הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-25 באוקטובר, 2016 2 תגובות

ביום שישי נחשף כי נכשל ניסיון הפיכה נוסף של המשמר הנשיאותי בבורקינה פאסו – ייתכן שידו של הרודן לשעבר בלז קומפאורה בדבר. במהלך חודש מאי 2008 ביקר בישראל וב"יד ושם" נשיא בורקינה פאסו, בלז קומפאורה, הדיקטטור אשר אחראי לדיכוי אזרחי ואזרחיות המדינה, לעינויים ולרצח מתנגדיו או כל מי שנחשב כמתנגד. בסוף שנת 2014 החלו הפגנות המוניות נגדו, על רקע ניסיונו לשנות את החוקה כדי להאריך את כהונתו.

נשיא בורקינה פאסו לשעבר, בלז קומפאורה, בסיור ביד ושם, 2008 (צילום: יד ושם) compaoreנשיא בורקינה פאסו לשעבר, בלז קומפאורה, בסיור ביד ושם, 2008 (צילום: יד ושם)

כמו כל דיקטטור, קמפאורה לא היה מוכן לוותר על שלטונו בקלות, ולכן כוחות הביטחון שלו ניסו ללא הצלחה לדכא את הפגנות ההמונים, כולל באמצעות ירי חי. לאחר שהרדון הבין כי האליטות המקומיות נטשו אותו, ביום 1 בנובמבר 2014 ולאחר 27 שנות נשיאות, הוא הודיע על התפטרותו, וברח לחוף השנהב. כיום הוא מבוקש לצורך העמדתו לדין בבורקינה פאסו.

מזה שנים שיש לישראל קשרים ביטחוניים עם המדינה הענייה, דבר שקשור גם ליחסים של ישראל עם חוף השנהב וליבריה. מלבד עסקאות נשק, ישנם דיווחים שישראל אימנה את המשמר הנשיאותי של הנשיא שברח, משמר שהיה למעשה צבא פרטי וגוף מודיעיני שלו. בניין המפקדה של המשמר הנשיאותי בבירה ואגאדוגו, שימש כמרכז לעינויים. בדומה לאוגנדה, שמשמשת מאז שנות ה-60 נתיב של ישראל להעברת נשק לדרום סודן, כך גם בורקינה פאסו שימשה לישראל כתחנה להעברת נשק למדינות אחרות במערב אפריקה. למשל, בדו"ח האחרון של מועצת הביטחון, תואר כיצד ישראל הפרה את אמברגו הנשק של מועצת הביטחון לחוף השנהב, והעבירה דרך בורקינה פאסו נשק לשם.

בפברואר 2015, ביקר בישראל ראש הממשלה הזמני דאז (לאחר שקמפאורה פרש, מונתה ממשלה זמנית אזרחית וצבאית), הקולונל יאקובה איזאק זידה, שהוא בעצמו היה סגן מפקד של אותו המשמר הנשיאותי הרצחני. בסיום פגישה שלו עם הנשיא ריבלין, פורסמה הודעה משותפת לבורקינה פאסו ולישראל כי שיתוף הפעולה יימשך, "בדגש על האפיק הצבאי". בספטמבר 2015, היה ניסיון להפיכה צבאית נגד הממשלה הזמנית. לאחר ניסיון ההפיכה שכשל, המשמר הנשיאותי פורק, אך הדבר הביא לעיכוב הבחירות הראשונות לנשיא חדש מזה 27 שנים. בדצמבר 2015 נערכו בחירות דמוקרטיות בבורקינה פאסו ונבחר לנשיא רוש מארק כריסטיאן קאבורה. כנראה שלקמפאורה נמאס להיות בגלות, וביום שישי האחרון, נחשף כי סוכל ניסיון נוסף להפיכה צבאית ע"י חיילים לשעבר במשמר הנשיאותי.

כבר בסוף שנת 2014 פניתי למשרד הביטחון בדרישה לעצור את כל הייצוא הביטחוני לבורקינה פאסו, לכל הפחות עד שיתייצב המצב – ברור כי המצב שם יתייצב רק כאשר תיעשה רביזיה אמתית בכוחות הביטחון, וכל מי שהיו קשורים למשטר של שקמפאורה ואחראים לפשעים שלו, יועמדו לדין ויפרשו מתפקידיהם. כמובן שמשרד הביטחון דחה את הבקשה. אני מקווה מאוד שיש מישהו במשרד הביטחון שיודע עכשיו אצל מי נמצא הנשק הישראלי. כשם שנשק לא מתכלה, אלא רק עובר מיד ליד, כך גם האימונים שקיבל המשמר הנשיאותי, משמשים את חייליו לשעבר ואת הרודן הנמלט כדי להמשיך ולעשות טרור למדינה ולאזרחיה.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. עלי הגיב:

  מנגיסטו רוצח המונים אשר רצח במו ידיו את השליט של חבש היילה סלאסי (וגם סיפר והתגאה בכך)
  נתמך על ידי ברית המועצות.
  את השירות החשאי שלו אמנו סוכני שטאזי מגרמניה המזרחית וחיל משלוח קובני של 20 אלף חילים תמך בשלטונו .
  הרוצח הזה אחראי לרצח של חצי מליון מבני עמו.
  אומנם זה קרה לפני 40 שנה אבל השמאל תמך במנגיסטו וראה בו שליט נאור
  ואני לא חושב שהשמאל של אז שונה במשהו מהשמאל של היום

 2. זה התחיל עם שמעון פרס הגיב:

  פרס היה ל ו ק ש אחד גדול!
  @ לא סתם קרא יצחק רבין לשמעון פרס ״חתרן בלתי נלאה״ @
  * בראיון טרי אמר פרס: ״אני יזמתי את היחסים בין סין החדשה הזאת ובין ישראל״.
  ** אבל למה שכתב שמעון פרס, ועשה קודם, הייתה חשיבות גדולה פי אלף:
  *** אחרי שסיבך את ישראל במלחמה קולוניאלית (יחד עם בריטניה וצרפת) הוא קיבל במתנה מנשיא צרפת ״הסוציאליסט״ Guy Mollet את הכור שמייצר פצצות גרעיניות בדימונה. ואת הידע הזה, ואת טילי ״יריחו״ העבירה ישראל למשטר האפרטהייד בדרום-אפריקה, כפי שהוסכם בפגישה חשאית בין שמעון פרס לחבריו החדשים בדרום-אפריקה (ב-31.3.1975). החומר מצוי מאז שנת 2010 באתר של הגארדיין הבריטי, לאחר ששוחרר לפרסום על-ידי משטרו של נלסון מנדלה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים