הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-22 ביוני, 2018 תגובה 1

"שיעור העוני בקרב נפשות בישראל הוא הגבוה ביותר בכל מדינות הארגון לשיתוף פעולה ופיתוח כלכלי ("(OECD, כך הצהירה נגידת בנק ישראל, ד"ר קרנית פלוג, בכנס של האגודה הישראלית לכלכלה שנערך ב-14 ביוני האחרון במכללה למנהל בראשון לציון. לדברי פלוג, "העוני גבוה ביותר בקרב האוכלוסיות הערבית והחרדית. בניגוד למצב בעבר, העוני גדל דווקא בקרב משפחות שיש בהן שני מפרנסים".

פלוג טוענת כי רבים מאלה שהצטרפו לכוח העבודה הם עובדים בעלי מיומנויות נמוכות, וכתוצאה מכך גם בעלי כושר השתכרות מוגבל. "העלייה ניכרת בשעורי העוני בקרב משפחות שיש בהן שני מפרנסים: בקרב האוכלוסייה הערבית, 15% מהמשפחות עם שני מפרנסים מצויות מתחת לקו העוני, ובקרב החרדים השיעור גבוה בהרבה – 27%". אך בסתירה לדבריה על "עובדים בעלי מיומנויות נמוכות" (מילת קוד בשפה כלכלנית כדי להגדיר את אותם חלקים במעמד העובדים כבעלי השכלה נמוכה והמועסקים בעבודות פיסיות)  הדגישה הנגידה כי העוני בקרב בעלי תואר אקדמי אף הוא גדל: 30% מהם – שכירים החיים מתחת לקו העוני. לדבריה הסיבה לכך היא שבעשורים האחרונים יותר ויותר ישראלים רוכשים השכלה גבוהה. זאת, בהנחה שבעלי השכלה אקדמית מועסקים בשיעורים גבוהים יותר, ושכרם הממוצע גבוה יותר. לכן מקובל לחשוב שהם מחוסנים מפני עוני. אלא שהנחה זו אינה עומדת עוד במבחן המציאות.

טקס הענקת תארים באוניברסיטת בן גוריון (מקור)

על פי הדו"ח השנתי של מרכז אדוה, בשנת 2000 11.3% מראשי משקי הבית שחיו בעוני היו בעלי 16 שנות לימוד למעלה. בשנת 2015 זינק נתון זה ועמד על 17.5%. כאמור, על פי ד"ר פלוג מספרם נאמד היום על כ-30%.  הסיבה לשינוי המתואר קשורה לשינויים שעבר שוק העבודה: העסקה נרחבת במתכונת של "פרילנס" שחלחלה גם למקצועות אקדמיים. משרות חלקיות רבות, היעדר הגנה של ועדי עובדים במקומות עבודה, העסקת אקדמאים באמצעות חברות כוח אדם, שכר נמוך יחסית במקצועות שהפכו "נשיים", כגון הוראה, ועבודה סוציאלית ועוד. במילים אחרות: אנו עדים להולדתו של מעמד פרולטרי אקדמי מנוצל, מוחלש ועני. אין זה מקרי שהתארגנויות עובדים רבות מאז המחאה החברתית ב-2011 נולדו באותו מגזר חברתי והוא אף לקח חלק פעיל באותה מחאה המונית לפני שבע שנים.

תופעה זו עומדת גם בבסיס ספרה האחרון של פרופ' עמיה ליבליך, "קולות: עוני חדש בישראל", שפורסם אשתקד בהוצאת פרדס. הספר זכה בפרס בהט והוא מבוסס על ראיונות שערכה פרופ' ליבליך עם נשים וגברים הרואים את עצמם כעניים החדשים של ישראל. בראיון אודות הספר, שפורסם ב"כלכליסט" (6 בדצמבר 2017), אמרה פרופ' ליבליך כי "לכל המרואיינים בספר יש תואר ראשון, יש גם שתי דוקטוריות, וכולם עסוקים כל הזמן בשאלה איך לגמור את החודש, או את השבוע, ולהשיג כסף למחיה".

בפוסט שפרסם לאחרונה מרכז אדוה נאמר "המשמעות של העלייה בשיעור בעלי ההשכלה הגבוהה בקרב משקי הבית החיים בעוני היא שעידוד השכלה והסרת חסמים בדרך להשכלה גבוהה, מטרות חשובות בפני עצמן, אינן מספיקות על מנת להבטיח היחלצות מעוני ורמת חיים גבוהה לכלל האוכלוסייה: נדרשת גם פעולה שתבטיח יותר משרות טובות, בשכר טוב, לאקדמאים וללא-אקדמאים כאחד."

אנו נוסיף: נדרשת תודעה מעמדית מפותחת יותר שתעודד התארגנויות עובדים ומחאה.

 

תגובות
נושאים: מאמרים

תגובה אחת

  1. י.פ הגיב:

    בקפיטליזם מי שלא מיצר רווח בשביל בעלי ההון הוא בן אדם מיותר. הגלובליזציה, כלומר הקפיטליזם שהשתלט על העולם, מותיר מליוני בני אדם מיותרים בשביל הצבר ההון, אלה מיליוני הפליטים שחוזרים כמו בומרנג אל מי שנישל אותם מהחיים. כישלון הסוציאליזם בברה"מ חיסל את מפלגות האלטרנטיבה הסוציאליסטית לקפיטליזם בכלל. מפלגות קומוניסטיות הפכו לאומניות או סוציאל דמוקרטיות שהוא ענף של הקפיטליזם שמשגשג כשהרווחים של ההון פורחים ונובל, כמו עכשיו, בזמן המשבר המתמשך ללא מוצא. אלטרנטיבה סוציאליסטית לקפיטליזם היא הכרחית למנושלים ולבני האדם בכלל. כישלונות היו וגם יהיו אך למין האנושי לא יהיה קיום אלא בחברה סוציאליסטית.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים