הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-26 בינואר, 2016 23 תגובות

להסגיר או לא להסגיר?

עזרא נאווי הוא חבר, ואני לא נוהג לזרוק חבר לכלבים טורפים רק בגלל שזיהום פשיסטי חדר למערכת.

היכרותי הראשונה עם עזרא לא הייתה קשורה לפוליטיקה אלא למקצועו כשרברב שתיקן בביתי קלקולי צנרת. עם הזמן התוודעתי לדעותיו ופעילותו הפוליטיים נגד הכיבוש, עובדה שהעלתה את הקשרים בינינו מעבר לרמה של יחסי לקוח ונותן שירותים. הוא הקדיש חלק הולך וגדל מזמנו וממונו לסיוע לאוכלוסייה הפלסטינית הענייה בדרום הר חברון, שהכיבוש, על חייליו ומתנחליו, התאכזר והתעלל בה עד שלעתים התקבל הרושם שהכובש נוהג כסדיסט שנהנה מההתעללות המופעלת נגד חסרי מגן אלה. פעילותם של עזרא וחבריו מתעאיוש, לסייע ולגלות סולידריות עם האוכלוסייה הכבושה, מול צבא ומתנחלים עוינים וחמושים עם יד קלה על ההדק, היא הצלת חיים במובן הבסיסי ביותר. על פעילות דומה קיבלה אמא תרזה פרס נובל לשלום.

אינני יודע כמה ישראלים מוכנים לתת מקלט בבתיהם לפלסטיני משטחי הרשות שחייו בסכנה (לא משת"פ). עזרא עשה זאת תוך עימות עם המשטרה שהחליטה לגרש את מבקש המקלט.

הניסיון להציג את עזרא כמסגיר ספסרי קרקעות פלסטינים לרשות כפי שנעשה במשדר "עובדה", לא עולה בקנה אחד עם הדמות שאני מכיר. מה עוד ומהמשדר עצמו לא עולה כל ממצא עובדתי על הסגרה כזאת.

אילנה דיין בשירותרום 2010 Ilana_Dayanאילנה דיין (מקור)

אילנה דיין, עורכת ומגישת התוכנית, כשלה פעמיים, מקצועית וערכית. היא התערטלה מהעקרונות היפים שנכללו בדבריה בעת שקיבלה מספר ימים קודם למשדר את פרס סוקולוב לעיתונות. היא דיברה גבוהה גבוהה על חופש הביטוי, על עיתונות עצמאית שלא משרתת את השלטון, על הגינות עיתונאית, כל זה נשכח במשדר האומלל והמביש הזה שהוקדש לנאווי. היא הפקירה את התוכנית להסתה מקארתיסטית של פרובקטור מהימין הקיצוני, שעיתונות הוגנת לא יכולה לשאת. התוצאה של שיתוף הפעולה של אילנה דיין עם הימין הפשיסטי סיפק עילה לשב"כ לעצור את נאווי על לא עוול בכפו, ודרכו לנגח את השמאל כולו. הנה לנו אירוניה מופלאה: אנשי שב"כ שידיהם מגואלות בדם פלסטיני מעינויים, הרוגים ומחוסלים, עוצרים פעיל נגד הכיבוש בעילה של דאגה לחיי פלסטינים. טרוף מוחלט.

הכישלון המקצועי של אילנה דיין במה שנחזה כתחקיר לא היה התחקיר. אילו רצתה לפעול כעיתונאית הוגנת והגונה, הייתה אומרת לברנש המתחזה, שהביא לה חומר צילומי מטושטש ודהוי: תודה רבה על החומר. עכשיו אנחנו נעשה תחקיר עיתונאי כנדרש, אם יש דברים בגו. כשהיא רוצה היא יודעת איך עושים תחקיר, אלא שהד.נ.א. הימני גבר על המקצועיות וההגינות. הדבר גורם לי צער רב משום שאילנה דיין לדעתי היא כישרון עיתונאי אדיר וכגודל הכישרון כך עומק האכזבה. ובכל זאת אני מקווה שלא הפסדנו אותה במאבק נגד הפשיזם.

המשדר העצים את הטרור התקשורתי נגד השמאל. טרוריסט כזה הוא פרחח התקשורת עמית סגל מערוץ 2 המשדר גם בתחנת הרדיו הצבאית. בראיון טלפוני שקיים עם ח"כ זהבה גלאון ראשת מרצ, הוא הטיח בה ,"למה שלא תאמרי על נאווי שהוא פשוט חלאה?" התשובה המתבקשת (שלי): חלאות הם חברי מחתרת הטרור היהודית שרצחו חפים מפשע בשנות ה-80 של המאה ה-20 ואתה מפעיל טרור תקשורתי. הטרוריסט חגי סגל יכול להיות מרוצה, התפוח נפל קרוב לעץ.

הכתוב עד כה לא משחרר אותי מהשאלה שנשאלתי על ידי יותר מאחד, מה דעתי על הסגרה לרשות הפלסטינית של סרסורי קרקעות שעושים עסקות עם מתנחלים?

אני מכנה אותם סרסורים כי אין עסקות כשרות תחת כיבוש בין כובש לנכבש. העסקות כרוכות לעתים קרובות בקומבינות, זיופי מסמכים וכיוצא באלה דברים. כל פעיל נגד הכיבוש חש מידה כזו או אחרת של הזדהות עם סיבלו של העם הפלסטיני, ורואה בסרסורי הקרקעות תאבי בצע המפנים עורף לעמם. הסוגיה אינה סירוב למכור קרקע ליהודים כפי שמנסים להציג זאת המתנחלים ותומכיהם, אלא סירוב למכור למתנחלים שמטרתם לסלק את הפלסטינים מאדמתם.

אעשה כל מאמץ לשכנע פלסטיני בעל נכס לא למכרו למתנחלים אבל לא יעלה על דעתי להסגירו לרשות הפלסטינית משום שמדובר בישות לא דמוקרטית שלא מקפידה על זכויות אדם, מתקיימים בה עינויים ועונש מוות. בנתונים אלה הסגרה הוא מעשה שלא יעשה, והמסגיר חייב לתת את הדין, אבל לא בישראל שלוקה בכל אותן רעות חולות, אלא במדינה המכבדת זכויות אדם ולא שולטת על עם אחר, למשל אחת מארצות סקנדינביה.


תאיר קמינר

בכלא הצבאי מרצה תאיר קמינר את העונש שהושת עליה בגין סירובה להתגייס לצבא הכיבוש. כשמה כן היא, קרן אור באפילה, נאורות בהתגלמותה. תאיר ושכמותה הן בבחינת חמצן לפן האופטימי שבי שלאחרונה נמצא בטיפול נמרץ. אולי בכל זאת יש אור בקצה המנהרה.


מכתב ששלחתי למפקד מרחב איילון

21 בדצמבר 2015
לכבוד ניצב משנה נתן בוזנה
מפקד מרחב איילון
משטרת ישראל

אני כותב לך בעניינה של המחזאית והאמנית נטלי כהן וקסברג שבגין אמנותה עצרתם ואזקתם אותה. לפני מספר ימים היא זומנה בפעם החמישית לחקירה במשטרת בת ים המצויה במרחב שלך. מדובר בשערורייה, מעשה נבלה, שקשה להפריז בחומרתם. זימונה החוזר ונשנה לחקירה בגין אמנותה הוא סוג של ניסיון אונס, רוצה לומר, ניסיון לכפות עליה לפסיק את עיסוקה, שהוא גם מקצועה, באמצעות הפחדה וטרטורי חקירה. כאשר מדובר באונס, משטרת ישראל הוכיחה כי היא אלופת העולם.

ממתי אתם עוסקים בצנזורה אמנותית? האם אתם משטרת ישראל או כבר עברתם הסבה למשטרת רגב את בנט? אני פליט ממדינה, גרמניה של שנות ה- 30 של המאה ה-20, שם נהגה המשטרה לזמן לחקירות אמנים שערערו אל חוכמת השלטון. האם זה המסלול שאתם רוצים ללכת בו?

הדיווח על החקירות של נטלי מלמד על חוקרים ששילבו בורות, טמטום ומקרתיזם וגם חדירות אסורות לתחום הפרט.

נטלי היא אמנית רדיקלית בעלת מודעות חברתית ופוליטית גבוהה המתבססת על עקרונות הומניים ליברליים ודמוקרטיים. אמנות רדיקלית היא חלק בלתי נפרד מהתשתית של חיים אמנותיים במדינות דמוקרטיות ובת ברית לנאבקים בגזענות, בקנאות דתית, בלאומנות ובמלחמות. אמנים אלה, מארצות שונות, נפגשים בכנסים בינלאומיים. סימני ההיכר של

אמנות זו, שאין לה פרות קדושות והיא שמה ללעג ולקלס את קודשי האומה באמצעים לא קונבנציונליים. כאשר היא מחרבנת על דגל ישראל, שאינו אלא חתיכת סמרטוט עשוי מבד, כפי שהגדיר אותו פרופסור ליבוביץ המנוח, היא אומרת למעשה: "מה יותר נורא? החרבון על הדגל או הנכונות להרוג ולהיהרג למענו במלחמות חסרות שחר." אין חובה לאהוב סוג זה של אמנות אבל אסור באיסור חמור לרדוף אותה. אם היא תחליט לחרבן על כובע משטרה היא תצדק, כי בפרשה זו נהגה המשטרה עד כה כמשטרה מחורבנת. אני מציע לכם לסגור את התיק, לבקש ממנה סליחה ולהתרכז במשימות למענן קיימת משטרה , כמו למשל, לאתר את המאיימים על חייה ולהעמידם לדין.

גדעון ספירו
העתקים: ח"כ זהבה גלאון
עו"ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה לזכויות האזרח

תגובות
נושאים: מאמרים

23 תגובות

 1. רמי הגיב:

  אני מסכים לכל דבריו של ספירו על הרדיפה את נטלי כהן וקסברג. למה מזמנים אותה לחקירות שוב ושוב? אם יש לכם קייס, תתבעו. שכל העם וכל העולם ישמע ויראה. אני ראיתי ביוטיוב את עבודותיה של נטלי והתרשמתי מאוד. בעיני היא אמנית יותר גדולה מלמשל "ע"ע שדיבר לשווא או א.ב.ג. שבזבז את כשרונו על הלוויה ברוסיה או סיפור חסר מסר (אמנם מסופר היטב) על אדם שהתגרש מאשתו ולפתע התחרט. נטלי באמנותה תוקעת פצצה בגבות של הזבלים שמושלים בחיינו ובחיי מיליוני פלסטינים שגנבו ושדדו מהם את זכויותיהם כבני אדם. גם בעניין אילנה דיין ספירו צודק אבל תקוותו שגב' דיין תתגייס נגד הפשיזם היא תקוות שווא, כי מדובר במשת"פית מהסוג היותר מסוכן דווקא בשל כשרונה (גם הבנדוד שלה שמחרבן לנחל קנה (ר' מאמר בהארץ) הוא חכם ורשע כמוה ולבסוף, העתק לגלאון הוא חבל"ז. ראיתי אמש בטיוי את נשיא מרצ והוא סמולימין. ואשר לדן יקיר, למה אתה מצפה מארגון שדואג לאזרחים ואילו מי שאזרחותם נגנבה הם מחוץ לסמכותו (כי כך קבעה רותי גביזון בשעתה). מילה למר עזרא נאווי: עזרא היקר מאוד, עלה והצלח. העם הישראפלסטיני חייב לך רבות, אבל בדיוק נגמרו לי 1000 התווים.

 2. צדוק התקוה הגיב:

  רק שכחת לציין שעזרא נאווי ב-1997 הורשע בביצוע מעשה סדום בקטין פלסטיני בן 15

  • בטטה הגיב:

   מה הקשר בין מחט לתחת? למה אתם הימינונים תמיד נוקטים בשיטת "הנה ציפור" במטרה לחמוק מהויכוח העקרוני כי אתם פשוט חבורה עלובה של פושטי רגל רעיוניים.

  • ימי תיקוני הצנרת... הגיב:

   אבל הוא זכר היטב את ה'צנרת' שנאווי תיקן לו, וזה חשוב ומלמד על 'דמותו' של חביירו הטוב של ספירו, לא כמו איזה ילד פילסטיני חסר שם ופרצוף…

   כמו שנאמר: אמור לי מי הם חבייריך…ה'שרברבים'…

 3. בטטה הגיב:

  ובאשר לאילנה – כילידת ארגנטינה דומני היא לא רוצה לגמור כמו שגמרו רבים וטובים שם בימי החונטה ,במרתף אונס ועינויים או במלתעות הכרישים באוקיינוס האטלנטי .כמו בתוכנית "הישרדות" היא מחפשת פסלון חסינות .לא בטוח שזה יעזור לה .

 4. לא צופה בטמבלויזיה הגיב:

  מציע לקוראי הגדה השמאלית לחסוך בחשמל, שבישראל מיוצר מפחם שמגביר את זהום האוויר, ולא לצפות בטמבלויזיה. ותודה לתאיר!

 5. אלכס מסיס הגיב:

  לאחרונה קראנו לעיתים קרובות על ניצב משטרתי זה או אחר הנחשדים בהטרדה מינית וגרוע ממנה –
  איש מהם לא נעצר ל"מעצר חקירה" ולא נאזק בפומבי.

 6. דניאל קלטי הגיב:

  כל הכבוד בנוגע למכתב לגבי נטלי, חותם על כל מלה ומלה.

  בניגוד מוחלט לזה, אין לי שום סימפטיה שהיא, כלפי הלאומן הפלשתיני הקנאי, הבריון החשוך עזרא נאווי. בעיניי, הוא (וכל חבריו מ"תעאיוש" וכיו"ב) זהה לחלוטין לסג"ל, האב והבן (ולכל חבריהם מנוער הזוועות). אישית, הייתי גוזר לסגרם יחדיו, באותו התא ושיהרגו שם זה את זה, אמן.

 7. אמנון פליגלמן הגיב:

  מר ספירו,
  כשם שאנשי שמאל גובים עדויות מפלשתינים רבים, גם מכאלה שלא בהכרח דוברים אמת, גם אילנה דיין ביססה תחקיר על מידע שאומת.
  חבל שבמקום להביט במהות אתה מביט בתפל.
  אני בטוח שאם פעיל שמאל יחדור לשורות ארגון ימין ויביא מידע על רכישת קרקעות מפלשתינים לא תדקדק במקרה הזה אתיקה עיתונאית ומיד תזעק לנוכח המידע.
  כלומר, הביקורת שלך היא לא על מה אלא איך.
  זה מאכזב לשמוע דבר כזה מאדם כמוך שחרף התנגדותי לדעותיך רואה בך אדם מנומק והגון.
  זאת לא הפעם הראשונה שבשם ההתנגדות לכיבוש את מאשרר מעשים מסוימים ותומך באנשים רצחניים שידיהם מגואלות בדם.
  צא ולמד על מה שקורה בגרמניה ובסקנדינביה עם המגרים.
  הטרדות מיניות בסדר גודל של מכת ומנגד – שורת חוקים בדנמרק שאילו היו מועלים כאן כולך היה נשמע עד לשמיים.
  דנמרק? החרמת רכוש?
  המוסלמים לא נטמעים בשום מקום גדעון היקר ולעולם נותרים בדלנים וללא שום זיקה דמוקרטית ליברלית.
  זאת האמת היחידה גדעון ספירו היקר ואת זה הבין גם ידידך המנוח, פרופ׳ ליבוביץ שאמנם התנגד נחרצות לכיבוש אולם בה בעת ידע גם ידע מול מי הוא עומד.
  זאת הסיבה שהיה לי כל כך קל להזדהות עם דעותיו.
  בריאות לך.

 8. אסתר הגיב:

  טוב לשמוע קול שפוי במקומותינו

  תודה

 9. שירה הגיב:

  לגבי נטלי, יש קטע בישראל של נקמנות נטו. זה נראה כמו תוצר של מדינה שהיא לא באמת דמוקרטית ומקיימת חוקי יסוד של זכויות אדם, ואז מי שמנסה להשיג לעצמו זכויות כאלו, נופל לחורים המקווקווים של בין מה שזה אמור להיות לבין מה שזה באמת והתוצאה של המתח הזה או הסתירה הזאת מתבטאת בצורת הנקמנות. הנקמנות היא במילים אחרות, להשתמש ב"חוק" בשביל להביע כעס על השימוש בחוק.

  • דניאל קלטי הגיב:

   כמובן.

   זה בדיוק כמתקפתהּ של המפלצת הארורה ההיא, קלינטון, על סנואודן.

   אותו הדבר בול.

 10. שירה הגיב:

  אכן נטלי היא אומנית בדרגה בינ"ל שתזכה בפרס נובל. העתיד יוכיח שחרבון על הדגל הוא מעשה אומנותי ראוי. נאווי ראוי לקבל פרס נובל לשלום ולא כתבה משפילה.

  • שירה הגיב:

   הי שירה! נראה לי שמישהי מאיתנו צריכה לשנות את השם;)

   • אלי הגיב:

    שירה אם אני אחרבן על דגל פלסטין וחמאס ביחד זה יהיה מעשה אומנותי כן ?

    • דניאל קלטי הגיב:

     נטלי ויסמין טיפלו, גם, בדגלי פלשתין, סוריה, סעודיה (המכיל פסוק-קוראן!!), איראן, פקיסטאן ועוד…

    • שירה הגיב:

     אני שירה ה"מקורית".אבל נראה לי ששירה השניה כתבה את זה בציניות. זה מזכיר לי שכשהייתי ילדה פחדתי שאם אני אגיד "יהוה" משהו רע יקרה.. ואז אמרתי בלב ושוב בלב, ואז בקול רם.. ושום דבר לא קרה! הבנת, אלי?

 11. גדעון ספירו הגיב:

  אני קורא את כל התגובות ומודה לכל המגיבים, גם לאלה החולקים עלי כולל את היודעים מה הייתי אומר "אילו"… בגלל קשיי הקלדה אני ממעט להגיב למגיבים.

 12. יריב הגיב:

  נטלי ויסמין אלופות כמובן שהמדיה בארץ התעלמה לחלוטין משאר הדגלים בפרוייקט "קקי במקום דם " והבליטו את דגל ישראל בלבד .

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים