הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-11 באוגוסט, 2017 3 תגובות

מרצ היא מפלגת שמאל סוציאל-דמוקרטית יהודית-ערבית,  ישראלית שרב מצביעיה יהודים.

חד״ש היא מפלגת שמאל סוציאל-דמוקרטית יהודית-ערבית, ישראלית שרב מצביעיה ערבים.

העלאת אחוז החסימה יוצרת סיכון ממשי לקיומן של שתי המפלגות גם יחד.

חד״ש בחרה בהקמת יצור כלאיים ערבי המכונה "הרשימה המשותפת". אבל, נראה שלא יהיה מנוס מפירוק השותפות הבלתי אפשרית הזו.

גם מרצ מורכבת מזרמים שונים. במקור: מפ"ם, רצ ושינוי. כיום יש בה זרם ציוני וזרם רדיקלי שאינו ציוני. הגיע הזמן לפרק את החבילה. הציונים יוכלו להשתלב ב"שמאל הציוני", הזרם הרדיקלי ימצא מקומו בחיבור אחר.  הלוגיקה המתמטית הפשוטה מחייבת  "מרצ-חד״ש"  שיהווה בסיס למפלגת שמאל סוציאל-דמוקרטית יהודית-ערבית,  ישראלית אמיתית .

מתוך הערך על אוגוסט לאנדמסר

מפלגת העבודה היא "סוס מת" ודינה נגזר לקבורת חמור. אין שום סיכוי שמפלגת העבודה תהיה מפלגת שמאל סוציאל-דמוקרטית יהודית-ערבית, ואין שום סיכוי שהיא תהווה בית לחסידי השלום, השוויון והדמוקרטיה.  החלשות מפלגת העבודה תביא את הפוטנציאל האלקטורלי למפלגת "מרצ-חד״ש"  עד כדי כ-15 מנדטים.

המודל הוא "סיריזה" – מפלגת שמאל רדיקלית ביוון שנצחה בבחירות האחרונות. זה אפשרי גם כאן. לשם כך, צריך מנהיגות חדשה, משכילה ולוחמת שתאמר את האמת ללא כחל ושרק.

השמאל הציוני נמצא בפשיטת רגל.  לוגית, אין דבר כזה "שמאל ציוני". אין משמעות לצרופים הבלתי אפשריים: ציונות וליברליזם, מדינה יהודית ודמוקרטית, סוציאליזם והפרטה, תעשיית שואה בלבוש של "שואה ותקומה",  כיבוש הומני וכו'. נשארנו עם קפיטליזם חזירי, ניצול שואה, קולוניאליזם גס ומדכא.  זה ימין נטו.

לכן צריך שמאל רדיקלי שאינו ציוני. לכן צריך מרצ חד״ש.

 


אילן שדה יליד ישראל 1953. בן לאם בוגרת מחנות: אושוויץ, מאוטהאוזן ואחרים ואב חייל בצבא האדום. כל משפחות ההורים נרצחו בשואה. פרופסור אילן שדה למד הנדסת חשמל עד תואר שני בטכניון ואוניברסיטת תל אביב.  אחר השלים לימודי תואר ראשון שני ושלישי במתמטיקה ומדעי המחשב באוניברסיטת תל אביב. שרת כקצין תותחנים וכמהנדס. עסק במחקר ופיתוח ובהוראה אקדמית בישראל ובחו"ל.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. י.פ. הגיב:

  זה רוצה לחזור על האקספרימנט של סנה, מוקד, שלי שבסוף נטמעו במפלגה ציונית "סוציאל דמוקרטית יהודית-ערבית". אז היינו כבר…

  הגרעין של חד"ש עד כמה שידוע לי היא המפלגה הקומוניסטית, לא בדיוק "סוציאל דמוקרטית" לפחות אפשר להגדיר אותה כאנטי קפיטליסטית ואנטי ציונית. לא בדיוק מתאים למרצ…
  והעיקר, לב הבעיה שמשליך על כל הבעיות הפוליטיות בפוליטיקה ובחברה הישראלית היא שאלת הסכסוך, הכיבוש, האפלייה והנישול של האוכלוסיה הערבית. זה מה שמחבר את כל חלקי האוכלוסיה הערבית והמפלגות הערביות מעבר לניגודים אידיאולוגים. החיבור ברשימה המשותפת הוא הדבר הנכון והחשוב ביותר לאחדות המאבק. מי שחושב שחיבור פוליטי צריך להתבסס על אידיאולוגיה צריך לוותר על השקפת עולמו המעמדית. (או שאין לו).
  מרצ היא מפלגה ציונית כלומר מעבר לחילוקי הדעות בציונות היא בעד מדינה יהודית מה שבמציאות הישראלית משמעותו הפליית הערבים. חד"ש עד כמה שאני מבין בעד מדינה דמוקרטית. אם יש אנשים במרצ (אחוז מבוטל לדעתי) שבעד מדינה דמוקרטית הם יכולים להצטרף חד"ש כמו שהיא.

 2. דוד עציון הגיב:

  אין לזה סיכוי של ממש. יש הבדל תהומי בין מצביעי מר״ץ לבין מצביעי חד״ש.
  רוב מצביעי חד״ש הם ערבים, יש מעט מאוד יהודים, אולי שמינית מנדט, שמצביעים מר״ץ, למרות שזה ״סקסי״ ובמקומות מסוימים נראה שיש אוכליסיה משמעותית כזו.
  רוב מצביעי מר״ץ הם יהודים , חילוניים וציונים, משרתים בצה״ל ומעריכים אותו. הם פשוט לא אוהבים את חוסר ההחלטיות במחנ״ץ, הם רוצים אמירה יותר ברורה בנושאי מדיניות, חברה, דת וסביבה – ולכן מצביעים למפלגה יותר ברורה והחלטית.
  הם רחוקים מרחק רב מאנשי חד״ש בנצרת או באום אל פאחם
  ולכן, זו משאלת לב שלא תקרה

 3. אשר פ. הגיב:

  רק אחדות ערבית יהודית אנטי לאומנית, לא דתית ולא מיסטית, אינטרנציונליסטית, וסוציאליסטית יכולה

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים