הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 באוקטובר, 2014 26 תגובות

יש הטוענים שראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו הוא נואם גדול, בעיקר בשפה האנגלית. ייתכן שהם צודקים, אבל המחמאה המופרזת הזאת איננה עונה לשאלה המרכזית: מיהו קהל היעד ומי עשוי להתרשם מהרטוריקה המיושנת של מר נתניהו.

שמעתי את נאומו האחרון בעצרת האו"ם ואף קראתי את הטקסט באנגלית בקפידה רבה. המסקנות הנאום הן עצובות: נתניהו התייחס לקהל שומעיו בעצרת ובעולם כולו כאילו היו אסיפה של ותיקי תנועת החרות בבנימינה. התשואות של הצ'ירלידרס שהביא עימו לניו-יורק רק העצימו את העגמומיות, את המלנכוליה ואת התחושה, שהאיש שכופה מציאות טרגית על מדינת ישראל הפך לדמות קומית למחצה. מנהיג מדינה נזקקת ונתמכת מחקה את וינסטון צ'רצ'יל (שבכל זאת עמד בזמנו בראש מעצמה גדולה, חובקת-עולם) וקצת את מנחם בגין. זאב ז'בוטינסקי גינה פעם את סגנון נאומיו של בגין ולעג לו בפרהסיה. אבל בגין הוא דמות היסטורית גדולה לעומת נתניהו. מצב מרתק: לאיש יש זכות לטעון שהוא נושא מורשת אבות מפוארת (בעיקר בעיני מאמיניה) אבל הוא מהווה הוכחה חיה שהדור אכן פוחת והולך.

בגין נהג לכנות את רמטכ"ל מלחמת לבנון (1982) בשם דמוסתנס, הנואם היווני הגדול מהמאה הרביעית לפני הספירה. השימוש בכינוי הזה נועד להתל ברפול (רפאל איתן) שהיה איש עילג, וגם לנזוף בו בעדינות על הפטפטנות היתרה שלו, שגרמה לממשלת בגין מבוכה ונזקים הסברתיים. דמוסתנס המיתולוגי היה גמגמן ששאף לגדולות, ואימן את עצמו באמצעות תרגילים מפרכים עד שהתגבר על מומיו והפך לאחד הנואמים הגדולים בהיסטוריה. דומה שרוב מאזיניו של בגין לא נהנו כמוהו מחינוך בתיכון פולני ולא ידעו מי זה דמוסתנס. היום כמעט שלא מקבלים מידע בבתי הספר על גיבורי ההיסטוריה הקלאסית אבל דווקא חסידיו המתמעטים והולכים של נתניהו בתנועתו היו מאמצים ברצון את הכינוי. מכל מקום, מהנאום עולה שנתניהו חזר עשרות שנים אחרונית, נשמע קצת כמו גולדה מאיר בטון הצדקני ובהטחות המגוחכות נגד העולם המתנכר, וסיפוריו על "הצבא המוסרי בעולם" אפילו לא הצחיקו.

זוהי בעייתו העיקרית של נתניהו. האיש מסרב להבין שנוצרו מבנים חדשים של הסברה או תעמולה, ושמה שיפה אולי לכיכר ציון בעירנו לא יכול להצליח בעצרת האו"ם. המלה המדוברת או אפילו המודפסת מתגמדת כיום בפני התמונות. האיפול על זוועות עזה 2014 לא היה מלא בעידן הדיגיטאלי הזה, והעולם ראה את הילדים שנטחנו באש התותחים ובהפצצות של חיל האוויר. גם דמוסתנס עצמו (שהסית את תושבי אתונה לצאת למלחמה אומללה נגד המלך פיליפוס השני) לא היה מצליח היום לשווק לעולם מלים, כדי להאפיל על המראות.

נתניהו מקווה שהשמרנים בארצות הברית, שלא השלימו עם כהונתו של נשיא שחור בבית הלבן, יתמכו בו באורח אוטומטי שלא לדבר על היהודים מהימין הקיצוני. ייתכן שזהו מקח טעות. ראש הממשלה, אחרי כל כך הרבה שנים בארצות הברית, אינו קולט שרק חלק מיהודי אמריקה תומכים בו. רבים אחרים, משכילים, נאורים, ליברלים, דמוקרטים ושוחרי זכויות האדם, מתביישים בו. התהליכים החברתיים, הפוליטיים והדמוגראפיים אינם מבטיחים בשורות טובות מנקודת ראותו. הוא מנהל קרב מאסף בעשורים הראשונים של המאה ה-21, בכלי נשק חלוּדים ששייכים לתחילת המאה ה-20. הגמגום המאולץ על מדינה פלסטינית בשיחתו עם ברק אובמה גרר צחוק מר בסביבתו הקרובה של הנשיא. הוויית החיים בתנועת הליכוד מקשה על נתניהו לרמות את מנהיגי ארצות הברית. במרכז תנועתו של הנשיא יש רוב לחזית הסירוב, וגם אישים מתונים יחסית אינם מוכנים לפינוי מסיבי של התנחלויות או אפילו "מאחזים". לכן העימות הוא בלתי נמנע. אובמה אולי החמיץ כבר את ההזדמנות ללחוץ את ביבי אל הקיר וממש לסחוט ממנו בכוח ויתורים משמעותיים בנושא ההתנחלויות, אבל יורשיו העתידיים לומדים כבר עכשיו את הלקח.

נאום נתניהו בעצרת האו"ם, ספטמבר 2014 netanyahu-UNנאום נתניהו בעצרת האו"ם, ספטמבר 2014

בפני קהל שומעיו בבנימינה (למשל) יכול נתניהו לתקוף את המשטר האיראני השיעי ואת אויביו בנפש ב"מדינה האיסלמית" הסונית בנשימה אחת, ולקצור מחיאת כפיים נלהבות. אבל הריאל פוליטיק של הממשל האמריקאי מכתיב מדיניות של "הלנו אתה או לצרינו?", בלי שום פשרות. אם נתניהו תוקף עכשיו את האיראנים באותה התלהמות ובאותו אוצר מלים שבהם נקט בעבר, הוא מוכיח לממשל שלא ניתן לשתף עימו פעולה בנושאים אזוריים, החשובים לאינטרס האמיתי או המדומה של הבית הלבן. אם נתניהו בא לשכנע את העולם המערבי בנאומו העצרת, הוא נכשל לגמרי. בכך פגע בשליחותו המדינית בשמה של ישראל ושל כל תושביה. הוא דיבר ללבם של המשוכנעים, שחשיבותם הפוליטית במערב איננה מכרעת, והרחיק ממנו את כל הליברלים והסוציאל-דמוקרטים, שעברו תחושה של הלם מהתמונות ברצועת עזה.

הרטוריקה של ראש הממשלה בשפה האנגלית היא בינונית: מבטא זר אבל מושפע מהעגה האמריקאית, כמו אדוארד ג' רובינסון בסרטים הישנים בשחור-לבן, שטף דיבור ואוצר מלים סביר בהחלט וזהו. המעריצים הקרתניים בארצנו התלהבו, אולי חלמו כל ימיהם לדבר אנגלית מאנפפת, גרי קופר לעניים. זה נחמד, אבל תאמינו לי שלא כל העולם חושב כך. פעם היה לנו נשק סודי אדיר נגד ספקנות העולם נוכח שקרינו: קראו לו אבא אבן. אם לאבן היה מגיע ציון 10 כנואם, נתניהו יכול בקושי לגרד ציון 6.

מה יקרה בעתיד הקרוב? המציאות תכריח את נתניהו להצטלם עם אבו-מאזן, השיחות עם נציגי הרשות הפלסטינית יתחדשו לזמן מה אבל יעוררו ביקורת נוקבת בעולם הערבי או לחילופין התבטאויות חריפות של המנהיג הפלסטיני כלפי ישראל. בבחירות הבאות לכנסת לא יקרה דבר. האכזבה מלפיד תביא כמה קולות לבוז'י הרצוג, שידבר הפעם בגלוי של שאיפתו להצטרף לממשלת נתניהו כ"קורקטיבה" למדיניות הסירוב של הימין, ביבי יחשוש מהפיכה בתוך הליכוד ויחבור לימין במפלגתו. מאחיזת העיניים של הוויכוח הגדול במחנה הציוני בין ימין לבין "שמאל" לא יישאר דבר.

יהיו גם עוד נאומים, אבל ההתייחסות אליהם לא תהיה עוד כאילו ירד נתניהו מהר סיני עם לוחות הברית. הוא לא מסוגל לחדש דבר, ואולי ייכנע ללחץ מסוים להזכיר את זכויות הפלסטינים, אחרי שעוד ועוד מתנחלים יפלשו לאדמותיהם. תרחיש סביר עשוי להצביע על הרצוג כשר החוץ בממשלתו של נתניהו ואז ינסה אברך המשי הזה להציג את התוקפנות הטריטוריאלית של הממסד כמעשה הומניטארי. בסופו של דבר אבו-מאזן יפרוש, ואולי תחול עוד התקרבות בין הרשות לבין החמאס. נאומים חסרי תוכן לא נועדו להביא תוצאות אלא לחפות על היעדרן.

 

תגובות
נושאים: מאמרים

26 תגובות

 1. נאומו של נציג ״הצבא המוסרי בעולם״ הגיב:

  נאומו של נציג ״הצבא המוסרי בעולם״ היה מגוכך.

  כך הוכיח נתניהו שככל שעוצמתה הצבאית של מדינת ישראל גוברת, ונתח ה״ביטחון״ בתקציבה גדל, כך אנו זוכים להנהגה נמוכת-פנים, שפלה, שרק משפילה אותנו ומתריסה בעולם. בן גוריון עוד זכה להנות מאהדת העולם ליהודים שהושמדו בשואה. נתניהו הפך את הביטחון, וכיבוש פלסטין, לנושא שהפך אותנו למה שלייבוביץ קרה יודו-נאצים.

  • צפור בודד הגיב:

   ראה נא, אנשי השמאל שמים את טובת האחר, את טובת האומה הפלסטינית הסובלת, בראש דאגתם,
   (משום שהם יודעים שרק עם פתרון הבעיה האנושית הזו, נוכל להגיע לקיום נאות כאן בישראל ובפלסטין) ואילו אנשי הימין שמים את טובת עצמם, את טובת האומה היהודית הסובלת (משום שהם יודעים שרק עם פתרון הבעיה האנושית הזו, יוכל להגיע לקיום נאות כאן בישראל), בראש דאגתם.
   וזה ההבדל בין שמאל לימין. האחד רוצה לעזור לאחר ואילו השני רוצה לעזור לעצמו וטעמי שניהם עימהם.
   אך אם עסקינן בעצמיות (בעם היהודי בארץ ישראל), חיבים להבין ששתי גישות אלה קובעות את דמותו המצטירת כלפי חוץ. האזון ביניהן קובע את בריאות קיומו ומקובלותו, בקרב שאר העמים.
   אך, באם ידוכא לחלוטין היצר שלנו לעזור לאחר ונמצא עוזרים אלא לעצמנו, חיש קל נדחה שנואים, מתוך החברה האנושית ויצא שכרנו בהפסדנו. וממש כך, גם להפך: באם ידוכא לחלוטין יצר העזרה לעצמנו ונמצא עוזרים אלא לאחרים, חיש קל נהפוך לעבדים ושוב יצא שכרנו בהפסד.
   עמנו אם כן, נתון בדו שיח בין שמאלו המשרתת את חשיבותו העצמית (המוסרית), לבין ימינו, המשרתת את רחמיו העצמיים.

 2. ק.א. הגיב:

  יפה אמרת חיים כשהשתמשת במילים "האיש שכופה מציאות טרגית" בדברך על ביבזי מלעון. אבל היצור הנ"ל הוא אינו בבחינת 'תופעה ישראלית' בשום אופן. האיש הוא תופעה קרימינלית (סטייל עולם תחתון) מערבית – שהרי משם מגיע האישור! מאפייה של פשע זהו הארגון שכופה מציאות טרגית ב"דמוקרטיה" שלנו. כיום התופעה הברברית הזאת כבר אינה תלויה במלעון זה או אחר אלא היא מייצגת ריקבון סוצוילוגי-תרבותי במרבית מדינות המערב – אשר תפקידן הוא להתחרות מי תהיה פודל ועבד נרצע יותר לאימפריאליזם. אנו נמצאים בעידן בו המציאות (שאכן ניכפית בכח הזרוע, קודם כל הכלכלי ואם צריך אז גם הצבאי) מאמללת את מרבית האנושות תוך כדי הזנחה פושעת – במקרה הטוב – מצידו של ההון הקרימינלי, או מה שהרבה יותר מתקבל על הדעת, מתוך בוז וזלזול משווע ומכוון בחיי אדם. במציאות משוגעת זו נשיא אמריקה – המחזיק בפרס נובל לשלום – הוא מגדולי הרוצחים, שלבטח יזכר היסטורית כרוצח לא קטן מג'ורג' בוש אלא כנראה אף גדול ממנו.

  • צפור בודד הגיב:

   א.ק. ידידי, "ביבזי מלעון", זה לא בליגה שלנו. נכון, ביבי הוא אויב מר (בעיקר אם אתה יושב בלונדון), אך עבורינו (היושבים כאן בציון) הוא בראש ובראשונה (ורק ואף לא דבר אחר), כי אם יריב דמוקרטי.
   והיות והדמוקרטיה דוגלת בדרכים הרחוקות מדרכי הקללה, מה לנו כי נכתת רגלינו לקצה המדרכה ע"מ למצוא אבנים חדות לידות בהן? קטן גם עליך. בקללה אינך אלא מקצין דברים, מבלי לראות את התמונה הכוללת. כלומר אנני מדבר על שינוי מטרות, אלא על שינוי בטקטיקה.

   • ק.א. הגיב:

    החופש לדבר ללא צנזורה, מימסדית או עצמית, (מאושיות הדמוקרטיה) כולל בתוכו גם את החופש לקלל, ויהיה מובן הקללה אשר יהיה. הלא כך?.. אגב, אינני ממש מקלל במובן של התרגזות וסינון קללה – זו הקללה שבאה "מעצבים" או מכיוון שאין לך כוח או יכולת לתאר את מי או מה שעומד לפניך ואז אתה מקלל מלחץ או מצב דחק וכדומה ולא מתוך הבנה ומחשבה. ואילו אני לוקח את הזמן ומתאר, כפי שעולה במחשבתי, את התיפלצת. (אתה מוזמן לתת תיאור אחר וחליפי, כזה נטול פיקנטיות, אבל לפעמים בא להחליף סגנון). לכן, לדעתי, זו לא היתה קללה במובן ה"כוס-אמקי" של המילה אלא קללה במובן המהותי-תיאורי, (ואפילו אם המילים הן ממש אותן המילים) מהסיבה שאני עושה מאמץ לתאר (לעצמי) מציאות מסויימת (שהיא בעצם די חסרת תקדים ואולי בשל כך גם אין אוצר מילים מוסכם על טיבם של הדברים).

   • דניאל קלטי הגיב:

    ציפור,
    אל תהיה יכנע.

    • צפור בודד הגיב:

     דניאל, זה ענין של פרינציפ ואפילו טקטי אומר. לא מקללים. לא מתאים לנו, נקודה. ולבטח שלא יריב מר (הקללה נחשבת במקרים כאלה, כאקט של הפסד). תחשוב מה יקרה אם באמצע משחק שח באמצע הפארק, תקלל את יריבך משום שנקט במהלך מכאיב. מה יגידו הקיביצערים מסביב?
     וביננו גם יאכנע זו איזה שהיא קללה, אבל נעביר לך אותה…:-))

  • דניאל קלטי הגיב:

   ב ד י ו ק .

   כל הרייך של וול-סטריט = ארה"ב=קנדה=האיחוד-האירופי=טורקיה=מצרים=ישראל=ירדן=פקיסטאן=הודו=סרי-לנקה=אוסטרליה=ניו-זילנד=דרום-קוריאה=יפאן – אינו אלא אימפריית-רשע אחת, הנשלטת ע"י בעלי-ההון ימח-שמם.

   רק לאנשי-השוק (האספסוף), בין שמצביעים הם "כך" או "מרצ" (לא שיש איזשהו הבדל…), עדיין יש אי-אלו הזיות-בולשיט, בדבר "הבדלים לאומיים" ו"המערב הנאור".

 3. עלי הגיב:

  תמיד קיימת לישראל התוכנית לסגת חד צדדית מ-70% משטחי הגדה ולאפשר הקמה של מדינה פלסטינית ..התוכנית הזו תוגדר כזמנית לצורך בחינת הכוונות הפלסטיניות לשלום..ישראל גם תצהיר שלאחר 25 שנה אנחנו מוכנים לדון על הסדר סופי.
  הסיכוי לשלום עם הפלסטינים הוא אפסי ולכן כל הפנטזיות שמעלה ברעם הם אחיזת עיניים וסוס טרויני

 4. צדוק התקוה הגיב:

  אם הערבים יניחו את נשקם לא תהיה עוד מלמחמה אם ישראל תניח את נשקה לא תהיה עוד ישראל
  ראש ממשלת ישראל בנימין נתניהו וכמה שהוא צודק כשאתה רואה מה קורה כאן בגונגל כשהאיסלם מחוק גבלות מוחק מנהגים וחוזר לחשכת ימי הביניים

  • כשישראל תרצה שלום הוא יבוא הגיב:

   אז כשישראל תניח את נשקה תחוסל התעשייה הצבאית (IAI-ELBIT etc) ו-6,789 יצאני-נשק יהפכו למובטלים… וגם עשרות אלפי פועלי היצור — כי ״תנובה״ כבר נמכרה לסינים, וב״שטראוס״ אין מקום…

  • דני הגיב:

   לאן מקדמות אותנו הקלישאות האלו? המדינה הולכת ומדרדרת בכל פרמטר אפשרי – יוקר המחיה, רמת החינוך, סבלנות האנשים, סובלנות האנשים … אילו צריכות להיות הדאגות האמיתיות שלנו. כאיש חינוך אני אומר לך שאנחנו על עברי פי פחת, וקלישאות שחוקות כאלה מרחיקות אותנו מלראות את המציאות כפי שהיא.

  • צפור בודד הגיב:

   צדוק, מי לדעתך אחראי לכל ההתעוררות הדתית הפנטית האיסלמיסטית בעולם הפאן ערבי?
   אומר לך: התגברות הקפיטליזם החזירי מחד והחלשות הסוציאליזם הדמוקרטי מאידך.
   זאת משום שהקפ"ח זקוק לפנטיות הדתית כאחד מיצולי מרכבתו (השני הינו הלאומניות), ע"מ לרתום את צבור העמלים (אנשים כמוני וכמוך) אל מרכבות הטייקונה. שוט המלחמה המונף בידי השליטים (שיכולים להבחר רק בעזרת הטייקונה וע"כ הם משרתיה), משני צידי המתרס, מדרבן אותנו לרוץ בתוך התלם הזה כסוסים שטופי פחד, מפני ההצלפה הבאה.
   כלומר גם לעם ישראל חלק בכך ואעיז לאמר חלק עיקרי. משום שמציון תצא תורה.
   אם ישראל הייתה מנחילה כאן למרחב, אורחות חיים סוציאליסטיות, סביר להניח שעגלוני הטייקונה, לא היו גוררים לכאן מרכבותיהם ומאפסרים כולנו ביצולי הדת והלאומניות.
   אך אם בארז הציוני נפלה שלהבת הקפ"ח (על לאומניותה ודתה הפנטית), מה תרצה שיגידו איזובי הדאע"ש?…
   אז הנה, לבדך אתה רואה מה הם אומרים.

 5. השאלה של הניו-יורק-טיימס הגיב:

  במבט ראשון נראה שאפילו לעיתון הציוני הגדול בעולם נמאס מנתניהו. במאמר המערכת שואל הטיימס: מדוע שנוציא מיליארדים על שיקום הריסות עזה כדי שייהרסו מחדש במלחמה הבאה??? לאחר שלוש מלחמות בשש השנים האחרונות חייבים לשאול את השאלה הזאת.
  אלא שכאן עושה המערכת את הסוויטש הציוני הרגיל: במקום להאשים את ממשלות ברק ונתניהו בהטלת המצור שהביא למלחמות ול״מבצעים״ — הרי רק ב״צוק איתן״ נהרגו לאחרונה כאלף אזרחים ומאות, רבות של ילדים — היא מאשימה בהרג רק את ממשלת הנצורים של החמאס. את האשם האמיתי, ממשלת בנימין נתניהו וצבא הכיבוש והמצור, אין הטיימס מזכיר.

  • עלי הגיב:

   הצחקת את הניו יורק טיימס ואפילו אבו מאזן פרץ בצחוק…(אז חזרנו לסיפור הידוע שהיהודים שולטים באמריקה וזקני ציון הם שמחלקים את אזורי השליטה על העולם בבית הקברות בפרג..)
   אז מה אתה אומר ? לחמס מותר להרוג בגלל "הכיבוש"..למרות שהחמס אומרים בגלוי שמטרתם חיסול מדינת ישראל אתה בא ומספר את השקרים שלך ולא מתבייש…!!

   • עלי הגיב:

    המשך מתבקש
    אני מבין שהמנהרות שבנה החמס לתוך ישובים בעוטף עזה היו כדי לשבור את "המצור"
    ולא כדי לבצע רצח וחטיפה…
    והריגת עשרות חילים ושוטרים בסיני לא היתה כדי לעזור לאחים המוסלמים במצרים …
    והוצאות להורג המוניות זה גם בגלל המצור..
    וזעקת מאות אלפי נשים מדוכאות בעזה זה גם בגלל המצור והכיבוש…

  • דניאל קלטי הגיב:

   ולמה בכלל ציפית, מן הסמרטוטון הארור?

   הרי כולה בטאון עשירי מאואר-שטראסה (יענו וול-סטריט). למה *אפשר* כבר לצפות?

   אישית, מחרימו מאז שנכתבו שם גידופים, נגד הצדיק הוגו צ'אבס, יהא זכרו ברוך.

 6. אבי אסולין הגיב:

  הניתוח כולל ניתוח ריאלי המעורב עם wishfull thinking
  ולכן מקשה על הכותב להפריד בין עמדותיו לבין מציאות

  כלי יעיל נסיון להגיע לאמת .. כל שניתן

  הוא להפריד בין טיעונים אישיים לבין טיעונים לגופו של נושא

  כאשר מתמקדים בנושא ופחות בניתוחים אישיים / אישיותיים – ניתן להבין יותר מה עיקר ומה טפל

  הספורט הלאומי של טיעונים פרסונליים – מסב הנאה זמנית לטוען – אך אינו מקדם שום תיקון חברתי

  ולכן מומלץ לטעון טיעונים נושאיים – ולא הבנתי מה הטיעונים של מר ברעם
  האם הטיעון הוא – ביבי מסבירן גרוע? אם כן האם לכותב יש הצעה קונקרטית – שרה"מ יכול להסתדר עמה – או שיכולה לדבר למי שאינו מה'משוכנעים'?

 7. שירה הגיב:

  אני חושדת שביבי בנאומיו מעתיק את הצלחתה של ג.יפית:
  איראן-מסוכן, יהודים-בוכים, ערבים-רוצחים, מערב- טוב, מוסלמים-רע, אנחנו-שלום, ערבים-מלחמה, התנחלויות-זה טוב, זה כדאי.

  • צפור בודד הגיב:

   שירה, ידעת שביבי וגיפית חברים הם, נאמנים וטובים באופן אישי ?
   והכי חשוב, בסוף תגובתך היית צריכה להוסיף: "נ-ק-ו-ד-ה".
   גיפית מכירה את כל השטיקים במכירה: "זה שמן מנועים משומש, שאנו מוכרים כשמן בישול ורק הוא מתאים לכם, משום שיש בו איי בי סי ודי, נ-ק-ו-ד-ה".

 8. הגיע הזמן הגיב:

  הגיע הזמן שגם חיים (ברעם החפץ חיים) יבין שלא רק בנימין נהנתניהו הוא שקרן! שהאמת היא שהציונות מראשיתה היא אם כל שקר.

  שמהות הציונות היא הכחשת המציאות.

  שהטקסטים שלימדו אותנו היו מבראשית שקר וכזב. שלא ״באנו למדבר״, ל״ארץ ריקה מאדם״ והפכנו ארץ נושבת ל״יישוב ירוק״…

  עכשיו הבעיה הפכה רצינית וייתכן גם סופנית. כי העֶרֶב-רַב שהגיע ל״ארץ המובטחת״ מאמין בשקר, ובאל המומצא מבראשית שהעניק לו, ורק לו (כנציג של זֶרַע אברהם) את מחצית המזרח (מִנְּהַר מִצְרַיִם, עַד־הַנָּהָר הַגָּדֹל נְהַר־פְּרָת)… ובעזרת ״הצבא המוסרי בעולם״ (שארה״ב עזרה לו להקים) החל כובש ומנחיל על כל הר, ובמקום כל עץ רענן.

  • דניאל קלטי הגיב:

   טוב, זה ברור לגמרי.

  • צפור בודד הגיב:

   ל"הגיע הזמן".
   הציונות מראשיתה הייתה סוציאליסטית והמשיכה וממשיכה להפגין פן זה לאורך כל תולדות הישוב. נכון הסוציאליזם כשל והשאר זו היסטוריה. הסוציאליזם הציוני (ולא הציונות הסוציאליסטית), תרם רבות לזה העולמי, רק מה, לא מספיק כנראה. ובדיעבד גם הוא אחראי לכשלונו הגלובאלי.
   אני רק בא להגיד לך ידידי שהדמוקרטיה שלך מעוותת משום שזו האמיתית עוד לא התקימה לה ואתה תדחני כמובן על הסף. כך גם בנושא הסוציאליזם (הסוציאליזם האמיתי עדין לא הזיז כאן ולו קשקש משערותיו) וכך כנראה גם עם הציונות (האמיתית, לא זו שאתה מכנה "ציונות"). זו שבאה לשרת את הדמוקרטיה והסוציאליזם הניבטים מתורתנו ומנביאיה ובעיקר מספרי חכמתה.

 9. צפור בודד הגיב:

  חיים אתה כותב על ביבי: "מצב מרתק: לאיש יש זכות לטעון שהוא נושא מורשת אבות מפוארת (בעיקר בעיני מאמיניה) אבל הוא מהווה הוכחה חיה שהדור אכן פוחת והולך.".
  תמהני. לביבי יש עדת חסידים ומאמינים גדולה בהרבה מזו של אביו. למעשה אביו ויוני אחיו התפרסמו בזכותו, מי שמע עליהם לפני כן?
  רק מה, את השרים שירי תהילה לביבי לא תשמע כעת. הם עוסקים בליקוק השמנת. אך בבוא יום פקודה, ראו תראם, מגיחים מכל חור אפשרי. הם וגרוריהם, רבים לאין ספור, מהללים את מלך ישראל ומפארים שמו. הם לא כמוך המבזבז אנרגיתך לריק. או שהם מפארים בקול גדול, או שמלקקים שמנת.
  יש להם שכל.
  אז מי כאן כאן הדור ש"פוחת והולך"?…אומר לך את האמת העצובה חיים, אלו אנחנו ולא חבורתו של ה"איש".

 10. חיים ברעם הגיב:

  לצפור הבודד,

  "הדור פוחת והולך". המשמעות כאן היא מוסרית ואיכותית, ולא מספרית

 11. צפור בודד הגיב:

  לא אתוכח איתך בעיקר משום שאתה צודק (וגם משום שחובב דיונים הנני) ובכל זאת רק שתי הערות:
  ראשית, ואתה יודע זאת כמוני, יש לכמות כן השפעה על האיכות וגם להיפך, אך לא ארחיב.
  שנית, דברים שרואים מכאן לא רואים משם (…וגם משם, ותכף אפרט), כלומר שאנשיו של ביבי רואים דוקא בך פחות מוסר וערך מדיני ומבחינתם, אכן דורך (דור השמאל), הוא זה הפוחת איכותית שהרי אתם הולכים ומתרחקים מרעיון המדינה היהודית המורחבת, המקודש בעיניהם…אך גם בשמאל, יהיו כאלה שיראו פחיתות מוסרית בשמאל עצמו, בשל הבגידה בעקרונות "שורשי העשב" ו"האינטרנציונל". כי עם כל הכבוד "מלחמה בבורגנות", היא רק חלק מהענין ובלוא הכי, לא תכון בלא שתי חברותיה הזנוחות.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים