הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 ביולי, 2015 13 תגובות

"כשיחידה של הנדסה נכנסים לבית [הם] מפוצצים את הקיר, עושים פריצה, נכנסים ואז מתחילים בלזרוק רימונים לחללים גדולים. רימון בתוך בית זה היסטרי, תוך שנייה הכול מתמלא בעשן. המ"מ זורק כמה רימונים לחללים גדולים, מדליקים איזה פנס על הנשק ומתחילים לירות לכל מיני מקומות. ואז הוא והצוות שלו נכנסים ראשונים. מחלקה אחת הייתה צריכה לפתוח בית עם טיל מטדור (רקטה נגד טנקים) ויש חקש"ב (חוקר שבויים), שזה בדרך כלל מילואימניק שיודע לדבר ערבית, שמגיע עם מגפון וצועק ממש חזק שאם יש מישהו בבית שיצא. התכוננו לירות את הטיל ואז *** צועק להם שלא יירו כי הוא שומע אנשים בתוך הבית, והוא באמת הציל משפחה. מצאו את המשפחה הזאת באחד הבתים, העבירו אותם לבית אחר, שתי דקות הליכה. זה היה מאוד מוזר לשמור עליהם, שמים אותם בתוך החדר אורחים. הם יושבים שם על ספה, על מזרון, יושבים ושותקים. יש כמה ילדים, היו שם כמה נשים ומישהו אחד שהיה בוודאות אב המשפחה, הייתה לו חזות של אב. *** שמר עליהם ראשון ואז הייתה לו שקית של [סוכריות] גומי בכיס והוא אמר שהוא לא יודע אם להביא להם. בסוף הבאנו לילדים הקטנים גומי. זו דילמה שאנחנו מכירים מאיו"ש, שאין לך מה להיות נחמד לפלסטיני במחסום, הוא לא יאהב אותך יותר. אתה בן זונה, אתה ממרר לו את החיים במחסום. אז הוא אמר אותו דבר. 'הילדים, אין מצב שזה לא הדבר שהכי שרט להם את החיים עכשיו, אני אביא להם גומי והם ירגישו יותר טוב? מה זה החארטה הזה?' בסוף הוא הביא להם גומי סתם כי הם היו חמודים. והבאנו להם מים, ואז קלטנו שהם לא שתו ואכלו כי הם היו ברמדאן ואנחנו הפרענו להם לפני ארוחת רמדאן. שעה אחרי זה בא מישהו ומלווה אותם לציר הראשי ואומר להם בהצלחה".

ערב קריאת עדויות ממבצע "צוק איתן", שוברים שתיקה
ערב הקראת עדויות בתל-אביב של חיילים שלחמו ב"צוק איתן" (צילום: "שוברים שתיקה")
"מבחינתנו היה ברור שהאזור הזה אמור להיות נקי מאזרחים"
"אני זוכר בסג'עייה הייתה פעם אחת שהייתי צריך לפענח תקיפה של בניין או משהו כזה. פשוט פתחתי את הצילומים, הכול שם היה חרוך, נהרס עד היסוד. רחובות שלמים של בניינים שאחד הוא כזה חצי הרוס, אחד הרוס לגמרי ועוד אחד שהוא חצי הרוס. ממש רחובות שהופגזו לחלוטין, והייתי צריך לבדוק מטרה שהיה ברור שהיא הושמדה. פתחתי את הצילומים וראיתי שהם נעשו ממש אחרי שהתקיפה בוצעה והיו שם המון אנשים והמון אמבולנסים והרבה מאוד עשן והייתה שם המולה של בני אדם. ומבחינתנו היה ברור שהאזור הזה אמור להיות נקי מאזרחים. זה מה שאמרו לנו, אמרו לנו, אולי באמת [כדי] לא לגרום לנו לחשוב שצה"ל עושה משהו שהוא לא מוסרי, סיפרו לנו שהודיעו לאזרחים על ידי פליירים שזרקו באזור ושהוא אמור להיות נקי מאזרחים, ואזרחים שנמצאים שם זה אזרחים שבוחרים להיות שם כנראה. המפקדים [אמרו זאת], בשיחות אוף דה רקורד כזה או תוך כדי כל מיני תדריכים. סתם שנדע לידע כללי, שזה מה שקורה. שלא אמורים להיות שם אזרחים ואזרחים שנמצאים שם, נמצאים [שם] כי הם בוחרים. בשיחות בינינו זה מסתכם ב'אין מה לעשות, מלחמה זה מלחמה'. לא ממש מדברים, די משתיקים כל שיח או קול קצת אחר".
* שתי העדויות נגבו על ידי פעילי "שוברים שתיקה". הראשונה, "שגרת כיבוש", נמסרה על ידי סמל חי"ר שלחם בצפון הרצועה. השנייה על ידי חייל שבחן תוצאות הפצצה בשכונת סג'עייה.

תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. צדוק התקוה הגיב:

  האם בחמאס עזה קיים ארגון שוברים שתיקה". ואם לא אז מדוע טרור מעזה רצח מאות יהודים ובטח יש להם מה להגיד על האכזריות שביצעו אנשי החמאס

  • מאיר חזני הגיב:

   רק אדם בלתי מוסרי, נטול ערכים יכול לטעון טענה מזעזעת כמו זו שטען "צדוק התקוה". האם מעשי רצח של יהודים והעדר "שוברים שתיקה" בעזה מצדיקים רצח המוני חסר הבחנה של תושבי עזה? אם כן, אז למה שלא נקים מחנות השמדה עם תאי גזים ומשרפות לטובת "הפתרון הסופי" של "הבעיה הפלסטינית"? תמיד נוכל לומר שעשו את זה לנו (כלומר ליהודים האירופאים, לא ליהדות "צדוק התקוה") במאה שעברה, ולכן מותר גם לנו לעשות זאת עכשיו לאחרים, לאלה שלא מוצאים חן בעינינו כי הם מזכירים לנו שגזלנו את ארצם וגירשנו אותם מבתיהם. "צדוק התקוה" וטינופות מסוגו הם שהפכו אותנו לחושך לגויים.

   • צדוק התקוה הגיב:

    מאיר חזני אני לא אכנה אותך בכינוי גנאי אני לא ארד לרמה שלך " רצחה המוני בעזה" וואיי איזה הבחנה יש לך מי שפתח במלחמה נגד המדינה שלא יחכה לירי של ממתקים במלחמה כמו במלחמה אהוביך מעזה יורים כבר מעל עשור ירי רקטות פצמרים כדאי להרוג יהודים לא יריות של שימחה ישראל יצאה מעזה ישראל השאירה חממות ישראל דאגה לכסף מאירופה שיממן שם חקלאות תעשיה ופתח לשלום מה קיבלנו בתמורה ? ישראל לא גזלה שום אדמה הבחירה הייתה בידי ערבים למדינה ב47 הם בחרו שוב במלחמה אחרי עשרים שנה שוב החליטו הערבים לחסל את הישות הציונית מה לעשות לא הצליחו אולי אתה מצטער אני לא זה בקשר גרוש גזל אדמות לטענתך עזה יכלה להיות גן עדן של תעשיה חקלאות נמל הערבים בחרו בטרור במלחמה ואלה התוצאות מי שדוחף את היד לאש שלא יבכה האמן לי אנחנו אור גדול לגווים בהתחשב בערבים החיים כאן בג'ונגל חוץ ממלחמות עריפת ראשים סקילה באבנים רצח על רק כבוד המשפחה דיכוי נשים מה הם הביאו לעולם אז מי כאן אור לגויים מוסרי אני אתה לא !!

 2. Dynamit Nobel Defence הגיב:

  אוף דה רקורד…
  החברה הגרמנית השותפה של הרשות לפיתוח אמצעי לחימה (רפא"ל) Dynamit Nobel העסיקה מעל 100,000 עובדי כפייה (אסירים ממחנות ריכוז) שה-SS סיפק. עכשיו הם מייצרים את MATADOR הטיל שרפא"ל פיתח.
  וזה רק חלק קטן מהסיפור של סג'עיה…

 3. עודד הגיב:

  בקשר ל'שוברים שתיקה' – זאת אחת התופעות היפות והמשמעותיות ביותר בישראל בשנים האחרונות. כל השאלות התמימות-כביכול ( או המיתממות) כגון "אז למה בצד הפלסטיני אין זה… וזה… וזה…" – חסרות טעם. נו, אז למה בתרבות היהודית-ישראלית אין הרבה מאוד דברים טובים וחשובים ומוסריים שקיימים באירופה או בארצות הברית? האם קם כאן מישהו שווה-ערך ושווה-השפעה לפרויד, לאיינשטיין (לא רק מדען, אלא גם הומניסט רציני), לאלבר קאמי, להרברט מרקוזה, לחנה ארנדט, לרב השל (שפעל במשותף עם מרטין לותר קינג), לצייר מארק רותקו, למחזאי הרולד פינטר, למלחין קורט וייל, או לבוב דילן (כולם יהודים)? לא, לא קם. ומדוע לא? לא קשה להסביר, והסיבות מעציבות מאוד ואפילו מייאשות, אבל לא כאן המקום לפרט אותן. אפשר רק להתנחם בכך-וכך אנשי מוסר ובקבוצות נושאות מיטען מוסרי אמיתי, שעדיין יכולים – איכשהו – לפעול במקום הזה בלי לפזול לצדדים.

  • עלי הגיב:

   התרבות היהודית ישראלית הקימה מדינה מודרנית
   התרבות היהודית ישראלית עומדת בחזית המהפיכה הטכנולוגית ונחשבת לאומת הסטארטאף
   התרבות יהודית\ישראלית משמשת מודל לחיקוי לעמים רבים כולל הפלסטינים
   התרבות היהודית ישראלית הצליחה לשמר את הדחף היהודי לידע והקימה מוסדות אקדמאיים
   הנחשבים כמתקדמים ביותר בתרבות המערבית
   התרבות יהודית ישראלית הקימה דמוקרטיה ומתבססת על חופש הפולחן חופש העיתונאות
   מערכת משפט מסועפת מערכת כלכלית מודרנית חקלאות מהיעילות בעולם
   את כל המערכות שצינתי הקימו מאות אלפים יש מאין
   ומה אתה עשית ?

 4. עלי הגיב:

  הועדה מטעם האו"ם קבעה ש-1461 נהרגו בעזה ולא 2250 כפי שאנשי השמאל מפרסמים במטרה
  להשמיץ את צה"ל….
  אני בעד חקירה משום שבכל אוכלוסיה (גם בשמאל הרדיקלי) מסתתרים פסיכופאטים.
  הבעיה עם שוברים שתיקה שהם מופיעים בפני האו"ם ויוצרים תערוכות בפני גורמים זרים
  מתוך אג'נדה פוליטית כדי ליצור לחץ חיצוני על ישראל ולכן פעולתם אינה לגיטימית.
  לגבי העדויות שנתפרסמו אלו עדויות סתמיות שאינן משכנעות.
  בעדות הראשונה יש השמטה של כל התהליך שנועד להוציא את האזרחים מהבתים.
  סיכוי סביר שהחייל מההנדסה אינו מודע למאמצים שנעשו שעות לפני שהיחידה שלו הגיעה
  לבתים. מתוך עדות החייל ברור שהם הגיעו לבתים אשר אמורים להיות ריקים מאזרחים.
  אין שום עדות על הסכנות שעמדו בפני החילים אשר נלחמים כנגד אוייב הכי אכזרי אשר משתמש במתאבדים אוייב אשר יש לו יתרון משום שהוא מכיר את מקום הקרב והתכונן לבוא החילים ..למעשה החמס משך את החילים שלנו לתוך המלכודות שבין הבתים ובתוך הבתים..החמס אוייב שאינו נרתע להשתמש בכל האמצעים כדי לפגוע בחילים ולכן לחילים אין ברירה אלא להתנהג בברוטאליות כדי להגן על עצמם.

 5. עובד הגיב:

  זה מה שיש לכם??? סוכריות גומי לילדים פלסטינים? ועם זה אתם רוצים ללכת להאג…

 6. ע.ג. הגיב:

  וואו, זורקים רימונים, יורים טילים. זה אמיתי? מי הפסיכופט שזורק רימונים בזמן מלחמה? הודיעו לאזרחים לעזוב לפני שהטילו פצצות וירו. ממש אבל ממש צבא לא מוסרי. אתם מכירים עוד צבא שעושה פשעים כאלה בזמן מלחמה? ועוד ברוב חוצפה נותנים לילדים סוכריות. מאיפה הביאו את הבהמות האלה. מה אגיד לכם, אני מאד מקוה שהעדויות האלה אמיתיות כי הן תומכות בכל טענות ישראל על הצבא הכי מוסרי בעולם. ותודה לאתר שהראה שכל הטענות של גדעון לוי ודומיו הן שקרים גמורים.

 7. שירה הגיב:

  אני שמחה לפחות בשביל הבחורים האלו שכן יכולים להבדיל בין טוב לרע ואני מאחלת להם לסלוח לעצמם ולחיות חיים טובים ושלמים, למרות טעויות העבר.

 8. שי בר הגיב:

  אז מה כ"כ מזעזע בעדויות?- שצה"ל מזהיר לפני שהוא יורה או שלמרות האזהרות חלק מהאזרחים נשארים במקום?, רוב הצבאות האחרים בעולם (נדמה לי שכולם) יורים וזהו, תראו כמה אזרחים הרוגים היו בעירק וכמה יש באפגניסטן, כל מי שאומר לכם שאפשר להילחם במחבלים שפועלים מתוך אוכלוסיה אזרחית בלי לפגוע באזרחים טועה ומטעה, את החקירות על התנהגות צה"ל היו צריכים לנהל אנשי צבא שיודעים מאיזה צד הרובה יורה ולא חבורה של דיפלומטים ופעילי זכויות אדם שאין להם מושג אפילו בתחומים האלה.

 9. דו"צ שתל שקרים גם ב"הארץ" הגיב:

  מאמר המערכת של "הארץ" (ב-8.7) היה מלא שבחים לקצונה הגבוהה שכביכול המליצה להנהיג "אסטרטגיה חדשה, רציונלית ומעשית" במערכת היחסים הסבוכים עם עזה. ייתכן שמשה יעלון דחה את המלצותיהם, אבל ברור שבטח לא מרגישים שום סיבה לשבחים. גם מעבר "ארז" נשאר סגור ברוב המקרים, כבעבר.
  מנסיון אישי, אני יכול לומר בהחלטיות שה"בכירים" ממשיכים לראות במניעת חופש התנועה מהפלסטינים נורמה ציונית ראויה !
  לפני כחודש הזמנתי אדריכל עזתי צעיר, לבוא לבקר אותנו בחו"ל. סידרתי לו גם מקום שבו יוכל להתמחות. אלא שכדי להגיע לאירופה הוא חייב בויזה, וזאת ניתנת רק ברמאללה, לאחר שנלקחות טביעות אצבעות. אבל המתפ"ש המתופש ("המנהל האזרחי") לא מאפשר לו לצאת מעזה כדי להגיע לרמאללה, שם יקבל את הויזה.

 10. שובר שטינקרים ושטיקים הגיב:

  הרבה "מלח ארץ" פוזר כאן – שבקרוב דבר לא יגדל על האדמה הזאת.

  * 4 שרי ליכוד (מתוך 7) הביעו תמיכה בחוק "המוות למחבלים". לבסוף רה"מ הבין שהחוק המוצע
  עבר את גבול המותר במדינה הגזענית. כי רצוי שהעולם לא ירגיש שכאן נבנה שלטון אפרטהייד ציוני.
  ** התמנון היָמָנוּנִי ניכשל הפעם. אבל ידעו השפויים בישראל את האמת העצובה: אין הצעת החוק מחדשת מאומה. הרי ל"צבא המוסרי" יש מזמן יחידות שהתמחותן הן בתחום ההוצאה להורג — כ"דובדבן" ו"מגלן", וגם "המוסד" ניסה את כוחו בהרעלה (של יאסין בעמאן).
  אלא שאילו התקבל החוק בקריעה שלישית, הוא היה חוסך לצ.ה.ל את השימוש בפטנט הנדוש על "הפלסטיני שנהרג כשניסה להימלט ממעצר", ועל "אחמד שנהרג מכדורים שהצבא ירה באוויר" (בריאותיו).
  *** כבר 67 שנה אין צדק בציון, ולא חוק בירושלים. במדינה היהודית שולט ה ח ו ק ן ! ישראל דחתה את החוק הבינלאומי כאילו הוא טְרֵיפָה (ולא חוקני הכנסת). כאילו שגירוש הפלסטינים היה "חוקי", וגם "חוק השבות" (1951) שמנע את שיבתם.
  **** קצין בכיר ראשון ייחקר כי אישר הפגזת מרפאה בעזה, כנקמה. אבל בטאון חיל היבשה לא ראה בכך פשע. להיפך העלו את ישורון על נס.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים