הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 ביוני, 2016 19 תגובות

פרופ' נועם חומסקי, הבלשן והוגה הדעות האמריקני ממוצא יהודי והמזוהה עם השמאל, התראיין בשבוע שעבר בעיתון "פאחינה 12" היוצא לאור בבואנוס איירס. יצוין שחומסקי, אחד מהבולטים מבין הדוברים נגד הכיבוש הישראלי של השטחים הפלסטינים, ניסה להיכנס לפני שש שנים לגדה המערבית דרך גשר אלנבי, אך ישראל מנעה זאת ממנו. מי שאסר עליו להיכנס לגדה הם אנשי יחידת גשר אלנבי של המשטרה – בהוראת משרד הפנים. חומסקי, אז בן 81, אמור היה להרצות באוניברסיטת ביר זית והוא עוכב במעבר הגבול למשך יותר מארבע שעות. להלן חלק מהריאיון שנערך עבור העיתון הארגנטיני על ידי ברברה שיכמן.

נועם חומסקי, טרונטו 2011 (מקור) Noam_Chomsky_Toronto_2011נועם חומסקי, טורונטו 2011 (מקור)

ש. איך אתה מנתח את תוצאות הבחירות המקדימות בארה"ב?

ת. מה שבולט במערכת הבחירות המקדימות בארה"ב היא ההתנגדות העממית לתכניות הניאו-ליברליות של הדור הקודם ושחיקת הדמוקרטיה, כפועל יוצא מאותן התכניות. הממסד תחת מתקפה בשתי המפלגות הגדולות, ובצדק. בצד הרפובליקאי, הממסד הצליח להתגבר על מועמדים שצמחו מלמטה, כגון מישל בקמן, הרמן קיין וריק סנטורום כדי לקדם מועמד משלו: מיט רומני. אבל הם נתקעו עם דונלד טראמפ ועבורם זהו סיוט. בצד הדמוקרטי, ברני סנדרס זוכה להצלחה ניכרת. הוא מקדם תכנית בסגנון ה"ניו דיל", וזכה לתמיכה עממית גדולה. הוא השיג זאת, מבלי להישען על ממימונם של בעלי ההון, השולט במערכות הבחירות בארה"ב. אך חלק ממעמד העובדים הלבן מצדד בטראמפ וזו שגיאה חמורה.

ש. למה?

ת. כי מעבר למילים, טראמפ מציע צעדים העלולים לפגוע קשות באינטרסים של מעמד העובדים (ואף בשכבות נוספות). ובכל זאת, ניתן להבין מדוע הם תומכים בו, בדומה לתמיכה בסנדרס במגזרים אחרים בקרב העובדים. ארה"ב משכפלת כעת התפתחויות פוליטיות שהתחוללו באירופה ומקורן במימוש התכניות הניאו-ליברליות שגרמו נזקים גדולים לחברה.

ש. מי תומך בטראמפ?

ת. נשאיר לרגע בצד את הגורמים הפשיסטיים, האולטרה-לאומניים והפונדמנטליסטים – ויש רבים כאלה! עיקר תומכיו של טראמפ הם לבנים בני מעמד העובדים או בשכבות הביניים המרוששות, בעלי השכלה נמוכה יחסית – קרבנות הניאו-ליברליזם. החשש והפחדים של אנשים אלה מזינים את התמיכה בטראמפ. אין לשכוח שבקרבם נרשמה בשנים האחרונות ירידה בתוחלת החיים ושרמות השכר של העובדים (להבדיל מהעובדות) ניצבות כעת ברמה שנרשמה בשנות ה-60. פירות הצמיחה במשק מצאו את דרכם לכיסיהם של מתי מעט – שרמת חייהם שונה מאוד מרמת החיים של רוב-רובה של האוכלוסייה. זאת, בנוסף לאי-ביטחון התעסוקתי הגובר והמתוכנן.

ש. מה הכוונה ב"אי-ביטחון תעסוקתי מתוכנן"?

ת. הנגיד לשעבר של הפדרל ריזרב, שעל פי חוק הוא הסמכות המוניטרית העליונה והבנק המרכזי של ארצות הברית, אלן גרינספן הסביר בקונגרס כי מקור "הצלחתו" בניהול הענייניים הפיננסיים, שהובילו למשבר, הוא היעדר הביטחון התעסוקתי הגובר. זו מדיניות המחוללת ניסים: העובדים אינם מתעסקים בחלוקה אחרת של עוגת ההכנסות. כל מה שהם רוצים זה לשמור על מקום העבודה. כך מבטיחים את שיעורי הרווח של בעלי ההון. זו ההגדרה של גרינספן ל"משק בריא". אין ספק שבעלי המאה מתעלמים לחלוטין מבעלי הדעה, יהיו אלה עובדים או עניים. אך העובדים והעניים זועמים. לצערי, יש המתעלים זעם זה כלפי מיעוטים, שמצבם קשה עוד יותר.

תגובות
נושאים: מאמרים

19 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  אין דבר יותר קל – וטבעי – להתחלחל מטראמפ (ודומיו) ואני שותף מלא לחלחלה הזו. ישנה האפשרות (הלא סבירה) שבשיחה עם טראמפ אפילו הוא עלול, ברגע של כנות, להודות שגם הוא מתחלחל מאד מעצמו. א-ב-ל הוא יגיד באותה הנשימה (כמו כל מנוול) שהוא עושה זאת משום שזה מה שההמון רוצה וגם שכל דרך אחרת לשלוט בהמון נבער היא גרועה יותר. אולי הנטייה ימינה היא בעצם נובעת מהבטחון של כוחות השלטון ב 2 דברים: מן הצד האחד האמונה בטכניקות השלטוניות ופסיכולוגיית ההמונים שמוכיחות את עצמן עם גדילת הידע והניסיון, ומצד שני אמונה בעובדת טיפשותם, העקבית, של בני האדם.

 2. ברק הגיב:

  ב"ה
  קלינטון מציעה להם עוד מהמדיניות של אובמה, והם לא מעוניינים בעוד מהמדיניות של אובמה אז הם תומכים בטראמפ. בדיוק כמו שהרבה מהם לא היו מרוצים מהמדיניות של בוש ב-2008, אז הם רצו להחליף את המפלגה השלטת.

 3. נועם צודק! הגיב:

  כאילו שחומסקי דיבר על הנעשה כאן, בתחת של המדינה היהודית. ״אין ספק שבעלי המאה מתעלמים לחלוטין מבעלי הדעה, יהיו אלה עובדים או עניים. אך העובדים והעניים זועמים. לצערי, יש המתעלים זעם זה כלפי מיעוטים, שמצבם קשה עוד יותר״. אוסיף רק שחומסקי התחנך בקיבוץ משמר העמק, ולמד הרבה משמואל גולן.

 4. אלמקייס הגיב:

  כדאי לחומסקי להגיע לשיעורים אצל חכמי "תור הזהב" כדי ללמוד כמה פרוגרסיבי זה "להחזיר עטרה ליושנה". אלה מתנערים מהדיכוי האשכנזי בכך שהם פוקדים קברי "צדיקים" ואלה תולים את דגלי הקונפדרציה במחאה על שנים של דיכוי רפובליקני של הלבנים בדרום לטובת האינטרסים של התעשיינים מהצפון.

  מעמד העובדים באמריקה, שחי ברמת חיים גבוהה, גם על חשבונם של עובדים שחורים והיספנים, אבל בעיקר על חשבון מדינות "העולם השלישי", תומך בגזען ודמגוג כמו טראמפ. זו לא שגיאה חמורה אלא זה מזכיר במידה רבה את הפליאה המהולה בתחושת בגידה של השמאל הציוני על התמיכה של "מזרחיים", המשוחררים מהאינדוקטרינציה אשכנזית-ציונית של מפא"י, במפלגות גזעניות ופשיסטיות כמו הליכוד וש"ס.

  • ק.א. הגיב:

   הברבריות הזו היא מערבית (למה הכוונה במונח "אשכנזית"? יהודית-מערבית?). לאימפריאליזם האנגלו-אמריקאי יש וותק רב ומי שגדל שם יכול היה, אם רצה, לספוג את האכזריות האימפריאליסטית (והאפקטיביות שלהם). ישראל היא ראש גשר לתרבות (השלטונית) חסרת הרחמים הזו – בכיסוי של מדינה יהודית מסכנה ומתבכיינת. לשם הרצת ההונאה הזו ה"מדינה היהודית" זקוקה לרבנות-ראשית ועוד שלל סמלים יהודיים אחרים. בסופו של דבר זהו ארגון פשע מקצועי וטראמפ (המוקיון התורן) הוא פאשיסט באופן הברור ביותר. מדוע ה"מזרחיים" משוחררים מהאינדוקטרינציה אשכנזית-ציונית? לבעלים האמיתיים של ישראל אין זה משנה מי השולט: מפא"י או הליכוד. העיקר שההונאה נמשכת. מאורת הגנבים המקומית אינה יחידה עצמאית המנהלת את עינייניה בנפרד מהאימפריה- זה אותו האורגניזם.

   • אלמקייס הגיב:

    המזרחיים השתחררו מהאידיאולוגיה האשכנזית-ציונית מכיוון שאותה אידיאולוגיה קרסה בשנות השבעים לטובת הפרויקט ההגמוני של הנאו-ליברליזם בגרסתו המקומית, פרויקט בו ל"מזרחיים", כלומר למהגרים לאחר 1948 שהגיעו במידה מסוימת לקרקע שהיתה כבר חרושה, היה חלק חשוב. "השתחררו" נכתב באירוניה, אימוצה של אידאולוגיה של גזענות בוטה וקלריקליזם זה לא בדיוק הישג שיש להתפאר בו. האם זה משנה? לאור המאמצים שהושקעו בזה, כנראה שזה כן משנה.

    • אמיתי הגיב:

     אלמקייס שלום.המזרחיים לא השתחחרו מהציונות החילונית האשכנזית בגלל שהם לא היו שם מלכתחילה.הציונות המזרחית מחוברת למסורת ולדת ולזכות טבעית בארץ ישראל ולא רק כפתרון לפוגרומים ברוסיה.בשנות השבעים הציונות החילונית התחילה לאבד ביטחון בצידקתה ואת הפירות אנחנו קוראים פה באתר.המזרחיים והציונות הדתית מאז רק מתגבשים ומתחזקים כיוון שמקורות ההשראה שלהם הולכים אחורה הרבה מעבר להרצל ולאבות הציונות שרצו רק בית בטוח לעם היהודי.

  • אווה חדד הגיב:

   אדון אלמקייס
   המזרחים אינם חייבים לאנשים כמותך דבר והם יצביעו למי שהם חפצים. תם עידן הדיקטאט האשכנזי.אינך שונה במאומה מהגרבוזון הארור,שאינו מכבד את אמונותיו של האחר.הדברים נכתבים בידי מי שפקדה אך ורק את קברי יקיריה.

 5. אשר פרוליך הגיב:

  פרופסור חומסקי אולי מבין בבלשנות אבל לא מעבר לזה. משפט מבריק שלו מתוך המאמר:"טראמפ עלול לפגוע בזכויות העובדים". הוא לא אומר מילה על אובמה שבמשך כל השנים של כהונתו 1/3 ,כן ,לא פחות משליש של אוכלוסיית ארה"ב מתקשים להתקיים וזקוקים לתמיכה,כולל לתרופות ומזון.
  הפרופסור הנכבד מוסיף משפטים כל כך גדושים ופשטנים שאפילו עקרות בית מן השכונה היו מנסחות זאת בצורה יותר חדה (וזה פרופסור לבלשנות !)

  • אווה חדד הגיב:

   אמנם כן .הוא חי בעולם הזוי. והרי הוא נפגש עם בן הבליעל נאסראללה בהגדירו אותו,לא עלינו,כלוחם חרות…
   מאז החידוש הגדול שלו בשנות החמישים על כך שילדים סופגים את השפה,משום שהיא מוטבעת מראש במוחם עם לידתם,אם תמצי לומר,חיקוי של מה שמכונה בז'כגון הפילוסופי של המאה ה-17 אידיאות טבועות מלידה,האיש החכם הזה מרבה להפליג בהבלויות.

 6. הבעיה של פרויליך הגיב:

  פרויליך הוא קשה הבנה. הוא מתקשה להבין שעד כה כ ל נשיא אמריקקי נבחר הוא עבד של הבנקים, ושל Wall Street. ברני סנדרס הוא המתמודד הראשון שניסה לייצג את העם ולא את הבנקים!

 7. אלכס מסיס הגיב:

  נראה שמרבית המגיבים כאן היו מצביעים לטראמפ אילו היו אזרחי ארה"ב

  • עודד הגיב:

   אלכס מסיס צודק,לצערי, ואת המגיבים האלה (והדומים להם) אפשר לקרוא גם בכמה בלוגים אחרים שעמדתם שמאלית (בנוסח זה או אחר). כבר מזמן כתבתי שרצוי בהחלט להקפיד – לא על "אחידות דעות" ( קלישאה שאחד המגיבים מציב בפנינו כאפשרות איומה) אלא על תשתית מסוימת שעליה אפשר, בכלל, לפתח דיון בעל משמעות. לא ברור לי, לדוגמה, מי הם מגיבים מסוימים ש"מתווכחים" עם נועם חומסקי – ודווקא עם התיאוריות שלו בתחום הבלשנות – בלי שיגלו מינימום של בקיאות והבנה בתיאוריות האלה ( ואח"כ ימשיכו, כמובן, "להתווכח" עם חומסקי בעניינים פוליטיים). זה רציני? זה מוסיף משהו למישהו?

   • אווה חדד הגיב:

    אז מה שום הבנה בחומסקי? ש ו ם הבנה? אפילו לא פסיק של הבנה?
    גדולתו של חייסקי כאיש מדע נודעת לתהילה בעיקר בשל מה שכתבתי. דהיינו,כל יצורי האנוש נולדים עם מה שהוא או חסידיו מכנים "דקדוק אוניברסלי". גם פילוסופים מהמאה השבע עשרה סברו כי בני אדם נולדו עם מה שהם כינו " אידאות טביעות מלידה".אף כי לאוו דווקא בענייני לשון.

    אמנם שמי חדד אבל אתה האחרון ללמדני דבר מה. תתבייש לך!
    *ומה דופי מצאת בדברי כי רק במשטרים פשיסטיים ישאחדות ואחידות דעים. האם היית רוצה שנסכים עם קביעות הזויות ואנטישמיות כי היהודים הביאו על עצמם את האנטישמיות? סברתי לתומי כי דווקא על כך תלוי, מעניין,אין לך ולו גם חצי מילה על תגובות נוטפות ארס של ממש באתר על היהודים והיהדות,עד כדי קביעה אווילית שאין עם יהודי! ודווקא מכולם אלי נטפלת!
    אף אחד לא עושה טובה לאף אחד אחר. זו גדולתה של הרשת החברתית. חלפו עברו הימים של על המשמר דבר ולמרחב שהכתיבו דעות לאנשים.

   • אמיתי הגיב:

    “שרצוי בהחלט להקפיד – לא על "אחידות דעות" ( קלישאה שאחד המגיבים מציב בפנינו כאפשרות איומה) אלא על תשתית מסוימת שעליה אפשר, בכלל, לפתח דיון בעל משמעות“

    כשקראתי את הפיסקה המצוטטת לא הפסקתי לצחוק.ככה מצדיקים באמצעות מכבסת מילים את קיומה של דיקטטורה מחשבתית.באותו אופן ,כל המשטרים האפלים תמיד הצמידו לשם המשטר שלהם את המונח דמוקרטיה עממית או משהו דומה ,שאומר: מותר לחשוב ולהגיד כל דבר אבל בתנאי שאינו סוטה מהקו המפלגתי או מתשתית רעיונית כל שהיא.שאם לא כן איך אפשר לחשוב בכלל על קיום דיון משמעותי.

 8. אווה חדד הגיב:

  מסיס היקר. אחדות ואחידות דעים יש רק במשטרים פשיסטיים. וגם אז מדובר בבלוף,שהרי האזרחים חיים במשטר דיקטטורי וחוששים לחייהם. זה מה שאתה רוצה??
  ובכלל מה הקישור הגזעני המחליא לבין הצבעת מזרחים לימין (שאיני אוהבת) ולעליה לקברי צדיקים ולפוסט. מדוע לא להשלים עם העובדה הנהדרת,כי אלו ימיו האחרונים והגוססים של הדיקטאט האשכנזי גזעני. כמה אירונית העובדה שאחד, אלמקייס דווקא! כותב את הדברים .פנקס אדום,מסיס היקר,פנקס אדום…,אכן תמו ימיו לגווע.

 9. אשר פרוליך הגיב:

  ל"הבעייה"
  OK אבל אולי תסביר לכולם מה ה"בעייה" שלי ? ומה אני כתבתי על הבנקים?
  אולי תקרא עוד פעם מה שכתבתי ואני מסביר שוב (יש לי סבלנות):
  ובכל זאת,הבעייה היא לא הבנקים. אלה רק כלי של בעלי הון ובניהול ושיתוף פעולה של הממשלות כדי לשמור על השיטה.
  אבל הנושא הוא חומסקי שלא מבין דבר בכלכלה (כמו רבים אחרים) ומתנפל על הבנקים כאילו שם הבעייה.
  מה הוא "ביטחון תעסוקתי" על פי חומסקי אם לא המשך ניצול העובדים לכל חייהם ?
  עדיף אם חומסקי הנחמד היה מתרכז בבלשנות אקדמית.

 10. אלכס מסיס הגיב:

  מה היא רוצה ממני החדד הזו ?
  אני כתבתי על "הצבעת מזרחיים"? מתי ? איפה ?!
  היכן ומתי כתבתי על עליה לקברי צדיקים ?

 11. אווה חדד הגיב:

  מסיס,אל נא באפך. הדברים מכוונים לאחד "אלמקייס". קרא בעיון את התגובות,ואפשר שאז תבין אל מי הן מכוונות.
  אכן תמיהה גדולה עולה למקרא דבריו על המזרחים,על התנועה הנהדרת "תור הזהב" ועל עליה לקברי צדיקים…

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים