הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 במרץ, 2016 4 תגובות

במשך מאות שנים ההשקפה הכלכלית הרווחת הייתה כי אמנם פערי הכנסה הם לא עניין נעים, אבל יש בזה תועלת: פערי שכר מעודדים צמיחה כלכלית, כלומר רמת חיים ממוצעת גבוהה יותר. איך הקשר הזה עובד? בצד הכספי, ככל שאדם עשיר יותר כך הוא חוסך יותר. מכיוון שהחיסכון הוא המימון להשקעה, ומכיוון שהשקעה היא היוצרת צמיחה כלכלית – מעודדים פערי השכר צמיחה. עניים לעומת זאת, אוכלים את כל הכנסתם ולכן ממעטים לחסוך ומכיוון שכך, לא תורמים להשקעה ולכן גם לא תורמים לרמת חיים טובה יותר בעתיד. בצד החברתי, ככל שפערי השכר גדולים יותר, כך גדל התמריץ להשתפר. לבעל הכנסה נמוכה יש לאן לשאוף. העשיר הוא התמרור, המגדלור לעתיד טוב יותר.

עובדות מפעל, אנגליה 1918 נשים מלחמת העולם הראשונה היסטוריה פמיניזם אשה שוויון עבודה factorywomenעובדות מפעל, אנגליה 1918 (מקור)

למי שטיעונים מהסוג הזה נראים מגוחכים יש כנראה חסר בלימודי כלכלה. ממשלות, משופעות בכלכלנים המאמינים בהסברים שכאלה, אף הגדילו לעשות וחוקקו חוקים ל"עידוד השקעות" כלומר לתת למי שהוא ממילא עשיר עוד כסף להבטיח שאכן ישקיע. ממשלות ישראל אינן חריג במדיניות כזו.  לפני כעשרים שנה החלו כמה כלכלנים להטיל ספק. ביניהם ראוי לציין את עודד גלאור ויוסי זעירא הישראלים שכתבו, שומו שמיים, שההפך הוא הנכון. הם הראו שככל שהחברה יותר שוויונית כך הצמיחה גדולה יותר. אי השוויון עושה ההפך ממה שחשבו.

המחקר החדש

לא שמישהו באמת הקשיב לדברים, על אף שהדוגמה הבולטת ביותר היא מדינות סקנדינביה. בשנים האחרונות גם במדינות האלה יותר ויותר נוטים למדיניות של אי שוויון.  תוך הוויכוח הזה נכנסו טייגו קוולקנטי מאוניברסיטת קמברידג' שבאנגליה וחוסה טוורס מבית הספר לכלכלה נובה שבליסבון, פורטוגל, במחקר המתפרסם בגיליון החדש של ה"אקונומיק ז'ורנל" שכותרתו "המחיר הכלכלי של הפער המגדרי". צמד החוקרים עשו עבודה מעשית. הם בדקו עשרות מדינות שבהן פערי הכנסה בין גברים לנשים ושאלו את עצמם האם שינויים בפער – למשל מדינות שבהן הפער הצטמצם – משפיעים על הצמיחה הכלכלית. האם צמצום הפער בין העשירים (גברים) לעניים (נשים) בכלל משפיע, ואם כן – לאיזה כיוון.

הממצא הוא שגידול של 50% בפערי השכר המגדרי מקטין את רמת החיים ("ההכנסה לנפש") בשליש. מה שצריך להוכיח. בישראל פער השכר (החציוני) המגדרי הוא 28% ופער ההכנסה המגדרי אצל עצמאיים הוא 80%. שישו ושימחו חסידי הצמיחה. יש על מה לעבוד.

מה לעשות לצמצום הפער

יש הטוענים כי אפליה בשוק העבודה היא ביסוד הפערים. השאלה היא מה מהות האפליה? האם זו סתם העדפת גברים ושכרם הגבוה מוסבר בשנאת נשים לשמה? או אולי נובעת האפליה מכך שגברים, יותר מנשים ובהרבה, זמינים לעבודה? נשים, לפי הגישה הזו, מעדיפות או נאלצות לגדל ילדים ולעבוד בבית ומכאן חולשתן בשוק העבודה.

אז הנה כמה רעיונות איך להעלות את רמת החיים מבלי לבזבז שקל אחד: לבטל את חוק עידוד השקעות הון ושאר התמריצים להשקעות ולחלק לכל אישה עובדת 500 שקל לחודש שישולמו לקרן הפנסיה שלה; במשך עשור לחייב כל גבר לפרוש מעבודה בגיל 62 ולחייב כל אישה לעבוד עד גיל 67. אחר כך אפשר יהיה להשוות ביניהם; לקצץ את חופשת הלידה של נשים לחודש וחצי ולחייב כל גבר בחופשת לידה של חודש וחצי; לקבוע כי כל שכר מעל 25,000 שקל לחודש לא יוכר לצורכי מס הכנסה וייאסר לחלוטין במגזר הציבורי ובמגזר שלא למטרות רווח והצעה אחרונה: גברים יוכלו לעבוד שעות נוספות רק אחרי השעה 19:00.

בהצלחה.

 • פורסם בבלוג של גדעון עשת
תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. שירה הגיב:

  אין לי בעיה. אני בעד תיקון לטובת הנשים. אך לצד הרצון לשעבד את השנים עד גיל 67 (ואת הגברים עד גיל 62), עדיין לא הגבת לי אפילו פעם אחת על הרעיון של עצמאות כלכלית, כבר בגיל 30, לפני הילדים. זה אפשרי גם עם שכר חציוני. תפסיקו לקנות תתחילו לחסוך. כל אחד יכול להשקיע. לא מלמדים אותנו את זה דווקא כדי שזה יהיה תחום אקסקלוסיבי של משקיעים כבדים (שעושים את הכסף הגדול מהשקל ועוד שקל של הצרכנים האינפנטילים שממירים אושר וחירות במוצרים מתכלים). בצורה הזאת, לא תריך לזחול ולבקש טובה של תיקוני חוק מהמדינה. לכו תעבדו אבל תחסכו. הייתי מוסיפה אפילו לוותר על לימודים אקדמאים. בזבוז מוחלט של זמן וכסף. שלוש ארבע שנים של עבודה שבהם יכולתם להרוויח עוד, להתמקצע על הדרך ולחסוך לפרישה מוקדמת. והגיע הזמן שאקבל התייחסות עניינית לרעיונות האלו..

 2. דניאל קלטי הגיב:

  לרגל יום-האישה: מאמר מאת מר בחור.

  LOL LOL LOL LOL LOL

 3. דני הגיב:

  לקצר חופשת לידה לחודש וחצי? ומה עם אישה שרוצה להניק, כדרך הטבע, את תינוקה עד למשל גיל שמונה חודשים שבו הוא יכול לאכול אוכל רגיל? אתה אומר – בא נקריב על מזבח הקפטילזם את טבענו כיונקים? נשמע הגיוני? גם ככה גדל פה דור של אנשים אנוכיים להחריד, חסרי כבוד ונימוסים, אז עוד את כמה מטבעות החסד הקטנות שהאם יכולה להעניק לבנה/בתה אתה רוצה לקחת? לא רוצה לחשוב איך תיראה החברה שלנו אז.

 4. דניאל קלטי הגיב:

  שאלה: מי, בחד"ש תל-אביב, מצא לנכון לאתרג את עשת, לפמפם לנו, את כל הבליו ולגונן עליו לחלוטין מביקורת?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים