הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-16 בינואר, 2015 23 תגובות

קנאות דתית –אויב האנושות

הטבח שערכו קנאים דתיים בעיתונאי השבועון הסאטירי "שרלי הבדו" הינו קריאת תיגר על חופש העיתונות, חופש הביטוי, חופש דת וחופש מהדת, החופש להיות הומוסקסואל, באחת – קריאת תיגר על הדמוקרטיה, ולעניין זה אין זה משנה אם הרוצחים הם שליחי אל-קאעידה, דאעש או הבית היהודי של בנט. יש להיאבק נגדם ללא פשרות, אולם בניגוד לימין הקיצוני שמנצל אירועים אלה להסתה ורדיפת זרים, יקפידו שוחרי הדמוקרטיה לא לחרוג מגבולותיה במאבק זה.

ממשלת ישראל קופצת על עגלת המאבק בטרור אולם זו העמדת פנים. מדינת ישראל היא מדינת טרור. 47 שנות כיבוש הן 47 שנות טרור אכזרי. הטרור הוא מדיניות רשמית של ממשלת ישראל. צבא הכיבוש הישראלי, השב"כ והגרעין האידיאולוגי של מתנחלים פשיסטים, הם יצרני טרור שבין פרותיו הטרור הנגדי של הנכבש, טרור שלעיתים מעורר פלצות. בהקשר לרצח העיתונאים הצרפתים, יהיה זה רלבנטי להזכיר כי בשנות הכיבוש הישראלי הרגו/רצחו/פצעו/עצרו חיילי ושוטרי הכיבוש יותר מעשרה עיתונאים.

בעקבות האירועים בפריס הקדישה התקשורת האלקטרונית שעות רבות לדיונים על המאבק בטרור. בישראל יש לכל אוניברסיטה ולעוד שתיים או שלוש מכללות מכוני מחקר בנושאי ביטחון. בכל אחד ממכונים אלו יש מומחה לטרור. חלק ניכר מהחוקרים במכונים אלו הם קצינים בכירים בדימוס. מכאן יובן שמכונים אלו לא מצטיינים בפתיחות מחשבתית.

המומחים לטרור התפזרו בין אולפני השידור השונים. האזנתי לכמה מהם, וראה זה פלא, ללא קשר מאיזה מכון הגיעו, לכולם הייתה עצה דומה לאירופה: לבדל את האוכלוסייה הערבית-אפריקאית-מוסלמית מכלל האוכלוסייה לצרכי חקירות, מעצרים ובדיקות בנמלי תעופה, כנהוג בישראל.

נתניהו ניצל את רצח ארבעת היהודים שהיו בני ערובה במרכול הכשר, וקרא ליהודי צרפת להגר ("לעלות" בשפה הרשמית) לישראל. הוא "שכח" לספר להם כי בעוזבם את צרפת לישראל הם ממירים מדינה שנאבקת בגזענות במדינה שגזענות היא מיסודות מדיניותה הרשמית. הוא גם "שכח" לציין כי ישראל היא המקום המסוכן ביותר בעולם ליהודים. מספר היהודים שנהרגו כתוצאה מאירועים אנטישמיים באירופה מאז תום מלחמת העולם השנייה, הוא פחות מאחוז בהשוואה למספר ההרוגים כתוצאה מהרפתקנותה הצבאית של ישראל.

ויש עוד נקודה שלא מדברם עליה בגלוי אבל זו מוסכמה שקטה: כאשר נתניהו מעודד הגירה של יהודי צרפת לישראל, הוא מתכוון למשפחות צעירות שיש להן ילדים בגילאי גן או בית ספר עממי. הגברים, לאחר תהליך קליטה ישובצו במערך הצבאי והילדים יתוכנתו במערכת החינוך כך, שבהגיעם לכיל 18 חלומם הגדול יהיה להיות בגבעתי, גולני או צנחנים, ולסייר בקסבות של שכם וג'נין כמשטרת כיבוש. שהרי ברור כי אילו הייתה הקהילה היהודית בצרפת מארגנת הגירה המונית של יהודים גימלאים מגיל 70 ומעלה, הממשלה הייתה מיד סוגרת את שערי הכניסה לישראל וחוק השבות היה כלא היה. ישראל רוצה אותם צעירים, כאלה שניתן לשלחם לשטחים הכבושים לצרכי שיטור ודיכוי. לצרפתים האלה צריך לומר, ההגירה לישראל בנתונים הקיימים היא מעשה בלתי מוסרי. אתם באים ממדינה שעברה הליכי גמילה כואבים כדי לשים קץ לקולוניאליזם, אל מדינה שהופכת את הקולוניאליזם לדת, אתם חוזרים עשרות שנים אחורה, לימי הקרב על אלג'יר בהם עמדה צרפת על סיפה של הפיכה צבאית ואיבוד הדמוקרטיה. זה מה שמצפה לכם בישראל של היום.
צריך פשוט לדבר אמת.


חידת אובמה

הרשות הפלסטינית הגישה הצעת החלטה למועצת הביטחון לפיה ייחתם הסכם שלום ויסתיים הכיבוש הישראלי עד סוף 2017. מנקודת מבטו של מתנגד לכיבוש זו הצעת החלטה נדיבה. היא נותנת לישראל שלוש שנים להיערך לשלום, להחזיר את המתנחלים לגבולות המוכרים של ישראל. עם מלאת יובל לכיבוש תוסר עניבת החנק מצווארם של הפלסטינים.

שמחתם של הפלסטינים הייתה מוקדמת. הם לא לקחו בחשבון את יכולתם המניפולטיבית של ממשלת ישראל וסוכניה. הסיוט של נתניהו הוא ציון מועד לסיום הכיבוש. מדוע שיסכים לשינוי סטטוס קוו שכה מיטיב עימו? 47 שנות כיבוש הרגילו את ישראל למציאות של האדון הישראלי, בעל זכויות היתר, השולט בעבד הפלסטיני חסר הזכויות. תנועת ההתנגדות הפלסטינית לא הצליחה עד כה להדוף את הפולש. התקבע מצב של דו קיום בין הסוס לרוכבו. נתניהו סבור כנראה , שאפשר להתגרות באומות העולם ובמקביל לקיים כלכלה מתפקדת עד קץ הימים. זהו סם משכר שקשה להיגמל ממנו. על כן אך טבעי, שנתניהו וממשלתו התגייסו למערכה בינלאומית לסכל את ההצעה הפלסטינית.

השאלה שאין לי תשובה עליה, מדוע התגייס הנשיא אובמה למאמץ הישראלי?

obama-netanyahuנתניהו ואובמה בבית הלבן (צילום: אתר הבית הלבן)

מן המפורסמות הוא שלא שוררת אהבה גדולה בין נתניהו לאובמה. עובדים בבית הלבן הנמצאים במעגל הראשון של קירבה לנשיא הדליפו לעיתונות כי אובמה מתעב את נתניהו. הוא בוודאי לא יסלח על התערבותו של נתניהו לטובת המועמד הרפובליקני בבחירות בהן התמודד אובמה לתקופת כהונה שנייה.

זאת אף זאת. בביקורו של הנשיא אובמה בישראל, מרץ 2013, שהתנהל לפי כל כללי הטקס, היה אירוע אחד שחרג מהכללים: מפגש עם סטודנטים בישראל. ביודעו כי נתניהו מוביל את ישראל לדרך ללא מוצא, שסופה שקיעתה בביצת הכיבוש, סבר, כי במפגש ישיר עם צעירים משכילים יצליח לעורר דעת קהל שתטה את נתניהו מדרכו האסונית שמתבטאת בעיקר בהמשך הבנייה בהתנחלויות, או תסלק אותו מהשלטון בהזדמנות הראשונה. בנאומו הדגיש אובמה את הברכה שתצמח לישראל מסיום הכיבוש ובין דבריו הזכיר כי גם ילדי פלסטין זכאים לגדול מבלי שברחובותיהם יסתובב צבא זר. נאומו היה מבריק ומדליק, מסוג הנאומים שסללו את דרכו לנשיאות. אולם לא כל מה שעובד בארה"ב פועל גם בישראל. נתניהו עדיין ראש ממשלה, ממשיך לבנות בהתנחלויות, מטרפד כל ניסיון למו"מ משמעותי, מוביל את ישראל למדינת אפרטהייד, שוחק את זכויות האדם והאזרח בחקיקה מקרתיסטית, יוזם מלחמות בהן מבוצעים פשעי מלחמה, וחלק ניכר מצעירי ישראל רצים למלחמות כעדת כלבים מוטרפת.

הצעת ההחלטה הפלסטינית הייתה קרובה לעמדה הרשמית של ארה"ב ובכל זאת הצביעה נגדה. יש מי שמוצאים הסבר בשתי מילים "אימפריאליזם אמריקאי" וזה מאפשר להם להסביר הכל, גם דבר והיפוכו. זו ירושה מעידן המלחמה הקרה כאשר ארה"ב סימלה עבור מתנגדיה את תמצית הרוע.
עמדה זו לא הייתה מקובלת עלי אז, בוודאי לא היום.

אז למה ארה"ב הצביעה נגד ההצעה הפלסטינית? האם נתניהו כישף את אובמה? כאמור, אין לי תשובה, רק השערות. אולי אובמה אמר לעצמו, אם ישראל רוצה להתאבד, מי אני שאמנע בעדה? למחרת דחיית ההצעה הפלסטינית במועצת הביטחון הופיע נתניהו זחוח ומחוייך, ומדבריו התקבל הרושם כאילו הציל את ישראל מפורענות נוראה – קץ הכיבוש, שעה שלמעשה קירב אותה עוד כברת דרך לתהום. מזכיר לי את צ'מברליין שחזר מועידת מינכן ב – 1938 בהצהרה "הבאתי את השלום". יש כמובן הבדלים בין שני האירועים אבל המכנה המשותף הוא ששני מנהיגים הוליכו את עמם שולל: האחד לא הביא שלום והשני לא הביא ביטחון בוודאי לא שלום, והדם נשפך כמים.


מכתב לנעם סולברג

לכבוד
המתנחל נעם סולברג
שופט בית המשפט העליון (לא בדיחה)

לאחרונה קראתי ב "הארץ" שנמנית עם הרכב השופטים בשבתו כבג"ץ שאישר את האיסור על משלחת פלסטינית מעזה להיכנס לישראל כדי להגיש תביעה לבית המשפט. ראה לאיזה שפל הגעתם: שופטים מונעים גישה לבית המשפט בחסות צבא הכיבוש. החלטה מבישה זו תואמת את ההרכב שהוא תמצית הזימה המשפטית שמלווה אותנו במינון הולך וגובר מאז החל הכיבוש לפני 47 שנים: אתה, מתנחל השותף לשוד הקרקעות ומשטר האפרטהייד הנוהגים בשטחים הכבושים; אליקים רובינשטיין שכיועץ משפטי לממשלה גיבה את הכיבוש ומוראותיו, התנכל לחברי כנסת ערבים; אורי שהם שכפרקליט צבאי ראשי היה אחראי למערכת הבזויה של בתי משפט צבאיים המשמשים כזרוע של הכיבוש. הכל יש בהרכב שלכם, חוץ מצדק ומשפט.

אף על פי כן הייתי מצפה ממך למעט הגינות, לא של ג'נטלמן בריטי ולא של שוחר זכויות אדם אלא הגינות של מאפיונר במובן שגם במאפיה יש דברים שהם בבחינת NOT DONE. וכוונתי שהיית צריך לפסול עצמך מלשבת בכל נושא הקשור בשטחים הכבושים. כמתנחל יש לך עניין אישי בגורלם.

לדידי יש להוסיף לבג"ץ את האות ל או אז נקבל את הבגל"צ שהוא בית הדין הגבוה לעיוות הצדק.

תגובות
נושאים: מאמרים

23 תגובות

 1. ע.ג. הגיב:

  ההגיון המוזר של ספירו שמשולב בחסר קשר למציאות משעשע תמיד. הפלשתינים לא הגישו הצעת שלום. הם הציעו שישראל תסוג מכל השטחים ותקום מדינה פלשתינית. לא הוזכר סיום הסכסוך ולא הוזכרו יחסים בין המדינות. למעשה אבו מאזן מעולם לא אמר שתי מדינות לשני עמים אלא רק שתי מדינות. ואובמה, הוא לא סובל את נתניהו אבל מבין שנתניהו הוא אחד מל"ו צדיקים בהשואה לאבו מאזן. לכן ארה"ב הצביעה נגד. ובענין תביעת תושבי עזה, אני מניח שספירו מצדד בתביעה של הנאצים נגד בנות הברית על הנזק שגרמו לגרמניה. משעשע.

  • גדעון ספירו הגיב:

   ע.ג. לא מכיר את ההיסטוריה של הזמן החדש, ואינני יכול במסגרת צרה זו לסתום את כל חללי הבורות,, אסתפק בכמב ראשי פרקים. גרמניה המובסת אכן קיבלה פיציים נדיבים ביותר לאחר המלחמה, אם כי לא תחת המלה פיצויים אלא בחסות הכותרת שיקום. באופן פרדוכסאלי מילאה ישראל תפקיד בשיקום באמצעות הסכם השילומים. המלחמה הקרה הייתה הדלק לשיקומה של גרמניה. ברית נאטו ייחדה לגרמניה תפקיד חדוב בעצירת מתקפה סובייטית, אם תתרחש, ועל כן הוקם מחדש צבא גרמני כשהקצונה הבכירה מתבססת על זו של הצבא הנאצי. קצינים אלה , למרבה המבוכה, ביקרו בישראל כאורחי צה"ל. הסכם השילומים מילא אף הוא תפקיד בהנעתה והקמתה של התעשייה הגרמנית.מרגע שעמדתי על דעתי הפוליטית סברתי כי הרעיון, שדומני מייחסים אותו לצ'רצ'יל, לאסור על גרמניה ייצור תעשייתי ולהגבילה לייצור חקלאי, הוא רעיון ראוי. כאשר איחודה מחדש של גרמניה עמד כל הפרק, נמניתי עם אלה, בהם הסופר גונטר גראס, כי טרם הגיע הזמן להפוך את גרמניה שוב למדינה החזקה ביותר באירופה, ויש לשמור על קיומן של שתי מדינות גרמניות. הפיצוי לתושבי עזה הוא סוגיה שונ לחלוטין.

 2. ‎עיניים לראותEYES2C הגיב:

  הציונות נוצרה מפחד הפוגרום (בקישינב 1903) והיא תמות עם הפחדים שהיא יצרה.

  ‎הציונות יצרה/המציאה את הפחד מהשכנים הערבים, והכפיפה את זכויות האזרח שלהם לזכות "המדינה היהודית" לרדות בהם. מאז שולט הימין הישראלי (ימין ימין וגם "המחנה הציוני") בפוליטיקת הפוביה/הפחד, שבה הלעיטו כל יהודי תמים. הפוביה יצרה טראומה חולנית (ולא פטריוטיזם) והיא מנוגדת לטיפוח הערכים המשותפים-האוניברסליים.
  אשר לברק חוסיין אובמה: הוא מחק את "חוסיין" משמו, שולח נשק בשווי 4 מיליארד לצבא הכיבוש הציוני. זה לא מביא שלום, וגם לא ביטחון לאזרחים ול"עולים" החדשים שאולי יהגרו מצרפת הדמוקרטית

 3. עלי הגיב:

  לספירו
  1 קנאות דתית ?
  אין שום הבדל בין הקנאות של איש שמאל לבין הקנאים הדתיים
  איש שמאל מוכר מעשיות על אחוות עמים שלום עולמי "וגר זאב עם כבש"
  ואם הכבש לא רוצה לגור עם הזאב נשתיל לשניהם אלקטרודות במוח ונכריח אותם בשם המדע
  לעשות את מה שנחוץ וראוי על פי רבני השמאל…
  וראינו שכאשר השמאל מנסה לממש את חזונו הוא משתמש באלימות אפילו גדולה יותר מאשר הקנאי הדתי
  איש שמאל מתיחס לכל אחד שאומר "אני לא רוצה בחזון שלך" כאל אוייב
  הם מבינים שאלימות נוגדת את הבסיס שעליו נשענת התורה ולכן כל מתנגד הוא חולה נפש שיש לחנכו מחדש
  2 הסיפור שלך על עליה לישראל של יהודי צרפת מעיד על חוסר הבנה בסיסית
  אתה לא מבין את הנוראות של האנטישמיות (קיימת גם כאשר אתה מתבולל)
  האנטישמיות רומסת אותך כאדם והופכת אותך לתת אדם
  מהרגע שאתה ילד יהודי בבית הספר ועד שאתה מבוגר נורמטיבי אתה נתקל יום יום ושעה שעה בלעג בבדיחות כנגד היהודים אתה לא רק נרמס פסיכולוגית אתה גם מאויים פיזית
  האנטישמיות עובדת יום יום ושעה שעה ואין לך מפלט ממנה
  זו הסיבה שאנשים עזבו הכל וברחו לארץ ישראל ארצם של היהודים

 4. ק.א. הגיב:

  קנאות דתית…

  קודם כל הקנאות המערבית לאימפריאליזם אינה פחותה מן הקנאות של אותם המטומטמים המוסלמים שנופלים לאלימות דתית. המערב הרי משקיע סכומי עתק בהתפשטות צבאית-כוחנית ואלף בסיסי צבא בכל רחבי העולם. המערב הוא זה שמקיף ומכתר אותם ולא ההיפך.

  לאחר הפוגרומים שזורע המערב באיזורים הללו – קל למצא צעירים חדורי שנאה למערב. ואז אינני יודע עד כמה זוהי בכלל "קנאות דתית". לוקחים איזה שחקן מקצועי אחד, עם זקן, (מוסלמי או נוצרי או יהודי) (מקלל כמו עובדיה) משלמים לו מיליונים ומתחילים לגייס אידיוטים שימושיים למטרות נקמה. מספקים להם נשק והדרכה ואז מחדירים אותם לאן שצריך כדי לביים "אירוע" – סוכניות הביון שלנו מן הסתם מנוסות בשטיקים הללו. אח"כ התיקשורת המשתפ"ית עוברת כמו מכבש!!! – כדי לשטוף לנו ת'מוח על "טירור איסלמי" – זה עובד כל פעם מחדש. ה BBC לא חדל מכך! 90% מהזמן זה רק טירור, טירור, טירור, טירור, טירור. הכל, או כמעט הכל, זה עבודה בעיניים.

  אפילו בעיתון מצפן כתבו על זה ב 1983 גליון 90 "שקרים בשירות המדינה" (מלחמה פסיכולוגית).

 5. אימפריאליזם יוק הגיב:

  "לא הייתה מקובלת עלי אז, בוודאי לא היום"
  לא הבנת את זה אז וגם לא היום.

  אם נדמה לך שאהבה/שנאה בין מנהיגים קובעת את המדיניות של ארצותיהם אז ברור שלא הבנת אז ואינך מבין עכשיו.

  ארה"ב מעוניינת בשית"פ בין כל המשטרים התומכים בהגמוניה של ארה"ב במזרח הערבי מול סכנת משטרים תנועות והמונים המתקוממים נגדה. זו הסיבה שהיא מנסה להגיע לסיום הסכסוך בין ישראל לפלסטינים, בתנאיה שלה, כלומר "סידור" שתלוי בה. הסכסוך כפי שהוא הוא אבן נגף במדיניות הזאת. דא עקא לחץ מסיבי על ישראל עלול לערער את המשטר כאן ובכך היא עלולה לערער את החשובה החזקה והיציבה בין שותפותיה. זאת הדילמה והסתירה במדיניות ארה"ב כלפי ישראל. המניע הקובע במדיניות זו הוא האינטרס הכלכלי והאסטרטגי האימפריאליסטי שהיה אז (בתקופת המלחמה הקרה וקיים בדיוק גם עכשיו. (למרות שלא מקובל עליך…)

  • גדעון ספירו הגיב:

   לאימפריאלי יוק: יכול להיות שלא הבנתי כלום, אבל אני פתוח ללמוד. תסביר ל בבקשה מה היה האנטרס האימפריאלי כלכלי אסטרטגי בחרם על קובה ואיזה אינטרס אימפריאלי כלכלי אסטרטגי היה היה לנשיא אובמה כאשר הכריז עתה על הפשרת היחסים? מה היה האינטרס של האימפריאליזם האמריקאי בפלישה לעיראק ומה הוא היה כאשר ארה"ב החליטה על הוצאת צבאה מעיראק? מה היה האינטרס האימפרילאי כלכלי אסטרטגי של ארה"ב כאשר הכירה בניצחון האחים המוסלמים במצרים ומה הוא היה כאשר הכירה בהפיכה הצבאית"? אם כדבריך האינטרס של האימפריאליזם האמרקאי הוא סיום הסכסוך ישראלי פלסטיני, אז שלוש פעמים יחי יחי יחי לאימפריאליזם.
   אינני טוען גי אין אינטרסים כאלה, אלא מדגיש כי במקרים רבים זה אינו הסבר מספק. מסגנון המלחמה הקרה שאתה ממשיך להשתמש בו מתקבל הרושם שכל אימת שהנשיא מכריז על מדיניות כזו או אחרת, הוא נפגש עם איזו כת סודית של ראשי העסקים ומבקש א אישורם. גישה זו היא וריאציה של הכזבים בפרוטוקולים של זקני ציון. בהשקפה שאתה מחזיק אין משקל לאישיות, כי לא משנה מי שולט, האינטרסים האימפראליים הם הקובעים. עם השקפה כזו באמת אין טעם בבחירות .

   • אימפריאליזם יוק? הגיב:

    לא אמרתי שהאימפריאלזם הוא כל יכול. אחרת לא היה טעם בהתנגדות לו. להיפך האימפריאליזם יודע לחתוך הפסדים ולהתחיל מנקודת התחלה חדשה והדוגמאות שהבאת טובות בדיוק לזה.
    האישיות של המנהיג קובעת בעיקר את הסגנון אך קודם כל הוא מחוייב ליציבות המשטר-השיטה ולא צריך פגישה עם איזה כת סודית (הצחקת אותי) הוא וממשלו מבינים טוב מאוד את האינטרס הקפיטליסטי שללא התפשטות לכל קצות העולם אין לו קיום. בלי משת"פ, שימוש בכוח או איום בו אי אפשר. לפני שאתה שואל מה טעם.וכו'… תשאל קודם כל מה טעם שארה"ב מחזיקה כאלף בסיסים צבאיים ברחבי העולם. איום על בטחונה? לא קיים עכשיו וגם לא היה בתקופת המלחמה הקרה.
    לשאלת סיום הסכסוך והאינטרס האיפריאליסטי בו צהלתך ממש מוקדמת. אם אתה חושב שמדינה מפורצת תחת חסות האינטרסים של ארה"ב וישראל, ללא פתרון בעיית הפליטים והמשך המשטר הציוני כמוצב קדמי של האימפריאליזם במזרח התיכון משמעותו סיום הסכסוך (שלזה מתכוונת ארה"ב וישראל הציונית גם לכך לא מוכנה) אשריך וטוב לך. אני גם לפרוק מחסום אחד לא מתנגד וכן לא ל"שלום" האמריקאי אבל סיום הסכסוך הוא מכאן והלאה זאת צריך כל איש שמאל לומר כדי למנוע אשליי

   • אימפריאליזם יוק? הגיב:

    ועוד משהו "קטן"

    ארה"ב התערבה צבאית כ-130 פעם במדינות ברחבי העולם במאה השנים האחרונות
    (עפ"י זולטן גרוסמן http://academic.evergreen.edu/g/grossmaz/interventions.html)

    אז יש עוד מישהו שצריך הסבר שהאינטרס האימפריאלי הוא הקובע במדיניות החוץ של ארה"ב?

 6. צדוק התקוה הגיב:

  שוב מחקת את תגובתי מה רשמתי שיהודי צרפת רובם הוא מסורתי דתי ציוני שעבורם מדינת ישראל הוא בית וכן הצעירים חולמים להתגייס לצה"ל ולשרת את המדינה מה כאב שתגובתי נמחקה

 7. שירה הגיב:

  מדוע לא מקובל עליך שלארצות הברית אינטרסים אימפריאליסטים?
  שמושגים על ידי הפרד ומשול בדמות מלחמות אינסופיות, כשארצות הברית היא כאילו המתווכת, המסייעת, הפילנטרופית, שרוצה שכולם ישלימו? זו ההתנהגות שלה בכל מקום, בכל הזדמנות. עכשיו הגיע קרי לבולגריה, דיבר במבט מלא רגש על הקשר של אמריקה לעם הבולגרי, כשברור שהמטרה היא לבודד את רוסיה סופית, כשהמדינה האירופאית הידידותית ביותר שנותרה לה באירופה זו בולגריה.
  ואובמה, עם הנאומים המבריקים שלו והפרצוף השזוף, הוא הברקת השיווק הטובה ביותר שיצא לפושעי ההון להבריק.
  לגבי צרפת, שבוחשת באפריקה וכל סיפור קדאפי הוא בבחישה צרפתית לא הייתי אומרת שהשתחררו מהקולוניאליזם.
  מה שכן, אפשר לדבר על כך שאנשים שספגו את התרבות המזרחית (מרוקו, ערב הסעודית, פלסטין, הודו, אריתראה, תאילנד, גרוזיה) יש להם מאותגרות הומניסטית והיחידה השבטית הפטריארכלית היא היחידה שאליה קיימת איזושהי נאמנות. ערכים כמו שיוויון, צדק, מניעת סבל, ראית הדבר מנקודת מבטו של הזולת, לא קיימים בתרבות המזרחית ומכאן ביצוע טרור על שבט אחר (ולא על בני אדם) קל יותר לביצוע.

  • צפור בודד הגיב:

   אחלה תגובה. לשבת וללמוד.

  • ק.א. הגיב:

   שירה, אולי לא הבינותי, אך האין סתירה בין ההתחלה לבין הסיום? את מניחה בפתיח (בצדק רב) את עובדת קיום הברבריזם האימפריאליסטי (שנעשה, כמובן, בסטייל ולא בפרימיטיביות עם שברייה). אבל לקראת הסוף מדברת על קיום של "חסך" תרבותי מזרחי – כאילו שהמערב חף מן החסך הזה… שיוויון? צדק? מניעת סבל? ..
   בוודאי ידוע לך ש 80 איש (מן הסתם רובם שייכים למערב) מחזיקים בהון השווה בגודלו להון המוחזק בידי מחצית מן האנושות! – איזה ערכים הומאניסטיים מאתגרים את האליטה הזו?
   האם למערב קשה (בהשוואה למזרחים) לבצע טירור על מי שעומד בדרכם (ולא משנה מי הוא)?
   הכיצד הפכו לאימפריה? מתוך חיבוק ונישוק או מתוך קטילה שיטתית?
   מה עשו ג'ורג' בוש וטוני בלייר? האם הם ראו את הדברים מנקודת מבטם של העירקים טרם החריבו את מדינתם והותירו שם למעלה ממליון מתים וסבל אינסופי לדורות? לא ברורה הכוונה.

   • שירה הגיב:

    ק.א. אני עושה הפרדה בין טרור של מדינות להתנהגות של יחידים. המערב מפעיל טרור בקנה מידה עצום ואינטנסיבי אבל התרבות המערבית עצמה, האנשים שחיים באירופה, אוחזים בהנחת יסוד והיא זכות לחיים של כל אחד, בעוד שהתרבות המזרחית אין בה את ערכי המערב (היסודיים, מלפני 2000 שנה) והיא עדיין תרבות שבטית עם ערכי יסוד אחרים לגמרי- הפוכים לגמרי מהערכים המערביים.
    זו הסיבה שהמערב נזקק לעיוותי שפה מאסיביים כדי לשווק את האימפריאליזם שכולו תאוות הון ושליטה בדמות קהילה שוחרת שלום ודמוקרטיה. במזרח אין צורך בזה יגידו ישר: אתם צריכים למות. במערב יגידו: יש לחסל את האיום הבטחוני.

    • ק.א. הגיב:

     זוהי כיום ברובה תרבות מזוייפת שלא נותר ממנה הרבה (אמנם לא הכל הלך לעזאזל אבל הרוב). כלומר הערכים קיימים אך אף אחד כמעט אינו מתייחס אליהם. השקר בתרבות המערבית הוא עמוק מאד. הסיפורים שנועדו לכסות על המציאות הם הוליוודיים בנוסח במבי או משהו כזה. מקרוב אני מכיר את הערכים הגבוהים שלהם. זה הכל כמובן הצגה – בזב הם מומחים. כשבאתי לאנגליה נדהמתי איך ילדים בני 15 יודעים זאת ולכן התחכום ההתנהגותי שלהם היה בלתי נתפס עבורי. זה קרה כי גם אני חשבתי כמוך. אחרי שלומדים שהכל זבל הדברים פתאום נעשים קלים להבנה. לו ניסתי לספר לביתי הבריטית שכל חייה הם באנגליה על התרבות האנגלית הגבוהה היא היתה מתפקעת מצחוק. אל תשכחי גם שקיומם של ערכים נבדק בשעת מבחן ולא כשאתה שבע ועשיר. הרושם שלי שאין תאווה גלובליסטית יוקדת כמו זו המערבית. אבל אולי התיאבון הזה בא עם האוכל.

    • גדעון ספירו הגיב:

     שירה,
     כל מה שאת כותבת נכון וגם כל מה שאני כותב נכון., רוצה לאמר, אין סתירה בין קביעתך שצרפת ממשיכה להשפיע על מדינות אפריקה שהיו בעבר חלק מהאימפריה הצרפתית לבין קביעתי שצרפת של היום היא לא צרפת של המלחמה באלג'יר. .

 8. דניאל קלטי הגיב:

  גדעון,
  אתה מגן על ה"דער שטירמער" דהיום, בחסות "חופש-הביטוי"?!?

  ממך לא ציפיתי.

  כנראה שבאמת, אין מה לקוות, לשום שפיות נאורה שהיא, משום דוברי-עברית שהם. אם נפל גם גדעון ספירו, מה תאמר הזהבה גלאון?

  • גדעון ספירו הגיב:

   דניאל: ראשית לכל תודה על התגובה. הימין מקטלג אותי שוב ושוב כאיש השמאל הקיצוני ואני חוזר ומתעקש שאינני שמאל קיצוני אלא שמאל מתון, שמאל דמוקרטי שסובל מחולשה כרונית, מודה באשמה, כמי שלוקח ברצינות את ההצהרה האוניברסרלית בדבר זכויות האדם ולאורה אני קובע את עמדותיי. אם יש דבר כזה כמו כתבי קודש חילונים, יחסי להצהרה הוא כאל מסמך קדוש (בהבדל מכתבי הקודש הדתיים בהם אסור להכניס שינויים, בכתבי הקודש שאיתם אני מזדהה, מותר להכניס שינויים שהזמן גרמן).
   עתה הדפסתי את התגובה שלך, קיפלתי יפה, שמתי בכיסי, וכל אימת שיאשימו אותי כשייך לשמאל הקיצצןני, אוציא את הפתק מכיסי, הנה תראו מה חושב עליי השמאל הקיצוני.
   ולגופה של הסוגייה: כמובן שאינני מגן על דער שטירמר כלשהו, אלו דברי הבל, אבל אני סבור שצריך להיות כסיל מוחלט לדרוש סתימת פיות של ביטאון ימני כאשר הימין בשלטון, שעה שאנו נאבקים נגד הניסיונות להגביל את חופש הביטוי של השמאל ולהצר את חופש הםעילות של ארגוני זכויות אדם. יש עמדות אויברסליות התקפות לכל משטר. אני מתנגד למעצר מנהלי או עינויים בין אם מדובר במתנחל או לוחם פלסטיני. חופש הביטוי שייך לקטגוריה זו

 9. אבל למה ביבי נדחף ודחף? הגיב:

  אם לא הקנאות הדתית דחפה את נהנתניהו לצעוד בשורה הראשונה של מנהיגי אירופה, מה דחף אותו?
  — הבחירות הקרבות, ורצונו להמשיך לאכול ממטעמי השלטון, ולקנח בגלידה פיסטוק…

 10. מכות כל כל כואבות הגיב:

  קצת על אויבי האנושות…

  https://www.youtube.com/watch?v=Cl60X_jOsR0

 11. אברהם הגיב:

  מר ספירו,
  השופט סולברג הוא מתנחל שאינו ראוי להיות שופט אבל ברגותי הוא מנהיג מדיני ראוי שצירך לשחרר?
  לא משנה שרצח אנשים ושלח מרצחים לרצוח ילדים (ויודגש: ילדים, לא חיילים שהם ברי מוות לשיטתך כמי שמייצגים את הכיבוש).
  ואתה קורא לעצמך אדם בר דעת שמדבר "אמת"?

 12. חידת אובמה או מדיניות הנפט הגיב:

  הנשיא אובמה ועשרות מכובדים קיצרו את שהותם בהודו והם טסים להלווית המלך הסעודי, בריאד.
  במקום לבקר בטאג' מאהאל, אובמה ייפגש עם המלך הצעיר החדש (79) בין עבדול עזיז אל סעוד, ויסעד עם פקידים ונסיכים סעודים.
  גם ג'ון קרי יצטרף, וגם קודמיו קונדי רייס וג'יימס בייקר. וכמובן גם יועצי הביטחון הלאומי ברנט סקוקרופט, דאנדי ברגר, וסטפן האדלי. וגם ג'ון מק קיין, ואפילו נאנסי פלוסי "הדמוקרטית".

  נסיעת שמנה וסלטה של וושינג-טון מוכיחה שהטון לא השתנה במדיניות ארה"ב באזורנו. לכן אובמה ילווה את המלך המת לקיברו וייפגש עם המלך החי וידאג שממלכת סעודיה תמשיך להילחם נגד משטרו החילוני של בשאר אסד, (וכך תעזור לבסס את משטר הכיבוש הציוני בגולן) וגם תמשיך לשלוח את מטוסיה להפציץ את דעאש… (אבל נא לא לשכוח שזה לא מספיק לנתניהו, שרוצה ללמד את חברי בתי הקונגרס, שבהם AIPAC משקיעה רבות).

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים