הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-26 במרץ, 2004 38 תגובות

ביום שלישי לפנות ערב עליתי על אוטובוס 5 בצפון תל-אביב. האישה המבוגרת שעלתה לפני הסתכלה בסבלנות בנהג, שהיה צמוד למישדר חדשות ברדיו ולא טרח לקבל את פנינו. לבסוף שאלה: "נו, קרה משהו?". הנהג נעץ בה מבט עייף, ואת העווית הקלה שהשתלטה על קלסתר פניו קשה לתאר כחיוך. אחר כך התעשת: "אולי לא קרה, אבל יקרה", אמר.

המפא"יניקים אולי הולכים ונכחדים, אבל מטבע הדברים שאני עדיין פוגש אותם בכל פינה בעירנו, שלא לדבר על עירם תל-אביב. השבוע שמעתי מהם פיזמון חוזר עד לעייפה, וקראתי אותו גם במאמרים שלהם בעיתונות היומית: שרון עשה שטות כאשר התנקש באחמד יאסין. איפה ההיגיון שלו? האם לא חשב על התוצאות? אני מודה שניפנפתי אותם הלאה ממני בבוז מוחלט.


הם עצמם המיטו עלינו את אריאל שרון ואת הזוועות שהוא מחולל בכוונת מכוון. האיש הוא רוצח, פושע מלחמה ופירומן, אין בכך שום חידוש, והמפא"יניקים עצמם הם ששיווקו אותו לציבור הרחב, והציבו אותו במרכז הקונסנזוס הלאומי. כמו נהג האוטובוס כולנו מחכים לאסון נורא, שבזמן כתיבת הטור הזה טרם התרחש. אבל האסון הממשמש ובא יהיה רק חוליה בשרשרת האסונות הבלתי נמנעת. הרמטכ"ל שלנו, משה יעלון, האיש המסוכן ביותר שעמד אי פעם בראש הצבא, מאיים גם על חייהם של יאסר עראפת ושל חסן נסראללה. שרון ואנשיו, ואני כולל בקטגוריה הזאת גם את אהוד ברק, מסלימים ביודעין את הסכסוך הישראלי-פלסטיני, והופכים אותו לסכסוך יהודי-מוסלמי, שבו אין מקום לערבים אזרחי המדינה. הנחות היסוד שאיפשרו את עצם קיומה של מדינת ישראל הופכות בהדרגה לנחלת העבר. בעוד שבועיים ישלח שרון חיילים להוריד איזה מאחז מדומיין והזוי על גבעת טרשים נידחת, וישאב נחת פעמיים: גם מגינויי המתנחלים וגם מהשבחים של שמעון פרס. אין גבול לרפיסותה של "האופוזיציה", ואיש הדמים המושחת עד היסוד שעומד בראש הממשלה מתעתע בכולנו.


אחמד יאסין לא "חוסל", אלא פשוט נרצח, הוצא להורג בלי משפט אחרי ששוחרר בעסקה מדינית עם ממלכת ירדן. אין שום טעם להיכנס לדיון עם הפובליציסטיקה הישראלית הזולה, שהגדירה אותו כ"בן מוות". זהו מושג תנכ"י, שמתאים אולי לתחייתו של הפונדמנטאליזם המטורף כאן, אבל אין לו כל קשר לעקרונות המשפט הבינלאומי. שרון רצח איש מבוגר ונכה על כיסא גלגלים, כדי שנסיגתו מרצועת עזה לא תתפרש כניצחון של ההתנגדות הפלסטינית. הוא ביצע, כביטויו המוצלח של הד"ר לב גרינברג מאוניברסיטת בן גוריון בבאר-שבע, מעשה של "ג’נוסייד סמלי". לשווא הוא מתנחם בתמיכתה של ארצות הברית. הנשיא ג’ורג בוש כבר אמר, ש"לישראל הזכות להגן על עצמה מפני טרור ואם היא עושה זאת, אני מקווה שהיא מביאה בחשבון את התוצאות". מי שלא מסוגל לקרוא את המשפט הזה, ולהבין גם את מה שצפון בין השורות, לוקה לא רק בהבנת הנקרא.


אני לא צריך שאיזה איש ימין מתלהם יסביר לי את פשעי החמאס ואת משמעותם. בבית הספר שבו לומדים שני ילדי נהרגו שני בני אדם, תלמיד ושרת, בחודשיים האחרונים, ואף אחד מאיתנו איננו מחוסן מפצצות באוטובוסים ובמקומות ציבוריים אחרים. כל זה לא מונע גינוי מוסרי ופוליטי של רצח ושל טרור ממלכתי. ישנם כללי משחק במאבק בין אומות או בין קהילות אויבות זו לזו. שרון שבר את כולם, כדרכו, ביד גסה.


גם במאבק הדמים שניטש באירלנד לא פגעו בדרג המדיני או הרוחני. הכומר איאן פייזלי, למשל, שרדף את הקתולים עד חורמה בבלפסט, לא נפגע מעולם, וגם חסינותם של המנהיגים הפוליטיים של השין פיין, שעמדו מאחורי המחתרת הקתולית אי.אר.איי, נשמרה. אבל שרון רצח את "הרב עובדיה יוסף" של המוסלמים הפלסטינים, ובכך התקרב למטרתו האולטימטיבית, להפוך את הסכסוך הישראלי-ערבי לבלתי פתיר, ואת ההתפשטות הטריטוריאלית בשטחים לבלתי הפיכה. כדי לקיים את אריאל ואת קריית ארבע, יזם שרון מלחמה בינינו לבין כל מוסלמי ברחבי העולם, ובכך הפך גם את יהודי העולם למטרה לפיגועים. הטוטאליות של שרון, נוכח יחסי הכוחות המספריים שבין היהודים לבין המוסלמים, היא מירשם בטוח לאסון לאומי מזעזע, שמתחיל כבר עכשיו לפקוד את כולנו.


ישראל ויתרה ביודעין על אהדת החלק הדמוקרטי והנאור בעולם, ובכך הפכה את תלותה בארצות הברית למוחלטת. שליחי שרון מנסים כבר עכשיו לתרום לניצחונו של בוש בבחירות לנשיאות בנובמבר, ולא מביאים בחשבון שבקדנציה האחרונה שלו הוא עשוי לגשר על הפערים המתרחבים והולכים עם אירופה, גם על חשבון ישראל. האסטרטגיה הנוכחית של שרון מזכירה את הקיסר הרומי נירון. שריפת הגשרים עם המציאות העולמית והאזורית, חייבת להביא לבעירה כואבת בתוך תחומי ישראל.


שרון הביא את ראש ממשלת פלסטין לעזה, כדי לנחם את ראשי החמאס, במקום לפגוש אותו ולחזק אותו. לא מדובר כאן ב"טירוף" אלא במדיניות עקבית, לאורך שנים רבות. הממסד הישראלי, למעט בשלוש שנים הראשונות של אוסלו, עשה כמיטב יכולתו לכרסם בפוטנציאל הפלסטיני להקים יישות מדינית מתונה. הרחבת ההתנחלויות באה במקום ההידברות; מדיניות הכוח החליפה את המשא ומתן; רצח 751 ילדים מאז ספטמבר 2000 הפך את ההתפייסות בין העמים לבלתי אפשרית. לא ניתן לבודד את רצח יאסין ממאות מעשי הרצח האחרים בלי משפט, שהביאו גם למותם של חפים מפשע רבים, שכל עוונם היה מיקומם בעת מעשה ההוצאה להורג הנפשע. ישראל איננה פועלת כמו מדינה לגיטימית במערכת הבינלאומית, אלא כמו חבורת מאפיונרים, שמקומה מחוץ לחוק ומחוץ לחברה האנושית.


את הדברים האלה אני לא כותב בדנמרק, ואת ילדי אני לא מגדל בפינלנד. "ישראל" היא גם אני, והחרפה על פשעיו של הממסד חלה גם עלי. גם הדיבורים הרבים על פשעי הטרור הפלסטיני אינם מעלים ואינם מורידים. יש בהם דמגוגיה מכוערת: הממסד חותם על הסכם באוסלו, מפר אותו ומרחיב התנחלויות, מנחית מהלומות כבדות על הרשות הפלסטינית המתונה יחסית כדי לקדם את הקיצונים ולהאדיר את כוחם, ואחר כך בא אלינו בטענות מדוע איננו תומכים בפשעים שלהם המכוונים, כביכול, נגד הטרור. שרון עצמו אינו אלא טרוריסט ממלכתי, שהזוועות שהוא מחולל נועדו להנציח כיבוש ודיכוי, לא לקדם שחרור לאומי ושלום. לכן הוא גרוע בהרבה מהאנשים שהוא רצח, גם אחרי שהקרנפים המשרתים אותו הכניסו את המונח "רצח" למכבסת המלים שלהם, והחדירו לשפה את המושג הנפשע, "חיסול".


פרס וביילין


הודעת הגינוי העלובה של מנהיג העבודה שמעון פרס לרציחתו המזוויעה של אחמד יאסין, עוררה בוז בקרב כל אדם הגון. פרס חושב שהרצח לא היה רעיון טוב, ומבטיח, שהיה מצביע נגד המבצע אילו היה חבר בממשלה. כלומר, הוא היה שש להשתתף בממשלה שכל הקונספציה שלה מבוססת על רצח מנהיגים יריבים, אבל היה מצביע נגד ביצוע פשע נקודתי כזה או אחר. כמה עלוב, כמה מבזה.


כך היה פרס זוכה, כדרכו, בשני העולמות: גם היה שר אצל שרון (חלומו היצרי הגדול של אוהב שלטון חשוך מרפא, שלא בא על סיפוקו חרף השנים הרבות שעשה בממשלה) וגם נרשם בעולם כמתנגד לפשע, שאותו לא מנע. כמה מתאים לתאצ’ריסט המובהק, שהיה גם סגן נשיא האינטרנציונל הסוציאליסטי.


כיוון שפרס עצמו הורה על ביצוע מעשים כאלה (אני כבר לא מדבר על פשע המלחמה בכפר קנא בלבנון בשנת 1996, שבו נרצחו בפקודתו יותר ממאה בני אדם), לא ניתן להתייחס אליו ברצינות. אבל פרשנים רבים תמהו על עצם העזתו הלא טיפוסית למחות. "האיש הוא חידה", אמר לי פרשן אחד, רציני בעיני עצמו, "ממש לא ציפיתי ממנו לצאת נגד המבצע".


אלא שמִלת המפתח אינה "חידה", אלא "ביילין". פרס לא יכול להרשות לעצמו לפנות את הבמה מול הקהילה הבינלאומית ליוסי ביילין. עוזרו לשעבר, ה"פודל" בלשון הזהב של יצחק רבין, מסמל עתה את ישראל השפויה בעיני העולם הנאור. תמיכה של פרס בשרון אחרי הפשע בעזה, או אפילו שתיקה זועפת, הייתה מסיימת סופית את הקריירה של פרס כחביבם של הליברלים בעולם. זוהי התועלת השולית מבחירתו של ביילין למנהיג "יחד", ואין בלתה.

תגובות
נושאים: מאמרים

38 תגובות

 1. אריק הגיב:

  חיסולו של השיך יאסין ( ז"צל ) אינו רצח.
  חיסולו של אדם הפעיל בארגון טרור ( בין אם הוא עומד בראשו ובין אם לא ) אשר מבצע פעולות טרור כנגד אזרחי המדינה המחסלת אינו רצח כי אם פעולה מלחמתית מקובלת וסבירה ובמקרה זה ראויה לכל שבח. במיוחד הדבר נכון לגבי חיסול סופר ממוקד אשר גרם למותו המצער של עובר אורח אחד בלבד ( בנוסף לכך נדמה לי ששני מקורבים של יאסין ותשעה משומרי ראשו נהרגו ) .
  על כן השאלה היחידה שיש לשאול היא האם החמאס הוא ארגון טרור. קשה לי להעלות על הדעת כי אפילו באתר זה יעז מישהו לטעון כי החמאס אינו ארגון טרור. יש לציין כי אפילו האיחוד האירופי אשר אינו ידוע כגוף פרו ישראלי הכריז על החמאס כארגון טרור.

 2. אבנר הגיב:

  אני מסכים לכל מלה במאמר בעניין שרון והחונטה הצבאית השלטת במדינה. רצח יאסין איננה פעולה של "מטורפים" או "טיפשים" אלא נועדה, בכוונת מכוון, להסיט את עיני הציבור מהבעיות הרבות של מדינת ישראל והשליטים שלה. תגובת הצד השני שתכלול רצח ידוע מראש של ישראלים תמימים ותגובת ישראל האוטומטית וחוזר חלילה היא המטרה האולטימטיבית של קברני המדינה.

 3. חיסול/רצח הגיב:

  את השאלה שמפנה המגיב אריק לגבי החמס (האם ארגון טירור?) מוטב שיפנה קודם כלפי ממשלת ישראל וצה"ל. מדיניות החיסולים לא מכוונת נגד "הטירור" (חוסלו גם מנהיגים פלסטינים מהפתח והחזית העממית שלא היה להם כל קשר לטירור), אלא חיסול שיטתי של הנהגת העם הפלסטיני (דונמת חיסול הנהגת העם הפולני במלחמת העולם) כדי שאפשר יהיה לכלוא אותו בגיטאות, לגרשו ואולי גם להשמידו. כל זה נעשה באיטיות אבל בשיטתיות.

 4. למגיב שמעלי("חיסול/רצח")-מאחת שנורא איכפת לה הגיב:

  יש בתגובתך ,כמו במאמר,חוסר אמפתיה מוחלט כלפי העם היהודי הסובל ממכונת הרצח הפלשתינית.ולעומת זאת המון הבנה וסימפטיה לטרור הערבי,מוזר מאד!

 5. מר ברעם הגיב:

  רק הערה ושאלה

  ישנם כללי משחק במאבק בין אומות או בין קהילות אויבות זו לזו. שרון שבר את כולם, כדרכו, ביד גסה.
  האם רצח גנדי עומד בכללי המשחק האלו?

  מה כללי המשחק שאתה מציע?

 6. מיקי הגיב:

  מאמר מעמיק ומעניין ואני מסכים לכל מלה שנאמרה בו.
  ה-"טירוף" הידוע של הממשלה הזו היא בהבנה שעל ידי הבאת אסון על העם הישראלי והפלסטיני והבאת אי סדר תמידי ומתמשך לאיזור כולו היא מקדמת את האינטרסים של עצמה, כדי שתתאפשר שטיפת המוח של גורמי ה-"ביטחון" על העם והוא, כמו עדר כבשים, ימשיך את תמיכתו ב-"דמוקרטיה" הציונית הימנית.

 7. עדו הגיב:

  אפשר להסכים או לא לתפיסת העולם שבמאמר, אבל תפס את עיני המשפט הקובע "…הממסד הישראלי…לכרסם בפוטנציאל הפלסטיני להקים ישות מדינית מתונה." האם הפלשתינים הם ילדים מפגרים שאין להם רצון משלהם והם פועלים רק בתגובה לגרוי חיצוני? נדמה לי שכבר מזמן לא נכתב משפט גזעני/מעליב יותר כלפי קבוצת בני אדם באתר כל שהוא.

 8. עלבון לאינטלגנציה הגיב:

  התגובות התכופות והטפשיות של המגיב "עדו" הן עלבון לאינטלגנציה של הקוראים. לעיל אחת נוספת. למה מצפה הנ"ל, שעל כל פרובוקציה ישראלית יגיבו הפלסטינים בהגשת הלחי השניה, יצטלבו בשם "המתינות" ואז לא יחשבו "ילדים מפגרים"? רעיון כזה מתאים רק לילד מפגר.

 9. zeev הגיב:

  אני שם לב שבבית הספר שילדך לומדים בו "נהרגו" שני בני אדם
  ואילו שרון "רצח" את יאסין
  את כל הזעם שלך אתה מפנה מול הישראלים הם רוצחים הם אשמים והם רוצחים
  ולעומתם הפלשתינים לעולם צדיקים ואופס נהרג להם מישהו בין הידים אפילו לא צריך להתנצל

 10. הצמחוני הימני הגיב:

  לעידו:
  לחיים ברעם שייכות גם השורות הנוראיות הבאות: "תנועות מתוחכמות הפועלות למען שלום וזכויות האזרח הן נחלת העולם התעשייתי והדמוקרטי, והתפתחותן אפשרית רק בתנאים מסוימים, שעדיין לא קיימים בעולם הערבי או בפלסטין". האם אפשר לדמיין משפט פסימי יותר המזלזל בחופש הבחירה של אדם? ואיך אפשר להחשיב את עצמך הומניסט עם יחס נוסחתי כזה?

 11. לעלבון לאינטלגנציה מעדו הגיב:

  אני מבין שתגובותי ממש מקוממות אותך. צר לי אבל לא כולם חיבים להסכים עם כל דבר שטות המתפרסם באתר. אינני מגיב על מה שאני מסכים איתו כי לא אהבתי ואינני אוהב תגובות מהסוג של כמה שהוא צודק וכמה הוא חכם וכו’. לענינינו, בין להגיש את הלחי השניה לבין תגובותיהם הרצחניות של הפלשתינאים יש עוד מגוון גדול של תגובות, חלקן אלימות, שמבטאות אי הסכמה. בודאי שהמודל של גרוי/תגובה כפי שמציע כותב המאמר הופך את הפלשתינאים למין סוג של כלבי פבלוב. נגד דבר זה התקוממתי וחבל שבבהילות להצדיק את כל מעשי הפלשתינאים כולל האויליים והמרושעים שבהם הופכים אותם אוהביהם(?) ללא בני אדם.

 12. עמיר הגיב:

  למה לערב בויכוח את האינטילגנציה?
  מה ששרון עשה ועושה ברור לכל מי שעיניו בראשו.
  שלב א: עליה להר הבית מתוך מחשבה (שהתבררה כמוצדקת) שהפלסטינים יגיבו במהומות.
  שלב ב: הרג של פלסטינים כתגובה למהומות,והצתת
  תבערה בשטחים הכבושים ובקרב הפלסטינים תושבי מדינת ישראל.תוצאה בלתי נמנעת של שלב ב-סחף ימינה בדעת הקהל, ובחירת שרון לראשות הממשלה.צוצר לואי: התרסקות כואבת של השמאל הציוני.\
  שלב ג: פתיחת מלחמה נגד העם הפלסטיני והנהגתו, והסלמה מכוונת לשם ריסוק תשתיות אזרחיות,כלכליות ופוליטיות.
  שלב ד: כניסה למשא ומתן וירטואלי,תוך שמירת האופציה של חיסולים ממוקדים, בכל פעם שמסתמנת התקדמות\
  שלב ה: (בו אנו נמצאים עכשיו) חיסול מנהיגות דתית ופוליטית במקביל לכליאת התושבים בגטאות ובנטוסטנים במטרה לגרום לטרנספר מרצון. (לפי דיווחים שונים עזבו את השטחים הכבושים מאז פרוץ האינתיפאדה כ150 אלף פלסטינים,רובם לירדן. לא בכדי מודאג המלך עבדאללה מגלישת האוכלוסיה החיה בגדה המערבית אל הממלכה)
  שלב ו: ביתור הגדה לקנטונים המוקפים ממערב בגדר הפרדה וממזרח במה שידוע כיום כגדר המזרחית. ללא ספק תכנית מחרידה באכזריותה, אך עד עתה היא מתגשמת לשביעות רצונו

 13. "השורות הנוראיות" הגיב:

  ז"א שבחברת הציידים הקדומה ניתן היה להקים תנועה למען זכות החיות לחיות ("חופש הבחירה הצימחוני של האדם הימני")

 14. לשורות הנוראיות מעדו הגיב:

  הלוגיקה של תגובתך הופכת את הפלשתינאים למין יצורים פרימיטיבים ושנית, אם אני הניצוד בין צידים תגובותי כלפי הצד ממש לא מוגזמות. גם לממותה/ נמר מותר לרצות לחיות,לא?

 15. חיים ברעם הגיב:

  התגובות הן לגיטימיות כשלעצמן, אבל אני חייב לדחות את הדמגוגיה האורווליאנית, שהופכת את הסוציאליסטים ל"גזענים" ואת תומכי הכיבוש להומניסטים.
  התווית התנאים הדרושים להתפתחות דמוקרטיה איננה גזענות או התנשאות, אלא ניתוח פוליטי המביא בחשבון גורמים תרבותיים, כלכליים והיסטוריים. גם הצדקנות מיותרת באתר כזה: יש להתנגד לכל טרור ושפיכות דמים, אבל מבחינה ערכית אין להשוות בין אלימות המדוכאים לאלימות המדכאים. כל מה שכתבתי כאן הוא אקסיומטי לכל איש שמאל, אבל חשוב להזכיר את הדברים לאנשי המרכז הלאומני והימין הרבים, הקוראים את האתר ומגיבים (וטוב שכך).

 16. "השורות הנוראיות" (של עדו) הגיב:

  הדוגמא שנתתי מחברת הציידים באה רק להמחיש שהציוליזציה הבורגנית לא באה לעולם א-פריורי מאלוהים אלא עברה התפתחות היסטורית ארוכת שנים. את זאת אולי קשה למגיב "החרוץ" עדו להבין עד שהוא רואה בכל רעיון (פשוט)
  "פלשתינאים" ו"יצורים פרימיטיביים" ואת עצמו "מגן האנושיות של ה"פלשתינאים" ו"ממותה נרדפת".

 17. נמרוד ברנע הגיב:

  מאמר מצויין, מנומק ומנוסח בלשון בהירה ונעימה כרגיל.

  אני רק חולק עלייך בנושא אחד – האמירה שיעלון הוא הרמטכ"ל המסוכן ביותר שעמד בראשות צה"ל. מופז בתקופת כהונתו כרמטכ"ל, היה מסוכן פי שבעתיים.

 18. עדו לחיים ברעם הגיב:

  ואני חשבתי שהשמאל מתיחס לכל בני האדם כשוים ללא כל אבחנה. ממך אני לומד בפעם הראשונה שיש בני אדם לא מפותחים (הפלשתינאים נגיד?) שלהם אפשר לסלוח על כל דבר כמעט וישנם בני אדם מפותחים (הישראלים נגיד?) שאותם מותר לצלוב בגלל כל שטות.ממש שמאל לתפארת הסטליניזם. מה לעשות ואני מסרב להתיחס לבני דודינו כלתת אדם ולכן אני תובע מהם אחריות בדיוק כמו מהישראלים. ולא, אין דבר כזה טרור מוצדק כי מפעילים אותו "מדוכאים". אפשר לנקוט דרכים אלימות יותר או אלימות פחות להשגת מטרות אבל טרור נגד אזרחים הוא לא רק הדרך הבזויה ביותר אלא גם זו המבטיחה בטווח הארוך את השמדת הנוקט בטרור בליווי אנחת רווחה של כל האנשים ההגונים, גם אם הענין היה צודק מלכתחילה. חבל שסימן ההיכר של השמאל הקיצוני בישראל הפך להיות תמיכה לא מסויגת בכל טענה ו/או מעשה טרוף של הפלשתינאים ושלילת כל מה ששיך לישראל,מלבד חיסולה הצודק כמובן.

 19. עדו הגיב:

  חס ןחלילה שאני אהיה מגן הפלשתינאים בכל מחיר ובכל מקרה. יש מספיק שוטים שעושים את זה בהתלהבות רבה גם כשלא צריך. כל שאני עושה הוא להתיחס בצורה שיוויונית לכול בני האדם (ולא במובן של כולם יכולים לישון מתחת לגשר). אין לזה שום קשר להתפתחות הבורגנות, כשלון הקומוניזם(לצערי) ושאר הבלים מסוג זה אבל יש לזה קשר הדוק מאד לראית עולם שרואה בכל בני האדם יצורים שוים מבחינת יכולותיהם(הכלליות לא הספציפיות) וסרוב להפלות ביניהם לא לטובה ולא לרעה. לצערי חלק מהכותבים באתר תופסים פוזה של פרשני ואפוטרופסים של הפלשתינאים מבלי לשים לב שבדרך הם הופכים אותם לחוסים.

 20. מיקי לעדו הגיב:

  האם אתה מאמין ברצינות ובלב שלם שמורליות אדם החי תחת משטר קולוניאליסתי מיליטנתי, הרוצח, מבלי הבדל, יום-יום בבני קרוביו שכל רצונם הוא חופש ועצמאות, ואת הנהגתו(בדרך זו משאיר אותו חסר אונים והאפשרות היחידה שמשאיר לו היא טרנספר, אנו יודעים שיעלון מתכוון גם לרצוח אכשיו את יו"ר הראשות ואחריו?…עוד נדע), שווה למורליות ההנהגה של מעצמת העל הצבאית של המזרח התיכון שחיה באצמעות כבר ממעלה ל-50 שנה?
  ה-"הומניזם" הימני לאומני יכול להיתקיים רק ע"י סילוף המציאות הקיימת שאותה הוא מכיר טוב מאוד.
  הטענה המרכזית שהמרכז הימין ואף השמאל הציוני לא יכול לקבל היא שה-’כדור’ היה בידינו שנים רבות, והוא בידינו גם אכשיו. ניראה לי שהכדור שימש לרוב להחמצת ההיזדמניות ואפילו לחיסולם.

 21. תומר הגיב:

  לקרוא לשרון רוצח, מזכירה לי התלהמות פאשיסטית של לפני – כמה? 10 שנים?
  אמירה כזו לא גורמת לשום דבר פרט לעצבים, שברוך השם יש מספיק.

 22. עדו למיקי הגיב:

  מבלי להכנס לשאלות שהעלית אני מאמין בכך שאדם צריך להשאר הגון גם בעת מצוקה גדולה. להפוך אזרחים למטרה כמעט בלעדית איננו דבר הגון בכל הקשר שהוא. אם הפלשתינאים (שלא לדבר על חלק מהכותבים פה) יבינו את הענין הזה, יתכן רק יתכן וזהו פתח לשינוי המציאות באיזור.

 23. הערה קטנה….או שלא הגיב:

  עדו:"אני מאמין בכך שאדם צריך להשאר הגון גם בעת מצוקה גדולה. להפוך אזרחים למטרה כמעט בלעדית איננו דבר הגון בכל הקשר שהוא."

  עם ההערה הזאת אני מסכים והיא נכונה, אין שום הצדקה בעולם לפגיעה באזרחים. חבל שממשלתינו סבוכה בדאבל סטנדרטים שבהם היא פוגעת באזרחים פלשטינים כתגובה לפגיעה באזרחים ישראלים(ולא רק כתגובה, האם באמת נידרש טיל כדי לחסל שייח’ מרותק לכסא גלגלים ברחוב סואן?).
  הדבר לא שונה בשום הבנה מפיגוע תופת של הזרוע הצבאית של החמאס ואנו יודעים לאיזה צד נוטא מאזן הקורבנות והפער הוא אסטרונומי.
  אין בכך שום הצדקה לרצח המנהיג, המשותק החצי-עיוור, הרוחני של החמאס באותה מידה שאין הצדקה לרצח ראש הממשלה(שלו יש חלק גדול במימדי ענק בזוועות המיתרחשות בשטחים לאומת חלקו של יאסין המשותק לזוועות הזרועה הצבאית של החמאס). אריאל שרון(שאישית אישר את הפעולה) פעל בעצמו כשופט, ובית המחוקקים ללא שום סמכות כאשר אישר את ההוצאה להורג של יאסין.

  מיקי

 24. שלומי בר אבא הגיב:

  מיקי- את חייבת להזדכות בחנות הסרטים על הסרט שאת חיה בו.
  יאסין המנהיג הרוחני המשותק החצי עיוור- הוא לא מנהיג רוחני הוא היה המנהיג של החמאס- ולראיה רנטיסי הכריז על עצמו כיורשו של השיח.
  תפסיקי כבר לקנות כל שטות שמאכילים אותך-
  וברור לי שיש כאן חכמים בעני עצמם שיטענו שאני אוכל את הפרופוגנדה הציונית הפשיסטית . יש צורך בביקורתיות בריאה בכל בדיקת עובדות- קדימה לעבודה

 25. למיקי מעדו הגיב:

  צר לי אבל שוב בעיות בהבנת הנקרא. לא כתבתי ולא אכתוב שאסור שאזרחים יפגעו. במצבי מלחמה (שלמען האמת הם מעשה מטופש למדי) נהרגים גם(גם!!!!) אזרחים. היחידים בתקופה זו שהפכו אזרחים למטרה כמעט בלעדית ופוגעים בכוונת תחילה רק (רק!!!!) באזרחים הם הפלשתינאים (ואם יחשב להם לכבוד אז גם אל-קעידה). וזה בדיוק ההבדל בין אדם הגון(אם גם אולי לא חכם) לבין אדם או קבוצת אנשים שאיבדה צלם אנוש. כל השאר- מצב, כבוש ושאר ירקות שיכים למחלקת התירוצים ולא למחלקת ההגינות.

 26. שאלת תם הגיב:

  אני די משוכנעת ששרון הורס כל סיכוי לשלום באיזור. תוך כדי כך, הוא וחבר מרעיו הורסים גם את התשתית החברתית והכלכלית שעליה מתבססת החברה בישראל. זה סופה של החברה (לשיטתי) וסופה של מדינת ישראל (לשיטתם).
  אני באמת שואלת (לא היתממות) ואשמח אם מישהו יוכל סוף סוף לענות לי: למה הם עושים את זה? באמת לא אכפת להם מה"מדינה"?

 27. הצמחוני הימני הגיב:

  עידו צודק בכל מילה.למשל הלינץ’ ברמאלה. זה רק הכיבוש? או אולי גם קצת ייחודיות של צורת ההתנהגות של שכנינו? האם היהודים עשו אי פעם דבר דומה לאיזשהו נאצי (ואני לא מדבר על רצח, אני מדבר בדיוק על הצורה בה בוצע הלינץ’).

 28. "בעיות בהבנת הנקרא" הגיב:

  מענין שמי שמצדיק הרג של אזרחים בזמן מלחמה מתלונן על הרג אזרחים (יהודים כמובן) כאשר לפחות פי שלוש אזרחים פלסטינים (כולל ילדים) נהרגו בידי צבא הכיבוש. ההבחנה "כאילו" שאלו פוגעים באזרחים בכוונה תחילה "ושאר ירקות" שיכים למחלקת התירוצים ולא למחלקת ההגינות. ההבדל היחיד בין מעשי הרצח הוא אכן במניע. אלו עוסקים בג’ינוסיד (איטי אבל שיטתי) ואלו מנסים לעמוד על נפשם.
  (לצימחוני המתלונן על "הצורה" מומלץ להגיע לבית שאן או לשוק בנתניה).

 29. ארנון נוסבאום הגיב:

  אתה צודק לחלוטין בניתוח המצב שלך.
  אין ספק ששרון מוביל אותנו להתנגשות בלתי נמנעת עם כל העולם המוסלמי.הריגת יאסין אינה "חיסול".בני אדם הורגים או רוצחיםולא מחסלים.
  לדעתי החמרת מידי עם שמעון פרס.אני עדיין מאמין בכנות כוונותיו של פרס .ארוע כפר כנא הייתה טעות נוראית שעלתה לפרס בבחירות 1996.

 30. שלומי בר אבא הגיב:

  בתגובתו של זה המכנה את עצמו "בעיות בהבנת הנקרא" יש גזענות והתנשאות-" ממולץ לך להגיע לבית שאן או לשוק בנתניה"- שם תראה פראי אדם אמיתיים לא כמונו הנאורים מהשמאל.
  נו באמת.
  כנראה שברדיקלים קטנים (עלק) חבואים גזענים קטנים- רק שהם הפכו את הכיוון.

 31. הצמחוני הימני הגיב:

  מבלי להפסיק את הדיון המעניין הזה אני מוכרח לציין שמאד מעניין יהיה לשמוע את דעתו של חיים ברעם לגבי הכתבה של גדעון ספירו והדיון המרתק שמתקיים בעיקבותיה (אני מתכוון לנושא המעצרים המנהליים).

 32. "בעיות בהבנת הנקרא" (ב) הגיב:

  אדוני, בית שאן והשוק בנתניה הוזכרו בהקשר ללינץ’ (כנגד הטענה שרק פלסטינים מסוגלים לכך) אז מה כל הברבור על "גזענים קטנים" (עלק) כנראה ש"הפוסל במומו פוסל". בבית שאן התבצע לינץ’ ב"מחבל" ובשוק נתניה בפועל פלסטיני (שבנס יצא "רק" פצוע אנוש) אפשר להוסיף גם את הלינץ’ שביצע עם מוט ברזל חבר הכנסת דהיום ש"זכה" לחנינה ולמקום של "כבוד" בכנסת

 33. חיים ברעם הגיב:

  הוא הרג את השבוי באבן, לא במוט ברזל, ואין טעם להסתיר את זהותו ולשמור על כבודו. מדובר בחבר הכנסת אהוד יתום (ליכוד).

 34. יהודה זאבי הגיב:

  לחיים ברעם שלןם,
  בניגוד לכל התחזיות שהילכו עלינו אימים מסתבר יותר ויותר שהתגובות על הורדת השייח אחמד יאסין היו שונות מן המצופה:
  א. יום לאחר החיסול נחפזו 200 אישים מן הרשות הפלסטינית (ביניהם חנאן עשראווי ויאסר עבד רבו) לפרסם גילוי דעת ב"אל איאם" שבו הם קוראים לכנופיות החמושות להפסיק את ההתנגדות האלימה. תגובה מן הסוג הזה, כשהיא באה בסמיכות כזו לחיסול מעידה על כך שמשהו שהצריבה בדיסקט שינתה פאזה. אחרת קשה להבין מדוע דווקא אחרי אירוע כזה נזכרו שם לקרוא להפסקת האלימות.
  ב. היום,31.3 התבשרנו שגם אחמד קרע, ראש הממשלה הפלסטיני התחנן בפני בני עמו להמנע ממעשי נקם בעיקבות החיסול.
  התגובות האלה מעידות על הנהגה הנוהגת בצביעות: כל עוד כיסח צה"ל את פעילי השטח, לאיש בהנהגה זה לא היה איכפת במיוחד. מן הרגע שהבינו כי מנהיגים אינם חסינים בפני חיסול מיד קראו לזניחת המאבק המזויין.
  בעניין זה צריך להוסיף גם את דבריה המאלפים של אשתו של רנתיסי כשנשאלה אם הייתה שולחת את בנה למשימת התאבדות. "בשום פנים ואופן לא" ענתה הגברת הנכבדה.

 35. עדו הגיב:

  תגידו לכל ה"שמאלנים"(הם לא שמאלנים אלא ימנים שטעו בכוון, להם ולאנשי כהנא אותן דעות אבל הם הופכים את המקומות של יהודים/פלשתינאים בתוך המשפט) הקיצונים יש בעיות בהבנת הנקרא? לא הצדקתי הרג אזרחים אלא קבעתי שזו עובדה שבמלחמה נהרגים אזרחים. שנית העובדה שנהרגו יותר פלשתינאים רק מוכיחה שאנחנו יותר חכמים/נבונים/מקצועים מהפלשתינאים ולא שהם יותר צודקים/מוסרים או שטות אחרת. אם צדק זה לפי הרוגים אז יש להם עוד דרך ארוכה עד שיגיעו ליהודים. אבל כמובן שצדק לא מודדים בצורה זו אבל טפשות כן מודדים בהצהרות מסוג אלה עוסקים בגנוסיד ואחרים במעשי צדקה בגאולת ישראלים מהבלי העולם הזה.

 36. וירוס מחשבים?! הגיב:

  "העובדה שנהרגו יותר פלשתינאים רק מוכיחה שאנחנו יותר חכמים/נבונים/מקצועים מהפלשתינאים"
  קראתי נכון? או שהמחשב שלי הותקף בוירוס? (מצד שמאל כמובן)

 37. ניר הגיב:

  לצמחוני הימני – כן, לינצים בוצעו גם בוצעו ע"י יהודים: לדוגמה, כשבועיים לאחר אותו הלינץ’ המתוקשר ברמאללה, מתנחלים סקלו למוות פלשתיני בתוך מכוניתו, ונוסע נוסף הצליח להמלט אך נפצע קשה (זה היה איפהשהו מצפון לרמאללה וגם דווח בתקשורת).
  טנקיסט שיורה ממרחבו הממוגן פגזי פלשט על אזרחים פלשתינים חסרי הגנה מבצע לינץ’ ובפקודה.
  טייס אפאצ’י שיורה על אזרחים טילים עם ראשי נפץ עתירי חיצים גם מבצע לינץ’, למרות שזה ממרחק סטרילי, ואפילו שהוא חש רק חבטה קלה כשהטיל משוגר.
  אישית גם יצא לי להיות נוכח באירוע לינצ’י שבו כ 10 מחיילינו האמיצים התנפלו במכות על נער פלשתיני כבן 17. ביררתי – לא היתה לכך כל "סיבה ראויה". האירוע היה עלול להגמר רע מאד לולא התערבותי.

 38. תגובה לשאלת תם הגיב:

  יקירה, הם עושים את זה מסיבות פשוטות ובסיסיות, אמנה כאן, 3 סיבות מרכזיות, 1. כסף, 3 אדמה, 3 שלטון

  לקדום המטרות הללו הם רצחו את ראש הממשלה שלהם עצמם, רצחו את רבין ואין חקירה אמיתית
  מערכת משפט מחפה, עיתונות מחפה, עכשיו הם רוצחים את עראפת, ומי קם לזעוק??

  אחמד טיבי רואה שהורגים את הראיס שלו והוא מדבר איתנו על כך שלא סימנו כתובות בשפה הערבית בטרמינל החדש, אילו מנהיגים?
  יש כאן חבורת עבריינים ארכי פושעים שכבשו את השלטון בדרכים בלתי חוקיות והם מנהלים מדינה אוליגרכית לטובת קבוצה קטנה של בעלי מאה
  ישראל זקוקה למהפך פוליטי דחוץ ובהול ביותר
  חלק מאנשי השלטון הנוכחי חייבים לעמוד לדין פלילי בבצוע פשעים חמורים נגד העם היהודי העם הפלסתיני והמין האנושי כולו.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים