הגדה השמאלית

במה ביקורתית לחברה ותרבות


מאת: ב-17 במאי, 2005 24 תגובות

התקשורת, ובעיקר זו הכלכלית, שיבחה את שר האוצר ואנשי משרדו על "המהלך המוצלח" של מכירתה של חברת בזק לקבוצה של משקיעים זרים בראשותם של המיליארדר האמריקאי חיים סבן וחברת ההשקעות הבריטית אייפקס. אך בין שבח לשבח ניתן היה למצוא גם הערכות מפוכחות לגבי ההפרטה של בזק, מונופול התקשורת הישראלי.

מה כוללת חברת בזק? נוסף לרשת הטלפונים הנייחת הארצית היחידה הקיימת, שאליה מחוברים כמעט כל משקי הבית, חברת בזק כוללת גם את חברת פלאפון (30% משוק התקשורת הסלולרית); את חברת הלוויין המספקת שירותי טלוויזיה רב-ערוצית; את חברת בזק בינלאומי, שהיא ספקית האינטרנט המהיר הגדולה במדינה וזו המספקת שליש משוק השיחות הבינלאומיות. נוסף לכך, בזק מספקת באופן בלעדי את שירותי התקשורת לצבא ולרשות השידור.


קבוצת המשקיעים בראשות סבן ואייפקס רכשה את השליטה בחברת בזק תמורת סכום של 972 מיליון דולר. כנהוג בעסקות כאלה, המיליארדרים אינם מביאים את הכסף מהבית, אלא משיגים אותו באמצעות אשראי מבנקים ישראלים וזרים. בנק הפועלים (הפרטי) ובנק לאומי (הממשלתי) העמידו לרשות קבוצת הרוכשים סכום של 500 מיליון דולר. את היתר הם גייסו מבנקים בחו"ל.


אך הלוואות צריך להחזיר, ולכן מתכננים המשקיעים להשיג בבזק רווח שיאפשר לחלק למשקיעים דבידנד שנתי של מיליארד שקל, או למעלה מ-200 מיליון דולר. פירוש הדבר, שהמשקיעים יוכלו להחזיר לעצמם את ההשקעה תוך חמש-שש שנים. ואם הם ירצו לקבל את הכסף שהשקיעו מהר יותר, הם גם יזדרזו וימכרו מגרשים שעברו אליהם במסגרת העסקה. מסתבר, כי בבעלות חברת בזק יש מאות בניינים ברחבי הארץ, שחלקם נמצאים במרכזי ערים גדולות. מכירה של חלקם עשויה להניב לסבן וחבריו הכנסות של 100 מיליון דולר, שהם עשירית מההשקעתם.


כדי להשיג ומהר את ההכנסות הגבוהות שהיא מתכננת, קבוצת סבן-אייפקס כבר נערכת, כמובן, להקטין את ההוצאות של בזק. עוד בטרם הושלמה העברת בזק לידי הבעלים הפרטיים, פורסם כי בכוונתם לפטר כ-3,000 מכלל 15 אלף העובדים המועסקים בבזק, או 20% מכלל העובדים. לפי הפרסומים, ועד העובדים כבר הסכים לפיטורים בהיקף כזה.


אך בעוד שיפוטרו עובדי התקנה ושירות, ואלה יצטרפו לשורות המובטלים, יהיו גם כמה עובדים שיתוגמלו היטב. הכוונה היא למנהלים בכירים שיישארו בחברה, ואשר שכרם יגדל פי 5 ויותר.


אמנם חיים סבן, הבעלים החדש של בזק, מילמל משהו על שיפור לטובת הצרכן, אך הצפוי הוא ההפך: בגלל מעמדה המונופוליסטי של בזק ועוצמתה הכלכלית, צפוי דווקא שהחברה המופרטת תעלה תעריפים ותצמצמם את מספר העובדים בשירותים לקהל, כמו שירות מודיעין או שירות לקוחות.


המסקנה מהעובדות הידועות עד כה היא ברורה: כמו בנק הפועלים שנמכר קודם-לכן, חברת בזק תהפוך מכרה זהב למיליארדרים שרכשו אותה, ואילו הציבור "יאכל אותה" בדמות פיטורים המוניים, העלאת תעריפים ושירות גרוע יותר. הניסיון כבר לימד כי הטענה החבוטה של שר האוצר, לפיה "המדינה לא יודעת לנהל עסקים", ולכן רק הפרטה "תוביל להתייעלות", אינה עומדת במבחן. בנק הפועלים המופרט, למשל, לא שיפר את השירות ללקוחות, ו"הייעול" היחיד שעשה היה, כצפוי, פיטורים של 900 עובדים ותיקים והחלפתם בעובדי חברות כוח אדם.


ניתן לצפות כי כשם שהממשלה לא מפסיקה לסייע לחברות הכבלים או לחברות של ערוץ 2 בכל מיני הקלות והטבות, כך יקרה גם עם חברת בזק. בימים אלה פורסם כי שרת התקשורת דליה איציק תאשר לחברת הלוויין יס לתת ללקוחותיה גם שירות של וידיאו בהזמנה. מתן שירות כזה יחייב לשנות את חוק הבזק, האוסר על בזק לעסוק בתוכן. אך מה הוא כבר שינוי בחוק, לעומת המטרה של חיזוק שליטתה של חברת בזק המופרטת בשוק האינטרנט המהיר, והכל כמובן בשם "הגברת התחרות"?


ההפרטה של בזק היא צעד חמור של העברת נכסי ציבור של חברת תשתית ממלכתית לידיים פרטיות, אך לא הצעד האחרון. מועמדים נוספים ברשימת ההפרטה של הממשלה הם חברת החשמל וגם מערכת החינוך, כולל האוניברסיטאות, ומערכת הבריאות, כולל בתי החולים הממשלתיים.

תגובות
נושאים: מאמרים

24 תגובות

 1. דניאל ליורם הגיב:

  תודה על הקישור, ו – נו, עכשיו אני יודע, שאני, בעצם, אשה ערביה…

 2. סמי הגיב:

  כזו רשלנות בכתיבה הרבה זמן לא ראיתי. לעניין העובדות: בזק לא קובעת את מחיריה אלא הם נקבעים על ידי משרד התקשורת והאוצר. בבזק אין 15 אלף עובדים, יש רק 8 אלפים עובדים ותאמיני לי שהועד יודע היטב שמתוכם לפחות אלפיים מיותרים. לכן הועד, שהוא מיומן היטב כבר דואג להסכמי פרישה מהנדיבים ביותר שקיימים. אם את חושבת שבזק תצמצם את השירות לאזרח, אז יש לי חדשה בשבילך. היא לא יכולה לעשות זאת, כי יש תחרות הן מכיוון חברות הסלולר והן מכיוון הוט והן מכיוון ספקיות האינטרנט. כך שאם בזק תרצה להתאבד היא תוכל לפגוע בשירות אבל לא נראה לי שיש שם כאלו מטומטמים כמו שאת חושבת.לשיטתך אם הרוכשים מממשים נכסים של חברה שרכשו זה דבר פסול. המחיר שבו נמכרה החברה הוא המחיר הכלכלי היחיד. עובדה שהתקיים מכרז מסודר וכל מי שרצה יכל להגיש הצעה, אז ממה נפשך. על תפיסות עולם אפשר וצריך להתווכח אך במקרה של בזק את פשוט לא מבינה על מה את מדברת. האם את יודעת למשל שבזק הממשלתית מימנה ומממנת הפסדים של מיליארדים בחברת הלווין יס? וזאת על מנת להתחרות ולמוטט את מונופול חברות הכבלים. פלאפון כחברת בת של בזק הפסידה כתוצאה מניהול קלוקל מאת מיליוני שקלים בשנים האחרונות ורק עכשיו חוזרת להרוויח. על מה את מדברת בכלל.

 3. יאיר: למה אתם מצפים? הגיב:

  כנופיית העבריינים שבשלטון, לא חרגה ממנהגה גם במקרה זה. כפי שאמרתי כבר מזמן, כל אלה שנתנו ונותנים יד להמשך שלטונו של החוואי מהדרום כדי שיעשה בשבילם את "העבודה המלוכלכת" של ההנתקות יכולים להאשים רק את עצמם.

 4. דניאל הגיב:

  ברור לכל בר-דעת, שבקושי-מיליארד-דולר, תמורת כל חברת "בזק", זו אפילו לא בדיחה; זו, פשוט, מתנה ל"רוכשים".

  שהרי, בואו נחשב, כמה כל אחד מאתנו, הלקוחות, משלם, לחברה מפוקפקת זו, מדי חדש בחדשו; מאה וחמישים ש"ח, נניח? בהנחה מינימלית שבמינימלית? (כלומר, אצלי זה מאה וחמישים ש"ח, בממוצע, לחדש; ומעבר לאינטרנט, אני משתמש רק מעט, מעט מאד – ואני גר לבד. רוב האנשים, סביר להניח, יכולים להרשות לעצמם להשתמש יותר ולפיכך, גם ישלמו יותר. אז, בואו נגיד מאתיים שקל בחדש, בממוצע, לאדם.) בואו נכפיל, נאמר, מאתיים ש"ח בכחמישה וחצי ~ שישה מיליון אזרחים (בהערכה גסה), שאינם תינוקות ואינם ישישים סיעודיים, אינם חסרי-בית ויכולים להשתמש בשירותי "בזק", באיזושהי מידה. וכבר, עברנו את מיליארד השקל לחדש! וזה בהערכה, שלדעתי – לפחות – היא מינימליסטית. לפי שער הדולר יוצא, אם-כן, שכבר מקץ החדש הרביעי, בערך, יוחזרו הוצאותיהם! ועוד לא אמרנו כ??לו?ם, על הכנסותיהם ורווחיהם, מאחזקותיהם בחברות "יס", "פלאפון" וכו’.
  כעת – כמובן, יש הוצאות שוטפות – משכורות, אחזקה וכיו"ב. אינני מתמצא במספרים, אבל ברור, שאם יפטרו, הבעלים החדשים, כרבע מעובדיהם, יקצצו, באופן משמעותי, בשכר לעוד שליש וימכרו את מחצית נכסיהם, יחזירו לעצמם את ההשקעה, עוד בטרם תחלוף שנה אחת!! וכפי שאני מבין, אפילו את ההשקעונת *הזו* קיבלו, באמצעות מה שנקרא "הלוואה ממונפת" (אם אני זוכר נכון, את המונח הכלכלי הזה). כלומר, המדובר כאן במתנה למקורבי-השלטהון – לא יותר ולא פחות.

 5. מבט אחר ליאיר הגיב:

  עיני לא צרה בהם, שיהיו בריאים לא על חשבוני. אני מסכימה אתך וציינתי את זה שהמכירה לא תשפר את מצב הצרכן מבחינת שירות או מחירים וגם לא את מצב האזרח כמי שבעלותו נמכרה. אבל צריך להגיד את האמת, ולעובדים יש הזדמנות לעשות חשבון נפש ולא רק להם. החגיגות האלה, אופייניות לכל מה שקורה כאן. פקידי ממשלה מתייחסים לציבור כמו זבל טרחני, מורים מתעסקים במחירים שהם מקבלים ממלונות במקום ברמת החינוך וברווחת התלמיד, וכאשר נופל הכורת עליהם, הם מתפלאים שהציבור לא נזעק לבריקדות וגם אפילו לא ועדי עובדים אחרים. יש מחיר להתנהלות חזירית, והמחיר הוא שכאשר באמת קורה משהו לא טוב, כמו המכירות האלה, אף אחד לא קם, כיון שהטינה והרגש הרע גוברים אפילו על התבונה. ועל זה בונים הקפיטליסטים. אינני מצדיקה את המהלכים, רק מזכירה למתלוננים את הרקע לכשלון המאבק נגד ההפרטות האלה. מה לעשות, חלק מהבגרות של האזרחים זה לקחת אחריות ולהפיק לקחים. לא נראה לי שזה קורה. עכשיו המורים הם קורבנות ולבנת וביבי זה השטן, מחר זה יהיה מישהו אחר. ככה לא מנהלים מאבק חברתי-כלכלי.

 6. מאיה בן ציון הגיב:

  נכסי הציבור נמכרים . אחד לאחד.
  בוא נשאל מה יש לעשות בתמורה,
  מליארד דולר ניתן להשקיע
  בחינוך יותר משובח
  בהקמת בתי חולים נוספים
  בהקמת תחנות כח.
  בהנחת מסילות ברזל .
  כמה אנשים יועסקו בכך. כמה שכר ישולם.
  כמה אבטלה תהיה פחות
  כמה כבוד יוחזר לאותם מועסקים שבסך הכל נהנית מפירות הרכוש שלהם – יש לזכור שבזק הוא רכושינו.
  ומה הבטיח בנימין נתנניהו לאחר המכירה.
  שמעתי במו אזני ברדיו
  כל אזרח במידנת ישראל יהיה חייב פחות עשרים אלף דולר או שקל -מאי נפקא מינה -איך יעשו את זה ? בטח יפחיתו מיסים ממקבלי השכר הגבוה.
  או יחזירו חוב חיצוני לנותני האשראי.
  אילו העובדות
  ואיפה הפרנסים – חברי הכנסת חברי ממשלה כאלה ואחרים .
  לא שמעתי איש שקורא להשתמש בכסף הזה למנף
  פיתוח תשתיות כאלה ואחרות.
  הרי זו גם השקעה שבבוא היום תימכר למקורבים.
  ביבי כדאי לך להשקיע על פי עצתי.
  כך בעוד עשר שנים תוכל לצ’פר עוד איזה מקורב.
  ואסיים בדברים שאני נוהגת לומר תמיד
  שנותי בערך כשנות המדינה.
  שהוקמה באונם של הורי ואחרים והיתה בבעלותם שלהם עד לפני כעשר שנים ומאז היא זוגלת לידיים פרטיות בצעדי ענק. ולי כבר אין פה דבר.
  אולי שמשהו ישכנע אותי על מה לשלוח את ילדי להלחם?

 7. יאיר, יאיר, יאיר הגיב:

  מי כאן נותן יד לשרון ? מי כאן תומך בו ? בקושי יש כאן תומכים בהינתקות…

  מי שבחר את החואי מהדרום זה אתה וחבריך המתנחלים, בחרתם אותו *בגלל* שהוא כוחני, *בגלל* שהוא אלים, *בגלל* שהוא מושחת, כי רציתם שהוא ירצח כמה שיותר פלסטינים (ואת זה הוא באמת עשה), אז את התלונות על הכוחניות של שרון תפנה לעצמך…

 8. מבט אחר הגיב:

  על בזק.
  הזדמן לי לקיים שיחת חולין עם שכן מבוגר לפני שלושה חודשים. הוא התגאה איך הוא מסודר, אחרי שעבר בבזק כל חייו, ועכשיו בנו עובד בבזק (????) גם כן. וביתו, מסודרת גם כן, עובדת בבל"ל. נפגשנו לפני שבוע, ופניו היו קצת נפולות. גם בזק וגם בל"ל עומדים בפני מכירה, בזק כבר נמכרה לפני כמה ימים. הוא אמר שהוא הרגיע את בנו המודאג, במקרה הרע, אתן לו את חסכונותי, הרבה כסף יש לי.
  האמת, כאשר נזכרים איך נוהלו בזק ואיך מנוהל בל"ל המושחת, קשה לחוש צער על ההפרטה ועל הפיטורין שיהיו בשני המקומות האלה בקרוב. עובדי החברות האלה חלבו אותם והביאו במישרין למצב של מחירים יקרים, שירות גרוע, שחיתות, שוחד ומה לא. אנשים שעבדו שם כאילו זה מכולת של אבא שלהם. אנחנו, הציבור, היינו קורבן קודם, וגם עכשיו נישאר קורבן, כיון שאת כספנו לא יחזירו לנו, ועכשיו יהיו אלה בעלי ההון שיגזרו על גבנו קופון. "הציבור מטומטם" אמרנו ? אבל צריך לזכור גם את הסיבות לכך שאין מנוס מהפרטת חברות שרמת העבודה בהן וצורת ההעסקה, שכירת העובדים, ניצול המונופול, כל אלה הפכו לרעה חולה מאד. עובדי בל"ל הולכים כאילו הם נסיכים, משכורות עתק, מאפיה, קשרים, נפוטיזם, מדובר מראשון המנהלים ועד אחרון הטלרים. וכך גם "נזק" המפורסמת. ממתי טכנאי טלפון מצליח לחסוך מאות אלפי דולרים ? אנשים שלא למדו, וגם בקושי עבדו, הרי אנחנו זוכרים את השירות הנורא שקיבלנו. הבעיה שההפרטה אולי תקלף את שכבת העלוקות האלה מגב הציבור, אבל לא כדי לייעל אלא כדי להחליף משמרות. כמו השירות שאנחנו מקבלים מהסלולריים, כך נקבל בבזק החדשה.

 9. יאיר. תגובה למבט אחר הגיב:

  אם באמת היו רוצים לתקן את בזק, היו מציעים את מניותיה למכירה לציבור, כמו שנעשה ברוב המדינות המתוקנות בעולם, ואז אגב, היו מקבלים מחיר שוק אמיתי. בצורה שזה נעשה, במקום שיהיו כמה אלפי עובדים ששכרם אולי מוגזם, ועינך צרה בהם, יהיה בעל בית אחד שיגרוף את כל הקופה על חשבון נכסי הציבור.

 10. יאיר למבט אחר הגיב:

  מסכים איתך. שיטת ההפרד ומשול לא נולדה אתמול, והביביסטים מיטיבים לנצלה. אם נתמקד ברגשי הטינה שיש לרבים מאיתנו כלפי עובדי בזק, חברת החשמל, המורים וכו’ – אנחנו משחקים לידיהם של אותם ביביסטים, ובקרוב יהיה מאוחר מדי להתעורר.

 11. דניאל הגיב:

  מסכים וחותם על כל מלה של "מבט אחר".

  באמת, אם עכשיו פתאום רע לחלאות (קרי: למורים, לבטלני-נזק, חברת החשמל והשירות הממשלתי ועוד) – שלא יתלוננו. מגיע להם. בשום פנים ואופן, אינני נכון לקבל את הטענה, לפיה "כל השכירים = מלאכי-השרת!", הנפוצה כל-כך בשורותינו. עובדי הביטוח-הלאומי, עובדי שירות-התעסוקה והבנקים הם אוייבי-העם (ע"ע: גזילת-קצבאות, הפעלת רשת-מלשינים, רישום מובטלים כסרבני-עבודה, השלכת משפחות שלמות לרחוב בגלל "משכנתא" ועוד, ועוד, ועוד), ואם "לפתע-פתאום" הפכו הם לקרבנותיהם, של נותני-חסותם מאתמול, אין בכך אלא צדק טהור. טענתי שלי היחידה נגד ההפרטה היתה: הדרך, בה זו נעשתה. לדעתי, חובה היתה לנצל, הזדמנות-פז זו, במטרה לרסק את המונופול ולפצל, את בזק, לכמה וכמה חברות מתחרות, פרטיות כולן, תוך מניעת בעלות צולבת. אבל, לא זה מה שעמד, לנגד עיני מתכנני-המכירה…

 12. מבט אחר ליאיר הגיב:

  כבר מאוחר מידי, אם לא שמת לב. מה שאני אומרת, נכון אנחנו משחקים לידיהם, אבל זו אולי שעה חשובה לבצע חשבון נפש ולא להמשיך את ההיגררות אחרי כיבוי השריפות. אם למשל, וזה כל כך תיאורטי שאני מסתכנת פה בתמימות, המורים או בל"ל או מי שחרב ההפרטה על צוארו היו עושים מאמץ קטן, סמלי, להידבר עם הציבור ביושר, להגיד שהם טעו, להתחייב למשהו אחר, לעמוד לימין התלמידים וההורים לשם שינוי, לפרק את הסתדרות המורים המושחתת והמסואבת ולהפסיק את מחול הרכישות המאורגנות, אני בטוחה, משוכנעת, שהציבור היה נזעק. עם ישראל מחכה למילה אחת של יושר ממישהו. אבל אי אפשר להוציא אנשים לרחובות עם שקרים. כנ"ל בל"ל. הרי העובדים יכולים לעשות שירות גדול אם הם יחשפו עכשיו מה שקורה שם (נאמר בעניין כספיח ניצול השואה וכל מיני דברים אחרים שההנהלה שלהם עושה, והרי הם המבצעים) אני הייתי משנה את דעתי וזזה מן הכורסא. אבל זה לא רק :לשחק לידיים של ביבי, יש פה משהו שהוא באמת רקוב והוא משחק לידי ביבי, לא אנחנו. צריך לתקן, לא רק לעשות כאילו. צר לי שאני נשמעת דור ישן ומטומטם, אבל מסתבר שבסופו של דבר זה מה שעובד ולא כל התככולוגיה.

 13. הגרמני הגיב:

  ביב ממשיך בדרכו לנסות להפוך את כלכלת מדינת ישראל לבבועה של הכלכלה האמריקאית.
  אם מפריטים-אז יאללה עד הסוף. כוחות השוק כבר יביאו את שוק התקשורת לאיזון.
  מיסים-יאללה להוריד, אנחנו ממילא לא מתכוונים לממן רווחה!
  הצורה האוילית בה נוהג זה מראה עד כמה חסר הוא מושג בכלכלה. הוא יכול להמשיך ולנופף בתאריו מ"היבשת החדשה".תכלס מדובר באיש קטנטן, בעל יכולות קטנות עוד יותר.

 14. דניאל ל"מבט אחר" הגיב:

  חותם בשבועה על כל מלה ומלה!

 15. יובל הלפרין הגיב:

  ממש אסון ! בחברות הממשלתיות יכלו אלפי עובדים להתקיים בכבוד ולסייע לבני משפחתם!
  בדיוק בגלל זה צריך להגיש אותן על מגש של כסף (תרתי משמע) לבעלי הון. שיחנכו אותם, שיראו להם מאיפה משתין הדג, שיהפכו אותם לעבדים בלי פנסיה ובלי חופשות ובלי תנאים סוציאליים ובלי זכות התארגנות.
  כך יהיו עוד כמה חסרי כול שלא יעררו אנטגוניזם, רק חמלה. כולנו נרגיש יפים ונקיים שאנחנו לא תומכים ב"עובדים חזקים", אלא רק מלטפים את הראש למסכנים שבמסכנים ומרגישים נפלא עם עצמנו.

 16. דניאל ליובל הגיב:

  הביקורת היא לא על "יכלו להתקיים בכבוד", אלא על "התנהגו לכל שאר הציבור כמו חרא ורמסו אותו בכל הזדמנות". אל תבלבל.

 17. ליובל – הסכת ושמע הגיב:

  זו דמגוגיה ואפילו מעצבנת. אל תהפוך את הקורבנות למעוולים, זה הכי קל. אל מי אתה פונה בקריאה הנרגשת הזו שיש בה "גילט טריפ" מסויים ? תגדיר את קהל היעד שלך, אחרת זה סתם. שמתי לב למנהג כזה בקרב השמאל לבוא בטענות ולהאשים מראש את מי שאתה רוצה לגייס. זה הופיע כאן בדיון על :מטעם, והניסיון לגרום לאנשים לקנות את העיתון על יסוד אשמה.
  כבר נתקלתי בעוד כמה ניסיונות כאלה. אותי זה דחה, גם אם היתה לי סימפטיה לרעיון, היא נעלמה. אני לא הכתובת להאשים בהפרטה של בזק, ןציינתי שהציבור, כמוני, ודאי ייפגע מזה הן בשירות והן במכירת נכסינו. הצעתי שבמקום הקלישאות והנאומים (שלא ממש הובילו לשום מקום, הא ?) לבדוק אסטרטגיה חדשה ומרעננת, גם לעובדים עצמם, בעיקר המורים ואולי עובדי בל"ל שהם הבאים בתור. שינסו לגייס את אהדת הציבור על ידי התבוננות כנה בבעיות של העבר.
  אחרת, תוכל אתה והם לצווח כמה שתרצו, הם יפוטרו כמו כולם. וגם ככה, עם מחאה, סביר שיפוטרו. אבל לפחות יש סיכוי. אותו דבר אני אומרת היום לעובדי שירות התעסוקה המטומטמים. הם רודים בקליינטים שלהם, ופתאום גילו שחרב הפיטורין שלהם כבר יצאה לדרך למעשה. במקום לגייס את הציבור לטובתם, הם ממשיכים "לירות בחלשים" עד טיפת הדם האחרונה, ואז יפוטרו ויצטרפו גם הם למובטלים. נגד טמטום אין תרופה. וליצור אשמה באנשים שסבלו גם מהמושחתים הקודמים ויסבלו גם מהבאים, זה אולי מרגיש טוב, אבל עקר לחלוטין. נסה לדבר עם עובד שירות התעסוקה, שחזר הרגע משביתת אזהרה ומייד ביושבו על כסאו הרם, מתעלל, אבל מה זה מתעלל (יש שם סצינות איומות !) באנשים שגם אותם פטרו בגלל הפרטה. זה מדהים שאנשים לא עושים אחד ועוד אחד אלא נהנים עד הרגע האחרון להשתמש לרעה בכוחם. לעומתם, עובדי הביטוח הלאומי הבינו בחודש שעבר את ה CATCH והודיעו למשרד האוצר שהם רואים עצמם כמי שתומך בציבור החלש ובלה בלה…לא שהם ממש עושים משהו, אבל לפחות לא הצטרפו למקהלת החזירים מבחינה מערכתית-הצהרתית.

 18. יובל הלפרין הגיב:

  בתגובה הנ"ל פניתי לאילו המתפתים לתעמולה של האוצר ושות’, ורואים בעובדים במקומות המאורגנים את הסיבה לכל הצרות, ואת מי שפועל כדי להפריט נכסים ולפזר ועדי עובדים כמי שדואג לשכבות החלשות.
  כעת אני חוזר מפגישה שבה נטלו חלק ועדי עובדים וארגונים למאבק באבטלה (פורסמה במדור אירועים של אתר זה). היו שם חברים מארגון המורים, מארגון עובדי חברת החשמל, מפורום הארגונים למאבק באבטלה ועוד. הפגישה כונסה במטרה לאחד את כל קורבנות המדיניות הכלכלית במאבק משותף נגד הפרטה באשר היא (לא רק של חברות ממשלתיות, אלא גם של שירותים ציבוריים, כמו שירות התעסוקה ומערכת החינוך).
  אני מקווה שהפעם זה לא ייגמר בהצהרות בלבד.

 19. כן, חברת החשמל, "קרבנות"… הגיב:

  ממש…

  יובל, אתה מידרדר והולך. אנא ממך, עצור ועשה חושבים.

 20. מבט אחר – ליובל הגיב:

  עלו והצליחו, כל מה שאמרתי הוא שהמפתח להצלחה כלשהי, לדעתי, הוא שינוי אמיתי בתחום הסולידריות ולא טקטיקה. עם ישראל שבע מניפולציות ולא יאכל עוד אחת. חברת חשמל לא הפגינה סולידריות עם ועדים חלשים, המורים גם כן, ושירות התעסוקה, מאחר שאני שם כל שבוע, אוכל לדווח לך אם חל שינוי ביחס המחפיר שלהם. עוד דיווח מהשטח – שירות התעסוקה לדעתי עושה דילים מכוערים עם חברות שנוקטות העסקה פוגענית ו"מוכרים" להם עובדים שחייבים על פי חוקי הלשכה לקבל כל עבודה. אני הרחתי איזה סרחון והערתי על כך, יותר לא העלו את המעסיק הזה כאופציה. לא העסקה פוגענית אלא סוג עסק שלדעתי הוא לא ממש חוקי מעוד הבטים. אז בוא נגיד ככה אם הם מתנהגים ככה לציבור, שלא יצפו לכלום, ממני לפחות. הצעתי שם למישהי להתחיל להיערך לפיטורין שלהם, ואולי כבר להציע לממשלה להעביר חלק מההסכמים של ההפרטה של השירות לעמותות המתמחות במגזרים (נשים, חד הוריים וכולי), לפחות להציל את העניין הזה ולא להעביר את הכל לחברה פרטית מגעילה שתעשה את המוות למובטלים כדי לזכות בקומיסיה על "הורדת ראש" מהקופה הציבורית. היא בהתה בי עם עיני עגל כאילו אני מדברת סינית. בקיצור, אין עם מי לדבר, הם מושחתים ומגעילים, ולכן המאבק שלהם ייכשל.

 21. הגרמני הגיב:

  למבט אחר,
  ובמילים אחרות:
  "זעקת הקוזאק הנגזל"

 22. יורם בר-חיים הגיב:

  הנה כתבה על הדילים המאד מסריחים שעושה שירות התעסוקה :
  — קישור —

 23. דניאל ל"מבט אחר" הגיב:

  כל-כך נעים לראות מישהי, שכותבת לעניין על עובדי שירות-התעסוקה, אחרי כל הפטפטת הסטאליניסטית על "כל השכירים מלאכים ולא משנה מה"… אני, אישית, מאחל לכל עובדי השירות הממשלתי, שיעבור עליהם בדיוק מה, שעובר היום על כל הנזקקים לשירותיהם; לא יותר, לא פחות.

 24. מבט אחר ליורם הגיב:

  חבל שכלי התקשורת לא נכנסו עמוק יותר לעניין הזה. עם הערביות זה על רקע גזעני, ובשאר המקרים (כרגיל אצלנו) זה על רקע של שחיתות אישית. באמת שאני רוצה להיות נגד ביבי (אין דבר שאני רוצה יותר), אבל מה לעשות שאני לא מצליחה לגייס בתוכי טיפה אחת של סולידריות עם האנשים האלה בלשכת התעסוקה שעומדים להיות מפוטרים. אני באמת מקווה שארגונים מתחילים להציע הצעות רציניות לממשלה לקחת חלק מהחוזים, כולל כמובן ארגונים ערביים סקטוריאליים. הדיון הזה מתרחש עכשיו באחת הפרובינציות של קנדה שעומדת לעבור הפרטה דומה בשירות התעסוקה. מאמרי המערכת קוראים לממשלה המקומית לפחות לנסות להעביר חלק מהחוזה (השירות המופרט) לארגונים, וחלק לחברה הפרטית. נשמע לי הגיוני ויש לזה איזה בדל סיכוי גם פה.

הגיבו כאן

אורך תגובה מקסימלי: 1000 תווים

הרשמה לעדכונים בדוא"ל

Subscribe via Email

מומלצים