הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 באוגוסט, 2015 27 תגובות

כאז כן עתה מנסה ישראל לשמר את מצבה האסטרטגי ואילו ארה"ב דורשת שמעמדה של ישראל ישתנה בשל צרכיה המעצמתיים.

המלחמה שמנהל נתניהו נגד ההסכם שנחתם בין איראן וארה"ב קפצה השבוע מדרגה: בגבול הצפון החלה ישראל בחימום הגזרה, בד בבד עם הזנת התקשורת שחששה ממהלך כזה, בסיפורי בדים על מזימות ועלילות המתאימות לספרות המתח של תקופת המלחמה הקרה. המערכה המסוכנת נפתחה בראשית השבוע, כאשר נתניה ושר הביטחון שלו הגיעו לסיור בגבול הגולן, הצטלמו והכריזו על מוכנות נוקשה מול כל רעה שתבוא מצפון. למחרת כתב העיתונאי אלכס פישמן, הכתב הצבאי והביטחוני של "ידיעות אחרונות": "נדמה שישנם אצלנו אנשים שלא יתנגדו אילו כמה רקטות היו טסות לכאן מלבנון או מסוריה, שהגבול יתחמם קצת, אולי לחימה של כמה ימים – ובלבד שאפשר יהיה להלביש את האירוע הזה על האיראנים ולהוכיח לעולם עד כמה האיום האיראני על האזור מסוכן, בעיקר אחרי הסכם הגרעין. אבל מה לעשות, האיראנים וחיזבאללה לא מספקים את הסחורה (ידיעות אחרונות 19.8.2015).

idf-syriaחייל ישראלי משקיף אל מג'דל שמס על גבול סוריה (מקור)

מסתבר שעיתונאים, גם הנבונים שבהם אינם מסוגלים לצפות עתידות, שהרי משנסתלקה שכינה מישראל ניתנה נבואה לראשי ממשלות. בלילה שאחר פרסום המאמר נחתו ארבע רקטות שנורו מתחום סוריה לשטח ישראל, ללא נזק וללא נפגעים. בישראל מיד ידעו כמובן מי אחראי – גנרל ממשמרות המהפכה באיראן האחראי על השאלה הפלסטינית, אשר הפעיל ארבעה אנשי ג'יהאד אסלאמי בסוריה. מטוסים ישראלים פגעו בארבע-עשרה מטרות של צבא אסד, ולמחרת חיסלו את פעילי הג'יהאד האסלאמי במכוניתם. וזהו, יותר אין עדים! ראשי הג'יהאד האסלאמי טוענים שלא פעיליהם ביצעו את הירי, וכך מתחזקת ההנחה כי הארגון הזה "נבחר" לתפקיד בשל השתייכותו של שובת הרעב המאושפז, מחמד עלאן, איש הארגון, לכאורה. מאידך מדווח "מקור ראשון" כי גורמים בצה"ל טענו כי האירוע לא היה אסטרטגי ומכוון מראש אלא מתקפה נקודתית של ארגונים אסלאמיסטים. תוך כך, העיתונות חוזרת ומיישרת קו עם הודעות משרד ראש הממשלה וסיפור חדש מופץ באמצעי התקשורת לפיו איראן מתכוונת להשתלט על חלק מסוריה המרוסקת ולהשתמש בטריטוריה הנשלטת על ידה כדי להמשיך את הפיתוח הגרעיני מחוץ לשטחה, ולעקוף את הפיקוח הבינלאומי.

קשה להניח שיימצא אדם סביר שיאמין שאיראן, שתוכניות הגרעין שלה התבצעו בבונקרים עמוקים המוגנים מפצצות עומק, באזורים רחוקים המציבים מכשול רציני בפני התקפות אוויריות ישראליות, תחליט להמשיך את הפיתוח הגרעיני שלה בטווח הארטילריה הישראלית ובמרחק כה קטן עבור חיל האוויר הישראלי. מרוב התלהבות כנראה חשבו ממציאי הסיפור כי הציבור, חברי הקונגרס, והעיתונות החוקרת מטומטמים כמוהם; או ששוב, במלחמה כמו במלחמה, כל האמצעים כשרים, אפילו הטמטום. לאחר פרסום ההכרזה על ההסכם בין איראן והמעצמות כתבתי במאמר שפורסם בגדה השמאלית: "… נתניהו עלול בהחלט לנסות לדחוף בדרך זו או אחרת את האזור למלחמה חדשה שאיש לא יוכל לנחש את סופה" (20 ליולי 2015).

במסגרת אותה מלחמה נגד ההסכם, "חשפו" תומכי ישראל כי להסכם עם איראן יש גם חלק סודי (כמו בין ישראל ומצרים, כמו בין ישראל וירדן וכמו בין ישראל וארה"ב), מתוך ידיעה ברורה שהמדינות שעשו את ההסכם לא יוכלו להגיב על חשיפה זה. ידידי ישראל טענו כי החלק הסודי בהסכם קובע כי האיראנים יפקחו על עצמם דווקא במתקן הסודי בפרצ'אם. רעיון מופרך שנועד להשפיע על דעת הקהל העולמית, בדוגמת מבצעי הכפשה קודמים שארגנה ישראל. דוגמה אחת למבצע כזה, במאי 2009, ערב הבחירות לנשיאות באיראן, נשלח מברק מסווג לנציגויות ישראל בעולם תחת הכותרת "פעילויות לקראת הבחירות לנשיאות איראן", מטעם ראש "צוות בידוד איראן" במשרד החוץ. המברק כלל שורה של הנחיות לפעילויות דיפלומטיות והסברתיות שיש לבצע עד יום הבחירות, במהלכן, וגם לאחריהן, שמטרתן "להשחיר את פניה של איראן בעולם". ההמלצה הבולטת ביותר הייתה לקיים "הפנינג אנטי-איראני" מול שגרירויות איראן בעולם ובמסגרתן לביים הוצאות להורג בתלייה, שנפוצות באיראן, ואירועי סקילה באבנים בכיכר העיר, גם הן עדיין בשימוש במשטר האיראני, במיוחד נגד נשים שהפרו את "חוקי המוסר" או הומוסקסואלים (ברק רביד, הארץ 01.06.2009).

הספינים שהוזכרו לעיל לא צריכים להפחית מחומרת המצב. המצב הנוכחי מזכיר יותר מכל את התנהלות ישראל וארה"ב ערב מלחמת אוקטובר 1973. כאז כן עתה, עומדת שאלת מעמדה של ישראל במסגרת הסדר האימפריאליסטי האזורי. כאז כן עתה, מנסה ישראל לשמר את מצבה האסטרטגי, ואילו ארה"ב מעוניינת שמעמדה של ישראל ישתנה בשל צרכיה המעצמתיים. אז היה זה בשל רצונה של ארה"ב להמשיך בתהליך שהחל עם מותו של נאצר להחזיר את מצרים למעגל מדינות החסות ולדחוק ממנה את הסובייטים. בתגובה דרשו גולדה ודיין מארה"ב לקבל את רעיון הקיפאון המדיני, וקיסינג'ר – שחשב על מלחמה למען הסדר אזורי – הסכים בתנאי אחד: אם הקיפאון יוביל למלחמה תצטרך ישראל להבליג שעתיים לפני שתגיב. התוצאה מחישוק ההנהגה הישראלית בידי בעלת בריתה האסטרטגית הייתה מותם של 2500 ישראלים, 25,000 מצרים, והחזרת כל סיני למצרים. עם זאת, נשמר אז מעמדה של ישראל כאבן הראשה של קשת השליטה האזורית האימפריאליסטית.

היום, ארה"ב פועלת להפיכת איראן למעצמה אזורית, ומאיימת בכך על מעמדה של ישראל. מלחמתו  של נתניהו לשמירת מעמדה של ישראל כיום מושפעת מלקחי המשבר של אוקטובר 73', כפי שהוא מבין אותם. לעימות עם ארצות הברית היה מחיר ויהיה מחיר. בשעת המשבר ב-73' ראינו עד כמה הייתה ישראל נואשת וחסרת אונים בלא סיוע צבאי ומדיני אמריקאי. הפאניקה בירושלים הרקיעה שחקים. ישראל אמנם שרדה את המשבר המדיני והצבאי, והבית הלבן נשאר מחויב להישרדותה, אבל מחיר ההישרדות היה גבוה. נתניהו כנראה מניח שאם יתאמץ יותר מגולדה ודיין מול אובמה, יוכל לשמר את מקומה וחשיבותה של ישראל באסטרטגיה האימפריאליסטית. הוא טועה, לדעתי, טעות מרה. נראה שנתניהו מאמין בסיפור שהוא מספר לישראל ולעולם על נצח ישראל, על עם ישראל שחזר לארץ אבותיו הקדושה והמובטחת, ושאר האגדות המשיחיות, ומסרב להאמין שמדינת היהודים קיימת רק כי היא עונה על צרכים אימפריאליסטים של אחרים. כדי למנוע מצב דומה לזה אליו נקלעה ישראל במשבר 1973 נתניהו מוכן להשתמש בכל פרובוקציה או הרפתקה שתשמר את מעמדה של ישראל ואת שלטונו שלו. וכמו שאמר פעם יצחק שמיר- "אם מותר להרוג בשביל ארץ ישראל בוודאי שמותר לשקר עבורה." אך הצרה עם שקרנים היא שכדי להוכיח שצדקו כביכול, הם מוכנים לעשות כל מעשה טרוף, כולל להצית את כל האזור.

בינתיים, במסגרת ההכנות למלחמה כלשהיא בצפון ביצעה האוגדה המרחבית החדשה בגולן תרגיל מקיף להגנת הרמה, שבמסגרתו תורגלו תסריטים קיצוניים כמו חדירה ליישוב ישראלי, השתלטות על מוצב צבאי, ירי רקטות והנחת מטענים. כותב אלכס פישמן (שם) "ומכיוון ששיטת ההגנה הצהלית היא התקפה – אולי גם ביצעו פעולות התקפיות בתוך שטח סוריה, היה זה  תרגיל שנועד לבחון את מוכנות האוגדה, אבל הפך לכותרת המבשרת שצה"ל נערך לכיבוש הגולן הסורי". יתכן שהידיעה (מקור ראשון 21.8.15) שאמ"ן מחפש שם חדש לסוריה המתפרקת, קשורה גם היא לחזון נתניהו, חזון שניתן לסכמו במשפט מתוך המנון בית"ר:  "שא אש להצית, אין דבר".

תגובות
נושאים: מאמרים

27 תגובות

 1. המלחמה נפתחה ב-PHOTOSHOP הגיב:

  הם, ביבי ובוגי טסו בהליקופטר לאולפן בגולן הסורי הכבוש… הצטלמו ונתנו כמה ראיונות למדיה.
  ב-2003 עמד ג'ורג' וו בוש והצהיר ליד נושאת המטוסים "לינקולן" MISSION ACCOMPLISHED – המשימה הושלמה! אלא שעכשיו, תריסר שנים אחרי ההכרזה המצולמת, עיראק כמעט ונפלה לידי דאעש. מיליוני עיראקים נפצעו, מאות אלפים נהרגו, וגם סוריה נאבקת על חייה. אצלנו, לשמחתנו, "המשימה" עוד לא החלה. ייתכן שנצליח למנוע עוד מלחמה מסוכנת. אבל זה תלוי בנו!

 2. עלי הגיב:

  לא מבין את האמירה "המדיניות האימפריאליסטית" של ישראל או של ארה"ב
  במאה ה-21 מה שקובע זה הידע ולא אדמות או אדמות+אוכלוסיה מרובה ובעיתית.
  אירופה וארה"ב רוצות להפטר מהקשר לאפריקה ולמזרח התיכון הבעיה אינה האימפריאליזים אלא התפוצצות האוכלוסיה בעולם הערבי אשר מביאה טרור מלחמה ופליטים.
  איזו תועלת תפיק ארה"ב מהשליטה בעירק ?
  לאחר כיבוש עירק התברר לאמריקאים שסאדם הפקיר את התשתית של עירק והאמריקאים היו צריכים להשקיע 50 מליארד דולר כל חודש במשך שנים במדינה המפגרת הזו ברור שבתנאים האלה האמריקאים רצו דבר אחד לנטוש את עירק בהקדם האפשרי (דבר שהביא לעלייה של דעא"ש ולמוערבות אירנית בעירק)
  ולכן ברור שכל הדיבור על אימפריאליזים קולוניאליזים ושאר אמירות של המאה ה-19 עבר זמנם.
  מה שאתה קורא משבר 73 לא היה משבר משום שבאותה תקופה ישראל יכלה לחסל את הצבא המיצרי בסיני באמצעות פצצת גרעין אחת ולכן הצבא המיצרי לאחר שצלח את התעלה לא זז…
  אני לא מבין את האמירה לגבי אירן במאמר המוכחי !
  איזו תוכנית אימפריאלית יש לישראל כנגד אירן ? האינטרס היחיד של ישראל ביחס לאירן זה להפסיק את הניסיון האירני להצטייד בנשקגרעיני

 3. אווה חדד הגיב:

  הפיגור של עיראק נובע מגירושם הנתעב של יהודי עיראק. בספר "the lure of Zion".שכתב ערבי בשם שילאבי, מובאות הוכחות.חותכות ליריד הדרסטית בכל הפרמטרים הכלכליים החשובים לאורך כל שנות החמישים.
  לשליטים העירקים הטיפשים היה זהב ויהלומים ביד,אבל הם העדיפו לגרשו,ולשלוח את צבאם הדפוק כדי לשחוט את היהודים בתש'ח
  לעלי,אף שאני סולדת סלידה עמוקה מעמדותיך הגזעניות בעניין המזרחי,אני מסכימה איתך כי מושגיו של כותב המאמר,מעלים עובש ודומה שנלקחו מעליית גג אפופה קורי עכביש מהמחצית השניה של המאה התשע עשרה..

  • אלי אמינוב הגיב:

   לאווה חדד- יתכן שאת צודקת בעניין הטקסט המזכיר מציאות בשלהי המאה ה19, כלומר בשיא התקופה הקולוניאלית משום שהתנועה הציונית ותוצרתה -מדינת ישראל הם הפרי האחרון של ההתשטות האירופית על ארצות העולם השלישי. באשר ליהודי עיראק בוודאי שהמדינה העיראקית הידרדרה לאחר עזיבתם, לאחר הסכמי שביתת הנשק של 1949 פונה התנועה הציונית לבית המלוכה העירקי, איתו קיימה קשרים דרך ידידה המסורתי עבדאללה, בבקשה לאפשר ליהודי עירק להגר לישראל. התנועה הציונית בעירק היתה חלשה ביותר, באשר הנוער היהודי נטה ברובו לעבר המפלגה הקומוניסטית העירקית. הקהילה היהודית בעירק ישבה בה ברציפות במשך כ-2500 שנה. קהילה זו המונה כ-150,000 נפש מפותחת הרבה יותר מאשר הקהילה היהודית בפלסטין. מתוך כ-110,000 יהודים שהועלו מעירק בשנת 51-1950 היו כ-35% בעלי מקצועות חופשיים אשר שמשו בעיקר פקידים בכירים, מנהלי בנקים, מנהלי רכבות, סוחרים עשירים, עורכי דין, רופאים ורואי חשבון. למעשה היוו היהודים את הצמרת הכלכלית והתרבותית של המדינה העירקית. רוב רובם היו בעלי השכלה תיכונית לפחות וכמות העניים בתוכם היתה פחותה בהרבה מאשר בקרב עולי פולין

   • אלי אמינוב הגיב:

    המשך :למשל. כיצד שולבו אם כן יהודי עירק בתוכנית הציונית להפכם לפועלים ופלחים?
    במרס 1950 לאחר הסדרת הקנוניה בינה לבין הציונות, מחוקקת ממשלת עירק חוק, המאפשר ליהודי עירק לעזוב את ארצם אם יוותרו על נתינותם – וכ-30,000 איש הצהירו על רצונם לעזוב את עירק. אולם החוק המוצע והמספר הקטן של היהודים שהסכימו לנצלו מעורר את חששותיהם של מנהיגי ישראל: אם יוכלו יהודי עירק לעזוב יחד עם רכושם, יתכן שרובם יהגר לארצות המערב ולא לישראל. אי לכך, מעלים הציונים הצעה חדשה – הפקעת רכוש היוצאים תמורת רשיון להטיסם ישירות מעירק לישראל. הידיעות על תקנה זו מפחיתות בלמעלה מ-60% את מספר היהודים המוכנים להגר, למרות הפיחות שחל במעמדם עקב מלחמת 48. המנהיגות הציונית במצוקה קשה, והנה נס משמים: בינואר 1951 מוטלים רימוני יד לבית הכנסת "מסעודה שם טוב" בבגדד והריאקציה העירקית והציונית כאחת זועקות: זו על "מזימות הציונות" וזו על "התגברות האנטישמיות". הבהלה שקמה, מביאה לגל עליה גדול. תוך שנה אחת מועלים 90 אלף נפש במבצע "עלי באבא" – כאשר השודדים המתחלקים בשלל הם מנהיגי ישראל ובית המלוכה העירקי. בריטניה וארה"ב פיקחו באופן הדוק על הטרנספר שבצעו הציונים לפלסטין הכבושה.

    • דינו הגיב:

     מעניין אילו "הוכחות" לעלילת הדם הזו ישנן ברשותך

    • גם רצח הקומוניסטים בעיראק היה פרובוקציה ציונית הגיב:

     גם פרעות ה'פרהוד' של 1941 שיזמו הסוכנים הציוניים חג' אמין אל-חוסייני ורשיד עלי אל-כיילאני.

     בכלל, הציונים אשמים בכל, גם בירידת מפלס המים בחידקל.

     הם ורוכבי האופניים.

  • אווה חדד הגיב:

   המשך לאמינוב. … שומר על לשון נקיה.
   רוה'מ עיראק תאופיק אל-סווידי קיבל 500 דינאמי פר קליטה על כל עולה. בנו היה נשיא חברת התעופה הלאומית של עיראק. המטוסים הצבעוני ינחתו תחילה היישר בלוד. משקמה צעקה,הן נחתו בקפריסין.
   מוזר ותמוה שאחד אמינוב אינו מקדיש את כל אונו ומרצו למלחמה בגזענות האשכנזית ולמען התמודדות של ממש עם המודרנה של העולם הערבי.
   הנח במטותא לכל ההבלויות בדבר ציונות או אנטי ציונות. זה ויכוח שעבר זמנו ובטל קורבנות. יש היום יותר משבעה מיליון יהודים ציונים בישראל. עדדין לא ש נתי על אף תנועה בעולם המבקשת מתושביה לשמוע את הקרקע מתחת לרגליהם. והרי לא תבקש מהלובים או הסעודים או האירנים מלהיות כאלה…

 4. השבוע הגיב:

  השבוע עומד הדיקטטור מגואטאמלה ריוס מונט José Efraín Ríos Montt פעם נוספת לדין. אשמתו היא שב-1982 פקד להרוס כ-600 כפרים של אישיל (צאצאי המאיה) ושצבאו, וחוליות מוות בשליחותו, רצחו עשרות אלפים, וארגון אמנסטי נוקב במספר של 200,000 נרצחים!
  אבל איזה עניין צריך להיות לנו בסיפור?
  ריוס מונט עצמו ייחס את הצלחת כוחותיו להדרכה ולאימונים שצבאו קיבל מישראלים. פירסומים זרים טענו שכ-400 מומחים מישראל עזרו לדיקטטורה. גם נשיא ארה"ב רונלד רייגן תמך בדיקטטור, ואפילו ביקר בגואטמלה באותה שנה… בישראל לא הרבה מחו נגד שיתוף הפעולה הזה ברצח-עם. למרות שאפילו השבועון טיים ציטט את קולונל גוסטבו הֶרֶרָה שאמר: "כוחותי משתמשים במכשירי קשר ישראלים, במרגמות, בתמ"קים, ורובים ישראלים". הוא שכח להזכיר את מטוסי ע ר ב ה שהוסבו למלחמה באזרחים. רמטכ"ל הצבא של מונט, בנדיקטו גארסיה הצהיר בפשטות: "הצבא הישראלי הוא המודל שלנו".

 5. אשר פרוליך הגיב:

  הי אווה
  להגיד שהפיגור של עירק נובע מיציאת היהודים זה כמו להגיד שנפילת הבורסות נובעת משינוי האקלים.
  עלי צודק מאוד לגבי הבנת האימפריאליזם. הקולוניאליזם והאימפריאליזם מודל 1800 התבסס בעקר על שליטה על טריטוריה ,וניצול אוצרות טבע (חקלאות,זהב,מחצבים ,נפט וכ"ד) ו.היום האימפריאלזם מתבסס על שליטה בשווקים בעולם גלובאלי ,לא רק אוצרות טבע אלה בעקר עבודה זולה וכח קנייה למוצרים של המעצמות היצרניות,כולל תעשיות הנשק. כדי שזה יעבוד יש צורך גם בשליטת המטבע (למשל דולר לעסקאות בנפט) ושליטה בשווקים הפיננסיים. זה סוג שונה לגמרה של אימפריאליזם. ישראל היא ,במובן זה, "מיני אימפריאליסטית" בתחומים מסוימים (יצוא נשק,אי טק,ידע) אבל טעות להגדיר פעילות זו כאימפריאליסטית בגלל היקפה המזערי. יחד עם זאת,
  הפעילת של קצינים יוצאי צבא במדינות רבות בסיוע למשטרים ריאקציונים ראויה לגינוי חריף.
  בל נשכח שאנחנו חיים בעולם של תחרות קפיטליסטית אכזרית וברברית הפושעת נגד האנושות והעולם בו אנו חיים וישראל,לצערנו,חלק מהמצב הנוראי הזה,חלק מהכלל ולא היוצאת דופן.

 6. צדוק התקוה הגיב:

  בגבול הצפון החלה ישראל בחימום הגזרה, משום מה זה מזכיר את ברית המועצות הקומוניסטית ב67 אותו דבר אז נאמר אם ישראל לפי מחשבתך מחממת את הגבול " לקראת מלחמה" אז מה עושה החמאס אם לא מחמם את גבול הדרום למלחמה חדשה ?

 7. דינו הגיב:

  אלי אמינוב מציג תמונה שגויה לפיה ישראל היא הגורם האימפריאליסטי העקרי באזור, על חשבון הקורבן התמים – הלא הוא איראן.
  המציאות הפוכה לחלוטין, ולמעשה איראן היא המעצמה האימפריאליסטית המסוכנת:
  – איראן פועלת כבר שנים לכיבוש תימן ע"י חתרנות בלתי פוסקת (המורדים החותי'ם – שליחי איראן) כאשר מטרתה כבר מתממשת. ע"ע ההפיכה בתימן ומלחמת אזרחים.
  – איראן משקיעה 6 מיליארד דולר בשנה בתיחזוק משטרו של עושה דברה בשאר אסד (סכום הגבוה מהסיוע האמריקאי המושמץ לישראל) ומסייעת לו בכל דרך אפשרית כולל השתתפות בפשעי מלחמה וטיהור אתני.
  – איראן מפעילה, מממנת ומחמשת מיליציה לבנונית אותה אנו מכירים היטב.
  – איראן השתלטה על עיראק ע"י אינספור מיליציות שיעיות הפועלות שם (ע"ע צבא אל-מהאדי)

  את התמונה הנ"ל הציגו מצויין שני חברי פרלמנט:
  האחד איראני – עלי רזה זקאני, שהתרברב וטען שאיראן שולטת היום בארבע בירות ערביות (בגדד, בירות, צנעא ודמשק)
  והשני לבנוני – מוחמד עבד אל-לטיף כבארה, שתהה כיצד כל הערבים עוינים את ישראל שכבשה רק מדינה ערבית אחת, פלסטין, אך אינם עושים דבר מול איראן שכבשה עד כה ארבע מדינות ערביות…

  • ק.א. הגיב:

   שאלה לדינו, האם מותר למדינה מזרח-תיכונית (או בכלל) לצפצף על המדינה היהודית המפלצתית ושאיפותיה? או שכולם חייבים להשתתוות? לערבים יש בעיות פנימיות קשות ולא מעטות (שבמערב שוקדים לנצל עד תום) אבל המערב הוא הבריון, הפולש והחומד. המצב הזה הוא אנלוגי לגמרי ליחס שבין הגמוניה כלכלית לציבור הפשוט או לאיש ברחוב: הגמוניה חמדנית קודם כל יוצרת לעצמה מעמד ראוי, מכובד, נעלה ו"מתקדם" יותר מאשר של מי שעומד כנגדה. אחרי שביססה לעצמה מעמד מלכותי הדרך לצפצף בשיטתיות על הסביבה ולהלבין פשעים מתקצרת מאד. מדובר במסקנות טריוויאליות לחלוטין, דינו, וקל לנו להתחבא מאחורי מנגנון "הסברה". האם אתה מוכן לקבל מערב למערב ומזרח למזרח? לא ולא – משום שאתה נעלה וראוי. לו היית ישר היית לפחות מודה בזה. עמדתי זו אינה נובעת מאהדה למזרח אלא מן העובדות והיושר האינטלקטואלי בלבד. בזה אינני אומר שהמצב אינו יכול להתחלף יום אחד, כלומר שהבריון בעל השאיפות הגלובליות יהיה המזרח אבל לפי שעה בחלוקת התפקידים הנוכחית האימפריה האנגלו-ציונית היא זו שמחשיבה את עצמה לאדוני העולם ואין לה שום כוונות לוותר על המנטליות הטורפנית בה אין לה מתחרים.

   • דינו הגיב:

    התיאור שלך את ישראל כמפלצת שאפתנית הוא שקרי, בוודאי כאשר משווים את ישראל לאיראן.
    הראה לי בבקשה מהלך השתלטות אחד שעושה ישראל על מדינה ערבית המתקרב בחומרתו למה שעושה איראן בתימן. שלא לדבר על התפשטותה של איראן גם לעיראק, סוריה ולבנון .
    אתה לוקה באותו סימפטום של אמינוב – ניתוק מהמציאות ומהווה.
    כתבת "אינני אומר שהמצב אינו יכול להתחלף יום אחד" אך המצב כבר התחלף, ואין ספק שהמפלצת השאפתנית היא איראן, ואם יש לך ספק- בבקשה הסבר ונמק.
    לא ברור לי כיצד לשיטתך "המערב הינו הבריון הפולש" היום כאשר ללא ספק איראן היא הבריון הפולש ושאר הבוחשים בקלחת הם דווקא "מהמזרח": סעודיה וטורקיה וקאטר, ו..רוסיה.
    בוודאי שאני מוכן לקבל "מערב למערב ומזרח למזרח" אך אתה מציע "מערב למערב ומזרח לאיראן"…
    ואין שום סיבה שאני אקבל זאת (ואתה?).
    ההשתלטות האיראנית על כל מדינה (לא משנה איזו) שווה לחלוטין בחומרתה למעשים של מי שאתה מכנה בטעות "האימפריה האנגלו-ציונית" , שלא לדבר על החשיבות המגוכחת בגודלה שאתה נותן לציונות, שהרי אין היום שום "אימפריה אנגלו-ציונית". הציונות אינה חלק משום אימפריה.

   • דינו הגיב:

    ובראייה יותר כוללת:
    כמו שאין קשר בין ישראל של היום לבין הדרך בה אתה מתאר אותה, כך גם אין קשר בין איראן לבין התיאור שלך. העובדה שמהלכי איראן אינם תואמים את שאיפות ישראל או את שאיפות האימפריאליזם המערבי – אינה מכשירה או מצדיקה אותם.
    (ושוב: לישראל אין שום שאיפות אימפריאליסטיות באזור, ואם לדעתך יש כאלה – פרט אותן בבקשה).
    האיוולת הידועה של השמאל הקיצוני היא שעוולה אחת מכשירה עוולה אחרת, וכך אתה מקבל בשוויון נפש ואולי גם בברכה את האימפריאליזם האיראני הגס, הבוטה והאלים.
    לא רק שאתה מקבל אותו – אתה אפילו לא מוכן להודות בקיומו(!) ואולי אף יותר גרוע: אתה הוא זה המתייחס אל המזרח בהתנשאות מערבית שכן אתה מציג את מעשיה של איראן כמשהו מזרחי פנימי/פרטי שהוא כנראה לגיטימי. כמו ילדים (או "ילידים") שהשתחררו מעול המבוגרים (המערב) והמציאו משחק כיבוש משלהם. והרי מותר להם מפני שהם ילדים/ילידים ואל לנו (המערבים) להתערב או להעביר ביקורת,
    שכן אז נהיה מתנשאים הגמוניים חמדנים.
    בקיצור – מבין שנינו נראה שאני הוא זה המתייחס לאיראן ברצינות ורואה אותה כשווה למערב, ולכן בעיני מעשיה זהים בחומרתם ("מנטליות הטורפנית")

    • ק.א. הגיב:

     שאיפה אימפריאלסטית = דומינציית על. שאלתי אותך מזרח למזרח – ומערב למערב…?
     היכן תשובתך? איראן אינה מקיפה את אמריקה. לאיראן אין 1000 בסיסי צבא בכל רחבי העולם. כיצד אתה ברצינות משווה בין איראן לאמריקה? ולמרות הכל – גם אם נקבל את ההקבלה המגוחכת בין השתיים – אז הוא שאמרתי – אדרבא, תיסוג האימפריה האמריקאית לגבולה ואיראן תיסוג לגבולה. אבל כסניגור של האימפריאליזם (האמיתי) אתה אינך מוכן לקבל זאת.

     • דינו הגיב:

      מספר טעויות בידך.
      הראשונה: הגדרתך את המושג "אימפריאליזם" (כ"דומינציית על") היא שגויה, והמילה "על" מיותרת.
      מדובר בשליטה של מדינה במדינה (אחת או יותר) אחרת, הבאה לידי ביטוי בכפיפות כלכלית, פוליטית, תרבותית וכו'. אתה כמובן מנסה לתפור את ההגדרה כך שתתאים בצורה אקסקלוסיבית לארה"ב,
      וזה מעשה שטחי ושקרי.

      העניין השני הוא שפספסת לחלוטין את תשובתי.
      בקצרה: "מזרח למזרח" זה בסדר גמור מבחינתי, אך "מזרח לאיראן" – ממש לא.
      אינך מסוגל ולא תהיה מסוגל להוכיח לי מדוע האימפריאליזם האמריקאי הוא "אמיתי" ואילו האיראני אינו אמיתי.
      ברור שאני משווה בין איראן לאמריקה! שהרי פעולת איראן בתימן היא אחד-לאחד פעולת CIA בדרום-אמריקה להשגת regime change,
      ופעולת איראן בסוריה היא אחד-לאחד הטסת כוחות סובייטיים לקובה להגנה על שלטון דיקטטורי מלכך פנכה. אין הבדל. ועד שלא תבין שאין הבדל – אינך איש שמאל אלא אימפריאליסט אלים

   • צדוק התקוה הגיב:

    המערב בריון פולש? לאן בורחים הפליטים מסוריה עירק ואפריקה לחיים יותר טובים חיי חופש דמוקרטיה ורווחה כלכלית אצל הבריון המערבי

 8. אווה חדד הגיב:

  וואו,כמה שה"שמאל" האשכנזי ליברלי ומתוק.
  נאורות שאתם מיטבים להפגין ביחס לפליטים האומללים למשל. יש לתת להם הכל,אבל רק שיעיפו לנו מהעיניים.

 9. דינו הגיב:

  מדוע "הנחת מטענים וירי רקטות על ישראל" נמצאים תחת ההגדרה "תסריטים קיצוניים"? הרי הדברים הללו כבר קרו בפועל בחודשים האחרונים.

  הרעיון של "צוות בידוד איראן" הוא דווקא טוב.
  ז.א. אם מותר לבודד את ישראל (BDS וכו') אז מדוע לא את איראן, שהיא מסוכנת ותוקפנית פי-כמה? שהרי אמינוב מזהיר ומלין על דברים שעלולים להתרחש (נאמר – כיבוש הגולן הסורי) בעוד שאיראן למעשה בעיצומה של מתקפת כיבוש אימפריאליסטי משלה.

  המאמר אכן לקוח מזמנים אחרים ואינו קשור להווה בשום צורה.
  כל ההפצצות של צה"ל בסוריה מסתכמות לכדי פסיק קטנטן מכמות הפיצוצים שמתרחשים שם מידי יום, וחשיבות אותן תקיפות צה"לות – בהתאם (דהיינו: אין חשיבות).
  הטענה לפיה "נתניהו עלול בהחלט לנסות לדחוף בדרך זו או אחרת את האזור למלחמה חדשה שאיש לא יוכל לנחש את סופה" מוזרה מאוד בהתחשב בעובדה שאין שום גורם שירצה לשתף פעולה עם מלחמה כזאת.. כולם מלבד ישראל כבר שקועים עד צווארם בדיוק בזה("מלחמה שאיש לא יוכל לנחש את סופה").
  הכל קורה כאן ועכשיו, סביבנו. האזור בוער וכולם בתוך הקלחת הרותחת, מלבד ישראל…
  רק אמינוב עדיין גורס שישראל היא הגורם המשמעותי והשלילי במשוואה

 10. אשר פרוליך הגיב:

  דינו צודק לחלוטין. מדינות כמו טורקיה ואירן מתחרות בשאיפותיהן האימפריאליסטיות במזרח התיכון
  אחת בגלל טירוף דתי והשנייה בגלל טימטום הממשלה. מפליא אותי כל פעמ מחדש את הראייה המעוותת והכמעט חולנית של אנשי "שמאל" כביכול שמוכנים לעשות הכול כדי להוכיח שישראל היא מקור כל הצרות באזור וגם בעולם. עמדות אלה אפשר להסביר לא מניתוח המציאות באופן שקול ואוביקטיבי אלא במשהוא חבוי עמוק בתת הכרה.וההסבר היחידי שאני מוצא הוא באנטישמיות חבויה ועמוקה מאוד בנבחים החשוכים של התת הכרה. בקורת על ממשלת ישראל,מקובל ונחוץ,כולל לאלה שלפני הליכוד,אבל כאן יש תופעה חולנית אחרת. לצערי,עמדות אלה גורמות נזק עצום לבקורת השמאל הנדרש היום יותר מכל פעם.

 11. אשר פרוליך הגיב:

  לאלי אמינוב:

  אתה פשוט "שוכח" שגם ב1973 וגם עכשיו המזרח התיכון הוא שדה משחק של ארה"ב,אנגליה,צרפת ורוסיה מצד שני. ב1973 טייסים רוסים הטיסו מטוסי מיג והיום יועצים רוסים עוזרים לאירן ולאסד נגד העמים שלהם עצמם כולל מכירה ופיתוח נשק כימי ,ביאולוגי וגרעיני,ואתה האומר שישראל היא המדינה האמפריאליסטית המרכזית במזרח התיכון ?
  המשטר של אסד בסוריה וזה באירן רדפו בעבר וגם היום את מנהיגי הפועלים והקומוניסטים במדינות אלה. אלה משטרים רצחניים,(לא העמים שלהם !) ריאקציונים וברבריים שלא מהססים לרצוח את העומדים נגדם וגורמים ממש היום לאחת האסונות האומניטריים הגדולים של האנושות עם בריחת הפליטים מהכאוס שהם (ורוסיה השותפה שלהם) יצרו.
  אבל כל זה אתה מעדיף לא לראות, ואני שואל למה ?

  • ק.א. הגיב:

   אשר, אין כאן "עדיפות לראות". אני חייתי מספיק שנים בישראל ובאנגליה. ואני אומר לך ביושר (הכי פשוט שיש) מבלי שום כוונה פוליטית (לא מעניין אותי איזו מפלגה מנצחת ומהי צורת השלטון: קפיטלסטית או סוציאליסטית) שהמנטליות של הוול-סטריט, של התאגידים הענקיים והלא כ"כ ענקיים גם, של ראשי אושיות המערב (שישראל ובעליה הינם חלק נכבד מאד באליטה גלובלית זו) – זוהי המנטליות האימפריאליסטית. נקודה.

   כל המושגים האחרים והנילווים שיש לך בראש על ישראל או על אסד (וכולי) זה הכל (או כמעט הכל) לא רלוונטי במקרה הטוב והסחת דעת מכוונת במקרה הפחות טוב. לו היינו יושבים בסלון על קפה אפשר היה לנסות ולמלא את החורים שבקביעה הזו ביותר מלל – אבל זה לא כזה בלתי אפשרי למלא את הפערים הללו לבד. והרי אתה מבין בעצמך (ואולי אינך) שכדי להיות תאגיד ענק חובק-כל אתה ממש מוכרח(!) להיות נוכל, ערמומי וחסר-לב ושכדי להצטיין בזאת עליך לקבל ולהשלים לגמרי עם הדבר הזה כאילו היה מובן מאליו.

   • דינו הגיב:

    "ישראל ובעליה" אינם "חלק נכבד מאוד" בטאליטה גלובלית זו.
    זו אמירה המזכירה אמירות אנטישמיות המחברות כל רע בעולם ליהודים, ומנסות להגביר (ע"י שקרים) את חלקם של היהודים בתהליכים עולמיים שונים ומשונים.
    אתה עושה את אותו הדבר ואף מגזים יותר מפני ש"ישראל ובעליה" הם קבוצה קטנה יותר מקבוצת היהודים.

    מה שאתה מתאר כ"מושגים" שיש לפרוליך בראשו הם למעשה עובדות, ופרויליך גם עשה לך הנחה בכך שבקושי הזכיר את המעצמה האימפריאליסטית האמיתית באזור, הלא היא איראן.
    אם איראן תשלים את כיבוש תימן היא אכן תהיה תאגיד ענק חובק כל, ואכן צריך להיות נוכל, ערמומי וחסר-לב כדי לקבל ולהשלים עם זה.
    אתה מתעלם שוב ושוב מגורמים גרועים פי כמה מהגרועים שבתאגידים (למשל- המשטר הסורי ),
    מתעלם לחלוטין מאימפריאליזם איראני גס ואלים, ומגייס רטוריקה כמו-אנטישמית (דבריך על ישראל ובעליה) כדי להתמיד במנטרות דמיוניות לגבי הסכנה הגלומה במדיניות ישראל.

 12. אווה חדד הגיב:

  חיזוק לדבריו הנכוחים של א.ק. בדבר התוקפנות של המערב וישראל נגד אירן,דבריו של חמינאי מהיום:"ישראל תושמד בעשרים השנים הבאות."
  יש להודות לנדיבותו של חמינאי! החמאס לעומתו קורא להשמיד את היהודים לאלתר.
  "

 13. אשר פרוליך הגיב:

  ל ק.א:

  לצערי זו לא הפעם הראשונה שאני לא מצליח להבין אותך, לא בתוכן ולא בסגנון הכתיבה. בעקר שבדבריך "אין שום כוונה פוליטית ,ולא מעניין איזה מפלגה מנצחת ומה היא צורת השלטון" למרות שגרתה שנים רבות בישראל ובמקומות אחרים. שוב,אם כל הנ"ל לא חשוב לך, אין לנו לצערי נושא משותף על מה לדבר .

  לאווה:

  כל ההבדל בין אירן,חמאס, החיזבלה, ISIS ואפילו (ולצערי הרב מאוד) גם לOLP היא כמה זמן נותים לישראל להמחק ממפת האיזור. אם זה יהיה מפצצת אטום, מירי מסיבי של טילים, מחבלה וטרור, מאימות בין מעצמות ,מהתפתחותיות דמוגרפיות, או סתם מעייפות ויאוש, זה כבר פחות חשוב.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים