הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 בינואר, 2016 29 תגובות

את השאלה הטעונה הזאת היפנה דוד בן-גוריון לאשתו פולה כאשר מזכיר האו"ם דאג המרשלד ביקר בארץ (ינואר 1959). הפגישה שלו עם משפחת בן-גוריון הייתה טראומטית. בשלב מסוים שאלה אותו פולה, מדוע הוא נשאר רווק כל כך הרבה זמן. היועצים למיניהם ישבו בפנים חיוורים שכן כל העולם ידע היטב שהמזכ"ל השבדי הוא הומוסקסואל. אומרים שבעלה נעץ בה מרפק אבל אין לכך שום הוכחות. בסיום הפגישה שאלה גב' בן-גוריון את בעלה האם זה נכון שהשבדים אינם אוהבים יהודים. תשובתו של בן-גוריון נכנסה כבר לקלאסיקה של הפולקלור הלאומי שלנו. "אז מה בכך", אמר, "את אוהבת שבדים?".

סטוקהולם, שבדיה שוודיה סקנדינביה אירופה STOKHOLMסטוקהולם, איך אפשר לא לאהוב? (מקור)

השאלה בדבר "אהבתם" של עמים שונים ליהודים אפיינה מאוד את שנות החמישים והשישים. אחרי השואה שנגסה בבשרם של בני עמנו במובן הכי פשוט של הדברים, חיפשנו אהבה וגם קיבלנו אותה פה ושם. בצפון אמריקה ובמערב אירופה התעלמו לגמרי מגורלם העגום של מאות אלפי הפלסטינים במחנות הפליטים ונטו לעמדות פרו-ישראליות חדות. אכלנו לתיאבון את פירות האהדה ליהודים בעקבות השואה, והוליווד הפיקה סרטים שתיארו את החלוצים העבריים באהבה והציגו את הפלסטינים בכלים שיועדו בעבר לאינדיאנים, עוד לפני שקראו להם Native Americans. סרטים כמו "אקסודוס" וגם "הטל צל ענק" הגרוע אפילו יותר, עבדו לא רק על יהודי אמריקה, אלא גם על הישראלים עצמם. קל היה לנו לזהות את עצמנו עם פול ניומן, מפקד בכיר בהגנה ששמו היה "ארי בן כנען". האדרת עצמנו הפכה לתעשייה בארצנו, החל מגלויות ראש השנה וכלה בדמויות הגיבורים בקולנוע הישראלי. בספטמבר שנת 1948, ארבעה חודשים אחרי הכרזת העצמאות, רצחו אנשי לח"י בעירנו את המתווך השבדי מטעם האו"ם, פולקה ברנדוט, בן אצולה שהציל יהודים רבים במלחמת העולם השנייה. הרצח השפל הזה הסגיר כבר אז את נטייתם של אנשי הימין הקיצוני להרוג אנשים שאינם מסכימים עם מגמות סיפוח ישראליות. רצח ברנדוט העיב אמנם על יחסי ישראל עם שבדיה, אבל ממשלות ארצות סקנדינביה, כולל שבדיה, גילו בכל זאת אהדה לישראל. נושא השואה השפיע וכך גם האמונה התמימה שישראל בונה חברה סוציאל-דמוקרטית למופת.

בביקורי בשבדיה בשנת 1982 נוכחתי לדעת שגברו שם הקולות שתמכו בפלסטינים, אבל גם המבקרים, ברובם המכריע, לא ערערו כלל על עצם קיומה של ישראל. הפשיסטים השבדים שונאים בעיקר מוסלמים, אם זה מנחם מישהו אצלנו והם מהווים מיעוט מבוטל. החברה השבדית נבנתה על אדנים של מדינת רווחה מאז שהסוציאליסטים הפכו לכוח דומיננטי בזירה הפוליטית במאה הקודמת. הזיקה לארצות הברית קיימת, חרף היומרות הניטרליסטיות, אבל ההתנגדות שם למלחמת וייטנאם, למשל, הייתה עצומה. ברור שרוב האינטליגנציה השבדית תומכת בברק אובמה ולא ביריביו מהמפלגה הרפובליקנית. בנימין נתניהו הוא מוקצה מחמת מיאוס בשבדיה גם בגלל דיכוי הפלסטינים, וגם משום שהוא מזוהה לגמרי עם הימין השמרני העולמי.

התשתית החברתית-כלכלית היא כה מוצקה, עד שגם ממשלות בורגניות שמגיעות לעתים לשלטון אינן מעיזות לפרק אותה או לפגוע בה באורח משמעותי. לכל היותר ישנם שינויים במדיניות המסים הגבוהים מאוד, שאפילו הבמאי השבדי אינגמר ברגמן המנוח מחה נגדה ואף היגר מארצו בצעד שגרם לרעש תקשורתי עצום. השיטה בשבדיה איננה כרוכה בהלאמות או בהעברת הייצור לידיים ממשלתיות או ציבוריות. הקפיטליזם אמור לעבוד שם למען הכלל, לייצר עושר ולשלם מסים כבדים שמממנים את הוצאות הבריאות, החינוך, התרבות, הרווחה, הדאגה לקשישים ולמשפחות חד-הוריות. קשה לומר שמעמד המעבידים משלם את המסים ברצון או מתוך סולידאריות חברתית עם השכירים בשבדיה. השירותים החברתיים קיימים ויתקיימו גם בעתיד, אבל מפעם לפעם פורצים גם משברים קשים ואפילו גילויי אלימות כמו רצח המנהיג הסוציאל-דמוקרטי וראש הממשלה, אולוף פאלמה (1986). שבדיה פיתחה מסורת של נאורות: באוכלוסייה של כמעט עשרה מיליון בני אדם תוחלת החיים הממוצעת היא 80, תמותת התינוקות עומדת על 2.6 לאלף תינוקות. שבדיה ניצבת בצמרת טבלת איכות החיים ברוב הנושאים, והישגיה בתחום הם גם מקור לגאווה לאומית בנוסח שבדי מאופק.

שכנותיה של שבדיה, נורבגיה ודנמרק, נכבשו בידי הנאצים. האנטישמיות הקניבלית של חלק מתושבי מזרח אירופה בזמן השואה לא חזרה על עצמה בארצות הצפון. דנמרק פינתה חלק גדול מהקהילה היהודית לשבדיה. גם בנורבגיה, חרף הממשלה הפרו נאצית של וידקון קוויזלינג (1942 עד 1945), היה רוב גדול לציבור האנטי-נאצי. שבדיה העדיפה לקנות את חירותה מכיבוש נאצי באמצעות עמדה ניטראלית, שכללה גם היתר לסחורות ולחיילים גרמניים לעבור בשטחה הריבוני. עם זאת, דעת הקהל ברובה המכריע תמכה בבעלות הברית ואהדה את הארצות השכנות הכבושות. השבדים קלטו את הקהילה היהודית הדנית, שהוברחו לשטחה בספינות מדנמרק.

שבדיה היא דמוקרטיה נאורה במיוחד, חרף כל החסרונות וחוסר העקביות בנושאים מסוימים. עם זאת, מיטב הסופרים והוגי הדעות שם, כמו ביתר מדינות סקנדינביה, הם מבקרים חריפים של ממשלות ישראל מאז הכיבוש ומאז שגילויי הדיכוי והנישול החריפו בשנת 2000. באקלים הפוליטי הזה מובן ששרת החוץ מרגוט וולסטרום נוקטת עמדה ביקורתית חריפה במיוחד. טענתה שישראל חייבת לקיים חקירה מקיפה ואמינה של מותם של אזרחים פלסטינים בידי חיילי הכיבוש היא מוצדקת לגמרי, וניסיונו העילג והמגוחך של ח"כ אביגדור ליברמן להכפיש את שבדיה איננו אלא חלק מיצר ההתאבדות שמקנן בקרבם של אנשי ימין חילונים ודתיים בעיקר לגבי הקשר עם שאר העולם.

ייתכן ששבדיה ושכנותיה אינן המדינות הכי משפיעות בזירה העולמית בכלל ובמזרח התיכון בפרט, אבל העובדה שהארצות המתקדמות ביותר בעולם נוטות לאמץ עמדות עקרוניות נגד התנהלותה של ישראל כלפי הפלסטינים מדרדרת מאוד את מעמדה הבינלאומי של המדינה. "כל האינטלקטואלים אינם שווים אפילו חצי מעבּרה", אמר פעם יוסף אלמוגי, שר העבודה מחיפה ומנהיג בולט במפא"י וברפ"י. כעת מדינת ישראל כולה הודפת בבוז את הביקורת מהאינטלקטואלים ברחבי העולם הדמוקרטי. ליברמן מקווה להחליף את תומכיה המסורתיים של ישראל (במדינות הליברליות) ב"אוהדים" אנטי-דמוקרטים מושחתים עד היסוד, שפועלים במסווה של פרגמטיזם במדינות שהיו פעם חלק מהגוש המזרחי. גם אלה שמזלזלים בחשיבותה של שבדיה חייבים לדעת כיצד אנשים ליברלים אמורים לבנות את החשיבה הפוליטית שלהם: שבדיה שייכת לצד הטוב, ורבים ברחבי העולם מזדהים עם עמדותיה של שרת החוץ וולסטרום; ליברמן, כמו נפתלי בנט, יאיר לפיד ונתניהו עצמו, שייכים לצד הרע. זוהי גם אמת עובדתית וגם עמדה ערכית.

 • פורסם בכל העיר, 22 בינואר 2016

 

תגובות
נושאים: מאמרים

29 תגובות

 1. אלמקייס הגיב:

  הנה מה שכתב אליושה גוז'נסקי על הרוזן ברנדוט שברעם מתאר את חיסולו "רצח שפל" ומדגיש את היותו "בן אצולה" כאילו שזה סוג של מחמאה אצל אנשי שמאל. הדברים נאמרו במסיבת עיתונאים בבוקרשט ומופיעים בעמ' 231 בספר "קום התנערה" שערכה תמר גוז'נסקי:

  "המשא-ומתן בין שתי הריאקציות המאורגן ע"י "המתווך" ברנאדוט, שליח האימפריאליזם, מתכוון למצוא הסכם בהתאם לחלוקת אזורי-ההשפעה במזרח הקרוב בין אנגליה ואמריקה. עבדאללה, מלך עבר הירדן, המקבל מבריטניה 2 מיליון לירות משכורת שנתית, אשר בארצו מצויים למעלה מ-100,000 חיילים בריטים, והמפקד העליון של אותו לגיון הוא איש-צבא בריטי, גלאב פחה – עבדאללה זה הריהו המועמד הנאמן והבטוח של האימפריאליזם לייצוג הקוויסלינגים הערביים באותו משא-ומתן".

  זה האיש, זה מה שחשבו עליו אנשי שמאל אז. היום כנראה חושבים אחרת. ואירופה הנאורה והנוצרית תציל אותנו.

  • אלי הגיב:

   הייתי מוסיף גם המידע שאותו ברנדוט היה חברו הקרוב של הימלר מספר 2 במשטר הגרמני נאצי וניסה לתווך בינו ובין בעלות הברית המערביות הסכם כניעה רק למדינות המערב "בהציעו" שהגרמנים ימשיכו להלחם נגד הרוסים כדי להציל את אירופה מסכנת הבולשביזם…

   אבל מה זה חשוב אם ניתן לגייס גם את ברנדוט במלחמתו של דון קישוט (חיים) בטחנות הרוח הציוניות

 2. ע.ג. הגיב:

  זה היה נכון עד לפני כמה חדשים. ברעם מתעלם מכך שמאז שארצות סקנדינביה זכו להכיר את הנאורות הערבית/מוסלמית בעקבות ההגירה אליהן חלק ממדינות אלה מתחילות לפתח אלרגיה חריפה לזכויות אדם שכוללות ערבים ו/או מוסלמים והן נוטות לחסום את גבולותיהן מפניהם ולחוקק חוקים שלא יאפשרו להם לחיות ביניהם. אז נחכה ונראה מתי המשטרה בהן תתחיל לעסוק בפרקטיקה הכל כך ברורה מאליה שצריך לירות במקום במי שמנסה להרוג אותך. כמובן חוץ מאשר בפלשתינים שלהם מותר להרוג באופן חופשי, במיוחד אם הם הורגים יהודים רעים.

 3. אילן שדה הגיב:

  מאמר חשוב אבל לא מלא. שבדיה סייעה ליהודי המחנות . למשל בברגן בלזן. ראול ולנברג פעל מטעם שבדיה והציל יהודים. מאידך, בולט חוסר המעש של הציונים.

  • דינו הגיב:

   … אפשר רק להניח שראול וולנברג זכה לחופש תנועה "קצת" יותר גדול מאשר כל יהודי.
   צריך רק לקרוא את קורותיו של יואל ברנד בנתיונותיו לתווך בעסקת ה"יהודים תמורת משאיות".
   הוא היה צריך להגיע לאיסטנבול ואפילו לחאלב(!) כדי לנסות ולתפור את העיסקה, ולבסוף נעצר ע"י… הבריטים.
   כמה קל ממרחק של 70 שנה ויותר לזרוק האשמות של "חוסר מעש" בתקופה בה לא רק אירופה היתה מלכודת מוות אחת גדולה ליהודים, אלא גם היישוב היהודי בפלסטינה היה מרחק קרב טנקים אחד מהשמדה (ותודה שוב לגנרל מונטגומרי). כמה קל, כמה נוח.

 4. דניאל קלטי הגיב:

  ניתוקו של חיים ברעם, מן המתרחש בעולם היום, שובר שיאים חדשים.

  לא שיש איזשהו חדש בזה…

  על סגירת הגבול עם דנמרק (מדינה ניאו-נאצית מובהקת ומוצהרת כשלעצמהּ, כידוע לכל המתעדכן בחדשות מימינו ולא מן הפיפטיז…), בפני פליטים הנמלטים על נפשם, לא שמע ברעם.

  מצד שני, למה אפשר, כבר, לצפות מאדם, אשר – כבר לפני למעלה משנה – בחר לצדד ב"צל", נגד אחיותיי יסמיני ונטלי?

 5. שירה הגיב:

  אהבתי מאוד את המאמר הזה כי הוא אובייקטיבי ולא מותנה כל הזמן לטובת אידיאליזציה של המדינות הסקנדינביות. שבדיה מדינה קפיטליסטית ומה שבבחינת "רווחה" עולה מאוד ביוקר. דיור בערים הוא קשה מאוד להשגה ואין, כמו ביש בישראל, אינספור "עבודות שחורות" רק כדי להתגלגל ולגמור את החודש. בגלל שכל עבודה זה חתיכת פרויקט (קורות חיים, ראיונות, טפסים לרשות המיסים, מיסים לקומון, טפסים לאיגוד, תשלומים לאיגוד ובטח שכחתי עוד) אז כל עבודה שכבר יש לא קל להתברג אליה. גם לא עובד מחליף בניקיון (ואני מדברת מסיפור ממקור ראשון! בחור הונגרי שיצא מגדרו להחליף עובדי ניקיון של בית הארחה רק שיהיה בסטנד ביי אם מישהו חולה ולא התקבל). דווקא המצב של הפליטים טוב יותר כי מסדרים להם את המגורים ליד מפעל וכשהשבדים מסתלקים, כי הם רואים יותר מדי שחור בעין, הם טופסים את המקומות ואפילו עבודות יזומות אם הממשלה משלמת לעידוד העסקה.
  בכל זאת, על הנייר החוקים באמת מתקדמים. אבל צריך לדעת שהחוק מחזיק את האנשים בביצים ואין עם מי לדבר. אי אפשר לכתוב מכתב ולהסביר למה נפלה טעות. התושבים סופגים עליהם כל הזמן טעויות יקרות של המערכת.

 6. אינגה בורלינסקי הגיב:

  הכל נפלא אבל, מחקרים מעלים את העובדה כי האנטישמיות- כן האנטישמיות ולא האנטי ישראליות מוטבעות עמוק בקרב השבדים. מחקר השוואתי שנעשה בקרב בני נוער באירופה- שאלות זהות שנגעו בכל אורחות החיים, בני ״עשרה״ מצא כי האחוז הגבוה ביותר של אנטישמים נמצא בשבדיה. זה טבוע בדמם כבר בגיל צעיר.
  כמי שבילתה את שנות ילדותה ונעוריה בקרב אותם בני נוער אני יכולה להעיד כי הקביעה הזו נכונה.
  משם וכמוטו נלווה לחיים הבוגרים היות השבדים אנטי ישראלים היא עובדה מתבקשת.

  • שירה הגיב:

   לא יודעת באיזו שבדיה היית. אולי עפת עם נילס והאווזים. בשבדיה אין שום אנטישמיות ואין אנטי של שום דבר. מה שכן יש, זה פחד מתרבות זרה וממה ש"לא שבדי". תמיד יש קיצוניים שיתרגמו את זה לשנאה אבל הם מיעוט והם בדרך כלל פליטי בית ספר. ממש לא נורמה.
   את בני ובנות הנוער מעניין בדיוק מה שמעניין את הנוער האמריקאי, הישראלי והנוער כמעט בכל מקום: שטויות.

   • דניאל קלטי הגיב:

    "פחד מכל תרבות זרה" = קסנופוביה = גזענות, לרבות אנטישמיות…

    • שירה הגיב:

     זה לא זה.. זו חברה שלא מוציאה דברים החוצה אלא הכל בפנים. יש "התנהגות שבדית" ברורה מאוד ויש פחד שמהגרים יתנהגו בצורה שאי אפשר יהיה להתמודד איתה. אז השבדים לא יהיו גזענים אם תעבור לגור שם משפחה סורית. אפילו שתיים. להפך. הם יהיו סופר נחמדים. אפילו יציעו עזרה. הרבה שבדים מתנדבים להיות משפחות אמנה של מהגרים. אבל אם נניח לגבר יהיה 2 נשים, מבחינת השבדים זה לא מקובל ומפחיד ומכיוון שהם לא יודעים איך לשאול שאלות ולהפתח סביר שהם יחפשו למכור את הדירה ולעזוב.

  • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

   מה זתומרת טבוע בדמם?
   כמו שזה טבוע בדמם של היהודים להרוג פלסטינים?

 7. ברוך.ג הגיב:

  מעניין מאד
  אבל לפני כחודשיים היה פגוע דקירה באחת הערים בשבדיה והמפגע ״הוצא להורג״ במקום . אני תוהה מדוע לא נפתחה שם חקירה .
  עדות נוספת לצביעות השבדית היא היחסים הפוליטיים והכלכליים המצוינים שיש בין שבדיה לאירן וסעודיה .
  איני זוכר כל יוזמה שבדית לקידום עצמאות לעם הכורדי העם הגדול ביותר שאין לו מדינה

  • דניאל קלטי הגיב:

   אכן – וכיום, הם גם סוגרים ואוטמים את גבולם, מול אותם פליטים כורדים… לקול-תשואותיהם, כמובן, של המוני הטוקבקיסטים מעריצי-כהנא, מזה – ושל חיים ברעם, מזה…

 8. צדוק התקוה הגיב:

  מכובדי מר ברעם לשבדיה יש צרות יותר גדלות משלה מעשי אונס בקרב המהגרים כלפי האוכלוסייה השבדית הם מהידועים רצח תקיפה כלפי האוכלוסייה השבדית דבר יום יומי כנ"ל פגיעות אנטישמיות נגד יהודים עי מהגרים מוסלמים התקשורת בגדול לא מוציאה את זה החוצה אבל קריאה באתרי האינטרנט ובתקשורת השבדית תבין שיש להם בעיה חמורה של השתלטות האיסלם הדתי הקיצוני בחיי התרבות השבדית או דבר קורה כמעט בכל מדינה באירופה ראה גרמניה צרפת
  העיתונאית השבדית אינגריד קארלקוויסט, מספרת על זעם בקרב השבדים קארלקוויסט מסבירה כי לא פחות מ-60% מתקציבי הרווחה השבדים מופנים אל אותם מבקשי מקלט מה שמוביל לקריסה של שירותי הרווחה. שבדיה הוכתרה כבירת האונס העולמי שביצעו מהגרים מוסלמים לכן עדיף שיתעסקו בבעיות שיש להם בבית שהם פצצת זמן מתקתקת

 9. דינו הגיב:

  ביקורת אירופאית כנגד ישראל יש לאכול עם קמצוץ מלח, אם לא כף גדושה.
  אין הסבר אחר לאובססיביה האירופית לעניין הישראלי-פלסטיני: שוב ושוב מתייחסת שרת החוץ השבדית לנושא, הפרלמנט האירי(!) מקדיש שעות על גבי שעות של דיונים, ובאוניברסיטאות נדמה שאין נושא אחר הנדון בתחרויות debating .
  כדי להדגיש את גודל האבסורד אין כמו טענתה הנצחית של חברת הפרלמנט הבריטית קלייר שורט,
  לפיה ישראל אשמה בהתחממות הגלובאלית מפני שהעיסוק בישראל מפחית את תשומת הלב העולמית למצב כדור-הארץ.
  טענה זו מייצגת בצורה מושלמת את מעגל האובססיה האירופי-ישראלי, כאשר ישראל מואשמת לא רק בכיבוש אלא גם בשגעון האירופי והעולמי לנושא.
  ככה זה עם אנטישמים: גם כאשר הם כבר מודעים לטירוף הגלום בשנאה שלהם ליהודים- הם מוסיפים ומאשימים את היהודים בקיום הטירוף הזה עצמו

  • דניאל קלטי הגיב:

   לראשונה בעשור זה, אם אינני טועה, כתבת תגובה נכונה, עמהּ אני מסכים לחלוטין.

   • דינו הגיב:

    דבריך על נכונות תגובותיי הם סובייקטיבים לחלוטין וכולי תקווה שאתה מודע לכך.
    בכל מקרה אני שמח שפעם אחת בעשור אנו מסכימים. גם זו התחלה.

 10. חיים ברעם הגיב:

  לדניאל קלטי, תומך בזכותך להביע כל דעה, גם עלי, אבל אינני זוכר כרגע את פרשת "הצל" ואת אחיותך יסמיני ונטלי

  • יסמן הגיב:

   הרשה לי להזכיר לך: בשעה שנטלי נעצרה על הפשע החמור של לערוך סרט לצלילי שופן, תמכת במעצר. כתבת שכרגע, מצבו של השמאל לא טוב, ולכן כל האומנים צריכים לשאול (אותך?) לפני שהם עושים מיצג כלשהו, שלא יוציאו חלילה שם רע לשמאל. שיש להשהות את חופש הביטוי בגלל מצב חירום.
   באופן מפחיד כתבת בצורה שלא תבייש משטרים אפלים, שאין הבדל בין אומן סאטירי (גרוע לדעתך), הכותב טקסט על שיחה עם מארקס בסייאנס, לבין חולה נפש שבאמת חושב שהוא מבצע סיאנס כזה.
   בשני המקרים, טענת, מדובר במשוגע שיש לנעול. למעשה, המשכת, כל אומן שעוסק בעניין של שגעון-שפיות הוא אדם שיש לנעול על היותו משוגע (ג׳וזף הלר?) האין משוגע ״מיעוט של אחד״? (1984) אומנים תמיד התעסקו בטאבואים חברתיים ובשבירתם. ״אסור שיראו אותך בשירותים״, הוד מעלתה החברה החליטה״. מי אמר? פעם הומוסקסואליות היתה ״אסורה״.
   קראתי על חוסר ההבדלה שלך בין אדם משוגע, לשחקן ***המשחק*** אדם משוגע, והכרזתך שכל אומנות אקסצנטרית היא תוצאה של אי שפיות (ואז מה?) וזה הפחיד אותי. הפחיד אותי כי חשיבה כזאת שייכת לדיקטטורה.
   מי אמר ״אומנות חייבת לשרת מסרים נאורים ותרבותיים״?

 11. אמנון פליגלמן הגיב:

  מר ברעם,
  רק היום העבירו בפרלמנט הדני שורה של חוקים במטרה למגר את תופעת המהגרים ובכלל זה, החרמת רכוש.
  מעניין אותי לדעת מה דעתך בעניין וכיצד הייתה מתקבלת כזאת אצלנו על ידך.
  או שמא ״מה שקורה בדנמרק לא מעניין אותנו ואנחנו מסתכלים רק על עצמנו״.
  אם בביקורת סקנדינבית אנטי ישראלית עסקינן.

  • דניאל קלטי הגיב:

   זהו חלק מתסביך-אירופה הכללי, ב"שמאל" הישראלי:
   יכולים בני-אירופה, להצביע למפלגות ניאו-נאציות בהמוניהם, לגרש מהגרים, לשלוח פליטים בחזרה אל מותם, לשלול מן הרומה זכויות-אדם, להשתתף בכל מלחמה אימפריאליסטית על הגלובוס – ולאנשי חד"ש, "מרצ", "גוש שלום", מק"י ודומיהם, לא ישנה הדבר כהוא-זה. "אירופה… אירופה"… יוסיפו למלמל וללמלם, בחיוך מכושף ובמבט מעורפל, תוך שהם הוזים, משהו מפאריז ב-1968, או מכתבים, של איזשהו הוגה תיאורטי ב-1928 ולהגיד, "אירופה היא שמאל… אירופה היא צדק… כל דרכיה שלום, שוויון, אחווה וזכויות-אדם"…

   מסד-העדכון במוחם, נפגם קשות. החדשה העדכנית ביותר, להּ מודעים המה, היא הקמת האיחוד האירופי ב-1992; לא דבר מעבר לכך. על דבר התחזקות הימין המטורף ביותר, במרוצת עשרים ושתיים השנים האחרונות לפחות (ובמיוחד בעשור הנוכחי), לא שמעו דבר וחצי-דבר. מבחינתם, "הירוקים", לדוגמא, זה כמה היפים חמודים בצעיפים צבעוניים; אולאואר-שטראסה? מה זה?

 12. שפי הגיב:

  משטר הרווחה המפותח בארצות סקנדינביה נובע מסולידריות בסיסית שהיא תוצאה של הומוגניות שבטית ילידית, רגשות כמעט משפחתיים. רתיעה מקליטת זרים זה חלק מהעניין, מה"עיסקה". מדינות מהגרים הן מטבע הדברים הכי פחות סולידריות. פרמטר נוסף הנדרש ממדינה כדי שתהיה סוציאליסטית (או לפחות רווחתית) הוא הגודל, עליה להיות קטנה עד בינונית, מקסימום 10 מיליון (רוסיה היתה המדינה שהקומוניזם הכי פחות התאים לה). חוקרי האבולוציה טוענים שהמדינות ההומוגניות הן הכי בריאות גם רפואית. נישואים בתוך המשפחה זה לא בריא, אבל גם ההפך (למשל נישואים בין גזעיים) לא רצוי מבחינה ביולוגית. למשל בנישואים פנים-שבטיים נשים נכנסות להריון הרבה יותר בקלות מאשר בנישואים בין גזעיים.

  לסיכום: אני מאוד סוציאליסט, אבל בכל זאת מציע לכולנו לזכור את השורה האלמותית מתוך המחזמר "סיפור הפרברים" (המועלה בארץ בימים אלה): כשמריה מתאהבת בטוני שרה לה אחותה stick to your own kind!

  • דניאל קלטי הגיב:

   "נישואים בין גזעיים) לא רצוי מבחינה ביולוגית"…

   ה א ? ? ?

   איין מעשיגענע…

   • שפי הגיב:

    אוקיי, במקום "נישואים בין גזעיים לא רצויים מבחינה ביולוגית" אשנה לנישואים בין גזעיים הם – ביולוגית – פחות טבעיים מנישואים פנים גזעיים. סוציאליזם זה הרי מותר האדם, אלטרואיזם, סופר-אגו, אז מה זה משנה אם משהו הוא פחות טבעי מהבחינה הגשמית.

  • שירה הגיב:

   תביא לפה בבקשה בלינק את המחקר האבולוציוני הזה.

 13. צדוק התקוה הגיב:

  סיפר לי חבר שחיי שניים רבות בשבדיה כשגורשו היהודים מפולין ב68 שבדיה קלטה משפחות היהודים לא סבלו מאנטישמיות בשבדיה אותם פליטים יהודים שהתיישבו בעיר מלמו כיום סובלים מאנטישמיות מהמהגרים מוסלמים מלמו שהייתה פעם עיר המהגרים היהודים התרוקנה כמעט מיהודים
  המוסלמים שלא כמו היהודים שהשתלבו בתרבות השבדית ולא רצו לשלוט בשבדיה אותם מהגרים מוסלמים לא משתלבים ועושים כרצונם בערי שבדיה ונדאליזים מעשי אונס אני מסכים עם חלק מדבריו של דניאל קלטי אירופה הולכת להשתנות דמוגרפית פוליטית התחזקות הימין הקיצוני בניסיון לבלום את השתלטות התרבות המוסלמית על התרבות הנוצרית מי שטומן את ראשו באדמה אל יתפלא שיום אחד תפרוץ מלחמה באירופה

  • שירה הגיב:

   רוב מוחלט של המהגרים נטמעים בתרבות המקומית. מספיק דור אחד אחד וחצי והסממנים נעלמים. יש המון נישואי תערובת. רוב המהגרים לא עושים יד אחת לשלוט על אירופה אלא כמו רוב בני האדם, חיים במסגרת משפחתית ועסוקים בלמצוא עבודה, להתפרנס ולהתשעשע מעט בזמן הפנוי. אני גרתי בשבדיה ולא ראיתי שום סימן למלחמה שפורצת ובאה. גרתי במשך החודש הראשון מול משפחה שבדית שאימצה 2 ילדים מהגרים: אחד היה אפריקאי שאני כבר לא זוכרת מאיזו מדינה והשני עיראקי. את העיראקי לימדתי לכתוב בערבית והוא לימד אותי לבטא שבדית נכון. עד היום אני מודה לו כי הוא הבין בדיוק איזה אותיות קשות לי וממש עזר לי עם המבטא. פוליטיקה עניינה לו את ה @#$$%. מה שעניין את שני הבנים האלו היו בסיכום: בנות ואייפון. אבל העיקר להמציא כל מיני תאוריות מטורפות שתואמות את התיאוריה הכללית הישראלית: דיסהומניזציה של מוסלמים.

 14. גד דרום הגיב:

  שלום,
  מה זה משנה אם אתה אינטלקטואל או עילג?
  השאלה היא היכן נמצאת האמת.
  כל הטרור המטורף שעובר על אחי אזרחי ישראל באשר הם
  נובע מהסתה שלא הייתה מביישת את המשטר בגרמניה מלפני 70 שנה.
  אני מציע לכל ישראלי להיחשף לחומרים האלא שמצויים ברשת ולנסות להבין מי עומד מולנו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים