הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 ביולי, 2015 2 תגובות

הדעות לגבי "מה זה טוב" מתחלקות בעיקרון לשתים: דעה אחת אומרת שטוב הוא מה שטוב לרוב העם ודעה שנייה טוענת כי טוב הוא מה שטוב לעשירים באותו עם. ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו תומך ללא ספק, בעמדה השנייה. תמיכה בטובת העשירים היא חלק בלתי נפרד מהשקפת עולמו של נתניהו. למרות כל הנימוקים בהם הוא עוטף את תמיכתו הבלתי מסויגת להעברת השליטה ממדינת ישראל לחברות הגז בעלות הזיכיון להפקת משאב חשוב זה ומכירתו, אמונתו העמוקה בעליונות עשירי הארץ, היא העומדת מאחורי תמיכה זו.

hafgana_gaz
הפגנה נגד שוד הגז במרכז תל-אביב, יוני 2015 (צילום: מגמה ירוקה)
אולם מעבר להשקפת עולמו ישנו כאן גורם נוסף המשפיע על מדיניותו וקשור לראשון – ושמו שלדון אדלסון. מיליארדר יהודי אמריקאי, תומך קנאי במפלגה הרפובליקאית בארה"ב אשר השקיע סכומי עתק בפוליטיקאים של מפלגה זו ובראשם במיט רומני, מועמדם לנשיאות ארה"ב בבחירות האחרונות. כידוע אותו אדלסון גם מממן את "ישראל היום", חינמון שעיקר מטרתו הוא תמיכה בבנימין נתניהו, מדיניותו, עמדותיו ומעמדו. הקשרים בין שני האישים הללו – בנימין נתניהו, ראש ממשלת ישראל והמדינאי הימני השמרן הבולט ביותר בארץ, לבין שלדון אדלסון, המיליארדר האולטרה-שמרן האמריקאי הם הדוקים ביותר. נתניהו הוא "שפוט" של אדלסון ועושה דברו. לעומת זאת נתניהו משמש למעשה כלי משחק בידי אדלסון.
קשה להבין את תמיכתו של אדלסון בראש ממשלתנו הנוכחי (למרות שהיחסים ביניהם מוגדרים על ידי נתניהו כ"ידידות אישית") בלי להבין את המשחק הפוליטי שלו בתוך ארה"ב. בעיני אדלסון נתניהו משמש כלי משמעותי במשחק הגדול הזה. הוא מבין היטב את מעמדו של ראש ממשלת ישראל בעיני היהודים השמרנים בעלי ההשפעה העצומה, אותה הם רוכשים באמצעות מימון חלק בלתי מבוטל של הפוליטיקאים הרפובליקאים שם. הופעת נתניהו בפני בית הנבחרים בראשית השנה היתה חלק ממשחק פנים אמריקאי זה. קשה להסביר את עוינותו של נתניהו לנשיא ברק אובמה וזלזולו בו, בלי להבין את השנאה התהומית של הרפובליקאים – כולל אדלסון – למדינאי יוצא דופן זה.
נתניהו תלוי באופן מוחלט באדלסון, כפוף לרצונו ולאינטרסים שלו. כשאדלסון אומר שממשלת ישראל צריכה ללכת לקראת נובל אנרג'י ולכפוף את אינטרס אזרחיה, לאינטרסים של חברת הענק האמריקאית הזו – נתניהו עושה הכל כדי לבצע את ההוראה, גם אם בכך בוגד באינטרסים של מדינת ישראל ואזרחיה.
עוד בנושא:
http://www.haaretz.co.il/news/politi/1.2669329
http://www.the7eye.org.il/165093
http://www.maariv.co.il/journalists/elections-2015/Article-461316
http://www.bhol.co.il/ColumnArticle.aspx?id=84910
http://www.globes.co.il/news/article.aspx?did=1001048178
http://gidioneshet.blogspot.co.il/2015/07/blog-post_1.html
http://www.globes.co.il/en/article-the-best-gas-plan-weve-got-1001049063

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. אלמקייס הגיב:

  לא רק אדלסון הפעיל לחץ מטעמה של נובל אנרג'י אלא גם השגרירות האמריקאית. כפי שהתפרסם, השגרירות פנתה לחברי הכנסת ולחצה עליהם לאשר את מתווה הגז. השגרירות האמריקאית אינה פועלת תחת הנחיותיו של אדלסון אלא דווקא תחת הנחיותיו של "המדינאי יוצא הדופן הזה". וג'ון קרי, שר החוץ של "המדינאי יוצא הדופן הזה", מחזיק מניות בחברת נובל אנרג'י בשווי מיליון דולר. נכון יותר לומר שנובל אנרג'י מחזיקה את ג'ון קרי באמצעות מניות בשווי מיליון דולר. והנה ג'ון קרי התקשר לנתניהו להביע "דאגה מפני אי הוודאות הרגולטורית בישראל". כאילו היה איל קזינו ורועה זונות.

 2. אלכס מסיס הגיב:

  אדלסון אולי לא פנה לשגרירות בעצמו אך יתכן מאד שכספו סייע לקרי להתערב – אם כי קרי עצמו
  הוא מולטימליונר בזכות אשתו יורשת ממלכת הקטשופ. מנסיוני בן 25 שנים בארהב – מליונרים אינם
  מתנגדים לתוספת הונית למה שיש להם כבר.
  אדלסון תרם 15 מליון דולר לרפובליקאי היושב בראש בית הנבחרים האמריקאי כדי שיזמין את הביבי
  לנאום בפני הקונגרס – האמריקאים הם תרומיים מטבעם הפיננסי אם יש להם

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים