן ופרויליין שקד), שולטת, לחלוטין, בכלכלה העולמית (וול-סטריט אוייבי-העם), בתשקורת ומה-לא… בארה"ב = בה כל שנה, כמעט, היא שנת-בחירות דה-פקטו – מצוי, השלטהון האמיתי, בידי הלובי היהודי (אנשי "כך" פעילים) וכל שאר מדינות-נאט"ו, אינן אלא בובות אמריקאיות של וול-סטריט.

  ולעניין זועבי:
  הלוואי, שהיא וחבריה, היו מאפשרים, גם ללא-ערבים, לתמוך בהם… אלא שהם, בכסילותם, נוהגים לירוק, על כל תמיכה, הבאה מדובר-עברית. חבל. לו רק היו נבונים יותר, מן-הסתם הייתי מצביע בל"ד; כמו שזה, אין לי למי להצביע. שום מפלגה קיימת, מבחינתי, אינה בגדר-אופציה.

  • ק.א. הגיב:

   …וכל שאר מדינות-נאט"ו, אינן אלא בובות אמריקאיות של וול-סטריט

   אכן. עם התפרקות רוסיה הסובייטית למרות שנאט"ו איבדה את סיבת קיומה היא משמשמת כמטריה לתוקפנות אימפריאליסטית-מאפיונרית בכיסוי של קידמה, דמוקרטיה ושאר הבבל"ת. הבובות האלה רק מתחרות בינן מי תהיה הפודל הפודלי ביותר שרוכן על רגליהם של הדונים הקורליאונים. פשע מאורגן במימדים קולוסאליים. כמה נפלא.

  • צדוק התקוה הגיב:

   תגובה לדניאל קלטי התגובה שלך בקשר" ליהודים" מזכירה לי את התעמולה הנאצית של דר שטירמר איך השמאל מתחבר לתעמולה כמו שאתה כותב נזכרתי גם בפרוטוקול של זקני ציון איך שמאל נדבק לאנטישמיות צרופה מוזר אבל היום השמאל גם נדבק לאיסלמיסטים אז כנראה שבשמאל אין דברהנקרא מוזר

  • נילי הגיב:

   לא להאמין — מהדורה חדשה ומעודכנת של הפרוטוקולים של זקני ציון.

 10. אחד שיודע הגיב:

  במלה"ע ה-2 הוציא הצבא האדום להורג ללא משפט מאות אלפים ואולי מיליונים של אזרחים גרמניים חפים מפשע ומוטט בנייני מגורים גדולים בברלין ובאלף מקומות אחרים על יושביהם, גם אם לא היה בהם אפילו משרד אחד של ה-SS.

  גדעון ספירו אמנסטי בטח מגנה את הצבא האדום הטרוריסטי ומגן על פעילי השלום של ה-NSDAP.

  • כמובן הגיב:

   ביוני 1941 פלש הצבא האדום לגרמניה, כבש שבה מיליוני חילים גרמנים שמתו ברעב במחנות שבויים, טבח יהודים ואחרים תוך מטרה להפוך את גרמניה למרחב מחיה בשביל הגזע הסלבי העליון. את אלו מבין הגרמנים שיכולים לעבוד לנצל כעבדים והשאר לחיסולים ברעב ובשיטות מדעיות. במסע הרצח הזה הגיע הצבא האדום קילומטרים ספורים מברלין…

   אחד מטומטם

   • רק מטומטם אחד? הגיב:

    נו, אז הצבא הגרמני פלש לבריה"מ כמו שהצבאות הערביים פלשו למדינת ישראל עם הכרזתה כדי לחסלה.

    אז מה, זה אומר שלצבא האדום היו מותר אח"כ להרוג מיליוני גרמנים חפים מפשע ולאנוס מיליוני נשים גרמניות?

    להפציץ ולהפגיז ללא רחם את ברלין ולהרוג רבבות ילדים גרמנים חפים מפשע בלי בג"ץ ובלי בצלם?

    לגרש 12 מיליון גרמנים בלתי מעורבים – זקנים, נשים וטף – ממולדתם בטיהור אתני אכזרי שבו נספו כ-2 מיליון גרמנים, ולגזול ולספח את ארצם?

    גדעון ספירו וגדעון לוי היו חייבים להוקיע את פשעי המלחמה של הצבא האדום בקניגסברג, בדנציג, בברסלאו ובברלין, בשלזיה, בפומרניה, בפרוסיה ובסודטים.

    • עוד אחד הגיב:

     אולי נשכח ממך שישראל הכריזה על מדינה בניגוד לרצון רוב תושביה הערבים. ואל תנפנף לי בהחלטת האו"ם משום שישראל לא קיימה אף החלטה אחת של האו"ם שלא מצאה חן בעיניה עד היום.

     עכשיו מסתבר שהגרמנים היו בכלל קורבנות ולא שרובם תמכו בנאצים ובפשעיהם

     ובכן מסתבר שרק הצבא האדום ביצע פשעי מלחמה לעומת בעלות הברית האחרים שהיו ממש צחים כשלג.

     • רק מטומטמם אחד? הגיב:

      אולי נשכח ממך שבריה"מ היתה בעלת בריתה של גרמניה הנאצית בפלישה הנפשעת לפולין ובכיבושה בספט' 39 בניגוד לרצון רוב תושבי פולין ואולי אפילו בריה"מ. ואל תנפנף לי ב'אילוצים בי"ל' – בריה"מ לא קיימה אף החלטה שלך חבר הלאומים וסולקה ממנו עקב תוקפנותה נגד שכניה.

      עכשיו מסתבר שהערבים היו בכלל קורבנות ולא שרובם תמכו בנאצים ובפשעיהם וניסו להשלים את מלאכתו של היטלר במזה"ת, כשבראשם הצדיק הידוע המופתי חג' אמין אל-חוסייני, בעל בריתו של היטלר.

      ואם גם צבאות בעלות הברית ביצעו פשעי מלחמה, האם זה מצדיק ומזכך את פשעי המלחמה הקולוסאליים של הצבא האדום בכיבוש הרייך הגרמני?

 11. רונן הגיב:

  שלום גדעון,
  באשר להצעתך לקיים איסור טיסה על עזה.
  גרמת לי לצחוק. האירופים מונעים רק מאינטרסים כלכליים ומשמירה על עצמם. עכשיו כוחות האו"ם בגולן בורחים ולא זכור לי שהאירופאים התערבו במקרים חמורים יותר של רצח עם.
  הם כן תורמים כספים כדי להגיד שהם עושים משהו.
  לגבי חנין זועבי: אני לא רואה איך היא קידמה את היחסים בין היהודים לערבים במילימטר. היא גם עצמה (מבלי לגרוע ממירי רגב) מלבה שינאה

 12. גדעון ספירו הגיב:

  תודה לכל המגיבים. התנהל כאן דיון ער. וגם למדת דבר אחד או שניים. זה לא סיכום כי אפשר להמשיך ולהגיב.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים