הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 ביולי, 2016 4 תגובות

בשבוע שעבר שתי צעירות התקשרו לוועד הציבורי נגד עינויים בישראל וביקשו עזרה: יומיים קודם הן ישבו לבלות, וסיימו את הערב בתחנת המשטרה, עם חבלות חמורות והתערבות רפואית. שיחה פשוטה עם שוטרים הסתיימה באף מדמם, פנים חבולות, וביקורים לרופאים. ועכשיו הן מתקשרות ושואלות אם נוכל לעזור להן להתלונן; אם מישהו ילווה אותן לתחנת המשטרה.

אלימות משטרתית משטרה חופש מחאה גרפיטי פרפר פשיזם police-violence(מקור)

כששמענו את הסיפור הזה בישיבת צוות, אחרי התדהמה, הגיעו התגובות האוטומטיות: "אולי הן שתו יותר מדי?"… "הן בטח התחצפו לשוטרת, נכון?"… התגובה הזו מלמדת עלינו הרבה – על הרצון שלנו למצוא תרוץ, למצוא הסבר הגיוני איך בילוי בבית קפה הופך לסיוט. אבל האחריות היא לא על אותן נשים לדאוג שהערב יסתיים אחרת. האחריות היא קודם כל של המשטרה; ושנית ושלנו, האזרחים, לדרוש משטרה שמתנהגת אחרת.

אישה שעברה חיפוש משפיל בערום בתחנת משטרה, או אדם שהוכה עד זוב דם וזכה לבעיטות ממג"בניקים בניידת, צריכים סיוע מקצועי שילווה אותם. זה לא פשוט להגיש תלונה במח"ש, לתת עדות לבד, לעקוב אחרי התיק, לדעת איך לדרוש ולקבל תשובה עניינית וראויה. בעבודתנו אנחנו רואים אלימות שחוצה מגדרים וזהויות, ומקרה אחר מקרה שלא מקבל טיפול הולם ממח"ש, בין אם מדובר ב"משטרה רגילה" ובין אם מדובר במג"ב.  אנחנו יכולים לעזור לאנשים במצבים כאלה, לתרום מניסיוננו ומידע משפטי מקצועי.  אבל בשביל זה אנחנו צריכים אתכם, הקוראים.

פרויקט תיעוד ומעקב אחרי אלימות משטרתית של הוועד התחיל בקטן, לפני כשנה. אבל ככל שהעדויות הצטברו התברר לנו היקף התלונות. אני, כמו כולנו פה במשרד, הופתעתי מהטלפונים שממשיכים להגיע כל שבוע, מממספר האנשים שמחפשים יעוץ וסיוע. הוועד מטפל באופן עקבי ומקיף באלימות משטרתית בכל המגזרים. אבל כדי שנוכל להמשיך את העבודה ההכרחית הזו, אנחנו זקוקים לעזרתכם. בואו לא נשאיר קרבנות אלימות בלי סיוע ומענה.

הקישור לתמיכה בקמפיין: http://bit.ly/29ePQuj

 • ד"ר רחל סטרומזה היא המנכ"לית של הוועד הציבורי נגד עינויים בישראל
תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. David Senesh הגיב:

  נראה שגם בעניין זה אנחנו לוקחים דוגמא מידידינו האמריקאים

 2. ע.ג. הגיב:

  כשאת כותבת "..ומקרה אחר מקרה שלא מקבל טיפול הולם ממח"ש.." את מתכוונת שמח"ש גילתה שהאומלל שלכם פשוט שיקר והעליל על השוטרים. ולא, זו לא אחריות המשטרה שהערב יסתיים אחרת. המשטרה אחראית על אכיפת החוק, אם צריך גם בכח, ולא על נמוסים והליכות. מי שאחראי להתנהג כמו בן אדם תרבותי ולא לגרום לכך שהמשטרה תוזעק למקום הוא המבלה.

 3. אמיתי הגיב:

  "שיחה פשוטה עם שוטרים הסתיימה באף מדמם, פנים חבולות, וביקורים לרופאים."

  גם לי היו פה ושם שיחות פשוטות עם שוטרים. וזה אף פעם לא הסתיים באף מדמם וכו'
  אולי תספרו מה קרה באמת! מה שתי הצעירות עשו שם ובאלו נסיבות הן נעצרו ולא סתם
  תציירו את השוטרים כעדר, שמחפש לעשות שיחות פשוטות, שנגמרות באף מדמם.
  עדיף שתתייחסו לקוראים כאנשים אינטלגנטיים שמסוגלים להבין עניין או שתצהירו מראש
  שהמאמר נועד לאיסוף תרומות מאידיוטים שימושיים ותו לא.

 4. תוהה הגיב:

  מדוע לשום אדם ב"שמאל" הישראלי, לא אכפת כהוא-זה, מן החוויה המזעזעת, שחוו פעילי-אנטיפה לפני שבוע?

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים