הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 במרץ, 2015 23 תגובות

כל יום אני מתמודד עם כל מה שמעניקים לאדם שלהי העשור השמיני. לצערי, עורך בכיר בעיתון הארץ, בני ציפר החליט שעלי להתמודד גם עם קביעתו הנחרצת, שאני אדם ביזרי. לדבריו, החלטתי רק "מתוך שעמום… או תפנוקים…" להצביע לרשימה המשותפת, שחלק הארי של נציגיה, פעיליה, ובוחריה הם ערבים.

התשובה שלי לגזענות רשימה משותפת הרשימה בחירות 2015 reshima

אני בספק, אם בני ציפר היה מכנה אנשים ביזרים את הפולנים שתמכו ברשימה המשותפת של המיעוטים, בראשות יצחק גרינבוים היהודי, בבחירות לסיים (Sejm) הפולני, וטוען שעשו זאת "מתוך שעמום … או מתוך תפנוקים…". "פולנים ביזריים" שתמכו ברשימה, שחלק הארי של נציגיה, פעיליה ובוחריה היו יהודים.

הרשימה המשותפת בראשות יצחק גרינבוים הייתה צירוף של מפלגות עם דעות מנוגדות, שנדרשו להתגבר בין היתר על  מחסום אחוז החסימה הגבוה. "פולנים ביזריים" גאים סייעו ליצחק גרינבוים להיכנס לסיים הפולני בראשות סיעה גדולה של 33 נציגים בשנת 1928.

אני האדם הביזרי וחברתי לחיים למעלה מששים שנה, כשחזרנו מהקלפי קידמו את פנינו צווחות גזעניות והיסטריות של ראש ממשלת ישראל מגלי האתר: "הערבים ממלאים באלפים את הקלפיות, צאו להצביע…". כל מטעני היהודיים התקוממו נגד הקביעה, שהקולות של אזרחי ישראל הערביים אינם לגיטימיים.

כדוגמת בני ציפר, רבים טענו לעברי כיצד זה, שיהודי כמוך יכול להצביע בעד רשימה, שחלק הארי בין מועמדיה ומצביעיה הם ערבים…. הם השחורים. כיצד יהודי שנולד בארץ הזו מצביע בעד רשימה שבראשה עומד ערבי.

נכון, חלק הארי של מועמדים פעילים ובוחרי הרשימה המשותפת הם ערבים. כשהצבעתי בעד רשימה עמד לנגד עיני יהודי יקר, יוסלה מויש'ל, יליד ליטא, הידוע בשם ג'ו סלובו. יוסלה מויש'ל היה בין הלבנים הבודדים, שתמך במאבק השחורים בדרום אפריקה והשתלב כחבר בתנועת ה-A.N.C  (African National Congress).  יוסלה מויש'ל היה לבן יהודי שתמך ברשימה משותפת שחלק הארי של מנהיגיה, פעיליה, ותומכיה היו שחורים. הממסד של הקהילות היהודיות הכתיר את יוסלה מוישל כאדם ביזרי ומסוכן. בני ציפר נמצא בחברה מעניינית.

לצערי, הלכתי לקלפי בידיעה, שמעטים היהודים שיצביעו כמוני בעד הרשימה המשותפת. בדרך לקלפי עמדה לנגד עיני גם דמותו של פרופסור ארתור גולדריך. מי שבצעירותו היה חבר תנועת "הבונים" בדרום אפריקה, עלה לישראל, לחם בשורות הפלמ"ח, היה חבר קיבוץ מעיין ברוך בגליל העליון, אך החליט לחזור לדרום אפריקה. גם הוא היה בין הלבנים הבודדים שנתנו כתף למאבק ההרואי של השחורים נגד השלטון הלבן והצטרף ל -A.N.C .

בחוות משפחת גולדריך היהודית מצא מחסה, תקופה די ארוכה, נלסון מנדלה השחור. גולדריך נאסר והצליח בדרך לא דרך להימלט מבית הכלא, הוא נידון למוות שלא בפניו ובאמצע שנות הששים הגיע לישראל. בתחומו המקצועי עשה חיל וזכה לתואר פרופסור,

כאן בישראל זכיתי להכירו מקרוב, כשרעייתי ואני גרנו כמורים שכירים שלוש שנים בקיבוץ מעיין ברוך, בו הרבה לבקר בשובו מדרום אפריקה.

יוסלה מויש'ל וארתור גולדריך חשו בדרום אפריקה שכל מטעניהם היהודיים והדתיים מחייבים אותם להיות לצד השחורים. הם היו בין הלבנים המעטים, שהחליטו להקדיש חייהם למאבק למען שוויון זכויות לשחורים.  קריאת התגר שלהם נבעה בעיקר מעולמה המוסרי של היהדות, שניהם מצאו דרכם למפלגה הקומוניסטית של דרום אפריקה.  שניהם, כל אחד בדרכו, חברו לרשימה המשותפת של כל הארגונים השחורים, שפעלה  נגד שלטון שביקש להנציח את הגזענות.

יוסלה מויש'ל הרבה לטעון, שארון הספרים היהודי של אבא וסבא, שהביאו איתם מליטא, היווה לו מצפן ומצפון להצטרף לרשימה המשותפת של השחורים, בה פעל בימים הקשים של רדיפות וכלא, עד לניצחון שגם זיכה אותו בתפקיד שר בממשלתו הראשונה של נלסון  מנדלה.

ברשימה המשותפת של השחורים תמכו ממיטב האינטלקטואלים בקהילה היהודית וגם הם שילמו מחיר יקר. למרבה הצער, ממסד הקהילה היהודית כולו ורוב חבריה, כמו גם ממשלת ישראל, קשרו עצמם עם השלטון הרודני האכזר  בדרום אפריקה. הגדילה לעשות ממשלת ישראל בעסקאות צבאיות אפלות שעשתה עם השלטון הרודני.

כמו יוסלה מויש'ל וארתור גולדריך בדרום אפריקה, יהודים ששחו נגד הזרם והעמיסו על כתפיהם מטענים מוסריים יהודיים בתמיכתם ברשימה המשותפת של כל השחורים בדרום אפריקה, אני כאן בישראל נמנה עם אותם מעטים מבני עמי ששוחים נגד הזרם, שתומכים ברשימה שתהווה בעתיד בסיס למחנה דמוקרטי גדול של יהודים וערבים.

בני ציפר, אם מצאת לנכון להכתיר אדם כמוני כאדם ביזרי, הרי אני ביזרי גאה.

ראש ממשלת ישראל, שרגם במלים בוטות וחובטות את האזרחים הערבים הנוהים אל הקלפיות, מצא לו שותף בדמות בני ציפר שרגם במלים בוטות אדם כמוני שתמך ברשימה שרב פעיליה, בוחריה ונציגיה הם ערבים.

לראש הממשלה עונים האזרחים הערבים שהם בחרו בגאווה ברשימה בראשות איימן עודה, לבני ציפר אני עונה פעם נוספת – אני יהודי ביזרי גאה שבחרתי ברשימה בראשות איימן עודה.

תגובות
נושאים: מאמרים

23 תגובות

 1. צדוק התקוה הגיב:

  זכותך להצביע לכל מפלגה נשאלת שאלה האם אתה תומך בתנועה האיסלמית אשר השיח אצלה נוטה יותר ויותר אל הדת והשמרנות. נושאים כמו מסגד אל אקסא, הקריקטורות הפוגעניות באסלאם, הדרישה מהאישה לשמור על צניעותה, הצנזורה של ספרים "מתירניים", פגיעה בלהטבי"ם או בל"ד שהיא מפלגה לאומנית ערבית אם בחרת ברשימה הערבית המאוחדת הדבר אומר שאתה תומך בתנועה האיסלמית ובתנועה הלאומנית הערבית אתה נגד לאומנות יהודית ונגד מפלגות הדתיות היהודיות אבל הלאומנות הערבית והאיסלמיסטים לא מפרעיים לך?

 2. עלי הגיב:

  אין שום מקום להשוואה בין מצב השחורים בדרום אפריקה בתקופת האפרטהייד למצב הערבים אזרחי מדינת ישראל ההשוואה הזו ביזארית ומטרתה מרושעת.
  קיימת השתלבות איטית של ערביי ישראל בכל תחומי החיים במדינת ישראל וכל אלה שמשווים את
  מצב ערביי ישראל לשחורים בדרום אפריקה רוצים להרוס את ההשתלבות הזו
  ערביי ישראל נהנים מפירות השגשוג והקדמה של מדינת ישראל ולא מוכנים לוותר על הישגיהם
  בגלל מספר קטן של אנשים ביזארים !
  גרינבויים לא רצה להרוס את פולין ולטבוח בפולנים כפי שרוצה בל"ד והרשימה האיסלמית של שייך ראאד(לאזכירך ראש בל"ד עזמי בישארה שיתף פעולה עם החיזבאללה ושייך ראאד הורשע בהסתה אנטישמית של עלילות דם בנוסח ימי הביניים ..)
  כל מי שעושה השוואות ביזאריות הוא ביזארי

 3. אלון לקח הגיב:

  בני ציפר, איש נקלה, אינו ראוי להתייחסות. הוא סוג של אמיר חצצרוני, ממכללת הכיבוש בהתנחבלות "אריאל", רק שהוא (בנימין ציפר) נהנה מהמוניטין של "הארץ" – עתון שעורכים מאפשרים לאדם בלתי-תרבותי בעליל כמותו לערוך את מוסף התרבות (המשמים). ציפר הוא פרובוקטור מגוחך הכמה לתשומת לב. לכן מוטב להימנע מלהתייחס אליו.

  • צדוק התקוה הגיב:

   אלון בני ציפר הוא הצד השני יש את גדעון לוי ויש את בני ציפר ומה לעשות כנראה צרכים לחיות עם איתם

   • הצד השלישי הגיב:

    ובבמה שמאלית צריכים לחיות עם אחד "תקווה"

    • צדוק התקוה הגיב:

     תגובה לצד השלישי
     כן הרי הבמה השמאלית אינה פשיסטית כך נדמה לי נכון והשמאל הוא מחנה ליברלי הדוגל בפלורליזם וחופש הביטוי וההבעה כך אתם תמיד מתהדרים לא? או אולי אתה מתגעגע לימים של סטאלין ולקומיסרים פוליטיים בתקשורת תמיד חשבתי שאתם בעד חופש הדעה והביטוי כנראה שאני טועה ?

     • הבמה השמאלית הגיב:

      כשמה כן היא, בטאון לדיון שמאלי, לא שלטון לא משטרה לא סטלין ולא קומיסרים. פשוט רוצים לקיים דיון בלי טרולים שיש מספיק מהם בתקשורת הכללית וביטאונים שלמים להם ובשבילם.

 4. אסתר הגיב:

  אני חולקת על גישתך, אני בדעה שפועל כאן בישראל לא רק הצורך להתגבר על אחוז החסימה, אלא פועל הצורך ליצור דגם חדש, שיאותת גם לעולם הערבי שמסביבנו וישפיע עליו השפעה חיובית., כי ניתן להקים רשימה הכוללת בתוכה קומוניסטים וליברלים,, דרוזים ונוצרים, בעלי אורחות חיים בדוויים ואיסלמיסטים.

 5. א. קורא הגיב:

  רשימה מעולה. איזכורו של שר הפנים הראשון, יצחק גרינבוים
  שכונה בשעתו בפולין "מלך היהודים" מאד-מאד במקום.

 6. ש.א. הגיב:

  שמחתי לקריאת מאמר זה. לא אכפת לי מאנשים כמו צימר ודומיו אך הייתי רוצה שכל האנשים המתקדמים , שנטשו את הרשימה המשותפת והצביעו מרץ והמחנה הציוני, יקראו מאמר זה.

 7. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  לא צריך מטענים יהודים, צריך פשוט להיות שמאל. אין צורך לפנות ליהדות, זה רק מזיק והופך אותה להגמונית

 8. אינני מתפלא, הגיב:

  אינני מתפלא , שאם מר ציפר היה כותב מאמר על הבחירות לסיים הפולני היה מכתיר את הפולנים שתמכו ביצחק גרינבויים הפולנים ביזריות.

  אצל בני ציפר להיות חריג וביזרי זו דרך חיים.

 9. אגוזי. הגיב:

  כל הדוגמאות וההשוואות במאמר לא רלוונטיות לחלוטין.
  הסתירה איננה "יהודי המצביע לרשימה שרוב חבריה ערבים", אלא "יהודי אשר מצביע לרשימה ש*כל* חבריה אינם מכירים בזכותו על הארץ".
  אם חברי הרשימה המשותפת היו פועלים באמת ובתמים כדי לשפר את מעמדם של הציבור שלהם, וזו הייתה מטרתם היחידה, לא הייתה שום סתירה והדוגמאות שהובאו לעיל היו השוואה טובה.

  • דני הגיב:

   אתה דורש מהערבים הרבה יותר ממה שאתה דורש מהיהודים. הליכוד ממש לא עושה דבר וחצי דבר למען ציבור בוחריו. האם היית פונה באותה טרוניה למצביעי הליכוד שמצביעים עבור מפלגה שבזמן שלטונה הוכפלו מחירי הדיור? גם מפלגת העבודה, יש עתיד, ובעצם אף מפלגה ציונית לא עושה דבר וחצי דבר למען ציבור בוחריה (החרדים כמובן לא כלולים ברשימה). אז למה הדרישה מהערבים שונה?!

   • אגוזי. הגיב:

    לא דרשתי דבר מאף אחד, ולא הבנת את שכתבתי.
    בשביל שתבין את הפואנטה – יהודי המצביע לרשימה הערבית כמוהו כחילוני המצביע ליהדות התורה.

    • מישהו לא הבין הגיב:

     יהודי חילוני עני שיש לו הרבה ילדים הגיוני שיצביע ליהדות התורה שנאבקת למען קצבאות לילדים ועניים

     יהודי חילוני או דתי דמוקרט המתנגד לדיכוי קולוניאלי הגיוני שיצביע לרשימה המשותפת שהמאבק הזה הוא טעם קיומה

 10. אגוזי. הגיב:

  בנוסף, תמיכה בגזענות לאומנית ערבית איננה פיתרון לגזענות לאומנית יהודית.

  • שפוך חמתך הגיב:

   "שפוך חמתך על הגויים" שנאמר בגטו ורשה אינו דומה ל"שפוך חמתך" שנאמר בהתנחלות בפלסטין הכבושה. די לחכימא ברמיזא ולטיפש לא יעזור אפילו עבה כפיל

 11. טוביה פרנקל הגיב:

  אני מציע לקלינסקי לקרוא מאמר של גורג אורוול "הערות על לאומנות" , התקציר שלו ,איך אדם שבז ללאומני עמו מזדהה עם לאומנים של עמים אחרים.

 12. שירה הגיב:

  אתם חיים בהוויה הזאת כל כך הרבה שנים ובצורה כל כך אינטנסיבית ומתעסקים עם סוג כזה של אנשים. אין לי מושג איך אתם עושים את זה, כי גם שבוע בישראל בשבילי זה שבוע בגיהנום. כל הכבוד ותשמרו על עצמכם.

  • צדוק התקוה הגיב:

   שירה כל אחד והגיהינום שלו כנראה טוב לנו בגיהינום לפחות הוא שלנו ולא כולם בורחים מהגיהינום עבורך הוא גיהינום ויש אנשים שעבורם הוא גן עדן

 13. ר' הגיב:

  אני חדלתי לקרוא את ציפר משעמדתי על האובססיה שלו להפתיע בעמדותיו רק לצורך הדרמה. ומדי פעם אני מקבל בחילה כשאני שומע מאחרים מה הוא כותב. אני נהנה לקרוא את קלינסקי גם כאן וגם באתר של יואב יצחק. קלינסקי – בצדק – מעיד על עצמו כזקן וותיק. אכן הגיל מסייע למי שיש לו את זה. כך אני למשל התחלתי את "דרכי הפוליטית" בימין הקיצוני וזכורות לי שיחות על כך שהיה עלינו לגרש את החברונים כליל ועוד כיוצא באלו דברים שמשקפים עיוורון מוסרי, אבל ב"ה הדרך נטתה בתנועה גדולה הפוך לכיוון מחוגי השעון ולכן הצבעתי ואצביע בעד שותפות יהודית ערבית בארץ הזו, כי זה הסיכוי היחיד לקיים כאן חיים מוסריים. כמו הכותב האנונימי, אני לא מתרפק על יהודיותי אלא על המוסר האוניברסלי

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים