הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 ביוני, 2015 אין תגובות

אסייס (שם בדוי), בן ארבעה חודשים, סובל מתסמונת דאון, מבעיות לב ומלוקמיה. אמו חסרת מעמד, מבקשת מקלט מאתיופיה, ואביו ישראלי אשר מסרב להכיר באבהותו עליו ולכן אינו מוכר עדיין כאזרח או כתושב ישראל ואין לו ביטוח רפואי או קופת חולים. בחודש פברואר האחרון הובהל למיון עקב הקאות, שלשול וחום, ואושפז בטיפול נמרץ ילדים. במהלך האשפוז פיתח חסימה עורקית בגפיים התחתונות והועבר להמשך טיפול במחלקת ילדים, שם קיבל טיפול תרופתי ותזונתי ממושך. אמו סעדה אותו במשך שלושת חודשי אשפוזו, כשהיא נקרעת בין הדאגה לאסייס לבין הטיפול באחיו שנותר בבית.

ילדים בגינת לוינסקי המוקד לפליטים ולמהגרים  levinsky-kids

לטענת ביה"ח בו היה מאושפז, אילו היה לו ביטוח רפואי, היה ניתן לשחררו כבר לאחר כחודש, ולהבטיח את המשך הטיפול התרופתי והתזונתי שלו הוא נזקק בקהילה, תחת פיקוח של קופת החולים. ואולם בנסיבות הקיימות כיום אין באפשרותו להיות כרגע מבוטח כלל. הסדר קופ"ח מאוחדת לאספקת שירותי בריאות לקטינים חסרי מעמד הנמצאים בישראל מחריג קטינים "שאחד מהוריהם רשום במרשם האוכלוסין הישראלי". כיוון שלאסייס אב ישראלי הרי שהוא זכאי להיכלל תחת "חוק בריאות ממלכתי", אך סירובו של האב להכיר באבהותו מותיר את אותו מחוץ לשני ההסדרים וללא ביטוח בריאות. כדי שזה יכיר באבהותו נדרש הליך משפטי ארוך, הכולל ראשית את איתור האב והזמנתו לבדיקת רקמות בכפייה. רק לאחר מכן ניתן להמשיך בהסדרת מעמדו.

עד שיוסדר מעמדו, נמנעים מהתינוק מעקב וטיפול רפואי בקהילה. רופאים לזכויות אדם פנה מספר פעמים למשרד הבריאות בבקשה כי יסייע במתן מענה למצוקתו של אסייס, אך טרם קיבלנו כל מענה. בימים אלו הוא שוחרר לביתו מבלי שיש לו מסגרת טיפולית הולמת ואנו מנסים לספק לו ליווי ומעקב סבירים באמצעות המרפאה הפתוחה.

סיפורו של אסייס יוצא דופן מבחינת מצבו הרפואי המורכב. יחד עם זאת, ילדים ותינוקות רבים בהם מטפלת מחלקת מהגרים וחסרי מעמד ברופאים לזכויות אדם דורשים מענה. ההחרגות להסדר המנהלי עם קופ"ח מאוחדת, כמו גם תנאי ההסדר בכללו, מובילים לקיפוח ממשי של זכותם לבריאות של ילדים חסרי מעמד הזקוקים וראויים להגנה ולהבטחת נגישותם לשירותי בריאות, ללא תלות במעמדם האזרחי.

  • זואי גוטצייט, המחלקה למהגרים וחסרי מעמד ברופאים לזכויות אדם
תגובות
נושאים: מאמרים

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים