הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-15 במאי, 2016 15 תגובות

ימים ספורים לפני יום השנה של הנכְּבָּה, ובצעד להשלטת עקרונותיה על המיעוט לאומי הערבי-פלסטיני במדינה, הורתה שׂרת התרבות והספורט, מירי רגב, למנהל משׂרדה להכין הצעת חוק המחייבת את המוסדות הערביים, שמקבלים מימון מן המשרד או ממפעל הפיס או מהטוטו, להניף את דגלי ישראל במשך יום השנה של הנכְּבָּה. רגב מנסה לחייב הנפת הדגל כחול-לבן, הן על המוסדות הקיימים והן על אלה הנמצאים בשלבי בנייה ואשר מקבלים מימון חלקי או מלא ממשרד התרבות והספורט. היא צפויה להגיש את הצעת החוק להצבעה בכנסת בזמן הקרוב, וזאת כדי לכפות ישראליזציה על החברה הערבית בארץ, למחיקת זהותה וזיכרונה הקולקטיבי, וניסיון להשתיל אצל הדור הצעיר את הדגל הישראלי על חשבון הדגל הפלסטיני ביום הנכְּבָּה. צעד זה הוא הסלמה חדשה במערכה על הזהות הפלסטינית ישראל.

מירי רגב מניפה את דגל ישראל (מקור) regev-flagמירי רגב מניפה את דגל ישראל (מקור)

מאז מינויה לשרה, שוקדת רגב לכפות הנפת הדגל כל מקום, בניסיונה הזול לזכות בקולות הימין. עוד נודע שצוות משפטי החל לנסח את ההצעה כדי להגישה בתחילת מושב הקיץ של הכנסת, האמורה להתחיל בעוד כשבועיים, כדי שתוכל להעבירה ללא "מכשולים מיותרים" – כגון ההתנגדות ההולכת וגוברת להצעה.

ההצעה תתקל בהתנגדות רחבה בחברה הערבית, כפי שקרה לגבי הצעות אחרות שהגישה השרה רגב קודם לכן, דוגמת "חוק הנאמנות" המחייב הצהרת נאמנות לישראל כדי לקבל מימון לפעילויות תרבותית, מימון המגיע בזכות. חוק זה מונע הגשת תקציבים לפעולות המעליבות את המדינה וסמליה, מסיתות לאלימות, והרואות ביום העצמאות יום הנכְּבָּה כיום אבל, ואינן מכירות בישראל כמדינה יהודית-דמוקרטית. הצעה זו עוררה גל רחב של ביקורת וסווגה כחלק של סתימות הפיות שנוקטת הממשלה בראשות בנימין נתניהו.

על פי "ידיעות אחרונות" רגב מסרה כי "הנפת הדגל הישראלי ביום העצמאות חייב לא להיות כפוף לשיקולי אישים מסויימים. יש להניף את הדגל בכל המוסדות שהמדינה מממנת. מי ששותה מן הבאר חייב לכבדה ולהתפאר בהּ". זהו היחס לערבים שהיו לחוטבי עצים ושואבי מים.

תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. דרור מרמת גן הגיב:

  אל תדאגו, נתניהו השמאלן לא יאפשר חקיקת חוק מתבקש כזה,כפי שהוא טירפד חוקים רבים אחרים שכוונתם הייתה לחזק את הדמוקרטיה ואת הציונות.

 2. זכי חלטורה הגיב:

  מה אתה רוצה מר שחאדה? מישהו הרי צריך להניף את הדגל (כמה מכוניות מדוגלות ראית בכבישים השנה?). ולמה חיברת כתבה חדשותית ולא מאמר? אין לך מה לומר? בעראבה מתנוסס דרך קבע דגל פלסטין על פסל בכיכר המרכזית. הסר דאגה מלבך, החוק לא יעבור וההצעה לא נועדה אלא להתסיס את המגזר הערבי כדי שתוכל להיכנס בכם.
  ואם בכל זאת יעבור – תורידו לחצי תורן.

 3. כשרגב מסיתה "אין בכך משום הסתה" הגיב:

  אבל לכל דבר יש פתרון. למשל באנדלוסיה מניפים את דגל ספרד, ולצידו את דגלה הירוק לבן של אנדלוסיה. אז מדוע שא יונף התכלת לבן ליד הירוק-אדום-שחור-לבן? ואם בבתי הספר יש רק תורן אחד, אז אפשר להקים מולו, על אדמה פרטית למשל עוד תורן. . .

 4. Dean הגיב:

  If you have no problem taking money from a nation's taxpayers there should be no problem with raising its flag

 5. שבתאי לוי הגיב:

  האנוסים.
  הפאשיסטית רגב למדה מהאינקוויזיציה הספרדית, את תורת הדיכוי ואונס התרבות והדת, ומיישמת אותם כאן, בפלסטין הכבושה. (ואולי הם, הגויים, למדו זאת מהיהודים, ויש להם הרבה מאוד מה ללמוד, (כיבוש כנען, השמדת כל יושביהם, דיכוי הערבים, ועוד). מעניין, ומפחיד לדעת מה יעלה בראשם החולני והמעוות מרוב שנאה גזענית, ולא רק לערבים.
  שבתאי לוי

  • אווה חדד הגיב:

   תורת הדיכוי ואונס התרבות והדת…אין ספק שאתה מתכוון למפיה ולהגמוניה האשכנזית המרושעת. לא כן?

 6. צדוק התקוה הגיב:

  לכפות ישראליזציה על החברה הערבית בארץ, נדמה לי שאתה חי בישראל הדגל הפלסטיני מניפים בשטחי הרשות אלה אם כן אתה חושב שאתה חי ברשות הפלסטינאית אני נזכרתי כאשר ח"כ ליברמן העלה הצעה של החלפת שטחים למען הסדר שלום [המשולש] לפתע נזכרתם שאתם אזרחי ישראל בכל מדינה מניפים את דגל המדינה במוסדות המדינה הערבים כאן לא חוטבי עצים ושואבי מים אתם נמצאים בכל מוסדות ההשכלה בישראל בעסקים בכלכלה ברפואה נמצאים רופאים אחיות רוקחים הם לא נחשבים לחוטבי עצים מעניין ביטוח לאומי לא מפריע לך זה לא ישראליזציה הנכבה באה עלכם כאסון שהביאו עלכם ההנהגה הערבית ב48 לא יורקים לבאר שממנה שותים מים אני מכיר ערבים החיים בשטחי הרשות שאומרים הלוואי והייתי מקבל אזרחות ישראלית חומר למחשבה

  • זכי חלטורה הגיב:

   צודק צדוק בסייפא של דבריו. האינתיפאדה הראשונה פרצה לא משום (כנטען) שאיפתם של הפלשתינים לזכות במדינה משלהם, אלא משום שנכזבה תוחלתם (אחרי 10 שנות שלטון הליכוד) להסתפח. הליכוד הכביר 12 טון מילים על ארץ ישראל השלמה עד שהבינו הפלשתינאים שהפשיסטים הימניים מבקשים לספח אדמה ולא אוכלוסייה. הכיבוש פתח בפניהם שוק עבודה בגבולות הקו הירוק ובמשך 20 שנה עד פרוץ האינתיפאדה ראו בעיניים כלות כיצד חיים אחיהם בישראל.

  • עודד הגיב:

   תגובה כגון זו של "צדוק התקווה" (אולי הגיע הזמן לדרוש שמות אמיתיים?) – האם היא צריכה, בכלל, להופיע באתר זה? מדוע אותו מגיב טורח לקרוא את האתר ? אילו הייתי מייחס עומק ורצינות אמיתית לתגובה כזאת, הייתי טוען שהיא , בעצם, מחסלת כל תקווה. אבל… ואני מצטט פזמון ישן משנות השישים… למה שלא נחייך?… נו, שיהיה.

   • אמיתי הגיב:

    אם רוצים להתכחש לאמת , אז אכן אין מקום לתגובה של צדוק התקווה.
    אם רוצים תקווה אמיתית, צריך להיישיר עיניים למציאות,ביושר.
    זמזום השיר "אז למה שלא נחייך" תוך כדי עצימת עיניים וטמינת הראש בחול,
    היא פרבילגיה של מי שהתייאשו מזמן. נו שיהיה.

 7. התגובה הגיב:

  התגוה צריכה להיות בהנפת דגלים פלסטינים

 8. אמיתי הגיב:

  האם גם בארה“ב טענה כזו הייתה נשמעת הגיונית.
  או שרק בישראל יש ציבור כזה רגיש שהוא נעלב מזה שדגל המדינה שלו, תלוי בבית ספר או מעל מועדון שאותה מדינה בנתה.

 9. חסיב שחאדה הגיב:

  רשימה זו היא תרגום מהמקור הבא הכתוב ערבית:המקור: http://alwanarabiya.se/?p=113

  ח. ש.

 10. אני נזכר במולדת העמלים הסובייטית הגיב:

  שהניפה בכל מקום את הדגל האדום הנוטף מדם עשרות המיליונים החפים מפשע שנרצחו בידי הקומוניזם ומשרתיו – מבלי שמישהו מ'מחנה השמאל' מחה על כך.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים