הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-13 באוקטובר, 2017 34 תגובות

מי אם לא גדעון לוי ישים את האצבע על הדברים הכואבים לציבור המבקש שיעזבו אותו בשקט בלי ייסורי מצפון. הפעם הוא שואל את השמאל המתון, שיצא בהפגנות סוערות בפתח תקווה נגד היועץ המשפטי לממשלה מנדלבליט, האם זאת המטרה הנכונה והראויה היום, כאשר הדיכוי, הביזוי, ההשפלה, גזלת האדמה, שלילת זכויות האדם וכל הכיבוש הארור, הנמשך כבר חמישים שנה משתוללים? האם הדגש לא צריך להיות הפסקת הכיבוש?

לבריחה שכזאת מן העיקר הוא קורא פחדנות.

אך מה נאמר על המתנגדים הרבים לכיבוש, לפחות בעיתונות כמו ב"הארץ"? הרי אלה אינם מסתפקים בכעס על נתניהו, הם יוצאים בתביעה נחרצת לסיים את הכיבוש ולצאת מכל השטחים הכבושים. אלה לא פחדנים?

הנה קטע נפלא ואמיץ נגד הכיבוש בתוך מאמר של אילנה המרמן ("הארץ" 14.9.17): היא קוראת אפילו "למרי אזרחי"! היא יוצאת להגנה על מתקוממים נגד הכיבוש וכינויים טרוריסטים שכן "אם טרור הוא מלחמה נגד אזרחים, כי אז גם ענישה קולקטיבית, הפקעת אדמות, הריסת בתים, בתי ספר ומקומות יישוב שלמים,… מעצר מאות אלפים (יותר ממיליון איש מאז 1967) ושלילה קבועה של זכויות אדם ואזרח בחסות שלטון צבאי — כולם מעשי טרור, ולא ההתקוממות נגדם".

חזק ונפלא – היש עוד מה להוסיף? ובכל זאת אני שואל: מי מממן את כל זוועות הכיבוש של ישראל אותם מוקיעה המרמן?

מי תורם לישראל סכומים עצומים כדי להחזיק ולהמשיך בכיבוש (מהשנה הבאה קרוב לארבע מיליארד דולר לשנה)? מי מגן על ישראל וכיבושיה, משך 50 שנות כיבוש, בכל הפורומים הבינלאומיים החשובים בעולם? ובפשטות, מי בעצם מקיים את ישראל הכוחנית והגזענית?  האם ישראל הייתה יכולה לבדה ובלי עזרה לקיים את כל זוועות הכיבוש?

על כל אלה, גם ברוב המאמרים הרדיקליים, אין כמעט התייחסות. ומניין בא הנשק לקיום הכיבוש? הנה כותרת ראשית ב "הארץ" (28.8.7 ): ״ ישראל חתמה על עסקה לרכישת 17 מטוסי אף-35 נוספים. המטוסים ירכיבו שתי טייסות אף-35, וחיל האוויר בוחן את הצורך ברכישת מטוסים נוספים לצורך טייסת שלישית״. קנצלרית גרמניה, אנגלה מרקל, מצידה מוסיפה ברוב טובה עוד 9 צוללות… (פיצוי על השואה? לא?)

אשר לתמיכה כספית לצבא הכיבוש כבר אמר פרופ׳ ישעיהו ליבוביץ׳ בשעתו :לישראל יש אגרוף פלדה קפוץ ועטוף דולרים אמריקאיים.

"התמיכה " ו"העזרה" האלה משרים גם את הביטחון והשחצנות המתגרה של המנהיגות הישראלית. לא שזה מפריע לה להופיע בתעמולה בעולם כמקורבנת, קורעת לב לכל מי שמוכן לשמוע.

האם לא עלה בדעתם של הליברלים שלנו (ואפילו של חלק מן הרדיקלים שבהם) כי לו האמריקאים באמת רצו לסיים את הכיבוש, הם יכלו להוציא את ישראל מן השטחים הפלסטיניים ללא קשיים מרובים. שכן בלי התמיכה אמריקאית הרב צדדית (בכסף, דיפלומטיה, ביחסים בינלאומיים ובנשק משוכלל) ישראל לא הייתה יכולה להחזיק בשטחים אפילו יום אחד. אך בל נטעה, ארה"ב לא נוהגת על לפי הלובי הישראלי החזק בארה"ב (זו פנטזיה שגם ארה"ב וישראל מפיצים לעתים). ארה"ב לפי רצונה מראה מדי פעם מי כאן הבעל בית ואפילו משפילה את ישאל.

דוגמה קטנה מן הזמן האחרון. כאשר ישראל הציבה את המגנומטרים על הר הבית, קמה סערה לא קטנה בכל העולם המוסלמי ומעבר לו. תגובת ישראל הייתה בלתי מתפשרת – נסיגה מן ההר הוא וויתור על זכויותינו בהר הבית! כאן טמונה ההיסטוריה שלנו וכבודנו הלאומי! , וכבר קמה תנועה ציבורית נגד כל נסיגה מן המקודש לנו מכל. אבל פתאם ובשקט אספנו את הפעקאלאך (מגנומטרים) והסתלקנו משם. מעבר לים הגיע מסר ברור, תחילה דרך מלך ירדן, אבל אחר כך בשמם המפורש של האמריקאים, להסתלק מן ההר ומיד! הרמז הובן מיד, ישראל נסוגה, וההמולה נגד הנסיגה נדמה יחד עם הכבוד הלאומי.

זו לא הפעם הראשונה שארה"ב קראה את ישראל לסדר. היא עושה זאת כמובן לפי האינטרסים שלה, מתוך צורך להתחשב גם בקליינטים האחרים שלה באזור ובעולם. אך עם ישראל לא נעלב – הציבור חונך לאהוב את אמריקה.

זכור לי כיצד התרפקנו על הנשיא אובמה כנביא השלום (הרי הוא קיבל כבר פרס נובל לשלום טרם נכנס לתפקידו), כיצד אהבנו לשמוע את נאומיו שנטפו תקווה לשלום ואופטימיזם . כן, הוא דיבר על שתי מדינות אך בסופו של כל נאום הוא לא שכך להזכיר תמיד שארה"ב תשמור על ביטחונה של ישראל. מילת קוד של תמיכה בישראל המחזיקה בשטחים. ובינתיים סיפק מטוסי קרב מן הדגם האחרון וגם חתם על הצ'קים. הוא גם היה שותף נאמן לישראל ב"ניהול תהליך השלום" עם הפלסטינים, משחק המתנהל כבר חמישים שנה.

‏האהבה לאמריקה מחייבת או כוללת גם לא לאהוב את יריביה של אמריקה, ובוודאי לא לתמוך בהם. וכאן מתחילה דילמה איומה של מתנגדי כיבוש רדיקליים רבים אצלנו. כי דווקא "אויבי" אמריקה דורשים נסיגה ישראלית מהשטחים הכבושים והקמת מדינה פלסטינית . מי הן ארצות אלה? : רוסיה, סין, צפון קוריאה. ונצואלה קובה וכמובן כל העולם השלישי כולל העולם הערבי והפלסטינים. (אין להתרשם משרתים נאמנים התלויים באמריקאים כמו שליטי סעודיה ומצרים – המלך הירדני ודומיהם הציבור בארצותיהם הוא אנטי אמריקאי).

‏מכבש ההסתה אמריקאי עובד ללא לאות נגד ארצות אלה. בראשם הניו יורק טיימס, האקונומיסט (הבריטי) ורב העיתונות המערבית "המכובדת". הם המופיעים בכל העולם (המערבי יש לומר) כמומחים לאויבי אמריקה אלה. ההסתה היא במידה רבה קדימון לחרם נידוי בינלאומי ואף להתנפלות צבאית. נמצא אצלי עדיין עותק בקשת הסליחה של הניו-יורק טיימס מקהל קוראיו אותם הוליך שולל בסיפורים על הנשק הגרעיני הנמצא כביכול בעיראק, כך עזר להכשיר את הפלישה האמריקאית. פלישה שבסיומה נהרסה עיראק, מאות אלפי הרוגים וחסרי בית, אבל המטרה הושגה, הנפט זורם שוב לחברות האמריקאיות. ואשר להתנצלות העיתון? זו, מן הסתם, הועברה לקרובי ההרוגים.

תעמולת הזוועה הנוכחית נגד ארצות אלה אינה שונה, ומי, אם לא ישראל, בולעת אותה בהתלהבות. לא עובר יום בלי ידיעה מופרכת או מעוותת אחרת, על אחת ממדינות אלה בעיתונות הישראלית. "הארץ" העיתון הליברלי "שלנו" בענייני חוץ, הוא עיתון פרו מערבי מודגש. ב"הארץ" קוריאה הצפונית העצומה היא המאיימת על ארצות הברית המסכנה. (ולא להפך). מדי יום מופיעות בו בקריקטורות הארסיות אמריקה שוכבת חסרת אונים על ארץ והצפון קוריאנים יורים בה טילי הגרעין. עוד הגדילה לעשות מערכת "הארץ" כאשר במקום השמור למאמרים החשובים בעיתון, פרסמה מאמר של דן המרגלית אשר לא פחות ולא יותר קורא לאמריקה לצאת מיד למבצע צבאי נגד צפון קוריאה!

השמאל הליבראלי שוחר השלום נקלע לדיסוננס קוגניטיבי. האם אפשר לתמוך בארה"ב במדיניותה נגד כל הארצות האלה ולהתנגד לכיבוש השטחים ובעד השלום בין ישראל לפלסטין? הנה דוגמה קטנה אבל אופיינית וחשובה. לאחרונה הודיעה סין שלא תסכים שעובדיה, בפרויקט משותף עם ישראל, יועסקו בשטחים כבושים – וראש ממשלת סין הכריז שזו עמדה רשמית של סין המתנגדת לכיבוש הישראלי בשטחים ובירושלים.

כמה שלא רוצים לשמוע, המאבק נגד הכיבוש הוא מאבק אנטי אימפריאליסטי ואנטי קולוניאלי. המחנה האמריקאי תומך או לפחות מוכן לתת לכיבוש להימשך – המחנה השני הוא נגד הכיבוש. אמריקה היא המעצמה אימפריאליסטית הגדולה בעולם – כיבוש דיכוי וניצול הם טיבם של הקולוניאליזם האימפריאליזם בכל העולם לא רק בפלסטין.

הדרך היפה המכובדת והנאמנה של אמונתנו היא לדבר אמת: אין תקווה לשלום ביוזמת ארה״ב.  פוליטית זה אומר לחבור לפלסטינים בארץ ולהצטרף לחזית המאוחדת עם הפלסטינים. להיאבק למען שלום הכרוך קודם כל בנסיגה מכל השטחים הכבושים תוך הכרה בזכות השיבה לפי עיקרון האו״ם, החזרה מוסכמת של מספר פליטים או תשלום פיצויים. זאת תהיה הוכחה שנאמני השלום בישראל אינם פוחדים.

תגובות
נושאים: מאמרים

34 תגובות

 1. ק.א. הגיב:

  נשאלת השאלה מי זה, או מזה, "אמריקה" ? וגם כיצד המשהו הזה שקוראים לו "אמריקה" עובד באמת? מסתבר שזה מועדון לא גדול של מיליארדרים בעמדות מפתח בבנקאות, בתעשיה, בפוליטיקה, בתקשורת ובבידור. ישראל היתה משולבת יחד עם מנגנוני הכוח הללו מאז ומעולם וכך מן הסתם היא גם קמה. זו מאפיה קרימינלית אחת. ההפרדה הפורמלית (מבחינה זו) בין ישראל לאמריקה היא הסחת דעת. זה אותו המנגנון המצומצם שמנהל את העסק הזה. והעסק – מבחינתם – הוא העולם כולו. זה לא נעשה במחשכים אלא גלוי לאור השמש – זכור בוודאי המחזה התמוה (שאינו כה תמוה) כיצד מתקבל נתניהו בתשואות בקונגרס. כולם שם יודעים שהם חייבים להתיישר איתו, אחרת….אופס, הלכה הקריירה.

  https://www.youtube.com/watch?v=C7lVKaoVc74

 2. ק.א. הגיב:

  "הארץ" העיתון הליברלי "שלנו" בענייני חוץ, הוא עיתון פרו מערבי מודגש…
  >>אכן כותב המאמר צודק בזה ב 100%.

  עם זאת, כל הכבוד לעיתון הארץ שחשף בעייה בריאותית קשה, הפעם בענייני פנים:

  בעיתון הארץ הופיע מאמר של אורי אבנרי בעניין גיוס חרדים ("לגייס, אבל רק לקואליציית השלום", 25.09.2017 ). עיתון הארץ בחר לפרסם תגובה למאמרו של אבנרי בזו הלשון:
  "אורי אבנרי, אויל זקן ומשריש – מתי תנפח כבר את נשמתך הארורה? – 94 שנים יותר מדי".

  >>בכמה מדינות בעולם בוחר היה עיתון, הנחשב במדינה(!) *לפרסם* דברים שכאלה?

  המסקנה היא שעתון הארץ יודע את נפשו (המשוגעת) של רוב הציבור הישראלי ומדבר אליו בשפה שהוא מכיר ומורגל בה. בשום מקום אחר בעולם לא היו מפרסמים דבר כזה. העובדה שעיתון חשוב מחליט להתקשט בדברים מסוג זה אומרת שבישראל האדם הממוצע הוא פגוע נפשית ולא מעשי לסנן את כל המסה הזו. במילים אחרות, זהו הלך הרוח הנורמטיבי בישראל! (הערה: העיתון מחק תגובה זו לאחר תלונה. אבל הוא שב לעסוק במלאכה מייד אח"כ). ובעיתון נפוץ אחר המצב גרוע עוד הרבה יותר. מן סוג של כיף ישראלי?

  • עלי הגיב:

   ק.א.
   1 האיש הממוצע בישראל אינו יודע את גילו של אבנרי!
   2 האיש הממוצע אינו יודע מה זה "אויל משריש" !
   3 האיש הממוצע בישראל לא ישתמש במילים " תנפח את נשמתך"
   4 האיש הממוצע בישראל אינו מנוי של הארץ ואינו מכיר את מדור הדעות !
   לכן ברור שהמסקנה שאתה מעלה כלפי האיש הממוצע מוטעית ומקורה בשנאה אובססיבית

   • עלי הגיב:

    ההגיון אומר 2 דברים
    1 האיש הממוצע אשר קורא את עיתון הארץ שייך למחנה השמאל
    2 סיכוי סביר שמי שכתב את התגובה הוא אבנרי בעצמו כדי לזכות באהדה

   • ק.א. הגיב:

    מסקנתי אינה מוטעית ואינה קשורה לרגשותי. כמו כן אין קשר בין מה שהאיש הממוצע יודע לבין הלך הרוח שלו ולהתנהגותו. מה שמשותף למשוגעים הוא השגעונות שלהם ולא הידע שלהם… רשמת מה האיש הממוצע הוא "לא" ואני התכוונתי לשאול דווקא מה הוא "כן"… אין לי שום ספק שהמציאות המתמשכת בישראל יוצרת תבנית טיפוסית של "שגעון" או אולי סוג של אלימות-שגעונית פרנואידית. בהעדר מילה אחרת אני נאלץ להשתמש במילה 'שגעון' אבל אני פתוח להצעה למילה טובה יותר. באנגלית זה קצת יותר קל מאשר בעברית:
    במקום להגיד שגעון אפשר לומר mental affliction שאינו נשמע מונח קליני אך עדיין טומן בחובו בעייתיות נפשית של ממש. אגב, גוגל מתרגם את המונח ל: "סבל נפשי", אך ב"סבל נפשי" סתם אין בהכרח את הנזקים הנפשיים (ארוכי טווח) – והעיקר הוא שזהו המצב הקיים בארץ. כפי שאמרתי, מסקנה זו היא אינטואטיבית וטריוויאלית (במיוחד למי שחי מוחץ לישראל תקופה ממושכת) ואין חובה לעסוק בניתוח מעמיק (אם כי אפשר) בכדי להגיע לזה.

    • דינו הגיב:

     ל-ק.א.
     אתה מנסה לתאר את ישראל והישראלים כיוצאי דופן במובן השלילי, כאשר כל מדד אפשרי מראה שישראל היא מדינה רגילה ונורמאלית ואזרחיה הם נורמאלים. וכאשר אני אומר "נורמאליים" אני מתכוון שאינם גרועים או סובלים מהפרעה כלשהי יותר מהאדם המתהלך על-פני כדור הארץ. אתה בהחלט מוזמן להסביר מדוע הישראלי הממוצע סובל מהפרעה קשה יותר מהרוסי הממוצע תחת משטר פוטין (הומופוב כוחני ומושחת) או הסיני הממוצע התומך בהמשך כיבוש טיבט, או הפקיסטני הממוצע התומך בדבר הבא:
     https://www.reuters.com/article/us-pakistan-rape/pakistani-council-orders-revenge-rape-of-16-year-old-girl-idUSKBN1AC1DL
     בכל מקרה ישראל עולה על כל שלוש המדינות שתיארתי בכל פרמטר של רמת החיים, ובכל מקרה כיוון ההגירה הוא מהן החוצה ולא להיפך. כנראה מרוב שפיות ושלווה נפשית…?
     השורה התחתונה היא שדבריך שגויים לחלוטין ומנותקים מהמציאות.

     • ק.א. הגיב:

      קודם כל אני משתמש בלקסיקון הנפשי בלית ברירה. אתה צודק, עקרונית, שכל קיבוץ אנושי יכול להיות עם השריטות שלו – אבל שוב, זוהי דרך מוכרת של הישראלים להסיח את הדעת מן הנאמר – נסיון נואש (ולא תמים) לפזול למחוזות אחרים כדי לזלזל בנאמר. המציאות הישראלית היא טראומטית בצורה קיצונית. נדרשת הדחקה עצומה כדי להתעלם מן הזוועות שישראלים מחונכים לאורן. בנוסף יש בישראל חוסר ברשת מגן תרבותית. כל הדברים הללו – כמציאות מתמשכת – מביאים לטימטום הנפש, לגסות וכהות החושים. אינני יודע אם זה במובן שלילי או חיובי… בשבילי זה כמובן שלילי אבל אולי ביבי וריבלין חושבים שצריך לגדל בישראל אנשים אכזריים (פגועים) ודווקא זה הדבר הטוב לעם ולמדינה. הישראלי "סובל" מההפרעה הנ"ל כי חייו הם רוויים בהפרעה (לפעמים זה מכונה "סיר לחץ" ישראלי-יהודי). אלו הן אמיתות בסיסיות שאתה שואל אותי עליהן – אולי משום שלא הרהרת עליהן מספיק עד היום – אף פעם לא מאוחר להתחיל, דינו.

 3. גד דרום הגיב:

  כן מה לעשות צפון קוריאה מאיימת על ארה"ב.
  שמה אין בחירות חופשיות כל כמה שנים בבית הכלא הגדול בעולם.
  שם השלטון עובר בירושה מאב לבן.

  עם ישראל לא יכול להיות כובש בארצו.
  בירדן יש יותר משבעים אחוז פלשתינים.
  אף ליברל איש זכויות אדם לא יגיד שיש דיכוי בירדן ששם הרוב הא בעליל לטובת הפלשתינים.

 4. ע.ג. הגיב:

  הסיבה היחידה שיש עדין כבוש הוא שהפלשתינים מסרבים להכיר בזכותה של ישראל להתקיים. כמו שכבוש סיני נגמר אחרי שמצרים היתה מוכנה להכיר בישראל כך גם כבוש הגדה יסתיים זמן קצר אחרי שהפלשתינים יהיו מוכנים להכיר בזכותה של ישראל להתקיים. זו הסיבה שאין לי שום אמפטיה לפלשתינים – אי אפשר להרגיש אמפטיה לאדם/עם שמעדיף לרצוח אחרים על פני עצמאות מדינית.

 5. מצביע ההסטוריה הגיב:

  א. כמובן שסין לא כבשה את טיבט.
  ב. כמובן שרוסיה העניקה עצמאות לצ'צניה
  ג. צפון קפריסין אינה כבושה על ידי טורקיה.
  ד. תספרו כמה מושבות יש והיו לארה"ב הקולוניאליסטית.
  ה. כמובן שרוסיה, סין ובמיוחד צפון קוריאה הן דימוקרטיות לתפארת.

  יכול להיות ויכוח על הכיבוש אבל אין ויכוח כי הערבים רואים אותנו ככובשים בכל גבול שיהיה. הם מבקשים את זכות השיבה דבר שיביא להשמדת ישראל. ולא כולם מסכימים להיות מושמדים.
  אתם צודקים – כבש יכול לחיות עם זאב רק אם הוא מוחלף כל יום. במקרה כזה עדיף להיות הזאב

 6. אנג'לו איידן הגיב:

  מאמר כמעט מעולה! חבל שהחבר שמואל אמיר נעצר ב"דילמה איומה (או "דיסוננס קוגניטיבי", אם תרצו) של מתנגדי כיבוש רדיקליים רבים אצלנו". חבל להימנע מ"חפירות" דווקא סביב ה"דילמה" שבין הכדאיות המעמדית (שבהטבות להן זוכים מעמדות ביניים) בהפרדה מהפלסטינים לבין התועלת שבצייתנות לבעל-בית האמריקאי. חבל מכוון בהירות בנקודה הזאת ובנקודה הבאה יכולה הייתה לתרום לסיכום נכון שבסוף המאמר.
  והנקודה השנייה למען סיכם נכן: מובן מאליו שהאינטרס המעמדי של "…הבעל בית ואפילו משפיל…" מתמרן בין ה"קליינטים" השונים. אבל אלה גורמים שוליים בדומה לחינוך "לאהוב את אמריקה". כל הגורמים השוליים הם חלק ממשחק השלום או, נכון יותר, משחק הנדמה-לי "המתנהל כבר חמישים שנה" – פה, והרבה יותר שנים בעולם כולו .
  הגורם המרכזי טמון בשאלה מדוע "…ההמולה נגד הנסיגה נדמה יחד עם הכבוד הלאומי…"? איכן הלאומנות? איכן הנציונאליזם? השאלה החתרנית הזאת היא גם חושפנית משהו. חבל שגם סביבה לא נעשו מספיק "חפירות".

  אין לאומנות או נציונאליזם בישראל. בישראל יש עבדים שמצליחים עדיין להסתיר השתופפתם עם ידם מושטת לקבלת נדבות באמצעות "כאילו לאומנות", באמצעות סוג מופרע של ג'ינגואיזם מעורבב עם שוביניזם מטורף, אבל מרוחק לחלוטין מלאומנות, אשר ההלאמה והפרוטקציוניזם (מדיניות כלכלית של כפיית מגבלות וחסמים על הסחר בין מדינות) הם חלק מתגובות המענה שלה – ההפוך הגמור מתגובות ההיענות הישראליות לקרן המטבע הבינלאומי ולארגון הסחר העולמי: ככה פועל, מתחת ל"מילת קוד" אחת אחרי השנייה, הגורם המעמדי המרכזי שקובע כי ישראל תמשיך את מדיניות התוקפנות (הכיבוש, זה רק חלק ממנה) הכללית של הבעל-בית בכל המישורים, כל הזמנים וכל האזורים בעולם כולו, אם הציונים רוצים להמשיך "להחזיק בשטחים אפילו יום אחד" ולהחזיק משהו בכלל – או ישראל שפחה מסורה של ההון הפיננסי (מיזוג של ההון הבנקאי עם ההון היצרני או תעשייתי) או שום דבר.
  לא זו בלבד ש"המחנה האמריקאי תומך או לפחות מוכן לתת לכיבוש להימשך", אלא הוא מחויב לכך מעצם מהותו (טיבו, אם תרצו) האימפריאליסטית – מהות של השתלטות, חוקית, של ההון הפיננסי, על-פי החוק של ההון הפיננסי עצמו, ובטח לא לפני שאיזו מועצה מחוקקת שהיא נרכשה למפרע על-ידו בכוח השוד והשוחד.

  • ק.א. הגיב:

   "סוג מופרע של ג'ינגואיזם מעורבב עם שוביניזם מטורף, אבל מרוחק לחלוטין מלאומנות"

   ג'ינגואיזם ושוביניזם הם באמת "סכנה מקצועית" מוכרת של הלאומיות, במיוחד בשוליים. סכנה זו מחריפה כאשר יסודות וערכים לאומיים מסויימים נדחקים (זמנית) הצידה ואת מקומם תופסת התגובה החייתית הנקיה כלפי האחר. אבל, כפי שאתה רומז, בישראל נוצר הרושם שאין לציבור בעיה מיוחדת לחיות (בקביעות!!) – נפשית ו"פוליטית" – על טהרת אותו "סוג מופרע של ג'ינגואיזם מעורבב עם שוביניזם מטורף" – ולראיה, ככה בדיוק בוחרת המדינה להתקיים ולחגוג את עצמה מזה עשרות בשנים (3 דורות ברציפות) ואין לה בעצם שום דבר אחר להציע… יש שישאלו: כיצד יתכן שזו המורשת של המדינה היהודית? מסקנה: ה"ג'ינגואיזם" הישראלי אינו תופעה זמנית-חולפת, או שבשוליים. מבחינתה של ישראל זהו התוכן הלאומי – ומכאן גם מגיע החשש הכבד לטירוף.

   • אנג'לו איידן הגיב:

    קורא אנגלית היקר עד מאוד,
    מדוע לחשוש? ברור ש-"המדינה היהודית" לא יכולה אלא להגיע ל-"תוכן הלאומי" בדיוק כזה בסופו של דבר בעצם היותה מחופשת במורשת ייחודית של איזה רוב (המיועד להיות צבא של לוחמים לא מודעים שהם למען בעלי ההון הגדול) בכדי להסתיר את השולט הממשי: בעלי ההון הגדול. בהיותם מעטים, האחרונים זקוקים לחיילים מגייסים מחוץ למסגרתם. אז מה שנשאר לעשות הוא לפלג את כולם במטרה לגייס אותם כדתיים של פלגים שונים, כגזעניים נגד הפלגים האחרים, כמשתייכים קבוצה בעלת צביון מאומץ על-ידי בעלי הון גדול וכן הלאה. הכל במטרה לשרת רווחים כל כך גדולים שמאפשרים לבנות קופות שוחד רבות, אשר עליהם מוכנים בעלי ההון לוותר בכדי להכניס גרעין ענק של רווחים מוגנים על-ידי אותם החיילים הקנויים. זה הופך את האחרונים לשותפים מדומים לפשע של בעלי ההון הגדול כים הם לא יותר מאשר קנויים – וידוע שמה שאפשר לקנות, אפשר גם לזרוק, אבל מה שבטוח הוא שלוחם קנוי (שכיר חרב ) לא יכול להיות גם קנוי בבעלות פרטית של קבוצת עשירים וגם לאומן של ציבור לאומי על כל הרוחב שלו – האומה, נגיד, הישראלית כולל בעלי ההון שבתוכה, אבל לא חיצונים או אמריקאים

    • ק.א. הגיב:

     ע"מ לעיין בלאומיותו, או זהותו, של פלוני ("לוחם קנוי" ישראלי, במקרה זה) בהחלט מתבקש לבדוק מי הם בעלי הסמכות אשר הוא משרתם במסגרת תפקידו ואשר בשמם הוא פועל (מדעת או שלא) בין הם מבית (כביכול) או מבחוץ. מן הפן התיפקודי הזה אין ספק שלישראל – מהיותה נושאת מטוסים נייחת של אינטרסים אימפריאליסטיים (בדגל יהודי) – לא בער לה (ואולי גם לא אפשרי) לעסוק בלאומיות אותנטית – דבר שהיה עומד בסתירה לתפקידה. מצב (תפקודי) זה הוא נתון עובדתי המוכר לכל מי שרק רוצה להכירו. אותי (משום מה) מסקרן יותר הרקע הנפשי-תרבותי שנילווה לסיפור, למשל: הסתירות הפנימיות, ההדחקות, השקרים, ההונאה-העצמית ושלל התופעות הקשורות ביחסים בין בני אדם (כפרטים וכחברה) וכיצד המודל (הנפשי) הזה מתקדם לו עם הזמן. העובדה שאנשים מעוניינים (ואף נהנים) להתקיים על הדיאטה הנפשית הדלה הזו לאורך שנים כה רבות (ביחידה הלאומית שלהם) היא מתמיהה. יכלתי לחשוב (שלפחות) דור ישראלי חדש (בעידו הנוכחי) יוכל לפקוח את העיניים ולהגיד שכל העסק (הלא-נורמלי הזה) בעצם לא שייך אלינו. אבל רובם מזדהים עם זה – אולי מכיוון שזה הדבר היחידי המוכר להם.

     • אנג'לו איידן הגיב:

      טוב מאוד שאתה, ק.א., מתייחס להמונים (הישראלים – במקרה שלנו) בסוף תגובתך. ובכדי להדגיש, שאינן זניחות ואין התעלמות מצידי, מיד אעלה את תמיכתי בחשיבות שאר ההתייחסויות שביטאת בכדי לחזור לחשובה אשר ביניהן. ההמונים קובעים את כל מה שקשור לחברה. הקפיטליסטים יודעים את זאת היטב מאז מהפכת אוקטובר: בגלל זה, הם "מהנדסים" אותם בעזרת מדענים "מומחים" (גם בפסיכולוגיה ובתרבות, אבל בעיקר בהיסטוריה ובכלכלה), שבניגוד למרקסיסטים שלנו, לומדים טוב להשתמש במרקסיזם באופן לאומי (לא רק) – אחרת אין אפשרות להבין איך ההמונים לא מתנגדים לבוגדנות, להבין איך החוסר-התנגדות הזה קשור להטבות ולזכויות היתר המחולקות בכמויות שונות לשכבות אוכלוסיה שונות ולפי השתייכות מולדת שונה, להבין איך מתן שוחד זורם ביחס לתועלת של סוגי המשת"פיות השונים ובהקשרים שונים (כמו בהקשר לבחירות, לאזור מגורים, לקשרים חברתיים או כלכליים ועוד), להבין עוד הרבה שאלות, כמו זו של ייקור (הלחם, הביטוח-בריאות, התחבורה, וכל שאר הצרכים שפעם היו מסובסדים) ללא התנגדות המונית. בקיצור– זה מלחמה! מלחמת מעמדות שגלשה למלחמה לאומית בדרך מתוכננת –גם עלינו להיות מומחים!

 7. ברוך.ג הגיב:

  שמואל אמיר הוא מאחרוני הדינוזאורים הטובים מימי המלחמה הקרה ששנאתו לכל מה שאמריקה מייצגת אינה יודעת גבולות.
  מילא להתקיף את ישראל זה לא מפתיע אבל להעריץ את שלטון העריצות בצפון קוריאה , המרעיב את עמו זה כבר מגוחך
  מה לעשות רוב האנשים במרבית הארצות לא ממש מתלהבים מהשמאל

 8. אמיתי הגיב:

  "הדרך היפה המכובדת והנאמנה של אמונתנו היא לדבר אמת" אז בואו נדבר קצת על אמת.
  כשאומרים שצריכים לסגת מהשטחים הכבושים למה מתכוונים ? האם מתכוונים לקוי 67
  ל 48 או שבכלל כל הקיום על כל ס"מ מרובע בישראל נקרא שטח כבוש.? כי המוסר לא נעצר בקווי
  67 ושום ערבי (ראה את ההרצאה של ח"כ זועבי על היהודים כבעלי דת שמיימית בלבד) לא מקבל
  גם את קווי 48 .אז מה שווה האמת שלך אם בסופה של דבר אתה חי אוכל שותה נושם וגוזל את המולדת המקורית של העם הפלסטיני העתיק.מה אתה עושה פה בכלל? למה אתה נאבק ועל
  מה ?למה שלא תקח את הפקלאות שלך ותעבור למקום אחר.הפלסטינים לא זקוקים לך
  לשום מאבק ,הם פשוט לא רוצים אותך פה.כן כן ,גם אותך….

 9. שבתאי לוי הגיב:

  פשעי המלחמה ומעשי הזוועה של ממלכת הפשע והרשע, ארה"ב, כבר עברו מזמן את אלו של גרמניה הנאצית!.
  גרמניה הנאצית ביצעה את פשעיה בעיקר באירופה, וקצת באפריקה ובאסיה. ארה"ב ביצעה, ומבצעת את פשעיה בכל העולם, בסיוע פעיל של ישראל.
  בכדי להצדיק את פשעי המלחמה שלה, ותוקפנותה, הרסה ארה"ב במו ידיה את מגדלי התאומים, וגרמה בכך למותם של 3000 איש!!!, כדי שתהיה לה הצדקה לצאת למלחמה. אכן, ממלכת הפשע והרשע!!!.
  שבתאי לוי

 10. אלי אמינוב הגיב:

  מה שאתה מכנה עם ישראל אינו חי בארצו אלא בפלסטין שאותה כבש מידי הילידים. נכון שבשלה זה של ההיסטוריה החליטה ארצות הברית שישראל, המשמשת נושאת המטוסים האמריקנית הגדולה ביותר תקבל את ארצם של הפלסטינים, אך צריך לזכור גם כי כשארה"ב רצתה לחזור למצריים לאחר מות נאצר, היא תכננה את מלחמת אוקטובר 1973 ובסופו של דבר אילצה את ישראל להחזיר את סיני למצרים. מי יודע מה ילד יום?

  • אמיתי הגיב:

   תחרות שיחדש 2017

   שבתאי לוי : ארה"ב יותר גרועה מגרמניה הנאצית.
   אלי אמינוב : עם ישראל אינו חי בארצו אלא בפלסטין שאותה כבש מידי הילידים.
   שבתאי לוי: ארה"ב הרסה במו ידיה את מגדלי התאומים, וגרמה בכך למותם של 3000 איש!!!
   אלי אמינוב : ארה"ב תכננה את מלחמת אוקטובר 1973.

  • דינו הגיב:

   כמה עובדות עבור אלי אמינוב:
   עם ישראל *לא* כבש את פלסטין מידי הילידים. היהודים היגרו לכאן בצורה לגיטימית לחלוטין (אלא אם הספר הלבן נחשב בעיניך אסמכתא חוקית), קיבלו את אישור האו"ם להגדרת עצמית ואז הגנו על עצמם כנגד תוקפנות ערבית. אמנם נכבשו שטחים אך עצם הקיום היהודי כאן אינו "כיבוש מידי הילידים".
   האמירה שלך לפיה ישראל "משמשת נושאת המטוסים האמריקנית הגדולה ביותר" היא הזויה ושייכת לזמנים אחרים. אין פלא שאתה נאלץ להרחיק עד 1973 כדי להביא דוגמה.
   אני מציע לך להתעדכן: המזרח-התיכון הוא זירת התגוששות בין איראן לסעודיה כאשר לארה"ב ולרוסיה תפקידים פחות מרכזיים מאשר בשנות השבעים והשמונים.
   המאבק בין הקפיטליזם-מערבי לבין כוחות האור מהמזרח (דהיינו: אימפריאליזם א' נגד אימפריאליזם ב') הוא כבר מזמן לא המאבק שמתחולל מול עינינו.
   לישראל תפקיד מעשי קטן מאוד בזירה הזו אך מבחינת תעמולתית היא נמצאת במקום מרכזי,
   וזאת בגלל גישה מוטעית/דמגוגית/תעמולתית/אנטישמית כמו זו שאתה מציג כאן לפיה יש לישראל השפעה מאגית-דמונית על האזור.

 11. דינו הגיב:

  שוב מדובר במאמר מלא חצאי-אמיתות ואי-דיוקים מאת שמואל אמיר.
  האמירה "מי תורם לישראל סכומים עצומים כדי להחזיק ולהמשיך בכיבוש" מרמזת שמטרתן המשותפת של ישראל ארה"ב היא התנחלויות ומחסומי דרכים ביו"ש, כאשר המטרה האמיתית (עליה מאוד לא נוח לאמיר להצביע) היא הגנת יהודים מפני סביבה עוינת ואלימה במיוחד. הכיבוש הוא תוצר לוואי רע במיוחד, אבל ארה"ב הייתה תומכת בישראל (אפילו יותר מאשר היום) גם אם הכיבוש היה מסתיים.
  כנ"ל לגבי האמירה "מי בעצם מקיים את ישראל הכוחנית והגזענית", כאילו אפשר להיות לא-כוחני בסביבה כזו, ובאופן כללי מראה אמיר היתממות יוצאת דופן בקיצוניותה כאשר הוא מצפה שמדינה תבדוק את מדד הגזענות וזכויות-האדם של מדינה אחרת לה היא מסייעת כדי לקיים אינטרסים משותפים. יש אינספור דוגמאות של מדינות המסייעות למשטרים כמו בצפון-קוריאה או בסוריה , שהם גרועים מישראל, ועל זה אמיר בוודאי ימצא צידוקים מצידוקים שונים.
  לגבי עיראק ו"המטרה הושגה, הנפט זורם שוב לחברות האמריקאיות" – דוגמה נהדרת לכך שאידאולוגיה (כל הכותב) גוברת על עובדות. במכרז הנפט העיראקי הגדול ה-2009 זכו Lukoil הרוסית ו-Statoil הנורבגית.

 12. ק.א. הגיב:

  רק השד יודע מה אתה רוצה… הציטוטים שציינת בתגובתך אינם באים לרמוז (כביכול) שום רמיזות. הם באים (שניהם גם יחד) לציין את עובדת קיום השת"פ בין 2 הישויות הללו. ואילו אתה מעז לטעון כאן שמדובר בחצאי-אמת ואי-דיוקים – הרושם הפשוט הוא שאמיר טוען כי אמריקה למעשה מקיימת את ישראל (בתמיכתה המאסיבית ורבת המישורים). ובכן היכן לעזאזל הוא משקר?… אם מישהו עוסק ברמיזת רמזים זה דווקא אתה – אתה רומז שאמיר משקר ("חצאי-אמיתות") ושהוא מונע מ"אידיאולגיה". לבסוף אתה מנגח את אמיר שטוען כי אמריקה מרוויחה מן הנפט העיראקי (וכי שיקולי רווח אינם גורם בפשעי המלחמה שלהם?) בעזרת הבאת נתונים מצחיקה…כאילו שיש בעובדת מעורבות של חברות זרות אחרות בכדי לפטור את אמריקה מן הרווחים (הישירים והעקיפים) מן הנפט העירקי? תגיד, אתה בטוח שאתה לא עובד של משרד ממשלתי ("הסברתי") כלשהו? לתשומת לב המערכת: הרושם שלי הוא שדינו, משתדל לקעקע (שיטתית!) את הכותבים באתר – (בתשלום???) דפוס התגובות שלו הוא פתלתל ו"הסברתי" שחוזר על עצמו בדיוק מושלם. עוד לא קלטתם את זה?

  • דינו הגיב:

   אתחיל מהסוף:
   אתה מוזמן לשאול את עורכי "הגדה" כמה זמן אני רשום ומגיב באתר, מאז 2004 כמדומני, מה שאומר שאני ותיק בהרבה ממך (לא שזה מוכיח משהו).
   נראה לי הזוי לחשוב שנציג הסברה של ממשלות ישראל יהיה פעיל ויתווכח 14 שנה באתר "הגדה השמאלית"(!). you can't be serious.
   כמה אירוני שאתה מאשים אותי בצורה בוטה כזו רק מספר ימים לאחר שהצעתי לך ליצור עימי קשר ישיר במייל כדי שנוכל להמשיך את הדיון בינינו בצורה פרטית. מדובר במקרה הטוב בחוסר יושר מצידך.
   עוד עניין אירוני הוא שאני מואשם בצודה דומה כשאני מנהל דיונים סוערים עם ניאו-נאצים, אנטישמים ואנטי-ציונים (הסלט הזה נמצא לרוב באותה קערה, אם אתה מבין למה אני מתכוון).
   גם הם (לאחר שהובסו בדיון) טוענים שאני נציג hasbara ומקבל תשלום עבור "עבודתי".
   ובכן, רק כדי לסבר את האוזן:
   אני עובד כמהנדס תוכנה בחברת היי-טק ידועה. אני גם איש משפחה ויש לי עיסוקים שונים ומשונים, ולמרות זאת חשוב לי להשקיע זמן ולהביע את דעותיי בעניינים פוליטים ומדיניים, כולל חשיפת שקרים וחצאי אמיתות לגבי יהודים ולגבי ישראל והציונות.
   מיותר לציין שתגובתך היא תמצית ה"אד-הומינם" וה-echo chamber

  • דינו הגיב:

   .. לגבי "מה אני רוצה":
   הסברתי זאת מספיק טוב בתגובתי הקודמת אבל אין לי בעיה להסביר שוב:
   אמיר מציג מצג שווא כאילו *המטרה* של הסיוע האמריקאי היא לקיים את הכיבוש, והוא אמר זאת במילים האלה ממש.
   אבל מה לעשות, הכיבוש תקוע לאמריקאים כמו עצם בגרון ולא משרת שום אינטרס שלהם. היו מספיק פרסומים בנושא. גם שמואל אמיר וגם אתה יודעים זאת היטב ולכן בדבריו של אמיר (ארה"ב מסייעת "כדי להמשיך ולהחזיק בכיבוש") יש אי-דיוק ברור על סף השקר
   ולא ברור לי מה לא ברור לך כאן.
   לגבי רווחים אמריקאים מהנפט העיראקי: עובדה היא שחברות אמריקאיות הפסידו במכרז הנפט העיראקי הגדול מאז הפלישה האמריקאית. במקום להודות בכך אתה מנסח זאת כ"מעורבות של חברות זרות" (מי אמר "פתלתל"?).
   לשיטתי אם חברה רוסית וחברה נורווגית זכו- הרי שאמריקאים לא הרוויחו כפי שציפו להרוויח.
   אגב, תנוח דעתך: כמדומני שה-Lukoil הרוסית כבר קנתה את החלק של הנורווגים מהמכרז ההוא.
   וחשוב יותר:
   עיראק היא המדינה השלישית בעולם בגריפת רווח מהפקת נפט. הסבר לי בבקשה כיצד עיראק מפסידה מהסידור הזה ואל תשכח להתייחס לעובדה שלעיראק הכוח להחליט בלעדית מי זוכה במכרזים להפקת הנפט

   • קשקשן הגיב:

    "הכיבוש תקוע לאמריקאים כמו עצם בגרון"
    אתה מאמין לעצמך? לו היתה מעוניינת, מספיק היה סימן קטן באצבע (למשל כמו הסימן שנתן בן גוריון כדי להעיף כמה עשרות אלפי פלסטינים מלוד ורמלה), כדי שהכיבוש יפסק אתמול לפני חמישים שנה כפי שהיה בסיני 56.
    עוד שטות הוא מכרז הנפט שזכו בו לא אמריקאים. בכלל מישהו יודע איזה השקעות מאיזה מקום מגיעות לאותן חברות שזכו? מי קוצר שם את הרווחים? בעולם הגלובלי אתה לא יכול לדעת אם כי בד"כ הבנקים וחברות אמריקאים מנהלות ושולטות ברוב העניינים האלה. העובדה היחידה היא שהנפט העירקי היה שיך לממשלת עירק בתקופת סאדם ועכשיו ממשלת עירק שהוקמה על כידוני בוש נאלצת למכור אותו לחברות הנפט הבינלאומיות שהן בד"כ בהון וברווחים אמריקאים והעם העירקי מקבל פרוטות מהנפט שלו.

    • דינו הגיב:

     הכינוי שבחרת לעצמך ("קשקשן") הוא נכון לחלוטין…
     השימוש שאתה עושה במילים "כמו" ו"כפי" הוא לקוי. אין דין סיום הכיבוש (הכולל פינוי מאות אלפי מתנחלים) כדין פינוי כוחות צבאיים מסיני או גירוש עשרות אלפי פלסטינים בעקבות מלחמת אזרחים שהפכה מלחמה כוללת, במסגרתה נמלטו פלסטינים רבים בהוראה מפורשת של מנהיגים ערבים.
     ההשוואות שאתה מציג אינן תקפות ולכן לא ניתן להתייחס אליהן ברצינות.
     זאת ועוד: ארה"ב עשתה מאמצים דיפלומטים רבים כדי להביא לסיום הסכסוך והכיבוש בעיקר בתקופות קלינטון ואובמה. זוהי עובדה.
     הרי לך לוגיקה פשוטה: אם ארה"ב לא עושה *הכל* כדי לסיים את הכיבוש – אין זה אומר שהיא מעוניינת בו. אתה כנראה לא מסכים ולכן אתה מוזמן להסביר מדוע ארה"ב מעוניינת שהכיבוש יימשך.
     לגבי עיראק: הנפט שייך לעיראק והיא החליטה (במכרז) למי יינתן זיכיון להפקת הנפט. עד כאן הכל תקין.
     הכסף מהנפט (הון עתק) נכנס לקופת המדינה, גם זה מצויין עבור עיראק וכל הפליק-פלאקים המילוליים של כבודו לא ישנו זאת.
     אתה מוזמן להסביר מדוע עיראק "נאלצת" למכור את הנפט, ומה הייתה עושה עם כל-כך הרבה נפט לולא הייתה מוכרת אותו בתמורה עצומה.

   • ק.א. הגיב:

    אתה ממשיך לבלבל במוח: אינני יודע מי זו "עיראק" (זו שלכאורה "גורפת" רווחים עצומים). בפעם האחרונה שבדקתי מדובר במדינה שהמערב חיסל (!) והחזיר אותה 100 שנים אחורה, אותו כנ"ל באזורים אחרים שהמערב ערך פלישות בהן או ששיתף פעולה עם גורמים סאדיסטיים אחרים כדי ליצור בהם ברדק טוטאלי.

    הדבר *הברור ביותר בעולם* הוא שהאימפריה האמריקאית (מושבת הקפיטליזם-החזירי) – הסופר-פאוור היחידי בעולם – ספוגה עד צוואר בקרימינליות (תחת כיסוי של "מנהיגת העולם החופשי"). אם אתה מעוניין בחשיפת שקרים וחצאי-אמיתות כיצד את נוהג – בשיטתיות רבה – לדלג מעל פישעי המערב (וישראל) שהם קולוסאליים ועיקביים שנים ארוכות – אשר הם הנושא כאן!!!

    והנה (סרפרייז, סרפרייז) דינו מודה שיש לו "תחביב" להשקיע זמן ב-"חשיפת שקרים וחצאי אמיתות לגבי יהודים ולגבי ישראל והציונות" – – – במילים אחרות אתה מגיע לאתר ביקורתי כמו הגדה השמאלית (וגם אחרים) בכדי לייצג את ישראל, להיות לה מליץ יושר ברבים, ולא ע"מ לעיין בביקורת עצמה.

    עכשיו כולם יודעים שזו האג'נדה המוצהרת שלך (בתשלום או בלעדיו).

    • דינו הגיב:

     קודם טענת שממשלת עיראק נאלצת למכור את הנפט לחברות הנפט הבינלאומיות
     ועכשיו אתה טוען שאינך יודע מי זו "עיראק".
     שום דבר מתוך בליל הטענות שלך אינו מבוסס ולמרות זאת אתה פותח את תגובתך באמירה לפיה… אני הוא זה המבלבל את המוח.
     הרי אינך יודע אפילו איך לגשת לעניין הנפט העיראקי. אתה פשוט זורק לקלחת עוד ועוד אמירות מבלי להציג תמונה עניינית ובדוקה של המצב.
     כמובן שהתעלמת לחלוטין מכך שהסכם בין ישראל לפלסטינים הוא אינטרס אמריקאי (כי גם כאן לא בדקת את המצב לאשורו) ואתה נצמד לאמירות משמיצות ולא רלוונטית בעליל על ארה"ב, כאשר הסופר-פאוור הקמינילי כאן במזה"ת (שגם דואג היטב ל-havoc בעיראק ובתימן) הוא לא אחר מאשר… איראן, שגם לא מסתירה את שאיפותיה.
     אפשר לראות זאת היטב ע"י ההתרברבויות של פוליטיקאים איראנים על כך שטהרן שולטת בארבע ערי-בירה ערביות.
     אז כן, גישתך היא הגדרת המושג "חצאי אמיתות", בעיקר בטענות שלך כנגד גישתי לנושאים שונים אותה כלל לא טרחת כלל לברר (אכן סרפרייז, סרפרייז).
     בעולמך לא יתכן שהשמצות על ישראל עלולות להיות שקרים,
     בעולמך לא יתכן שיש גורם מזיק מלבד ארה"ב
     ולכן צר עולמך כעולם נמלה

     • משתמש אנונימי (לא מזוהה) הגיב:

      1) אתה לגמרי מסלף את דברי. בכוונה?

      כשאמרתי שאינני יודע מי זו "עיראק"… (שמת לב למרכאות?) זה היה לפי המובן שלך – והרי כתבתי במפורש – אינני יודע מי זו עירק – זו שלכאורה גורפת הון…

      האם זו עירק של העם העירקי? …
      או האם (מה שיותר סביר להניח) זו קבוצה של פושעים (שעובדת יחד עם האמריקאים)…

      2) איראן אינה קשורה לכאן.

      כשאני הולך (למשל) לשרת בצבא התקפה לישראל אני רואה את מעשיו – במו עיני! ממול האף! יתכן שמה שקורה באיראן הוא מעניין מאד אבל לא רלוונטי כלל לצורת העבודה הבסיסית של המדינה היהודית. ואין כאן שום תלות באיראן בשום צורה, ולראיה אם מחר לא תהיה איראן – מדיניות ישראל לא תשתנה כהוא זה בגישתה הבסיסית הבהמית. תאוות הבצע והנדל"ן שלאורה היא קיימת לא תשתנה. זה הנושא המדובר!!! (לא איראן) – – – מזה אתה (ושאר התועמלנים) מתעלמים. זה גובל בעלבון לאינטיליגנציה. אני מפסיק לשוחח עמך. זה חסר טעם.

     • דינו הגיב:

      1) לפני הפלישה האמריקאית היתה עיראק שייכת לאדם אחד שהיה "במקרה" גם דיקטטור מטורף ורצחני. לכן מבחינת חלוקת רווחי הנפט אפשר להסיק שהמצב הקודם היה גרוע יותר.
      אתה מלין על "קבוצה של פושעים" כאשר קודם לכן היה פושע אחד גדול. ובכל מקרה בדצמבר 2011 עזב אחרון החיילים האמריקאים את עיראק ולכן סביר להניח שתיאוריית הפשיעה האמריקאית שלך קצת.. רופפת.
      אגב, עדיין לא הסברת מדוע זכתה חברה רוסית דווקא במכרז הנפט העיראקי הגדול ב-2009.

      2) ) בוודאי שאיראן קשורה, ואתה(!) הוא זה שהכניס אותה לדיון ברגע שדיברת על "ברדק טוטאלי בעיראק" ועל "סופר-פאוור היחידי בעולם" כאשר הפיל בחדר (בחדר שלך כנראה) הוא איראן, שהיא האחראית העיקרית לברדק ולקרימינליות במזרח-התיכון.
      לא ייתכן שאתה מעלה נקודות הקשורות קשר ישיר לאיראן ואז מלין כאשר אני מזהה את הגורם האמיתי לבעייה עליה אתה מצביע, לפחות במזרח-התיכון.
      אגב, כיצד באה לידי ביטוי "תאוות הבצע" הישראלית בהקשר המזרח-תיכוני?

 13. אנג'לו איידן הגיב:

  במלחמת מעמדות זו שמתרחשת באזור שלנו הישגים לבורגנות הרב-לאומית ותבוסות למעמדות המנוצלים-מדוכאים על-ידה. לאחרונים מנהיגות לאומנית (או לאומית, כפי שנהוג לומר בטעות אצל השמאל הרדיקלי) וזעיר בורגנית. אין מנהיגות פרולטרית. לכן כל המשימות והתפקידים מבוצעים בדרכים מוכרים ותואמים לבחינות של המקובל (של המשחק, אם תרצו) הבורגני – זאת אומרת שהמדכאים והמדוכאים שוחים ביחד במים נוחים לראשונים.
  זאת היא תקופה של מלחמת התעמולה עבור הארגונים הפרולטארים כי מצומצמים ביותר אינם מסוגלים להשלים את המשימות האחרות. יותר מזה: עליהם להתקיים באמצעות התעמולה שעדיין לא מתבצעת.

 14. אלכס מסיס הגיב:

  את ה"תגובה" המעליבה לא כתב חבר המערכת של הארץ וכמובן (!) גם לא אבנרי בן ה94 +
  עצמו – גוגול כתב על אשת הסמל שהרביצה לעצמה… ההנחה הפרובקטיבית שאבנרי
  זקוק לאהדה ולשם כך, יעליב את עצמו — גרוענ יותר מההשמצה המקורית.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים