הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-14 במרץ, 2016 7 תגובות

בתיהם של הפלסטינים מבקעת הירדן נהרסים חדשות לבקרים. הם לא פגעו באיש. הם מתווספים ל"הומלסים החדשים" אותם מבקשת מדינת ישראל להרתיע. המדינה הורסת – כי היא יכולה. הרתעה – אין כאן. רק שנאה וטיפוח שנאה ועוד אלימות. בעל השררה, סגן אלוף, או תת אלוף, והורס – כי הוא יכול!

ב-15.2.16 הרסו עובדי המנהל האזרחי 32 מבנים בקהילת ח'ירבת עין א-רשאש yarden פלסטינים כיבוש גירושב-15.2.16 הרסו עובדי המנהל האזרחי 32 מבנים בקהילת ח'ירבת עין א-רשאש (מקור)

בכתבתם של גדעון לוי ואלכס ליבק ("הארץ", 4 במארס 2016) ותחת הכותרת "ההומלסים החדשים", מתוארת משפחת חרוב היושבת על הריסות ביתה שניבנה זה לא מכבר, היות ובבית זה התגורר בן המשפחה מוחמד חרוב שבצע פיגוע בצומת גוש עציון. עד כה הרס הצבא מעל לשלושים בתים בעטיים של פיגועים ומדי כמה ימים אנו קוראים על ביצוע מיפוי בתים נוספים לקראת הריסה.

בבקעת הירדן מתגוררים פלסטינים מדורי דורות. רק לפני חודשיים במשמרת של חברות מחסום-וואצ' אמר לי מ', כבן 60, שאבא של סבו הקבור באדמת המקום, וגם הוא נולד בכפר. הם אינם פולשים, הם גרים שם כבר עשרות שנים, ויותר. הם לא ביצעו פיגועים. כל חטאם הוא שמדינת ישראל לוטשת עיניה לאדמתם. וכך, הצבא, מתחילת השנה האזרחית, הרס 323 בתים, מכלאות וצינורות לאספקת מים, בח'רבת אל כרזליה, ח'חרבת עינון, ברדלה, ג'יפטליק פסאיל וח'רבת טאנא. באזור זה לצבא אין צורך למפות. המגורים ממילא אוהלים ויריעות וכל  "די-9" עושה את פעולתו כמצופה. הימים הם ימים בהם הטמפרטורה נמוכה ויותר מ "ההומלסים" של בקעת הירדן, שליש מהם ילדים, מצויים תחת כיפת השמיים בקור המדברי. דינם של אוהלים המסופקים על ידי האיחוד האירופי כעזרה ראשונה, כדין אוהלים ממקורות עצמיים. אין אפליה. הם נהרסים או מוחרמים באחת. מדינת ישראל חזקה. והיא יכולה.

נימוקי הצבא, האזור ממופה כשטח אש המצוי בשטח סי, ולכן הבנייה אסורה, מה שאינו  חל כמובן על ההתנחלויות באזור. לא מכבר התבטא  קצין בכיר מפיקוד מרכז בוועדת המשנה של ועדת החוץ והביטחון של הכנסת כי "אחת הסיבות המרכזיות שצה"ל מגביר את האימונים היא הבנייה הבלתי חוקית", כלומר לא מסיבות צבאיות.

ועוד, באותו עניין וממקום אחר. כחברת מחסום-וואצ' שמלווה את משפחת דאוובשה הגענו לבית המשפט המחוזי בלוד בו נפתח בשבוע שעבר, משפטם של רוצחי המשפחה, שבעה חדשים לאחר הרצח, כששלטים בידינו "דמי עלי ריהאם וסעד דאוובשה צועקים מהאדמה". ביתם של הרוצחים לא מופה לקראת ביצוע הריסה, כמו גם ביתם של רוצחי אבו חדי'ר מלפני שנתיים על אף התבטאויות נחרצות מפי שרים בממשלה. ודמם של הנרצחים צועק מהאדמה ואין שומע להם. והנה, ביום ששי האחרון שמעתי באחד מערוצי הטלוויזיה את אחד ממשתפי השידור המצטט את נעם סולברג, שופט בית המשפט העליון: "את רוצחי אבו חדי'ר  ומשפחת דאוובשה לא צריך להרתיע ולכן לא הורסים את בתיהם". כלומר?

וכך, בתיהם של תושבי בקעת הירדן, שלא רצחו ולא פגעו באף אחד, נהרסים חדשות לבקרים. בתיהם של עשרות מפגעים, קל וחומר ולאביו של חאקי חרוב נותרו רק המשפטים הבאים: "כמה בתים הרסו? זה עשה משהו? הפיגועים נפסקו? יש רק יותר פיגועים. הריסת בתים דוחפת לעוד פיגועים. אתה מעניש את הנשים והילדים ומייצר עוד שונאים.הנה תראה, הילד שלי חאקי בן השלוש כבר רוצה להרוג חייל". ותושבי בקעת הירדן, מה הם מרגישים? אותם כלל לא שואלים.

תגובות
נושאים: מאמרים

7 תגובות

 1. כל המדינה באברבנל הגיב:

  אין משהו מיוחד ברשע ובפשע היהודי מלבד שני דברים די מוזרים: א': שהעולם (בגלל השואה?) מניח ליהודים להתפרע כבר 7 עשורים רצופים בכמעט כל דרך שעולה במוחם המשוגע: טיהור-אתני, טירור מדיני, התעללות סיסטמתית, סאדיזם ועינויים, ושורה ארוכה ארוכה של פשעי מלחמה. וב': שהעם הזה ממש מאוהב בתוכן הזה ואף יוצר לעצמו זהות שבנויה על האלימות הלאומית הזו – ככל שיהודי אלים יותר הוא נחשב ליהודי מובחר ומוערך יותר או לשורשי יותר. בכלל ללא הצטיינות בשטח האלימות היהודיים עצם יהדותו של אדם היא חשודה או שנחשבת לנכות נפשית או לבגידה. זהו מצבו של "עם" חולה נפש.

 2. המדינה הורסת - בעזרת ארה״ב הגיב:

  אילו לא סיפקה "הידידה הגדולה" נשק חינם (וגם בולדוזרים די-9) לצבא "הכיבוש המוסרי בעולם", לא היה הצבא הורס אף כפר, ואפילו חושה אחת, בשם "המינהל האזרחי". אלא שיש מסורת משותפת לציונים ול״לבנים״ האמריקקים. כאן מנסה הימין לחדש את מסורת טיהור הארץ מערבים, שיזם דוד בן-גוריון, ובארה״ב, לאחר שה״לבנים״ כבשו את ארצם מידי ה״אינדיאנים״, הם הכניסו בכפייה את ילידי היבשת הנותרים למכלאות הקרויות רזרווטים. . .

 3. מאיר אור הגיב:

  לדרוש מהממשלה לגשת למו"מ עם המשפחות, לקביעת תכנית מתאר מסודרת, כמקובל במדינות מסודרות. למה אין תב"ע מסודרת בערי הבדואים?

 4. שירה הגיב:

  השאלה שמעניינת אותי, ואשמח אם למישהו יש תשובה, היא האם הריסת הבתים הזאת יכולה לזכות את התושבים מעמד פליט איפשהו.

 5. להחרים את ישראל הגיב:

  מדינה שהורסת את בתי תושביה, לאחר שגירשה אותם מספר פעמים ממקומם, אינה זכאית על-פי שום חוק בעולם. זו מדינת אפרטהייד נטו, שכל ״סיירת ירוקה״ שהקימה נועדה לשירות משטר הגירוש, ולכן היא סיירת ש ח ו ר ה ! ולשאלה ששואלת שירה: נקווה שבן-ימין מסיתיהו לא יזכה אפילו למעמד זה…

 6. אמיתי הגיב:

  "את רוצחי אבו חדי'ר ומשפחת דאוובשה לא צריך להרתיע ולכן לא הורסים את בתיהם". כלומר?
  כלומר שיש חברה יהודית שבה לא תמצאי שפוי אחד שיתמוך ברצח משפחת דוובשה ומנגד חברה פלסטינית שלא תמצאי בה שפוי שיגנה את רצח משפחת פוגל. כל כך פשוט .

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים