הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 באוגוסט, 2016 15 תגובות

כהקדמה למאמר לפנינו נציין שעוד ב-1997 זביגנייב בז'ז'ינסקי (יועץ לשעבר לביטחון לאומי של הנשיא ג'ימי קארטר) כתב בספרו "לוח השחמט הגדול" (1997) ש”על מנת לשמור על עליונותה העולמית, על ארה"ב לשלוט באסיה המרכזית, עם עתודות הנפט הענקיות שלה, ולמטרה זאת "פרל הארבור חדש" יסייע "לשכנע את הקהל האמריקאי לתמוך במאמץ אימפריאלי כזה". כזכור, במתקפה היפנית על בסיס חיל הים האמריקאי בפרל הארבור בהוואי בדצמבר 1941 נהרגו 2,400 אמריקאים, ונגרם נזק רב לצי ולחיל האוויר האמריקאים באוקיאנוס השקט. דעת הקהל האמריקאית עד אותו יום הייתה נגד כניסת ארה"ב למלחמה, אבל למחרת המתקפה הכרזת מהלחמה נגד יפן ע"י הנשיא רוזוולט התקבלה בהתלהבות. ויקיפדיה מציינת ש"משנות החמישים מספר כתבים טענו שגורמים בממשלות ארה"ב ובריטניה היו מודעים למתקפה שבדרך, אך נתנו לה להתרחש (ואולי אפילו עודדו אותה) במטרה להכניס את ארה"ב למלחמה. אמנם – קובעת ויקיפדיה – "תיאוריית הקונספירציה הזאת אינה מקובלת ע"י רוב ההיסטוריונים מהזרם המרכזי".

חילוץ ניצולים משריפת הספינה USS West Virginia בעת המתקפה על פרל הרבור, 1941 (מקור) מלחמת העולם השנייה WWII ארהב אמריקה יפן היסטוריה מלחמה pearl harborחילוץ ניצולים משריפת הספינה USS West Virginia בעת המתקפה על פרל הרבור, 1941 (מקור)

כעבור 3 שנים, בשנת 2000, פורסם מסמך ע"י קבוצת "הפרויקט למאה האמריקאית החדשה", (שרבים מחבריה הפכו לדמויות מפתח בממשלת הנשיא בוש), ובו נקבע ש"פרל הארבור חדש" יסייע "להשיג מימון לטרנספורמציה טכנולוגית מהירה של הצבא".

עסקות נדל"ן

הבניינים הראשונים שהוקמו ב"מרכז המסחר העולמי ע"י רשות משותפת של מדינות ניו יורק וניו ג'רזי היו מגדלי התאומים, 1WTC ו-2WTC, בעלי 110 קומות כל אחד, שנפתחו לקהל ב-1973. באותה תקופה בניינים אלה היו הגבוהים ביותר בעולם (גובהם 415 ו-417 מטר בהתאמה). בניית הבניין השביעי והאחרון במרכז המסחרי, 7WTC, השלישי בגובהו (47 קומות), הושלמה ב-1987. ביולי 2001 מגדלי התאומים נמכרו ללארי סילוורסטיין, בעליו של חברת נדל"ן על שמו, תמורת 3.2 מיליארד דולר (הוא ושותפיו הוציאו מכיסם סך 115 מיליון דולר בלבד )ראה (27/4/2001 NY Times, ובשבוע הראשון של ספטמבר 2001 המגדלים עברו לרשותו (את בניין מספר 7 הוא קנה עוד קודם לכן). הוא ביטח את המגדלים מיד ב-3.5 מיליארד דולר, ולאחר שהבניינים נהרסו פחות משבועיים מאוחר יותר הוא תבע מהביטוח פיצוי של 7 מיליארד דולר בטענה שמדובר בשתי מתקפות נפרדות. בית המשפט פסק לו סכום של 4.55 מיליארד דולר (רווח נאה על ההשקעה המקורית). תמורת בניין מספר 7, שהתמוטט למרות שלא נפגע ע"י מטוס, סילוורסטיין תבע וקיבל מהביטוח 861 מיליון דולר, תוך טיעון שהתקפות המטוסים על מגדלי התאומים היו אחראיות איכשהו להתמוטטותו.

כאשר בנייני ה-WTC נבנו שילדות הפלדה כוסו ע"י ריסוס בתערובת מלט ואסבסט כהגנה בפני אש. במשך השנים התגלה שכמויות קטנות של אבק אסבסט )שהוא חומר מסרטן) משתחררות לאוויר בהתמדה ומסכנת את בריאות העובדים במשרדים. סילוק האסבסט אמנם הוא תהליך מסובך ויקר, ועלותו מתקרבת לעלות הקמת הבניין מחדש.  בעיה נוספת – בשנים שלפני מתקפת ה-9/11 התפוסה של משרדים ב-WTC, 1 ו-2, הייתה יחסית נמוכה, והיה קשה להשכיר משרדים פנויים. הבעיות נפתרו ע"י מתקפות 9/11 ותשלומי הביטוח האדיבים ששולמו בעקבותיה.

מדוע וכיצד התמוטטו מגדלי התאומים?

ב-11 בספטמבר2001 בשעה 8:45 מטוס נוסעים, מדגם בואינג 767, שנחטף קודם לכן התרסק עם מיכלים מלאי דלק לתוך מגדל התאומים הצפוני, 1WTC, בקרבת הקומה ה-80. מאות אנשים נהרגו מיד ומאות נוספים נלכדו בקומות הגבוהות יותר. כעבור 18 דקות מטוס חטוף שני, גם הוא מאותו דגם, התרסק לתוך המגדל הדרומי, 2WTC, בקרבת הקומה ה-60, ועצמים בוערים הועפו על בנייני ה-WTC האחרים ועל הרחובות מסביב. כעבור 15 דקות הבניין הזה התמוטט, בנפילה אנכית וכמעט חופשית, ישר לתוך עקבותיו (into its own footprints). בשעה 10:30 התמוטט בצורה דומה הבניין הצפוני, 1WTC. בשני המקרים דיווחו כבאים ואחרים על קולות פיצוצים חזקים שנשמעו לפני התמוטטות הבניינים. בשתי מתקפות אלו נהרגו כ-3000 איש וביניהם 343 כבאים ועובדי רפואה.

כפי שפורסם בוויקיפדיה, שילדת הפלדה של שני המגדלים כלל 244 עמודי פלדה היקפיים, ובמרכזם "הגרעין" ובו 47 עמודי פלדה מאסיביים שיועדו להחזיק את כובד הבניין ולתמוך במעליות וגרמי המדרגות. הרצפות היו מלוחות בטון.

כאשר המטוסים התרסקו לתוך מנדלי התאומים, יותר מ-30,000 ליטר דלק מטוסים עלו באש, הרבה חום השתחרר, אבל הטמפרטורה לא עלתה הרבה מעל 500-650°C  (הטמפרטורה של להבה בבעירת נפט באוויר הפתוח). פלדה אמנם ניתכת ב°C-1500, כך שלא היה כל סיכוי שמבנה הפלדה יותך מחמת בעירת דלק המטוס. אבל הפלדה בשילדות הבניינים מתחילה להתרכך בטמפרטורה של 425°C ומאבד את מחצית מיכולתו לעמוד בפני עיוותים ב-.650°C לכן, לפי הטיעון הרשמי, אפשר להניח שעמודי הפלדה החיצוניים שהקיפו את הבניינים התכופפו וגרמו לקריסת הבניינים.

אשר לטיעון הרשמי: מאות ארכיטקטים ומהנדסי קונסטרוקציות (בניין) הצהירו שאין אפשרות שמגדל גבוה עם שלד פלדה יתמוטט בעקבות בעירת נפט או רהיטי המשרדים. זה לא קרה לעולם לפני ה-9/11, ולפי דעתם זה גם לא יקרה בעתיד. עמודי הפלדה בקונסטרוקציית המגדלים היו מתוכננים לעמוד בפני מעמסה פי שש, כך שאפילו נחלשו בפקטור של 2, היו עדיין מסוגלים לעמוד בפני מעמסה פי שתיים או פי שלוש מהמעמסה של הקומות מעליהם. ואילו מוטות השילדה בכל זאת התחילו להתכופף ולקרוס אפשר היה לצפות שהתהליך יהיה אטי והבניין היה נוטה הצדה בכיוון המוטות שהולכות ונחלשות.

ומה רואים בצילומי הווידיאו?  רואים שהקריסה מתחילה באופן פתאומי, ישר כלפי מטה וללא עיוותים לצדדים, ב-90%  מהתאוצה של נפילה חופשית, דרך 80,000 טון של פלדה וביטון, שלפי חישובי מהנדסי בניין היה די והותר לעצור פי חמש מהמעמסה שנפלה עליהם. פיסיקאים ומהנדסים תמימי דעים שזה יכול היה לקרות רק אם מבני הפלדה מתחת למסה הקורסת סולקו איכשהו לפני שהמסה המתמוטטת נחתה עליהם.

ומה מדווחים עדים לקריסה? מיד אחרי האירוע, יותר ממאה עדים סיפרו ששמעו התפוצצויות וראו הבזקי אור לפני או בזמן הקריסה. הרבה מזה הוקלט במצלמות וידאו. אחת העדים סיפרה בראיון בניו יורק טיימס (7.11.2001): "אי-שם באמצע המגדל הופיע הבזק אור בודד, תחילה כתום ואחר כך אדמדם, ואז הבזקים כאלה התחילו להופיע בכל מקום מסביב לבניין, בזמן שהבניין התחיל כבר לקרוס, וההבזקים שהתלוו לקולות נפץ עמומים התפשטו כלפי מטה ומסביב". ואז, לעיני המשקיפים הנדהמים, קורות פלדה וחלקי השילדה ששקלו עד 9 טון הועפו עד למרחק של 200 מטר כאילו נורו מתותח. ויליאם רודריגז, אחראי לתחזוקת גרם המעליות במגדל הצפוני (הראשון שמטוס התרסק לתוכו) מעיד ש – 7-8 שניות לפני התרסקות המטוס, הוא הרגיש בהתפוצצויות אדירות במרתפים הנמוכים יותר, והיו נפגעים רבים. ידידו, ג'ון מונגלו, עבד במגדל הדרומי שנפגע גם הוא ע"י מטוס כעבור 16 דקות. הוא מספר שדקה אחת אחרי הפגיעה במגדל הצפוני הוא רואה במו עיניו כיצד מעלית מתפוצצת לרסיסים – וזו כרבע שעה לפני שהמטוס עצמו הגיע לבניין הזה!

מהנדסי קונסטרוקציות רבים הצהירו שרק הריסה מבוקרת (controlled demolition) באמצעות חומר נפץ יכולה להסביר את כל התופעות האלה. הם טענו שעל מנת לקבוע בוודאות מה קרה היה צריך לבדוק את מבנה הפלדה שקרס – אמנם הממשלה אספה את כל קורות ועמודות הפלדה, חתכה אותן לחתיכות ומכרה אותן להונג קונג להמסה ולמחזור. אחד העדים דיווח שמאה משאיות היו עסוקות במשך כמה שבועות בסילוק קורות ועמודות הפלדה מהאתר.

קריסת הבניין 7WTC

בניין מספר 7, בעל 47 קומות, השלישי בגודלו במרכז המסחרי העולמי, ממוקם כ-100 מטר ממגדל התאומים הצפוני. היו בו משרדים של ה-CIA, ה-FBI, משרד ההגנה ועוד. הוא התמוטט ללא אזהרה שבע שעות אחרי קריסת מגדלי התאומים – ישר כלפי מטה וללא סטיות הצדה, כאשר ההתמוטטות התחילה בנפילה חופשית על פני שמונה קומות כמו אבן ללא מעצורים. פירוש הדבר שכל עמודות הפלדה ההיקפיות ואלה בגרעין במרכז, "נעלמו", לפחות על פני שמונה קומות, ולא עצרו כלל את הנפילה החופשית של הקומות הגבוהות יותר. (הואיל והבניין לא נפגע מפגיעת מטוס, ולא היה אפוף עשן מבעירת דלק מטוסים, היה קל יותר לצלם בווידיאו ולמדוד בדיוק את מהירות הנפילה). הבניין היה ריק בשעת הקריסה.

מה אומרים העדים? כתב הניו יורק דיילי ניוז מדווח: "היה קול רועם. החלונות בשורה העליונה עפו החוצה. ואז כל החלונות בקומה ה-39 עפו. ובהמשך בקומה ה-38. בום! בום! בום! – זה הכל מה ששמעת עד שהבניין שקע לתוך ענן אפור עולה". קצין  משטרה מדווח: "הייתי קרוב מאד לבניין 7 כאשר נפל…התחלתי לרוץ …וכל הזמן שומעים רק בום, בום, בום, בום".

צילום שנעשה ב-27 לספטמבר ע"י עובד באתר הקריסה (Ground Zero) מראה מחפר המרים הריסות שנוטפות מתכת נוזלית כתומה-צהובה (נזכור שזה יותר משבועיים אחרי קריסת המגדלים). אחד הכבאים, בהתייחסו למגדלים התאומים, מעיד: "יורדים למטה ורואים פלדה נוזלית זורמת כמו בבית יציקה, כמו לבה מהר געש". למעשה לכל הבניינים שקרסו התלוו שלוליות של פלדה נוזלית (כפי שאומת ע"י NASA בעזרת הדמיה תרמית מהליקופטרים וחלליות וכפי שדיווחו עדים רבים), ואלה המשיכו לבעור שלשה חודשים אחרי 9-11, למרות שהוצפו במים ובחומרים כימיים לכיבוי שריפות. נציין שפלדה (ברזל) ניתכת בטמפרטורה של °C5001, בו בזמן שלאש שניזונה מדלק מטוסים יש טמפרטורה בקרבת °C500 בלבד, ואין שום דרך שתאפשר לו להמשיך לבעור במשך חודשים. ההדמיה התרמית מחלליות הראתה ש"הנקודות החמות" נשארו באותו המקום ולא זזו על פני השטח כפי שהיו מצפים מאש המאכלת את הדלק הנמצא בכל מקום ומקום.

…וכדוריות ברזל ואחרות בתוך האבק

שכבת אבק עד לגובה של 10-30 ס"מ כיסתה את האזור בסביבת בנייני ה-WTC, רובה מאבקת הבטון של הבניינים שהתרסקו, אבל האבק הכיל כמות אדירה, עד 6%, של כדוריות מיקרוסקופיות עשירות בברזל, בעלי קוטר בין מיקרון אחד (אלפית המילימטר) עד 1.5 מ"מ. מדובר אם כן במיליארדי כדוריות זעירות של ברזל, במשקל כולל, לפי הערכה גסה, 1,500 טון. נראה שהמיקרו-כדוריות האלה נוצרו לאחר פיצוץ המתכת הנוזלית, כאשר הנוזל התפזר בטיפות שנהיו כדוריות (כמו כל טיפה נוזלית חופשית), שהתקררו והתמצקו לכדוריות הברזל שנמצאו באבק. הפיסיקאי פרופ' סטיבן ג'ונס, ועוד 7 פיסיקאים, בדקו את ההרכב הכימי של כדוריות אלה. רוב הכדוריות היו עשירות בברזל או בסיליקטים (דמויי זכוכית). ההרכב (מספר האטומים באחוזים) של כדורית טיפוסית היה: ברזל (65), חמצן (18), אלומיניום (11), גופרית (4) – הרכב שלא דומה כלל לזה של פלדה שממנה נבנתה שילדת הבניינים. עלו כמה שאלות מביכות:

א' מה מקור האלומיניום? בבניינים 1 ו – 2 התרסקו אמנם שני מטוסים עשירים באלומיניום, אבל בבניין 7 לא פגע אף מטוס, ובכל זאת הרכב הכדוריות באבק בקרבתו היה זהה לזה בסביבת הבניינים התאומים.

ב' ומה מקור הגופרית? בוודאי לא בקירות הגבס (גופרת הסידן) כי לא היו כל עקבות של סידן בדגמי הכדוריות.

ג' לכדורית אחת היה הרכב: חמצן (60) וברזל (39), בלומר יחס של שלשה אטומי חמצן לשניים של ברזל – אותו הרכב שנמצא בתרמית (thermite), חומר נפץ   בשימוש נרחב להריסה מבוקרת של בניינים ישנים. הממצא הזה סיפק ללא ספק את המוטיבציה למחקר הבא שנתאר בהמשך.

ד' הערנו קודם שאין שום דרך להתיך את הברזל או הסיליקטים (הניתכים בטמפרטורות של °C1500 בערך) באמצעות אש של דלק מטוסים, המבוכה הייתה גדולה עוד יותר כאשר גילו כדוריות עשויות מוליבדנוםmolybdenum)  (, מתכת המשמשת להקשות פלדה, שניתך בטמפרטורה של °C2623 !

במשך השנתיים-שלוש אחרי 9-11 הטיעון שקריסת בניין 7 נגרמה ע"י אש שפרצה בכמה משרדים נראתה מגוחכת, ובעליו של הבניין, לארי סילוורסטיין, הכריז בריאיון מוקלט בשנת 2004 שהוא וראש מחלקת מכבי האש החליטו "למשוך" (to “pull”) בניין 7 בגלל האש בכמה משרדים. הביטוי "למשוך" בניין פירושו ,אצל בעלי מקצוע, להוריד באמצעות "הריסה מבוקרת". הצהרה זאת עלולה הייתה לעלות לסילוורסטיין הון רב בדמי ביטוח, כי הכנת בניין רב-קומות ל"הריסה מבוקרת” דורשת שבועות של עבודת הכנה קפדנית ומדויקת. ואם הריסת בניין מספר 7 תוכננה מראש, אז ללא ספק שהריסת מגדלי התאומים תוכננה גם כן מראש. סילוורסטיין חזר בו מהצהרתו, ואמר שהוא התכוון " 'למשוך' את האנשים שנשארו בבניין" (אם כי בזמן שיחתו עם מפקד הכבאים, בניין 7 היה כבר ריק מבני אדם, ושניהם ידעו את זה).

הקהל האמריקאי אינו מאמין בגרסה הרשמית  

כבר בשלב הזה הגרסה הרשמית נראתה כהמצאה, לא מתוחכמת ביותר. ב-2004, פרסם 'איחוד המדענים המעורבים' בארה"ב מסמך בו מואשמת האדמיניסטרציה ב"עיוות המדע למען אינטרסים פוליטיים" בהקשר להסבריה לגבי אירועי 9/11. עד סיום כהונתו של ג'ורג' בוש חתמו על המסמך 15,000 מדענים, ביניהם 52 חתני פרס נובל ו-63 מקבלי מדליית המדע הלאומית. לפי סקר שנערך באותה השנה ע"י הניו יורק טיימס וחדשות CBS התברר ש-81% מהאמריקאים היו בדעה שהממשלה סתם משקרת בעניין 9/11 וסקר שנערך ע"י CNN הראתה ש-89% היו בדעה שהיא מסתירה משהו…. בשנת 2006 נאלץ פרופ' סטיבן ג'ונס לצאת לגמלאות מאוניברסיטת בריגהם יאנג ביוטה בה עבד בגלל מחקריו שהראו שהממשל משקר.

כבר הזכרנו את סילוורסטיין ואת בנו ובתו שלא הגיעו לעבודה באחד המגדלים בבוקר של 9/11. ראש עיריית ניו יורק דאז, רודי ג'וליאני, בריאיון על 9/11 עם ABC NEWS מספר שהיה במגדל הדרומי יחד עם הממונים על המשטרה, על הכבאים ועל היחידה לניהול מצבי חירום, כאשר קיבלו הודעה שהבניין עומד לקרוס. בקושי הצליחו להיחלץ משם. ראש הממשלה הדנית, פואול רסמוסן, סיפר בריאיון בטלוויזיה שקיבל הודעה 5 עד 10 דקות לפני האירוע שאחד המגדלים ב-WTC עומד לקרוס, כך ש"ידעתי שאסון עומד להתרחש".

343 כבאים, ועוד 60 שוטרים, שלא ידעו על האסון שמחכה להם, מתו בקריסת מגדלי התאומים, אבל בעולם הרחב הרבה ידעו כנראה. בבורסות בארה"ב, גרמניה, יפן, צרפת, בריטניה, שווייץ, ספרד ואפילו בהונג קונג, הייתה מכירה מאסיבית של מניות חברות ביטוח וחברות תעופה שנפגעו ב-9/11 – "מכירה ומסירה מאוחרת" ("short selling" – כלומר, מכירת מניות, שלעת עתה אין לך, במחיר גבוה בציפייה לקנות אותן במחיר שיצלול בינתיים כדי למסור את הסחורה שמכרת. הדבר אפשרי כמובן במידה שיש לך "מידע פנים" שהמניות עומדות לקרוס. מניות חברות התעופה שמטוסיהן נחטפו ירדו כ-40% ביום אחד לאחר 9/11). נשיא הדויטשה בונדס בנק (הבנק הגרמני המרכזי), הודיע ש"סקירה של רגולטורים וחוקרים בנקאיים גילו מכירת מניות של חברות תעופה וחברות ביטוח, לפני ספטמבר 11, שהצביעו ללא כל ספק על ניצול לרעה של "מידע פנים". דובר הרשות לשירותים פיננסיים בלונדון אישר שרגולטורים בארה"ב, יפן וגרמניה גילו אצלם אותה "מכירה בחסר".

אם רבים ידעו מראש שהבניינים עומדים לקרוס, פירוש הדבר שהם הורדו בהריסה מבוקרת, עם כל ההכנות הקפדניות הדרושות לכך. על מנת למנוע דיון פומבי ושאלות מביכות הטילה הוועדה לניירות ערך "צו השתקה" על מאות, ואולי אלפי, אנשים, ונעשה בלתי חוקי לגלות בפומבי מה שידעו. מי שעבר על הצו היה צפוי למאסר ללא שימוע.

נמצא "האקדח המעשן"

תשעה מדענים, ביניהם פרופ' סטיבן ג'ונס, המשיכו בחקירת האבק בקרבת המגדלים שקרסו. בראש הקבוצה היה הכימאי, פרופ' נילס האריט מאוניברסיטת קופנהגן, מומחה בננו-כימיה. המדידות שנעשו עד כה נתנו יסוד להאמין שהבניינים התמוטטו בקריסה מבוקרת באמצעות תרמית וננו-תרמית, כפי שמקובל בהריסת בניינים רבי-קומות ישנים. בתרמית רגילה אבקת אלומיניום מגיבה כימית עם תחמוצת הברזל תוך שחרור הרבה חום, ונשאר ברזל טהור ותחמוצת האלומיניום. ככל שאבקת האלומיניום וגרגירי תחמוצות הברזל דקים יותר, כן גדלה מהירות הריאקציה עד שהיא מלווה בהתפוצצות. הערבוב ההומוגני של הרכיבים נעשה ע"י הכנסת התערובת לתמיסה נוזלית והוספת חומר מקריש (ג'ל). כאשר גודל החלקיקים הוא "אולטרה דק" – כמה מאות ננומטר (ננומטר הוא מיליונית המילימטר), התוצאה היא חומר נפץ ("סופר"- או ננו-תרמית) בעל עוצמה גדולה פי ארבע מזו של נפח דומה של TNT, אבל הרבה יותר יציב מ-TNT ותכונותיו ניתנות לשליטה. (הוא מנוצל בצבא ארה"ב, בין השאר, לפיצוץ שריון של טנקים.)

המדענים מדווחים על כמויות גדולות של שבבים קטנים מאד בתוך האבק (שמגיעים אולי ל- 10 טון). כל שבב, באורך של 0.2 עד 3 מ"מ ועובי בין 10 עד 100 מיקרון (אלפיות המילימטר), עשוי שתי שכבות, אדומה ואפורה, תחילה סברו שאלה שבבי צבע מיובשים והתעלמו מהם, אמנם בדיקה במיקרוסקופ אלקטרוני ומכשור אחר גילתה שלשכבה האדומה יש כל הסממנים של ננו-תרמית (גרגירי תחמוצת הברזל יחד עם לוחיות זעירים מאד של אלומיניום טהור). השכבה האפורה הייתה עשויה קרמיקה קשה שאחד מתפקידיה היה כנראה לתת חיזוק מכני לשבב ולאפשר מריחת חלק משילדת הפלדה בתרמית בהכנה להריסה מבוקרת. כאשר החוקרים חיממו אחד השבבים היה פיצוץ ובתוך השרידים ניתן להבחין במיקרו-כדוריות עשויות ברזל נקי כפי שתואר לעיל.

מדוע נמצאה רק ננו-תרמית, ולא תרמית רגילה, בתוך האבק? לפי ההערכה, עמודות הפלדה המרכזיות של כל בניין נמרחו תחילה בתרמית רגילה שהתיכה חלקית והחלישה את עמודות  הפלדה. זהו מקור שלוליות הברזל/פלדה שנראו בהריסות ונשארו מותכות שבועות אחדים כל עוד נשארה תרמית שעדיין לא כלתה. אי-אפשר היה לכבות את ריאקצית התרמית במים כיוון שאינה זקוקה לחמצן מהאטמוספרה – החמצן נמצא בתוך תחמוצת הברזל. אשר לננו-תרמית, הריאקציה מתחילה בהתפוצצות שמפזרת שבבים של ננו-תרמית לפני שכולם הספיקו ל"הידלק", ומופיעים טריים אח"כ באבק הקריסה.

ואיך נגמר הסיפור?

הסוף היה עצוב. ה"ננו-כימאי", פרופ' נילס האריט, שעמד בראש המחקר הזה נאלץ לצאת לגמלאות. לא כדאי להעמיד במבוכה את האח הגדול. בהשפעת הזעזוע בקרב רוב האמריקאים, העביר הקונגרס את "חוק הפטריוט" (Patriotic Act) שעבר את הסנט ונחתם ע"י הנשיא בוש עוד באוקטובר 2001. מטרתו "לאחד ולחזק את אמריקה ע"י יצירת הכלים הדרושים ליירט ולחסום פעולות טרור". בחקיקה ב-2003 הורחבו סמכויות השלטון להאזין לשיחות טלפון ולעקוב אחרי תקשורת אלקטרונית, וכן הורחבו סמכויות חיפוש ועצירת אזרחים.

ארה"ב יצרה בדעת הקהל אויב מפחיד לא מוגדר – "הטרור", המתחבא בכל מקום, מסכן את שלום העולם ומהווה איום במיוחד לאמריקה. תחילה האיום בא מאל-קאעדה ומנהיגו אוסמה בן-לאדן "שהיה אחראי ל-9/11", ולטאליבן שנתנו לו מחבוא באפגניסטן ,אח"כ סדאם חוסיין שאיים על שלום העולם ובמיוחד על אמריקה בנשק להשמדה המונית; אח"כ הגיע תורו של דאעש והטרור המוסלמי הכל עולמי. מדינות התפרקו – לוב, סומליה, עיראק… אחרות לוחמות להישרד – סוריה, תימן… או נמצאות על הכוונת – איראן, רוסיה, תוך איום של מלחמת עולם גרעינית. והקהל האמריקאי, שטוף המוח ורדוף פחדים, בפרט אחרי 9/11, משלים עם הכל על אף שנוכח לדעת, פעם אחרי פעם, שהשלטון מוליך אותו שולל.

אחרי האירועים של 9/11 הצהיר סגן-אלוף שלטון לנקפורד מחיל הנחתים האמריקאי: "ממשלתנו נחטפה באמצעות 'פרל הארבור חדש'… בני ארצנו נרצחו, וככל שחוקרים את זה יותר, יותר נראה הדבר שנרצחו ע"י ממשלתנו, שניצלה את זה כתירוץ לרצוח בני אדם אחרים אלפי קילומטר מכאן".

תגובות
נושאים: מאמרים

15 תגובות

 1. מערכת הגדה השמאלית הגיב:

  הערת המערכת
  לעיתים רחוקות קורה שמתגלעים חילוקי דעות משמעותיים בקרב עורכי הגדה השמאלית לגבי פרסום של מאמר. אתר הגדה השמאלית נותן קול לשמאל העקבי שאין לו כמעט במה אחרת במרחב השיח הישראלי. לנגד עיננו, כעורכים, עומדת החשיבות הרבה לפלורליזם ולחופש הביטוי בדיון בסוגיות חברתיות, פוליטיות ותרבותיות, אך זאת מבלי לפגוע באמינות של "הגדה השמאלית". חלקנו גרסנו שאמינות זו עלולה להיפגם כאשר שמה של "הגדה השמאלית" נקשר עם ״תיאוריות קונספירציה״ (ביטוי בעייתי, אמנם) מוטלות בספק. ולכן מאמר זה של קלמן אלטמן, שהוא תורם ותיק ואהוד לגדה השמאלית, עורר דיון אם לפרסמו או לא.

  מאמרו של אלטמן מתאר את ״תיאוריית ההריסה המבוקרת״ של מגדלי התאומים, אחת ממספר תיאוריות שנפוצו סביב אירועי 9/11. המשותף לתיאוריות אלה הוא הרמיזה (או האשמה גלויה) לפיה היה שיתוף פעולה של גורמים במנהיגות הכלכלית ו/או בממשל האמריקאי עם המתכננים והמבצעים של ההתקפה ב-11 בספטמבר2001.

  עברו כ-15 שנה מאז האירוע, ואי אלו מחדלים ו״קונספירציות״ נחשפו בזכות הדלפות של ויקיליקס, של whistleblowers כגון קולין ראולי, ג׳פרי סטרלינג, ושל עיתונאים כמו ג'יימס ריזן. בעיקר מה שנחשף היו המחדלים במודיעין לפני הפיגוע, וטיוח והסתרה של הסכנה הבריאותית לתושבים ולכוחות החירום שעבדו באתר מגדלי התאומים לילות כימים. ובימים אלה אף נחשפו מסמכים המאוששים את הטענה שהממשל הסעודי עצם עין באופן פעיל. אך עדות למעורבות של גורמים פיננסים ובממשל האמריקאי בתכנון וביצוע 9/11 עוד לא צצה.

  הבעיה עם תיאוריות קונספירציה שהן לא ניתנות להפרכה. כל ניסיון לטעון כנגד או להטיל בהן ספק נתפס כחלק מהקונספירציה, או לחילופין משת"פיות. אפילו ג׳וליאן אסנג׳ ו-ויקילקס, מי שחשפו מיליונים של אימיילים פיננסים וממשלתיים שהוחלפו ב-24 השעות סביב הפיגוע, הואשמו כמי שמתעלמים או עוזרים בטיוח ה״עובדות״ סביב אירועי 9/11. מה שמביא אותנו הלום. מתוך חשש שהתנגדות לפרסום מאמר זה תיתפס כעדות לכך שאנו בין המטייחים, או שראשנו טמון עמוק בחול, ובעיקר כצנזורה, הוחלט לפרסם את המאמר יחד עם הערת מערכת זו.

 2. תאודור הגיב:

  הרבה סיפורים שנשמעים כמו קונספירציה מתברר שהם נכונים. האם "מלחמת קדש" הייתה מלחמה מבויימת של ישראל כשכירת חרב של צרפת ובריטניה בעקבות הלאמת תעלת סואץ? – מתברר שכן. וזאת עובדה.
  המאמר הנ"ל אולי מופרך ואולי לא. ימים (ועובדות נוספות) יגידו. מה שחסר זה קישורים למקורות.

 3. אלמקייס הגיב:

  בעקבות הקרב על מונס במלחמת העולם הראשונה, החלו להצטבר ידיעות על מלאכי אלוהים שהגנו על החיילים הבריטים שהיו בנחיתות מספרית מול הצבא הגרמני המתקדם והצליחו לעצור את התקדמותו. הגרמנים עצרו את התקדמותם מסיבותיהם שלהם, סיבות שטרם התבררו, אבל אותם סיפורים החלו לשמש את תעמולה הבריטית. אלוהים היה בצד בריטניה וזה הערך שצריך לייחס להבלים שכאלו.

  לנין משום מה, התעלם בספרו על האימפריאליזם מהידיעות על מלאכי מונס, וזו טעות של המערכת לפרסם את המאמר. אנשי שמאל צריכים לשמור מרחק מתיאורים קונספירטיביים של המציאות וכדאי לזכור שבפועל התיאור הקונספירטיבי הזה של ההתקפה על מגדלי התאומים משמש את התעמולה של הימין והימין הקיצוני הרבה יותר מאשר הוא משמש את השמאל. ההנחה שהשלטון הבורגני לא יהסס לעשות שימוש גם בהרג של אלפי אנשים כדי לקדם את מטרותיו היא נכונה, אבל מדוע בכלל לחשוב שהשלטון האמריקאי היה צריך ל"ביים" את כל הספקטקל הזה ולא פשוט ניצל אירוע לצרכיו? אין הרי שום הוכחה לכך שחוטפי המטוסים פעלו תחת פקודות אמריקאיות (או ישראליות) ואמריקה יצאה למלחמות וטבחה בחפים מפשע גם בלי לפוצץ רבי קומות בשטחה.

 4. עודד הגיב:

  אפשר להבין, בהחלט, את הזהירות בהחלטותיה של מערכת 'הגדה השמאלית'. אבל לא רצוי לכרוך גרסאות חלופיות לגרסאות רשמיות, בכל הקשור למאורעות פוליטיים וצבאיים בתקופתנו, בחבילה אחת כ'תיאוריות קונספירציה'. עדיין לא הכל ידוע , ברור ומוסכם – כדוגמאות בודדות – כשמדובר במותו של סטאלין, ברצח קנדי וברצח כמה ממנהיגי התנועות האפרו-אמריקניות בארה"ב בשנות השישים, ואולי גם בכמה 'טראומות פוליטיות וצבאיות' במדינת ישראל (וד"ל…). לעומת זאת, ה'סודות' מאחורי נסיקתו של השאה האיראני בשנות החמישים, הפרובוקציה האמריקנית שהציתה את המלחמה בוייטנאם, התאבדותו של איינדה בצ'ילה, או פלישת האמריקנים לעיראק (שוב, דוגמאות בלבד) כבר גלויים וידועים. עניין של זמן, עד שכל הנתונים נגישים והמסקנות חד משמעיות; ולפעמים – זמן רב מאוד. אירועי מגדלי התאומים חשודים, בכל מקרה, ולו רק משום שכמה וכמה קשרים ידידותיים של הממשל האמריקני עם אילי הון סעודיים, שהיו מעורבים כך או אחרת ברקע המוקדם לצמיחת מה שנקרא 'הטרור המוסלמי העולמי' – כבר ידועים היום.

 5. אחד העם 15 הגיב:

  אין מדובר בתאוריית קונספירציה שאינה ניתנת להפרכה. כך למשל הופרכה תאוריית קונספירציה שנסמכה על "עמימות" באשר למספר הכדורים שנורו מרובהו של אוסוולד זאת באמצעות ניתוח קפדני של סרטים שצולמו במהלך ההתנקשות בקנדי. גם כאן מועלות טענות אמפיריות מוגדרות וברורות הניתנות להפרכה כך שפרסום המאמר הוא במקומו. כל מי שחושב כי מדובר בקונספירציה והוא בעל ידע מקצועי רלוונטי יכול לנסות ולהפריך הטיעונים באמצעות טיעונים מדעיים נוגדים.

  • אלמקייס הגיב:

   אין סיבה לשחת זמן להפריך את הכתוב. הטענה שמטוסי סילון בגודל עצום שמתנגשים בגורדי שחקים, שכל מהנדס יודע שיש קושי גדול בשמירה על יציבותם גם בלי לדאוג ממטוסים תועים, לא הם אלו שגרמו להתרסקותם, היא לא טענה רצינית שכדאי להקדיש זמן להפריכה. גם לא את הסיפור לגבי בניין WTC 7. אם הכותב היה מספר שחוטפי המטוסים פעלו על-פי הוראות ארגוני המודיעין של המערב, היה אפשר לומר לו בקצרה, נו, איפה ההוכחה שלך? אבל הכותב מעדיף סיפור מעשה מפותל בהרבה שעטף בעודף אינפורמציה על-מנת לשוות לו מראית עין של רצינות. הכותב אומר שלא ייתכן שהמטוסים שנכנסו בבניין גרמו לנזק. כמובן שהוא מניח שהקבלן שבנה את הבניין בחר את התוכנית האדריכלית וההנדסית הבטוחה ביותר ולא את הזולה ביותר, והוא גם לא חיפף בחומרי הבניה במהלך הבנייה, ולאורך השנים לא קימצו בתחזוקת הבניין. ומה ההוכחה שלו? הצהרה של כמה ארכיטקטים וקונסטרוקטורים שזה לא אפשרי שהבניין יקרוס והעובדה שהמגדלים נפלו, בהתאם לכוח הכבידה, כלפי מטה ולא נטו כמגדל פיזה לפני שקרסו, וכתוספת, כמה עדויות על אנשים שמספרים ששמעו "בום בום בום" לפני קריסת המגדל במקום לשמוע "חחחחח" ואז "בוך".

   • אחד העם 15 הגיב:

    דובר על הפרכה משכנעת הנוגעת לא רק להליך הקריסה אלא גם לשרידים הכימיים של הפיצוץ. וכאמור הפרכה משכנעת דורשת התייחסות מקצועית ולא הפרחת השערות בעלמא.

    • אלמקייס הגיב:

     כנראה שלא הבנת את הפואנטה. אין צורך להשחית זמן כדי להפריך משהו שהוא אווילי מלכתחילה.

     • אחד העם 15 הגיב:

      הבנתי היטב את הפירכה הבסיסית של טיעונך. אתה זה שאינו מבין דבר בהליכי חקירה. אם הסיבות לקריסת המגדלים אינן חשובות למישהו העניין תמוה אך זה עניינו. הפרחת סיסמאות על אוילות לכאורה בעניין זה היא אוילית בזכות עצמה. אם לעומת זאת הן כן חשובות לטעמי וככל הנראה לטעמם של רבים מאוד ומועלות טענות אמפיריות הניתנות לבדיקה והפרכה אדרבא יפשילו מחזיקי טענת האוילות שרוולים ויראו זאת.

 6. דינו הגיב:

  ישנן שתי גישות ביקורתיות עיקריות לארועי ה-11 בספטמבר.
  הגישה הראשונה היא זו של מייקל מור בסרטו "פרנהייט 9/11", שבאה לידי ביטוי בהערת המערכת בעניין ויקיליקס. מדובר על קבלה של הארועים כארועי טרור "אותנטים" כאשר הביקורת העיקרית היא נגד הממשל האמריקאי על מחדלי מודיעין ומחדלים בכלל לפני ואחרי ההתקפה , תוך ניצול של הממשל את הארועים לצרכים פוליטיים/כלכליים/אימפריאליסטים, עד כדי סיוע לבני משפחת בין-לאדן לצאת את ארה"ב. מיד לאחר ההתקפה.
  גישה זו היא ביקורתית ומציאותית, ומקובלת (כך נראה) על הרוב.
  הגישה השניה היא זו לפיה הארועים עצמם היו מפוברקים, ולמרות סימני השאלה הרבים העולים מתוך שלל תיאוריות הקוספירציה – דבר אחד אינו מתקבל על הדעת: מספר האנשים שהיו מעורבים כביכול בפעולת ה-false flag הזו אמור להיות עצום: מהנדסים, פועלי demolition, אנשי אבטחה, אנשי תעופה, תובלה… מדובר במאות אנשים, רובם ככולם אמריקאים וכולם מסתכנים סיכון עצום ויוצאים מנקודת הנחה שאלפי אנשים ייהרגו. אני יודע שהאמירה "לא סביר" אינה טיעון חזק במיוחד, אבל בעניין הזה באמת לא סביר שכל-כך הרבה אנשים היו מעורבים ואף אחד לא צייץ עד היום

  • דינו הגיב:

   הערה למערכת:
   לעיתים אני מנסה לפרסם שתי תגובות רצופות ואז אני מגלה לאכזבתי שאחת מהן מצונזרת ,
   כמו במקרה הזה, ללא סיבה מיוחדת (לפחות כך נראה לי).
   אילו היתה מדיניות ברורה של הגבלת מספר תגובות רצופות – הייתי מבין זאת
   אך לאחר שפרופ' אילן שדה פירסם בערך עשר תגובות (שכולן למעשה ציטוטים מויקיפדיה…) בשולי מאמרו בנושא אוקראינה –
   העניין נראה לי תמוה, בלשון המעטה.

   בכבוד רב
   דן

   • מערכת הגדה השמאלית הגיב:

    לדן –
    אנו אכן משתדלות, כפי שכתוב במדיניות עריכת התגובות, לא לאפשר למגיב/ה אחת/ד "להשתלט" על מרחב התגובות על ידי פרסום תגובות ברצף.
    לכותב/ת מאמר אנו מאמפשרים יותר מרחב תמרון על מנת שת/יוכל לענות לכל המגיבות/ים.
    בברכה,
    מערכת האתר

 7. צדוק התקוה הגיב:

  קונספירציה בבקשה בעולם המוסלמי טוענים שישראל פגעה בתאומים ושמנהיג דעא"ש הוא בכלל ישראלי שתול עי המוסד האם הכותב פשוט נסחף ומכשיר את מעשי הטרור של האיסלם הפונדמנטליסטי הרי מהכתבה יוצא שאת המעשה הנפשע הזה לא ביצעו שני חוטפי המטוס אלה האמריקאים ……………….אם זה לא היה טרגי היה אפשר לצחוק

 8. קלמן אלטמן הגיב:

  הופתעתי לטובה מפלורליזם מערכת העיתון.
  מאמרי עוסק בשאלה "מה גרם לנפילה החופשית והסימטרית של המגדלים התאומים ובניין מספר 7", ולא דן כלל במעורבים בתקיפת המטוסים כי אלה לא יכלו להיות הסיבה לקריסת כל הבניינים, כפי שהוסבר. המאמר מתבסס על תצפיות בשטח, כך שהסברי המערכת על תאוריות קונספירציה המבוססות על הדלפות ויקיליקס ואחרים בנושא מעורבות הסעודים בחטיפת מטוסים הם מעניינים, אבל בכלל לא רלוונטיים.
  יש 2 ורסיות לגבי סיבת קריסת הבניינים. זו הרשמית שטוענת שעמודות הפלדה בשילדת הבניין נחלשו והתמוטטו מהחום שהתפתח מבעירת דלק המטוסים. היא מתעלמת מבניין 7 שלא נפגע כלל ע"י מטוס, לא מתיישבת עם הנפילה החופשית הסימטרית של שלושת הבניינים, לא מסבירה את שלוליות הברזל הנוזלי שנשאר נוזלי ולא התקרר והתמצק במשך חודשים. הוורסיה השנייה טוענת שכל הבניינים נהרסו בהריסה מבוקרת תוך שימוש בתרמית וננו-תרמית, כפי שנהוג בהריסת רבי-קומות ישנות, ומסבירה את כל התצפיות שנרשמו. בסיכום, מערכת הגדה השמאלית חייבת לבחור באיזו ורסיה היא תומכת להסביר את התמוטטות הבניינים, ולא לחפש מקלט בגינוי תאוריות קונספירציה מדומות.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים