הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 ביולי, 2016 3 תגובות

אחרי שבכירים ב"תנועה להצלת ירושלים היהודית" פרשו מהתנועה כי הרגישו מרומים, פונה התנועה לציבור הרחב וגם אותו מנסה להטעות. "בלי קשר לשמאל או לימין תנו לעובדות לדבר" מבקש הקריין בסרטון ההסברה החדש של התנועה, ושוטף את הצופים ברצף טענות חסרת בסיס בניסיון לטייח את עמדות הטרנספר הגזעניות של התנועה. ניכר שהתנועה שמבקשת להצילנו פשוט אינה מכירה במציאות, החל במפה וכלה בחוק.

סרטון הסברה של התנועה להצלת ירושלים (צילום מסך), הפחדה גזענות מזרח ירושלים פלסטינים יהודים וערבים j-lem-palטקטיקות הפחדה, מתוך סרטון ההסברה של התנועה להצלת ירושלים (צילום מסך)

בשלב הראשון יוצר הסרטון נתק בין השכונות הערביות לעיר באמצעות השפה, וקורא להן ״כפרים״. אחר כך יוצר מצג שווא של השטחים שסופחו לעיר. כשהקריין מדבר על "השטחים שסיפחה ממשלת ישראל ב-1967" נצבעות רק השכונות אותן מבקשת התנועה לנתק. שטחי האגן ההיסטורי והשכונות הישראליות שמעבר לקו הירוק אינם מסומנים, אף על פי שסופחו גם הם. הוא מציג את השכונות של מחנה הפליטים שועפאט במקום שגוי, ולא חולפות שלוש שניות והוא מכליל גם את מחנה הפליטים קלנדיה בשטח שסופח, אף שרובו ככולו לא סופח.

בשנייה 35 מגיעה גולת הכותרת של מסע ההפחדה של התנועה: הצופה הישראלי שומע שבשנת 2020 ראש עיריית ירושלים יהיה ערבי. מעבר לעובדה שהפלסטינים מחרימים את הבחירות בירושלים באופן עקבי, החוק הישראלי קובע כי ראש העירייה צריך להיות אזרח ישראלי – והפלסטינים כידוע אינם אזרחים ישראלים אלא תושבים, כך שלמעשה הדבר אינו אפשרי מבחינה חוקית.

הקריין ממשיך וקובע שמדינת ישראל משקיעה שלושה מיליארד שקל בתושבים בירושלים המזרחית. ייתכן שזה נכון, אך מה הסכום שנכנס לקופת המדינה מהמיסים שמשלמים אותם 300 אלף תושבים לא נאמר. מעניין מי יהיה הציבור הבא שימליצו לטרנספר מירושלים מסיבות כלכליות – תושבי הקטמונים? מאה שערים? או אולי יהיו אלו תושבי שמואל הנביא?

לא חולפות עשרים שניות ואנחנו נחשפים לטיעון חדש ומובלע: "הכפרים האלה שמעולם לא היו ירושלים הם איום בטחוני, דמוגרפי וכלכלי". לידיעת התנועה: כבר חמישים שנה ששכונות אלו הן ירושלים. שכונות אחרות כמו פסגת זאב, רמת אשכול, הגבעה הצרפתית, הר חומה, גילה, ואחרות גם הן לא היו ירושלים עד שהוקמו, ועכשיו כמובן שהן כן, כך גם כמעט כל העיר המערבית. על האיום הדמוגרפי והביטחוני עוד נדבר, אבל איום כלכלי? איך בדיוק מדמיין חיים רמון את ירושלים המערבית מצליחה לתפקד בלי כוח העבודה הפלסטיני של תושבי ירושלים המזרחית? הרי ניתוק ירושלים הפלסטינית מירושלים היהודית יהווה פגיעה מוחצת בכלכלתה.

ואז מגיע "השלב הפשוט" – "איך עושים את זה?" שואל הקריין ומשיב: "הכפרים יקבלו מעמד של כפרים בגדה – כלומר שטחי בי או סי". גם אם נזרום איתו ונלך על מהלך חד צדדי שלא במסגרת הסכם – איך התנועה, שרואה בכל פלסטיני בירושלים איום בטחוני על העיר, חושבת להגביר את הביטחון כשפסגת זאב מוקפת בשטחי בי, ותושביה יצטרכו להגיע מדי יום לביתם דרך פרוזדור צר המוקף בשטחי הרשות?

לא אלאה אתכם בכל אי הדיוקים, רק נזכיר לרמון וחבריו שמתיימרים להציל את ירושלים היהודית שהר הצופים היה בריבונות ישראלית גם אחרי 1948 בניגוד למשתמע בסרטון. לאחר הצגת "העובדות" מפר הקריין את הדממה ונותן קול למדיניות 'הטרנספר השקט' רבת השנים של מדינת ישראל בירושלים המזרחית: "נצמצם את אחוז התושבים הפלסטינים בירושלים" הוא מבטיח, "נחזק את ירושלים", ומסביר שלפי סקר שבוצע 70% מהציבור היהודי תומך בהיפרדות משכונות אלו. אנחנו שואלים – אם תומכים, למה לא בהסכם? הרי חוסר התוחלת של מהלכים חד צדדיים והפגיעה בביטחון שהם מביאים עימם, הוכחה פעם אחר פעם. כך גם במקרה הגדר שכבר הוקמה בירושלים, שגם אותה דחף רמון.

הפחדה כמו זו שנוקטת "התנועה להצלת ירושלים היהודית" ודומותיה מקבעת את חוסר האמון בין שני הצדדים. במקומה יש לאמץ מדיניות של תקווה לעיר, שכוללת הכרה בירושלים כביתם של שני העמים ובירתם העתידית, וממנה יכולות להיגזר כבר עכשיו שורה של פעולות שיסייעו לשקם את האמון בין הצדדים.

 • אורי ארליך הוא פעיל בעמותה "עיר עמים" בירושלים.

לצפייה בסרטון של "התנועה להצלת ירושלים היהודית":

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. דרור מרמת גן הגיב:

  למה ירושלים העתיקה צריכה להיות הבירה של המדינה הפלשתינאית? איזה נימוק מוסרי/מדיני/חוקי/דתי/היסטורי מוליך אל המסקנה הזו?
  הכותב הרי יודע, כמוני, שהויכוח הוא לא על הכפרים ומחנות הפליטים…

 2. דניאל קלטי הגיב:

  פחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחחח אחרי כמעט יובל שנים, שאתם הגזענים צורחים "שתי מדינות לשני עמים", פתאום אתם מזדעזעים, כשיש המאמצים, הרטוריקה הגזענית דנן?

  לו הייתם שמאלנים נאורים באמת (זה בסדר, מעולם לא הייתם ולעולם גם לא תהיו), לא הייתם מכירים במושג "מדינות-לאום" בכלל!! אלא הייתם דורשים, רפובליקה חילונית אחת לכולם ואת כל הגזענים ("יהודים" ו"ערבים" כאחד), לשלוח לחינוך-מחדש!!

  הפרדה, גבול, אתנוקרטיה = הכי לא-שמאל שיש.

 3. זכי חלטורה הגיב:

  את ירושלים לא צריך לחלק; צריך לחלוק בה; יהודים, נוצרים, מוסלמים וכל באי העולם. אלא שבתוך הסחרור הלאומני היהודי ששוטף את האספסוף הישראלי, ההסתברות שזה יתרחש שווה לאפס. סיור באזור הר הבית יגלה שעמותת אלעד (בגיבוי מלא של ממשלת טיפשים משיחיים) מקימה את בית המקדש לפי המיפרטים האדריכליים של בית המקדש השני. מלחמת החורמה שניבא פרופ לייבוביץ המנוח (שכל תחזיותיו אחת לאחת מתגשמות) היא עניין של זמן.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים