הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-9 בפברואר, 2016 10 תגובות

באתי ארצה, משום שכצעיר יהודי אמריקאי חינכו אותי להאמין שלהיות יהודי משמעו לתמוך בעולם של שוויון, צדק ושלום; עולם שונה מזה שהסבים והסבתות שלנו גדלו בו באירופה של שנות ה – 40 של המאה הקודמת. גדלתי באמריקה תוך ידיעה שישראל היא מדינה דמוקרטית ושוויונית, שונה משכנותיה. הגעתי ארצה כי רציתי להיות חלק מהדמוקרטיה הזו.

הימין לא ישתיק אותי שלום עכשיו עומדים ביחד נגד ההסתה מגרשים את החושך עוצרים את הפשיזם שמאל ימין הפגנה shalomdemo(מקור)

הגעתי לישראל משום שראיתי תמונות של אברהם יהושע השל צועד יחד עם ד"ר מרטין לותר קינג, וידעתי שלהיות יהודי משמעו לעשות את הדבר הנכון. משמעו “להתפלל דרך הרגליים”, גם אם יש בכך כדי לצאת נגד עמדות פופולריות. עברתי לישראל משום שנמאס לי להיות “הבחור היהודי” מארגון חברה אזרחי גדול שבו עבדתי באמריקה. עברתי לישראל כדי לברוח מהתיוג, וכדי שהתיוג הזה יהיה חלק מהעבר שלי ולא מהעתיד שלי.

למרות זאת, לאחר שחציתי את האוקיינוס כדי לא להיות מתוייג כ"אחר", מצאתי את עצמי מתוייג מחדש, הפעם על ידי ממשלת ישראל. בימים אלה הכנסת דנה בחוק העמותות, חוק שמטרתו לסמן ולהוקיע ארגונים העוסקים בסוגיות שהן בפריפריה של החברה הישראלית. החוק יוצר למעשה רשימה שחורה של ארגונים המקבלים תרומות מישות מדינית זרה (למשל האיחוד האירופי או האו"ם – גופים שתורמים לחלק מארגוני זכויות האדם בישראל). מעבר לכך, החוק החדש יחייב, שאם אכנס לכנסת אצטרך לענוד תג שיבהיר שאני עובד באחד הארגונים הללו. סימון כזה לא יחול על ארגוני ימין, המקבלים תרומות פרטיות מתורמים מחו"ל.

אני מתגורר בישראל משום שהקרן החדשה לישראל והמוקד לפליטים ולמהגרים סייעו לי למצוא את מקומי ולפעול למען תיקון עולם ולהגשמת הרצון העז שלי לשמור על מדינת ישראל צודקת ושוויונית. האהבה לישראל והרצון לסייע למבקשי מקלט המתגוררים בה אינם סותרים האחד את השני. שני ארגונים אלה מקדמים ערכים משותפים ומשרתים קהילות הנמצאות בשולי החברה הישראלית וזקוקות לעזרה. החקיקה הזו תפגע בהם.

פעמים רבות כאשר משוחחים עם לקוחות של המוקד, הם מספרים על המסע שלהם לישראל. הם מספרים כי שמעו כי יש כאן דמוקרטיה מפותחת, אחת שתוכל ודאי לסייע להם ולהגן עליהם מרצח עם וממשטר דיקטטורי בארץ מוצאם. הם באו עם תקווה כי בפעם הראשונה בחייהם, הם יחיו במדינה המתירה את חופש המחשבה, חופש הדיבור וחופש ההתאגדות. המציאות שהם מגלים היא שונה לגמרי והארגונים הם שפועלים, באופן יום יומי, לשנות את הסטטוס קוו.

לעולם לא אוכל להגן על פעולות ממשלת ישראל כשהיא מקדמת חקיקה המבקשת להשתיק ולהפחיד ארגוני זכויות אדם, במטרה לפגוע בחופש הביטוי וחופש ההתאגדות שלהם. הממשלה צריכה להתייחס לאופוזיציה כשותף המחזק את האופי הדמוקרטי של ישראל, ולא לדרוך עליה.

זו הסיבה שהתחייבתי לעבודה יום יומית במוקד לפליטים ולמהגרים ו"להתפלל באמצעות רגליי" כדי לעודד את ממשלת ישראל להגן על החירויות של מי שמתגוררים כאן.

 • סם קוטנר הוא עמית צדק חברתי בשתי"ל, המתנדב במוקד לפליטים ולמהגרים
תגובות
נושאים: מאמרים

10 תגובות

 1. אל הדוד סם הגיב:

  אכן צריך תג מיוחד דווקא לפעילי ימין. כדי שהציבור יכיר ויוקיע את הפשיסטים.
  אבל לא צריך להיבהל מהתג לעמותות כמו שתי"ל. כי הציבור שמגיע לכנסת תומך בפעילות צדק חברתי. צריך להיות גאים בתג הזה. זה "תיוג חיובי". בסוף האמת מנצחת.

 2. דרור מרמת גן הגיב:

  אני חושב שבארה"ב תוכל לתרום יותר למען המסתננים ממקסיקו,ולמען המלחמה בגזענות נגד השחורים (אפרו-אמריקאים,בלשון הפוליטיקלי-קורט).

  צריך מידה גדושה של צביעות כדי לטעון ששקיפות פירושה "סתימת פיות".

 3. דניאל קלטי הגיב:

  ציוני מ"מרצ", "הקרן החדשה" ודומותיה פרו-האימפריאליסטיות.

  מנקודת-המבט שלי, כשמאלני אמיתי, אתה קרוב הרבה יותר ל"ליכוד", מאשר אליי והריב, בינך לבינו, אינו אלא ריב ציוני פנימי, של שתי קבוצות חסרות-כל-חשיבות, בקרב האימפריאליסטים.

  ביני לבינך, אין דבר וחצי-דבר ולעולם גם לא יהיה.

 4. dmr הגיב:

  Bravo, Sam: the exception that proves the rule. And the rule, in your native land? A misinformed, ill-informed, disinformed "Jewish community" (soi-disant), force-fed nonsense straight out of Leon Uris in their schools and summer camps and synagogues, where they are encouraged to feel a sense of distance and contempt for the goyim, by definition seen as inherently murderous when not risible. The political ramifications of this world-view are too obvious to require comment..

  Whether such as you will come to feel at ease in yet another ethnocratic ghetto, however, remains to be seen. I think it rather unlikely. Regardless, you are to be congratulated for showing courage and independence of mind – all too rare qualities in the world that made you..,

 5. משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

  קראתי את המאמר וגיליתי שישראל היא דמוקרטית,ושאתה רוצה שתהיה שוויונית,צודקת וכו` שכחת שבהגדרתה מדינת ישראל היא יהודית-דמוקרטית
  אני לא חושב שבמקרה הרכיב היהודי לא הוזכר.לרוב העם בישראל הרכיב היהודי חשוב לא פחות מהדמוקרטי.וזו הבעייה עם אנשי הקרן החדשה ושלל האירגונים הנתמכים על ידה.הרצון לקעקע את מדינת ישראל כמדינת הלאום היחידה של העם היהודי ולהופכה למדינת כל אזרחיה.אתה באירגון שלך תורם כמובן את תרומתך בתמימות או בטיפשות.כי רוב הפליטים שאתה מדבר עליהם הם לא יותר ממהגרי עבודה שפשוט רוצים להתפרנס יותר טוב. בעידוד אירגוני הקרן החדשה אתם מנסים לשנות את הצביון היהודי של מדינת ישראל. אני מסכים שאם מדובר בפליטי חרב אמיתיים ישראל צריכה לעשות מאמץ ולתת להם בית זמני עד שהמצב במדינות המוצא שלהם יסתדר. יש לך כוונות טובות אבל נראה לי שאתה פיון על לוח השחמט של מדינות אירופה שמדינת ישראל היהודית לא באה להם בטוב,ושהן יעשו כל מאמץ לטרפד את הפרוייקט הציוני.

 6. שירה הגיב:

  סם, בהצלחה. ישראל זקוקה לאנשים אופטימיים ורצוי עם מבטא אמריקאי. אני עשיתי תהליך הפוך. עזבתי כי נגמרו לי הכוחות והתקווה. אין לי בעיה עם חוסר ידע שמאפיין את אזרחי ישראל ("הם לא פליטים, הם מהגרי עבודה"). יש לי בעיה כשלא מעוניינים לדעת ולא משנה כמה העובדות ברורות. עדיין יבואו להגיד לך שכדור הארץ שטוח ויושב על צבים וככה זה ואם אתה לא *מאמין* בזה, אתה בוגד. עכשיו לא מספיק להגיד לך בוגד, כי ראו שזה לא עבד. השמאלנים משום מה מתעקשים ולא משתנים ו*מבינים* אז מצאו פתרון: מחוקקים בכנסת חוקי מדינה עם ענישה לצידם שמי שיעז להגיד אפילו חלש: eppure si muove יחטוף. אין מדע, אין הוכחות, אין שכלתנות, אין עובדות. יש אמונה ואם זה לא עבד, יש עיגון של האמונה בחוק. מה האמונה? האמונה היא שהימין צודק תמיד, ולעזאזל "התצפיות".

 7. אמיתי הגיב:

  שירה בהצלחה בדרכך החדשה. רק אל תשכחי שנשארו עוד כמה חכמים אחרי שעזבת.
  הימין בדיעבד באמת צדק וזה לא קשור לאמונה אלא לעובדות, שאת מתעלמת מהם .
  כשהגיע להנה הטרוריסט ערפאת על כנפי השלום של רבין , בימין צעקו אל תתנו להם רובים
  נתנו להם וזה נגמר בכמה אלפי הרוגים אזרחיים. כשהימין אמר אל תתנו לאסד את הגולן הוא צדק
  תארי לך עכשיו את דעאש משכשכים את רגליהם בכינרת. כשהימין אמר לא להתנתקות הוא צדק.
  תספרי כמה מלחמות עם עזה עברנו עד עכשיו וכמה עוד צפויות … לא חסרות עוד דוגמאות.
  לחיות בהכחשה זה הכי כיף . אני חכם יותר מכולם , אני רואה עובדות שאף אחד לא רואה, אני היחיד שיודע שכדור הארץ מסתובב מסביב לשמש…..
  לקחת אחריות על החלטות זה קצת יותר מרוכב וקצת יותר קשה . להכניס לישראל את כל מהגרי העבודה שאת מתעקשת שהם פליטים בלי חשבון זה נראה יופי בטלוויזיה עד שהם מתחילים לעורר
  מהומות , משתתפים במעשי אונס והטרדה המוניים כמו בקלן שבגרמניה.
  אני מקווה שתצליחי איפוא שאת , תקבלי קצת פרספקטיבה על החיים ובסוף תחזרי מפוייסת. כי פה הבית שלך.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים