הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-30 במאי, 2016 6 תגובות

מינויו של איווט (אביגדור) ליברמן כשר הביטחון עורר תחושות פחד בקרב רבים בישראל ששואלים את עצמם, האם אנחנו על סיפה של סדרת מלחמות חדשה. מי שלוקח את הצהרותיו של ליברמן לאורך השנים בנוגע לסכסוך יש לו סיבה לדאגה. יחד עם זאת, באיזו מהירות הפך יעלון, שר הביטחון היוצא, לדמות "ערכית". הקיבוצניק מגרופית, שרק לפני כמה שבועות הגדיר את אנשי "שוברים שתיקה" כבוגדים, שנושא באחריות לפשעי מלחמת צוק איתן, ועל כך נישא כגיבור על כתפי הימין, שבשנות שירותו הצבאי צבר מאות הוצאות להורג של פלסטינים ללא משפט, בדומה לרוצח מחברון (שבשפה המכובסת קרוי "החייל היורה"), אינו שומר הסף של הדמוקרטיה, אלא ביטוי לסאובה של תנועת העבודה.

האם ליברמן יהיה גרוע מיעלון? אני צופה שני תסריטים עיקריים: האחד, שליברמן יפתיע במתינות יחסית. התחזית מתבססת על שחיתותו. ליברמן הוא השר המושחת ביותר בממשלת ישראל המושחתת.  הוא משהו בסדר גודל פוטיני.  משרת שר הביטחון היא בור שומן תקציבי שפותח אופקים לתמרונים פיננסיים שיעשירו את חשבונותיו בבנקים הפזורים ברחבי העולם. העיסוק הזה יגזול ממנו זמן ואנרגיה כה מרובים כך שיישאר מעט זמן לעסוק בענייני ביטחון מה שממזער את נזקו. התסריט השני מניח שהאיש ישתגע ויתגלה כהרפתקן שסכנתו גדולה במיוחד בשל קרבתו לכפתור האדום של הנשק הגרעיני. במקרה כזה הוא יביא את ישראל לתהום ואז יתכן שאיש צבא מתוסכל יתנקש בחייו, כפי שקרה בגרמניה.

יכולה להיווצר מציאות הזויה שבה חלק מהצמרת הצבאית ינסה לרסן את הפוליטיקאים מהימין הקיצוני. מינויו של ליברמן מדגיש שוב את החשיבות של פירוז המזרח התיכון מנשק להשמדה המונית וצריך להתחיל עם ישראל שהכניסה את הנשק הזה לאזור.


סגן הרמטכ"ל

הצהרותיו של סגן הרמטכ"ל יאיר גולן, בערב יום השואה בהן ערך השוואה בין המתרחש בישראל למה שהתרחש בגרמניה של תחילת שנות השלושים, הייתה נכונה במישור העובדתי אבל חסרת תוחלת במישור הפוליטי. האלוף גולן הוא חלק מתהליך ההתבהמות וההתקרנפות שעליהם דיבר. הוא משרת בצבא הכיבוש מיום התגייסותו ולקח חלק בכל זוועות הכיבוש והגנה על המתנחלים, שם מצוי הגרעין המוביל של הפשיזם הישראלי. אם גולן רוצה שייקחו את דבריו ברצינות עליו להתפטר מהצבא, להצטרף לשוברים שתיקה ולבקש סליחה מהעם בישראל ומהעם הפלסטיני על מעשיו לאורך השרות הצבאי.


ההתעמרות בואנונו נמשכת

השב"כ וזרועותיו (המלמ"ב, הפרקליטות) לא יודעים שובע בהתעמרותם במרדכי ואנונו. עתה החליטו להעמידו למשפט על "עבירות" שמתאימות למשטר של צפון קוריאה. הוא מואשם שהחליף מקום מגורים בלי להודיע למשטרה שעה שנשאר באותה כתובת, עבר מקומה אחת לקומה שתיים. כמו כן הוא מואשם בחשיפת "סודות" בראיון שנתן לערוץ 2 שאושר לשידור על ידי הצנזורה. ערוץ 2 עומד כעת בפני מבחן קשה במציאות הישראלית המתקרנפת: האם יגייס את הפופולאריות שלו למאבק נגד העוול והרשעות של השלטון הישראלי או יזרוק אותו לכלבי הטרף של שירותי הביטחון.

מרדכי ואנונו, 2009 Mordechai_Vanunu_2009מרדכי ואנונו, 2009 (מקור)

תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. ב.ל הגיב:

  בדיוק כמו שחשבתה כשבגין נבחר וכששרון נבחר
  אבל משום מה נרדמתם כשרבין נבחר והביא לנו את קורבנות השלום

 2. זכי חלטורה הגיב:

  מר ספירו היקר לא הבנת כלום. ליברמן עשה שרות סדיר מקוצר כפקיד מיפקדה ושרות מילואים באפסנאות תותחנים. שלא כמו הליצן החביב פרץ, ליברמן מודע למיגבלות שלו והוא ישאיר את הביטחון לביבי, למל"ל ולצבא ומה שהיה הוא שיהיה. המינוי הזה הוא פוליטי ברמה של עסקנות מפלגתית ואין למינוי הזה דבר עם ביטחון. שני התסריטים הפנטסטיים שהבאת כאן לא רציניים.

 3. התסריט השלישי. . . הגיב:

  ספירו מציג שני תסריטים לעניין איך ינהג איבט ליברמן. (1) הוא ינהג במתינות כראוי לשר המושחת ביותר בממשלת ישראל המושחתת. (2) האיש ישתגע ויתגלה כהרפתקן שסכנתו גדולה במיוחד בשל קרבתו לכפתור האדום של הנשק הגרעיני, ואז ייתכן שאיש צבא מתוסכל יתנקש בחייו, כפי שקרה בגרמניה. לכך הייתי מוסיף את העובדה שהכל כבר יודעים שליברמן לא רק מושחת אלא גם מטורף, והדבר נכון גם על רה״מ ("מסיתיהו" — שהביא לרצח רה״מ יצחק רבין) שמינה את איבט. אבל עליהם שומרים אנשי ״אבטחת אישים״ בשב״כ.
  היות וספירו אינו מקדיש מילה לנאומו (המצויין) של הנשיא אובמה בהירושימה, רציתי להדגיש שבניגוד למה שאמר, ברק (לשעבר חוסיין) אובמה לא עשה הרבה לסלק את האיום הגרעיני מחיינו. הפדרציה של מדעני אמריקה פירסמה דו״ח שמבוסס על מידע של הפנטגון, שמוכיח כמה מ ע ט עשה אובמה לחיסול הנשק הגרעיני. אובמה עשה פ ח ו ת אפילו מג׳ורג׳ בוש האב והבן, וגם פחות מביל קלינטון http://fas.org/blogs/security/2016/05/hiroshima-stockpile/

 4. להגדה השמאלית ולזכי הגיב:

  1. לא ראוי לפרסם תגובות מסיתות, כזו של ב.ל
  2. זכי חלטורה הוא כמובן רציני, ו״יודע נפש בהמתנו״ טוב מכולנו. אז החלטנו שאיבט לא מסוכן. . .

  • זכי חלטורה הגיב:

   לא הבנת כלום. לא טענתי שאיווט לא מסוכן. טענתי, אמנם לא בפירוש, שאיווט לא יכול להפוך את המערכת למסוכנת יותר ממה שהיא, כלומר אין בכוחו של איווט לשנות את המצב לטוב או לרע. במערכת הביטחון עסקים כרגיל עם או בלי איווט.
   לסיכום טענותי (לא חשבתי שצריך להן פירוש רשי): איווט יישר קו עם ה"מומחים" ולא צפויות הפתעות מיוחדות. אגב, גם אם תפרוץ מחר מהומה בשטחים או בתוך הקו הירוק או בלבנון. הוא "יחליט" מה שיאמרו לו להחליט.

   אגב (אם אתה מתעקש לדאוג יותר ממה שנחוץ) וא-פרופו "נאמנות", איווט מקורב מאוד לפוטין…

 5. רמי יובל הגיב:

  צריך לארגן הפגנה למען מרדכי ואנונו ונגד הפרקליטות המתאנה לו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים