הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-8 באוקטובר, 2003 62 תגובות

הפיגוע במסעדת "מקסים" בחיפה הוא עדות, כואבת, מצערת ואכזרית לחוסר התוחלת של מדיניות ההרג והחיסולים של ממשלת שרון-ליברמן-לפיד כיום, וממשלת שרון-פרס-בן אליעזר אתמול. יושבים להם מומחי השב"כ, המשטרה, אמ"ן והמוסד ומכינים "פרופילים" של מועמדים ומועמדות לפעולות התאבדות, בונים חומות אפרטהייד ("גדר הפרדה" בשפת הכיבוש) בהשקעות של מיליארדים, מקיימים צבא כיבוש אדיר שאוסר ועוצר אלפים, הצבא והשב"כ יושבים על צווארו של העם הפלסטיני וחונקים אותו עד כמעט צאת נשמתו, מחסלים והורגים אלפים, וכל הפעולות האלה לא לקחו בחשבון את עורכת הדין הנאדי תייסיר ג’רדאת, שאחיה ובן דודה, שהיה גם ארוסה, נהרגו בידי חיילי צבא הכיבוש הישראלי, ותחושת הנקם בוערת בה בעוצמה של הר געש המחכה להתפרצות – וזו באה בצורת הפיגוע הנורא בחיפה.

מבחינתה של הנאדי ג’רדאת, אחיה, בן דודה ועוד שלושת אלפי ההרוגים הפלסטינים בשלוש השנים האחרונות, בהם מאות ילדים ותינוקות, היו חפים מפשע בדיוק כמו בעינינו הקורבנות במסעדת "מקסים".


שרון בטירופו תיסכולו, החליט להרחיב את יריעת התגובה לסוריה, ושלח לשם את טייסי חיל האוויר להפציץ מחנה כלשהו, כאילו יש קשר בין ג’רדאת לבין הג’יהאד האיסלמי בסוריה. אין כמובן כל קשר. חבל להרחיק לסוריה ולסכן אותנו במלחמה נוספת. הכל מצוי כאן, במרחק הליכה ברגל או נסיעה במכונית. לא צריך מטוסים.


איש אינו יודע כמה ג’רדאתים, נשים כגברים, מסתובבים בשטחי הגדה והרצועה כשאש הנקמה בוערת בקרבם על מות יקיריהם, על השפלתם. אני מניח כי מדובר באלפים, אולי עשרות אלפים. אי אפשר להכין "פרופיל מתאבד" על כולם, כי הם כה שונים איש מרעהו, זולת דבר משותף אחד: שנאה אדירה, חובקת את כל ישותם, לכובש הישראלי. הם אינם מבחינים בין הכובש אותו הם פוגשים מדי יום לבין העם שבשמו הוא פועל, שהרי מדינת ישראל מציינת בגאווה "שכל העם צבא" וצה"ל הוא "צבא העם".


לא צריך את ערפאת בכדי שג’רדאת תתנדב לבצע את פעולת הנקם שלה. משטר הכיבוש והאפרטהייד בשטחים הכבושים שמתמצה בהתנחלויות, בחיסולים, בעשרות אלפי ההרוגים והפצועים, בסגרים, בהריסת הבתים, כל אלה ועוד, הם הדשן שמזין את פעולות החמאס והג’יהאד כמו גם את הפעולות שהן יוזמות נקם של בודדים ששום התרעה לא תגיע אודותם.


אם ממשלת ישראל רוצה לחסל את כל "הפצצות המתקתקות" הפוטנציאליות בקרב העם הפלסטיני, היא תלמד מהר מאוד כי התרופה היחידה גובלת בהשמדת עם.


האלטרנטיבה לכך, ולא נלאה לחזור על כך שוב ושוב, היא במתן גט כריתות לפולחן הכוח והמוות של ממשלת שרון, סיום הכיבוש ופינוי ההתנחלויות. נרצחי הפיגוע ב"מקסים" היו לא רק קורבנות פעולה נפשעת של הג’יהאד המוסלמי, אלא בה בעת גם קורבנות מדיניות פושעת של הג’יהאד היהודי.


חזרה למאה ה-19


קריאתם של ראשי התאחדות הסטודנטים בישראל לעמיתיהם להחרים את הקורסים של מרצים שחתמו על עצומת הזדהות עם הטייסים שהביעו התנגדות לרצח אזרחים, נשים וילדים באמצעות הפצצות מרכזי אוכלוסיה אזרחית, מלמד על עומק הריקבון הלאומני והמוסרי בה מצויה הנהגת הסטודנטים בישראל.


הסטודנטים בישראל נמצאים בשלב של הסטודנטים הגרמנים במאה ה-19 ובראשית המאה ה-20, לאמור, סטודנטים שמרנים ולאומנים. כך היה בגרמניה הקיסרית וכך ברפובליקת וימאר בשנות ה-20 של המאה העשרים, שעה שהנהגות הסטודנטים הובילו קו לאומני שמרני שמיקם עצמו ימינה מהממשלה. את הסוף אנו מכירים.


אין כל הבדל פוליטי מהותי בין קריאת הסטודנטים הגרמנים להחרים מרצים יהודים (שלא במקרה היו בד"כ בעלי גישה ליברלית ושמאלית) לבין קריאת הנהגת הסטודנטים בישראל להחרים מרצים בעלי עמדה דמוקרטית המגינה על זכויות אדם. הלאה השמאל, היהודים והערבים. שם וכאן.


בבונקר עם היטלר


בערב יום כיפור שידר ערוץ סאט 3 של הטלוויזיה הגרמנית ראיון עם טראודל יונגה שהיתה אחת מארבע כתבניות שעבדו בלשכתו של היטלר והתגוררה בוילה ובבונקר שלו. היא התקבלה לעבודה ב-1942 ושהתה בבונקר עם היטלר עד סוף המלחמה.


היא הדפיסה את צוואתו הפוליטית והאישית בטרם התאבד ב-30 באפריל 1945 עם רעייתו אווה בראון (לה נישא יומיים קודם לכן בטקס בבונקר). הראיון עימה הוא מסמך מדהים ומרתק. היא סיפרה על החיים בביתו של היטלר ובמשרדו. הדיווח שלה לא היה נוסטלגי, אלא ענייני, מלווה בפכים הקטנים של חיי היום יום.


מהדיווח שלה מתברר כי היטלר היה יכול להיות, על פי הקלישאה, השכן ממול. הוא לא היה מפלצת מהחלל החיצון, אלא בשר ודם. מעשיו המטורפים והמפלצתיים לא היו פונקציה של חולה רוח במובן הקליני של המושג, אלא תוצאה של האידיאולוגיה אותה הפיץ ובה האמין.


מי שמאמץ אידיאולוגיה גזענית, מועד לפורענות דומה. תעודת הביטוח כי מה שהיה לא יחזור טמונה בהפקת הלקחים הפוליטיים והמוסריים, שעיקרם: שמירה על דמוקרטיה וזכויות אדם כפי שנוסחו בהצהרה האוניברסאלית בדבר זכויות האדם.


במוקטעה עם ערפאת


למחרת הפיגוע במסעדת "מקסים" הקרין ערוץ החדשות האנגלי "סקאי" כתבה על אנשים שבאו למוקטעה ברמאללה להיות מגן אנושי לערפאת, במטרה למנוע את גירושו על ידי צבא הכיבוש הישראלי. אורי אבנרי הנהיג קבוצה של פעילי "גוש שלום" שהתייצבו לדגל, להגנה על ערפאת.


נשאלתי על ידי מכרים וסתם עוברי אורח שמדי פעם עוצרים אותי ברחוב משום שיש להם דבר חשוב לומר לי, מדוע אינני נמצא במוקטעה עם המגן האנושי?


אנשי ימין רבים סבורים שכל מתנגדי הכיבוש קורצו מחומר אחד. ולא היא. יש מחלוקות ויש גישות שונות, ומכך מתפצלות גם דרכי פעולה מגוונות. אז לכל המתעניינים בעניין ערפאת, הנה עמדתי.


אינני שותף למסע הדמוניזציה שמנהלת ממשלת שרון נגד ערפאת. הוא המנהיג הנבחר של הפלסטינים, ואיתו יש לנהל מו"מ. להערכתי הצנועה, אם ערפאת ייעלם או יסולק על ידי ממשלת ישראל, ההתנגדות הפלסטינית לכיבוש לא תפחת, אולי תגבר, גם התביעות הפלסטיניות הבסיסיות, בין של הרשות, בין של הארגונים האחרים, לא יתמתנו, להיפך, אולי יוקשחו.


כל זאת לא הופך את ערפאת לדמות הראויה למחוות הזדהות. אינני מוכן לסכן את חיי להגנה על מנהיג כלשהו, שבין מידותיו ניתן למצוא רודנות ושחיתות. אם אין מנוס מסיכון חיים, אזיי יש לי מטרות יותר מעוררות השראה.


וחוץ מזה, כלל אינני בטוח ששרון מעוניין באמת ובתמים להיפטר מערפאת. עבור שרון ערפאת הוא הקלף האולטימטיבי להימנעות מכל מהלך לקראת פתרון מדיני. הוא האליבי שלו להמשך האלימות הישראלית. מה יעשה אם חס ושלום ערפאת לא יהיה בסביבה? איפה ימצא עוד כתובת כה נוחה מבחינתו להדביק לה את כל כשלונותיו?


הצלף


לפני ימים מספר פורסמה באחד העיתונים תמונה של שגיב עמיר בתנוחה של צלף המביט דרך המשקפת המורכבת על נשקו ומכוון לעבר המטרה. שגיב עמיר, למי שלא מזהה, הוא אחיו של רוצח ראש הממשלה רבין, יגאל עמיר. בשעתו לא רצה צה"ל לגייסו, אולם שגיב עמיר הגיש עתירה לבית המשפט, וזה חייב את צה"ל לגייסו.


עתה אנו למדים מהכתבה בעיתון כי שגיב התגייס לנח"ל החרדי והוכשר לתפקיד של צלף. נאמר שם שהוא מרוצה מתפקידו ומפקדיו מרוצים ממנו. אין כמובן כל סיבה לשפוך על אחיו של עמיר את השקפותיו של אחיו הרוצח. כל איש, אישיותו והשקפותיו.


אולם מתברר כי שגיב לא כל כך רחוק מאחיו. עם תום הקורס שלו, הוציאו משתתפיו ספר מחזור, ושגיב הופיע שם בתמונה כשהוא מצולם ליד האנדרטה של רבין. ברגע שהדבר נודע למפקדים, הוחרם הספר ונגנז.


זה הרי יותר מאירוני, זה כבר מקאברי, שצה"ל מכשיר את שגיב עמיר, שכאמור לא מסתיר את הזדהותו עם אחיו, כצלף. בינתיים מותר לו לחדד ולשפר את כישוריו בצלפות ולהרוג ערבים.

תגובות
נושאים: מאמרים

62 תגובות

 1. פסיכוטי שהיה לפסיכולוג הגיב:

  השתעשע, צחק – צוחק מי שצוחק אחרון, כל הדרך למוסד הסגור.

 2. תמים הגיב:

  מה השמאל מבין בדמוקרטיה…הרי את הסכם אוסלו העבירו ללא רוב בכנסת.
  מיעוט שולי וסהרורי מנסה להכתיב בכוח למליוני אנשים במדינה והם עוד מקרקרים משהו על דמוקרטיה.
  אין שום קשר ולא היה קשר בין השמאל לדמוקרטיה..
  בדרך כלל השמאל מונהג על ידי פשיסטים או דיקטטורים שמנסים לשלוט בכוח ועל ידי סתימת פיות ותגובות.
  אז שתתפוצצו ומצידי שתמחקו גם את עצמכם

 3. צור שפי הגיב:

  כרגיל, אני מסכים עם רוב דבריו ודעותיו של גדעון אבל לא עם כולן. כדי שיהיה מעניין – שתי הערות:

  א. ערפאת נבחר באופן דמוקרטי. נו אז מה? כך גם מילושביץ והיום כולנו יודעים איפוא הוא. כשמדובר בפושע מלחמה (וערפאת הוא פושע מלחמה) נסיבות בחירתו אינן רלבנטיות. חוץ מזה, עברו כבר די הרבה שנים מאז בחירתו הדמוקרטית, הגיע הזמן לבחירות או שמא בחירתו הדמוקרטית היא לכל החיים?

  ב. שגיב עמיר: מאיפוא הסקת שהוא מזדהה עם מעשה אחיו? לדעתי לא היה מקום מלכתחילה להתנכל לו.

 4. אמנון הגיב:

  כמה הערות – בקשתי והתחננתי – עזוב את השואה ואתה חוזר שוב ושוב מזויות שונות להשוות את הנעשה אצלנו לנעשה בגרמניה הנאצית .
  אינך רואה תהליך כלל עולמי של טרור מוסלמי ההולך ומתגבר בעולם כלפי כל מה שאינו מוסלמי . גם ברחבי העולם יש כיבוש ?
  מה לך כי תלין על הסטודנטים . אדם אזרח ישראלי הגון משמיע באתר זה דעות שונות ולא זוכה לתשובה שקולה לשאלותיו אלא לשטף קללות הכרזה כאויב וכד’.בקשה חוזרת ונשנית להחרמה וצנזור.
  גם בתוך אנשי השמאל יש קטטות מילוליות עזות על כל קוצו של יוד ועד בקשה להחרמה .
  אנשי שמאל מסתובבים בעולם וקוראים להחרמת אנשי אקדמיה ישראלים להחרמת תוצרת ישראלית ( תמיכה בפועלים !. ).אבל אוי אוי אוי אם מישהו מעיז להכריז על קומץ אנשי אקדמיה שמאלניים חרם !
  האם אין טיפת צביעות בטיעוניך ??? מעניין על מה כן אתה מוכן לסכן את חייך ???

 5. שרון ועראפאת על פי צור שפי הגיב:

  גם שרון נבחר באופן דמוקרטי וגם הוא פושע מלחמה.

 6. דנדן הגיב:

  מעניין אותי, מר ספירו, מדוע אתה בוחר לאמר שמניעיו של שרון הם "טירופו ותיסכולו" ולעומת זאת אתה בוחר לאמר על המחבלת השפלה וחבר מרעיה ש-"אש הנקמה בוערת בקרבם על מות יקיריהם".
  ניסוח מעניין, אתה לא מעמיד אותנו ואותם באותו מקום אלא מכתים את שרון בכתם של טירוף בעוד טרור הרצח הפלסטיני הוא סתם אנושיות בסיסית. טירוף? חוסר אנושיות ומוסר? מה פתאום?? הם סתם בני אדם…
  גם הנושא השני שהעלית הוא בעייתי, שוב אתה מעלה בקנה אחד את מדינת ישראל (קודם צה"ל, עכשיו הסטודנטים) עם גרמניה הנאצית לפני ותוך כדי השואה. בפעם הקודמת טענת שלא אתה שעושה את ההשוואה אלא אני, נראה מה תאמר הפעם.
  אפרופו חינוך וסטודנטים, אנא ערוך השוואה בין הלך הרוח באוניברסיטאות שלנו לאוניברסיטאות הטרור והשנאה כגון א-נג’ח ובתי-הספר הפלסטינים לשנאה, ואל נא תשכח את ה"אקדמיה" וה"עיתונות" האנטישמים במצרים.

  ובנושא שגיב אמיר, ראה את דעתך עליו כלגיטימציה להריסת בית משפחה של מחבל.
  ובאופן כללי: לדעתי יגאל אמיר יושב בסירה אחת עם הנאדי תייסיר ג’רדאת ושולחיה. טרוריסט ורוצח שפל הוא טרוריסט ורוצח שפל.

 7. תמיד שמח פה הגיב:

  איך אני נהנה כל שבוע לראות איך אתם סובלים ומודה לשרון שהוא מספק לכם חומר להתבכיין עליו…ככל שאתם יותר בוכים ככה אני יותר שמח.

 8. להסיר את אמנון לאלתר הגיב:

  לשלול את זכויות פרסום התגובות שלו ולהעניש אותו בחומרה על כל השתלחות מתלהמת כמו הנראית-לעיל.

 9. כפיר הגיב:

  אני נפעם כל פעם מחדש למצוא שתרבות של רצח שמקורה בשורשיה העמוקים של חברה ווהביסטית/ערבית/מוסלמית/אנכרוניטית עם רגשי נחיתות ובעיות של זהות ומנהיגות מקורה בכיבוש. האומנם חוליה הכל כך עמוקים של חברה זו מקורם בכיבוש? חברות אחרות במקומות אחרים וזמנים שונים ומשתנים סבלו (מבלי להתכחש לסבלם של הפלשתינאים) לא פחות אם לא הרבה יותר. יחידים, ולעיתים קבוצות בחרו בפתרון של "תמות נפשי עם פלישתים" אולם אף חברה לא קידשה את המוות כדוגמת כל שמות התואר לחברה הנזכרים לעיל. לא אנחנו אחראים לכך שרוצחת משכילה בחברה חולה בוחרת במוות כאופציית החיים. עד מתי ימשך השקר הזה ומסע ההסתה שאתה ודומיך מנהלים. אין לי יומרות "לחנך" את הפלשתינאים, או כדוגמת השמאל (אני שונא הגדרות מאולצות של שמאל וימין אך לצורך ההסבר…) לומר בשבילם מה הם חושבים או מה הם צריכים לחשוב. עד שהחברה הפלשתינאית ככלל לא תתגבר על כל חוליה בעצמה אין ביני ובינם שום נקודת ממשק. ולכן כל שאלת השטחים כלל אינה רלוונטית. אי אפשר להכניס משולש בשקע לעיגול לא משנה כמה רוצים. אני לא אדם דתי, אולם אני מכיר בשורשי היהודיים כחלק ממני. יהודים אומרים כבר אלפי שנים "עושה שלום במרומיו הוא יעשה שלום…" לפחות שלוש פעמים ביום. מי כמו השמאל יודע שמילים מובילות למעשים. גדעון ידידי, לא בעמך אתה חי.

 10. לגדעון-מידידך למכון האוניברסיטאי של חיפה הגיב:

  " כלל אינני בטוח ששרון מעוניין באמת ובתמים להיפטר מערפאת. עבור שרון ערפאת הוא הקלף האולטימטיבי להימנעות מכל מהלך לקראת פתרון מדיני. הוא האליבי שלו להמשך האלימות הישראלית. מה יעשה אם חס ושלום ערפאת לא יהיה בסביבה? איפה ימצא עוד כתובת כה נוחה מבחינתו להדביק לה את כל כשלונותיו?" ציטטה חכמה מתוך המאמר הנוכחי של ספירו-זאת אמת לאמיתה!

  :

 11. יישר כח ל: א מ נ ו ן !!!! הגיב:

  אני מוחה בתוקף נגד הדרישות לחסום את מי שנותן סחוג,פילפל ומלח לאתר הזה.אמנון ,בתגובותיו המפולפלות, יוצר דינאמיקה קבוצתית וסיעור מוחות כאן באתר ונוכחותו חיונית

 12. לאמנון הגיב:

  אל תתרגש יותר מידיי מכמה שמאלנים שאפילו הפלסטינים לא מכבדים..
  פשוט תעשה כמוני ותהנה לראות איך כל השמאלנים באים לפה כל שבוע עם חרטה אחרת ומורחים אותה על עמוד שלם כשהם מטבלים אותה בכל מיני מושגים רוסיים שלנין וסטאלין נהגו לקרקר באוזניים של העם שלהם לפני שהם תלו אותם או שלחו אותם למות בסיביר.
  בקיצור..קח אותם הכי קל שאפשר כי ממילא הם לא שוקלים יותר מזה.

 13. אלון הגיב:

  לא צריך להתרגש מהתגובה של הסטודנטים וההשוואה לסטודנטים הגרמנים מסוף המאה ה – 19ותחילת המאה ה – 20 , מופרכת לחלוטין. הסטודנטים שקראו להחרים את המרצים שתמכו בסרבנים הם עסקני אגודת הסטודנטים. כל סטודנט יודע שהם לא מייצגים את הסטודנטים. הם פוליטיקאים ( בשאיפה) שמייצגים רק את עצמם ואת השאיפת הפוליטיות שלהם. העמדה שלהם קשורה ביכולת שלהם להשתלב במערכת הפוליטית בעתיד.
  אפשר לומר הרבה דברים על הסטודנטים בארץ, אבל אי אפשר לומר בשום צורה שהעסקנים של אגודת הסטודט\נטים מייצגים אותם!

 14. סטודנט הגיב:

  לצערי, אלון צודק. האגודה עסוקה במקרה הטוב בסבסוד כניסות למועדוני לילה, ובמקרה הרע בפנקסאות פוליטית ובשחיתות נוראית. אי אפשר לצפות מצמרת האגודה לשום אמירה פוליטית אמיתית, אלא רק לפופוליזם של רכיבה על דעת הקהל בדרך למקום במרכז הליכוד.

 15. אמנון הגיב:

  תודה תודה לכל העוזרים . לסטודנט – הרי היו בחירות דמוקרטיות להתאחדות . אחוז ההצבעה היה נמוך אך אלה הנבחרים . האמת נמאס קצת לשמוע כי מוסדות נבחרים החל מהכנסת הממשלה הצבא הכפוף לממשלה ועכשיו התאחדות הסטודנטים לא לגיטימים .האם אתם מקשיבים למה שאתם אומרים ? האם יש מישהו הטוען כי הבחירות זויפו? בבחירות הצגתם את עמדתכם העם בחר להעניש אותכם , זכותכם להתארגן לקראת הבחירות הבאות לשלול דעות אולם ההתבכיינות כי כל מוסדות המדינה לא חוקיים . וההמונים הטיפשים לא מבינים . הרי בימין יש כמה עשרות אנשים אקדמאים האם גם הם טיפשים . האם החכמה נמצאת רק משמאל ?

 16. חסמו את הדמאגוג – די!!! הגיב:

  האם המערכת אינה מבינה שאת "אמנון" יש לסלק
  ולחסום מיד. אתם מזלזלים בכותביכם וקוראיכם.
  שיצרח ויצווח "דמוקרטיה" – ב"הגדה השמאלית" אין מקום לי שסבור שבשמה של הדמוקרטיה, אפשר לחסום את פיותיהם של סרבני הכיבוש ומותר להחרים את הרצאות המרצים התומכים בהם.ובכן,
  בהתהם להלכתו: סלקו אותו מעלינו.

 17. לספירו. הגיב:

  "תה ואורז יש בסין ארץ הנדחת ולנו יש חמסינים וכל מיני קדחת" זהו הפזמון ששרו אבותינו שבזכותם הארץ הזו הפכה ממדבר מוכה קדחת לגן עדן פורח. ואת ההצלחה הזו רוצה לבטל ממשלת המחדל הנוכחית(ממשיכתה של ממשלות המחדל שלפניה). לפיכך כל בקורת חכמה(וכזו הינה שלך) יכולה אולי להציל משהו. אני סוברת שמנגד יש מקום גם לבקורת שונה כמו זו של אמנון וגם היא מבורכת.

 18. כפיר – לזה שרוצה לחסום את הדמגוג הגיב:

  סליחה !? – אני לא מכיר קבוצה אחרת של אזרחים באצתלת לובשי מדים שקיבלו יותר במה מ27 הטייסים שלא טסים, ולו רק בגלל הדרך הנלוזה שבחרו. במדינת ישראל הצבא הוא החוק. לאוניברסיטה אני לא הולך סתם כי אני לא אוהב את המרצה. ראו מי מדבר על דמגוגיה. בושה וחרפה. רוצה לשנות, תשכנעי אנשים טיפשים כמוני להצביע כמוך – זאת דמוקרטיה.

 19. דברי הבל הגיב:

  אין להם ל"כפיר" ן"אמנןן" -מושג ירוק מה זו דמוקרטיה.

 20. לאמנון מתמר, ברוך תהיה! הגיב:

  גם אני גורסת שאתה ,יוסי שוורץ,צור שפי וציוני מתון אתם מתנה לאתר שלנו. בזכותכם יש פעילות מבורכת והחלפת דעות. בזכותכם גדעון ספירו ואורי אבנרי חדלו מלהיות אגרסיביים וכותבים דברים שבהחלט אפשר ללמוד מהם ולהתברך בהם.

 21. פסיכולוגיה בפרוטה הגיב:

  הוא ממשיך בשלו ומשתלח: את כותב המאמר שאל, כמה ילדים יש לו ואותי הוא שואל כמה חברים ערביים יש לי – שואל ועונה וממשיך בהגיגיו הפסיכוטיים במסווה "פסיכולוגי",שתחתו הוא מנסה להסתיר את אישיותו הרצחנית כנגד כל מי שאיננו "משלו’.הוא לא פסיכולוג אלא פסיכופט ודומים לו משתלחים בכותבי המאמרים.

 22. פסיכולוג הגיב:

  אני מודה..התגובה שלך הצחיקה אותי.
  תגיד..כמה שקלים יש לך בכיס?

 23. לשופט שדן את הפסיכולוג הגיב:

  1. צבא ההגנה לישראל אינו רוצח!!!!! 2. צבא ההגנה לישראל קם על מנת לשמור על המדינה היהודית מפני שונאיה! 3. זהו הצבא המוסרי ביותר בעולם ואין בילתן. 4.ערביי רצועת עזה בעזרת המצרים מחדירים נשק ממצרים לצורך השמדת יהודים. 5. המצרים הם שלא רצו את ערביי עזה ,סגרו אותם בגיטאות ,לא נתנו להם אזרחות מצרית ולא רצו לעזור להם. 5. האויבים של מדינת ישראל אינם ערביי ישראל והשטחים(שיקראו להלן פלסטינאים) אלא מדינות ערב עצמן. עדיין אין מסקנה מדעית סופית אבל………כנראה שאנו והפלסטינים הננו מבחינה גנטית בני אותו עם. בלי קשר לגנטיקה ישנם הרבה דברים דומים בין 2 העמים. :חכמים, אמיצים ועיקשים .שנינו איננו רצויים בקרב העמים שבארצותיהם אנו יושבים ורואים בנו נטע זר.ולמרות האמור בני שני העמים מתבלטים מאד בכישוריהם ותופסים עמדות מפתח בארצות בהן הם מפוזרים. המסקנה היא ליפות את כוחה של משלחת השמאל שיצאה לירדן על מנת לחתום על הסכם שוויץ ולעשות הכל על מנת להגיע להסדר שלום ,של שווים, בין 2 העמים המיוחדים האלו.

 24. למגיב הקודם הגיב:

  אתה קריקטורה אחת גדולה. מתאים לך לעטר עמודים סאטיריים במוספים לשבת.

 25. למגיב שמעלי הגיב:

  השחצנות והכעס הינן מידות רעות שמביאות מחלות קשות לבעליהם -אנא קצת מתינות לא תזיק. ואכן היו למגיב שמעליך רעיונות מעניינים ששווים התיחסות רצינית. שבת שלום וחג שמח לעם ישראל באשר הוא ולאוהביו.

 26. תיאוריה מענינת -מה דעתכם? הגיב:

  האויבים של מדינת ישראל אינם ערביי ישראל והשטחים(שיקראו להלן פלסטינאים) אלא מדינות ערב עצמן. עדיין אין מסקנה מדעית סופית אבל………כנראה שאנו והפלסטינים הננו מבחינה גנטית בני אותו עם. בלי קשר לגנטיקה ישנם הרבה דברים דומים בין 2 העמים. :חכמים, אמיצים ועיקשים .שנינו איננו רצויים בקרב העמים שבארצותיהם אנו יושבים ורואים בנו נטע זר.ולמרות האמור בני שני העמים מתבלטים מאד בכישוריהם ותופסים עמדות מפתח בארצות בהן הם מפוזרים. המסקנה היא ליפות את כוחה של משלחת השמאל שיצאה לירדן על מנת לחתום על הסכם שוויץ ולעשות הכל על מנת להגיע להסדר שלום ,של שווים, בין 2 העמים המיוחדים האלו.

 27. אכפת לי הגיב:

  מאחר ואמנון הוא "כוכב נולד" וחלק גדול מהתעבורה באתר היא פרי עטו או יצירת כפיהם של שותפיו השונים,ואם נגזר עלינו לחיות עם הגיגיו אזי לפחות שנדע: מי זה אמנון(תן כמה פרטים שלא יסגירו אותך)

 28. תגובה לאמנון הגיב:

  הטיעון שהיו בחירות בהקשר של אגודת הסטודנטים הוא די מטומטם. יש בו 2 הנחות סמויות:
  1. הסטודנטים רוצים להיות מיוצגים
  2. מאחר והעסקנים/פוליטיקאים המיותרים
  עומדים לבחירה לאגודת הסטודנטים, הרי שהם
  מייצגים את הסטודנטים

  כמובן ששתי ההנחות מופרכות.
  היחידים שנבחרי אגודת סטודנטים מייצגים (אם בכלל) הם המיעוט שבחר אותם. וכמובן את עצמם.
  אגודות הסטודנטים בארץ הן גוף מיותרץ בית גידול לחיים רמונים וגילה גמליאלים.
  יצורים שבשקט היינו יכולים להסתדר בלעדיהם!

 29. צור שפי – למגיב אחרי הגיב:

  שרון איננו פושע מלחמה, להבדיל מערפאת הוא איננו אוחז בנשק הטרור. אני כמובן מתנגד קוטבית למדיניותו אבל כדאי להצמד לעובדות.

 30. אמנון הגיב:

  למבקר – עם כל הכבוד לך תרשה לי לחלוק עליך , לכל גוף או ארגון יש מזכירות נבחרת . הבכיינים שבוכים כי הם נבחרו על ידי מיעוט לא הלכו להצביע . לכל ציבור יש את הנציגות המגיעה לו . אדרבא התארגנו ובבחירות הבאות במקום מזכירות הסטודנטים תוקם מועצה מהפכנית .הרי אין טענה כי הבחירות זוייפו הטענה הבסיסית היא כי כל גוף המתנהג לא כפי שאני חושב הוא לא לגיטימי . האם אין זאת התנשאות ?
  ולסיום אולי לא אצליח לשנות דעותיכם אבל את גסות הרוח והגישה הלא עינינית שלכם אנסה לשנות.דרך אגב אתן לכם רמז על עצמי – אין לי קרניים .

 31. אמנון מדבר שטויות הגיב:

  בתור סטודנט אני יכול רק להעיד על אי-הייצוגיות של מוסד הליצנות הקרוי בשם אגודת הסטודנטים, ומתיימר לייצג את האינטרסים של ציבור הסטודנטים. בפועל, ראשות האגודה נבחרת על ידי קליקה קטנטנה, ובשיטת ‘חבר-מביא-חבר’.

  וגם כן, אמנון, השמאל אולי -חושב- שהגופים הם לא לגיטימיים, אבל הימין כידוע עשוי מאנשי מעשה. שאל את גאולה עמיר.

 32. השואל הגיב:

  "הבכיינים שבוכים כי נבחרו על ידי מיעוט לא הלכו להצביע". היואיל קומראד אמנון להסביר מה מסתתר מאחורי משפט זה? לפעמים דרוש צפנת פענח כדי לפצח את חידת הלוגיקה הלאומנית.

 33. פסיכולוג הגיב:

  תגיד..אם הילדים שלך היו נהרגים בפיגוע בחיפה והיית מוצא את הראש שלהם על מרפסת של איזה בניין…גם אז היית כותב את מה שכתבת?

  עושה רושם שאין לך ילדים בכלל או שאתה מנותק מהילדים שלך.

 34. ולך יש ילדים, אדוני הםסיכולוג ? הגיב:

  על ילדים פלסתינים שהמסוקים שלך רוצחים – שמעת ?

 35. פסיכולוג הגיב:

  לשאלה הדמגוגית שלך אז בוודאי ששמעתי על ילדים פלסטינים שנהרגים ממסוק ועל ילדים פלסטינים שנהרגים גם בלי מסוק ואני מצר על כל ילד שנהרג במלחמה ולא משנה אם הוא פלסטיני ישראלי או פקיסטני.
  מה שניסיתי לומר ולא רצית להבין זה שלמלחמה יש שני צדדים ולא צד אחד וכאשר אתה מצדד בצד אחד ולא משנה איזה צד אתה לוקח ופוסל את השני אתה בעצם מצדיק רצח ילדים.

 36. ואתה, הפסיכולוג ? הגיב:

  אנחנו מצדדים בעמי שני ה"צדדים" – ואתה? חד-צדדי ?! כך מובנות תגובותיך הדמאגוגיות לא-פחות כשאתה "שואל" את הכותב, אם יש לו ילדים.

 37. פסיכולוג הגיב:

  אני במפורש ובהחלט חד צדדי..אני בצד של עצמי ושל המשפחה שלי ושל המדינה שלי ולא בצד של מי שמנסה להרוג אותי או את הבן שלי כשהוא נוסע לבית הספר.
  אצלנו לא הכל בסדר ויש הרבה מה לתקן..אריק שרון רחוק מלהיות מלאך והממשלה שלנו לא מציאה גדולה אבל אנחנו מלאכים בהשוואה לשכנים שלנו.
  הפיגועים האחרונים של הפלסטינים מעידות על אופיים הרצחני לא פחות מאשר שלנו ואף הרבה יותר..
  לקחת צד של עם ששלח אדם שירצח אימא חבוקה עם שני ילדיה בביתה או אישה שתתפוצץ באוטובוס ותרצח איתה ילדים נשים ואזרחים כולל מוסלמים..הרי זה רצח לשם רצח.
  אז כמו שאמרתי..מלחמה זה דבר מלוכלך ואכזרי וצריך וחייב לעשות הכל על מנת למנוע אותה ולמנוע שפיכות דמים…. אבל זה לא אומר שצריך לקחת את הצד של האוייב בכדי למנוע מלחמה.
  קוראים לזה כניעה וכניעות לא מונעות מלחמות.

 38. מה יש לך מאחיו של יגאל עמיר? הגיב:

  היית רוצה שיעשו לך אותו דבר ?
  אם אחיך היה עושה משהו..היית רוצה שיגידו שאתה אחיו של זה שעשה משהו ושאתה בדיוק כמוהו?
  כבר הספקת לחדור לראש של אחיו של יגאל עמיר ולדעת בדיוק מה הן מחשבותיו ואתה כבר בטוח שהוא מתכנן לרצוח מישהו..
  נראה לך שזה גנטי אצל משפחת עמיר או שזאת סתם גזענות אישית שלך?
  לפני שאתה משמיץ אזרח חף מפשע שמשרת את המדינה ולא משנה באיזה תפקיד כי הרי צה"ל מחליט מי ישרת ואיפה…תסתכל מה אתה עשית למען המדינה שלך חוץ מאשר לירוק לתוכה ולהשמיץ אנשים שלא עשו לך שום דבר רע.

  עצוב שאף אחד פה לא קם להגן על הזכות הבסיסית של כל אדם להישאר חף מפשע גם אם אחיך רוצח.

 39. "פסיכולוג" בפרוטה=פושע מלחמה הגיב:

  שני ילדים פלסטינים נרצחו הבוקר מירי מסוקי צה"ל ברפיח, ב"פעולה למניעת הברחת אמצעי לחימה" – דמם של ילדים אלה,אדום פחות משל ילדיך? – טעיתי: לך ולילדיך דם כחול.. אתם בני האלוהים היהודי ("מכל העמים בחרתנו") ונבחרתם לעשות "נקמה בגויים". הנח לשטויות ולנו. אתה מבזבז זמנך ומשחית הזיותיך על קוראים וכותבים שפויים. לך לך לסוכתך,סוכת
  םושעי המלחמה הגזעניים.

 40. פסיכולוג הגיב:

  עושה רושם שיש לך בעייה חמורה של הבנת הנקרא.
  אם לא הבנת כלום מכל מה שכתבתי אז גם אין טעם לחזור ולהסביר כי לא תבין..אתה נעול הרמטית ועובדה ידועה היא שאחד הסימפטומים של אנשים בעלי ראש נעול היא קושי רב בהבנת הנקרא והתלהמות סרק.
  תגיד..כמה חברים ערבים יש לך…חברים אמיתיים?
  אני אתה ואלוהים יודעים שאפילו לא אחד !!!
  ואתה יודע למה…כי הם לא ירצו חבר צבוע וגיזעני כמוך.

 41. אמנון הגיב:

  הגולשים מתבקשים לבדוק בארכיון האתר . ספירו משוה את השלטון בישראל לגרמניה הנאצית ב11 מאמרים מתוך 21 . לנוחותכם עיינו בסמרטוטים אדומים – 8/10 , 22/9 , 9/9 ,6/8 , 14/7 , 28/6 , 22/6 ,8/5 , 30/4 , 25/4 .
  אני קורא למערכת ולאלה החולקים עלי אידאולוגית ומבקשים לצנזר אותי להתעלות ולהפעיל לחץ על מנת להפסיק את האובססיה הזאת .

 42. די די מספיק הגיב:

  די לשטף הימני באתר. מספיק. לכו תבדקו אם אני שם.

 43. האזרח המודאג הגיב:

  שאלה לגדעון :

  האם כאשר נצא שוב מהערים הפלשתיניות
  ונפרק את ההתנחלויות
  יפסיקו ארגוני הטרור לבצע פיגועים ?

  האם החלק השפוי(אם ישנו כזה) בעם הפלשתיני יתרצה ?

  האם כאשר נפרק את המחסומים,שמנסים למנוע ממחבלים להיכנס לריכוזי אוכלוסיה בתוך ישראל,
  לא יעלה מספר הפיגועים ?

  לדעתי ,המכתב של המגיב:כפיר נותן את התשובות.

 44. הקורא המודאג הגיב:

  מתי תסלק המערכת את האמנונים ושאר הפולשים
  מימין ?!

 45. גדעון ספירו הגיב:

  במסגרת התגובות לרשימות השונות מסתמנת מגמה של דרישה מהמערכת להוריד תגובות של הימין, כפי שכותב "הקורא המודאג" מעליי, הדורש
  "לסלק את הפולשים מהימין".
  אכן, יש תגובות ימניות די מעצבנות, שמשכפלות עצמן שוב ושוב, כפי שיש גם תגובות בעלות אופי דומה מהכיוון ההפוך של מי שמכנים עצמם פעם "ברית פועלים…" ופעם "מגיני המרקסיזם".
  אלה ואלה תרומתם לדיון בדרך כלל שולית, אבל יש גם מקרים חריגים שם הם ממלאים תפקיד מאתגר.
  בין כך ובין כך, אין לקבל את הדרישה למחיקה.
  זאת ממספר טעמים:

  ראשית, תגובות ימניות הן הוכחה כי אנשי ימין ניכנסים לאתר וקוראים את הרשימות. זהו הישג חשוב בפני עצמו. הם נחשפים לעמדות הנוגדות את דעותיהם, ובכך טמון סיכוי כי מי מהם יעבור תהליך של שינוי עמדות. היכולת להגיב "אונליין" הוא ליבת אתרי האיטרנט, ואם נחסום את יכולתם להגיב, נגרש אותם מהאתר, ובכך בוודאי לא ניתרום לאנשים שאינם ממחנה השמאל לראות את הדברים באור אחר.

  שנית, גם אם יוכיח מאן דהוא כי הסיכוי לשינוי עמדות הוא זעום, והוא לא שווה את "הצפת" האתר בתגובות ימניות מרגיזות ורדודות, כפי שטוענים אלה הדורשים לחסום, יש לחופש הביטוי ערך מכונן ומחנך בפני עצמו.

  שלישית, על משקל הכלל המשפטי הקובע, שעדיף להקפיד על הליכי משפט נוקשים שכתוצאה מהם יסתובבו עבריינים חופשי ובלבד שלא ישב איש זכאי בבית הסוהר, כך עדיף שהאתר יוצף בתגובות ימניות שאינן תורמות הרבה או לא תורמות כלל, ובלבד שלא יונף גרזן הצנזורה על רשימות חשובות ובעלות משקל סיגולי בשיח המתנהל.

  רביעית, בשמאל ניתן עדיין למצוא לצערי אנשים החושבים בקטגוריות של מנגנון שלטוני אלים וכוחני שאחד ממרכיביו הוא פיקוח מלמעלה על עיתונות למען זו תהיה אחידה, ממומשעת וצייתנית ותביא לידי ביטוי את רצון השליט, או המפלגה. לכן חשוב שדווקא באתר שמאלי יקפידו על חופש ביטוי גם לדעות מרגיזות ומעצבנות.

 46. אלכס מסיס הגיב:

  דאגתו האמיתית של גדעון ספירו לדמוקרטיה וחופש הדיבור – אינה "תופסת" לגבי פורעים
  ימניים ו:שמאליים", המנצלים זכות זו לרעה.

 47. פסיכולוג הגיב:

  גדעון..
  התגובה שלך מעודדת וסוף סוף אני מגלה שבכל זאת יש בך משהו טוב..
  עוד 4-5 מאמרים שלך ואני הופך לשמאלני קיצוני שישר הולך לעמוד בתור אחרי אבנרי לנשק את הזקן של ערפאת.
  עוד טיפה ואני שלך….

 48. גדל גם אתה זקן, גדעון הגיב:

  הפסיכולוג הזקוק לפסיכיאטר – ינשק את זקנך.

 49. פסיכולוג הגיב:

  לחשוב שבעלי דעות ימניות יכנסו לאתר "הגדה השמאלית" ויהפכו לשמאלנים זאת כבר לא תמימות..זה משהו אחר לגמרי.
  מזמן לא נהניתי מאתר מצחיק משעשע ומבדר כמו "הגדה השמאלית".

 50. ד"ר קליני הגיב:

  אל תלעגו ל"פסיכולוג", הוא בעל הפרעות קשות באישיות. בדומה לנפשות האומללות שחושבות שהן נפוליאון או ישו, חושב המטופל הזה שהוא בעל הכשרה פסיכולוגית. למעשה מדובר בתת-אלוף (מיל.).

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים