הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבותLoading אירועים

« All אירועים

  • This אירוע has passed.

אירוע לזכרו של הסופר והמנהיג הקומוניסטי אמיל חביבי

ספטמבר 14 בשעה 19:30 - 21:00

ביום חמישי הקרוב, ה-14 בספטמבר, בשעה 19:30, יתקיים אירוע לזכרו של הסופר והמנהיג הקומוניסטי אמיל חביבי, בספריה הלאומית בירושלים, תחת הכותרת "בדרכו – מורשתו רבת הפנים של אמיל חביבי". הכניסה ללא תשלום.

מנהיג מק"י המנוח, אמיל חביבי (1996-1922) מוכר בעיקר כסמל למאבקים ולסתירות בחייהם של פלסטינים ופלסטיניות אזרחי ישראל לאחר 1948 כחבר כנסת מטעם מק״י, וגם כסופר, מחבר ״האופסימיסט״ ויצירות אחרות, שזכה בראשית שנות התשעים של המאה שעברה בפרס ישראל לספרות ובאות אל-קֻדס לתרבות פלסטינית.

האירוע בהשתתפות: ד"ר רחל יוקליס, מהספרייה הלאומית; מרזוק חלבי, עיתונאי, סופר ומשורר; פרופ' מחמוד גנאים, אוניברסיטת תל אביב; פרופ' ניסים קלדרון, אוניברסיטת בן גוריון ויועד גנאדרי חכים, נכדתו של אמיל חביבי. ליווי מוזיקלי: קוורטטוקא, מרים טוקאן – שירה, עידן טולדנו – גיטרה, עוד; רחלי גלאי – צ'לו ונועה וקס – כלי הקשה.

          המשורר מחמוד דרוויש ואמיל חביבי (צילום: אל אתיחאד)

לקראת האירוע כתב נמרוד בן זאב (דוקטורנט להיסטוריה באוניברסיטת פנסילבניה שבפילדלפיה) העוסק בהיסטוריה של ענף הבניין בישראל, באתר הספרייה הלאומית:  "עבור חביבי הצעיר, הפוליטיקה הפלסטינית, המאבק בציונות והמאבק בבריטים, היו כולם חלק ממארג רחב הרבה יותר של מאבקים עולמיים – לחירות לאומית אל מול הקולוניאליזם מחד, ואל מול הפשיזם וגורמים ריאקציונריים ושמרניים בתוך החברה ומחוצה לה, מאידך. לדברי בן זאב, ״הפשיזם והקולוניאליזם בעיניו שירתו זה את זה. במאמר מן הגיליון הראשון של 'אלע׳ד', שהתפרסם ביולי 1945 ופורסם קודם לכן ב'אל-אתחאד', תקף בחריפות את הגורמים בתנועה הלאומית הפלסטינית שתלו תקוות בפשיזם הגרמני והאיטלקי: מי בהמתנה שקטה לתוצאות המלחמה ומי בתמיכה גלויה מתוך מחשבה כי 'אויב אויבי הוא ידידי'. גורמים אלו, טען, טעו והטעו את הציבור הפלסטיני בתמיכתם בפשיזם שגם הוא קולוניאליסטי במהותו. באותו הזמן הם גם שירתו את בריטניה והציונות בכך שצבעו את התנועה הלאומית הפלסטינית בצבעי בורות וגזענות".

תגובות

פרטים

תאריך׃
ספטמבר 14
זמן:
19:30 - 21:00
אתר:
https://www.eventer.co.il/004y3

מארגן:

הספריה הלאומית

מקום

הספריה הלאומית
קריית אדמונד ספרא
ירושלים,
מפת + Google

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים