הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 במאי, 2015 14 תגובות

הדיון הציבורי באיוש תפקידי השרים במשרדי הממשלה השונים הפך להיסטרי לגמרי, וקבוצות הלחץ השונות עוסקות בעיקר בניסיונות להשתיק ביקורת בתואנות שונות ומשונות. אסור לנו לזעוק נגד מינויו של שר מזרחי, אפילו אם מדובר בפשיסט מושבע; ביקורת נגד שרה חדשה, קניבלית שואפת קרבות ומעודדת מלחמות, מוקע כאקט אנטי-פמיניסטי; מי שמתקומם נגד השימוש במוצא או בג'נדר הופך למוקצה מחמת מיאוס. רק לפני זמן מה נודע לי שמירי רגב היא מזרחית. אז מה בכך? האם זה מצדיק את ההסתה שלה נגד הערבים, נגד השמאל ונגד הפליטים האומללים מאפריקה? זה נכון שגם אני שמח כאשר ממנים שר מזרחי שלא לדבר על אישה מזרחית, אבל המינוי של רגב אינו גורם לי עליצות יתרה. ימי החושך הגיעו ורגב היא חלק ממוראות העידן הזה בממשלת ישראל.

ממשלת ישראל ה-34, 19/5/15 Thirty-fourth_government_of_Israel נתניהו ממשלה פוליטיקה ימין הליכוד הבית היהודי ש"ס יהדות התורה כולנוממשלת ישראל ה-34, 19/5/15 (מקור)

לכן כדאי להדגיש: כל חבר בקואליציה הזו נותן את ידו לדיכוי של הפלסטינים והפליטים ותומך במדיניות ניאו ליברלית שפוגעת ביותר ממחציתם של תושבי ישראל. הנושא האישי קובע, אבל יש לראות אותו בהקשר של המדיניות הכללית שאותה מנווט בנימין נתניהו. היא הרת אסון, מקרבת אותנו למלחמות מיותרות, מחסלת את העבודה המאורגנת, סוגרת מפעלים ומבודדת אותנו משאר העולם. האם שרים "חברתיים" כמו משה כחלון ואריה דרעי ישנו את התמונה? ספק רב: דרעי יחתור בעיקר להישגים סקטוריאליים וכחלון ייאלץ לוותר על רוב עקרונותיו. משרד האוצר הוא המבצר הכי גדול והכי משמעותי להדרת רוב האזרחים ממשאבי האומה. כדאי להמתין למינויים של כחלון במשרדו כדי לנתח את הסיכוי לשינויים משמעותיים.

אם כחלון ושרים חברתיים אחרים יקבלו את ליטרת הבשר שלהם, הם ישלמו תמורה כואבת בתחום המדיני. הם יתמכו בכל מלחמה תוקפנית, בכל הרפתקה אנטי-איראנית שלדעתי טרם ירדה סופית מסדר יומו ההזוי של ראש הממשלה. מישהו חייב להסביר להם, שלניכור הגובר והולך בין נתניהו לאמריקאים יש גם מחיר כלכלי וחברתי. ביבי הקל על ברק אובמה להתנהג כלפי ישראל כאילו הייתה מדינה מצורעת. השבוע שלח נשיא ארצות הברית רמז עבה, שכמוהו כאזהרה. הוא הסביר שאין טעם לעסוק בתהליך השלום כאשר ממשלה כזו מכהנת אצלנו. מכאן עד הימנעות מהטלת וטו על סנקציות כלפי ישראל במועצת הביטחון של האו"ם, הדרך קצרה עד מאוד. את מה שקרה לדרום אפריקה הלבנה והגזענית חשוב לשנן בכל יום.

העיסוק בשרים עצמם הוא מוגזם. לא אכפת לנו מי יפה ומי מכוער, מי מנומס ומי גס רוח. השאלה היחידה לגבי רגב או איילת שקד היא התנהלותן כאשר ממשלה אנטי-הומניסטית פוגעת בחלק או בכלל אזרחי ישראל. הרושם שנוצר עד כה איננו מאפשר שיפוט הוגן. שתיהן ניסו לפייס קצת את האליטות הנרגנות. שקד שינתה את הטון כלפי בתי המשפט בדיוק כפי שצחי הנגבי עשה בעבר; רגב הבטיחה להפתיע גם את מתנגדיה בעשייה למען חיי התרבות והספורט בישראל. אני לא נוטה למאמין לה, אבל נחיה ונראה.

גם פרשת גלעד ארדן המקופח, איננה מרתקת במיוחד. הפתרון יגיע מהר, ומלחך הפנכה הממורמר ישוב להיות שר צייתן ולא חשוב, קול אדוניו לכל דבר. אין לסיפור ממד פוליטי והוא רק ממחיש את בוגדנותו של נתניהו כלפי תומכיו. ביבי הוא עקרב, פחדן ולא אמין. ארדן הוא רק המחשה נוספת של הסיפור הלעוס הזה. יהיו מעט מאוד קולות מתונים בממשלה החדשה. אם נתניהו יחליט לתקוף את האיראנים תתחלק הממשלה לשני מחנות: תומכים נלהבים בכל הפגנת כוח, יהיה המחיר כאשר יהיה; תומכים פסיביים שאולי אפילו ישמיעו כמה דברי הסתייגות, בעיקר כאשר נתחיל לשלם את המחיר. חלק מהמחיר יהיה אדישות מוחלטת בעולם לגורלנו. המפלצת הלאומנית-דתית שהרימה את ראשה המכוער כמו דינוזאור בסרטי הוליווד תאושש את תדמיתנו כספרטה אכזרית וחסרת רחמים. תומכינו בעולם הנאור ינערו את חוצנם מישראל ורק שלדון אריסון ירווה נחת. אריסון הוא האויב הכי גדול של הסיכוי לשלום בקהילה היהודית האמריקאית. נתניהו הצליח לסכל את האפשרות שהחוק הישראלי ימנע מאדם כמו אריסון את הזכות להיות בעליו של עיתון בישראל. על כך הוציאה מדינת ישראל מאות מיליונים בבחירות לכנסת ה-20.

החינוך הופקר בידיו של נפתלי בנט, אבל לא מנהיג הבית היהודי הוא האחראי לכך. נתניהו שלח אותו לשם לעשות את דברו, ואם הוא יקצין את הדברים ביבי יחוש שאביו המנוח בן-ציון נתניהו היה מרוצה מהשינוי הערכי ביעדים של מערכת החינוך. שר הפנים החדש סילבן שלום יהיה אויב הפליטים כמו כל קודמיו, אבל הוא יחסר את הלהט של אלי ישי בתפקיד הזה. יריב לוין מפחיד בתפקיד השר לביטחון פנים, ואולי יובל שטייניץ יפעל בשֹום שֹכל במשרד האנרגיה. השאלה האמיתית שנותרה בפנינו היא כיצד יתפקד נתניהו, שהוא שר החוץ ולא רק ראש הממשלה, נוכח העוינות המוצדקת של העולם כלפי ישראל.

רק השאלה המסקרנת על אודות יצחק בוז'י הרצוג היא בלתי פתורה בינתיים. הנאום המוצלח שלו בכנסת הרשים גם את מתנגדיו בשמאל, אבל ייתכן שהוא יתפתה בעתיד לקבל הצעה חדשה מנתניהו, נוכח העקרוּת המשמימה של הפעילות באופוזיציה. בוושינגטון מחכים להתפתחות כזו, בתקווה להפיס קצת את דעתם של הפלסטינים. האם הזמנה לבית הלבן תקדם תהליך כזה? בהחלט אפשרי. אם מישהו חושב ששלי יחימוביץ' היא מחסום איתן בפני הצטרפות מפלגת העבודה לממשלה הוא טועה ומטעה. היא כבר רמזה שוויתורים במישור הכלכלי-חברתי יספקו אותה, בהיעדר סיכוי כלשהו לקדם את המהלך המדיני. זו האירוניה של הפוליטיקה הישראלית בשיאה: הרצוג יצטרף למען תהליך מדיני שלא קיים ואין לו סיכוי להתקיים; יחימוביץ' תתקפל למען נתניהו בנושא המדיני תמורת כמה פירורים של ויתורים קוסמטיים בחזית הכלכלית.

מרצ יכולה לצבור כוח על חשבון העבודה רק אם תבחר באסטרטגיה פוליטית חדשה. מוטב שזהבה גלאון תתנער לחלוטין מהפרספקטיבה של פעולה משותפת עם הרצוג ודומיו, ותקים מערך פרלמנטארי עם הרשימה המשותפת. עם 18 ח"כים ניתן לנהל מערכה יעילה בכנסת, נוכח הרוב הזעום שעומד לרשותו של נתניהו. כדי לבנות פרופיל גבוה של שמאל פעיל ולוחם אני מציע לקיים ועידה משותפת של מרצ והרשימה המשותפת, אולי בעיר חיפה, ולקבע את שיתוף הפעולה בכנסת בכמה עקרונות המקובלים על כולם. הסיסמה הישנה של "אחווה יהודית-ערבית" תקרום עור וגידים. לא נצליח לשנות את המדיניות של הרוב בנושא המדיני, אבל נצית את ניצוץ התקווה לעתיד.

 •  פורסם בכל העיר, 22/5/15
תגובות
נושאים: מאמרים

14 תגובות

 1. דוד גלעד הגיב:

  בבקשה לא להסתתר, לא רק חברי קואליציה. כל אזרח במדינה הזו נותן את ידו לדיכוי של הפלסטינים והפליטים.

 2. רן הגיב:

  אופנה חדשה בקרב חלק מאנשי שמאל. להתחנף לפוליטיקאים מהימין הקיצוני כמו מירי רגב וואיילת שקד. שוב חוזר הניגון על האליטות השמאלניות אשכנזיות שמדירות את הימנים המסכנים בעיקר אלו המזרחים. איש שמאל מזרחי כמו ענת ןקסמן ומשה איבגי נחשבים לבוגדים. פשיסטית כמו מירי רגב מקבלת הנחה כי אישה מזרחית. מאפס כמו בני ציפר אני לא מצפה לכלום אבל מאיש שמאל כמו יאיר אסולין שכותב מכתב מתחנף למירי רגב שבו הוא מלכלך על אנשי תרבות שמאלנים שכופים את דעתם והופך פשיסטית כמו מירי רגב שכינתה אפריקאים מסכנים סרטנים אני לא יבין אף פעם. נעמי שמר עגנון אלתרמן ומשה שמיר היו ימנים ולא הודרו אף פעם וככה גם זמר התועבה הכניהסטי שגם אליו אסולין הבכיין הגן. הימין יכול לבוא בטענות רק אל עצמו בכך שאין לו יצוג תרבותי. אסולין הבכיין וכל השמאלנים שמלקקים לרגב ושקד מאוד יכעסו עם שמאלנים צרפתיים יתחנפו לפוליטיקאים אנטישמיים. אנע מציע לקרוא את פוסט ציונות פוסט שואה של אלחנן יקירה ואת עתידה של הכחשה של אלן פינקלראוט שמספר על סוציליסטים צרפתים שהגנו על מכחישי שואה. אם אסולין ודומיו היו מתחנפים לימנים דמוקרטים כמו ריבלין ובני בגין זה לא היה מפריע לי .אבל למה לחלאה לאומנית אלימה כמו מירי רגב? חנין זעובי לא זכתה לכזו הגנה מהשמאל.

  • עלי הגיב:

   קראתי את הספר של יקירה ומתוך הספר הבנתי כך
   פינקלראוט חזה בתחילת שנות השמונים את המגמה האנטי ישראלית אנטישמית אשר אוחזת בשמאל האירופאי היום.
   הסוציאליסטים הצרפתים לא תמכו במכחישי שואה אלא עסקו ממש בהכחשת שואה האדם שתמך בפוריסון (מכחיש שואה מקצועני) היה חומסקי אשר כתב לפוריסון מבוא לספרו.
   יקירה טוען שאין הבדל בין מכחישי שואה ואנטישמים מימין לבין השמאל האירופאי משום שלכולם מטרה משותפת והיא חיסולה של מדינת ישראל.
   מכאן גם נובע שבאמת לא איכפת להם מהגורל של הפלסטינים …
   לכן ברור שלא יסתפקו בנסיגה לגבולות 67 ולהקמה של מדינה פלסטינית אלא ימשיכו בחרם ובתעמולה האנטי ישראלית !!
   הפיכת מדינת ישראל למפלצת היא הצורה החדשה של אנטישמיות מודרנית רצחנית שלה שותף השמאל האירופאי !!

 3. אווה חדד הגיב:

  לא ייאמן, הגם אתה ברוטוס? הזהות אכן ברעם?
  קרא בבקשה את ה א קים ואת הוטוקבקים בגנות מוצאה של רגב. גזענות אשכנזית צרופה.גם כשהבהמה לבנת סטרה לנער מתנועת הנוער העובד לא הופנו נאצות כאלה לעברה. פתאום כולם מתעניינים בתרבות עאלק.
  ההתנפלות על רגב מוזרה בלשון המעטה. בסה'כ מנקודת מבט מזרחית,מדובר במשרתת קטנה של ההגמוניה המרושעת. לעניין זה מעולם לא היתה רבותא בין הימין האשכנזי ל"שמאל" האשכנזי.
  על פי דו'ח שהוכן בידי תנועת "ליבי במזרח" א ח ו ז אחד בלבד מוקצ.ב לתרבות מזרחית.
  כבוד השרה החדשה (מעולם היא לא פצצה את פיה על הקייס המזרחי,פרט להערות של הגזען אמנון אברמוביץ שהפטיר לעברה "מירי רגב סיכוני" כאילו מדובר בקללה.
  אני סולדת סלידה מוחלטת מהמזרחים במרכז הליכוד ובייחוד מכל הסילבנים והרגבים למינהם,אבל לנוכח הגזענות הנוראה המופנית כלפי השרים ה אזרחים ,בא לי להגן על הבולדוזר המכוה רגב. נקווה שהיא לא תחשוש
  ממנהלי הארגונים התרבותיים,כולם אשכנזים! ותגדיל את התקציב לתרבות המזרחית.ם למ

 4. Dan הגיב:

  מר"צ והרשימה המשותפת? צר לי אבל זהבה בחיים לא תחבור לכוחות השוביניסטים והלאומנים-פלסטינים של הרשימה, וטוב שכך. גרועים באותה מידה כמו הבית היהודי. מפתיע אותי שדב חנין עשה את זה, איחוד של מרצ וחדש היה יכול להיות הרבה יותר אפקטיבי.

  אבחנה מדויקת של "הלכה המדינה". לאומנות צורמת מכל צידי המפה. מבייש שאנשים כל כך טיפשים יושבים בכנסת.
  לארוז את המזוודות ! אירופה מחכה לנו.

 5. ברעם טועה ומטעה! הגיב:

  ברעם טוען ש"ביבי הקל על ברק אובמה להתנהג כלפי ישראל כאילו הייתה מדינה מצורעת". אלא שלא כך הדבר. השבוע פורסמו שתי ידיעות שסותרות את הטיעון של חיים ברעם:
  1. זרוע הממשל הקרויה "הפנטגון" שולחת לצבא הכיבוש טילים ופצצות "חכמות" בשווי 1,8 מיליארד $.
  "בשל היקפי התחמושת הגדולים, סביר כי מדובר בהשלמת מלאי עבור חיל האוויר עקב המבצע בעזה. לפי הודעת הפנטגון, העסקה כוללת 14,500 מערכות ג'יי־דאם (JDAM (joint direct attack munition המיועדות למטוסי הקרב של חיל האוויר."
  haaretz.co.il/news/politics/1.2641717
  2. ארה"ב הגנה על זכותה של ישראל להחזיק בנשק גרעיני.
  "נתניהו הודה לקרי על ההחלטה לבלום כינוס ועידה לפירוז המזה"ת מגרעין עד 2016"
  haaretz.co.il/news/politics/1.2643156

  אז תשאלו את חיים ברעם מתי הוא יפסיק להגן על כל צעד שעושה הממשל האמריקאי באתרנו!

 6. אשליות הגיב:

  "ציפור הנפש" של ציוני ליברלי הוא החזות הדמוקרטית-ליברלית של המדינה הציונית, קיומם של מבני השיטה הדמוקרטית-ליברלית, הפרדת הרשויות וחופש הבעת הדעה, העיתונות והתקשורת.
  אלה מאפשרים הגנה על מיעוטים וביקורת חופשית על השלטון.
  אם אפשרית פסילת חוק "בלתי חוקתי" הרי חוקים שלא נפסלו הם חוקיים אפילו חוק אבסורדי כמו "הנפקדים נוכחים". אם נשללת הריסה לא חוקית של בית אחד הרי שהריסת אלף בתים היא חוקית. אם לגדעון לוי ולעמירה הס ניתנת במה הרי שיש מידה שווה לביקורת מצד אחד, לאפולוגיטיקה ושטיפת המות של יתר 99 אחוז של התקשורת.
  כך יכול הליברל הציוני להרגיש טוב עם הציונות ועם הדמוקרטיה…

  הפאשיסט הרדיקלי לא יסתפק בכך. הוא רואה בכל "סטיה" כפירה בעיקר וסכנת של ניתוץ הבסיס עצמו.

  דא עקא, הימין הרציונלי ("מה שרואים מכאן לא רואים משם"), מבין שבתנאי המצור שישראל נמצאת הבסיס המשותף, הקונצנזוס – חינוך ציוני, שרות צבאי כללי. הזדהות עם "צורכי הביטחון" והשתתפות במלחמות – הוא הכרחי לקיום המדינה הציונית. הבלטת הניגודים טובה לתקופת בחירות אבל לאחריה יתגלו מיד פניהם "האנושיות-ליברליות" של שקד, רגב ודומיהם.

  המשך…

 7. אשליות (המשך) הגיב:

  לדעתי, אני לא מסתכן באכילת הכובע כשאומר שההצעה של ברעם לועידה משותפת או אפולו לשיתוף פעולה מתוכנן בין הרשימה המשותפת למרץ הוא אשלייה, עורבא פרח שברעם הוזה אותו מפעם לפעם. אפילו בזמן שחד"ש הופיעה עצמאית וטאטאה מתחת לשטיח אנטי ציונות ואנטי אימפריאליזם שיתוף פעולה כזה לא היה אפשרי פן "מה יגידו" על אחת כמה וכמה עכשיו שמפלגות אנטי ציוניות מוצהרות בשותפות…

 8. אמנון נוימן הגיב:

  חיים !
  כל דבריך קושט אמת כרגיל,האם לא הגיע הזמן גם לממש דברי אמת אלה במעשה ?!
  אמנון נוימן

 9. Danny הגיב:

  Arison should be Adelson

 10. אבנר הגיב:

  אכן ממשלת סדום ועמורה

  עבריין בניה בתפקיד שר הבינוי
  גנב בתפקיד שר הכלכלה
  חסרת תרבות בתפקיד שרת התרבות
  אדם שמתייחס לבני אדם כ"רסיס בתחת" כשר החינוך
  בור ועם הארץ ("מק'קרתי צדק") בתפקיד שר ללא תיק.

  והקינוח גזען מוצהר בתפקיד ראש הממשלה.

 11. א.ב הגיב:

  אני חושב שריסטרט למדינה לא יעזור, מה שצריך זה כנראה לעשות התקנה מחדש של תכנת ההפעלה, מה שניקרא התקנה נקייה. כלאמר- מגבים את הדברים החשובים, אלו שאנחנו בטוחים שלא מוכי ווירוסים, נגיד- צילומי טבע מהטיולים שלנו בתנועה, דברים שגולדה לא הרשתה לנו לראות וכו׳, ואז על ההרד דיסק מתקינים ישר את תכנת ההפעלה בלי שום תכנות נלוות ובלי שום הdata שהיה לנו קודם על ההרד דיסק.
  אחר כך, בקפידה מתקינים רק את התכנות התקינות, אלו שאנחנו בטוחים שיעבדו טוב על המחשב, כאלו בלי אפשרות פריצה של ווירוסים. ואז מוסיפים בעדינות ובמידה את הדוקומנטים והאינפורמציה התקינה.
  אחר כך עושים ריסטרט, חשוב מיד להתקין תכנה נגד ווירוסים, ואז נראה לי שאפשר יהיה לראות מעט אור בקצה המנהרה…

 12. אליהו הגיב:

  מר"צ מפלגת שמאל תתחבר עם לאומנים ומוסלמים קיצונים ואז תבוא ישועה לישראל ? משונה והזוי,
  לא ברור לי מדוע מפלגה מאוחדת ערבית הכוללת אלמנטים חשוכים עדיפה על מפלגה ימנית שלפחות נעדרת לאומנות חסרת פשרות ונקייה משנאה לכל מה שלא יהודי.

 13. אישפשוט הגיב:

  כרגיל לא נותן לעובדות לבלבל אותך. אז מה אם מדובר במפלגה אנטישמית (בסדר, אנטי יהודית) עם מרכיבים של איסלם קיצוני, שלא היו מעונינים אפילו להגיע להסדר מנדטים עם מרצ….

  אין שום סיכוי לאחוה בין יהודים לערבים, אין אפילו סיכוי לאחוה בין יהודים ליהודים או בין ערבים לערבים. הדבר היחידי שמאחד זה השנאה ל"עוד יותר שונה".

  ה"אור" היחידי בקצה המנהרה הוא האור של הפנס של המחבל לפני היציאה מהמנהרה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים