הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-31 במרץ, 2016 12 תגובות

מליאת הכנסת אישרה השבוע, בטרם יצאה לפגרה, בקריאה ראשונה את הצעת החוק האנטי-דמוקרטית המאפשרת לחברי הכנסת להדיח חבר כנסת מכהן עד לתום הקדנציה, או להשעותו לתקופה מצומצמת יותר. 59 חברי כנסת תמכו בהצעת החוק, לאחר ששני חברי כנסת מהליכוד החרימו אותה, ואילו 53 חברי כנסת מהאופוזיציה התנגדו לה לאחר שחברי ישראל ביתנו, התומכים בעקרונות החוק, לא התייצבו להצבעה. ראש הממשלה, בנימין נתניהו, הטיל בשבועות האחרונים את כל כובד משקלו כדי לקדם את הצעת החוק שהוגשה, בצעד חריג, על ידי וועדת החוקה של הכנסת. "החוק הזה אמור לפעול להשעות מהכנסת את אותם ח"כים שמתייצבים בעד הטרור", אמר נתניהו בישיבת הסיעה, והוסיף: "אני מצפה מכל מי שאומרים שהם בעד החוק שיצביעו בעדו".

ח"כ עאידה תומא-סלימאן בדיון בחוק ההדחה: "החוק הזה הוא נסיון להשלטת הגמוניה אידיאולוגית, פוליטית, בצורה הכי רודנית שאפשר לחשוב עליה" (מקור) ayda-knesetח"כ עאידה תומא-סלימאן בדיון בחוק ההדחה: "החוק הזה הוא נסיון להשלטת הגמוניה אידיאולוגית, פוליטית, בצורה הכי רודנית שאפשר לחשוב עליה" (מקור)

במהלך הדיון במליאת הכנסת הדגיש יו"ר הרשימה המשותפת, ח"כ איימן עודה (חד"ש): "מה לא עשו בשביל להוציא אותנו מהמשחק הפוליטי? אחת האמירות היא שאנחנו מתעסקים בסוגיה הפלשתינית ולא בציבור שלנו. ככה מנסים להסית את הציבור שלנו נגדנו. אלה שלוקחים את כספי המיסים שלנו ושמים אותם בשטחים מאשימים אותנו בזה. העלו את אחוז החסימה, ביום הבחירות מדברים על הערבים שנוהרים לקלפיות. ניסו את כל האמצעים ולא הצליחו וקיבלנו 13 מנדטים. אז מצאו דרך מקורית להדיח חברי כנסת. מה היא הפגיעה הקשה ביותר בדמוקרטיה אם לא הכיבוש עצמו? מה היא הפגיעה העיקרית בדמוקרטיה הישראלית אם לא האפליה נגד החברה הערבית? אני אומר לימין מי שמכם ומי נתן לכם את הזכות הזו? הציבור בחר בנו ועוד ימשיך לבחור בנו. אני רוצה לפנות לח"כים החרדים, עכשיו זה אנחנו, בעוד שנה זה יגיע לאחרים". אכן, רוח רעה נושבת מהחוק האנטי-דמוקרטי.

מקורה של הרוח הזאת נמצא מולי במליאה, בכסא הריק שאותו לעיתים תופס ראש הממשלה. מקורה בצמרת השלטון. שלטון שאין לו פתרון בשום תחום ולכן הוא מחפש ומסמן אויבים פנימיים. ראו את המצב בארץ: אין ביטחון אישי. אנשים מפחדים. כך נראית הבריחה מפתרון פוליטי של הסכסוך הישראלי-פלסטיני, כך נראה הרעיון הגאוני של 'ניהול הסכסוך'. ובמקביל – הפערים החברתיים מגיעים לשיא. ישראל במקום השני בקרב המדינות הקפיטליסטיות המפותחות (מאוגדות ב-OECD). העוני שובר שיאים.

ובצד השני של המטבע – הממשלה הזו ממשיכה לחלק מתנות לטייקונים. וכשבג"צ פוסל את ההתנהלות האנטי דמוקרטית שלהם במתווה הגז, גם הוא הופך להיות אויב האינטרס הלאומי. ההסתה היא מפלתו האחרון של הנכשל, נתניהו נכשל ולכן הוא מסית. גזלו ממנו את הצעצוע של האיום האיראני אז הוא עובר לאויבים פנימיים – הערבים, השמאל ומי לא. כל מי שחושב אחרת מסומן ומתויג.

החוק הזה עובר קו אדום אבל הוא מסיים שנה של הסתה שהחלה באמירה הגזענית של ראש הממשלה – "הערבים נוהרים לקלפיות", המשיכה באמירותיו השקרית על הח"כים הערבים כתומכי דאע"ש וכאשר כל הרמזים לציבור הערבי לא להצביע והמסרים לח"כים הערבים שהם אינם רצויים – לא מצליחים, אז עוברים לשיטה הסופית של גירוש והדחה.

מבחנה של הדמוקרטיה הוא ביכולת להגן על התבטאויות שמרגיזות את הרוב. גירוש ח"כים המרגיזים את הרוב הוא ניסיון נוסף להראות לערבים שאין מקום לקולם בכנסת הזאת, אין להם מקום כאן. כי בלי המצביעים הערבים ובלי נציגיהם בכנסת יובטח לנתניהו רוב והוא יוכל להישאר ראש ממשלה עוד שנים רבות. רשימת האויבים גדלה משבוע לשבוע, ערבים, שמאל, עמותות, מי לא נמצא ברשימה הזאת?

אך אנו, חברי הכנסת של הרשימה המשותפת, לא נאמנים? הינה הצהרת הנאמנות אותה קראנו באותה ישיבה כל חברי הרשימה המשותפת במליאה: "אני מצהיר אמונים לדמוקרטיה וזכויות אדם ואעשה כל שביכולתי כדי לעקור מן השורש תופעות של פשיזם וגזענות. אמשיך להיאבק נגד הכיבוש ולשחרור שני העמים שלנו ממעגל הדם והשכול. אמשיך להיאבק למען שוויון, צדק חברתי ודמוקרטיה. איאבק על הדברים האלה בכנסת אבל אם יגרשו אותנו נמשיך להיאבק עליהם גם מחוץ לכנסת".

 • דב חנין הוא חבר כנסת (חד"ש – הרשימה המשותפת)
תגובות
נושאים: מאמרים

12 תגובות

 1. טעיתם! הגיב:

  טענתו של דב חנין "נתניהו נכשל ולכן הוא מסית" היא טעות! נתניהו הסית עוד הרבה לפני שנכשל! כבר בכיכר ציון, בעת שנאם באסיפת ההסתה נגד רה״מ הנבחר יצחק רבין, עסק נתניהו בהסתה גרידא. בראיון האחרון שנתן רבין לערוץ 1 של הטלביזיה הציבורית, חודש לפני הירצחו, רבין האשים ישירות את נתניהו בהסתה נגדו ונגד ממשלתו. כך אמר רבין: "האלימות המילולית והאווירה סביבה יוצרת הפרעות קולניות ויוצרת גם אלימות בפועל. אני יודע שיש הסתה פרועה, אלימות מילולית, אלימות ברחוב הישראלי. ראיתי את ההפגנה בירושלים, שבהם הופעתי בתמונה של איש גסטפו, ראיתי את האלימות לפני הכנסת. פנה אלי חבר הכנסת, יושב ראש ”הליכוד”, נתניהו, ביום חמישי או שישי, לפני שנסעתי לארצות-הברית, לפגישה. באתי הביתה ביום שישי אחה"צ, ראיתי הפגנה, כתבות של ”הליכוד“, זעקות: בוגד! רוצח! אמרתי (לעצמי): זאת תהיה עוולת מצידי לשחק בצביעות של ”הליכוד“, של יושב ראש ”הליכוד“. הוא ישב שם ונאם שם תחת תמונות הגסטפו, והוא מציע לי להיפגש, ועושה הפגנות נגדי". [הקטע מופיע בסרטו הדוקומנטרי של גדעון גיתאי “בשם אלוהים“].

 2. אשר פרוליך הגיב:

  מבחנה של הדמוקרטיה היא ביכולתה להגן על עצמה ולא ביכולת לא להתרגז אחד עם השני.ישנה בעייה איך להגן על הדמוקרטיה.
  למשל,האם בעזרת התקשורת ובשטיפת מוח או אפילו בדרכים אחרות כפי שהנאצים
  השתמשו לעלייתם לשלטון מקובלת עלייה לשלטון בתוך דמוקרטיה? האם אין גבולות למה שמותר או לא במשטר דמוקרטי?. לצניעות דעתי לא הכול מותר וכאן הבעייה מה כן ומה לא.
  במקרה שלנו,למשל,אף מפלגה רשאית לתמוך באופן ישיר או עקיף ,אפילו העקיף ביותר ,בחיסול המדינה כפי שנקבע בחוקי היסוד שלה.
  מפלגת חד"ש שאתה,דב,מייצג בכנסת,לא רשאית לתמוך בארגון כחיזבללה או החאמס המצהירים מדי ערב על רצונם לחסל את מדינת ישראל.כאן לא מדובר בביקורת על ממשלת ישראל. מדובר בחיסולה של המדינה בה אתה ומפלגתך חברים בכנסת שלה.
  לגבי חברי בלע"ד המצב עוד יותר בלתי מתקבל על הדעת.אינני רוצה להשוות מצב זה להצהרות המפלגה הנאצית בגרמניה טרם עלייתם לשלטון,אבל יש בכך הבטים מסויימים משותפים,שיש לבחון בזהירות לקבוע את הגבול המתאים.

  • דני הגיב:

   אבל כשראש הממשלה נותן דוגמה של גזענות ביום הבחירות שהוא יום חגה של הדמוקרטיה, ״הערבים נוהרים לקלפיות״, מה אתה מצפה מאזובי הקיר? ועד הדבר עובר בשתיקה, אף אחד לא משלם את המחיר על אמירה גזענית שכזאת, עולם כמנהגו שותק. אז במקום שאמירות כאלה הם נורמת התנהגות תקינה, ברור שגם תמיכה בחיזבאללה, פולחן ברוך גולדשטיין וכנהא חי הי״ד, ועוד רעות חולות הן דבר שאתה תצפה למצוא. כבר אמרו חכמנו, מי שהולך לישון עם נפקנית שלא יתפלא עם יתעורר עם פשפשים.

  • דניאל קלטי הגיב:

   השוואה הזויה על-פי כל קנה-מידה…

   • דני הגיב:

    צודק … הרבה יותר חמור שראש הממשלה מסמן חמישית מאזרחי מדינתו שלו כאוייב המדינה, ומערער את אמון העם (הקטן גם ככה) בשיטה הדמוקרטית, מאשר כמה הזויים שמנסים לעשות הון פוליטי על ידי אמירות הזויות … תודה על התיקון!

 3. צדוק התקוה הגיב:

  איזו נאמנות זו כאשר תומכים בחיזבאללה שמצהיר במפורש על חיסול הישות הציונית

 4. גד דרום הגיב:

  דב היקר,
  לא רוצים לסלקם מהכנסת בגלל הדעות הקיצוניות שלהם קשות ככל שיהיו,
  אלא בגלל עמידתם ותמיכתם בטרור. העמידה הזו תיתן רוח גבית לצעירים במגזר הערבי להצטרף לארגוני טרור ואנו נכנס למסלול התנגשות בין הציבור הערבי והיהודי.(ההתנגשות כבר החלה והחכי"ם הערבים לא מגלים קמצוץ אחריות במעשיהם)
  לעניות דעתי אם החוק יעבור זה יהיה לטובת הציבור הערבי שמוסט על ידי חברי הכנסת שלו ואולי המסר שיש גבול גם בדמוקרטיה יעבור.

  • דניאל קלטי הגיב:

   הבלים גמורים.

   רוצים לגרשם מן הכנסת, בעוון התנגדות לשלטהון הפשיסטי.

   כל מי, שעדיין אינו תופס זאת, אין לי איך לעזור לו.

 5. אשר פרוליך הגיב:

  הגימגומים בקשר לטרור מטורף שפוגע בעקר בפלסטינאים עצמם הנו בושה וחרפה לחברי כנסת של הרשימה המאוחדת. לא נדרש שאלה יהיו אפילו "שמאל",או סוציאליסטים, או מגיני זכויות אדם.
  כל מה שנדרש מהם הוה טיפת חוכמה .
  never missestimate human stupidity

  • דני הגיב:

   אשר, אתה חי במדינה שבה פושע שגנב מהציבור מיליונים, פגע אנושות באמון הציבור במוסדות השלטון, ישב בכלא, מכהן שוב כשר הפנים. והכל עובר בשתיקה … אתה מדבר על גמגום? שתיקה! אל נוכח בגידה שאין כדוגמתה באושיות המדינה, בדת היהודית, ומה לא … מי שחי בביצה רקובה, אל יתפלא שיש ריח מסריח … לכל זווית שלא תביט – שחיתות, פשע, גניבה, גזל, קומבינה … אז הגמגום של כמה גחליליות באמת מטריד אותך? נו באמת …

 6. לאשר פרויליך הגיב:

  אתה כמובן החכם באדם, לפחות בקרב היהודונים.

 7. אשר פרוליך הגיב:

  השימוש במונח המעורר סמרמורת "יהודונים" מגלה מעל לכל ספק הרעלת האנטישמיות שבך.
  אני נדהם מכך שמונח גזעני ואנטישמי זה אושר לפרסום באתר זה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים