הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-12 בספטמבר, 2017 3 תגובות

עם תחילת שנת הלימודים

ארבע נכדותיי שנכנסו השנה לכיתה ג, ב, א וגן הן חלק מ-2.2 מיליון תלמידים ותלמידות שפתחו את שנת הלימודים ב-1 בספטמבר. מה נאחל להן מעבר לאיחולים הסטנדרטים של בריאות, אושר והצלחה בלמודים?

הן עדיין חפות מכל גזענות, ואני מקווה שתצלחנה את עידן שר החינוך בנט עם כמה שפחות נזקים; שבמאבק בין הבית היהודי מלווה בהדתה נוסח בנט לבין הבית ההומניסטי-חילוני ממנו באות הנכדות, יזכה האחרון; שבתקופת לימודיהן יסתיים הכיבוש וייחתם הסכם שלום ואם לאו שתצטרפנה לסרבניות הכיבוש. באחת – שהן תהיינה חלק ממשפחת האנשים הנאורים הלוחמים בעוול ובאי צדק בכל מקום שבו תבחרנה לחיות.

 

תלמידי כתה א' בשיעור בכתה עם המחנכת חנה מאירוביץ' בשנות הששים.  מקור: מרכז להב"ה, ארכיון כפר מימון


לקח יוגוסלביה

נדב אייל, עורך חדשות החוץ של ערוץ 10, ביקר ביוגוסלביה לשעבר והביא איתו כמה תובנות לציבור הישראלי:

יוגוסלביה הייתה רפובליקה רב לאומית שחישוקיה התפוררו עם נפילת המשטרים הקומוניסטים. הקרואטים, הקוסוברים, הבוסנים והסלובנים רצו להיפרד ולהקים מדינות לאום עצמאיות. הסרבים, המרכיב הדומיננטי ביוגוסלביה שכלל גם את מרבית הצבא היוגוסלבי, סברו שבכוח הזרוע יצליחו למנוע את פירוק הרפובליקה. ההנהגה הימנית של הסרבים שאפה להקים את סרביה הגדולה והשלמה. מלחמת האזרחים שפרצה בעקבות זאת העלתה על פני הקרקע שנאות ישנות ובוצעו בה פשעי מלחמה לרוב, כולל רצח עם שביצעו הסרבים במוסלמים הבוסנים. מנהיגי הסרבים הועמדו למשפט בבית הדין לפושעי מלחמה בהאג. הורשעו ונכלאו לשנים רבות.

סרביה הגדולה הפכה לסרביה קטנה וענייה בהשוואה למצבה לפני המלחמה.

בראיון שערך נדב אייל עם נשיא סרביה, אלכסנדר וויצ'יץ', יעץ לישראלים ללמוד את הלקח שהוא למד בדרך הקשה לפיו שלום חשוב משטחים. וויצ'יץ' שהחל את דרכו כאיש הימין הלאומני, למד בדרך הקשה שעלתה במאות אלפי הרוגים ופצועים והרס התשתית האזרחית, שחיי אדם עדיפים על טריטוריות.

ישראל נמצאת היום בשלב של יהירות, כוחנות וגזענות שאיפיינו את הסרבים במלחמת האזרחים. אם ההנהגה הישראלית, על פושעיה וקברניטיה והציבור התומך בה לא יקשיבו לאזהרתו – עצתו של נשיא סרביה, אזי ישראל תתמוטט כפי שהתמוטטה סרביה.


רוחמה מרטון

חברתי ד"ר רוחמה מרטון, מייסדת ונשיאת עמותת רופאים לזכויות אדם, חוגגת גבורות. רוחמה נמנית עם גיבורות וגיבורי המאבק בכיבוש ולמען זכויות אדם. אני מאחל לה בריאות טובה ושתמשיך לתרום עוד שנים רבות למאבק בכיבוש ועוולותיו.

תגובות
נושאים: מאמרים

3 תגובות

 1. ע.ג. הגיב:

  לקח יגוסלביה – ספירו צודק. בסופו של דבר ישראל תצטרך לעזוב את השטחים שנכבשו ב-1967. נכון לרגע זה הבעיה אינה ישראל אלא הערבים. אני מניח שבגלל גילו סובל גדעון מאמנזיה קלה אז לטובתו לטובת הקוראים נזכיר שב 1936 הוצע לערבים (אף אחד לא ידע אז מה זה פלשתינים) להקים מדינה בגבולות ארץ ישראל והם סרבו. כנ"ל בשנת 1947. בשנת 1967 מיד אחרי המלחמה ישראל הציעה להחזיר למצרים וסוריה את השטחים שנכבשו. במקום להגיד טוב אבל בואו נדבר גם על מה שנכבש מירדן התשובה היתה 3 הלאוים של חרטום. ברק הציע לערפאת הסכם שלום שיכלול נסיגה מכל השטחים וזכה לא רק לסרוב אלא גם לגל טרור מטורף (מה שהביא את הצדיקים להאשים את ברק בהרס סיכויי השלום במקום להאשים את הרוצחים הפלשתינים). אולמרט הציע לאבו מאזן את כל השטחים כולל ירושלים ואבו מאזן פשוט התאדה. ישראל עקרה מרצועת עזה את כל הישובים הישראלים ובמקום מדינה פלשתינית חלקית שוחרת שלום ישראל קבלה מדינת טרור. העובדות האלה לא מבלבלות אנשים כמו ספירו שממשיך להאשים את ישראל בהמשך הכבוש. יש לי חדשות רעות בשבילך – אם הערבים ימשיכו לחשוב רק על איך לרצוח יהודים גם ניני נכדותיך ישרתו בצה"ל

 2. אמיתי הגיב:

  גדעון,ברכות לנכדותייך תרשה לי לצרף גם כמה ברכות משלי.מאחל להן שתצלחנה בלימודיהן ,שתהיינה גאות ביהדותם ובמורשת התרבותית העשירה שיש להן.שיסיימו את לימודיהן עם הרגשה שבתוך עמן הן יושבות ולא במשטמה ובמרירות על כל מה שלא הולך כמו שסבא חושב.שתרכושנה כלים לשפר את החברה מתוך החברה ולא כלים להרוס ולבנות מחדש ,זה לא עובד.שתצאנה עם יכולת להבדיל בין כוחות טוב וכוחות רשע ושידעו לבחור בטוב.שלא יקהו להן את הסקרנות בבית הספר ואת החשיבה העצמית .שבבוא היום יוכלו להיות מספיק אמיצות מול סבא ולהגיד לו אתה טועה סבא.

 3. עלי הגיב:

  לספירו
  התמונה הנאיבית של סיום "הכיבוש" וחתימה על שלום בלי להזכיר את התביעה לזכות שיבה "ולשלום צודק" אינה משכנעת אבל אותי מענין דבר אחר…
  נניח שנעשה את כל מה שספירו מבקש והתברר שהמדינה הפלסטינית ממשיכה בטרור ומפרה את הסכם השלום מה מציע ספירו ?
  העצירה המחשבתית של אנשים כמו ספירו מבלי להתיחס לאפשרות של הפרת ההסכם היא מאוד סימפטומטית לאנשים שאדישים לגורלה של ישראל !(ההסתברות שהערבים יפרו את ההסכם עומדת על 98% )
  אז מה מציע ספירו לעשות במקרה של הפרת ההסכמים על ידי המדינה הפלסטינית?
  כיבוש מחדש..נסיגה ..ושוב כיבוש ..ושוב נסיגה…עד אין סוף..
  (לוינגסטון האנטישמי ראש עירית לונדון מטעם הלייבור טען שלא איכפת לו שתפרוץ מלחמה בין ישראל לפלסטין אבל בתנאי שפלסטין תחומש כמו ישראל ורק אז לוינגסטון אומר שאם ישראל
  שוב תנסה לשלוט בפלסטין לא איכפת לו שתפרוץ מלחמה (כנראה שהוא בטוח שישראל תנוצח)
  ואין כמובן להתיחס לטענה של לוינגסטון שישראל תיסוג ואחר כך תנסה לעורר מלחמה ..טענה מופרכת ואופינית לאנטישמים…טענה שנטענה כנגד ישראל כאשר התנתקה מעזה)

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים