הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 בפברואר, 2016 13 תגובות

אסור לטעות: הצעת ראש הממשלה בנימין נתניהו לאפשר לרוב בכנסת לגרש ח"כים מכהנים, היא חלק ממתקפה רחבה על הדמוקרטיה, המשך ישיר של קמפיין "השתולים". זה תמיד מתחיל בניצול של כעס ציבורי על עמדה מרגיזה או מקוממת של מישהו. וזה תמיד מגיע למקומות אפלים ובעייתיים.

ספרים שריפה תרבות צנזורה הריסות פשיזם book-burning(מקור)

מהרגע הראשון היה ברור שנתניהו משתמש בפגישה שקיימו הח"כים של בל"ד כתירוץ להמשיך בקמפיין סימון הערבים בישראל בתור אויבים פנימיים. קמפיין שהחל עם "הערבים נוהרים לקלפיות", המשיך בנאום ההסתה על דם נרצחי הפיגוע בדיזנגוף, ועבר דרך האמירה השקרית שלו על כך ש-"הח"כים הערבים צועדים בהפגנות עם דגלי דאעש", תוך התעלמות מכך שהם מוקיעים את דאעש מעל כל במה ובכל שפה.

מאחורי המהלך הזה יש מטרה פוליטית: כפי שאמר ברדיו חברי יו"ר הרשימה המשותפת ח"כ איימן עודה (חד"ש): "נתניהו זוכר את הימים בהם הוא היה ראש אופוזיציה, וממשלת רבין נשענה על תמיכת הח"כים הערבים. הוא יודע שככל שהציבור הערבי יהיה לגיטימי – הוא עלול לאבד את השלטון".

ח"כ עודה חזר והדגיש את התנגדותנו המוחלטת לכל פגיעה באזרחים חפים מפשע. מאבק צודק כמו התנגדות לכיבוש – צריך להתבצע באמצעים צודקים. תמיכה בהחזרת גופות לקבורה איננה מבטאת תמיכה פוליטית במעשים שנעשו. "אנחנו מוקיעים כל פגיעה ביהודי באשר הוא יהודי, וכל פגיעה בפלסטיני משום שהוא פלסטיני", אמר ח"כ עודה.

ובחזרה להצעת החוק של נתניהו, המבקשת לקבוע שהרוב בכנסת יוכל לגרש חברי הכנסת מהמיעוט שמרגיזים יותר מדי. כל השוואה היסטורית היא בעייתית. ובכל זאת, אני לא יכול שלא להיזכר בתקדימים היסטוריים של גירוש חברי פרלמנט, ובתוצאות שהמהלכים האלה יצרו. ב-1936 זכה השמאל בצרפת בניצחון היסטורי בבחירות לפרלמנט, והוקמה ממשלה שהתנגדה לפשיזם ולנאציזם. אבל ארבע שנים לאחר מכן, אותו פרלמנט צרפתי הקים את משטר וישי, ששיתף פעולה עם הנאצים. איך זה קרה? בין הבחירות בהם ניצח השמאל האנטי-נאצי לבין הקמת הממשלה הימנית הפרו-נאצית, גורשו מהפרלמנט הצרפתי חברי הפרלמנט מהמפלגה הקומוניסטית, לאחר שהימין הציג אותם בתור "בוגדים באומה".

שבע שנים קודם לכן, בינואר 1933, גורשו מהרייכסטאג (הפרלמנט הגרמני) חברי הפרלמנט מהמפלגה הקומוניסטית, אחרי שהעלילו עליהם שהם הציתו והעלו באש את הרייכסטאג. זה היה המהלך שאיפשר להיטלר את הרוב בפרלמנט, שבאמצעותו הוא חולל את השינוי הדרמטי במשטר בגרמניה.

טולסטוי כתב שכל משפחה אומללה – היא אומללה בדרכה היא. ולכן זו איננה השוואה, אלא אזהרה. אנחנו במדרון מסוכן ותלול. התהום קרובה מתמיד. זה הזמן לעצור.

 • ח"כ דב חנין (חד"ש – הרשימה המשותפת), הוא חבר הלשכה הפוליטית של מק"י – המפלגה הקומוניסטית הישראלית.
תגובות
נושאים: מאמרים

13 תגובות

 1. חוק נבוב הגיב:

  גם אם החוק יעבור, לא יהיו 90 ח"כים שיגרשו ח"כים ערבים. זה חוק על הנייר בלבד. והח"כים הערבים יכולים להמשיך לעמוד על זכותם הטבעית לבקר משפחות שכולות פלשתיניות.
  המצב הקשה הוא פרי הבאושים של הכיבוש. ולא בגלל ביקורים של ח"כים.

  • דניאל קלטי הגיב:

   לא יהיו? איך לא יהיו?

   ה"ליכוד" = 31 ח"כים = יתמוך בוודאות.
   המערוך (המפלגה האֲבוּדָה + התנועה לשום-מקום) = 24 ח"כים – *לפחות* 13 מתוכםן, לרבות הרצוג ולבני, יתמכו בכך בוודאות!! השאר, פשוט, ידאגו להימצא במזנון, בשעת-ההצבעה… או, שבכלל לא יגיעו לכנסת אותו יום.
   "אין עתיד, כי יש לפיד" = 11 ח"כים = יתמוך בוודאות.
   "כך"לון = 10 ח"כים = יתמוך בוודאות.
   "הבית היודאו=נאצי" = 8 ח"כים = יתמוך בוודאות.
   ש"ס = 7 ח"כים = יתמכו בוודאות.
   "יהדות בלי נשמה" = 6 ח"כים = יתמכו בוודאות.
   "מַלדובה ביתו" = 6 ח"כים = יתמכו בוודאות.
   "מרצ" = 5 ח"כים = יגמגמו-עצמםן לדעת, יזגזגו הלוך ושוב ולבסוף יטענו, ש"לא שמענו הפעמונים, בישבנו במזנון"…

   יהיו גם-יהיו, אני מבטיח לך.

  • אמיתי הגיב:

   יש יצור אחד רע ונמהר ושמו אקיבוש
   אפשר להאשימו בכל שיבוש
   אחרי יום עבודה אתה עייף ותשוש
   זה פשוט , זה היצור ההוא אקיבוש
   אתה חי פה אבל מרגיש תלוש
   הוא אשם,הוא אשם אקיבוש
   אתה רעב אבל מישהו אכל את החבוש
   שלא יהיה ספק תאשים את אקיבוש
   אקיבוש הזה מהבוקר עד הערב את חיינו ממרר
   אבל מצד שני לחיינו הוא נותן תכלית כוח ומרפא
   תארו לכם חיים בלי היצור אקיבוש
   את מי היינו מאשימים במר גורלנו
   על מי היינו תולים את רוב טיפשותנו.

 2. ככה זה במדינת האפרטהייד הגיב:

  BB כיבושיהו—השית עלינו את "מסע התנחלויות" (בניגוד משווע לחוק הבינלאומי) — והמסע הזה הוליך להתנגדות האלימה של תושבי פלסטין. עכשיו מזדרזת הממשלה להעביר את החוקן החדש להשעיית ח"כים שאינם רצויים לשרי ממשלת תומכי הטרור — שממשיכים להפחיד את הציבור כדי שירגיש מאויים. . . . היום "הארץ" מדווח על כוונת הממשלה לעקוף את היועמ"ש, ולקדם את החוקן בכנסת ש”לא דרך ועדת שרים”. על פי הנוסח המוצע, יוכלו 90 ח"כים להשעות קולגה גם על הסתה לגזענות (שזו ההתמחות של מסיתיהו ושריו), ושלילת אופיה היהודי (ו"הדמוקרטי") של מדינת ישראל. זאת למרות שב"הכרזה על הקמת מדינת ישראל" (מגילת העצמאות) התחייבו מקימיה להיות עם "שוחר שלום… מביא ברכת הקידמה לכל תושבי הארץ… (ל)קיים שויון זכויות חברתי ומדיני גמור לכל אזרחיה בלי הבדל דת, גזע ומין… (ולהיות) נאמנה לעקרונות מגילת האומות המאוחדות. אבל כבר קודם, ב-22 לאפריל ”שוחררה” חיפה, והערבים גורשו ללבנון. כך התברר לכל שההכרזה היתה שקרית.

 3. דניאל קלטי הגיב:

  מה שלא ימנע ממך, כמובן, להוסיף ולהתרפס לפניו ולכנותו "אדוני כבוד ראש-הממשלה", תחת לכנותו, כיאות, בשמו ההולם: "הניאו-נאצי מכחיש-השואה, הגזען הפסיכופאט הארור, בנימין נתניהו".

  תמשיך לדבר בנימוס ולכתוב מאמרים עדינים. רק אל תטען, שאתה מהפכן, או קומוניסט.

 4. אלי הגיב:

  אני מתנגד להוצאת חברי כנסת מהכנסת אלא אם הם עברו עבירה פלילית והורשעו בבית משפט.
  אני חוזר ותמה מה יש לאנשי חד"ש במשותף עם בל"ד
  בל"ד היא מפלגה לאומנית הדוגלת במדינה אחת ערבית מהים עד הירדן. מה חד"ש מרויחה מהשותפות עמה הם אינם סוציאליסטים אינם ירוקים אז מה האג'נדה המשותפת?

  הערת אגב היסטורית. המפלגה הקומיניסטית הצרפתית אכן בגדה בצרפת כאשר עם פרוץ מלחמת העולם בספטמבר 1939 קראה לאנשיה לא להתגייס לצבא ולחבל בגיוס ותעשיית הנשק. הדבר ארע מתוך נאמנות עיוורת לברה"מ שחתמה על הסכם ריבנטרופ-מולוטוב.
  עם כבוש צרפת על ידי הנאצים שתפו הקומוניסטים פעולה עם משטר וישי וגרמיניה עד… יוני 41 עת פלשה גרמניה לשטחי ברה"מ.

  עמדה דומה ננקטה גם על ידי חברי הפק"פ בארץ

  • דניאל קלטי הגיב:

   האג'נדה המשותפת היא, שעקב אחוז-החסימה, של שומר-הבארים איווט מה-קַראים-אותו ליברמן, קולותיהם של האידיוטים, המצביעים לבל"ד, היו הולכים לפח-האשפה.

   מבחינת שאלת נוכחותם בכנסת, של שלושת הליצנים האמורים, לא היה בכך משום הפסד ניכר – אבל בבחירות, בהן *תיאורטית*, יכול היה, אולי (על-פי השקרים) להיות לנו גוש-חוסם-"ליכוד" (ונתעלם לרגע מן השאלה, איזו מין "קואליציה", ניתן היה להקים, בהשתתפות לפיד, גפני וזועבי יחדיו… אי-אפשר היה, כמובן; אולם, נתניהו היה נחסם), בבחירות שכאלה, חבל על כל קול…

   הבנת?

   כמובן, מדוע להישאר יחדיו, לאחר שכבר נכנסו כולם לכנסת = זאת, כבר, שאלה אחרת לחלוטין… טוב נו, מצד שני, אם יתפרקו עכשיו, בהכרח תעלה כאן הטענה, ש"חד'ש זרקו אומללי-בל'ד, לכלבים הפשיסטיים"… אז הם תקועים איתם.

 5. אמנון פליגלמן הגיב:

  קראת מאמר אחד של איש שמאל קראת את כולם.
  למה איש צבוע כמו דב חנין מצטט רק מה שנוח לו?
  כי זה דרכו השמאל – לסלף לעוות ולשכתב.
  שופטת בית המשפט העליון אסתר חיות שאלה את זועבי : ״טענת שחוטפי ורוצחי שלושת הנערים אינם. טרוריסטים ומהי עמדה זו אם לא תמיכה בטרור?
  השופט אור קבע שח״כ טאלב אה סאנע הסית ושילהב במהלך האינתיפאדה השנייה.
  ברכה תומך נלהב בשיח ראאד סאלח.
  למי אתה בא למכור סיפורים על הח״כים הערבים?
  אתה רציני? אתה אמיתי?
  הם ה – אויבים של מדינת ישראל לא בשל מוצאם או דעותיהם אלא בשל מעשיהם הנלוזים.
  תמשיך לסנן ולזקק את מה שהם אומרים ולחשוב שזיכרון סלקטיבי יטשטש את העובדות.
  אנו יודעים מי הם וכמה הם צבועים ומסוכנים.

  • דניאל קלטי הגיב:

   ה א ? ? ?

   צ'יזס, כמה בולשיט בתגובה אחת.

   מעבר לגזענות הקיצונית, המבחילה, הבוטה ומעוררת-החלחלה:

   ברכה תומך (ועוד "נלהב"!) בפסיכופאט ראאד סלאח?!?

   איפה, במבזק-החדשות בחלומותיך?

   • אמנון פליגלמן הגיב:

    אתה בעצמך פאשיסט.
    התגובה שלך מדברת בעד עצמה וברור שאינך בר שיח.
    תמשיך לחשוב שאתה נאור.

 6. אשר פרוליך הגיב:

  לחבר דב חנין:
  נכון שהדמוקרטיה הבסיסית בישראל במדרון חלקלק מטה.מצד שני, כל דמוקרטיה חייבת להגן על עצמה כנגד אלה המנצלים אותה כדי לפגוע בה בסופו של דבר. שמעתי במו אוזניי חברי בל"ד טוענים ש"יש מסורת לבקר במשפחות הרוגים ללא קשר למה הם נהרגו,וזו התרבות שלנו" (כך הם אמרו).
  גם ניסו בציניות "להסביר" שזה היה רק בקור תנחומים כאילו מדובר באסון של תאונת דרכים ולא בפשעי טרור שיש לגנות. בולטת אצל בל"ד התרגילים המילוליים כדי לא להתייצב ולענות מול השאילה האם יש לגנות מעשים אלה ואפילו יש הצדקה סמוייה בכך ש"הכול נובע מהכיבוש".
  בל"ד היא מפלגה לאומנית שבשום אופן לא מציעה פתרון של שלום בין שני העמים ורק מוסיפה לשינאה ולקרע הנורא בין שני העמים. הייתי מצפה מהחבר דוב חנין,נציג מפלגה קומוניסטית שאמורה להיות אינטרנציונליסטית,נגד לאומנות ובעד שלום וסולידריות בין מעמד הפועלים שלכל העמים,לגנות מפלגה לאומנית זו ולא להגן עליה ונציגיה בבויי השינאה המכסים על רצח חפים מפשע

  • דניאל קלטי הגיב:

   מעניין, ש * כ ל * ה"מזועזעים" וה"מזוזות" מן הביקור דנן, לא צייצו, אפילו, אלפית המלה *מעודם*, נגד הביקורים ההמוניים, עלייה לרגל כללית ממש, אצל משפחותיהם של המרצחים האמיתיים: חלאות צבא הכיבוש, מרצחי-ילדות-פלשתין ואפילו לא נגד ביקורים, אצל החלאות המתנחבלים.

 7. אשר פרוליך הגיב:

  תגובתי לדניאל קלטי לא פורסמה על אף שמה שכותב דניאל לא רק פסול,רבוי שינאה,בלתי מאוזן
  ואף חמור מזה,מסוכן בכך שיש בו תמיכה סמויה אבל שקופה לטרור רצחני נגד חפים מפשע.
  מקווה שמערכת אתר זה תדע להבחין בין בקורת אמיתית ואוביקטיבית נגד הכבוש לבין עדוד
  רצח מטורף של סתם אזרחים ומעשי התאבדות של נערות ונערים. פשע אחד לא מצדיק פשע אחר בשום מקרה, וצריך להפסיק עם עידוד הטירוף,החולני והרצחני ,שיש לו אולי הסבר, אבל בשום פנים ואופן הצדקה ועוד פחות מזה,עידוד ציני ומסוכן.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים