הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 בינואר, 2016 8 תגובות

התקשורת מדווחת מדי יום על דיונים שיהיו בקרוב. באו"ם דנים, ועוד ידונו, על הכרה במדינה פלסטינית, בארה"ב ידונו על מניעת הבנייה בהתנחלויות, באיחוד האירופי על הטלת מכס על תוצרת ההתנחלויות… אך לרוב כל זה מסתכם ב"הכל דיבורים" – בשינויים מדיניים או כלכליים פעוטים וחסרי משמעות. אך ישנו נושא נוסף ובעל משמעות. שבו גם ידונו בקרוב. על הנושא התייחס לאחרונה גם ראש ממשלת ישראל, בנימין נתניהו. כך הוא אמר: "היחסים בין ישראל לארה"ב, חרף חילוקי הדעות, איתנים וחזקים… יש דיבורים על קריסת היחסים, אבל מתברר שהיחסים מתחזקים… כמו מזכר ההבנות שכנראה נשיג בחודשים הקרובים על סיוע ביטחוני לעשר השנים הקרובות".

obama-israelאובמה בישראל, 2013 (צילום: פיט סוזה, הבית הלבן)

כך שדיבורים לחוד ומעשים לחוד – במיוחד כאשר אנו דנים על "הידידה הגדולה", ארה"ב. כאילו שישראל לא בונה התנחלויות, כאילו היא מקשיבה קשב רב לעצות הידידותיות שג'ון קרי או הנשיא ברק אובמה ושגרירו בתל-אביב דן שפירו משמיעים.  כי בינתיים ארצות הברית ממשיכה להזרים נשק חינם לישראל ולצבאה המגדיר את עצמו כמוסרי בעולם. הצבא השומר על ההתנחלויות הנבנות ומתרבות והמאחזים, שכולם (גם לדעת הממשל בארה"ב) אינם חוקיים. ברור גם שאין מדובר במשלוחי נשק זניחים, או בסכומים פעוטים שהממשל מקציב לישראל, וחברי בתי הקונגרס המאושרים והמועשרים (גם בכספי הלובי איפא"ק) מאשרים.

ג'רמי שארפ, חוקר שעובד עבור הקונגרס האמריקאי כתב לא מזמן מאמר ארוך על הסיוע שארצו נותנת לישראל. ממנו עולה שמאז שמדינת ישראל נוסדה ועד 2014 היא קיבלה סכומי עתק מארה"ב – יותר מכל מדינה אחרת אחרי מלחמת העולם השנייה – 124.3000.000.000 דולר או יותר מ-124 מיליארד דולר. עוד נתון מזעזע הוא שכמעט כל הסיוע היה  צ ב א י , ומאז 1996 רק סיוע צבאי ניתן לישראל!  וישראל, שלא כמדינות אחרות, זכאית להשתמש בסיוע האמריקאי גם לקניות מתעשיית הנשק שלה עצמה, ובניגוד לסיוע שניתן למדינות אחרות – ישראל מקבלת את הסיוע מיד בתחילת השנה האזרחית ובתשלום אחד.

המדינה גם מקבלת כל שנה ממשרד ההגנה האמריקאי כספי תמיכה לפיתוח רקטות וטילים. בתקציב משרד ההגנה האמריקאי (לשנה הנוכחית) נכתב שארה"ב תיתן כ-488 מיליון דולר לתוכניות משותפות לפיתוח ויצור טילים "הגנתיים". 55 מליון ל"כיפת ברזל", 287 מליון ל"קלע דויד", 90 מליון ל"חץ 3", ו-57 מליון ל"חץ 2". כזכור, כבר בשנת 2007 הסכימו ממשל בוש וממשלת ישראל על חבילת עזרה צבאית שתוקפה עשר שנים. הסכום שעליו הוסכם היה 30 מיליארד דולר.

ועכשיו, כשלאובמה נותרה שנה לכהונתו, הוא הבטיח להגדיל את המענק הצבאי שארה"ב תיתן לישראל בעשר השנים הבאות למעל 4 מיליארד דולר בכל שנה. בעיתונות ציטטו: "זה הובטח", וכך יהיה, למרות הגרעון הגדול בהכנסות האוצר האמריקאי. כי מה שתעשיית הנשק האמריקאית דורשת יקוים. הרי ידוע שלקרוביהם בתעשיית המוות האמריקאית קשרים מצוינים עם אחיהם הישראלים… לכן, בפעם הבאה שתקראו את דברי אובמה, או שליחיו קרי והשגריר שפירו, על "רצונה של ארה"ב בשלום", אל תיקחו את דבריהם יותר מדי ברצינות.

תגובות
נושאים: מאמרים

8 תגובות

 1. מודאג הגיב:

  ואל נשכח שעכשיו ישראל מספקת גם ציוד מעקב אחרי מתנגדי המשטר בסודאן.

 2. צדוק התקוה הגיב:

  מאותו סיוע צבאי שישראל מקבלת מארצות הברית אתה חי כאן כאשר מסביב מחכים טורפים ועבורם אין הבדל בין יהודי מהשמאל או מהימין כולנו עבורם כופרים שיש להשמיד

 3. דניאל קלטי הגיב:

  וזה אמור לחדש משהו למישהו פה כי…????

  ומלבד זאת – שוב, התסביך היודונצטרי החריף, המאפיין את כלל הכותבים הפוליטיים בארץ מלבדי:

  ארה"ב מפציצה וטובחת, בילדים קטנים, בכל צדי-תבל; ועל מה תוקפים אותהּ כאן? אך ורק, על הסיוע לישראל…

  כל הראיה הזאת, של עניין ישראל-פלשתין בתור מרכז-העולם. תתעוררו, אתם בקושי פינה זעירה בו.

 4. נושא חשוב הגיב:

  הממשל האמריקני משרת אינטרסים עסקיים נטו, שדורשים מישראל להיות מעבדת ייצור וניסוי נשק, בסיס צבאי במזרח התיכון, ואמצעי ישיר לרווח לתעשיות נשק

 5. אלמקייס הגיב:

  המסקנה נכונה ומי שבונה על רצונה של אמריקה בשלום או נוסח הקיטש הכללי של "העולם עוד מעט יתעורר" ימצא עצמו מתאכזב פעם אחר פעם ואין צורך ביותר מגדעון לוי אחד.

  אבל יש לא מעט וולגריות, שלא לדבר על התחנפות לסטראוטיפים גזעניים, בעיסוק בספירת הכספים שישראל מקבלת מארה"ב. אגב, כיוון שישראל קונה נשק אמריקאי בסכומים גבוהים יותר מסכומי "הסיוע" האמריקאי רצוי לראות זאת כסבסוד חלקי של החימוש הישראלי ושל תעשיית הנשק האמריקאית. על כל פנים, את הכספים האלה צריך לראות בהשוואה לכספים שמוציאה ארה"ב על שמירת ההגמוניה שלה. מה זה 124 מיליארד דולר לאורך 60 שנים לעומת טריליוני הדולרים שהוציאה ארה"ב רק בעשור האחרון על המלחמות בעירק ובאפגניסטן.

 6. טל הגיב:

  אני חייב להגיד שתמיכת הדמוקרטים בארה"ב בישראל היא בעיניי חידה. מה האינטרס שלהם בכך? בתקופת המלחמה הקרה אפשר היה להבין זאת, אבל מדוע היום? ברור שמדיניות נתניהו היא כאב ראש לאובמה ולחושבים כמוהו, אז מדוע אינם מניפים את מקל האיום כלפיו? אין לי תשובה. כוחם הכלכלי והדמוגרפי של היהודים ביחס לקבוצות אחרות באמריקה בירידה. ישראל היא נטל על ארצות-הברית, ומכוח האינרציה האמריקנים ממשיכים במדיניות לא רציונלית. או אולי יש למישהו תשובה? (מעבר לתעשיית הנשק האמריקנית, שזהו בעיני הסבר חלקי ביותר).

  • דוד עציון הגיב:

   לטל: התמיכה האמריקאית נשענת על 3 "רגליים", שמתחילות להתנדנד:
   1. יהודי ארה"ב. אמנם כוחם האלקטורלי והדמוגרפי מתמעט, אבל כוחם הפוליטי והכספי (כתורמים) הוא גדול, בעיקר במפלגה הדמוקרטית. אמנם לא כל היהודים תומכים בישראל, אבל עדיין יש תמיכה רבה , כולל נקיפות מצפון ש"מנקות" את חוסר הנוחות ממדיניות ישראל.
   2. אינטרס "משותף" – ישראל היתה מעבדת נשק אמריקאי, מוצלחת למדי, לפחות בשנות השבעים והשמונים. בישראל מאוחסנים מחסנים אמריקאים, ישראל עובדת יחד עם התעשיה האמריקאית על שכלול ושיפור כלי נשק. בפרספקטיבה הזו, 3 מיליארד בשנה זה לא הרבה כסף
   3. עולם ערכים משותף. שתי "חברות-ספר" שהעריכו את ההתיישבות, שאבו את המורשת מהתנ"ך וראו את עצמן כחברות מופת. זה ה"סעיף" שהולך ומדלדל יותר ויותר – כי עולם הערכים האמריקאי, בעיקר הדמוקרטי, הולך לכיוון שונה – יותר זכויות אדם ופרט, פחות הזדהות עם ישראל

 7. לאלמקייס ושות׳ מגדעון גיתאי הגיב:

  אתה צודק שארה״ב מוציאה הרבה יותר על מלחמות, א ב ל: הסיבה העיקרית שהממשלים האמריקאים שולחים לישראל נשק חינם היא כי ישראל היא (יחסית) ״שוטרת זולה״ ששומרת על המשטרים המפגרים הערביים מנהר פרת עד למאגרב נגד רצון העמים הערביים. זה זול לארה״ב, ויקר לנו, כי בכך אנו משניאים עצמנו עוד יותר על עמי ערב. וכפי שאתה ודאי יודע נתניהו-מסיתיהו בונה עצמו על השנאה שיוצרת את הפחדים המוכרים לכולנו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים