הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 באפריל, 2017 4 תגובות

הפרשנים עוקבים באובססיביות אחר התפניות במדיניות החוץ האמריקאית ועסוקים בשאלה האם הכרזותיו של הנשיא דונלד טראמפ תואמות את מה שנאמר על ידו במהלך מערכת הבחירות. אבל "דוקטרינת טראמפ" במעשים ברורה למדי: מה שלא הולך בכוח – הולך ביותר כוח. הנשיא הימני נחוש בדעתו להעצים את תפקידה של המעצמה האימפריאליסטית הגדולה בתבל כשוטר העולם. לשם כך, בהצעת התקציב הראשונה שהציג לקונגרס נרשמה עלייה גדולה בתקציבי הביטחון – יחד עם פגיעה קשה בתחומי הרווחה והחינוך. טראמפ מנסה לשקם את הכלכלה הקפיטליסטית בארצו על ידי חיזוק התשלובת התעשייתית-ביטחונית.

'אם כל הפצצות' (מקור)

יש לציין שתוך שבועיים טראמפ עשה רבות: בשבוע שעבר צייץ נשיא ארצות הברית את המתקפה האחרונה שלו לעבר פיונגיאנג: "צפון קוריאה מחפשת צרות. אם סין תחליט לעזור לנו, זה יהיה נהדר. אם לא, אנחנו נפתור את הבעיה הזו בלעדיהם!". לאיומים על קוריאה הצפונית, קדמה ההפצצה באפגניסטן במה שצבא ארה"ב מכנה "אם כל הפצצות": הפצצה הקונבנציונאלית הקטלנית ביותר הנושאת מטען חומר נפץ של כ-11 טון. שבוע לפניכן, ארה"ב הפציצה בסיס חיל האוויר בשטחה הריבוני של סוריה. בשבת נמסר כי מטוס קרב אפ-16 מבסיס חיל האוויר נליס הטיל את גרסת הדמה של פצצת אטום מדגם משופר "בי 61-12" במדבר נוואדה, במטרה לבחון את הפונקציות הלא-גרעיניות שלה, וכן את יכולת המטוס לשאת את הפצצה. "זה נהדר לראות את כל הדברים מתחברים – פיתוח הנשק, ההכנות לניסוי, המטוס, המטווח והאנשים שהפכו זאת לאפשרי", אמרה אנה שוייר ממכון סנדיה, המכון האחראי לשדרוג הפצצה במסגרת "תוכנית הארכת החיים".

המסר של טראמפ לעמי העולם הוא ברור – "שוטר המקוף שב לשכונה" והוא אינו מוכן לנטוש את משימותיו ואת מזימותיו. זאת, כי ארה"ב, בעקבות המשבר הקפיטליסטי שפרץ ב-2007, איבדה מכוחה הכלכלי והפוליטי לאחר עשרות שנים של הגמוניה עולמית. רוסיה כבר לא ידידה וגם סין היא מטרה – כלכלית, פוליטית ואף צבאית.

המשבר הפוליטי שהוא תולדה של המשבר הכלכלי מאיים אף הוא לדחוק עוד יותר את ארה"ב מתפקידה. הגלובליזציה הקפיטליסטית שהכרנו עד 2007 אינה קיימת עוד ועמה פורצים סכסוכים על רקע השליטה בשווקים. ה"ברקזיט" הבריטי הוא אחד מביטוייו. ההעצמה הפוליטית של הימין הקיצוני במדינות רבות הוא ביטוי נוסף ובחירת טרמאפ לנשיאות היא עדות לכך.

ארה"ב הציבה מערכות נשק חדישות במזרח אירופה כדי "להגן על המדינות בפני התקפה רוסית". אבל רוסיה יודעת היטב שההגנה עלולה להפוך במהרה להתקפה והיא מתגברת את כוחותיה בגבולות. ועוד לא הזכרנו את המצב באוקראינה, בה חלק מהשטח נמצא תחת שליטה רוסית וחלקו האחר נתון במלחמת אזרחים עקובה מדם שלא רואים את סופה. מאז סוף המלחמה הקרה לא נראו כל כך הרבה חיילים וכלי נשק במזרח אירופה. והמונח הזה, "מלחמה קרה", שנדמה שנשכח והפך לאירוע היסטורי בעבר הלא כל כך רחוק, היה שוב למטבע לשון שימושי ועכשווי.

גם סוריה, בה מלחמת אזרחים קטלנים במיוחד משתוללת זה כשש שנים, הייתה לזירה נוספת בלוח השחמט של המעצמות. ומה יהיה הצעד האמריקאי הבא: להטיל את "אם כל הפצצות" על דמשק?

באמריקה הלטינית, ממשל טראמפ לא נח לרגע. המטרה היא ממשלתו המתקדמת של ניקולס מדורו בוונצואלה. היעד ברור למדי: להפיל את מדורו על מנת להשליט משטר כלכלי וחברתי ניאו-ליברלי האהוב כל כך על וושינגטון ועל האליטות המקומיות.

בכאוס הבינלאומי, מצפון קוריאה במזרח ועד אמריקה הלטינית במערב, הקפיטליזם האמריקאי מנסה לדוג במים עכורים. יותר ויותר בני אדם מקריבים את חייהם בפולחן האל האימפריאליסטי ושליחו טראמפ. וכמובן, שיש מי שמפסיד ויש מי שמרוויח. צריך להתבונן היטב במי שיושב בממשל טראמפ, איזה אינטרסים הוא (או היא) מייצג ואיך אינטרסים אלה משתלבים ב"דוקטרינת טראמפ" האימפריאליסטית החדשה-ישנה.

תגובות
נושאים: מאמרים

4 תגובות

 1. זה הידיד של BB הגיב:

  Hadn't Trump been a Tramp — אילו לא היה ״בן-הזונה״ ידיד של נהנתניהו, לא היה צריך להיות לנו עניין גדול בו. העולם מלא שליטים אדיוטים, גם כאלה שבראשם מוח כמו זה של ילד בן 11… זה אמנם מצער שבראש המדינה הגדולה שמחזיקה בנשק הרסני מהמדרגה הראשונה עומד כזה אדיוט, אבל יותר מצערת אותי העובדה שהוא נמנה על ״ידידינו״…

 2. ע.ג. הגיב:

  ואף מילה על ההשתוללות של פוטין. בסוריה המצב רע כי לארה"ב היה נשיא סמרטוט שלא עשה כלום כאשר אסד השתמש בנשק כימי ולא הגיב כאשר צבא רוסיה/אירן/סוריה הרג מאות אלפי סורים למען משטרו של אסד וגרם למיליוני סורים להפוך פליטים. על ספוח קרים ע"י פוטין אין אף מילה רעה. להיפך, יש מלחמת אזרחים באוקראינה. זה שפוטין התחיל במלחמה נגד אוקראינה (ולא מלחמת אזרחים) ע"י ספוח חצי האי לא ראוי לאזכור. במזרח אירופה יש הרבה חילים וכלי נשק אבל אף מילה על כך שאין אפילו חיל אמריקאי אחד אלא רק רוסים. בקצור כל מה שעושה סטלין, סליחה פוטין, זה בסדר אבל כל מה שעושה נשיא ארה"ב זה פשיזם, קולוניאליזם, אימפריאליזם. לא הגיע הזמן שחסידי סטלין יתעוררו ויבינו שסטלין מת ואין ברה"מ אלא שתי מדינות אימפריאליסטיות שביניהן ארה"ב דוקא היא בעלת המשטר היותר הגון, ראוי ומתקדם?

 3. אלי ונטורה הגיב:

  המאמר הקצר הזה הוא ההתייחסות הרצינית הראשונה (והשמאלית!) שקראתי סביב מעשיו של טראמפ מאז שנבחר לתפקיד.

 4. שמעון הגיב:

  מאמר רדוד ביותר. נראה שכותב המאמר בדיכאון עקב הפצצת סוריה בל נשכח שמי שריסק את מעמדה של ארה"ב ב8 שנים האחרונות הוא חוסיין אובאמה ידיד השמאל הישראלי וידיד איראן.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים