הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-7 בינואר, 2005 31 תגובות

הסער הומה סביב פינוי המתנחלים מרצועת עזה. הפוליטיקאים והתקשורת דנים במגוון שאלות הקשורות לגילויי ההתנגדות לפינוי. אך למרות שנאמרו ונכתבו תילים של מלים, רעיון אחד, פשוט וטבעי, נעדר מהשיח הציבורי: תוכנית ההישארות. לפי תוכנית ההישארות, לא יוכרחו המתנחלים להתפנות – מי מהם שירצה לקבל את חבילת הפיצויים יתפנה מרצונו, ומי שלא ירצה – יישאר בביתו. בתאריך הפינוי המיועד תפסיק ישראל לספק שירותי הגנה או כל שירות אחר לתושבי ההתנחלויות.

מטרתי כאן אינה לטעון שתוכנית ההישארות היא פתרון פלא לבעיות פינוי המתנחלים. מטרתי היא לטעון שתוכנית ההישארות ראויה לדיון ציבורי, בין בהקשר הנוכחי של "תוכנית ההתנתקות" ובין בהקשר של תוכנית נסיגה מקפת. השלכותיה של ההישארות צריכות להיות נדונות, ווריאציות שונות של תוכנית ההישארות ראויות להישקל – מה יהיה מעמדם של הנשארים במדינה הפלסטינית – אזרחים או תושבים זרים? מה תוכל ישראל להציע לפלסטינים בתמורה להסכמתם להישארות של חלק מהמתנחלים?


מוזר שלמרות היותה של תוכנית ההישארות אופציה בת ביצוע ובעלת מספר יתרונות ברורים על פני אופציית הפינוי בכוח, התוכנית כלל אינה נדונה באמצעי התקשורת. היא גם לא הועלתה על ידי גורם פוליטי כלשהו כדרך פעולה שראוייה להישקל ברצינות. נשאלת השאלה: מדוע?


יש כמה תשובות אפשריות. הנה שלוש מהן: ראשית, וזו מן הסתם הסיבה העיקרית לקשר השתיקה, נדמה שיש הסכמה רחבה ש"לא יעלה על לדעת". לא יעלה על הדעת להפקיר יהודים לחסדי הברברים. אותו ציבור ואותם עיתונאים שלא מגלים כל רתיעה מהפקרת הפלסטינים לחסדי שלטון הרצח של צה"ל ומיליציות המתנחלים בשטחים חוששים – במודע או שלא במודע – שהעלאת רעיון ההישארות תסמן אותם כמי שהתיר דמם של יהודים.


ההסכמה ש"לא יעלה על הדעת" נגועה כמובן בגזענות. מעניין להיזכר שבעת הנסיגה מלבנון לא העלה אף אחד בדעתו לפנות בכוח את משפחות חיילי צד"ל. מובן היה מאליו שכל סיוע לעבור לישראל מותנה בכך שהמשפחות ישתפו פעולה במעבר.


שנית, בקרב תומכי הנצחת הכיבוש (כותרת שכוללת את מתנגדי "ההתנתקות" אך גם חלק ניכר מתומכיה) יש מן הסתם חשש שתוכנית ההישארות תקל לבצע נסיגות. תחת תוכנית ההישארות, כל איומי הימין במלחמת אחים יתרוקנו מתוכן משמעותם. המתנחלים יאלצו להתפנות מרצון או לקפוץ למים הקרים ולהישאר. לחלופין, הם יאלצו לחשוף את קלפיהם ולטעון שהבעיה אינה בפינוי המתנחלים אלא בוויתור על ריבונות על חלקי ארץ ישראל – טיעון פופולרי הרבה פחות מהטיעון כנגד הפינוי. ייתכן גם שבמקרה כזה יגלו המתנחלים שרובם, בניגוד לרטוריקה המקובלת, אינם מוכנים למסור את נפשם למען א"י אלא מוכנים רק למסור את נפשם של הפלסטינים למען א"י.


שלישית, בקרב השמאל, יש ללא ספק רתיעה מהרעיון של השארת גרעין קולוניאליסטי בתוך מדינת פלסטין. אם תוצג תוכנית ההישארות באקלים הפוליטי הנוכחי, היא תיתפס כתמיכה בעוד צעד ישראלי חד צדדי. מסיבה זו, השמאל יתקשה להציג את תוכנית ההישארות. מובן שתוכנית ההישארות צריכה להיות מוצגת כאופציה שתונח על שולחן המו"מ לדיון בין שני הצדדים, אך עצם הצגת התוכנית עלולה למלכד את השמאל כפי שמילכדה אותו הצגת תוכנית חומת ההפרדה – רעיון לגיטימי שנוצל על ידי הימין לקידום תוכניותיו להנצחת הכיבוש.


לטעמי, אף אחת מהסיבות הללו אינה סיבה מוצדקת להדחיק את תוכנית ההישארות. בין אם תמומש התוכנית ובין אם לאו, דיון יסודי בה יכול רק לקרב את הציבור הישראלי להכרה במציאות הכיבוש ומניעיו.

תגובות
נושאים: מאמרים

31 תגובות

 1. אלישע הגיב:

  ליורם גת,
  היזהר מאד בדבריך פן יקחו אותך המתנחלים ברצינות. המצב שאתה שואף אליו – השארת המתנחלים בגוש קטיף אחרי הנסיגה – הוא חלומם הרטוב שחס וחלילה עלול להתגשם. מן הרגע שבו ישארו המתנחלים בשטח הרי שכל מה שיעשו (ומיד אפרט בפניך מה באפשרותם לעשות) לא יחייב בשום צורה את ממשלת ישראל. במילים אחרות, משום שאותם מתנחלים לא יהיו נתונים תחת ריבונותה של אותה ממשלה, הרי שלא תהיה שום מיגבלה על מעשיהם: הם יכולים למשל להגיב בירי בלתי פוסק של פגזי מרגמה על חן יונס, רפיח ועזה, מבלי שיהיה גורם כלשהו שיוכל לעצור בעדם. מועצת הביטחון של האו"ם יכולה להתכנס ולתבןע את הפסקת הפגיעה באוכלוסיה אזרחית חפה מפשע, אבל לפניה הזו לא תהייה כתובת. יתכן גם שהמועצה תחליט על הטלת סנקציות על אותם מתנחלים (זה באמת ירתיע אותם?) צריך לזכור שלרבים מן המתנחלים יש גישה לנשק ולחמרי חבלה מתוקף היות רבים מהם חיילי סדיר או מילואים ביחידות קרביות. העובדה הזו לבדה עשויה לרמוז על מה שיתחולל שם אם יותר הרסן מעל המטורפים המשיחיים האלה. לא אתפלא אם כבר עתה צוברים בהתנחלויות נשק רב בדיוק למקרה שתסריט כזה יתגשם. ומה יקרה לאוכלוסיה הפלסטינית אם כל הטירוף הזה יופנה נגדה? נתת דעתך על כך?

 2. ציוני גאה/אי מעשיותה של תוכנית ההישארות הגיב:

  אינטואיטיבית הייתי מאמץ את התוכנית בשתי ידיים. אך במחשבה שניה תוכנית ההישארות אינה מעשית מכיון שלאלפי תושבי גוש קטיף יש עשרות אלפי בני משפחה וחברים שלא ממש יתלהבו מהרעיון של השארת יהודים תחת שלטון ערבי בארץ ישראל.

  כאן, המקום להזכיר למי ששכח ובעיקר משכיח, שכל מקום שנכבש על ידי הכוחות הערבים במלחמת העצמאות, "טוהר" מתושביו היהודים !

 3. י הגיב:

  הפנה את העיניים צפונה, ותראה שם מודל מדוייק לרעיון שלך בדרום לבנון.
  למעשה אתה תומך בהקמת מיליציה חמושה, סטייל חיזבאללה, אתה ממש בטוח שזה רעיון טוב?

 4. סמי כנפו הגיב:

  רעיון טוב שצריך לדון בו ברצינות, לדעתי פנייה כזו צריכה להיעשות אל המתנחלים והם ייבקשו מהפלסטינים להישאר בשטחם ולהיות אזרחים שווי זכויות במדינת פלסטין, הריי יש קהילה יהודית בכל מדינה בעולם ולמה שלא תהיה כזו גם במדינת פלסטין? רעיון מצויין.

 5. א. הראשון הגיב:

  תכנית טובה, שכמו תכניות טובות באמת, אין לה סיכוי.
  מפני שהמתנחל הראשון שייהרג בחילופי אש עם פלשתינים, לאחר נסיגת צה"ל, ייהפך לקדוש ש"הופקר לידי המרצחים בידי ממשלת הדמים" ויתר הרטוריקה שכל אחד פה יכול לדמיין.
  כסת"ח — זו מילת המפתח במערכת, ובגללה תכנית ההתנתקות היא כפי שהיא, ובטח לא בגלל איזו דאגה מפני הנשק שבידי המתנחלים.

 6. ציון הגיב:

  רעיון ההישארות מחטיא את העיקר. הרווח העיקרי שעשוי לבוא מתוכנית ההתנתקות (אם אכן תצא לפועל) הוא התמודדות פנים אל פנים – ולשם שינוי גם נטילת אחריות – של החברה וההנהגה הישראלית עם מעשיה משך עשרות שנים: נישול ברוטלי ומכוער של מיליוני אנשים מזכויותיהם, אדמתם ולא פעם גם מחייהם. המתנחלים היו והינם זרוע הביצוע העיקרית של מדיניות נפשעת זו. אם לא נתחיל להתמודד איתם לא נתמודד עם אחריותנו הקולקטיבית לעוול הנמשך. עמידה נחושה נגד העיוות המוסרי שמייצגים המתנחלים ושולחיהם עשויה להיות פתח לתהליך ממושך של התפכחות וריפוי החברה הישראלית מתחלואי העיוורון, השחץ והפרנויה בהם לקינו. יש לנו חוב מוסרי גדול לפלשתינים ולעצמנו. סוס טרויאני בדמות השארת ההתנחלויות מאחורינו יחמיץ את שעת הכושר לתיקון היסטורי.

 7. אבשלום הגיב:

  אלישע, הרי אמרנו שבתרחיש המוצע ישראל תפסיק לספק למתנחלים שירותים. אני מניח שבכלל זה יפסק ההיתר לשאת נשק, ושישראל תאסוף את כל הנשק הנמצא בהתנחלויות שישארו לפני שתעזוב. במצב של "השארות" כמו שמדבר עליו גל המתנחלים מן הסתם גם יפסיקו לשרת בצבא. יכול להיות שלרבים ממתנחלי עזה ישנה הכשרה כלוחמים ביחידות קרביות, אבל לכמה מהם יש את הידע התיאורטי, המעשי, ואת מחרטות המתכת הנחוצים על מנת להתחיל בייצור נשק בצורה עצמאית?

 8. נתן. הגיב:

  אני כמובן תומך בהצעה.

  מה שיותר מדאיג הוא שבאחרונה הועלה הרעיון ליישב בגליל ובנגב את המתנחלים אשר יפונו.

  צריך זיכרון קצר במיוחד כדי להציע שהמתנחלים ישובו ויישלחו למלא "משימות לאומיות" בטריטוריות שיש בהן אוכלוסייה לא יהודית. וכי לא די במה שהם המיטו עלינו ועל סביבתם בעת מילוי "שליחותם" הנוכחית? האנשים הרעים הללו, שהושחתו ופונקו ושמנו בעשרות שנים של אדנות טירוף ובטלנות, הם פגע רע נפיץ ומסוכן. אם חס וחלילה יגיעו, במקובץ, לגליל או לנגב, אין ספק שהם יעוללו שם את אשר עוללו בגדה המערבית. הרגלי נבלה כהרגלים שרכשו שם אין מאבדים בן לילה. וכל עוד לא נעקרו מקרבם מידותיהם הרעות, שום דוד שמש ושום שימשה לא יהיו בטוחים מפני נשקם, שום קשיש לא יהיה מחוסן מרשעת נעריהם, שום מטע ושום שדה לא יהיו מוגנים מפראותם.

  יידרשו שנים רבות עד שבני הדור הזה, דור מתנחלי הכיבוש, ישובו ויהיו כאחד האדם, ישובו ויהיו ראויים למגורי אדם. כדאי שהמתפנים יגורו כולם עמוק ככל האפשר בתוככי גוש דן, וקרוב ככל האפשר לרחוב שיינקין ולחוף הים. אולי שם, אולי רק שם, תצונן קמעה אש הקודש השחורה שיוקדת בהם, ותינטע מעט בינה ארצית בקודקודם.

 9. עופר יהלום הגיב:

  הרעיון שמעלה יורם גת הוא, בעצם, התפרקות של המדינה למה שיקרה בעזה אחרי משם, בין אם מדובר בגורלם של אזרחים ישראלים או של פלסטינים. באותה מידה אפשר להסיר את ההגבלות על מהירות בכבישים, לבטל את החובה לחגור חגורות בטיחות או אפילו את הצורך ברשיון לרכב ונשק ולהתיר מכירת הירואין וקוקאין בסופרמרקט..
  בשני המקרים התוצאה תהיה זהה: אנארכיה מולטת שבה אין שלטון, אלא שאם תבוצע "תכנית הישארות" נהיה עדים לטבח הדדי בין אוכלוסיית המתנחלים והפלסטינים, גורמים שלשניהם נשק רב מוסתרןויכולת להשיג כמות גדולה נוספת. בהקשר זה אולי ניתן להתווכח אם היה צריך להכניס כוחות או"ם לבוסניה, אבל כאן מדובר על מצב שנוצר בעקבות מדיניות ממשלת ישראל והיא האחראית לסיומו.
  הרעיון גם לא חדש. הוא עלה גם בעת פינוי סיני, כאשר חלק מן המתנחלים שם סירבו להתפנות, וטוב שלא בוצע – התוצאה עלולה להיות עצירת תהליך השלום לעוד שנים רבות.

 10. מחמיד אבו הישאם הגיב:

  רעיון מטורף מטורף מטורף
  מה השתגעתם?

 11. מתן הגיב:

  נתן- הדמוניזציה שאתה עושה למתנחלים היא בלתי נסבלת. אל תשכח שמרבית מהמתנחלים יושבו שם ע"י ממשלות ישראל, ברובן שמאלניות. באמת קשה להתייחס לדבריך שעיוורים משנאה ולתלייתך בהם את כל הרע, כיוון שהם אינם מתייחסים למציאות המלאה. לא משנה אם אתה מתנגד או תומך בהתנחלויות (מעניין מה משניהם?) זכור כי האנשים הללו הגיעו מתוך אידיאולוגיה ולגיטימציה לאומית ליישוב א"י לפי המסורת והתרבות היהודית ודבקים באידיאולוגיה המנחה אותם גם לאחר שנים של התנכלויות והרג מקרבם (אין הכוונה לאידיאולוגיה של כריתת עצים וסרבנות שחורגים מכללי הדומקרטיה.) אז תן קצת קרדיט- דבקות אידיאולוגית ושמירה על ערכים תוך סיכון עצמי היא תכונה שרבים מקנאים בה. [והכוונה לאידיאולוגיה דמוקרטית: לא לסירוב בכוח לפינוי, לא לקריאה לסרבנות, לא לפרובוקציות מוגזמות.]
  ובקשר לתוכנית: ידוע לכל אדם בר-דעת כי העברת הסמכות השלטונית באזורים השנויים במחלוקת כרוכה בהפרדת העמים האויבים, כיוון שאין ספק שיימשכו ההתנכלויות למתנחלים (פריצות, ירי צלפים, מטענים, קסאמים וכו’) וללא אפשרות של שמירה צבאית וללא גבולות ברורים הם לא יוכלו להתקיים כקהילה שנואה בתוך עם עויין (ע"ע גרמניה בשנות ה30). כיצד יגנו על היישובים הזרים? האם המשטרה הפלסטינית? האם מנגנוני הפתח השונים?
  בקיצור, נסיגת הצבא והשארת ההנחלויות על כנן אינם עולים בקנה אחד כיוון שזו תהיה באמת הפקרות דמים.

 12. ישי הגיב:

  ציון אני רוצה לחזק את דבריך: ההישארות היא תכנית פרגמטית אבל איננה פתרון. ישראל שמה אותם שם ולכן על ישראל מוטל גם להוציא אותם. עלינו לשחק את הטרגדיה הזו עד למערכה האחרונה, לשלם את מחיר העוולה והאיוולת וכך להבין את תוצאותיהן – השלב הראשון בתיקון וריפוי (כואב) של החברה הישראלית. קראו לזה "טיפול בהלם" או "קתרזיס" אבל תכנית פעולה אחרת (קרי ההישארות) היא הבריחה האמיתית, בריחה מאחריות ומתוצאות מעשינו.

 13. הגרמני הגיב:

  מסכים במאת האחוזים עם ידידי אלישע,
  רק המחשבה על שריפים משיחיים המסתובבים על הגבעות בדומה לחזבאללה בלבנון מעבירה בי צמרמורת.
  ולסמי כנפו,
  יש הבדל גדול בין קהילות יהודיות בחו"ל, שכן יהודי אמריקאי, יהודי קנדי ועוד עושים הבדלה בין לאומם לדתם, בעוד אני משוכנע שאף מתנחל לא יסכים לראות בעצמו פלשתינאי יהודי!
  מעבר לזה אורך הסכסוך בשנים, כמו רמת האלימות אליה הגיעו הצדדים לא מאפשרת מבחינה טכנית כל מימוש של רעיון שכזה.
  קראתי לפני זמן רב מאמר המתייחס לאירופה המאוחדת, בו טען הכותב בין היתר, שלולא המלחמה הקרה, וההפרדה הברורה בין ברית נאט"ו וברית ורשה, לא היו מתגברים עמי אירופה בחלקה המערבי של אירופה על השנאה והאיבה רבות השנים ששררו ביניהן.
  מה שאני רוצה להגיד בזה, שאולי רעיון זה הינו בר מימוש, אבל רק כאשר גורם בין לאומי יושב בשטח, ושומר על השקט!
  לצערי אינני חושב ששני הצדדים יסכימו לצעד כזה, שכן מדינת ישראל תראה בצעד כזה התערבות בוטה ומאיימת על השפעתה, וחופש פעולתה באיזור, בעוד הפלשתינים(אולי בדומה לעירקים)יחושו שמנסים להצר צעדיהם בדרכם למדינה משלהם. אינני סבור שגורמים רדיקליים דתיים ולאומיים משני הצדדים יקבלו בברכה מהלך שכזה(המנדט הבריטי?!), ולפיכך רק צעד בו מרחיקים את גורם החיכוך בין הצדדים יוביל להורדת רמת האלימות.
  לשמאל ולימין רעיונות שונים כיצד להגיע למצב שכזה!

 14. יובל הלפרין הגיב:

  המדינה הפלסטינית תקום על 22 אחוז מאדמת פלסטין. תהיה זו מדינה ענייה מאוד בעלת אוכלוסייה צפופה.
  לא ייתכן אפוא שבמיטב אדמותיה, שגם כך אינם בשפע, ימשיכו להחזיק המתנחלים שגזלו אותם בחסות כידוני צה"ל.
  את הבתים שבאנו שם יש להעניק לפלסטינים כחלק קטן מהפיצוי אותו חייבת ישראל לתושבי השטחים הפלסטינים הכבושים.
  להשיב את הגזל פירושו לפנות כל המתנחלים חזרה לישראל.

 15. אסף הגיב:

  הרעיון הזה בדיוק משמש לי רקע לסרט דקומנטרי. כמו שניתן לראות בתגובות שפה, הדעות חלוקות ושונות אך יש לתוכנית ההישארות תומכים הן בקרב המתנחלים (שנפגשתי איתם) והן בשמאל הדומם. דווקא בקרב אמצע המפה שוללים את התוכנית מכל וכל.
  דעתי היא שכמדינה ריבונית ניתן לחוקק חוק שמגדיר נסיגת כוחות לגבולות חדשים (לא שהיו ישנים) ודרישה להתפנות של האזרחים. האלימות שנוצרת בין המשטרה והמתנחלים מצדיקה כל מהלך לא אלים כגון זה.

 16. דניאל קלטי, הסופר הגיב:

  תוכנית ההישארות היא, אמנם, אידיאלית.

  נראה אותם, את כל מאתיים אלף הכהניסטים שבשטחים, מסתדרים עם חבריהם-תאומיהם מן החמא"ס, במסגרת מאבקי-השליטה על "ארץ-אבותיהם"… המאבק הזה, כאשר המתנחלים הם משוללי הגנה צבאית משמעותית, ילמד אותם להיות בני-אדם.

 17. ברכה קוך הגיב:

  לנתן,
  אני תוהה מהיכן אתה שואב כמויות עצומות כאלו של ארס והאם פגשת אי פעם "מתנחל/ת" פנים אל פנים. למרות זאת אשמח לארח אותך כאן(בגוש קטיף וגם לנו יש ים)ואז תוכל לראותבמו עיניך את אותם בטלנים כלשונך שמייצאים יום יום עגבניות, פלפלים ושאר ירקות ומכניסים כסף לא קטן למדינה מיצוא זה שמהווה בין 60 ל-70% מהיצוא הארצי לאירופה. תפגוש את 40 מגדלי התבלינים שמייצאים כ- 60% מכלל יצוא העירית לאירופה ולארה"ב, את מגדלי יחורי הגרניום המייצאים את רוב היצוא הכללי של הגרניום מהארץ לאירופה,תכנס לשני מפעלי הירקות המצוננים מתוך סך כחמישה-ששה כאלה במדינה כולה,תבקר ברפת המפיקה כ-5,000,000 ליטר חלב לשנה ובכלל תתרשם מהחקלאים (הבטלנים) שאיכותם מוגדרת (ע"י אנשי מקצוע)כגבוהה ביותר בארץ ובעולם.
  תוכל גם לראות את כל האנשים ה"רעים" האלה מזמינים את החיילים אליהם לארוחות שבת, עומדים בצמתים לחלק להם צ’ופרים ולעודד אותם, נוסעים לבסיסיהם(אנשים, נשים וטף)בחגים ובימי חול כדי להמתיק את ימיהם במיני אפיה וממתקים ועוד ועוד.
  תהיה לך הזדמנות לפגוש את כל אלה ש"פונקו והושחתו"- אלה שאתה פוחד ש"יעוללו" לגליל ולנגב את ש"עוללו" בגדה ואכן אם יגיעולשם
  אותם אנשים שהינם מלח הארץ, יתחילו גם הגליל והנגב לפרוח כשם שהיום פורחי כל ישובי יש"ע ואם הממשלות השונות לא יבזבזו את כספן על מינויים חדשים ומשונים חדשות לבקרים- ישאר גם כסף כדי להוציא את עיירות הפיתוח משממונן, להעמיק את החינוך שכל כך נחוץ לנו בארץ לפתח את מערכת הבריאות ועוד.
  שוב אתה מוזמן.

 18. ליאור הגיב:

  השנאה העיוורת שלכם מוציאה אתכם מדעתכם אתם צריכים לזכור שמדובר באנשים שהגיעו לשם ע"פ חוק (המדינה מחוייבת להם בהסכם) ובמידה והמדינה מעונינת להפר חוזה אז יש דרכים לעשות זאת ובצורה אנושית ולא כל היום להכפיש את המתיישבים שכל חטאם על כך שהם בשליחות ממשלות ישראל

 19. לברכה הגיב:

  דדוקא רציתי לבקר, לא אלך אבל אצל שכנייך, אלו שהתנחלת על חשבונם, והצבא לא נתן לי לעבור.
  אחרי שהצלחתי לעקוף כמה מחסומים, רציתי לטייל עם המארחים שלי אבל הכבישים הם למתנחלים בלבד ויש מחסומים בכל מקום…
  רצינו להפליג בסירה בים שדיברת עליו אבל הצבא מטביע סירות…
  חשבנו ללכת לבית קפה אבל אז בדיוק התחיל בעוצר וממילא לא היה להם כסף כי אין עבודה…
  אז רצינו להציץ על החממות שאת מדברת עליהן, ירו עלינו וכמעט נהרגנו…..
  בקיצור, תאילצי לסלוח לי אם אני לא מלא הערצה לעגבניות שלכם, עגבניות שמושקות בדם אינן טעימות במיוחד.

 20. יאיר=גוש קטיף הגיב:

  המגיב לברכה

  הדברים הם עלילת דם קלסית

 21. ליאיר הגיב:

  ההתנחלויות הן נישול ושפיכת-דם קלאסית.

 22. דן תמיר הגיב:

  לא מדויק.
  בעלילת דם קלאסית אין עגבניות.

 23. לאבשלום מנועה הגיב:

  מי שיש לו נשק ברשיון, הנשק שלו, כמדומני, ונקנה בכספו. המדינה אומנם מנפיקה רשיון לנשק, אך לא מחלקת את הנשק חינם.
  כך שנשקם של המתנחלים ישאר בידיהם.

  תקן אותי אם אני טועה.

 24. נתן. הגיב:

  שלום ברכה יקירתי.

  אכן אני מעריך ואף מוקיר את כל האנשים החרוצים והיקרים שבזיעת אפם מוציאם את לחמם מהאדמה של גוש-קטיף ואשר עובדים מצאת החמה ועד צאת הנשמה ומפתחים חקלאות לתפארת.

  הייתי גם שמח לפגוש אותם ולדבר איתם ,הבעיה שאני לא יודע תאילנדית.

  אבל מה זה קשור למתנחלים?

 25. דניאל קלטי, הסופר לברכה הגיב:

  אכן, ואמנם, אין ספק שתוצרת החקלאים מביניכם היא איכותית. אחרי ככלות הכל, היא נהנית מאספקת-מים בלתי-מוגבלת – כל המים, שצריכים היו ללכת לתושבי עזה וחן-יוניס, הולכים אליכם… בתנאים כאלה, זו ממש לא בעיה לגדל אחלה עגבניות!!

 26. דניאל קלטי, הסופר לנתן הגיב:

  אהבתי!!

  ועוד הערה אחת לברכה – אילו רק היה כל הכסף, המושקע בבניין ההתנחלויות ובשמירה עליהן, הולך – במקום זאת – לעיירות-הפיתוח, הן כבר מזמן היו יוצאות משממונן…

 27. מודי הגיב:

  גם לי יש היום הרהורים דומים לשלך, בעיקר על רקע הדמגוגיה של ‘מלחמת אחים’. אם היה אפשר היה צריך להעמיד את הדברים האלה כאופציה עוד בימי אוסלו ז"ל, שלא הצליח כזכור להוציא באמת את הצבא מעזה ומהגדה ורק ‘נערך מחדש’. בלי שמץ סימפטיה לרעיונות של אנשי גוש קטיף, הם הולכו שולל ע"י אותו שרון שהיום מוכן (?) לזרוק אותם למען המשך הכיבוש בגדה והישרדות אישית. אנושית כואב לי מה שיקרה להם ובעיקר לילדיהם(כמובן שאני לא מקבל את זכותם לשלוט בפלשתיניאים ולקבוע אם יהיו חופשיים או לא.)
  זה מחייב 2 דברים: מצד המתנחלים, להפסיק ללחום בעצמאות הפלשתינית ולקבל את הריבונות שלהם לצד תביעה לזכויות שוות כמיעוט (מה שהם מעולם לא היו מוכנים לו, לדעתי) ומצד הפלשתינים נכונות להתגבר על השנאה והעבר (מה שגם נראה קשה מאוד במיוחד היום). בדרום אפריקה הצליחו לפחות במשהו לעשות זאת וגם בצפון אירלנד. אני הייתי רוצה להאמין שזה אפשרי, אבל עד שלא יובן שלפלשתיניאים אותן זכויות כמו אחרון המתנחלים זה לא ריאלי וגם חוץ מזה, אני רואה שאנחנו קרבים ליןם שבו מדינה פלשתינית תהיה קיימת רק בשביל הימין הממוסד של שרון ופרס (אגב, שמת לב שגם ליברמן רוצה מדינה כזו רק כדי שיהיה לו איפה לזרוק את תושבי אום אל פחם, בדרך למטרה הגדולה -עמאן?) ולא בשביל הפלשתינים שידרשו ובצדק מדינה דו לאומית. סה"כ הסטטוס קוו של 1948 אינו קדוש ומדינות לאום גם לא. אני מצפה שכבר נשתחרר מהגזענות החוגגת ונתחיל לחשוב על עתיד אחר, משותף לכולנו, שהרי זה הפירוש של שמאל בשבילי ולא גדרות, מחסומים והפרדה.

 28. שלום עליכם הגיב:

  מדובר דווקא ברעיון מצויין. לא צריך להכריח את מדינת ישראל להחזיק בשטחי הארץ שאינה רוצה. אני כמתנחלמסכים ליציאה חד צדדית של מדנת ישראל והקמת מדינה יהודית חלופית בשטחים שיפונו. מדינה יהודית באמת ממסד ועד טפחות, ואם יהיו כמה משיחיסטים שמאלנים מטורפים שיבואו להתנדב לשורות הפלשתינים, נוכל להפגש על הבריקדות מתוך שלמות הנפש וקור רוח. שלום, שלום

 29. דניאל קלטי, הסופר למודי הגיב:

  מסכים איתך לחלוטין.

  ול"שלום עליכם" – אדרבא ואדרבא!! שיקימו שם המתנחלים מה שירצו. מה אתה חושב, שאכפת לי, מה יקרה שם כשישראל כבר לא תהיה?

  הרי ממילא ברור לכל, שתהיה שם מלחמת-אזרחים, בין מוסלמים לנוצרים ובין פת"ח לחמא"ס… (אני מדבר על כל פלשתין, אגב – עזה והגדה כאחת) אז – שיהיו גם מדינת יהודה… למי אכפת??? אנחנו כבר לא נהיה שם… 🙂

 30. לאלה שהגיבו לדברי.ברכה הגיב:

  א.אנשי גוש קטיף התיישבו על חולות ריקים ולא התנחלו על חשבונו של אף אחד.יתירה מזאת, שכנינו הערבים קראו לראשוני המתיישבים כאן מג’נונים כי היו בטוחים שעל החול לא יצמח דבר…
  ב.הכבישים הופרדו בינינו לביניהם רק לאחר שהם פגעו בנו עליהם ולא ניתן היה לנסוע עליהם בבטחון.
  ג.אצלם יש מדי פעם עוצר, אבל גם אצלנו הכבישים חסומים חדשות לבקרים ע"ע סעיף ב’.
  ד.אין להם כסף ואין עבודה שוב בגלל אחיהם הטרוריסטים שלא לדבר על העם הערבי כולו שנוח לו מאוד להנציח את בעיית הפליטים.
  ה.כנ"ל לגבי התאילנדים שעובדים אצלנו ושהחליפו את שכנינו הערבים שעבדו לפניהם (חלקם אגב עדיין עובדים) בגלל כל אותם סעיפים שלעיל.
  לסיכום, במקום להתכתב בואו נפגש ונדבר.

 31. אמיר לברכה הגיב:

  אמנם החולות היו ריקים ב 67′ אבל זה תירוץ קלוש להצדקת מפעל ההתנחלויות. הרי היה ברור לכל מתכנן וכל סטודנט לגיאוגרפיה שריבוי האוכלוסין יביא לכך שבשטח הרצועה תהיה צפיפות בלתי נסבלת תוך עשרות שנים.
  ולמרות זאת באו ממשלות ישראל לדורותיהן ותפסו חלק ניכר משטחי הרצועה בהתנחלויות שניבנו ע"מ להחדיר אצבעות של "שליטה ובטחון" לתוך האוכלוסיה הפלסטינית.הרי המטרה המוצהרת של ההתנחלויות היתה להשתלט על השטח.
  ומה רצית? שהפלסטינאים ישבו בשקט ויחכו למשיח? המדינה היהודית לא נותנת להם זכויות אזרח, משתלטת על שטחי הגדה ועזה דונם אחר דונם והם ישבו ויעשנו נרגילה? הצחקת אותי.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים