הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-10 בדצמבר, 2002 2 תגובות

"הגדה השמאלית" רוכשת לה בהדרגה את מעמדה בין פרסומי האינטרנט. למעשה היא עיתון שנכתב בידי כותביו ומדרך הטבע שיש בו מגוון של דעות ועמדות ולא רק אלו שהמערכת מעוניינת בהפצתן. כמו האינטרנט כולו – האתר חשוף לפורצים והאקרים, המעמידים פנים כאילו הם מגיבים על הכתוב ולמעשה, הם לוקחים טרמפ על עמלם וטרחתם של אחרים כדי להפיץ את דעותיהם. בדרך כלל, כמו שיודע כל מי שנזדמן לו להאזין לתוכניות הרדיו המעמידות מיקרופון לרשות כל מי שרוצה להביע דעה, כמעט כל המגיבים הם מחוגי הימין ההולך-בטל: בני אדם שאינם עושים כלום ויש להם זמן לחייג, להמתין על הקו ולשלח את לשונם לחופשי. כדאי שסוציולוג או פסיכיאטר, ינסו לחקור מדוע דווקא אנשי ימין – ובעיקר מהימין הקיצוני החד-ממדי – מביעים את דעותיהם בפורומים האלה.

על שתיים מרשימותיי שהתפרסמו ב"הגדה השמאלית" טרחו להגיב שני קוראים בשמות שונים, אבל בסגנון כמעט אחיד. אין בדעתי להתפלמס עימהם, אבל כדאי לבחון את אופן התגובה של אחד מהם לאחת מהן ("יותר מדי מושלם" הגדה השמאלית 02/12/02) –  תגובה המעידה שהוא לוקה בהבנת הנקרא שאינה עולה על זו של תלמיד בכיתה ד’ או ה’ של בית הספר היסודי, או שלא איכפת לו מה כתבתי וכל מה שרצה לומר את שלו, מתוך העמדת פנים שהוא מגיב כביכול על מה שקרא.


ברשימתי סיפרתי על "זהבה מכפר סבא" שהסבירה מדוע הצביעה (בקלפי נודדת של העיתון הנפוץ) בעד שרון: "במקום הזה (הקניון בכפר-סבא) שבו התרחש פיגוע רק לפני כמה שבועות, חשוב שנרגיש ביטחון רב יותר ממה שאנחנו מרגישים ולכן בחרתי כמובן באריק שרון". כתבתי על הסתירה ההגיונית, שהמלה "לכן" מדגישה אותה: כעת, בשלטונו של שרון, המצב לא טוב, מתרחשים פיגועים, ולכן היא בוחרת בשרון כדי שנרגיש ביטחון רב יותר ממה שאנחנו מרגישים כעת תחת שלטונו. בעצם עסקתי רק בסתירה ההגיונית ולא דנתי בכלל בשרון עצמו, לא במידותיו הטרומיות ובסגולותיו האישיות, גם לא בשאלה אם הוא מביא ביטחון או יביא ביטחון.


אחד, הקורא לעצמו אמנון, הגיב כאן תגובה שזו תמציתה: "אי אפשר להתווכח עם הרגשה… אפשר לחשוב ששרון מנהל את הפיגועים". ובשאלה ללא סימן שאלה בסופה, כך שלא ברור אם זו שאלה או אמירה: "האם מנימת דבריך ניתן להסיק כי אתה ‘מבין’ את המפגעים". ואחר כך בא המסר שלשמו באה תגובה-בתחפושת: ":תכניס לך טוב לראש שהערבים לא רוצים אותנו". וגם: "המשטר הדמוקרטי שלנו הוא אי בים של דיקטטורות. מה לך כי תלין – מפלגה כמו חד"ש היתה אפשרית במדינות ערב?"


כל מי שיקרא  את רשימתי, יכול אולי להסכים שאי אפשר להתווכח עם הרגשה, אף שלא אמרתי מלה שניתן לתאר אותה כוויכוח עם הרגשה – אבל, בוודאי לא ימצא מלה אחת, אף לא רמז שניתן להסיק מהם שאני חושב ש"שרון מנהל את הפיגועים" ובוודאי לא להסיק, לא מדברי ולא מנימתם, שאני "מבין" את המפגעים או. שהלנתי על "המשטר הדמוקרטי שלנו", אף לא הזכרתי אפילו ברמז בן בנו של רמז את "חד"ש".


אין ספק שמותר לכותב לחשוב ש"במצב המחורבן" שרון הוא הרע במיעוטו ולהתעלם לגמרי מחלקו במצב המחורבן הזה. אני יכול רק לנוד לו על שכך הוא חושב. ואילו היתה "זהבה מכפר סבא" אומרת במקום "ולכן" (שהוא ביטוי שמשמש להסקת מסקנות בדרך לוגית) משהו כמו "אמנם היה כאן פיגוע ואמנם שרון הוא ראש הממשלה אבל בכל זאת (או למרות הכול) אני מצביעה בשבילו מפני שהוא הרע במיעוטו", לא הייתי עוסק בה בכלל. זו אמנם דעה מחורבנת, אבל יש בה לפחות היגיון פורמאלי אם לא תפקודי.


אין לי אלא לסיים בדוגמה נפלאה של אי הבנת הנקרא שגילה המגיב שלנו. "לא כל מי שחושב אחרת ממך הוא טיפש תמהוני" הוא מטיף לי מוסר. חיפשתי שוב למי קראתי טיפש ברשימה ההיא ומצאתי שלא קראתי טיפש לאיש. ולמי קראתי תמהוני? – לי עצמי קראתי תמהוני, כשאמרתי כך: "אולי אני תמהוני — אבל אני חושש שאת הקלאסיקה הזאת (כלומר תגובתה של זהבה מכפר סבא) חיבר למעננו הכתב של ידיעות אחרונות." ובכן, התמהוני הוא אני ולא מי שחושב אחרת ממני.


כל מה שאני יכול לומר על המגיב-כביכול שהצמיד עצמו בהבל פיו לרשימה שלי שפורסמה כאן, הוא שאינו תמהוני, יש הרבה מאוד כמוהו. אבל אין בו שמץ של הבנת הנקרא. וחוץ מזה הוא גם סתם טיפש. ולא מפני שהוא חושב אחרת ממני, אלא מפני שהוא לא חושב בכלל.

תגובות
נושאים: מאמרים

2 תגובות

 1. אחד שמגיב הגיב:

  כמו בכל מקום גם כאן מגיבים. המגיבים הם אנשים שאין להם אלא להוציא את תפיסתם על גבי המקלדת. וכשתפיסתם עקבית ובלתי נתפסת הם מפסיקים לספרה לחבריהם ולבני משפחתם שמוצאים אותם נודניקים ומעצבנים ובאים לאתרי האינטרנט ולעיתונים כדי לקבל את 15 השניות של התהילה.

  הנה כי כן מתחלפת תגובה בתגובה. והמצב בארצנו רק מחמיר. עדיף שהימין ידבר ושהשמאל יילחם. אה, בעצם זה מה שקורה.

 2. אמנון הגיב:

  תגובה לתגובה לתגובה . רוב התגובות הן מהימין כי הוא רוב העם . הדבר יוכח בבחירות הקרובות .
  אתה טוען שאתה לא מקלל מה זה -ימין הולך בטל , זקוקים לסוציולוג או פסיכיאטר ( בברית המועצות כך טיפלו במתנגדי המשטר ), רמת כיתה ד’ וכד’
  אל לך להיות גזען . ההכללה שהימין הולך בטל היא גזענית . היא דומה לכל הרומנים גנבים , כל הרוסיות זונות ,כל המרוקאים עצבנים וכד’.
  אני לא שונא סך הכל דעתך שונה מדעתי ולא משנה אם אתה חרוץ או הולך בטל .
  דעותיך הן במיעוט בעם . התשובה תינתן לך ביום הבחירות . מקוה שאחריהן לא תגיד שרוב העם פסיכי והולך בטל .

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים