הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 ביוני, 2016 6 תגובות

ממשלת נתניהו אישרה השבוע העברת מענק מיוחד נוסף על סך 82 מיליון שקל להתנחלויות. התירוץ הרשמי: "המצב הביטחוני". בפועל: הכסף יושקע בקייטנות מדע מסובסדות, בהעצמה נשית, ובמענקים לפיתוח תיירות בהתנחלויות. המענק הזה מתווסף למענק של 340 מיליון שקל להתנחלויות שהבית היהודי קיבלו בתמורה להסכמתם לקבל תיקים לממשלה, ולמענק מיוחד של 70 מיליון שקלים לטובת שיפוץ אודיטוריום, בניית טיילת והקמת פארקים – בהתנחלויות בלבד. יצוין שאשתקד השקיעה מדינת ישראל בכל תושב בהתנחלויות 28 אחוז יותר מאשר בתושב הגליל, ו-100 אחוז יותר מאשר בתושב המרכז.

ילדים משבט הג'אהלין על רקע ההתנחלות מעלה אדומים בצלם 201306_area_c_report_fullילדים משבט הג'אהלין על רקע ההתנחלות מעלה אדומים (צילום: בצלם)

כמו כן, המדינה משקיעה בכל תלמיד בהתנחלות מבודדת כפול מאשר בתלמיד בפריפריה. כל ילד בגן ילדים בהתנחלות קרני שומרון מתוקצב על-ידי המדינה ב-14 אלף שקל בשנה – בשעה שילד בערד מתוקצב ב-10.2 אלף שקל בלבד. משרד החינוך מעביר להתנחלויות בשטחים תקצוב עודף של יותר מ-81 מיליון שקל בשנה. צחוק הגורל: ראשי רשויות מקומיות בהתנחלויות השתתפו השבוע ב"צעדת השוויון", שהצועדים בה מחו על הקיפוח התקציבי של הפריפריה. אבל גם הם יודעים היטב שהכסף שנחוץ לפריפריה זורם כבר שנים לשטחי יהודה ושומרון.

לא מדובר באסופה אקראית של נתונים. כך נראה סדר העדיפויות הלאומי של ממשלת הימין: ההתנחלויות מעל הכל – מעל ביטחון אזרחי ישראל, מעל מיגון לתושבי עוטף עזה, מעל חיזוק הפריפריה, מעל חינוך בתחומי הקו הירוק. מאז שהלובי המתנחלי של הבית היהודי והליכוד השתלט על עוגת התקציב, תושבי יהודה ושומרון היהודים מופלים לטובה כמעט בכל תחומי החיים, על חשבון תושבי הפריפריה, כאשר נציגיהם בכנסת ובממשלה לא בוחלים באיומים ובשקרים על-מנת לסחוט עבורם עוד. ומה קרה בשנים האחרונות?

2015. בשעה שבתוך גבולות ישראל קיים מחסור חמור במעונות יום, ורק אחד מכל ארבעה ילדים מתקבל למעון – מעביר השר נפתלי בנט את כל התקציב הפנוי לבינוי מעונות יום חדשים למעמד הביניים לקופת מועצה אזורית אחת, המועצה האזורית שומרון.

2014. בשעה שתושבי עוטף עזה ויישובי הדרום מנסים להשתקם מהנזקים הפיזיים, הנפשיים והכלכליים שנגרמו להם בעקבות מבצע "צוק איתן", בוחרת החטיבה להתיישבות להפנות רק 10 אחוז מתקציבי חיזוק הקהילה ליישובי הדרום, ואת רובו המכריע של התקציב – להתנחלויות.

2013. שר השיכון והבינוי אז, אורי אריאל, משתמש במספר דרכים שונות להנהיג מדיניות בנייה שמפנקת את ההתנחלויות על חשבון אזרחי ישראל: רשימת שיא של התחלות בנייה בהתנחלויות לצד ירידה בהתחלות הבנייה בגבולות ישראל, אפליית הפריפריה לטובת התנחלויות מבודדות במפת העדיפויות הלאומית, הימנעות מגביית דמי חכירה – בהתנחלויות בלבד, ועוד. ב-2014 מתגאה השר אריאל בהוספת 200 דירות לדיור ציבורי – ושוכח לציין שבאותה שנה ממש גרע משרדו לא פחות מ-797 דירות ממאגר הדיור הציבורי. ב-2016 מתברר שהשר אריאל אף גזל מכספי הפריפריה לטובת חבריו ומקורבים למפלגת הבית היהודי. חקירת מבקר המדינה בעניינו טרם הסתיימה.

2011. כאשר בנייה ברחבי הארץ מוקפאת, מעוכבת או נדחית, המדינה לא מפצה על כך את התושבים. בהתנחלויות דווקא כן – כבר שנים זוכות הרשויות המקומיות בשטחים ל"מענקי הקפאה" בגובה עשרות מיליוני שקלים. מעבר לאפליה המקוממת, חשף תחקיר מולד כי כאשר חצי מיליון ישראלים יצאו לרחובות לדרוש צדק חברתי, החליטו מועצות מקומיות בשטחים להעביר את כספי מעמד הביניים, מאחורי גבו של הציבור, למימון קמפיינים פוליטיים של הימין.

 • שרון שחף, ראש המחלקה הציבורית במולד. למחקר מכון מולד, שחושף כיצד הזרימו הרשויות המקומיות בשטחים מיליונים מכספי ציבור למועצת יש"ע, עמותת הבית של מפעל ההתנחלויות, לחצו כאן
תגובות
נושאים: מאמרים

6 תגובות

 1. אמיתי הגיב:

  שרון שלום, אין לי את היכולת להתמודד עם מבול הנתונים שהצגת וזה גם לא העניין.השאלה היא האם לממשלה שנבחרה באופן דמוקרטי תוך הצגת המצע שלה ,שכולל תמיכה בהתחלויות ,מותר לממש את מדיניותה המוצהרת. אין פה עניין של שווין בין קבוצות אוכלוסיה שונות אלא קידום נושאים שהם במיקום גבוהה בסדר העדיפות של הממשלה ,שנבחרה כאמור באופן לגיטימי.
  לאזרחי המדינה יש פעם בכמה שנים הזדמנות לומר מהו סולם הערכים שלהם ועל מה המדינה צריכה לשים דגש. מה לעשות שפעם אחרי פעם נבחרת ממשלת ימין וזה מה שמצופה ממנה , לחזק את ההתיישבות בהתחלויות. אני מבין שהתנחלויות זה לא כוס התה שלך ויש דברים אחרים שיותר חשובים לך אבל זו דעת הרוב והממשלה פשוט מממשת את דעתו. מה לא בסדר עם זה?

  • אחד ששואל הגיב:

   במדינה דמוקרטית צריך לקיים איזונים. ביבי נתניהו צריך להקשיב לשכל הישר, ולא רק לבוחרי הליכוד המתלהמים. לכן הדבר הנכון הוא למנוע השקעות בהתנחלויות. מצד שני מוטלת עליו החובה לצמצם פערים, לכן עליו להשקיע בבנייה למען הבדואים.

   • אמיתי הגיב:

    שכל ישר זה עניין סובייקטיבי כנראה, כי השכל הישר שלך לא בהכרח זהה לשכל הישר של מצביעי הימין שחושבים שהדבר הדחוף ביותר הוא לחזק את ההתיישבות ביהודה ושומרון.

 2. רותם הגיב:

  מה הכוונה ב"העצמה נשית" ? לאיזה גופים הכסף הולך ?

 3. ב.ל הגיב:

  זה עדיין אפילו לא פרומיל מסכומי הכסף שממשלות ישראל הזרימו לקיבוצים

 4. ב.ל הגיב:

  זה לא מגיע אפילו לאחוז אחד מהמיליארדים שהמדינה השקיעה בתנועה הקיבוצית הכושלת

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים