הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 בפברואר, 2015 22 תגובות

אתר "הגדה השמאלית" נוסד לפני כ-13 שנה והוא הוותיק שבין אתרי השמאל הרדיקלי בישראל. הוא איננו עוסק בידיעות, אלא מתמקד בפרשנות ובפובליציסטיקה; אבל תמיד  בצמוד לאירועים המתחוללים בארץ, באזור ובעולם. האתר איננו מפלגתי, אבל הוא בפירוש פוליטי ואף אידיאולוגי (כן, אידיאולוגי!). מערכת האתר רואה את עצמה מחויבת לעקרונות הפלורליזם בשמאל.

כחודש לפני הבחירות לכנסת, וכפי שעשתה לעיתים די רחוקות בעבר, המערכת רוצה להשמיע את עמדתה. דברים רבים קשורים בבחירות הקרובות. בבחירות אלה, המפלגות הציוניות הגדולות עוסקות במיחזור – ממיחזור הבקבוקים בבית ראש הממשלה ועד למיחזור ה"סכנה האיראנית", אבל הבחירות הציבו אתגר פוליטי גדול בפני השמאל היהודי-ערבי בישראל: להתמודד עם שאלת המרחבים הדמוקרטיים ההולכים ונסגרים ולהמשיך ולהשמיע קול (לפעמים זעקה) בפני הנישול, הניצול, הכיבוש והגזענות. הקמת הרשימה המשותפת של חד"ש והסיעות הערביות טומנת בחובה ההזדמנות להתמודד עם אתגרים אלה ואף להרחיב (ולו במעט) את המרחב הדמוקרטי בישראל. כך, שמערכת הגדה השמאלית קוראת לאלפי קוראי האתר להצביע עבור הרשימה המשותפת ואף לפעול למענה.

המערכת מבטיחה להמשיך ולהחזיק בערכיה ובמהלך כל מערכת הבחירות ואחריה, האתר יהיה פתוח לפרסום מאמרים פרי-עטם של תומכים ושוללים עמדה פוליטית זו.

העשירייה הפותחת של הרשימה המשותפת, בחירות 2015 meshutefetהרשימה המשותפת

תגובות
נושאים: מאמרים

22 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  … ולהשמיע קול (לפעמים זעקה) בפני הנישול, הניצול, הכיבוש והגזענות … ופשעי המלחמה.

  מהסיבה הפשוטה שפושעי מלחמה (מהסגנון הנאצי) שולטים בנו.
  (זו אינה בדיוק אידיאולוגיה, אלא עובדה).

 2. צפור בודד הגיב:

  ברכות למערכת שמפרסמת תמיכתה ברשימה הערבית המאוחדת.
  אני משוכנע, שעתה זה הזמן עבור כל שוחר דמוקרטיה, סוציאליזם וציונות בישראל, להרים קולו ולהביע תמיכה גורפת במודל החדש והמהפכני בכל תולדות ישראל שהוקם לנגד עינינו ממש.
  פעם ראשונה שבמדינת ישראל מוקמת חזית משולבת של כמה מפלגות מכל צבעי הקשת.
  בתור ישראלי יהודי, אני גאה להמנות על הרשימה הערבית, משום שאני יודע, שהדרך לשלום המיוחל בין ישראל לפלסטין חיבת לעבור דרך החוליה המקשרת, ערביי ישראל.
  אך זו רק ההתחלה.

  הרשימה הערבית המאוחדת חיבת ואני מדגיש, ח-י-ב-ת, להיות שותפה לגיטימית לכל קואליציה שתקום בישראל.
  די כבר להדרת ערביי ישראל (20% מאוכלוסיתנו) מהשלטון הישראלי הממלכתי.
  אזרחי ישראל היהודים ו"המחנה הציוני" בראשם חיבים להפנים תובנה זו.

  לא עוד: "גוש חוסם", אלא שותף נכבד בקואליציה וממשלתה.

  הרשימה הערבית המאוחדת תשמש כלי לשינוי פניה של הציונות הישראלית.
  ציונות בה העם היהודי והעם הפלסטיני שוכנים בבטחה ובשלום זה לצד זה.
  ציונות בה מוגשם חזון חברתי, כמודל לשאר העמים במרחבנו.
  ציונות המשותפת לכלל העמים והדתות בארץ זו.

  ושוב ברכות חזק ואמץ.

  • ק.א. הגיב:

   לא עוד: "גוש חוסם", אלא שותף נכבד בקואליציה וממשלתה…

   בהצלחה רבה רק תזהר שבקואליציה עם פושעי מלחמה לא תהפוך בטעות לנושא כיליהם – סופם של מרבית המהפכנים. (רק לאחרונה ראה את המקרה של הליצן ניק קלג בבריטניה). אבלי אני מבין שזה מאד לא פרגמטי מצידי.

   • צפור בודד הגיב:

    טעות בידך ידידי, זה מאד פרגמטי.
    זוכר מה כתבתי על לפיד, כאשר הפך לנושא כליו של הגולית הזה- ביבי?
    אמרתי שיוכל לסחוב אותם, עד שיקבל קילע…והוא קיבל.
    וזו ממש דוגמא קלת משקל.
    כלומר הערתך היא ועוד איך משמעותית.
    השאלה היא כמובן כיצד מזיזים אוניה ענקית (תודעת הצבור הישראלי) ומשנים כוונה?
    ברור שמהפכים חדים לא יסכונו והתמרון חיב להיות הדרגתי ובעקר כזה שלא יגרום לקרעים בגוף האוניה.
    נסה אתה לחשוב, כיצד ניתן להפקיד מפתחות השלום בידי הימין. משום שכשם שלפני שעושים שלום עם הפלסטינים, עושים שלום עם ערביי ישראל. כך, לפני שעושים שלום עם ערביי ישראל, עושים שלום בין שמאל לימין. קל לראות בימין המתנחל והמספח אויב ואכן הוא כזה. אך רק עם אויבים עושים שלום, הלא כן?
    אני מפציר בך ובשאר הקוראים כאן, לא לדחות הצעה זו על הסף. אלא להתעמת עם פתרונה.
    לדעתי: חיבים להגיע אל לבה של מדורת השבט הימנית ה"ציונית" ומשם להשפיע בהעברת מסרים נחרצים אודות השלום ודרכי כנונו, כלומר להאבק על פניה האמיתיות של הציונות. במגרש הביתי, הימני, קפיטליסטי.
    לדעתי: ניתן לבסס תכנית שלום שתכיל את כל מאווי שתי המדינות.

  • צדוק התקוה הגיב:

   תגובה לצפור אני מצטט אותך "הרשימה הערבית המאוחדת חיבת ואני מדגיש, ח-י-ב-ת, להיות שותפה לגיטימית לכל קואליציה שתקום בישראל." כאשר ח"כ הערבים יתעסקו בבעיות המגזר הערבי בישראל חינוך תרבות בעיות מונציפליות מניעת פשע ולא יתעסקו בבעיות הפלסטנאים בשטחים או אז כנראה יהיו חלק משותפות קואלציונית הבעיה איך ישבו בקואלציה למשל עם המחנה " הציוני" המילה ציוני עבור אותם ח"כ ערבים היא כסדין אדום אני לא מדבר על ישיבה עם הימין אבל גם אם " השמאל הציוני" אין סיכוי ותגובה לאהוד הסיכוי שבנצרת או באום אל פאחם יעבור מצעד של להט"ב הוא כמו הסיכוי שהמשיח יבנה את בית המקדש

   • צפור בודד הגיב:

    זה הנושא: שנוי פניה של הציונות. לא עוד "ציונות" כובשת, מספחת ומנשלת. אלא ציונות המעניקה מקום של כבוד לשותפינו הערבים בארצנו. מה שמצחיק הוא שאם היה כאן שלום אמת על בסיס קוי החלוקה מ47 לכל הבעיות היה נמצא פתרון: יהודים היו יכולים להתישב בכל מקום באי"ה אבל כך גם הפלסטינים. יהודים היו שומרים על רוב במדינתם ואף התנחלות לא הייתה מסולקת, נהפוך הוא. עוד ועוד אדמות היו נקנות. וערכן היה רק מאמיר. שני הפרלמנטים הישראלי והפלסטיני היו ממוקמים בירושלים זה לצד זה. וההבדל בין ישראלים לפלסטינים היה קים רק בצבע תעודת הזהות שלהם. כנראה שהישויות הישראלית והפלסטינית תזדקקנה לאויב משותף (דאע"ש) ע"מ להתאחד בהסכם שלום. זוכר את הקרב נגד עמלק? כאשר משה הרים ידיו גבר ישראל וכאשר הורידן גבר העמלק?
    כך גם כאן: כאשר יתקרב השלום יחלש דאע"ש וכאשר יתרחק מאיתנו יגבר כוחו של דאע"ש.
    ערביי פלסטין וישראל הם שותפים לציונות ולהגשמתה. ערביי פלסטין אינם העמלק. ואנחנו לא כובשים סטייל יהושוע. אם כבר אנו דומים לאב המשותף של כולנו אברהם שקנה נחלה בכסף מלא מעפרון.
    ממלכת יהודה = מדינת ישראל וממלכת ישראל= מדינת פלסטין. זו הציונות.

 3. אהוד הגיב:

  כלומר:

  אתכם תומכים בריבוי נשים
  ואתם מתנגדים לזכויות להט"ב (אני רוצה לשמוע על מצעד גאווה שהתקיים ביישוב ערבי)?

  • צפור בודד הגיב:

   נגעת בפצע פתוח. משום שאחת הסבות לריאקציונריות בכל מגזר שהוא, הינה רמתו הכלכלית של הצבור או חלק מהצבור המרכיב אותו (כולל זה היהודי). צבור שמוזנח בידי השלטון ונדחק לעברי פי פחת העוני, יפתח בנוסף לפשעים רגילים כסחר בסמים וגניבות גם ריאקציוניות דתית.
   אם הבדואים למשל היו אזרחים שווי זכויות במדינתנו היינו רואים מהם יותר אזרחות נורמטיבית (למרות שכולנו יודעים בדיוק מה דעתך אתה על הקהילה הלהט"בית ומה היית אתה עושה להם, אם היה מתאפשר בידך).
   ובכל זאת ולמרות האפליה המיגזרית הקשה מהם סובלים הבדואים, יעיד כל מי שירד אי פעם לים המלח למשל, כי צעיריהם שם, מאישים בתי המלון שם בכל התפקידים, כולל עמדות מפתח ועושים מלאכתם נאמנה ומעבר לכך.
   אם לא תפנים שגם לבדואים בארצנו יש חלק במפעל הציוני, לא תגיע רחוק עם "ציונתך" המעוותת (שאננה ציונות כלל, כי אם כידונאות מספחת ומנשלת).

 4. א. קורא הגיב:

  היינו כחולמים. נצביע ועוד איך!!!

 5. נילי הגיב:

  שני חברים ברשימה המאוחדת נשואים לשתי נשים. זה לא מפריע לאף אחד?

  • צדוק התקוה הגיב:

   תגובה לנילי כל האמצעים כשרים שמעת על הטרדות מניות של פלסטנאים כלפי נשות שמאל הבאות להפגין סולדריות עם הפלסטנאים שמעת על פגיעה בלהט"בים בשטחי הרשות אז שניי נשם נשואות לחברים נו באמת בשביל זה לא יתמכו ברשימה המאוחדת קטן…. מצפה שתגובתי תתפרסם

 6. לא מזמן כל השותפים לרשימה הערבית עלו לרגל אל רב-המרצחים קד'אפי הגיב:

  שהפליא את רציחותיו בבני עמו האומללים, והיללו אותו כ'מלך מלכי הערבים'…

  וגם כיום הם תומכים במשטרי טרור ורצח במרחב הערבו-איסלאמי, מאיראן דרך סוריה ולבנון ועד עזה, תימן וסודן, שבהם נטבחים אלפי ערבים ולא ערבים יום יום והמוני נשים נאנסות ונמכרות לשפחות מין…

  וכמה נחמד ללגלג על 'הסכנה האיראנית' לקיומה של ישראל, בייחוד כשזוכרים שמדובר באותו המשטר שטבח אלפי קומוניסטים (ורבים מאוד אחרים) במרתפי העינויים ומול כיתות יורים.

  אין לכם קצת כבוד לאלפי החברים שלכם שנשחטו בידי משטר המולות האיראני כתרנגולות חסרות ישע?

 7. אלכס מסיס הגיב:

  אותי, דבר המערכת לא שכנע, לחלוטין.
  עצם העובדה שהיא מכונה "הרשימה הערבית…, ׁ" – מאוחדת או משותפת, היינו אך – כבר מעידה על כך
  שאיננה "יהודית ערבית" אלא ע ר ב י ת – לכשעצמי, הייתיי מוכן להצביע בעד מפלגה ערבית ללא כסות
  ואי אפשר גם להאשים אותי שאני מתנגד לזכותם של ערביי-ישראל לשוויון עם כל המכונים "יהודים" על פי דתם (!) – גם משום שהשתתפתי באופן פעיל במאבק נגד הממשל הצבאי ובעד החזרתם של עקורי
  בירעם ואיקרית (יזמתי והקמתי עם הארכיבישוף יוסוף ראיה את הועד להחזרת העקורים) וגם משום
  שפעלתי עם אחרים לפרסום הטבח בכפר קאסם בכתיבת והוצאת החוברת "הכל על כפר קאסם"

  למרות כל מה שעשיתי ועוד אעשה בקרב אזרחי ישראל למען שוויון זכויות מלא לערביי המדינה – לא
  אצביע בעד רשימה אתנית אפילו אם קושטה בכמה שמות טובים וטובות של לא-ערבים

 8. טל הגיב:

  ובכל זאת מרצ, ולו רק מסיבה פרגמטית, מכיוון שהיא על סף אחוז החסימה. הרשימה המשותפת לא נמצאת בסכנה כזו. בכל מקרה ראוי לעודד שיתוף פעולה פרלמנטרי בין מרצ לבין הרשימה המשותפת. אולי בבחירות הבאות שמרצ ירוצו ביחד עם חד"ש ובל"ד.

 9. אסנת אלון הגיב:

  אין ולא יהיה מרענן אחר לבחירות התמוהות האלה זולת רשימה מאוחדת וחזקה. כזו שתחייב כל ראש ממשלה להתייחס ולהקשיב לעמדות שהיא תשמיע שלא לדב ר על ראשות ועדות ועוד…

 10. ערן הגיב:

  הם לא יעשו כלום חוץ מלהוכיח שהמשטר של ביבי הוא דמקרטי !
  צריך להחרים את הבחירות!

 11. יוסי פלס הגיב:

  לפני איחוד הרשימות שקלתי להצביע לחד״ש, כי נקעה נפשי מזהבה וקול ל״עלה ירוק״ הוא עדיין קול מבוזבז (ומי יודע אימתי יחדל להיות כזה). ברוב העניינים אינני מסכים למצע של חד״ש, כפי שלא הסכמתי לכמה מעיקריה של מרצ, אבל סכנת היהודו-פשיזם היא כה גדולה, עד שהרגשתי חייב לתמוך במי שנאבק נגדו. היום, כשחד״ש חולקת את אותה רשימה עם חנין זועבי ותומכי טרור אחרים ועם פנאטים איסלמיים, אין סיכוי שאצביע בעדה. כבר הזכירו את יחסן של הרשימות הערביות ללהט״ב ואת תמיכתן בריבוי נשים. גם תגובתם הפושרת של הח״כים הערבים לרצח הקריקטוריסטים בפריס והתנגדותם למכירת הגליונות של ״שארלי הבדו״ אינן מוסיפות לכבודם ומונעות ממני להצביע עבורם. מי ששולל את הזכות לצייר קריקטורות של מוחמד אינו יכול להיות בעל ברית במאבק בסתימת הפיות של ביבי ושות׳.

  • צפור בודד הגיב:

   יוסי, רק הערה: דניאל קלטי (אחד המגיבים כאן), הסב לבנו באחת מתגובותיו בנושא, ש"שרלי אבדו" הינו כתב עת בעל אופי ימני קצוני, ששם לעצמו מטרה ללעוג למוסלמים. בחסות "חופש הדבור", פנה השבועון להסתה מכוונת כנגד צבור זה, ע"י הלעגת דמותו של נביאם מוחמד ובדיעבד, דמותם של המוסלמים מאמיניו. בכך מכשיר הקרקע לעלית אנטישמיות מסוג חדש: כזו המכוונת למוסלמי המהגר, החי באירופה ולא רק. הקריקטורות של מוחמד מזכירות בצורתן את הקריקטורות של "היהודי הטיפוסי" ב"דער שטירמער", השבועון הנאצי הזכור לשימצה. היקשה דניאל וגם שאל: מה היינו אומרים לו קבוצת יהודים הייתה מתנפלת על מערכתו של כתב פיגול זה, עוד כאשר היה באיבו, בטרם עלית היטלר לשלטון ומחסלת עורכיו הנאצים והאנטישמיים?
   גם כאן בישראל, ראה בעצמך מי "מקדם" את מכירתו של השבועון: "הדמוקרט הדגול" ליברמן ואנשיו.

   לגבי שאר דבריך: חאנין זועבי איננה תומכת בטרור. אלא טוענת שלפלסטינים אין ברירה, אלא לנקוט בצעדים דרסטיים על מנת לממש זכותם למדינה עצמאית. כלומר רואה בפעולות אותן מדינת ישראל מגדירה כ"טרור", פעולות שחרור לגיטימיות. לדעתי, היא צודקת.

   • יוסי פלס הגיב:

    אתחיל מן הסיפא: ובכן, לדעתי, היא אינה צודקת. המאבק הלאומי היחיד, שיש לו (בעיניי) לגיטימיות הוא מאבק בלתי-אלים ברוח גנדי. אירגוני הטרור הפלסטינים אינם הולכים בדרך זו ואין להם כל כוונה ללכת בה בעתיד. הזדהות עם מאבקם היא הזדהות עם אלימות. עצמאות לאומית או מדינית איננה ערך חשוב במיוחד בעיניי וממילא אינה ראויה שיישפכו בגללה דמים. חופש הביטוי, לעומת זאת, הוא ערך עליון (כאן מדובר על חרותו של היחיד, לא על חירותה של קבוצה המדכאת את היחידים המהווים אותה). לא הייתי מטיף למישהו לההרג אפילו עליו, אבל אין ספק, שראוי הוא שייהרגו עליו. יכול להיות, ש״שארלי הבדו״ הוא עיתון ימני ואפילו ימני קיצוני. יכול להיות שהוא אנטי-איסלמי (וזו זכותו של אדם להתנגד לערכיה ועיקריה של דת מסויימת ואף לתת לדעתו ביטוי; אני יכול בהחלט להבין את התנגדותו של וולטר לדת היהודית, כפי שהכיר אותה, בגירסתה הפרושית-רבנית, ואני גם מזדהה עם התנגדותו). ימניות ואנטי-איסלמית אינן סיבות לסתימת פיות, ודאי לא באמצעות רצח. וההשוואה ל״שטירמר״, כמובן, מקוממת, אבל כדמוקרט אמיתי, הייתי מאפשר גם ל״שטירמר״ להתבטא, בתנאי שאינו מסית במפורש לאלימות.

    • צפור בודד הגיב:

     "אבל כדמוקרט אמיתי, הייתי מאפשר גם ל״שטירמר״ להתבטא, בתנאי שאינו מסית במפורש לאלימות."….אבל אינך דמוקרט אמיתי כשם שאיש מאיתנו אננו. שהרי דמוקרטיה אמיתית שוללת העקרון בו מיליוני בני אדם בוחרים בסבב בחירות אחד אדם בודד שישלוט בהם (משום שאז, רק טיפוסים כוחנים/תחמנים יוכלו לעמוד לבחירת הציבור, במצגת מכורה מראש, בה שולחיהם האמיתיים, יהיו בעלי ההון שימממנו "ריצתם"). בדמוקרטיה אמיתית רק קבוצה קטנה ואינטימית של חברים ("שורש עשב"), יכולה באמת לבחור נציג/מנהיג ראוי. ורק מועצה של מנהיגים ראויים כאלה, מהקבוצות הקטנות, יכולה לבחור לעצמה נציג/מנהיג ראוי ג"כ בבחירות אינטימיות…וכך הלאה. בחמישה, בשישה, או בשבעה סבבי בחירות, יכולה האנושות לארגן עצמה במחוזות, במדינות, בגוש מדינות ואפילו בעולם ומלואו, ולהעמיד על עצמה הנהגה ראויה באמת.
     וזה, רק בהתיחס למשפט האחרון בתגובתך.
     צא ולמד מה יש לי להגיד על שאר משפטיך הקודמים…אכן, תקצר היריעה.

 12. רפי אשכנזי הגיב:

  ההכרזה בראש העמוד "בעד מי להצביע", היא פשיטת רגל מוחלטת של המכונים "שמאל" בעיני עצמם.
  אם ההמלצה הייתה להצביע לחד"ש, גלגולה המאוחר של רק"ח או מק"י, היה הדבר נסבל.
  ברגע שהקריאה היא להצביע לתנועה האיסלאמית ולחברותיה "בלד" ושות', שאיננה מכירה בכל זכות יהודית על הארץ ובכל גבול שהו, זהו סימן לפשיטת רגל ערכית מוחלטת. נכון כתב אלכס מסיס, אותו אני זוכר עוד משנות ה 60, כי הצבעה לתנועה הזאת פירושה, הסכמה לכל חוליי הציבור הערבי.
  חוליים אלו, דיכוי נשים, פוליגמיה, רציחות על כבוד המשפחה ועוד מיני ניוון ששכנינו בני דודינו מתברכים בהם. אי אפשר לברוח מכך, שהשם התמים "מאוחדת" יען כמו מפ"מ של פעם, היא כסות לאלמנטים האנטי ישראליים והאנטי יהודיים החריפים ביותר בקרב ערביינו שלנו.
  לא שילוב תביא ההצבעה כי אם את ההיפך!

 13. אלכס מסיס הגיב:

  לא כתבתי שהצבעה לרשימה הערבית המשותפת היא הצבכעה ל"חוליי הציבור הערבי" – חבל שרפי
  שם דברים בפי ומקלדתי
  כתבתי ש א נ י לא אצביע בעד רשימה אתנית ולא הטפתי "לא להצביע" לאחרים.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים