הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-4 באוגוסט, 2017 תגובה 1

ברכותי למשורר ד"ר אורי וייס עם צאת ספר שיריו "הילד הזר" בהוצאת כרמל ירושלים.

עבודת הדוקטורט של אורי וייס הייתה בהנחית פרופסור ישראל אומן, חתן פרס נובל בכלכלה, על סוגיות במשפט ובתורת המשחקים. כיום, הוא עמית מחקר באקדמיית פולונסקי שבמכון ליר ומרצה בבית הספר למנהל עסקים באוניברסיטת בר-אילן.

ד"ר וייס אינו מסתגר במגדל השן של האקדמיה וניתן לראותו בין הנאבקים נגד גלי הפשיזם הפוקדים אותנו. וייס נותן לכך ביטוי במאמריו, לרוב בעיתון ״״ ובשירה בכתבי עת רבים, כגון ״מאזניים״, ״מטעם״, ״עמדה״, ״במה חדשה״, ״מעריב״ ועוד.

רשימה זו אינה ביקורת ספרותית, אלא לחיצת יד חמה לאיש רוח השוחה בשיריו ב"הילד הזר" נגד זרם עכור, ששוטף את החברה הישראלית, המכורה למדיניות הכיבוש והשליטה על חייו של העם הפלשתיני. חיבוק חם למי שיצא בעיצומה של מלחמת "צוק איתן" בקמפוס האוניברסיטאי נגד הזוועה שחולל חיל האוויר בעיר עזה.

את החיבוק ולחיצת היד החמה לד"ר אורי וייס אני מבקש להביע בפרסום השיר המופיע על כריכת הספר, שהוא למעשה תעודת הזהות של המשורר וספרו:

הַיֶּלֶד הַזָּר

לִבִּי מֵפֵר אֶת הַצַּו

חוֹצֶה אֶת הַקַּו

מְבַקֵּר בְּעַזָּה

בָּז לָאָלוּף.

ולֹא,

הוּא אֵינוֹ שׁוֹעֶה לַקּוֹלוֹת הַמַּרְעִיפִים : "הַיֶּלֶד

הַזֶּה הוּא הַזַּר הוּא הַזֵּד

אֲנִי הַמּוֹכְרוֹ לְעַבְדוּת אָחִיךָ".

קַיִן,

הַיֶּלֶד הַזָּר הוּא אֲנִי

אצל ד"ר אורי וייס זה לא רק שיר. יציאתו הגלויה נגד גדיעת חיים בעזה על ידי הפצצות חיל האוויר והשטחת שכונות שלמות, גרמה לסערה גדולה בקמפוס באוניברסיטת בר אילן, שראשיה הסיתו נגד מרצה, האומר לא לטבח שמתבצע בעיר עזה.

אני מברך את המשורר ד"ר אורי וייס עם יציאת ספר שיריו "הילד הזר" ומביע משאלה שערכיו המוסריים יפלסו דרך אל החברה הישראלית השבויה בצבת של פאשיזציה והתלהמות לאומנית.

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. ضصث הגיב:

    טוב שישנם משוררים שהעזו לשיר ארת כאבה של עזה שמאות מילדיה נהרגו על ידי חיל האוויר הישראלי .

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים