הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-27 ביולי, 2017 11 תגובות

הקבינט לא אשר לאחרונה את הרחבת העיר קלקיליה משום שלדעת השרים הרחבה זו נוגדת את האינטרס הישראלי. בקרב ראשי המתנחלים יש המתייחסים להרחבת העיר הפלסטינית כאיום על "מרחב הקיום" היהודי בשטחים הפלסטינים הכבושים. המושג "מרחב קיום" היה מקובל מאוד לתקופה הקולוניאלית שבה מעצמות כבשו  ארצות ועמים ושיעבדו את שטחיהם ואת רכושם. הוא אף מזכיר את המושג "מרחב מחיה", שהיה מרכיב חשוב באידאולוגיה הנאצית והנחה את גרמניה הנאצית בכיבושיה במזרח אירופה.

הגנרל יואב גלנט (צילום: קובי גדעון; לע"מ)

בדיון שנערך בוועדת הפנים של הכנסת בראשות ח"כ דודי אמסלם (הליכוד) ב-6 ביוני האחרון ("לציון הניצחון במלחמת ששת הימים", כמובן) ובהשתתפות שר הבינוי והשיכון יואב גלנט (כולנו) וראשי מועצת יש"ע, הוצגה לראשונה תכנית אב "לפתרון בעיית מחירי הדיור הגבוהים במרכז הארץ". בראשיתה של התכנית מוצגת מצוקת הדיור הקשה בגוש דן ומחירי הדיור המאמירים במדינת ישראל, ובהמשכה מוצג הפתרון: בנייה מאסיבית במערב הגדה שזוכה בתוכנית לכינוי "גוש דן החדש" או "מזרח גוש דן".

במסגרת התכנית הזמינה מועצת יש"ע בדיקה של אנשי מקצוע אשר מיפו את סך השטחים לבנייה בכל האזור שבין ההתנחלויות אבני חפץ וקרני שומרון בצפון, דרך ההתנחלות אריאל ועד למודיעין עילית. במסגרת המיפוי בוצע חישוב של סך יחידות הדיור שיכולות להיבנות בכל השטח. עפ"י הנטען, השטח המדובר יכול להכיל באופן מיידי בניה של כ-67 אלף יחידות דיור שבהן יכולים להתגורר לא פחות מ-340 אלף איש.

"כל המרחב שמאבני חפץ, אורנית, נילי, נעלה, גוש חלמיש, טלמונים, מכפר סבא עד נתב"ג, חיוני לקיום החיים בגוש דן. ליישב את המרחב הזה, נותן פתרון בטחוני אסטרטגי", אמר השר גלנט בדיון. "על הגבעות של אבני חפץ וצופים שמעל קלקיליה ישבו ירדנים עד 67'. המרחק משם לחוף הוא 16 ק"מ, 10 מייל. קצת צפון מזרחה משם העיראקים הגיעו במלחמת השחרור. הקו הדרומי, ממרחב מדבר יהודה עד סנסנה מנתק בין חברון, יאטה, דורה, לבין ההיאחזות הבדואית בנגב. משם ועד דימונה והמכתשים, בכל השטח יש התפרעות של אוכלוסייה בדואית שמתכוונת להשתלט על השטח ולעשות בו כרצונה. כל תושב בנגב במזרחי נשוי ל-4 נשים מהר חברון ומקבל ביטוח לאומי. אני בעד לדאוג להם אבל שימלאו גם את החובות שלהם כאזרחים. היישוב לאורך דרום הר חברון חיוני. צריך לעשות מעשה". כך נולד "מרחב מחיה", סליחה, "מרחב קיום החיים", כדברי גלנט.

המושג "מרחב מחיה" (בגרמנית Lebensraum, לֶבֶּנְסְרַאוּם) היה מרכיב חשוב באידאולוגיה הנאצית ואחד מהעקרונות הפוליטיים המרכזיים שהובילו את אדולף היטלר לכיבושים במזרח אירופה. מרחב המחיה היה אחד המניעים למדיניות ההתרחבות של גרמניה הנאצית, אשר שאפה להתרחב ולהשיג שטחים נוספים למען האומה הגרמנית באזורי פולין ומאוחר יותר ברית המועצות.

בספרו "מיין קאמפף" תיאר היטלר בפירוט את אמונתו שהעם הגרמני זקוק למרחב מחיה, כאשר כיוון ההתפשטות הראוי הוא לעבר מזרח-אירופה, אל שטחי הדגן של אוקראינה ומקורות הנפט והמחצבים של הקווקז. המזרח מאוכלס ברובו באוכלוסייה סלאבית שעל פי הדוקטרינה הנאצית הייתה מגזע "נחות" לעומת הגזע הארי ובחלקים רבים משטחו מצויים גם יהודים רבים, שאותם ראה היטלר כאיום על הרייך השלישי.

תגובות
נושאים: מאמרים

11 תגובות

 1. שבתאי לוי הגיב:

  הלבנסראום של הרייך השלישי כשל.
  הלבנסראום של הבית הלאומי השלישי, חי וקיים, עד ש… .
  שבתאי לוי

  • אמיתי הגיב:

   עד שיהפוך למדינה הערבית ה -24 ,לשמחת ליבך.
   כמובן מדינה דמוקרטית מתקדמת עם זכויות אזרח,כלכלה פורחת ,חופש דת ומצפון לכל,ממש כמו כל שכנינוש.תחי מדינת כל אזרחיה.

 2. אנג'לו איידן הגיב:

  מאחורי הפשיזם הישראלי, שאחדים מתייחסים לו כינוים בסגנון אקדמי של "אנלוגיות לנאציזם", או, יותר נכון, בשורש של הפשיזם הזה, ישנה מציאות ממשית שמרתיע את כל אנשי השמאל (עקבי יותר ופחות) מלחשוף בגלוי את שיתוף הפעולה של המוסדות והמנגנונים הציוניים ביחד עם מוסדות ומנגנוני המדינה הגרמנית ברשותו של אדולף היטלר במטרה לחסל פיזית מיליונים של יהודים אשכנזים. שמאלנים וימינים ממלאים פיהם מים על האנטי-שמיות הציונית, אפילו באמצעות הבלטת הגזענות הציונות כלפי יהודים אפריקנים ואסייתיים. וזה כאילו שאף אחד לא יודע מאומה על השפעות הנאצים על שותפיהם הציונים – כאילו שכל המתרחש בישראל מאז קינונה מתחיל רק בזמן האחרון – כאילו שלפשיזם בישראל אין שום קשר עם זה של גרמניה הנאצית. ויותר מזה: יש מלומדים חולים בפרלמנטריזם ואדונים דמוקרטיים נוספים, שאמורים לנהוג נגד האינטרסים הימניים, אשר, בדומה לאנטי-דמוקרטים, נוהגים לנסות ולשכנע אותנו כי יש סכנה פשיסטית – לא יותר מאשר סכנה, ולא פשיזם בשיטות חדשות ומשוכללות, כפי שמתקיים במציאות. וזה למרות שהם מבוגרים, ולא ילדים בכדי לא להבין שהם נוהגים כאגף מתון של הפשיזם ומשתייכים לו!!!

 3. אמיתי הגיב:

  יותר משלמדנו על מרחבי המחייה הישראליים למדנו על מרחבי המחשבה של הכותב.כשהכל נגמר
  ומתחיל בנאצים אזי אפשר להאשים ישראליים בנאציזם כיוון שהם אוכלים ארוחת בוקר ממש כמו הנאצים ועוד מנהג מגונה יש לישראלים הם ישנים באופן לא מפתיע ממש כמו הנאצים.

 4. מאיר אור הגיב:

  המאמר מרחיק לכת בהשוואה בין ישראל לנאצים. יש פער עצום בין כוונת הנאצים לכבוש את כל אירופה לבין מה שמתואר במאמר. דווקא נתניהו מציע להעביר את יישובי המשולש למדינה הפלשתינית. השר אריאל מציע מאות אלפי דונם לבדואים. אכן עברנו דרך ארוכה ומנהיגי הימין מפנימים בהדרגה את חשיבות החזרת שטחים תמורת שלום. אבל אילן שדה טרם מסר הסבר להתבטאות שלו באחד ממאמריו על ניצולי השואה: " "העסקנים הציונים הפיצו את התיזה כי מי שניצלו – ודאי היו פושעים או זונות" . אך הוא לא ציין היכן זה כתוב, ולא נמצא בסיס לדבריו. בוויכוח שלנו עם הימין הציוני אסור שנגלוש לאמירות לא מבוססות.

  • אנג'לו איידן הגיב:

   ניצול השואה על-ידי הממסד הציוני נעשה בהרבה כיוונים ובתחומים מגוונים. והמרכזי שביניהם היה ונמצא עדיין הניסיון להסתיר את השותפות של ההנהגה הציונית ביחד עם ההנהגה של גרמניה הנאצית ביישומן של הרציחות היהודים בתמורת כמה אלפים המיועדים להגן על הנדל"ן שהיישוב הציוני שדד מהפלסטינים.

   ובנוגע להשוואה שאתה ציינת, מאיר אור, כאשר ניקח בחשבון את גודל המשאבים האנושיים וחומריים וגם את העוצמות הצבאיות פוליטיות וניקח בחשבון שהמשטרים הקפיטליסטיים והמעצמות המכתיבות להם את המדיניות הבינו שהפשיזם הישן לא כדאי, ועקב כך עברו לכל מיני ניסיונות שילוב של מדינה פשיסטית-חדשה (ניאו-פשיזם) עם משטר ליברלי-חדש (ניאו-ליברליות או ניאו-ליברליזם) – כאשר ניקח בחשבון לפחות את כל זה -, לפי הפרופורציות השונות והזמנים השונים, המשטר הישראלי הופך להרבה יותר מפלצתי בתוכנו ובממדיו מכל משטר פשיסטי עלי אדמות.

 5. דפנה הגיב:

  מעניין מאוד. תודה!

 6. ק.א. הגיב:

  הערה טכנית בלבד:
  "שובו"…? הרעיון המדובר לא ממש שב.
  הוא קיים מקדמת דנא בלב ליבה של המחשבה והפרקטיקה הציונית. ניתן לשער שמתוך זיהויה של מגמה עיקשת ומרושעת זו באדמינסטרציה הישראלית נדחף ישעיהו ליבוביץ לתיאור המנטליות נותנת הטון הזו וספיחיה בשם הראוי: "יודונאציזם".

 7. דוד הגיב:

  אויש פעמים.

  אבל כשהנאצים אמרו שהם רוצים מרחב מחיה – זה כי הם רצו להשתלט ולדרוס את כל העולם. אצלנו זה בכלל לא כך.
  כך שאיןצשום קשר בעולם בין הדברים, מלבד הניסוח.
  ואם בנניסחוים דומים עסקינן, אז כפי שהסברתי למעלה כדאי להפסיק לנשום.

 8. אילן שדה הגיב:

  אחד המכונה "אמיתי" עשה לו מנהג של קבע להגיב על מאמרי.
  הוא כותב:" יותר משלמדנו על מרחבי המחייה הישראליים למדנו על מרחבי המחשבה של הכותב.כשהכל נגמר
  ומתחיל בנאצים"

  קשה לי להתיחס להצהרה הנבובה הזו.
  כדאי שהמערכת תקפיד לסנן דברי שטות.

  • אמיתי הגיב:

   מודה.לפעמים אני מסוגל לומר דבר שטות או הצהרה נבובה.אבל בכל זאת מתגנבת לי שאלה מטרידה.מדוע כשכותב המאמר שומע את גלנט מדבר על מרחב קיום החיים האסוציאציה הראשונה שעולה במוחו היא על נאצים.
   למה למשל שלא יחשוב על:
   רוסיה באי קרים
   אנגליה בצפון אירלנד
   בלגיה בקונגו
   טורקיה בקפריסין
   מרוקו במאוריטניה
   איטליה באתיופיה
   בריטניה בהודו
   סין בטיבט………
   ועוד עשרות דוגמאות שונות מכל רחבי העולם.
   מה יש בהם בנאצים שהם תמיד משמשים כרפרנס רעיוני לכל מעשה ציוני בעיני הכותב.יש לי תשובה ,אבל אני מעדיף להשאיר את תמיהתי כשאלה פתוחה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים